Spaansche visioenen en droomen t Tijdschriften Miarktbenichten werpen van ecn prijs te voorzien. Bij cle eta- lage, welker voorwerpen geprijsd war en, bleef 6.4 pet. der voorbijgangers gedurende gemiddeld 15.2 seconden staan kijken; 24 pet. van de kijkers ging naar binnen en van deze kocht 26 pet. Voor de vitrine met onge prijsde artikelen waren deze cijfers 4 pet, 13.4 sec.; 9 9pct. en 14 pel. Lysoinski is tevens tot de overtuiging ge komen, dat etalages met veel artikelen voor- deeliger zijn, dan uitstallingen van weinig voorwerpen. AM ERIK A. SACCO EN VANZETTI OP HET TOONEEL. De autoriteiten te Boston weigeren vergunning tot opvoering. Te New York is enkele weken lang een fooneelstuk opgevoerd1, dat indirect betrek- king heeft op de zaak van Sacco en Vanzetti, de twee Italiaansche an arch is ten, die destijds werden geelectrocuteerd wegens beweei'den moord op een betaalmeester. Reeds lang was bekend, dat anderen deze moord hadden be- dteven en ondanks het feit, dat een der dader een openlijke bekentenis heeft ge- scihreven, weigerd gouverneur Fuller, de hoofdschuldige van deze gerechtelijke mis- daada, revisie van het vonnis. Het stuk in kwestie heeft „Gods of the Lighting" en het is geschreven door Maxwell Anderson en Ha rold Hickerson. Zij hebben denkbeeldige na- men gebruikt en eveneens enkele verzonnen gebenrtenissen, doch in hoofdzaak is het nainvgezet gebouwd1 op de beruchte rechts- zaak en stelt het de geexecuteerde mannen voor als martelaars, die werden ter dood ge- bracht wegens de klasse waartoe zij behoor- den en hun extremistisdie politieke opvattin gen. De autoriteiten van New York vonden geen aanleiding om tegen de opvoering van het stule op tekomen. Het succes van het stuk was yoor de schouwburgdirectie aanleiding om er mede naar Boston te gaan. Boston is ech- iter de aan de' strengste censuur in Amerika onderhevige stad. De autoriteiten hebben dan pok, votgens beridht uit New York aan de ,,'Manch. Guardian", vergunning tot de op- yoering van het stuk geweigerd. De ambte- jnaar belast met de onderhavige stuk vele pas- saegs bevat, waarin de regeering, haar vorm, /haar practijken en- haar ambtenaren zoo scherp worden veroordeed, dat er maar een heel klein beetje verbeelding voor noodig is 'om ze anarchistiseh en verraderlijk te noe- apen. Het heele stuk is volgens hem een po king om het Amerikaansche rechtsstelsel en de Amerikaansche recMerlijke ambtenaren, in discrediet te brengen en in het bijzonder die ambtenaren, die deel genomen hebben aan deb erechting van Sacco en Vanzetti Dit acht de ambtenaar ongepast tegenover hen. De directie heeft van de opvoering te Bos ton afgezien en is thans voornemens naar •Cleveland, in Ohio, te gaan. THOMAS F. RYAN, f Een rotnan van succes in geldzaken. De carriere van Thomas F. Ryan is niet minder verrassend en wisselvallig geweest dan die van andere vermaarde beursspecu- lanten, van het type Jay Gould. Zonder een cent begonnen bracht Ryan het in zijn koortstachtig actief leven tot een ver- mogen van duizelingwekkende grootte. En dit mag nog te meer opmerkelijk heeten, wijl hij tot tweemaal toe in zijn opkomst werd ge- stuit door een bankroet. Doch beide keeren was het om met nieuwen moed en nieuw succes weer aan den slag te gaan. Zelfs toen •hij zich in 1908 uit de 30 maatschappijen ■waarin hij een groote rol speelde terugtrok, •bleef hij een machtige en