iuifenland ftestiisaK^lken Sfasissi3@&3ws ICerk esi sell©©! Laatste th@5*ichfen. DE ROOFMOORD TE ROTTERDAM. De procuratiehouder gearresteerd, maar ook al weer vrijgelaten. Op last van de justitie is gisternacht in Dtn Haag in zijn woning aan de Obrecht- straat gearresteerd de procuratiehouder van ie N.V. Adr. De Haas' Handelmaatschappij, de 37-jarige G. J. van Oudheusden, verdacht van den moord op den heer Lans. De arres- tant is van Den Haag naar Rotterdam over- gebracht, waar hij op het politie-bureau aan de Meermansstraat is opgesloten. Een later bericht meldt, dat hij ook al weer vrijheid is gesteld, omdat het onderzoek den niet dat resultaat opleverde, dat men man in bewaring zou kunnen houden. Een merkwaardig interview. In verband met vele veronderstellingen, welke door bevoegden en onbevoegden over de moordzaak werden geuit, heeft een ver- slaggever van het „Rott. Nwsbl." een onder- houd gehad met iemand, die wel eens meer een „zaakje", zij het dan ook zonder moord, aan de hand heeft gehad, een soort „expert" dus. Deze gaf dadelijk als zijn rotsvaste mee- ning te kennen, dat in den moord op den Oostzeedijk geen van „de jongens" betrokken kon zijn. „Om alles, wat je wil", zoo zeide hi], „wed ik met je, dat het gedaan is door een groentje. Zooiets" en het werd met een ze- keren vaktrots gezegd „doet geen van de jongens. Laten wij eens veronderstellen, dat wij samen ergens op uitgaan. Wij zijn bin- nen en net'goed aan het zoeken en dan hoor je iemand aan de deur. Het eerste, waar je dan toch aan denkt, is om de beenen te ne- men. Weet je veel of het er een is of dat het er misschien wel vijf zijn? Het eenige, waar je over prakkizeert, is, dat de zaak „verschut is en dat je hoe eer hoe beter moet zien te verdwijnen. Komt er dan een naar boven, nu, dan geef je misschien een tik, om even van hem af te wezen, maar zooiets, als ze op den Oostzeedijk hebben gedaan, neen, dat doet geen van de jongens. Daar zit vast meer achter, let eens op mijn woorden! Om iemand zoo af te slachten! Dat is vast gedaan door iemand, die er op uit is gegaan om dien me- neer te vermoorden en die, toen het gebeurd was, maar wat geld meegenomen heeft om ,,een schim" op de jongens te gooien!" De spreker was bij het uiten van deze woorden van zijn stoel opgestaan en tracht- te den verslaggever met drukke handgebaren tot zijn meening te bekeeren. „Kijk eens", zoo vervolgde hij, „laten ze nu eens in die rich ting gaan zoeken, dan vin den ze misschien vast wat Misschien komt hij ook wel vandaag of morgen uit zijn eigen als hij het niet langer onder zich kan hou den. Want het is zoo vast als een huls iemand, die nog nooit zooiets aan de hand heeft gehad. Let maar op mijn woorden. Dat een van de jongens iemand een tik op zijn „neut" verkoopt, goed, dat doet hij dan om weg te kunnen komen. maar zooiets, neen, dat wil er bij mij niet in!" j CONCESSIES VOOR AUTOBUSSEN. 