DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HEERENCOSTUUMS STOOMEN Uii het Parlement Honderd dertigste Jaargang AboMomoiitsprijs bij yooruitbetaling per 3 m aan (leu f2.—fir. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters near Brieyen franco N.V. Boelt- en Qandelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. fteiflactie No. 33. Oagelijksch overzicht. Buifenland WILLEM ANDRIESSEN 289 Dif nummer bestaat ait 2 bfadea. 001DER»A()i Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 6 DECEMBER Den Haag, 5 Dec. 1928 De minister van Waterstaat heeft in de avondzitting van gisteren met een uitvoerige rede zijn beleid verdedigd. De heer Van der Vegte deed dit op zijn gewone gemoedelijke soms ietwat humoristische wijze, maar wij zijn toch niet met den indruk huiswaarts ge- keerd, dat hij zijn hoorders overtuigd heeft, dat zijn beleid op verschillende punten niets te wenschen zou laten. Wat b.v. de reorganisatie van den Water staat aangaat, is hij wel sterk aan de opper- vlakte gebleven. Er zal een directeur-generaal van den Waterstaat komen en die zal bij den minister reorganisatievoorstellen indienen. Maar van welken aard die voorstellen zullen zijn, liet de minister in het midden. En toch komt het daar op aan! De politiek des ministers ten opzichte van de autobusconcessies lichtte hij aldus toe, dat hij mgeval een autobusverbinding is ont worpen, welke aan spoor of stoomtram con currentie zal aandoen zich tegen de aange- vraagde concessie verklaart. De oudste heeft in dit geval volgens hem de meeste rechten. Dat die opvatting lang geen algemeene in- stemming vond, bleek bij de replieken. OoK de mededeelingen van den minister in zake de plannen tot betere verbinding van Am sterdam met de Bovenrijn hebben de Kamer niet bevredigd. De minister heeft medege- deeld, dat zoo mogelijk na het Kerstreces een wetsontwerp zal worden ingediend tot rege- ling van die zaak. Wat dat ontwerp zal in- houden, verzweeg de minister, en toch komt het juist daar op aan. De hoofdvraag, of de minister kans zal zien voor zijn plannen de instemming van Amsterdam te verwerven, liet hij onbeantwoord. Geen wonder, dat de liberal e woordvoerder voor Amsterdam, de heer Dr. Vos, mismoedig verklaarde, dat van dezen minister geen oplossing van de Rijn- vaartkwestie is te verwachten. Na de algemeene beraadslagingen is de Kamer begonnen met de behandeling van de artikelen "en daarbij zijn personeels- en streekbelangen dikwerf ter tafel gebracht. Vermelden wij alleen de klacht van enkele le den, dat de staat niet bereid is de schade aan de landbouwers te vergoeden wier gronden zijn uitgedroogd ten gevolge van den aanleg van een nieuwen stuv in de Maas bij Grave De minister ontkende, dat de staat voor de -gevolgen van dit werk aansprakelijk kon wor den gesteld. Op een opmerking van den heer Feber (R K.) deelde de minister mede dat er een nieuw plan in bewerking is voor een verlegging van de haven van Moerdijk. Toen art. 132 was afgehandeld heeft de Kamer zich ter ruste begeven om heden om elf uur weer samen te komen. De Eerste Kamer heeft gisteravond een kwartiertje vergaderd ter afdoening van zes- tien wetsontwerpen, waarover geen woord is gesproken. Van bijzonder algemeen belang waren zij trouwens ook niet. Gelijk was afgesproken, heeft de Tweede Kamer heden van des ochtends elf uur tot ces middags drie uur vergaderd en zijn de heeren en dames daarop uiteengegaan ten einde in huiselijken kring Sinterklaas te vie- ren. Wij hebben met genoegen dit voorbeeld gevolgd, doch alvorens ons over te geven aan de geneugten van het huiselijke feest moeten we toch even onzen plicht vervullen en be richt geven van de „Handelingen" van he den. Wij behoeven daarbij niet al te veel uit te weiden. Het voornaamste oogenblik van de vergadering van heden wordt gevormd door de rede des ministers van Onderwijs ter be antwoording van de talrijke, niet minder dan 21 sprekers. De minister heeft in de eerste plaats de kwestie van het Friesch behandeld