BCerk en scliooB ing@£onden sfukken Oiiaee Kolonieiii Tijdschiuffen SCunst Sport Papkibepichten het bezoeken van commissie- VERGADERINGEN. Aan de raadsfracties der S.D.A.P. en der V.D is het volgende schrijven gezonden: Het heeft eenigen tijd moeten duren alvorens wij Uw schrijven van 6 November j.l. nopens het door Uwe verbonden fracties niet bezoe ken der Commissievergaderingen in onze ver bonden fracties konden behandelen. Ofschoon Gii thans van standpunt zijt ver anderd en Uw'nic-t bezoek dier commissiever- gaoeringen niet meer grondt op het feit, dat uit Uwe fracties geen wethouder is gekozen, blijken er ten aanzien van het vraagstuk van het commissiebezoek zelve principieele ver- schilten te bestaan, die moeilijk te overbrug- gen zijn. Het eerste verschil is, dat wij meenen, nu het Reglenunt van Orde en van den Raad het verplichtend voorschrijft de benoemingen in Raadscommissien te aanvaarden, die ver- plichting in zich sluit de plicht om de verga- deringen dier commissien te bezoeken, tenzij men "door persoonlijke omstandigheden is verhinderd. Daartegenover stelt Gij U op het standpunt, dat wanneer de politieke situatie U niet zint, het oirbaar is om weg te blijven, collectief en opzettelijk. Het tweede verschil bestaat hierin, dat Gij U niet ermee kunt vereenigen, dat bij eene po.dieke situatie, zooals deze thans in den Alkmaarschen Raad bestaat, de, wat men zou kunnen noemen „regeeringspartij" haar man- r.en in de commissien naar voren schuift en haar werklijn daar doortrekt, terwijl wij juist meenen dat zulks onze plicht is. Uit het bovenstaande zult Gij begrijpen, dat van terugnemen van woorden door mr. Kusters geen sprake kan zijn. Intusschen achten ook wij het in het ge- meentebUang, dat de-stem der oppositie in de commissien wordt gehoord; immers deze die- nen om de iaken beter voor te bereidenen on- vruehtbare discussien in den Raad over details en niet onderzochte onderdeelen van vcorstellen te voorkomen. Enkel omdat Gij tevoren gezegd hebt bij monde van den heer Westerhof op 6 Septem ber 1927 geen personen Uwerzijds te zullen noemen voor de te bezetten plaatsen, hebben wij de leden Uwer fracties naar onze ziens- wijze in moeten deelen. Wenscht Gij hierin verandering, dan vindt Ge ons daartoe bereid. Ook zijn wij genegen om U ter wille te zijn door het ledental van enkele belangrijke commissien uit te breiden ten einde U een plaats meer te kunnen afstaan, terwijl in de commissie G. O. twee plaatsen te Uwer be- schikking kunnen worden gesteld. Hadden deze verzoeken ons 6 September 1927 bereikt, dat waren zij ongetwijfeld ook toen ingewilligd, daar het allerminst ons streven is. de rechten van een loyale opposi tie te miskennen. Namens de verbonden fracties' der R. K. C. H., V. B. en A. R. leden is dit schrijven ge- teekend door den heer Kusters als voorzitter en den heer Woldendorp als secretaris. N.-HOLL. PACHTERSORGANISATIE. Op een hier ter stede gehouden vergade- ring van afgevaardigden van de Noord- Hollandsche afdeelingen van den Bond van Landpachters is besloten tot oprichting van een provinciate organisatie. Het aantal leden bedraagt reeds ongeveer vierhonderd Tot leden van het provinciate bestuur werden ge kozen de heeren B, Kieijn Czn. te Assendelft, B. Buis te Beemster, D Brugman te Lutje- winkel. D Bark J. Dz. te Middelie, H Brink- man te Zaandam, Jac. Schiider te Schagen en J. M. Bakker te Stompetoren. LEVERING OPGEDRAGEN. Aan de fa Van Putten