1 In „De Locomotief", orgaan van de Ver vcor Locaalspoorwegen en Tramwegen wordt, op grond van de bezwaren onder- vonden bij de tegenwoordige wijze van con- cessie-verleenen aan openbare vervoermidde- len, betoogd, dat een wijziging van de wet op deze vervoermiddelen noodig is. Daartoe zou bepaald dienen te worden, dat een autobusdienst eerst in werking kan treden, indien er geen beroep bij de Kroon in gesteld wordt, of voor het geval er wel een beroep ingesteld is, hierop door de Kroon beschikt is Indien de wet ongewijzigd blijft, zullen de bestaande vervoersondernemingen steeds op lossen bodem staan. Maar zelfs met een der gelijke wetswijziging blijft nog een moeilijk heid bestaan. Immers indien een ondernemer na een afwijzende beschikking van de Kroon ten tweeden male een aanvrage bij Gee Staten indient en dit lichaam weigert dan de vergunning, zoo kan toch opnieuw bij de Kroon beroep ingesteld worden, thans door hemzelf. Wel zal de Kroon in zoo'n geval, in dien zich geen nieuwe feiten hebben voorge' daan, het beroep ongegrond verklaren, doch desniettegenstaande verkeeren de bestaand- ondernemingen in een voortdurende on/e- kerheid Wij zwijgen dan nog maar van den ongewenschten toestand, die ontstaat door- dat allerlei machten, welke zich reeds bij de behandeling van het eerste beroep ten voile hebben iaten of hadden kunnen doen gelden dan nog eens ten tweede male al hun go- wicht in de schaal zullen trachten te w-=r pen. Een dergelijke toestand doet zich thans bijv. voor in Noord-Brabant. Een wettelijke bepaling, welke hieraan tegemoet komt schijnt moeilijk denkbaar te zijn, is wellicht zelfs niet wenschelijk. In soortgelijke geval- len, waarbij dus een aanvrage, welke wezen niet of bijna niet verschilt met vorige, aan de beslissing van de Kroon wordt voorgelegd, zal deze naar wij hopen en ver- trouwen een „niet-ontvankelijk" laten hooren Een monopolie bezitten de huidige open bare verkeers-ondernemingen thans niet meer. Daarom te meer moet haar een zekere veiiigheid en zekerheid, welke voor een goede ontwikkeling noodig is, gewaarborgd wor den kwestie bij deze zaak betrokken, achtte de overtrading bewezen en eischte veroordee- ling tot 2 geldboeten van 0.50 ieder en ver- beurdverklaring der flesschen. In een latere zitting heeft de Kantonrechter uitspraak ge daan en den melkventer vrijgesproken van het ten laste gelegde. Aldus het verloop van deze kwestie, waar- in ondertusschen het laatste woord nog wel niet gesproken zal zijn. Noemde de ambte- naar O. M. het niet een zaak van principled belang? Naar verwacht kan w orden, zal die ambt. niet in de uitspraak berusten, zoodat de kwestie dan door een hooger rechts- college zal worden uitgemaakt. Waarin schuilt het belang van deze zaak? zal men vragen. Terwijl vroeger de huisvrouw olie, azijn, melk en dergelijke war-en per maat kocht, per liter, Vi liter of deciliter, men sprak meestal van kan, Vi kan of maatje, is het in de laat ste vijf-en-twintig jaren meer en meer gebrui- kelijk geworden die inkoopen te doen per f esch of 3d flesch, gekurkt en in veel gevallen gecapsuleerd. In hygienisch opzicht is dit een groote verbetering. Hoeveel gelegenheid voor verontreiniging bestond er niet bij de oude verkoopmethode: stof woei in het vat, waarin de winkelier de olie e.d. bewaarde, de winkelbediende plantte een viezen duim in de maat, terwijl op den weg van den winkel naar huis dezelfde onsmakehjkheden opnieuw plaats vonden. Dat alles wordt vermeden, wanneer de waren in gekurkte flesschen wor den afgeleverd. Daar staat echter een nadeel tegenover, dat niet te onderschatten is. Had vroeger het publiek zekerheid de juiste hoeveelheid te ontvangen, omdat de vloeistof met een ge- ijkt.e maat werd gemeten uit