en zich ten voile bereid verklaard mede te werken tot de oprichting van een leerstoel in die taal voor een buitengewoon, wanneer het moet voor een gewoon, hoogleeraar. Maar van de erkenning van het Friesch als voertaal op de lagere school wilde hij niets weten en hij stond volstrekt afwijzend tegenover het door den heer Moller geopperde denkbeeld om ook aan de dialecten bestaansrecht op de school toe te kennen. Wanneer men daarmee eenmaal begint dan zijn het einde en de ellen- de niet te overzien. Want het aantal dialecten in ons landje is eindeloos en als oudbflrge- meester uit Zuid-Limburg wist de heer Waszink te vertellen, hoe er zelfs gemeenten zijn, als b.v. Heerlen, waar meer dan een dialect wordt gesproken. Laten wij er bijvoe- gen dat het elders in Nederland al evenzoo is en er, om maar een voorbeeld te noemen te Amsterdam duidelijk onderscheid is te ma- ken tusschen het Kattenburgsch en het Hoog- Haarlemmerdijksch oftewel Jordaansch. Wat betreft het spellingvraagstuk, gevoel- de de minister niets voor het denkbeeld om opnieuw een commissie voor de oplossing daarvan samen te stellen. Aan adviezen op dit punt bestaat geen gebrek, doch de minis ter houdt zich vooralsnog aan de thans ge bruikte zoogenaamde nieuwe spelling voor het officieele Nederlandsch Maar tegenover de gebruikers van de zoogenaamde vereen voudigde spelling is de minister bereid tot alle mogelijke faciliteitcn. Voor een leerstoel voor de homoeopathie gevoelde minister Waszink zeer weinig. In de wetenschappelijke wereld, getuige de adviezen van medische fa culteiten en Academic van Wetenschappcn, is men niet overtuigd van de wetenschappelij ke waarde van die geneeswijze. Daarbij ver- gete men niet, dat men er niet af is met een professor in dat vak te benoemen. Men zal bovendien een laboratorium of een kliniek voor hem moeten inrichten en welke plaats zal de homoeopathie tusschen de andere leer- vakken innemen? De moeielijkheden met de wachtgeldregeling, waarop de heer Van Za- delhoff (S. D. A. P.) in den aanvang der vergadering van heden had gewezen, hebben de gemeentebesturen goeddeels aan zich zel ve te wijten, doordat plaatselijke en andere invloeden dikwerf een rol spelen bij de benoe- ming in een onderwijsvacature, waarbij aan de wachtgelders niet wordt gedacht. Intus- schen kan de Kamer binnenkort een nieuw ontwerp wachtgeldregeling verwachten. Omtrent de klachten over de ontstentenis van een behoorlijke onderwijsstatistiek deelde de miniser mede, dat hij aanvankelijk een bedrag van 35000 had uitgetrokken, maar dat die post weer uit bezuiniging is ge- schrapt, terwijl de som toch onvoldoende zou wezen om wat goeds te krijgen. Intusschen is het mogelijk door besparing gelden te vin- den om een dergelijk statistiek ten minste voor te bereiden. Minister Waszink heeft hierop stilgestaan bij de positie van den minister van Onder wijs bij het optreden van het tegenwoordige kabinet. Die positie was allerongunstigst voor vruchtbaar werk. Allerlei oorzaken, de benoeming van de commissie-Rutgers, de be- moeiingen van de staatscommissie-Pop enz. hebben hem gehandicapt. Daarbij is het ont werp op het Voorbereidend Hooger Onder wijs als het ware bedolven on der de adviezen zoodat de behandeling moest worden aange- houden, en ten slotte is de financieele poli tiek van het kabinet een belemmering geweest voor hervormingsmaatregelen. Intusschen deelen de andere ministeries in hetzelfde lot. Zij zijn alle gehandicapt door de bezuini gingspolitiek. Niettemin hoopt de minister in zake het buitengewoon lager onderwijs toch nog binnenkort met voorstellen bij de Kamer te komen. De Voorzitter dreef het hierop door dat er geen replieken zouden worden gehouden. De heer Duvmaer van Twist (A.R.) kantte zich op heftige wijze hiertegen, hij wilde het nog- eens hebben over de homoeopathie, maar de Kamer schaarde zich aan de zijde des Voor- zitters Dientengevolge is een begin gemaakf met de behandeling der artikelen en heeft de Kamer zich opnieuw verdiept in het vraag- stuk van een goede onderwijsstatistiek. Maar daarover was men nu toch spoedig uitge- praat zonder stemming of motie. Morgen voortzetting. Aan mevr. De Vries-Bruins is verlof ver- leend op een later te bepalen tijd de regee ring te interpelleeren over de ziektegevallen aan boord van de „Insulinde". WILHELM MIKLAS GEKOZEN TOT BONDSPRESIDENT VAN OOSTENRIJK. Na een drietal stemmingen Miklas gekozen. - De soc.