DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Uit het PaHemeiii Buifesilansl Binnenland Wo. DH ntimmer Destaat nit 2 bfaden* Honderd dertigste Jaargang 1928 Aboimemeiitsprijs bij voorultbetaling per 3 ma an (leu f2.—fir. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertontiepr. 25 et. p. regel, grootcre letters liner ptaatsmfmte. Brieven franco N.Y. Boeh- eD Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Mministr. No. 3* Itedactie No. 33. VHIJDAK Diredetir: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 7 DECEMBER Den Haag, 6 December 1928. Bij de behandeling van de artikelen van een hoofdstuk der Rijksbegrooting kabbelen de golfjes der parlementaire welsprekendheid doorgaans rustig voort. Soms evenwel steekt er een windvlaag op en komen er kuifjes op de golfjes, zeer tot genoegen van den toehoor- der en -schouwer, die dan eerst het parlemeni in zijn voile kracht waarneemt. Zoo was het hedenmiddag. Het ging om het door den Minister van Onderwijs voorgestelde subsidie aan de Katho lieke Handelshoogeschool te Tilburg. De mi nister had voorgesteld deze jonge instelling het leven gemakkelijk te maken door er een subsidie van 10.000 aan te verleenen. In het afdeelingsverslag waren reeds bedenkin- gen daartegen gerezen en bij de openbare bchandeling van de post kwam de heer Tila- nus (C. H de spits afbijten door te verkla- ren, dat hij en zijn partij van die subsidie niets wilden weten. Een wetenschappelijk onder wijs, dat aan een dogma gebonden is, mag zijn inziens geen steun uit de openbare kas ontvangen. De wet op het Hooger Onderwijs weet van geen steun aan bijzondere instellin- gen van Hooger Onderwijs met een leerstel- lig karakter en nu wij eenmaal een algemee- ne handelshoogeschool te Rotterdam hebben, is die te Tilburg uit het oogpunt van staats- belang overbodig, in ieder geval niet in de termen vallende om gesubsidieerd te worden Waar moet het heen, als we beginnen met subsidieering van het bijzondere hooger on derwijs? Daartegen kwam de onderwijsspecialiteit der Katholieke Kamerfractie, de heer van Wijnbergen in het geweer. Naar zijne mee- ning was de handelshoogeschool te Tilburg als geknipt voor de zuidelijke provincies doch het verzet daartegen sproot voort uit de de antipathie, welke men heeft tegen het Nederland beneden de Maas. Die indruk zal ongetwijfeld een eventueele weigering van het aangevraagde subsidie op de zuidelijke bevolking maken. Die onvoorzichtige uitla ting, waartoe op dat oogenblik zeker geen aanleiding bestond,. lokte andere sprekers uit hun tent. Wii hocrden de heeren Oud (V.D), Zandt (St. Ger. P.), Lingbeek (H.G.S.), A1 barda (S.D.A.P.), dr. Visscher (A.R.) en Schokking (C.H.) zich verzetten tegen het subsidie, terwijl alleen de heeren Moller (R.K.) en Zijlstra (A.R.) een woord te gun- ste er van deden hooren. De heer Oud sprak daarbij zoo heftig, dat hij met allerlei inter- rupties te kampen had, zoodat voorzitter De Visser moest waarschuwen geen electriciteit te wekken. De heer Albarda zeide een welover wogen woord: de wet zwijgt over subsi dieering, laten wij nu niet incidenteel door onze stem te geven aan het regeeringsvoor- stel aan een zeer wenschelijke herziening der wet vooruitloopen. De heer Schokking was tegen het subsidie gekant, omdat een derge- lijke Katholieke inrichting al weer een ele ment van splitsing. beteekent onder ons volk en er reeds meer dan genoeg is, dat ons ver- deelt. De Minister zeide niet veel tot verdediging van het subsidie. In ieder geval achtte hij het gewenscht, omdat de instelling te Tilburg van groot nut kan zijn voor zeer vele Neder- landers in zuiden en oosten- van ons land De meerderheid der Kamer is intusschen van een ander gevoelen geweest. Na afhande- ling van de afdeeling Hooger Onderwijs kwam het desbetreffende artikel in stemming en werd verworpen met 45 tegen 