Oortmeijer al- hi-er is opgedragen de levering van de schoolschriften voor alle gemeentescholen alhier in totaal 35.000 stuks. EVAi XjELISATIESAMENKOMST. Belanghebbenden verwijzen wij naar een in dit rummer voorkcmende aankondiging van een Evangelisatiesamenkomst op 7 December 's avonds te 8 uur in cafe „Central". NUTSSPAARBANK. Onder verwijzing naar de advertentie, voorkomende in ons nummer van heden, ver- zoekt het Bestuur der Nutsspaaroank ons er de aandacht van belangstelienden op te wil- len vestigen, dat gisteren het tweede millioen gulden is v o 1 gestort en wel door een inleg op spaarbankboekje nummer 3468. Op het boekje van dezen spaarder werd dc extra-inleg van vijf en twintig gulden bijgc- schreven. In verband met het overschrijden van hef tweede millioen gulden verstrekte ons het Bestuur nog de volgende cijfers, welke er wederorn op wijzen, dat de Sp'aarbank zich in een grooten bloei en Snellen groei mag verheugen. Het eerste millioen gulden werd bereikt op 1 Januari 1923, zoodat in een tijdsver- loop van nog geen z e s jaar het tegoed aan inleggers met een millioen gulden is geste- gen. Het aantal posten van inleg en terugbeta- ling, in het jaar 1923 nog 10.000, over- schreed dit jaar (tijdvak 1 Januari1 De cember) het getal 19.000. Het aartal spaarders bij het bereiken van hei eerste millioen 3000 vermeerderde sedert dien tot 5600, waaronder'260 school- spaarders. Uit het feit, dat onder deze 5600 spaar ders zich 773 bevinden, die buiten Alkmaar woonachtig zijn, moge tenslotte blijken, dat niet alleen de Alkmaarsche burgerij haar weg naar de Spaarbank weet te vinden, docb dat ook tal van ingezetenen uit de buitenge- meenten er ondanks het ongerief van den grooten afstand niet tegen opzien relaties met de Spaarbank te onderhouden. H. O. V. Het zal den concertliefhebbers van Alk maar en Omstreken ongetwijfeld zeer veel genoegen doen, te vernemen, dat zij in de gelegenheid gesteld worden, de om haar tuinconcertcn zoo bekende H. O. V. eens in een zaal te hooren. Woenscsag 12 December a.s. zal de H. O. V. (Strijkorkest 45 musici) onder emi- nent-e leiding van haar dirigent de heer Edu- ara van Beinum in het Gulden Vlies een bui- tengewoon symphonic-concert geven, dat aiier belangstelling verdient. Het progtamma. dat voor dien avond met zeer veel zorg is samengestekl, is zeer be- iangwekkend en bestaat uit o.a. De Onvoi- tooide Symphonic van Fr. Schubert, Ouver- ture fantaisie „Romeo et Juliette" van P. Tschaikovsky" etc. Een in dit nummer geplaatste advertentie vermeldt meerdere bijzonde'rheden. LEZING IN „WAAKT EN BIDT". Christus langs den Indischen Heirweg. Over dit onderwerp sprak gisteravond in het gebouw „Waakt en Bidt" ds. G. J. Waardenburg, herv. predikant te Haar lem. Voor den aanvang verzocht de spreker het publiek te zingen Psalm 68 vers 16, waarna hij voorging in gebed. In velerlei opzicht leven wij in een belang- rijken tijd, aldus begon spr. Er gaat veel om in de tegenwoordige wereld, het is maar de vraag of wij in ons opnemen de groote kwes- ties waar het om gaat. De zendingsvraag eischt b.v. onze bijzondere lief de en toewij- ding, heel anders dan voorheen in dezen tijd van het jaar, als er eens even de klok wordt geluid. Dat de zending thans zoo enorm meer vraagt, komt door de groote gebeurtenissen, die blijkbaar in het Oosten voorva'len, waar men, zooals het heet, begint te ontwaken. Het Oosten heeft zijn poorten geopend voor de Westersche