den voorraad- bak van den winkelier in de kan of de kruik van den klant, die zekerheid ontbreekt geheel, wanneer hem het artikel per flesch wordt ver- kocht. Die flesschen toch komen voor met zeer uiteenloopenden inhoud. Laat men de literflesch en de z.g. 1/2 flesch buiten be- schouwing, dan mag gerekend worden, dat volgens usance de gewone flesch 8 deciliter moet bevatten; men treft ze echter aan van 7.5, 7.6 deciliter, enz. Daar op het oog die verschillen voor een leek vaak moeilijk te constateeren vallen, tracht de minder scru- pul-euze handelaar zich extra-voordeelen te verschaffen door flesschen met kleinen in houd te gebruiken. Men lette eens op het verschil in ziel bij de flesschen! Doch ook door de flesch een kleinere middellijn te ge ven en door dikker glas te bezigen probeert de oneerlijke koopman met niet strafbare middelen de goe-gemeente te bedotten. Niet strafbaar zijn die middelen (zoolangr niet de inhoud op de flesch staat uitgedrukt), omdat een wettelijke regeling b-etreffende het ge- bruik van flesschen ontbreekt. Alleen het Melkbesluit schrijft voor gepasteuriseerde en gesteriliseerde melk voor, dat d-eze moet zijn verpakt in behoorlijk gesloten voorwerpen waarop o.a. moet staan vermeld de hoeveel heid, die het voorwerp bevat Dat de chaos op flesschengebied, welke in de jaren na den oorlog nog grooter ge worden is door den invoer uit naburige lan- den van wagonladingen flesschen van aller- handen vorm en inhoud, niet alleen schade en ongerief geeft aan de huisvrouw, aan het koopend publiek in het algemeen, maar ook den bona-fide handel nadeel en last bezorgt, kan blijk-en uit een adres, dat dooz. de Ver- -eeniging van Wijnhandelaren tot de Regee- ring gericht is met verzoek een wettige rege ling t-e treffen. De Ned. Vereeniging van Huisvrouwen ondersteunt dit streven. Door den Minister van Arbeid, Handel en Nijver- heid is op dit verzoek geantwoord met een toezegging van zooveel mogelijk steun. Intusschen heeft deze vereeniging duizen- den flesschen laten aanmaken, welke lang- zamerhan-d de oude zullen vervangen. In t-egenstelling met die oude hebben de nieuwe als een verbetering, ook ten opzichte van de zindelijkheid, geen ziel. De inhoud, 7.5 deci liter, wordt door de vereeniging gewaar borgd. De flesschen zijn te kennen aan een merk, in een kruis geplaatst, dat in den bo dem is gegoten. Of het publiek genoegen zal nemen met het waarborgen door de vereeniging, d. w. z door een niet belangelooze, zal de tijd leer en B 17.5 t J. H. v. 7 Balen. De trdYnpetter Ffdren vlTn net GyWrmSlum, en van admiraal Spilbergh. (0.) B 17 5 v.-De valkeniers. (0.). B 55 L. Biart. Pensativo. (G.). B 35 d J. H. Been. De drie matrozen van Michiel de Ruijter. Sm B 35 0 Om de schatten van II. Tigretto. (Verv. op „Paddeltje"). D 11.5 Jo Daemen. Pruikebollen. I 90 me P. d' lvoi. De meester van de blauwe vlag. I po v Vrijbuiter Triplex (G.). J 28 on Felicie Jehu. Het onaerwijzeres- K 50 K 86 33 M 36 13 U OVER DEN HANDEL VAN WAREN IN FLESSCHEN, Men schrijft aan net Hbld Voor het Kantongerecht te Wageningen werd dezer dagen een IJkwetovertreding behandeld, die voor den handel van waren in flesschen van ver strekkende gevolgen kan zijn. Door de marechaussee was een tweetal llesschen, met melk gevuld, in beslag ge- nomen, waarop vermeld stond.