SllHMSi Cinit. k wBttlge irlpia. FEU ILLETON. WoeiisdaK 5 Oecemfoer. No 288 1928 r-endsrd dertiscste Jitff jng, GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politic, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op a He werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 3 en 4 December 1928: een jongenswerkkiel; een zilveren rozenkrans; een ceintuur of band van regenjas; ringetje met sfeentje; Basco sleutel met ring. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden opgegeven op 3 en 4 December '28 Portemonnaie m. inhoud, P. Tol, Zeglis 129; vulpenhouder, Wijdeman, Magdalenenstraat 16; wollen muts, D. Nol, Achterweg 1zwar- te jonge bond, J. Slikker, Heemraadstraat 2; hondenpenning, J. Haytema, Oudegracht 176; pak inh verm, wol, Telegraafkantoor, Koorstraat; voetpdmp, M. Looyenga, Sta- tionstraat 180; zak cokes, Wed. Dorrman, Paternosterstraat 9; pakje manufacture^ Te legraafkantoor, Kocrstraat; pak lijnkoeken, L. P. Dekker, Achterweg 31; hondenpenning, J. van Houten, Ramen 34; rijwie'belasting- snerk in etui, M. v. Hartingsveldt, Westerweg 62zakmes, M. van Hartingsveld, Wester weg 62; auto-stroomverdeeling, D. Kruit, Kanaalkade 4; Lipssleutel, Vlug, Station- ctraat 17; duimsfok, K. de Boer, Achterdam 15; damesportemonnaie, M. Kuyper, Baan- singel 45; pakje met 3 zakdoeken, M. Kuy per, Baansingel 45; bruine handschoen. J. op de Weegh, Dijk 19; belastingmerk, W. Jonker, Dahliastraat 8. Wanneer men weder in net bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van po litic. R a ifl i o - h d kj a Donderdag 6 December. Hilversum, 1071 M. 10.10.15 Morgen- tyijding. 12.302.Lunchmuziek door het Boris Lensky-Trio. 4.5.— Ziekenuurtje. 6—7.15 Concert door het Boris Lensky-Trio. 7.15—7.45 Engeische conversatieles. 8.15 'Aansluiting van het Concertgebouw te Am sterdam. Het Concertgebouw-orkest onder lei- ding van Pierre Monteux. 10.15 Persberich- ten. 10.30 Aansluiting van den Grooten Schouwburg te Rotterdam. Concert door het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. Helene Cals, sopraan. Chris de Vos, tenor. Hrizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 11.—11.30 Korte Ziekendienst onder leiding van Ds. P. Boen- dermaker. 12.30—1.45 Concert. Mej. D. van Daalen, sopraan. Mevr. J. Neuman—Leef- lang, piano. 2.—2.30 Schooluitzending. Le- zing over Pa'lestina door Dr. G. P. Marang. 7.7.30 Boekhoudles. 7.30—8.— Cursu.s Apologetiek. 8.Concert in de Geref. kerk te Apeldoorn. Evangelisatiekoor, Dir. B. Moor- broek. Chr. Muziekver. „Soli Deo Gloria", Dir. H. Lureman. Meisjeskoor, Dir. B. Moorbroek. Chr. Zangver. „Coneordia", Dir. D. v. d. Kooy. Apcldoornsch Chr. Mandoline- club, Dir. J. Niekerk. Apeldoorn's Chr. Man- nenkoor. P. A. Kleekamp, organist. Sprs.: Ds. J. W. Gee's. Ds. C. M. Lutevn. Ds. G. J. Goede. Mr. v. d. Deure. Mr. W. Roosmale 'Nepveu, burgemeester van Apeldoorn. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concery, bariton, cello en piano. 1.20—2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Voor de scholen. 3.10 Muziek. 3.20 Ves per van de Westminster Abbey. 4.05 Lezing. 4.20 Concert. Brown's Kwintet en solisten. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Voor de landbouwers. 6 55 Lezing. 7.Muziek. 7 05 Schubert's pianomuziek. 7.20' Lezing. 7.35 Muziek. 7.40 Lezing: The factory System. 8.Malle Con cert onder leiding van Sir Hamilton Marty. Szigeti, viodl. In de pauze om 8.45 voorlezing door Lascelles Abercombrie. 10.Nieuws berichten. 10.15 Lezing. 