gevreesde figuur in .Wallstreet-kringen: Ryan is 77 jaar geworden, hij was afkom- stig uit den staat Virginie en begon in 1868 als winkelbediende te Baltimore. Twee jaar later verhuisde hij naar New-York en weer ,vijf jaar later is hij beursspeculant en finan cier. Ryan is een der eersten geweest, die oog hebben gehad voor de financieele „mogelijk- heden", die er in tramweg-exploitatie staken en voor 't profijt dat met electrificatie zou zijn te bereiken. Hij wierp zich op de tram- ondernemingen in tal van steden der Ume en behaalde groote winsten met zijn mani pulates. Maar dat was slechts het begin, na de trams kwamen de spoorwegen en Ryan ging lijnen aanleggen in de Zuidelijke sta- ten. Hij had daarvoor steenkool noodig. Hij .werd dus mijn-magnaat. Voor zijn zich steeds uitbreidende ondernemingen had hij telkens geld noodig. Hij verschafte zich dit dan door beursspeculaties (die naturijk ook wel eens mis gingen). Een nieuw veld van werkzaamheid was de tabaks-industrie. Hij was een der grootste deelhebbers in de Britsch-American Tobacco Cy en in de American t obacco Cy. Misschien zelfs was hij bij zijn dood nog het meest ge- interesseerd bij de tabak. Ook in de Equitable Life Insurance was hij gei'nteresseerdlater trok hij zich uit dat bedrijf terug. Omtrent zijn fortuin bij zijn dood gaven de Ameri kaansche en Engelsche bidden zoo fantas- tisch hooge cijfers, dat wij ze maar achter- wege laten. Het familieleven van Ryan had ook zijn ups and downs gekend. Ryan lag overhoop met zijn zoon Allan (ook een bekend en suc- cesvol man van zaken), omdat hij (de vader) ietv/a1 haastig na den dood van mevr. Ryan was hertrouwd. In zijn latere levensjaren deed Ryan veel aan liefdadigheid. Hij steunde het aardrijks- kundig onderzoek door het subsidieeren van expedities. Zoo was hij eep dergenen die de expeditie van Byrd naar de Noordpool finan- cierden. Voor de politiek interesseerde hij zich. Hij was met hart en ziel democraat en voor de verkiezingseampagne ten gunste van Al. Smith had hij groote financieele offers ge- bracht. nfeF~minder dan rulm 300 nunimers Inge- schreven en deze tentoonstelling staat voor- al in het teeken van den Barnevelder, doch ook in de andere Pluimveerassen zal men er mooie collection aantreffen. In de afdeeling konijnen domineert de VI. Reus, doch ook vele andere soorten, als Angora's, Chinchil la's, etc. zijn goed vertegenwoordigd. Er zullen speciale maatregelen worden genomen om het in den regel drukke bezoek dezer tentoonstelling in goed banen te leiden, terwijl een prettig aandoende koffiekamer het nuttige en aangename effect zal verhoogen. NOORD-SCHARWOUDE. Voor de afdeeling v. h. Instituut voor Ar- beiders Ontwikkeling sprak de heer Goud uit den Haag over den Nieuw-Malthusiaan- schen Bond. Spr. zeide dat de Bond zijn naam ontleent aan Maltus die in de vorige eeuw leefde. Hij wilde dat de menschen niet beneden den 30-jarigen leeftijd huwden. On- ze tijdgenooten zijn daartegen'en wenschen jong te huwen, daar de menschen dan in de kracht van hun leven zijn en daardoor beter in staat flinke gezonde kinderen ter wereld te brengen. De katholieken hebben een ver- eeniging, die veel kinderen wenscht. Daar was spr. sterk tegen. Zij verwijten den Nieuw-Malthusiaanschen Bond dat zij niet van kinderen houden, maar het tegendeel is waar. Juist omdat wij van kinderen hou den wenschen wij er niet te