- inhoud 0.95 L. Proces-verbaai werd opgemaakt tegen den melkvc-rkoop, omdat deze flesschen, welke voigens den politiebeambte als maten zouden zijn te beschouwen, niet voorzien waren van de vereischte stempelmerken. Ook de als ge- tuige gehoorde deskundige. de heer L. Fe-- berwee, chef van dienst van het IJkkantoor te Arnhem, kwa'ificeerde de flesschen als maten op grond van de inhoudsvermelding. Volgens diens verklaring stonden deze maten echter niet genoemd in het Kon Besluit be- treffende de'maten en gewichteri, zoodat ze niet ijkbaar waren. Technisch zou dat heel goed mogelijk zijn. Mr. De Z.aaijer, waarnemend het Open- baar Ministerie. die wees op de principieele OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIO- THEEK, LANGESTRAAT 85. Afdeeling Jeugbibliotheek. LIJST VAN NIEUWE BOEKEN. Van 8—11 iaar. H 69 a N. Hoekstra—Kapteyn. Ali en haar vriendje. (G.) O 38 t Cor v. Osenbruggen. De tweelin gen Flip en Henk. S 60 Josephine Siebe. Harlekijntje op reis. Van 11—14 iaar. A 14 j C'nr. van Abcoude. Het jongens kamp. B 60 lo Henrielte Blaauw. Loe en Jettie (G.). B 92 3 k Cor Bruijn. Keteltje in het veer huis. (Verv. op „Keteltje in d Lorrie"). C 34 Tine Cool. Wij, met ons vijven, in Rome. H 55 Anna Hers. Het beugeljong. K 40 b C. Joh. Kieviet. Het badreisje van Cor Slung. I< 96 la A. C. Kuiper. Een lastige dochter. (G.) O 38 o Cor v. Osenbruggen. Oome Piet. P 310 L. Penning. De overwinnaars van Nooitgedacht. (G.). P 37 i Willy Petillon. Ina en haar moe- der. S 65.5 A. J. H. v. d. Slool. Jeltze Jouls ma. (G.). T 40 k J. Treffers. Kameraden-Jan Ster- kenburg. V 64 be P. Visser. Het beleg van Haarlem. tTaco de minstreel. C. de Vletler. Admiraal 37 50 30 35 64 vijf ja- (G.l 44 Wa ]e. (G.) F. Klinck—Liitelsburg Christiaan de Wet. (G.) Diet Kramer. Stans rige. F. H. van Leent. Mazeppa. ve Mayrte Reid. De veeboers. Palle. De reis om de wereld in dagen. b Willy Petillon. Huize Onrust. k J. B. Schuil. De Katjangs. Theo Thiissen. Jongensdagen. a Jo Ufkes. Aan het begin, r P. Visser. De ritmeester van Urloo. (G.) P. Zoomers—Vermeer. Stormvo- reltje. Berens. De inneming van •en Briel in 1572. (Kindertoo- neelstukje met zang) R. J. de Stoppelaar. Uit ons wa- terland. 2 din. (Schetsen van die- ren en hun omgeving). Met il- lustraties. De leden van de Openbare Leeszaai wor den er hier nog eens aan herinnerd, dat de boeken van de jeugdbibliotheek niet uitge- leend worden op het lidmaatschap der ouders, maar uitsluitend aan kinderen van 8 pl.m. 16 jaar, die als lid van de jeugdbi bliotheek staan ingeschreven. Minimum contributie 50 cent per jaar, uit- leening iederen Woensdag van 1Wi uur. Inschrijving voor 1929 is nu reeds moge lijk! Z 37 812 I 570 S 90 Tot koster der herv. kerk te Oudkarspel is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd de heer N. Bankersen, no. een der voordracht. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen geschiedenis M. O. de heer C. van Rossem te Alkmaar. Gemeesiieiraad. {Vervolg van het hoofdblad.) 