10.30 Nieuwsberich ten. 10.35 Megan Thomas, sopraan. 10.50— 12.20 Dansmuziek. Parijs „R_adio-Paris"1750 M. 12 20 Pro- testantsche canserie. 12.502.10 Orkestcon- cert. 4.055.05 Symphonieconcert, zang en dansmuziek. 8.50—11.20 Orkestconcert. Hr. Balpetre en zijn gezelschap. Mr. Genio,- zang. Mme. PaixSeailles, piano. Langenberg, 469 Al. 11.30 Mechanische muziek. 4.204.40 Sprookj.es van Grimm. 5.055.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Concert- door het Werag-orkest. Mr. Schneiderhan, viool. Daarna werken van Villon, Verlaine en Rimbaud, Gorki, London en Hamson. Guermanowa, alt. H. Ho'lwe, bariton. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen (Zeesen), 1250 en Door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. J. B 7! Er was geen man in haar leven, aan wien zij zelfs maar in staat was te denken. De groote belangrijke levensvraagstukken had den zich bijna nooit aan haar voorgedaan. Zij worstelde er plotseling mee in dat stille uur, vraagstukken van leven en dood, van goed en kwaad Zij had geen verleden, maar er was een toe- komst, die haar cp dit oogenblik bijna scheen te bedreigen. Moest men het Even ernstig opvatten, als iets anders dan spel? Indien dit zoo was, wandelde niet alleen zij zelf, maar wandelden alien van haar soort in de duisternis. Achter dit licht, dat zij van haar bed kon zien, iets hooger, moest Francis nog ergens bidden op de wallen. Het was de op- vatting van een krankzinnige, de vraagstuk ken van het leven te ontvluchten, maar zij be- greep op eens, uit welke geestelijke dwaling deze opvatting voortvloeide. Deze arme dwaas had lets wat haar had ontbroken; zag in zijn benauwde droomen grooter dingen dan ooit tot haar waren gekomen. Zij hield van weelde, mooie kleer en, een mooie om- 1680 M. 11.20 '4.20 Lezlngen. 4.20 5.20 Orkestconcert. 5.206.40 Lezingen. 7.20 Concert door Dajos Bela. 8.20 Moderne ge- dichten. 8.50 Lezing. 9.50—11.50 Dansles van R. Sommer. Daarna dansmuziek. Hamburg, 395 M. 3.35 „Die Nachtigall", melodrama. 5.20 Orkestconcert. 7.20 „Die beiden Babendieks", Nederduitsch spel in 3 acten. 10.0511.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20 St. NicoJaasfeest. 6.§5 Vicoo:'concert. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.15 Uitzending van het concert in het Con certgebouw te Amsterdam. Reehtszakew OPLICHTING DOOR EEN DEURWAARDER. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gister uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den deurwaarder I. Scbouten te Sliedrecht, dte door de rechtbank te Dordrecht en het ge rechtshof te 's-GraVenbace dat het vonnis bevestigde, veroordeeld werd1 tot veertien da- gen gevangenisstraf wegens oolichting, doch wiens zaak door den Hoocen Raad naar het Amsterdamsche Hof verwezen werd. Verdachte zou zich aan het volgende heb- ben schuldig gemaakt: Hij had voor een client, een fcehanger te Dordrecht, een schade met een ve r zekeri ngs m a a t s ch a o p i j te regelen Met den client kwam hij overeen, dat deze genoegen zou nemen met f 50 en dat wat hij meer ontving een belooning voor zijn bemoei- intg'en zou ziin. Hoewel hij 75 ontving. gaf hij voor slechts 50. resp. 40, ontvannen te hebben en overreedde hij den man met dat bedrag genoegen te nemen. daar procedeeren met de verzekeringsmaatschannij een te dure geschiedenis zou wezen en stelde hii den man ten slotte, na aftrelc der kosten, 35 ter hand. De advocaat-sreneraal had bevestiging van het vonnis gevorderd. Het Hof vernietiode het vonnis der