-dem. stemmen bianco bij de tweede herstemming. Gistermiddag is de Oostenrijksche bonds- vergadering bijeen gekomen voor de presi- dentsverkiezing. De tribunes waren goed bezet. In de diplomatenloges zag men een aantal buitenlandsche diplomaten. In het midden van de zaal stond op een tafel de stembus, daarachter een leunstoel, waarheen de nieuwe president geleid zou worden. Daar er vier leden verhinderd waren, werd de vergadering door 211 leden bijgewoond: 98 chr.-socialisten, 91 soc.-democraten, 14 Groot-Duitschers en 12 leden van den land- bouw De eerste stemming duurde ongeveer 15 minuten Daarna werd de vergadering voor de telling geschorst. Tot op dat oogenblik was nog niet bekend, welke candidaten de partijen gesteld hadden. Na een pauze van 25 minuten werd de ver gadering heropend. De voorzitter deelde mee, dat 211 stemmen uitgebracht waren, waarvan een bianco en dus ongeldig. De vol- strekte meerderheid bedroeg dus 106 De uitslag was, dat de president van den nationalen raad Miklas 94 stemmen, dr. Karl Rennes, de canaidaat van de sociaal-demo- craten 91 en de hoofdeommissaris van politie Schober 24 stemmen verkreeg. Geen der can didaten was dus gekozen. Ook de tweede stemming bleef onbeslist. Weer verkreeg Miklas 94 en Rennes 91 stemmen, terwijl Schober thans 26 stemmen op zich verkreeg. Toen kwam de derde stemming. De ge- heele zaal was nerveus. Met de mogelijkheid werd rekening ge houden, dat men niet tot een resultaat zou komen. Het bleek echter, dat bij deze stem ming de 91 soc.-democraten bianco gestemd hadden. Miklas (christ.-soc.) kreeg weer 94 stemmen en Schober vereenigde weer de stemmen der Groot-Duitschers en van de leden van den landbond op zich (26) Miklas werd dus gekozen Dadelijk na zijn verkie- zing van Miklas mogelijk maakten, verklaar- zaal om den grondwettelijken eed af te leg- gen. De uitslag werd door de christ.-socialen met stormachtig gejuich begroet. Miklas, die thans president Hainisch sal opvolgen, is 56 jaar oud en rector van een gymnasium. Sinds 1907 is hij afgevaardigde en sinds 1927 voorzitter van den nationalen raad. De sociaal-democraten, die door bianco te stemmen bij'een derde stemming, de verkie- zin gvan Miklas mogelijk maakten, verklaar- den na afloop van de stemming, dat zij voor elken buiten de partijen staanden vrijheids- lievenden candidaat liever hadden gestemd dan voor een chr. socialist. Daar de Groot- Duitschers en de boerenbond echter Schober candidaat hadden gesteld, hetgeen de sociaal- democraten als •een provocatie beschouwden, en daar zij aan elken persoonlijk achtens- waardigen chr.-socialist de voorkeur gaven boven Schober, stemden zij bianco. Dit be- sluit viel hun des te gemakkelijker, daar de nieuwe bondspresident afgezien van alle politieke verschilpunten als president van den Nationalen Raad het vertrouwen ook der sociaal-democraten heeft verworven. Goed beschouwd heeft dus Miklas zijn verkiezing niet te danken aan den steun der sociaal-democraten, maar aan de keuze van candidaat door de Groot-Duitschers en den Boerenstand. CHINA. DE OPSTAND DER MOHAMME- DANEN. Een half millioen dooden. De slachting van Chineezen bij den op- stand1 der Mohammedanen in de provincie Kansoe blijkt veel verschrikkelijker geweest te zijn dan aanvankelijk werd gemeld Een brief van een zendeling in de „North China Daily News", gedagteekend van begin No vember, en medegedeeld door den „Times"- correspondent te Sjanghai, geeft een levendig en vreeselijk relaas van wat er in die noord- westelijke provincie van China gebeurd is en van de toestanden aldaar. Ma