8o. Vier leden der commissie van bijstand in het beheer van den gemeen- tereinigingsdienst. De commissie be- staat uit cle leden: D. Govers Jz., G. van Slingerland, P. Dekker en D. J. Wolden dorp. Tot voorzitter voor het jaar 1929 heb ben Burgemeester en Wethouders aan- gewezen den heer J. Ringers, wethouder. Gekozen de heeren: Govers, Van Slinger land, mej. Carels, Woldendorp en Schats 9o. Vier leden der commissie van bij stand voor het marktwezen. De commis- bestaat uit de leden: H. Klaver, D. 64 68 A. C. Snor. 68 24 37 ad st Marie v. op P. De stad van lcarton. Zeggelen. Averij. Zoomers-Vermeer. Op roze- hofje Van 14 A 22 le G. Airnard. nis A 22 pDe neisjagers 16 jaar en ouder. De leeuw der wilder- van de Arkansas. sie Govers Jz., N. Schats en D. J. Wolden dorp. Tot voorzitter voor het jaar 1929 heb ben Burgemeester en Wethouders aan- gewezen den heer A. F. Thomsen, wet houder. Gekozen de heeren: Klaver, Govers, Schats, Woldendorp en Bakker. lOo. Drie leden der commissie van bij stand voor het sportpark. De commissie bestaat, uit de leden: Mr. H. A. J. M Kusters, A. Sietsma en D. J. Wolden dorp. Tot voorzitter voor het jaar 1929 heb ben Burgemeester en Wethouders aan- gewezen den heer Mr. A. J. M. Leesberg wethouder. Gekozen de heeren: Kusters, Sietsma, Wol dendorp, Vogelaar en Bonsema. llo. Drie leden der commissie van bijstand voor het grondbedrijf. De com missie bestaat uit de leden: J. Wester hof, D. J. Woldendorp en D. Govers Jz. Tot voorzitter voor het jaar 1929 heb ben Burgemeester en Wethouders aan- gewezen den heer Mr. A. J. M. Leesberg, wethouder. Gekozen de heeren: Westerhof, Wolden dorp, Govers, Klaver en Bonsema. 12o. Vijf leden der commissie van bij stand voor het onderwijs. De commissie bestaat uit de leden: D. Govers Jz., J. Vogelaar, Mr. H. A. J. M. Kusters, J. Westerhof en Mej. N. Carels_ Tot voorzitter voor het jaar 1929 heb ben Burgemeester en Wethouders aan- gewezen den Burgemeester. Gekozen de heeren: Govers, Vogelaar, Kus ters, Westerhof en mej. Carels. B. Tot verdeeling van den Raad in afdee- lingen voor het jaar 1929, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 38 van het Reglement van orde. le afdeeling: De heeren P. Dekker, A. Bak ker, Keesom, Westerhof. 2e afdeeling: De heeren Vogelaar, Veen, Sluis, Woldendorp. 3e afdeeling: De h-eeren Klaver, Kusters, Sietsma, Bonsema. 4e afdeeling: Mej. Carels en de heeren Schats, Govers en v. Slingerland. C. Tot de benoeming van: lo. Een lid van de commissie van toezicht over het stedelijk. muziekkorps, tc^t ult° December 1931, wegens perio- dieke aftreding als zoodanig van den beer Th. L. M. IJpma. De commissie heeft bij brief van 23 November 1.1. de volgende aanbeveling ingezonden: Th. L. M. IJpma en Th. J. H. Vermeulen. Benoemd de heer IJpma met algemeene stemmen. 2o. Een lid van de commissie van toezicht op het Stedelijk Muziekpark, tot ult°. December 1931, wegens periodie- ke aftreding als zoodanig van den heer Th. L. M. IJpma. De commissie heeft bij brief van 26 November j.l. de volgende aanbeveling ingezonden: Th. L. M. IJpma en Th. J. H. Vermeulen. Benoemd de heer IJpma met algemeene stemmen. 3o. Een lid van het college van cura- ult°. December 1933, wegens periodieke aftreding als zoodanig van den heer Mr. C. Van Lookeren Campagne, die niet meer voor eene herbenoeming in aan- merking wenscht te komen. Het college van curatoren heeft bij brief van 29 November j.l. de navolgende aanbeveling ingezonden: Mr. A. M. Le- deboer en Mr. G. C. B. van der Feen de Lille. Benoemd de heer Ledeboer met 13 stem- men tegen 6 stemmen op den heer v. d. Feen de Lille. 