invloeden, de Oosterling tracht zich bewust te worden de groote taak, die hij in de wereld heeft te vervullen. Daarbij komen ook de godsdiensten van het Oosten en het Westen met elkaar in aanraking en dat is toe te juichen, want het gaat alleen cm de inner- lij-ke, geestelijke waarden dier godsdiensten. Het gaat er om, of het Christendom iets tot den Oosterling heeft te zeggen, dat, meen- de spr., moet bevestigend worden beantwoord. Wij moeten antwoorden, moeten spreken van de heerlijkheid van ons Christendom. En waar wij dat natuurlijk niet ieder voor zich kunnen doen, moeten wij dit overdragen aan de zen ding. Over het mooie en diepe, het heerlijke en verheffende van het zendingswerk is op aan- grijpende wijze geschreven door den Ameri- kaan Stan'ey Johns in: „Christus langs den Indischen Heirweg" en „Christus aan de ta- felronde". Deze beide boeken beval spr. sterk ter lezing aan. Het tweede achtte hij nog wat dieper gaand dan het eerste, dit als het ware bevestigend. Spr. vertelde hiema van het leven van den schrijver, die door een prediking zoodanig werd1 gegrepen, dat hij ernstig aan het denken werd gebracht over den godsdienst, waarna een tweede predikatie hem totaal bekeerde en deed besluiten in de zendir.g te gaan, om zoodoende God het best direct te kunnen die- nen. Hij ging naar Britsch Indie, waar hij een leidende positie verwierf in de zendings- wereld, wat dit voorjaar nog bleek op de groote zendingsconferentie te Jeruzalem. Stanley Johns' geestelijke omgang met de menschen en zijn groote vriendelijkheid werk- ten daartoe mede. Spr. wees er op, dat Britsch-Indie in gee- nen deele een achterlijk, onbeschaafd land is, integendeel, het heeft een beschaving die vele eeuwen ouder is dan die van het Westen en heeft vele hoogstaande figuren voortgebracht, om van de nu nog levenden een paar enkele te noemen: Rabindranath Tagore, de groote dichter, en Maharadhma G-handi, een mach- tig vo'ksleider, die veel heeft bijgedragen tot het op hoog peil brengen van zijn volk. Tal van belangrijke geschriften hebben de oude Britsch-Indiers nagelaten op velerlei gebied, o.a over bouwkunde, beeldhouwkunst en godsdienst. Spr. weidde even uit over de laatste, waar- bij hij constateerde, dat een veelgodendom verdrongen werd door het Brahmanisme, dat op zijn beurt weer bestreden werd door de zwaarmoedige levensbeschouwing van het Boeddhisme. Daarna kwam het Hindoeisme, dat all deze drie godsdiensten in zich vereenigt en het carma en de reincarnatie op den voorgrond stelt. Deze beide punten noemde spr. de twee zaken, die eigenlijk Indie teisteren, doordat zij geen lichtende idealen voor het menschdom hebben. Een andere, op Indie zwaar drukkende om- standigheid is het kaste-stelsel, dat verbiedt het opklimmen naar een hoogere kaste dan waarin men geboren is. Dit heeft tot gevolg dat millioenen paria's voor altijd tot de uitge- stootenen biijven behooren, zooals ook met hunne nakomelingen het geval zal zijn. In Britsch-Indie zijn er 60 millioen van deze paria's. In 1905 is er in Indie een b-eweging ont- staan, om het land op te heffen uit de groote onderworpenheid aan Engeland. Een der meest geduchte leiders is Ghandi, die voor zijn opvattingen zelfs gevangenis- straf heeft ondergaan. Hij is in Engeland in aanraking gekomen met het Christendom, waarvan hij feitelijk aanhanger is geworden, hoewel hij nooit officieel tot dien godsdienst overging. Na deze uitwe-iding besprak ds. Waarden burg de