34 stemmen Er voor stemden de Katholieken alsmede cle anti-revolutionairen .minus den heer dr. Vis ser, die zich reeds vaker van zijn partij af- scheidde. Van de overige besprekingen in de Kamer valt niet veel na te vermelden. Er zijn gelijk gewoonlijk tal van wenschen geuit, maar van dezen minister is het moeiiijk te verwachten, dat hij thans nog tot groote hervormingen zal besluiten. Naar aanleiding van desbetreffende opm-er- kingen van mevr. Van ItallieVan Embden v^rklaarde hij het denkbeeld van meer auto nomic der universiteiten niet voor verwezen- lijking vatbaar, omdat vrijheid van beweging inhoudt de beschikking over de noodige geld- middelen. En onze hoogeschoolen beschikken over geen eigen kapitaal. Aan het denkbeeld door dezelfde spreekster geuit, om ook Leiden en Utrecht te voorzien met de noodige leer- stoelen in de moderne talen, gelijk Gronin gen bezit, kon hij onmogelijk voldoen en mevr. Bakker—-Nort, een Groningsche, vie! hem bij. Het geldt hier een kwestie van rolver- deeling, waarbij de universiteit te Groningen de zorg voor de moderne talen is opgedragen Tegen de klacht dat de regeering te weipig zou doen om het hooger onderwijs aan voldoende collegezalen te helpen, protesteerde hij, in de laatste jaren is voor ruim 7 millioen aan de zorg voor de academische gebouwen besteed. Den heer Duymaer bleef hij een leerstoel voor de homoepathie weigeren tot groote er- gernis van dezen afgevaardigde. Enkele an dere denkbeelden zal hij in nader overweging houden. Na het Nijverheids-onderwijs te zijn gepas seerd is de Kamer tot morgenmiddag in het Middelbaar Onderwijs blijven steken. Oagelijksch overzicht. HET KELLOGG-PACT. Mooie theomen over ontwape- nirtg; de verhouding tusschen de V S. en Canada ideaal; nieuwe toernz- dering tusschen Engeland en Ame- rika? Terwijl de groote mogenaheden zich prac- tisch niets van ontwapening aantrekken, haar oorlogsbegrootingen maar steeds even hoog houden en maar steeds voortgaan met den aanbouw van oorlogsschepen, houden en kele groote politici mooie redevoeringen ten- einde den oorlog in de ban te doen. Waarmee we slechts zeggen willen, dat de praktijk en de theorie helaas niet samen gaan. Een brokje theorie? Sir Austen Chamberlain en Houghton, de Amerikaansche ambassadeur waren Woens dagavond de gasten aan het „Pilgrimsdiner", dat gegeven werd ter herdenking van de on derteekening van het multilaterale verdrag om van den oorlog als instrument van lands politiek af te zien. De tafelredes, die tijdens het diner uitgesproken werden, behandelden slechts de ontwapening en den vrede. Het begon met een leiegram van den mi nister van buitenlandsche zaken der Veree- nigde Staten, dat Houghton voorlas. In dat telegram verklaarde Kellogg, dat het pact uiting geeft aan de gevoelens van alle volken der wereld en dat zestig naties of het ver drag geteekend hebben of er zich bij hebben aangesloten, dan wel hun voornemen daar- toe nebben te kennen gegeven. „Aldus wordt het" zegt Kellogg, „de ver- klaring van hoop en streven van de mensch- heid" In zijn rede zeide Houghton, dat hij het verdrag niet zoo rechtstreeks kon bespreken als hij wel zou willen, omdat het op het punt stond, aan den Senaat te worden voorgelegd Ieder was het er evenwel over eens, dat een vree.dzame bijlegging van de problemen, die tusschen de naties rijzen. alleszins mensche lijk was en het feit, dat het volk van Canada en dat-van de-Vereenigde Staten in staat wa ren geweest naast elkaar in wederzijdsche veiligh'eid en tevredenheid te leven, geschei- den door eenonbewaakte grens, kan niet zpnder beteelcenis zijn voor de rest van de wereld. Dcze twee volken hehhen getoond, dat ,zij veiliger en gelukkiger waren zonder pen -zee- en .landtnacht voor. hun bescherming Chamberlain gaf, doelende op de a.s. be- handeling door den senaat, te kennen, dat als het verdrag