4o. Een regent en edn regentes van het burgerweeshuis, tot ult°. Dec. 1932, wegens periodieke aftreding als zooda nig van den heer J. Holsmuller en van Mevr. T. ZijlstraVan Es. Het bestuur beveelt bij brief van 17 November 1.1. voor regent aan: J. Hols muller en H. Lind. Voor regentes: Mevr. T. ZijlstraVan Es en Mevr. M. J. M. BaarStemp. Benoemd de heer Holsmuller en mevr. Zijlstra met algemeene stemmen. 5o. Een regent van het stadszieken- huis tot ult°. December 1933, wegens pe riodieke aftreding van den' heer J. Pijper. Het bestuur heeft bij brief van 16 No vember 1.1. de volgende aanbeveling in gezonden: J. Pijper en G. Oukes. Benoemd de h-eer J. Pijper met algemeene stemmen. 6o. Een lid der commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs, tot ult°. December 1935, wegens periodieke aftreding van den heer Mr. D. van Hou- weninge. Bedoeld bestuur heeft bij brief van 14 November 1.1. de volgende aanbeveling ingezonden: Mr. D. van Houweninge en F. H. Ringers. Benoemd Mr. v. Houweninge met alge meene stemmen. 7o. Een lid der commissie van toe zicht op het Gemeentelijk Nijverheids- onderwijs, tot uit". December 1935, we gens periodieke aftreding van den heer Mr. D. van Houweninge. De commissie heeft bij brief van 14 November 1.1. de volgende aanbeveling ingezonden: Mr. D. van Houweninge en F. H. Ringers. Benoemd Mr. v. Houweninge met alge meene stemmen. 8o. Twee leden van het Burgerlijk Armbestuur, tot ult°. December 1931, we gens periodieke aftreding van de heeren •G. Peereboom en J. H. F. Muhren. Bedoeld bestuur heeft bii brief van 23 November j.l. de volgende aanbevelin- gen ingezonden: a. Vacature G. Peere boom: G. Peereboom en L. R. de Kort. Benoemd de heer Peereboom met alge meene stemmen. 9o. Twee leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs, tot ult°. December 1933, wegens periodieke aftre ding als zoodanig van den heer J. N. Kroone en Mevr. A. J. Kaarsemaker— van der Vegte. De Commissie heeft bij brieven van 5 November 1.1. de volgende aanbevelin- gen ingezonden: a. Vacature J. N. Kroone: J. N. Kroone en W. Strubbe. b. Vacaturs Mevr. A. J. Kaarsemaker van der Vegte: Mevr. A. J. Kaarse- -4nakerVan der Vegte en Mevr. P. Bult- huisSingwitz. Benoemd de heer Kroone en mevr. Kaarse maker met 18 stemmen en 1 stem bianco. 10. Een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, tot 31 December 1931, ter vervanging van den heer J. H van den Tooren, die ingevolge art. 3 der bovenaangehaalde verordening van rechtswege het lidmaatschap der com missie heeft verloren, omdat hij niet meer de bevoegdheid bezit waarin hi als zoodanig benoemd werd. De commissie heeft bij brief van 31 October j.l. de volgende aanbeveling in gezonden: A. F. Zeegers en P. Dokter Jr Benoemd de heer Zeegers met 18 stem- men en 1 stem bianco. De heer Schats sprak den wensch uit de commissievergaderingen 's avonds te hou den. De voorzitter zal dit verzoek over- brengen. ONTHEFFING ART. 44 BOUW- EN COMMISSIE VAN ADVIES WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. B. en W. schrijven in bijlage nr. 142: Ingevolge daarvan opgemaakten rooster moeten op 1 Januari a.s. aftreden als leden en plaatsvervangende leden der commissie van advies voor den gemeentelijken dienst der werMoosheidsverzekering en arbeidsbemidde- ling de navolgende personen, vertegenwoor- ciigt rde de bij ieder