veel om hun dat- gene te kunnen geven, waar zij recht op heb ben. De vertoonde lichtbeelden lieten duide- lijk uitkomen hoe vreeselijk geslachtsziekte is Reeds ongeboren kinderen kunnen er door besmet zijn, zoowel inwendig als uitwendig. Spr. kwam nog sterk op tegen het abortus kwaad, dat vreeselijke gevolgen met zich brengt. Liever zwangerschap voorkomen, aldus spr., dan dit. De lezing werd door ongeveer 40 personen bijgewoond. Provincial! nieuws BELANGRIJKE PLUIMVEE- TENTOONSTELLING. -Naar wij vernemen zal de derde tentoon stelling te Broek in Waterland op 8 en 9 Dec. a.s. een der grootsten in de Provincie zijn. Zooals bekend, werden hier geen duiveo <en cavia's toegelaten, doch uitsluitend hoen- ders, eenden en konijnen. Er staan evenwel HEILOO. Woensdagmiddag zouden St. Nicolaas en zijn trouwe vazal Heiloo bezoeken en deze gebeurtenis was het gesprek van den dag, vooral voor de jeugd. 's Middags 1 uur moes- ten de kinderen aan de school zijn en het zal wel overbodig zijn te melden, dat ze zonder mankeeren present waren. We mogen de V.V.V. „Heiloo Vooruit" wel dankbaar zijn, dat ze moeite noch kosten heeft gespaard om den goeden Sint en zijn knecht zoo luisterrijk mogelijk te ontvangen. Om 1 uur togen de kinderen met hunne geleiders, met het fanfarecorps „Eensge- zindheid" aan den kop, naar „Huize Nijen- burgh", waar de groote kindervriend was afgestapt. Hij stond in vol ornaat en naast hem de zwarte nikker, op het balcon, om de kinderhulde in ontvangst te nemen. Hierbij waren tegenwoordig de familie Van Foreest en de burgemeester. Een nummertje van het fanfarecorps, zang der kinderen en de heer A. K. H. Hopman trad naar voren en bracht dank aan St. Nicolaas dat hij hierheen was gekomen. Hij verzocht hem om na een rond rit door een deel van het dorp, de kinderen te onthalen. Hierna werd de schimmel van stal gehaald en St. Nicolaas besteeg zijn ros en voort ging het langs den Rijksstraatweg, Stationsweg, [Teerenweg, naar „De Rustende Jager", waar de kinderen aan lange tafels werden ge- daatst, wachtende op de dingen die zouden omen. In de zaal waren aanwezig o. a. da burgemeester en de secretaris, bencvens vetP dames, die voor de bediening zouden zorgen, terwijl mevrouw Vrijer-Brommer het muzi- kale gedeelte verzorgde. Na een welkomstwoord van den heer Hop- man zeide St. Nicolaas dat hij gaarne naar hier was gekomen. Of hij dit jaarlijks zou herhalen, hing af van de kinderen. Wanneer zij' braaf waren en goed leerden, zou hij elk jaar komen, een mededeeling die met luid ge- juich werd beantwoord. D: goede Sint had eens met de onderwij- zers en dames geconfereerd en het oordeel over de kinderen was niet onverdeeld gun- tig. Het klachtenboek werd gehaald en meer- dere jongens werden ter verantwoording ge- roepen, terwijl een tweetal meisjes ten voor- beeld werd gesteld. Zwarte Piet wilde •ueerdere jongens in den zak stoppen, noch 't p met een berisping af, nadat ^en belofte van beter oppassen was afgelegd. Nadat de kinderen waren getracteerd. werd de zaal in het donker gezet en de heer Zwart, vertegenweordiger van den Fctohandel „Lux", vertoonde eenige films, welke de groote belangstelling hadden van de jeugd. Intusschen begaven de kindervriend en zijn knecht zich per auto, welwillend aangeboden door de garage van der Kommer, naar de zie- ke kinderen. Een buitengewoon aardige atten- tie, welke den goeden Sint