Ting Siang, de bevelhebber van het district Liangtsjau, had een groot Moham- medaansch leger op de been gebracht en was, daar Tsjang iso Lin hem het bewind over de provincie had beloofd, in April in opstand oekomen tegen de regeering van de Koeomintsjoen, welker troepen voor het mee- rendeel Feng Joe Hsiang steunden in den strijd tegen Tsjang Tso Lin. Het aanvanke lijk oogmerk was de Koeomintsjoen te ver- drijven, maar onmiddellijk leidde de aloude vijandschap tusschen Mohammedanen en Chineezen in Kansoe tot slachtingen op groote schaal van Chineezen. Schier de ge- heele Mohammedaansche bevolkini? ten W. van een lijn noordelijk en zuidelijk door Lantsjanfoe getrokken, sloot zich bij den op- stand aan en voortdurend werd er hevig ge- vochten met de kleine garnizoenen van de Koeomintsjoen. In Augustus kon Feng de Koeomintsjoen met 50.000 man steunen en sedert zijn de kansen wat gekeerd en de voor naamste steden heroverd, hoewel het aantal nog niet toereikend is om het westelijik deel der provincie te heroveren. Het doel der rebel- len yerd toen de Chineezen te verdelgen en zich hun eigendommen in het westelijk gebied toe te eigenen. De stad Ho, lang belegerd, is vol vluchtelingen, die kampeeren op straten en pleinen. In de nabijheid zijn 10.000 men- schen door de rebellen afgemaakt en in de stad zijn vijf maanden lang dagelijks 300 tot 400 menschen gestorven door epidemieen en de onhygienische toestanden. De lijken wor den over den stadsmuur geworoen. De Mohammedanen beloofden aanvanke lijk bescherming aan hun Chineesche buren, doch daarna werden alien afgemaakt, behal- ve jonge getrouwde vrouwen en meisjes. Dui- zenden kinderen, van hun ouders beroofd, verkeeren in ellende. In de stad Sintien is 90 der huizen ver- brand. Ningho, met een bevolking van 70.000 zielen, is vijf maanden belegerd en de helft der bevolking is door honger en ziekte omgekomen. De Mohammedanen maken gan- gen onder de muren; de verdedigers zijn uit- geput, militaire hulp is onmogelijk en naar geloofd' wordt moet de stad' reeds gevallen en wat er over is van de bevolking in de pan gehakt zijn. Er wordt geen kwartier gegeven, zelfs niet aan noncombattanten en de zende ling, in de „North China Daily News" aan het woord, gelooft dat er thans 500.000 men schen zijn omgekomen door krijg, ziekte en honger En het ergste moet, vreest hij, nog komen DUITSCHLAND. JOSEPHINE TE BERLIJN. Herrie in het Theater des Western. Onverkwikkelijke tooneelen zijn Dinsdag- avond te Berlijn in het Theater des Westens voorgevallen, waar Josephine Baker sinds eenigen tijd optreedt in de Revue ,,Bitte Ein- steigen". Josephine was volgens haar con tract Maandagavond voor het laatst opge- treden maar de directie verzocht haar nog vier avonden te willen meewerken. Hiertoe verklaarde Josephin zich eerst bereid, maar Dinsdagavond eischte zij plotseling voor elke voorstelling een honorarium van duizend mark dat bovendien voor de vier avonden moest worden uitbetaald. De directie ver klaarde zich niet in staat aan dit verlangen te voldoen, waarop Josephine antwoordde dan niet te zullen optreden. Zij nam haar costumes, wierp die in een op de binnenplaats gereedstaanden auto en reed weg. Intusschen was het eerste gedeejte van de revue gespeeld zonder Josephine. Het publiek riep steeds weer om haar Toen het kabaal voortdurend erger werd trad de conferender van he: huis voor het voetlicht en poogde de menigte tot bedaren te brengen; zijn pogin- gen waren echter tevergeefs. De directie be- sloot daarop de entreegelden aan de bezoe- kers terug te betalen en eenige agenten die intusschen naar den schouwburg waren ont- boden, moesten voor de orde zorgen. Voor den schouwburg bleef de menigte tot laat in den nacht protesteerend staan, zoodat de agenten zich nog herhaaldelijk verplicht zagen tus- schenbeide te komen. GEVANOENE IN EIGEN HUIS. Een inwonende vriend de cipier. De Berlijnsche recherche heeft een zonder- ling zaakje in onderzoek. In een huis in de Lubbener Strasse werd