hunner genoemde orga- nisaties R. K. Middenstandsvereeniging „de Han- ze": G. W. de Munk, als lid en P. J van Kessel, als plaatsvervangend lid; Vereeniging „Bond van Alkmaarsche Werkgevers": C. Best, als lid; Alkmaarsche Bestuurdersbond: J. J Schermer, als lid en A. P Holtes, als plaats vervangend lid. Plaatseliik Arbeids-Secretariaat: G Men- sing als lid en L. Smiers als plaatsvervan gend lid. Bovendien moet worden voorzien in de va cature van plaatsvervangend lid, ontstaan door het overlijden van den heer J. G. Mes- selaar, die als zoodanig voor den Bond van Alkmaarsche Werkgevers optrad. Wij hebben genoemde organisaties ver- zodht ons aanbevelingen te doen toekomen ter vervulling dezer vacatures, aan welk verzoek door die organisaties gevolg is gegeven. Van het Plaatselijk Arbeids Secretariaat ontvingen wij evenwel sindsdien het- bericht dat, in verband met gewijzigde organisato- risdhe omstandigheden, de reeds ingezonden aanbeveling als vervallen moet worden be~ schouwd. Omtrent eene voorziening in deze vacature-zullen wij U te zijner tijd een nader voorste! doen toekomen. Onder overlegging van de ingekomen aan bevelingen, die wij overnemen, stellen wij1 Uwe Vergadering voor: A. ter benoeming, ingaande 1 Januari 1929, van leden en plaatsverangende leden der commissie van advies voor den gemeente- Rochdale- !jken,rdienst -'der werkloosheidsverzeke- Afring en arbeidsbemiddeling eene keuze t« doen uit de navolgende "aanbevelingen; ontvangen van: j v a. de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze": voor lid: 1. G. W. de Munk, Ritse- voort 44. 2. G. J. W. Goes, Huigbrou- werstraat 14. Voor plaatsvervangend lid: 1. P. J. van Kessel, Laat 129. 2. J. G. J. Kue- ter, Laat 138. 'Lf*1 b. den Alkmaarschen Bestuurdersbond :*j voor lid: 1. J. J Schermer, Rochdale- straat 10. 2. P. C Mantel, straat 36. voor plaatsvervangend lid: 1. A. Pi Holtes, Rochdalestraat 8. 2. M. -Jjj :Jr- Benjamin, Polderstraat 13. j, Benoemd de eerstvoorgedragenen met algem. stemmen. 1!* met ingang van 1 Januari 1929 indesuk A genoemde commissie te benoemen als vertegenwoordiger van de Vereeniging „Bond van Alkmaarsche Werkgevers" (die geen dubbeltal heeft ingezon den, doch op elke aanbeveling slechts een naam heeft vermeld): tot lid: C. Best, Stationsweg 106; tot plaatsvervangend lid: M. A. Bosman, Kennemerstraatweg 101. Benoemd de voorgedragenen met algem. stemmen. BENOEMING TIJDELIJKE LEERAREN Gymnasium. In bijlage nr. 145 schrijven B. en W.: Onder overlegging van het betrekkelijk ad vies van den Inspecteur der Gymnasia heb ben wij de eer Uwen Raad de navolgende aanbevelingen te doen toekomen ter voorzie ning in de vacature van leeraar in de Ge schiedenis en Aardrijkskunde, ontstaan dooi het aan den heer H. P. Geerke verleend eer- vol ontslag. 1 Vacature Aardrijkskunde: H. J. R. Smith te Helder; Vacature Geschiedenis: A. Visser te Ber< gen. Zulks tijdelijk voor den verderen duur van den cursus 1928/1929. Wij vereenigen ons dus met het tweede ge- deelte van het advies van den Inspecteur, met dien verstande: 1dat we den daarin voor de vacature Ge schiedenis in de 2de plaats aanbevolene niet ook aanbevelen, omdat deze reeds elders is benoemd; 2. dat wij voor de beide aanbevolenen eer tijdelijke benoeming wenschelijk achten. In het midden latende de principieelt