nog meer populair maakt. Tot 5 uur werden de "kinderen bezig gehouden en getracteerd, terwijl St. Nicolaas en zijn knecht zich tusschen de kinderen be- wcgen. Ook werd nog een stoute jongen in den zak gestopt en door zwarte Piet wegge- bracht. Het uur van scheiden was gekomen en toen de heer Hopman bedankfe en de belofte ver- kreeg dat ze het volgend jaar zullen terugko- men, zullen niet alleen de kinderen, doch ook de grooteixn gewenscht hebben „ja, het ko- mende jaar weer", want de ouders leefden met hun kinderen mee. Allen die hebben meegewcrkt cm te bereiken dat St. Nicolaas en zwarte Piet hier geweest zijn, kunnen met tevredenheid op dezen ge- slaagden middag terugzien. 's Avonds wachtte verschillcnden gezinnen nog een verrassing. Het cemite, dat voor de komst van den Sint had gezorgd, had n.l. nog wat contanten overgehouden en deze wer den besteed aan geschenken voor verschil- lende kinderen, die ze's avonds nog thuisbe- zorgd kregen. heet door het wafer waffen. Bakker S., dfe juist langs kwam, nam beiden mede naar het telefoonkantoor en daar werd de garage van den heer Met te Alkmaar opgebeld. Spoedig kwam een luxe auto voor den chauffeur, die naar Noordwijk moest. De reddingswagen had tot laat in den avond werk om den wa- gen weer op den weg te krijgen. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Johannes van Amstel en Maria de Jong. Gerrit Alders en Wilhelmina Mulder. Simon Roobeek en Geerfruida Hamers. OVERLEDEN: Jan Strooker, 77 jaar. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. No. 1676 1000. No. 20530 200. No. 16014 100. DIENSTP LIGHT. Bekend making van uitspraken in zake vrijstelling. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienstplichi wegens BROEDERDIENST befreffende den hieronder genoemden persoon, de uitspraak is geschied, achter zijn naam vermeld: H. Th. de Jong, lichting 1929. Uitspraak: Voorgoed vrijjgesteld1. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den T TEND EN DAG na den dag dezer belcend- making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen- woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of door diens wettigen vertegen- woordiger. Het verzoekschrift daartoe aan de Konin- gin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Mili- taire Zaken, die voor de doorzending zorgt. Alkmaar, 6 Dec. 1928. De Burgemeester voomoemd, WENDELAAR. Revue der Sporten. De Revue der Sporten komt deze week met een interessant artikel over de ItalieNeder- land-ontmoefing, die Zondag in Milaan plaats vond. Het artikel is natuurlijk verlucht met eenige aardige foto's, zoowel van de match zelf als van de spelers „in politiek". Zoo zien we Jan Elfring druk aan't sneeuw- ballen gooien en is het geheele gezelschap even genomen bij het graf van den onbeken- den soldaat. Verder wordt in dit nummer de Natris weer ingehaald in de Ajax-geleden, en geeft o.m. Grijseels weer een heele serie boks- verhaaltjes, terwijl tenslott-e de tenniswed- strijd in Amsterdam tegen de Fransche ster- ren uitvoerig en onderhoudend beschreven wordt. Sport in Be eld. Ook Sport in Beeld wijdt verschillende kiekjes aan den ItalieNederland-wedstrijd. Op deze foto's komt al heel duidelijk uit, hoe het speelveld omrast-erd is door een hoog hek van ijzerdraad! Een- bescherming voor de spelers tegen het vaak al te hartstochte- lijke publiek in Italie! Verder worden aan de match