n.l., naar gebleken is een oude dame, de 62- jarige weduwe van den vroegeren Landdag- afgevaardigde Karl Goldschmidt, door een gep. beambte van de posterijen, een zekeren Karl Sadowski, die een deel van het haar in eigendom toebehoorende huis had gehuurd, gevangen gehouden. De oude huiseigenares is sinds jaren lijdende aan rheumatiek, zoo dat zij haar dagen in een rolstoel doorbrengt Sinds den dood van haar man in 1917 was zij eigenares van het huis. Bovendien erfde zij een groot vermogen. In '22 leerde me- vrouw Goldschmidt Sadowski kennen, toen deze voor een verzekeringsmaatschappij gel den kwam innen. Bij die gelegenheid klaagde de zieke er over, dat zij door haar ziekte niet meer in staat was behoorlijk haar huishou- den te doen. Het slot was dat korten tijd later Sadowski een deel van het huis huurde en bij haar kwam inwonen. Al spoedig daarna maakte mevrouw Goldschmidt een testament ten gunste van Sadowski, die reeds nu mede- eigenaar van het huis werd. De zieke werd nu totaal geisoleerd. Nie- mand van haar familie werd meer bij haar toegelaten, tenzij in tegenwoordigheid van Sadowski. Deze is thans door de politie gearresteerd, onder beschuldiging van diefstal, bedrog en valschheid in geschrifte. Hij houdt intusschen hardnekkig zijn onschuld vol. VOLKSUNIVERSITEIT. uziek-avond te'geven door Piano (Beethoven-programma), op DONDERDAG 13 DEC. a.s., in de HAR- MONIE, f 0.40 f 0.60 fl.— (naar keuze). Kaarten uitsluitend verkrijgbaar in de Harmonie (van 11 tot 4 uur), op Woensdag alleen voor leden en huisgenooten, op Don- derdag ook voor anderen, tevens plaatsbe- spreking. sie, die den Koning bij het teekenen van staatsstukken zal vervangen, is uitdrukkelijk bepaald, dat zij het parlement niet zal mogen ontbinden, op geenerlei wijze een rang, titel of pairswaardigheid zal mogen verleenen of geen beschikking zal mogen nemen ten aan- zien waarvan te kennen gegeven of aan te nemen is, dat's Konings bijzondere goedkeu- ring noodig is. De terugkeeremU prinsen. De Italiaansche regeering stelt een extra trein ter beschikking van den prins van Wales, wanneer hij met een kruiser te Brin- disi aan is gekomen. Een losse locomotief zal voorop rijden en de trein die uit drie salonrijtuigen bestaat, zal met een maximum-snelheid naar Calais gaan, zonder Rome en Parijs aan te doen Te Calais zal, naar men verwacht, een tor- pedojager den prins aan boord nemen. De hertog van Gloucester is te Boelawajo aangekomen en legt den afstand van 2380 K.M. naar Kaapstad af in een extra trein dien de Zuid-Afrikaansche regeering voor hem in gereedheid heeft laten brengen. BELGIe. DE O VE R ST RO O M ING E N. Het franskiljonse Roode Krnis, Hot het nu staat. De Standaard bevat de volgend'e klacht: „Hoe dikwijls is er op gewezen, dat de or- ganisatie van het Roode Kruis van Belgie in handen is van franskiljons, die niet in staat Om een ieder kennis te doen maken hoe prettig f 3.25 een gestoomd en opgeperst Keerencostuum zit, hebben wij voor December de prijzen bepaald op VOOR ALLE ANDERE GOEPEREN 20 PCT. KORTING DE STOOMERKJ EN VERVERIJ VAN S. KROM FRANKRIJK. HERRIOT ALS BURGEMEESTER. Kritiek op zijn beleid. Herriot is, zooals men weet, nog steeds burgemeester van Lyon. Hij was dit toen hij Kamerlid en Senator werd, hij bleef het toen hij minister-president, daarna voorzitter der Kamer en minister van Onderwijs werd. Heel vaak kwam hij op den duur niet meer in Lyon, en herhaaldelijk is kritiek geoefend op het feit, dat hij het te druk had met het Kamerlidmaatschap en later met zijn gewel- dig omvangrijken arbeid als minister-presi dent om aan zijn goede stad Lyon te denken. En de waarnemende burgemeester, die was benoemd, moest feitelijk al het werk opknap- pen. De partijpolitiek zorgde echter, dat Herriot burgemeester bleef, doch ook de be volking bleef hem trouw, uit dankbaarheid voor alles wat Herriot voor Lyon heeft ge- daan en misschien ook wel omdat het goed staat een zoo wereldvermaard politicus tot m a i r e te hebben. Het Kamerlid