vraag, of een splitsing der betrekking raad- zaam is, zoo meenen wij, dat daartoe moet worden overgegaan in dit geval, nu wij de in het eerste gedeelte van het "advies van den In specteur aanbevolenen tegenover de heeren Visser en Smith voornoemd niet zouden wil- len aanbevelen. De heer B o n s e ma wees op een brief bij de stukken en vroeg of menschen die nog geen praktijk hadden, niet in aanmerking kwa- men. Als dit het geval was dan wilde hij daarvan in de oproeping doen blijken, om teleurstellingen te voorkomen bij de sollici- tanten. Als alle gemeenten zich op dit stand- punt stelden, dan hadden zij, die nog niet in de praktijk hadden gewerkt, nooit een kans. De heer Westerhof sloot zich bij dit betoog aan. Velen zullen zoo nooit de prak tijk bereiken, al begrijpt spr., cat men aan menschen uit de praktijk de voorkeur geeft. De fractie zal ditmaal niet tegen de bij lage stemmen, doch als curatoren van mee ning zijn, dat alleen uit de praktijk benoemd moeten worden, dan wil spr. fractie een 2e oproeping opdat de raad uit een aanbeve ling kan kiezen. Op deze wijze benoemen curatoren. De zekerheid is noodig, dat men niet meer dan een kan krijgen. Den heer Govers had het gefrappeerd, dat de voorgedragenen weer buiten Alkmaar woonden. Spr. speet dit en hij zou gaarne zien, dat curatoren meer aandacht aan Alk- maarders schenken. De voorzitter geloofde niet, dat d< heer Westerhof niet zou willen, dat iemand werd voorgedragen, die niet geschikt was. Het door den heer Westerhof gewilde sy- steem vond spr. echter juister. Met den heer Bonsema was spr. het in het algemeen niet eens. Mogelijk is het, dat alk sollicitanten nimmer bij het onderwijs waren geweest en dan is er niets tegen, uit hen der beste te kiezen. In dit geval had er we bij kunnen staan, dat men aan hen die reeds werkzaain waren, de voorkeur verleende. Benoemd werden hierop -de heeren Smith e> Visser met algemeene stemmen. (De zitting duurt voort). RAAD VAN ARBEID. .1 HOORN, 6 Dec. Benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Leeuwarden de heer D. L. Harms, thans idem te Hoorn, met toekenning van eervol ontslag uit laatstbedoelde functie. fcair DUITSCHLAND. j HET SUCCES VAN WINKEL- ETALAGES. /A Een Duitsch psycholoog, professor Lysijts- ki, van de han-dels-academie te Mannheim, heeft onderzocht welke factoren het commer- cieele succes van een etalage uitmaken. Daar-< toe heeft Lysinski proeven genomen met twee der winkelramen van een groot hoeden-j magazijn, dat in het geheel zeventien win- kel-ramen had, waarbij drie van zijn studen- ten hem hielpen. De eene student moest de voorbijgangers tellen, de tweede moest de menschen tellen, die voor de uitstalling ble- ven staan, de derde moest met een chronome ter opnemen hoe lang deze menschen bleven staan kijken. In den winkel teekenden de winkelbedienden nauwkeurig op welke koo-i pers er naar hoeden vroegen, die in een der. twee etalages lagen uitgestald en zij hidden bovendien aanteekening van de bezoekers, die iets kochten en die niets kochten. Op deze wijze heeft de professor met zijn staf dus kunnen uitrekenen welk percentage der voor bijgangers voor de wiukelkasten bleef staan en hoe lang, en daarbij bleek ten duidelijkste, dat het noodzakelijk is de uitgestalde voor- in

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7