zendingsmethoden, door Stanley Johns gevolgd. Deze voelde er niet voor de andere godsdiensten aan te tasten, maar poogde aan te toonen dat het Christendom is de vervulling van de oude godsdiensten Zijn methode was het in volkomen vrijheid de menschen samen te brengen ter bespre- king van alle yraagstukken, die het volk bezighouden. Hij stelde zich allereerst tot doel de hoo gere ambtenaren met het Christendom bekend te maken, waartoe vergaderingen werden be- legd, die soms door duizenden menschen werden bezocht. Johns belegde deze meestal op Hindoesch terrein en als voorzitter trad gewoonlijk een Hindoe op. Dan besprak Johns een of ander punt, waarop ieder gele genheid kreeg zijn meening erover te zeggen. Een ander middel, door Johns in de zen ding toegepast, was het beleggen van kleine vergaderingen, londom een tafel, heel gezel- lig dus, waarbij .weder ieder aanwezige zijn eigen meening gaf over een of ander vraag- punt. Spr. deelde dan een en ander mee over wat Stanley Johns in Indie meende te moeten brengen: hij ging naast Christus staan, d.w.z. hij trachtte: a. duidelijk te maken dat wij een doel hebben in het lev-en, een doel, dat met d-es menschen aanleg strookt, het „Geef U zelf", b. daardoor komen tot een vrij en rijk leven, c zekerheid te winnen aangaande God (alleen t-e geven door Christus), wver al deze punten gaf spr. urtvoerige mededeelingen, waarbij o.a. duidelijk uit- kwam, dat de Indiers afwijzend stonden te- genover het Christendom als gevolg van het soms weinig naar buiten treden van den christ-elijken geest bij de christenheid. Na een korte pauze, waarin gezongen werd Gez. 3 3, v-ervolgde ds. Waardenburg zijn rede met -een en ander mee te deelen over de boodschap d-er zending en de r-esultaten daarvan tot dusver. Wat deze boodschap aan- gaat, zei spr., zij is dezelfde als die ons ge bracht wordt: het brengen van Christus. Maar daarbij lette men op, zoo zei Johns, dat het zij een levende Christus, geen theorieen dus, maar een krachtige godsdienst. Over de resultaten was Johns nogal te- vr-ed-en, al wilde hij nog niet te luid jub-elen. Maar toch stelde hij vast, dat het hart van den Indier meer en meer opengaat om de boodschap van Christus op te nemen, „Chris- tus schrijdt voort langs den Indischen heir weg". Tal van voorbeelden werden gegeven van het meer en meer leven naar den geest van Christus door den Indier. Het gezag van Christus is groeiende. Hoe zijn nu de verwachtingen voor de toe- komst, vroeg spr., en hij verwees voor het antwoord weder naar Stanley Johns, als deze zegt, dat elk volk zijn eigen taak heeft in het Christendom Nagegaan werd de invloed van de Grieken, Romeinen, Angelsaks-ers en Ame- rikanen op het Christendom. De aanleg van Indie is heel anders dan al deze, doordat de inboorling geestelijk heel anders is. Als het Christendom in Indie komt, zal het daar een heel ander karakter dragen dan in de ge- noemde landen. Het zal verschillende funda- men'teele waarheden omvatten, die den gods dienst anders, geestelijker maken dan den onzen; het Indische Christendom zal meer nog dan het onze de vervulling brengen van wat Christus gewild heeft van Zijn discipelen, n 1. dat zij den Heer zouden liefhebben en met verstand en met kracht en met de gansche ziel. Op de komst van zulk een Christendom meende spr. met voile overtuiging te mogen hopen. Spr. gaf aan het slot zijner rede een sa- menvatting van zijn betoog, waarbij hij o.a. wees op den ernst der zending, die geens- zins het werk is van bekrompenen, en voorts op hetgeen Johns schreef over het Wester sche dogmatische Christendom en op diens groote li-efde voor de Indiers. Spr. besloot met te zeggen, dat hij geloof- de, dat Indie, bekeerd zijnde, een belangrijk woord zal te spreken hebben ook tot ons. De samenkomst werd beeindigd met het gezamenlijk zingen van het laatste couplet van Gezang 43, waarop ds. Waardenburg voorging in dankzegging. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 4.17 uur licht op, 1 STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. No. 5904 2000. No. 12354 1500. Ns. 11118 en 12967 1000. Ns. 2526 en 8514 400 Ns. 8959, 10586, 13274 en 18904 100. Bij de op 2 December gehouden herstem- ming zijn tot notabelen der Ned. Herv. Ge- meente te Winkel herbenoemd de heeren C. Keizer Gz., C. Koomen Jz. en W. Amels. In de vacature is benoemd de heer W. Keet- man. Bij beschikking van den Minister van On- derwijs, is de Rijksvergoeding over 1927 ten behoeve der St. Ursulaschool te Bergen be paald op 16989,80 en voor de U. L. O. School „St. Antonius", eveneens te Bergen op 5328. Bij de Ger. kerk te Purmerend is tot predikant b-eroepen de heer H. W. Engelkes, cand. te Amsterdam. HERZIENING BEZOLDIGINGSBESLUIT. De Onderwijs-Centrale zal Zaterdag 15 December a.s. te Amsterdam een congres houden, waarop de salarieering bij jiet Lager- en Nijv-erheidsonderwijs besproken'zal wor den in verband met de aanhangige herzie- ning van het bezoldigingsbesluit. (buiten veruntwoordelijkheid van de Redac- lie. De opname in deze rub nek bewijst geens- zms dat de red a die er mede instemt MEDESCHOLIEREN! Wij zijn alien nog onder den indruk van de ■vele ongelukken, die in den laatsten storm op onze kust zijn gebeurd en denken met wee- moed aan de vele slachtoffers, die de zee de laatste dagen weer heeft geeischt. Wij hebben in de couranten gelezen, hoe kranig de bemanningen der verschillende red- dingbooten vrijwillig hun gevaarlijk werk hebben gedaan. Wij hebben van dichtbij het wrak gezien van de „Salento", waarvan de heele beman- ning in de golven is omgekomen. Wij hebben over weinig anders meer gedacht of gepraat. Er is een motor-reddingboot voor IJmui- den besteld, maar de Reddingmaatschappij heeft eigenlijk het geld nog niet bij elkaar om die boot, die wel zestigduizend gulden kost, te betalen, want ze moet ook zorgen voor de nagelaten betrekkingen van de mannen, die hun leven geofferd hebben om hun medemen- schen te redden. Net heeft in Zandvoort im mers ook weer een van de redders zijn leven gelaten. Welnu, medescholieren, laten wij met el kaar eens trachten de Reddingmaatschappij het geld voor de nieuwe boot te verschaffen, of als het waar is wat onder het afdrukken van deze opwekking ons wordt gemel-d dat deze boot al door anderen ten geschenke is geboden een andere boot, die ook stellig noodig is. Binnenkort is het St. Nicolaas en Kerst- feest. Wij hebben alien onze liefste wenschen aan onze ouders kenbaar gemaakt. Ails elk van ons nu aan onze ouders zou voorstellen, om het geld te geven, dat een van onze cadeaux zou kosten en we zouden dat geld eens inzamelen, zouden we dan geen aardig bedrag bij elkaar krijgen? Als we aan de leerlingen van alle Lycea, H. B. Scholen, Gymnasia, Handeilsscholen enz. zouden voorstellen hetzeitde te doen, mls- schien kregen we het heele bedrag dan wel bij elkaar. Zou het nu niet mooi zijn, als we tegen- woordig