A. G. O. V. V.Robur eenige kiekjes gewijd, terwijl ook de tenniswedstrijden van onze beste spelers tegen de bekende Fran- sch-en tennisgoochelaars aan de vergetelheid ontrukt worden. Naast de sport in ons land zien we in dit nummer van Sport in Beeld ook sportkiekjes uit het buitenland, zooals ijs-hockey in Canada, ruiterfeesten in Ame- rika (waaraan ook Ned. officieren aan deel- namen) e. a. Weer een mooi nummer dus! door MARCUS EHRENPREIS. III. OTERLEEK. Woensdagmiddag kwam een luxe auto van de veiling te Bovenkarspel in de richting Oterleek, toen dicht bij het dorp de wagen ging glijden. Doordat er waarschijnlijk zeer snel werd gereden, kon de chauffeur niet tij- dig genoeg stoppen en geraakte met den wa gen waarin twee personen waren gezeten, in de breede ringsloot. De kap van den auto stak nog net boven water uit. Aangezien het voertuig op de wielen terecht kwam, kostte het den inzittenden, die hoegenaamd geen let- sel hadden bekomen, niet veel moeite om uit den .wagen te komen. Zij moesten echter ge- Niet alleen in Madrid, doch ook elders in Spanje vindt men de sprekende be- wijzen, dat er een intensief en veelzijdig cultuurlcven heersclit. De Spaansche ziel ontwaakt uit haar honderdjarigen slaap. Na het verlies der kolonien (1898) wendde Spanje zijn blik naar bin nen en bemerkte, dat zijn ziel sliep. Plotseling werd het er aan herinnerd, dat het had te zorgen voor een rijke geestelijke erfenis, dat zijn taal een we- reldtaal is en dat het tachtig millioen stamverwanten heeft aan de andere zijde van den Oceaan, een geestelijk kolo- niaal rijk, dat misschien steviger is dan een politiek. Zoo ontstond er een soort van kultuurimperialisme, dat aan het tegenwoordig Spanje zijn bijzonder ka- rakter geeft. Op alle mogelijke wijzen poogt men in verbinding te komen met Spaansch sprekende menschen, waar dan ook, en met geestelijke middelen wil men Spanje maken tot een der groo te machten. Alle scheppende krachten in het land groepeeren zich rondom deze centrale gedachte. Duizenden handen zijn in beweging om mee te bouwen aan het trotsche gebouw, dat alien voor oogen zweeft: een grooter Spanje. Naar aanleiding van het vijfentwin- tigjarig regeeringsjubilee van den ko- ning werden er, juist gedurende mijn verblijf in het land, aanzienlijke bedra- gen ingezameld om buiten Madrid een Ciudad Universitaria (universiteitsstad) op te richten van aanzienlijke afmetin- gen. De studeerende jeugd wordt door de autoriteiten met hartelijke belang stelling omringd. „Residencia de Estu- diantes", een modern ingericht tehuis voor studenten, is een in alle opzichten schitterend instituut. Bijzondere ver- eenigingen houden zich bezig met de uitgave van populaire werken (zoo bijv. de uitgeverij Cervantes te Madrid) en in haar bloeitijd twee honderd duizend wijden zich aan een wijdvertakte kul- inwoners had, heeft meer dan genoeg tuurwerKzaamhera, are zich uftstrekf over de heele Spaansch sprekende we reld tot in Zuid-Amerika, Mexico, Noord-Afrika en de Balkanlanden. Het goed geredigeerde maandschrift Revis- ta de la Raza is geheel aan deze taak gewijd. 