recht bank. Opnieuw rec'htdoende. verklaavde het verdachte schuldig en lende hem, gezien den ernst van het feitveertien dagen gevangenis straf op. DE VEENDAMMER HYPOTHEEK- BANK. Naar het Hbl. verneemt, heeft de bank- directeur J. J. Woltman (vader) berust in het arrest van het gerechtshof. VERITDEIDE OVERVAL. De rechthank te Rotterdam heeft den 26- jarigen gedetineerde_ A. S., die on 17 Juli i 1 des avonds gepoogd heeft een overval te pie gen in de broodfabriek „De Standaard" aan de Willebrordusstraat aldaar, veroordeeld tot 4 iaar gevangenisstraf. De eisch was 3 jaar en zes maanden. EEN LIPPENBIJ1ER. Het O. M. bij de rechtbank te Rotterdam heeft geeischt tegen den 42-jarigen heibaas T. K. terzake dat hij op 28 April opzetelijk zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht aan W. Kruit door opzettelijk, gewelddadig met zijn tanden een stuk vleesch uit diens bo- venlfp te bijten, zoodat diens lip bliivend is geschonden, 3 maanden gevangenisstraf. FRAUDE DOOR EEN RENT- MEESTER? Gistermiddag heeft de marechaussee uit Nijmegen den rentmeester W,-L. van het burgerlijk armbestuur tc Grave bij aankomst met een autobus te Nijmegen aangehouden. De aanhouding geschiedde op telefonisch verzoek van den commandant der mare chaussee te Grave. Bij het accountantsonder- zoek is een kastekort van ongeveer 1300 ontdekt. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 3 December. BEHANDELING MET GESLOTEN DEUREN. De 3 eerste zaken betroffen vorderingen tot omzetting van een voorwaardelijke straf en werden met gesloten deuren behandeld. NACHTELIjKE DUIVEN- DIEFSTAL. De tuinder C. T. K., in 1908 geboren en wonende te Alkmaar, heeft zich schuldig gemaakt aan wederrechtelijke toeeigening van eenige duiven, uit een hok, staande op het erf van den getuige M. Pepping, brugge- knecht, wonende aan den Omval. Verdachte is betrapt door Pepping en heeft met dezen geworsteld om te kunnen ontsnappen, wat hem ten slotte gelukte. Ver dachte bekende. Hij heeft met Pepping ge- vochten, omdat deze met een bijl op hem af- kwam. Het was reeds de 2e maal, dat hij, ge- holpen door een medeplichtige, het duiven- hok van Pepping inspecteerde. De officier vorderde 4 maanden voor waardelijke gevangenisstraf met 3 proefja- ren. Mr. Judel, advocaat te Bergen, verdediger van verdachte, vroeg clementie voor ver dachte. Deze heeft hoofdzakelijk gehandeld op instagnatie -van een vriend. Verdachte werd veroordeeld tot 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 proef- geving, en een gemakkelijk leven. Wat had zij om zich te verbeteren, zij of de ande- ren? Niets. De kerkklokken sloegen vier uur. Reeds was de duisternis buiten minder dicht. Plot seling, zoo scheen het haar toe, zonder het te willen, zonder eenig besluit, sprong zij uit haar bed en begon zich te kleeden. Het was de eerste keer in haar leven, dat zij ooit op deze manier was opgestaan, maar zij vatte het als iets volkomen natuurlijks op. Zij maakte met zenuwachtige vingers haar dik bruin haar op; zonder te weten waarom had zij haast. Zij sloop op haar t-eenen de steenen trappen af, probeerde de eene deur na de andere, tot- dat zij er een vond die niet was afgesloten, daarop sloop zij naar de straat. Zij moest bijna tastend haar weg uit de stad vinden. Toen begon zij te klimmen, maar zij bemerk- te, dat de duisternis voorbij was. Een nieuwe schemering scheen haar te om- ringen een schemering van grijs en zilver. Van alle boomen zongen vogels. Oost-elijk was er licht aan den hemel zelfs het