Augagneur, zelf oud-mi- nister en tevens oud-burgemeester van Lyon, denkt er evenwel anders over. Hij heeft een jarenlange veete tegen Herriot en stelt alles in het werk om dezen onmogelijk te maken. Dezer dagen heeft hij den leeuw in zijn hoi opgezocht door te Lyon een lezing te houden over het. wanbeheer van Herriot als bur gemeester. Moeten we Augagneur gelooven, dan is het in financieel opzicht een janboel te Lyon. Sedert de zestien jaren van Herriots bewind (19111927) zijn de deficits ontzaglijk ge weest. Terwijl de uitgaven gedurende die pe- riode 1885 millioen bedroegen, bedroeg het tekort 102 millioen. Tal van betalingen, ten bedrage van 480 millioen, zijn tot het onein- dige uitgesteld. Het totale bedrag van de door Lyon geleende gelden is 250.608 000 francs. Duizenden zijn uitgegeven aan aller lei instellingen als scholen, abattoirs en het Stadion. Er zijn in het geheel 2204 gemeen- teambtenaren te Lyon, d.i. een voor elke 193 inwoners. Herriot, die Augagneur uitvoerig zal ant- woorden, heeft nu reeds van zich afgebeten door te verklaren dat hij er op staat dat zijn ambtenaren behoorlijk worden betaald, en dat hij wel voelt dat alle kritiek op zijn be leid tegen zijn persoon is gericht. ENGELAND. DE TOESTAND VAN DEN KONING Het officieele bulletin van gisteren luidde: De Koning heeft een vrij goeden nacht ge- had. Er is reden om te hopen dat de verergering van de infectie die de laatste temperatuurs- stijging veroorzaakt heeft, minder hevig wordt. De commissie ter vervanging van den Koning. Is het besluit tot is§iejhng yas dc cojflais-. zijn zich in het Vlaamsch uit te drukken of de Vlaamsdhe menschen te verstaan. Zoo ge- worden ons thans uit de zwaar geteisterde ge- westen van Oost-Vlaanderen talrijke klach ten, dat het al Fransch is wat van het Roode Kruis komt. Erger, de verpleegsters en onderzoeksters kennen geen Vlaamsch. Het is weer eens Brussel op zijn ellendigst". Aan een overzicht van hetzelfde Roode Kruis is het volgende ontleend1: Te Waelhem zijn nog 115 huizen over- stroomd. Te Duffel staan nog 100 huizen onder water. Te Hamme moesten twee nieuwe slaap- zalen aangelegd worden. De eetzalen van het Roode Kruis bezorgen thans een maa! aan 700 personen. De ontruiming van 2700 inwoners is thans verzekerd. Te Moerzeke is de toestand bijzonder nij- pend. Meer dan 3000 inwoners verblijven nog in hun woningen, die alle nog door het water overstroomd zijn. Een groot gedeelte der bevolking kon weggevoerd worden en het Roode Kruis heeft slaapzalen ingericht te Baesrode, een naburige'gemeente. Te Grembergen wordt de hulpverleening verzekerd aan 3000 overstroomden. Daar het twee maanden duren zal eer het water weg is getrokken, voorziet men dat eer gedeelte van de bevolking naar elders zal moeten overgebracht worden. Te Dendermonde en te Zele werden reeds maatregelen getroffen om vluchtelingen t< herbergen. ZUID-SLAVIe. DE ONLUSTEN TE AGRAM. De studenlen staken. Relletjes op de universiieit. Overeenkomstig hun Maandag daartoe ge- nomen besluit, zijn de Kroatische studenten aan de universiteit te Agram een algemeen: werkstaking begonnen. Deze is echter niet zoo algemeen of er zijn nog studenten, die hun werk voortzetten. Dit heeft op de uni versiteit geleid tot een fiksche vechtpartij tus schen stakenden en doorwerkende medische studenten, waarbij eenige gewonden zijn ge vallen Zooals reeds gemeld is, waren de prefect van Agram en de hoofdeommissaris van poll- tie aldaar te Belgrado ontboden. De prefect, had dadelijk zijn ontslag aangeboden, wat hem echter voorloopig geweigerd werd. Als de Berlijnsche bladen evenwel goed zijn inge- iicht, zijn thans zoowel de prefect als de hoofdeommissaris van hun functie ontheven. BULGARIJE. EEN NIEUWE AARDSCHOK. Een vrij hevige nieuwe aardschok is te Sjirpan waargenomen waar de muren van vele huizen, die juist weer waren opgebouwd, scheurden. De bevolking bracht den nacht ia de. Qflfia .lucbi daofc y AARSGHE HEART.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1