7 Te Toledo bemerk ik in een nauwe zijstraat een klein arm huis met een onevenredig groot bord, waarop Escue- ta Municipal (openbare school). Dit is een caricatuur van een volksschool Zoowel de uiterlijke inrichting van de school als de methode van onderwijs zijn een hoon van alle paedagogiek Hier leven we in de middeleeuwen. Het onderwijs herinnert aan het Koranle- zen in een Mohammedaansche medres- sa. Ongeveer veertig jongens dreunen op eentonige zangerige wijze hun lessen op, wat ons herinnert aan het Arabie- renkwartier van Tanger of ook aan het ghetto van Wilna. Eerst meent men dat het een zangles is, maar al spoedig komt men tot de ontdekking, dat het een les is over de plaats hunner inwo- ning. De kinderen zingen de geschiede- nis en de topografie van hun beroemde geboortestad: „Toledo Ilamada la ciu dad sobre siete collines" enz. (Toledo, genaamd de stad op de zeven heuvels). Zoo leeren zij zingende en spelende de geschiedenis en de geografie van hun stad en hun land, en v66r alle dingen leeren zij nationaal zelfbewustzijn in dezen regionalistischen vorm, die ken- teekend is voor Spanje. Enkele leerlin- gen, die gaarne voor den vreemdeling in het beste licht willen verschijnen, loo- pen naar huis en halen hun schrijfboe- ken om te laten zien wat zij kunnen. Zij schrijven over Don Quijote en zijn ge- boortestreek La Mancha en ze schijnen goed thuis te zijn in de wereld van Cer vantes. Wanneer ik me niet vergis neemt Don Quijote in dit systeem van onderwijs een zelfde plaats in als de Koran heeft bij de Mohammedanen, Dit eenzijdige onderwijs verklaart het feit, dat de Spanjaarden in doorsnee op zulk een lagen trap van ontwikkeling staan. Op mijn verzoek laat de onder- wijzer een jongen de les over Toledo alleen zingen. Wanneer de jongen geko men is aan Paseo del Transito en de daar gelegen synagogen heeft genoemd, geeft hij mij op mijn vraag de volgende curieuse definitie van het begrip syna- goge: Sinnagoga una mezquita consa- grada al culto cristiano" (Een synagoge is wn moskee, die omgewijd is voor den christelijken eeredienst). Deze begripsverwarrin is sympto- matisch voor deze stad en dit land, waar een langdurige religieuse vrijbui- terij godsdiensten en cultusvormen door elkaar h.eft geworpen, ze tot onkenbaar wordens toe vervormende. Het is in Spanje niet altoos gemakkelijk om uit te maken wat een synagoge, een moskee of een kerk is. Deze Escuela Municipal van Toledo maakt een beklemmenden indruk van achterlijkheid en laat zien welke ongehoorde krachtsinspanningen noodig zullen zijn, om in te halen wat geslachten verzuimd hebben. Toledo, de stad van vele geslachten. 1 On zeven kale heuvels van graniet verheft zich Toledo, streng en hoogmoe- dig, afgekeerd van de wereld, van ouderdom gebrekkig, met een exotische fysionomie. Men verlaat 's morgens Madrid van het Zuiderstation, komt voorbij den heuvel „el cerro de los An geles", den heuvel der engelen, het geo- grafische middelpunt van Spanje, ook „el Punto" geheeten, en men werpt in het voorbijrijden een nieuwsgierigen blik op Aranjuez en het lustslot van Fi- Iipps II, dat aan het Taagstrand ligt, te- midden van schilderachtige tuinen. Wanneer men na een aangename reis van twee uur in Toledo komt, bevindt men zich in een vreemde wereld. Hier hebben we het Oosten en hier zijn we in de middeleeuwen. Het is een plotselin- ge, directe overgang van het uiterst mo- derne en on-Spaansche Madrid naar de ze met herinneringen omweven stad, die den indruk maakt van een uitge- graven stuk historie, meer museum dan stad; men zou geneigd zijn te zeggen: een bewoond Pompeji. Men heeft het gevoel, alsof men dui zenden kilometers gereisd heeft en of