begin van kleur. Een streep bleek-rose w-erd bree der terwijl zij er naar keek. Zij spoedde zich voort. Een boerenkar reed haar tegemoet, op weg naar de stad; zij was volgeladen met groenten en voortbrengselen van de streek. De man, die haar bestuurde, stond van zijn luie houding op om verbaasd naar haar te kijken terwiil zij voorbijging, Er was thans iaren en Voorts gesteld onder toezicht van net Genootschap. BELEEDIGENDE BRIEF. De 59-jarige juflrouw Geertje G., huis- vrouw van Pieter M., te Warmenhuizen, stond terecht ter zake het zenden per post van een brief, gericht aan den landbouwer Joh. de Vries, wonende aan den Heilcoerdijk te Alkmaar. Dit epistel, dat wemelde van strafbare beleedigingen, was geschreven en verzonden omdat een zoon van verdachte, die in dienstbetrekking bij de Vries was geweest, nog 2 achterstallig loon meende te mogen vorderen. Verdachte was niet overtuigd dat het schrijven beleedigend was. Dit werd haar nu duidelijk gemaakt door een veroordeeling tot 15 boete subs. 15 da gen hecht. Vonnis f 10 boete of 10 dagen hecht. Betaling a contant. MISHANDELING. De 25-jarige arbeider Cornelis D., uit Heerhugowaard, heeft in den nacht van 14 op 15 Augustus den 4-5-jarigen landbouwer Balthasar Visser mishandeld door hem in het gelaat te stompen. Verdachte zei: „Ik heb dien kerel niet stompt!" Tevoren heeft verdachte zich bemoeid met de dochter van Visser, niettegenstaande dit meisje met een anderen jongen „uit" was ge weest. De vader wilde verdachte en zijn vrienden aanmanen hun weg te vervolgen, doch ont ving toen zulk een stomp tegen het gelaat, dat zijn gebit in twee- stukken sprong. Later heeft verdachte hem nog een slag toege bracht. De pogingen van verdachte om het gebeur- de in z ij n voordeel voor te stellen, faalden ten eenenmale. De officier vorderde echter nader onder- zoek door den rechter-commissaris. Aldus be- sloten. BELEEDIGING. De niet ter zitting verschenen verdachte Joh. v. R. heeft op 18 September te Hoorn in ten cafe den getuige Dirk de Haan beleedigd, door hem voortdurtnd 't woord „dief" toe te voegen, zulks naar aanleiding van het feit, dat getuige eenmaal heeft terecht gestaan ter zake van een vermogensdelict. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis 25 boete of 25 dagen hecht. MISHANDELING VAN EEN BUURVROUW. Joh. T., arbeider, geboren te Egmond- Binnen en te Bergen woonachtig, had zich te verantwoorden wegens mishandeling van zijn 20-jarige buurvrouw Apolonia Schuur, huisvrouw van Dirk Mienes, op 29 Septem ber. Verdachte zeide niet in huis, doch op het erf van getuige- mej. Mienes te zijn geweest. Deze heeft hem teen aangevallen door met een waschteil te gooien. Hij heeft toen naar haar geslagen. Getuige sprak zulks tegen. Zij heeft een slag op haar oog ontvangen, waarvan de kenteekenen ook zijn geconsta- teerd door den rijksveldwachter. Getuige beweerde voorts dat die mishan- delig in de keuken heeft plaats gehad. Eisch 15 boete subs. 15 dagen hecht. Vonnis 10 boete of 10 dagen hecht. DIEFSTAL VAN EEN FIETSLAN- TAARN. De verdachte in deze zaak, Cornelis v. d G., had zich te Hoorn schuldig gemaakt aan wederrechtelijke toeeigening van een rijwiel- lantaarn, eigendom van den grondwerker Th. Bosker uit Nieuwolda (Gr.), te Medem- blik werkzaam. Verdachte was niet verschenen. Hij had bekend, doch verklaarde tevens, dat hij onder den invloed van sterken drank verkeerde. Het rijwiel met lantaarn stond op het erf van het cafe Sneltens en het feit is gepleegd in den nacht van 