konden zijn bij het te water laten van een boot, die op ons initiatief door de leerlingen van alle scholen voor Middelbaar Onderwijs in Nederland tezamen aan de Red dingmaatschappij cadeau kon worden ge daan? We zouden kunnen vragen die boot „St. Nicolaas" of „Kerstfeest" te noemen, of heel anders. Wat doet het er toe! Wie voelt er voor en wie doe er mee! De Centrale Commissie van afgevaardigden van Haarlemsche Schoolvereenigingen. Informatie- en Correspondence- adres: A. Zondervan, Karmeltrap 2, Bloe- mendaal, Tel. Haarlem 22376. Bijdragen kunnen onder het motto: „Boot Jongeren van Nederland" gestort worden bij de kantoren der Haarlemsche Bankvereeni- ging ten gunste van haar bijkantoor Bloe- mendaal of gegireerd worden op Postgiro No. 12048 Haarlemsche Bankvereeniging, Bijkantoor Blcemendaa-1. (Op verzoek stellen wij ons ook gaarne be- schikbaar bijdragen voor dit mooie doel in ontvangst te nemen en in onze courant te ver- antwoorden. Red. Alkm. Crt.) BRAND DOOR ONVOORZICHTIGHEID In de dessa Recsing bij Tjakra, Oost-Lom- bok, zijn vijftig woningen en veertig rijst- schuren afgebrand. De schade bedraagt acht mille. De oorzaak is onvoorzichtigheid. GROOTSCHE PLANNEN VAN DE SAREKAT ISLAM. Volgens de „Indische Courant" koestert de partij Sarekat Islam grootsche plannen Op de eerstvolgende vereadering zal worden voorgesteld een zwarte lijst aan te leggen van ontrouwe leden der P. S. I., wien het alsdan onmogelijk zal worden gemaakt zich aan te sluiten bij andere vereenigingen. Voorts wordt voorgesteld eene onderafdeeling te vormen teneinde op die-wijze leiding te kun nen geven aan de Inlandsche vakorganisa- ties. SPOORWEGONGELUK. De trein van Soerabaja naar Malangs is nabij Sid-oardjo gederailleerd. De locomotief is omgekanteld. De machinist liep een heup- wonde op. De stoker is ongedeerd. Twee der- deklassewagens zijn uit de rails geloopen E-en inlander werd gewond. De passagiers stapten in een anderen trein over. Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan een breuk in de as van de voorwielen. Van andere zijde wordt beweerd. dat de trein te hard gereden zou hebben. De schade wordt begroct op zestigduizend gulden. In het Decembernummer van De Ster vin den wij in het Internationaal gedeelte ver schillende bijdragen van J. Krishnamurti getiteld: „Alles ben ik", Gij kunt de waar- heid niet binden", „Ik kan U bidden niet lee ren" en „Het Doel der Orde van de Ster" (toespraak 1928), benevens een bijdragevan CI. Bragdon getiteld „In den hof der ge- sluierde Koninginnen". Uit het Internationaal Star Bulletin mel den wij een bijdrage van J Krishnamurti, getiteld „Vragen en Antwoorden" en een bij drage van Dr. J. J. van der Leeuw „Het overwinnen der illusie". Nieuws en notities, Ommen Sterkamp 1929 en de balans, verlies- en winstrekening vullen deze aflevering aan. TENTOONSTELLING J. P. C, VAN OS EN LIEN STRAVER—VAN OS. Van 4 tot 23 December houdt bovenge- noemd artistenpaar in de „Bruinviszaal" van het Stedelijk Museum alhier een tentoonstel- ling. De vorige week exposeerden beiden in de billardzaal van „De Zandhoeve" de wo- ning van den heer Macdonald en wij waren in de gelegenheid een enkel woord aan hun werk te wij-den. De tentoonstelling in de Bruinviskamer is omvangrijker dan die te Bergen. Het doet in dezen tijd van zakelijkheid prettig aan een artistenpaar als dit te ontmoe- ten, kunstenaars die op rijperen leeftijd hun idealisme voor hun werk hebben behouden. Gelukkig