men vijf honderd jaren terug is gegaan. Reeds lang verdwenen werelden dui- ken weer op voor de oogen van den ver- baasden vreemdeling, wanneer hij voor de eerste maal den voet zet op de mach tige Alcantarabrug, die over de slapen- de Taag voert naar de rotsstad. Hier riekt het naar den Duizend-en-e6n- nacht, naar bloedigen godsdienstoorlog en naar vlammende autoda-fe's. Deze rumen spreken van heroieke geschiede- nissen, van lotgevallen, van welke de sagen zich hebben meester gemaakt, van vreemde haremmysterien. Er zijn maar weinig steden in de wereld, die in zoo hooge mate binnen hunne muren belangrijke tijdperken van de geschiede nis van godsdienst kultuur en kunst be- waren. Hier ontmoetten Oosten en Wes- ten elkaar voor de eerste maal op zoo intensieve en vruchtbare wijze, ais vij- anden, en als vrienden ook. Hier werd in die begenadigde tijden iets wecke- lijkheid van de samensmelting van het Oostersche en het Westersche, waar- naar onze eigen tijd met zoo brandend verlangen zoekt. Meer dan eenige ande re Spaansche stad is Toledo de belicha- ming van dit eigenaardige in geogra- fisch en historisch opzicht, waaruit zoo duidelijk blijkt, dat Spanje de verbin- dingsschakel is tusschen Oost en West. Tegelijkertijd is deze stad misschien de eenigste plaats ter wereld, waar de Mid deleeuwen tot op dezen dag zoo onver- valscht bewaard zijn. Sedert eeuwen is hier niets veranderd, hier is niets afge- brcken, niets opgebouwd. De stad, die plaats voor haar tegenwoordige bevol king van 23000 menschen. Hier is niets gemoderniseerd, de straten en de hub zen niet en de menschen evenmin. De eerste indruk van het zeldzame stadsbeeld brengt ons dan ook een wei nig in de war. Toledo lijkt op geen enke le Europeesche stad. Er ligt iets mis- troostigs en iets doodsch over deze on- onsamenhangende, fragmentarische, on en neer gaande straten, evenals over de ze geheimzinnige smalle, schijnbaar ommuurde liuizen, van welke het moei- lijk is te zeggen,waarop ze het meest ge- lijken, kloosters of harems. Maar Toledo is ook geen geschikte plaats voor toeristen, die gewoon zijn, een trein over te blijven, om zoo'n plaats je te bekijken. Voor iemand, die histo risch gevoel heeft is't 'n gewaarwording van zeldzame diepte. Door het schijn- doode uiterlijk, treedt nog het bloedwar- me leven van voorbijgegane geslachten naar voren. Op deze ongelcoflijk boch- tige en hellende straten, ontdekt men een bijzondere verbinding met de Mid deleeuwen, en onzen tijd, die hier beide naast elkaar leven, in de gedenkteeke- nen en in het dagelijksch leven. Men voelt iets van de verlangens van de voorbijgegane geslachten, wanneer men kijkt in deze kleine tralievensters, die zooveel te vertellen hebben. Toledo is le- vende wereldgeschiedenis, het is de stad der geslachten. Wanneer de hemel en aarde bewegende gevechten tusschen de geslachten op deze van ernst vervulde rotsen werden gestreden, dan waj-en de individuen daarbij slechts werktuig en stoffage. EIERVEILING SCHAGEN. SCHAGEN, 6 Dec. 1928. Op de heden ge« houden eierveiiling waren in totaal 16623 si. kippeneieren aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt waren: bruine 7.16—/ 10.50; witte 8.50—/ 8.86—/ 10.60; kl. witte: 5.407 50; 475 Eendeneieren 5.40. SCHAGEN, 6 Dec. 1928. Op de heden ge. houden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 7 Paarden 120—/ 350; 4 Stieren 150280; 20 Geldekoeien (mag.) 140 f 235; 69 Geldekoeien (vette) 250— 425; 10 Kalfkoeien 240—/ 335; 23 Pin- ken 8075; 15 Graskalveren 55 105; 20 Nuchtere kalveren 1228; 60 Schapen (vette) 32—/ 43; 1226 Overhou- ders 2435; 3 Bokken en Geiten 6— 10; 29 Varkens (mag.) f 25— f 32; 32 Varkens (vette) p. KG. f 0.72— f 074; 91 Biggen 1218; 33 Konijnen 0 50—/ 3; 137 Kippen f 0.75f 1.75; Eenden 0.50— f 1.50; Hanen f 1—2; 37 KG Boter 2.15—/ 2.20. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. De prijzen waren heden onveranderd. Aan voer 2 ladingen, 2215 H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Dec. 1928. 3000 st. Bloemkool 2e soort f 1.905 4(i 100 st.; Reuze f 12.50— f 18.50 p. 100 st.; 600 K G. Wortelen 2.90; 57000 K G Roode kool le soort f 2.70— f 6.60; Roode kool 2e soort 1.70—/ 5.40; 53000 K G. Gele kool le soort 1.60—/ 3.50; Gele kool 2e soort f 1-50f 2; 2500 KG Witte kool (vroege) 1.301.80 29000 K.G. Witte kool (Deensche) f 3—/ 5.40; Witte kool (Deen- sche) 2e soort 2.503.50; 21500 KG. Uien 9.20f 10.70; Drielingen f 9; 675 K.G. Bieten 2— f 2.80; Grove uien f 8— 9.80; 600 K.G. Peen f 2.90, alles p. 100 K.G. 1 HOORN, 6 Dec. 1928. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 10 st. Kleine fabriekskaas f 50.50; 3 st. Kieine boerenkaas 50; 1 st. Fabrieks- commissiekaas 47; 2 st. Boeren-commissie- caas f 47; totaal 16 stapels, wegende samen 18744 Kilo. Handel goed. NOORDSCHARWOUDE, 5 Dec. 1928. Bravo's 2.80; Uien 8.90—/ 10.60; Drie. lingen 9.70—/ 10.50; Nep 13.10; Grove Uien 8.309.10; Peen (groote) 2 80; Peen (kleine) 1.90; Roode Kool 2.20— 6.60; Gele Kool 1.50—/ 3.30; Deensche Witte Kool 3.30—/ 5.20; Kroten 2 60— 3.10, alles per 100 K.G.; Bloemkool le s. 1115.70; Bloemkool 2e s. 0.70 0.90 per 100 stuks. Aanvoer: 600 K.G. Aardappelen; 28200 K.G. Uien; 2500 K.G. Peen; 96800 KG. Roode Kool; 25800 K.G. Gele Kool; 116400 K.G. Deensche Witte Kool; 700 KG. Kro ten 3400 stuks Bloemkool. WARMENHUIZEN, 5 Dec. 1928. Rood? Kool le s. 2.106.50; Roode Kool 2e s> 1.70—/ 5.90; Roode Kool (kale) 1.80— 4.80; Gele Kool le s. 3.40—/ 3.70; Witte Kool le s. 2.70; Deensche Witte Kool le s. 3.10—/ 4.80; Deensche Witte Kool (ka le) 2.202.40; Drielingen 8.60 8.80; Uien 9.7(k—10.30; Grove Uien 7.30—/ 8Peen 3.80. Aanvoer: 36800 K.G. Roode Kool; 1500 K.G. Gele Ko:l; 3800 K.G. Witte Kool; 34200 K.G. Deensche Witte Kool; 4750 K.G. Uien; 625 K.G. Peen. j PURMEREND, 5 Dec. 1928. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Omstre- ken." Aardappelen 0.81—/ 0.94 per zak, 25 K.G.; Witlof 617 per K.G.; Bloem kool le s. 3.10—/ 19.20 per 100; Roode Kool 2—/ 8.60 per 100; Witte Kool 1— 5.40 per 100; Savoye Kool 1.50—/ 5.80 per 100; Spruitkool 0.45—/ 3 per 15 KG.; Boerekool 0.10—/ 0.55 per 10 KG.; An- dijvie 0.40—/ 2.90 per 100 krop; Selderij 3.104 per 100 bos; Rapen 1.50— 5.50 per 100; Bieten 511 per 1000; Uien 6.10—/ 8.10 per 25 K.G.Uien Drie lingen 7.60—/ 9.70 per 25 KG.; Uien Nep 9—/ 12.20 per 25 K.G.; Prei 4— 6.30 per 100 bos; Appels: Brabantsche Bellefleur 2131Present van Engeland 2048; Goud reinette 2346; Pe- ren: Kamperveen 20; Winterjan 11,20— 26.80, alles per 100 K.G. BOVENKARSPEL, 5 Dec. 1928. „De Tuinbouw." Heden besteedde men voor: Bloemkool le s. 1419; Bloemkool 2es. 611Roode Kool 2.50—/ 6.30; Witte Kool 3; Gele Kool f 1—/ 2; Uien 4,-30 —7 4.90: Bieten 6—f .8-

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 8