30 September. De tweede getuige, eveneens een grondwer- ker, wist van de geheele zaak niets af en zijn dagvaarding berustte vermoedelijk op een persoonsverwisseling. Vast staat, dat verdachte door den agent Jelkcma is ingerekend wegens dronkenschap en dat de vermiste lantaarn nog onder zijn jas was verborgen. Eisch 50 boete of 50 dagen hecht. Von nis 25 boete of 25 dagen hecht. Gerrit B., voorheen te Helder, thans te Tessel, niet aanwezig, werd verdacht in Oc tober of November 1927 een rijwiel, dat hij in huurkoop had verkregen van den rijwiel- handclaar M. Smit te Koegras, ten eigen bate te hebben verkocht voor hij dit rijwiel had afbetaald. Het schijnt, dat hij thans ge- tracht heeft den rijwielhandelaar schadeloos te stellen. De aannemer P. Schermer te Alkmaar heeft het rijwiel gekocht voor 45. De officier vorderde 15 boete of 15 dagen hecht. Vonnis conform den eisch. EEN KAT VERDRONKEN. De verdachte Jacob G. was evenmin ver schenen. Hem was ten laste gelegd het we- derrechtelijk dooden van een witte kat, toebe- een streep groen onder het rose en een smalle straal saffraan-geel daaronder. Zij versnelde haar stap. Dit was de morgenstond. Zij vreesde, dat zij te laat zou kunnen zijn waarvoor? Aides scheen zooals zij het had verlaten, toen zij het kleine eenzame stukje van de wal len bereikte. De jonge man lag nog op de knieen, loom, een massa zonder vorm, met zijn zwarte jas om zich heen. Zij liep snel aan zijn zijde en stond daar een oogenblik. Het prevelen van woorden hield op. Hij keek op, zag haar en stond op. Er waren kringen on der zijn oog en. Zijn nachteiijk waken scheen hem te hebben verouderd. „Wat komt u hier doen?" vroeg hij scherp. „Den geheelen nacht", zeide zij, „heb ik niet kunnen siap-en. Ik kon u niet uit mijn ge- dachten ki-ijgen. Ik Voelde, dat ik nog eens met u moest spreken, voordat het te laat was." „Waarom zoudt u aan mij denken?" vroeg hij. „Wij zijn vreemden voor elkaar." „Geen twee menschen in deze wereld zijn vreemden voor elkaar", verdedigde zij zich. „,Wij zijn medeschepselen, die eenzelf den weg gaan. Ik heb niets gedaan dan denken, sinds ik u verliet. Gisteravond sprak ik lichtvaar- dig. Ik redeneerde dwaas. Dezen morgen ben ik heusch even ernstig als u." „U sprak tot mij van de lief de en vreugde van het leven", mompelde hij. „Ik wensch de ze niet." „Ik deed verkeerd", gaf zij toe. „Het is niet ejxkel om u vreugde te geven, dat ik wensch, hoorende aan den landbouwer L. Baas te An-1 dijk. Verdachte heeft de kat in kwestie verdron- ken. Hij heeft beweerd last van het dier te hebben ondervonden. Vordering 12 boete of 12 dagen hecht. Vonnis conform den eisch. WEDERSPANNIGHEID. De voeger W. S., wonende te Alkmaar, heeft in den avond van 9 October zich met geweld verzet tegen den agent van politie Webster en den inspecteur Stienstra, die hem hadden aangevat, ten einde hem naar het arrestantenlokaal over te brengen, op grond dat W. S. zich schuldig had gemaakt aan het in dronkenschap de orde verstoren. Verdachte zei dat de politieagent hem vooraf tweemaal met den gummistok heeft geslagen. Agent Webster zeide, dat verdachte hem heeft gedreigd en geprovoceerd en hem o. m. de kepi van het hoofd heeft geslagen. Verdachte ontkende alles wat door den ge t-age Webster werd verklaard. Hij beweerde, dat zijn makker Kluft de aanleiding gaf en hij, verdachte, zelf niet dronken was. Hij laat zich niet boeien als hij niets gedaan heeft en dan gaat hij niet mee ook. De officier hield zich aan het proces-ver- baal