zijn beiden als ze menschen ontmoe- ten, die zich voor hun kunst interesseeren en het liefst zouden zij zulken hun werk willen schenken, omdat de hoogste voldoening slechts in het maken der schilderijen 1-igt en in het genieten van de waardeering welke het werk ondervindt. Zij hebben desondanks ook den bestaans- strijd te voeren. De bakker kan ook artisten zonder betaling geen brood leveren en de fis- cus blijft niet uit eerbied voor de scheppende kunstenaards afzijdig, doch dreigt ook hen met inbeslagneming van het Aveinige dat ze gewoonlijk buiten hun werk bezitten. Schilders moeten verkoopen, doch dit artis tenpaar stelt de prijzen zoo laag, dat velen in plaats van zich met een of andere reproductie tevreden te moeten stellen, een oorspronkelijk kunstwerkje kunnen koopen om daardoor eigen home een meer individueel karakter te geven. De heer Van Os bezocht als geboren Am- sterdammer de Quellyneschool en de Rijks- academie voor Beeldende Kunsten. Sinds een zestal jaren werkt hij in Schoorl. Mevrouw StraverVan Os die zich uit- sluitend met het maken van bloemstukjes be- zig houdt en daarin in meer dan een opzicht wat wist te bereiken, wat velen haar mogen benijden, is een bijzonder talent. Pas op 45- jarigen leeftijd1 ontwaakte in haar de liefde voor de schilderkunst. Haar werk getuigt van een eigen opvatting en gevoel voor kleuren. Men zie de geexposeerde geraniums, herfst- assters, klaprozen, rozen en an-emonen. De heer van Os komt o.m. uit met een goed gelijkend portret van den heer Ruigrok, hoe wel 't ook hier geexposeerde portret van den heer v. d. Bijl en het portret van mevrouw van Hoog ons beter bevallen, aangezien deze meer algemeen menschelijke zijn gehouden, terwijl dat van den heer Ruigrok een portret is, waarbij meer naar goede gejijkenis ge- streefd is en dat dus meer van waarde is voor de familie. Van de stilleven's noemen wij dat met de aardbeien en het groene vergiet, waarvan het rood en groen effectvol tegenover elkander zijn gesteld. Het stilleven met de bruine kan. het tinnen bord en de appelen is mooi van opzet en „Vergankelijkheid", een doodshoofd op een boek met kandelaar, geeft aanleiding tot ernstige bespiegelingen. Over zijn land- schappen schreve.j wij de vorige week reeds een en ander. Deze tentoonstelling is zeker waard eens bezocht te worden. RUSSISGH KUNSTBEZIT. Zal in het buitenland worden verkocht. Naar de Roel verneemt, heeft de sowjet- regeering besloten, de volgende schilderijen uit de Ermitage in het buitenland te gelde te maken: lo. Rembrandt: „De terugkeer van den ver- loren zoon." 2o. Rembrandt: portret van de moeder van den schiider; 3o. Rafael: de zoogenaamde Madonna del la casa. Reeds worden onderhandelingen gevoerd met Engelsche kunsthandelaren. Voetbal. De voetbalvereeniging Voorwaarts I te Noordscharwoude speelde Zondag tegen A. R. C. (Alkmaar) gelijk 22. Voorwaarts II speelde te Warmenhuizen tegen V. I. O. S. I, en verloor met 0—6. De Voorwaarts Juniores wisten het er be ter af te brengen dan hun grootere broers en wonnen van de V. I. O. S. Juniores te War menhuizen met 2—1. Zondag speelde V. V. H. I van Heiloo tegen Schagen I, van Schagen; uitslag 11. DE HOLLANDSCHE DOELVERDEDIGER GEHULDIGD. Gisteravond is de keeper Halle, die in den wedstrijd tegen Italie te Milaan zoo een goed figuur sloeg, te Deventer gearriveerd. Dui zenden waren aanwezig en een muziekcorps deed zich hooren. Halle werd toegesproken door den voorzitter van Go Ahead, den heer de Rooy en door een vertegenwoordiger der burgerij. Hij kreeg een krans en veel bloemen. Onder gejuich van de menigte nam Halle met zijn verloofde plaats in een auto, die hem naar zijn woning bracht. BILJARTMATCH. Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer K. de Boer te Hensbroek een biljart- wedstrijd gehouden tusschen den heer C. Hoed uit Alkmaar en den heer K. de Boer te Hensbroek. Er werd gespeeld een partij van. 500 caramboles, waarvan de heer de Boer er 250 moest maken, tegen den heei Hoed het geheele aantal. De partij werd ge wonnen door den heer de Boer met 250 ca ramboles tegen 317 caraboles van zijn tegenstander. Respectievelijk werden 47 en 46 beurten gespeeld tegen 33 punten als hoogste serie van den heer de Boer en 48 punten van den heer Hoed. Daarna werder door laatstgenoemden nog eenige kunst- stooten gegeven. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 5 Dec. 1928 206 Vette kalveren le kw. f 1.10f 1.24, 2e kw. 096 tot 1.08, 3e kw. 0.82—/ 0.94 per K.G. levend gewicht; 119 Nuchtere kalveren 14 tot 22 per stuk; 450 Varkens Holl. le kw. f 0.850.87, 2e kw. 0.84—./ 0.85; Over- zeesche en Geldersche le kw f 0.850 87 per K.G. slachtgewicht; Vette varkens f 84—/ 85. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 5 Dec. 1928. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Geen aanvoer. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Dec. '28. Langedijker Groentenveiling. Reuze Bloem- kool 11.40—/ 18.90; Bleomkool 2es, 1.80 4.10 per 100 stuks; Wortelen (groote) 3.90; Wortelen (kleine) 1.90-—/ 3; Roo- de Kool le s. 2.50—/ 6.50; Roode Kool 2e s 2.30—/ 5.90; Gele Kool le s. 1.50— 3.80; Gele Kool 2e s. 0.80—/ 2.50; Witte Kool 1.70; Deensche Witte Kool 3.30— 5.40; Deensche Witte Kool 2e s. 2— 2.20; Uien 3.8010.60; Drielingen 8.60—/ 9.30; Grove 8.60—/ 9; Rapen 1.50; Aardappelen: Bravo's 2.70, alles per 100 K.G. Aanvoer: 4300 stuks Bloemkool; 10.000 K G. Wortelen; 62000 K.G. Gele Kool; 2700 K.G. Witte Kool; 50.000 K.G. Deensche Witte Kool; 22000 K.G. Uien; 900 K.G. Rapen en 525 K.G Aardappelen. NOORDSCHARWOUDE, 4 Dec. 1928. Redstar 2.80; Uien 9.30—/ 10.50; Drie lingen 10—/ 10.20; Grove Uien 7.80— 9; Peen 3.50—/ 4.20; Peen (kleine) 1.602.50; Roode Kool 2.90—/ 6.30; Gele Kool 1.70—/ 3.60; Witte Kool 2.80; Deensche Witte Kool 3.30—/ 5; Kroten 3.60: alles per 100 K.G.; Bloem kool le s. 8.1015.50; Bloemkool 2e s. 0.705 per 100 stuks. Aanvoer: 350 K.G. Aardappelen; 17500 K.G. Uien; 7200 K.G. Peen; 173SOO K.G. Roode Kool; 34000 K.G. Gele Kool; 17000 K.G. Witte Kool; 105400 K.G. Deensche Witte Kool; 750 K.G. Kroten; 4000 stuks Bloemkool. WARMENHUIZEN, 4 Dec. 1928. Roode Kool le s. 2.306.90; Roode Kool 2e s. 1.70—/ 5.60; Roode Kohl (kale) 1.50— 5.10; Gele Kool le s. 1.70—/ 3.40; Witte Kool le s. 2.60—/ 2.90; Deensche Witte Kool 3.104.70; Bloemkool le s. 10.80 14.90; Bloemkool 2e s. 0.70—/ 2; Nep 1111.20; Drielingen 8.509; Uien 9.20-/ 10; Grove Uien 7.70—/ 8.20; Peen 3.70; Peen (kleine) 1.70. Aanvoer: 60700 K.G. Roode Kool; 13200 K.G. GeOe Kool; 7800 K.G. Witte Kool; 49400 K.G. Deensche Witte Kool; 195 K.G. Nep; 5575 K.G. Uien; 1150 K.G. Peen; 2000 stuks Bloemkool. BOVENiKARSPEL, 4 Dec. 1928. „De Tuinbouw." Heden besteedde men voor: Bl. kool le s. 14—/ 23; Bloemkool 2* s. 7— 12; Roode Kool f 2.505.80; Witte Kool 1—/ 4; Gele Kool 1--/ 2 50; Uien 4—/ 4.20; Bieijen 6. 'V

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 3