en vorderde 75 boete of 75 dagen hecht. De politierechter veroordeelde verdachte tot 14 dagen gevangenisstraf. BELEEDIGING. Mej. Marie de V., oud 21 jaar, inpakster van beroep, heeft op 29 September den brug- geknecht B. C. Scholten een beleedigend woord toegevoegd. Verdachte wilde onder den afsluitboom van de brug doorkruipen. Het conflict heeft zich afgespeeld bij de Vlot- brug. Verdachte beweerde door getuige voor „slet" te zijn uitgescholden. Daardoor is zij ook driftig geworden en zenuwachtig. Zij ontkende een woord te hebben geuit, zooals haar ten laste was gelegd. Eisch 20 boete of 20 dagen hecht. Von- nk 15 boete of 15 dagen hecht. MISHANDELING DOOR EEN VROUW. Cornelia S. te Andijk, gehuwd met Arend van D., stond terecht ter zake dat zij op 5 October den slagersknecht B. de Lange, die zich op een rijwiel op den Zeedijk voortbe- woog, heeft aangepakt en met rijwiel en al van den dijk heeft gegooid, zulks naar aan leiding van het feit dat de Lange te voren haar zoontje zou hebben mishandeld. Juffrouw v. D. zeide, dat zij getuige eerst heeft aangesproken en gewaarschuwd om haar kind met rust te laten. Hi, had haar toen uitgevloekt en gescholden en toen heeft ver dachte hen een duw gegeven. Eisch 20 boete of 20 dagen hecht. Von nis conform den eisch. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van 3 December. NIEUWE ZAKEN. DE SCHADUW VAN HET VERLEDEN. De 35-jarige huisknecht Marinus H., wo nende te Zwolle, is in verzet gekomen tegen een vonnis, waarbij hij werd veroordeeld ter zake diefstal van een rijwiel, gepleegd op 16 Augustus 1918 te Hoorn, welk rijwiel toebe- hoorde aan den heer Zeehandelaar. Verdach te had zich destijds aan de uitvoering van de straf weten te onttrekken, althans hij is nim- mer door de justitie lastig gevallen. Inmid- dels is hij gehuwd, heeft steeds goed opge- ast en is thans in dienst als huisknecht in otel „Centraal" te Zwolle. Verdachte is ook veroordeeld te Amsterdam tot 6 maanden gevangenisstraf, eveneens wegens rijwieldiet- stal. Verdachte deed een aanvraag cm verlof, omdat hij een cafe wenschte te openen en toen eerst heeft men hem aangehouden. De thans gepensionneerae hoofdagent K. Molenaar trad op als getuige. Verdachte heeft destijds aan hem den diefstal bekend. Spr. herkende echter niet bepaald in dezen verdachte den dader van den indertijd ge- pleegden rijwieldiefstal. De officier releveerde dat verdachte eerst heeft ontkend de rijwiel diefstallen te hebben gepleegd. Later is hij op die ontkentenis te- rug gekomen. Den diefstal echter, bezien in het licht van de hedendaagsche straftoepassing, achtte de officier met 3 maanden voldoende gestraft. Mr. Prins Jr., verdediger van verdachte, achtte het bewijs niet geleverd, zooals hij met enkele woorden nader aantoonde. Voorts was pleiter van meening, dat in dien de rechtbank-daarmede niet accoord gaat, hier een voorwaardelijke straf zeer wel op hare plaats is, aangezien verdachte zich nadien steeds onberispelijk heeft gedragen. De geest van dezen tijd is reclasseering, merkte pleiter terloops op. Ook ontkende pleiter, dat verdachte zich zou hebben schuil gehouden. Het ligt niet in de lijn van verdaehten om zichzelf bij de jus titie aan te melden om een dergelijke straf te ondergaan. dat u den rug toekeert aan die deur. Ik ben zeer onwetend en ik vo-el, dat ik de verkeerde persoon ben om met u te redeneeren, maar u weet, dat zij zeggen dat kinderen soms het licht zien, waar hun ouders in gebreke blijven. Ik wensch u er aan te herinneren, dat ieder menschelijk wezen met een doel ter wereld komt. Hij moet zijn strijd strijden in het le ven, zijn taak vervullen, zijn plaats innemen onder zijn medemenschen. Het leven daar is iets onwezenlijks, een scha-duwleven. Gij ver- mijdt het kwade, maar gij verwerpt het goe de. Ik wilde, dat gij den last van het leven opnaamt, hoe zwaar hij ook moge wegen, en uw leven leeft te midden van de menschen. Zoo kan men heiligheid bereiken." Zij zweeg, ademloos. Haar gedachten werk- ten zoo snel, dat de tijd scheen stil te staan. Het was het ernstigste oogenblik, dat zij ooit had doorleefd. Zij voelde haar hart ontstui- mig kloppen. Hij zelf was eenigszins bewo- gen. Zijn gelaat was opgeheven. Zijn oogen vermeden nog haar blik, maar zijn lippen beefden. In het Oosten straalde de hemel nu in purperen gloed. Zij zocht naar woorden, zich innerlijk bewust van zijn weifeling. Daarop werd de stilte in het cfal verbroken. Alsof een deur ware geopend en een stroom van melodic vrij ware gekomen, kwamen tot hen de tonen van een orgel, de ver verwijder- de klank van mannenstemmen, die een psalm zongen. Er kwam nu verandering in het ge laat van den jongen man. Hij luisterde aan- dachtig. Zijn lippen bewogen bij de muziek, Ten slotte legde pleiter nog een aantal gunstige getuigschriften over en hij eindigde zijn pleidooi met zijn client krachtig aan te bevelen voor een voorwaardelijkenstraf ot een onvoorwaardelijke geldboete. A.s. Maandag uitspraak. Ffovinciaai nieuws OUDKARSPEL. De Tuinbouwvereeniging „De Eendracht" vergaderde Zaterdagavoaa, te 7 uur, ten lo- kale van den heer Vis alhier. De voorzitter, Jb. de Boer opende deze vergadering met welkom. Het deed hem ge noegen dat vele heeren aan de oproeping ge- volg hebben gegeven en ter vergadering zijn gekomen om de tuinclersbelangen te bespre- ken. Spreker zeide, dat ook dit jaar weer ge bteken is, dat we weinig of niets kunnen voorspellen; immers dachten we alien dezen zomer, dat er weinig kool zou zijn; dit is niet het geval. We hadden het niet verwacht, zeide hij, dat er zoo veel kool zou geteeld worden, als er thans in de schuren is opge- slagen. bpreker wil eerst nog een oogenblik wei- den aan het verscheiden van den heer Paariberg, een ijverige vertegenwoordiger van de pers. De vorige vergadering heeft de voorzitter, nog de beste wenschen voor zijn herstel geuit, doch het heeft niet zoo mogen zijn. Hij verzocht een oogenblik stilte, ter ge-: dachtenis van den heer Paariberg. In de notulen komt voor de voorbereiding en aanvrage van een geldleening voor de te stichten poterbewaarplaats. Er is thans 15000.benoodigd, en machtiging wordt gevraagd dit bedrag op te nemen. De vergadering geeft het bestuur machti ging een bedrag van 15000 van de Boe- renleenbank op te nemen. Mededeelingen. In de eerste plaats wil de voorzitter me- dedeelen, dat de poterbewaarplaats zijn vol- tooiing nadert, het is wel wat laat, doch dat kwam omdat de inschrijving te hoog was, waarom een herbesteding plaats moest heb ben, en bovendien heeft het slechte weer ook nog een woordje meegesproken. 12 Decem ber zal de inlevering van de poters wel kun nen plaats hebben. Dan zeide de voorzitter, dat een ieder bij na wel verzekerd zal zijn tegen brandschade en daarom gaf hij in overweging dat degene die zijn poters in de bewaarplaats brengt, daarvan een aanteekening laat stellen op zijn polis, hetgeen weinig of niets kost. De heer Stenneberg achtte het beter, dat alles wat in de poterbewaarplaats aanwezig is, verzekerd werd, al waren er dan wellicht eenigen bij die dubbel verzekerd waren. De heer A. Bakker kan zich met het ge- sprokene van den voorzitter vereenigen. Hierna deelde de voorzitter mede, dat door het bestuur aangesteld is tot bewaarder der pootaardappelen, de heer A. Maasen, voor een jaar. Van de wortelzaadcommissie wordt verno- men dat er wortelen zijn aangekocht en er plaats voor het uitzetten gezocht zal worden. Voor de levering van kunstmest, was de laag- ste inschrijver de fa. Haijtema, vertegen woordiger L. de Wit. Aan steenkolen is gezamenlijk ongeveer 5 wagons ingekocht. Ook deelde de voorzitter nog mede, dat de tuinbouweursus aan den gang is, al wordt deze niet geheel door jongens uit Oudkarspel bezocht. Momenteel profiteeren jongens uit 4 gemeenten van dezen cursus. Spreker be- treurde het, dat er niet meer gebruik wordt gemaakt van deze zoo hoogst noodzakelijken cursus. De boekhoudcursus wordt gevolgd door 17 leerlingen. De voorzitter bracht aan de commissie, die dit jaar gezorgd heeft voor de erwten- ruiters een woord van dank voor hun arbeid. Bestuursverkiezing. De heer H. de Geus werd met 32 van de 33 stemmen herkozen en nam deze herbenoe- ming, onder dankzegging voor het vertrou- wen dat in hpm is gesteld, aan. Openhouden van de Burggracht. De Voorzitter herinnerde er aan dat in een vorige vergadering is besloten het z.g. ploegenstelsel eens onder de oogen te zien. Het bestuur vond hierin ook veel bezwaren en stelde daarom voor het voorloopig maar te laten zooals het is. De voorzitter wil een ieder aansporen medewerking te verleenen om de vaart open te houden. Als een iedei zijn belang begrijpt zal hij het wel doen. De heer Kostelijk zou op die plaatsen, waar geen tuinders wonen, de slooten open gemaakt willen zien, door personen, die door de Eendracht daartoe worden aange steld, tegen dagloon. De heer IJff is voorstander van het ploe genstelsel. De heer Wijn vond, dat wanneer een ieder 'n beetje plichtsbesef had, het niet zoo erg Zij kwam weer op adem. De woorden vloeiden weer. „Francis", smeekte zij, „dit is de muziek, die uw voeten kracht moet geven, wanneer ge over de grens stapt van het leven naar den dood. Zij is niet bedoeld als troost voor hen wier taak nog niet is geeindigd. Luister, ik wil u niet in verzoeking brengen. Ik verzoek u niet deze deur den rug toe te keeren, om den gemakkelijken weg van luiheid en genot te volgen. Ik vraag u ik smeek u te komen en het werk van een man in de wereld te doen en de rust te verdi enen, welke komt met de volmaking. Het pad, dat gij thans kiest, is het pad der iafaards. De muziek waarnaar gij luistert is een verdoovingsmiddel voor de ziel." Nog antwoordde hij niet. De muziek kwam nader en nader. De monniken bestegen den heuvel. Achter hen beiden ging een kleine reeks boerenkarren voorbij. De mannen en vrouwen sloegen een kruis toen zij keken naar Francis en wierpen booze blikken naar Mo nica. Geen van hen toefde echter. Al dien tijd keek Francis naar de poort. Er was schrik in zijn oogen schrik en krankzinnige hoop. De eerste straal van weifelend zonlicht vie! op zijn plotseling verouderd gelaat. Monica werd zich bewust, dat met het verdwijnen van den nacht zijn lippen waren verzegeld. Zij sprak opnieuw, maar ditmaal hopeloos. „Francis, kunt gij niet vergeten, dat ik een vrouw ben? Het is niet mijn stem, die roept. Het is de plicht, Francis. Het is achter die poort geen lleven voor een man." (Wordt yervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5