de goedkeuring zou verwer- ven van de autoriteiten der Ver. Staten geen regeering z!oo' gereedelijk en zoo van gan scher harte haar ratificatie zou verleenen aan een instrument dat uitging van Ameri- kaansch initiatief als de Bntsche regeering Over de grens tusschen Canada en de V S. zeide Chamberlain dat deze alleen be- schermd wordt door den goeden wil en het gezonde •verstand dergenen die zij slechts v'erdeelt om ze te vereenigen. Het is niet slechts de grens tusschen Canada en de V S., het is ffrens tusschen het Britsche Rijk en de V S. Wat opgesloten ligt in die onbe waakte grens tusschen Canada en de V. S., geldt ook voor de onbewaakte grens tusschen de V ,S. en het Britsche Rijk. De Britsche regeering heeft na het pact te hebben geteekend, ten voile beseft wat het beteekent voor het voeren der buiten'andsche politiek en de verplichting die het oplegt om te trachten alle Internationale geschillen door vreedzame middel-en op te 'ossen. Het paqt, zoo betoogde Chamberlain ten- slotte,' legt. ook een nieuwe verplichting op aan de publicisten der verschillende landen n.l.-te-werken. voor den vrede, langzaam te zijn' met-het wekken van achterdocht of het !fcesteren»van achterdocht. Hun rol om het vredespact doeltreffcnd te maken is op zijn minst even bfelangriik, verantwoordeliik en eervol als die dergenen, rechtstreeks belast met het leiden der openbare aangelegenheden Uit beide redevoeringen zou men kunnen opmerken, dat Enge'and en Amerika weer toenad-ering zoeken Het zou en voor't Kel- a1 wemeene vredesge- Als tenminste niet 1ogg-pact en vom de daChte ilief kwaad zijn. alles theorie blij-ftf CHINA. DE VERHOUDING TOT JAPAN. Betcogingen van studenfen De studenten hebben te Nanking op groote s-chaai gedemonstreerd, met het doel druk op de regeering uit te o-efenen om een krachtige houding aan te nemen bij de aanstaande on- aerhandelineen met Japan ter regeling der hangeiide kwesties.,Tot nog toe hadden er geen onlusten. plaats. De anti-Jaoansche vereeniging heeft een petitie gezonden aan de nationalistische regeering en aan het bestuur der nationalis tische partij, de Koeomintang, waarin de voi- ledige' terugtrekking wordt geeischt van de Japaiische troepen uit Sjantoeng, voordat de onderhandelitifen met Taoan geopend wor den. Verder stelt de vereeniging eenige ei schen betreffende de Japansche politiek in China en noodigt tenslotte ieder land uit op te staan tegen de imperialistische plannen van Japan en de buitenlandsche politiek der regeering en der Koeomintang te steunen. DUITSCHLAND, DE ECO NO MISCHE GEVO LGE N DER UITSLUITING. Noodtoestand der kleine winkeliers. De gevolgen van de uitsluiting in de metaal-industrie van West-DuitsChland wa ren in een te Duisburg gehouden vergadering van den bond van kleine winkeliers een onder- werp van bespreking. Er werd op gewezen, dat vele zaken tijdens de uitsluiting bijna niets te doen hadden, zoodat zij nu hun ver- plichtingen niet meer kunnen nakomen. In een adres wordt geeischt, dat rijk en staat middelen to steun aan de bedrijven, die het zwaarst geleden hebben, ter beschikking zul- len stellen. HERRIE IN DEN SCHOUWBURG TE FRANKFORT. Het Schauspielhaus te Frankfort is Woens- dagavond het tooneel geweest van een onbe- schrijfelijke herrie. Reeds onmiddellijlc bij het begin der voorstelling van het stulc „Huwe- lijken worden in den hemel gesloten" weer- klonken in de zaal luide protesten, welke het sein waren voor een oorverdoovend lawaai Toen de politie trachtte de orde te herstellen, werd zij van de galerij met een stortvloed van scheldwoorden overladen. Eenige orde- verstoorders werden verwijderd, doch men kon niet verhinderen, dat talrijke stink- en traangasbommen in de zaal werden gewor- pen. Het publiek in de stalks en het parket moest ijlings een heenkomen zoeken, daar de stank onverdraaglijk was. De acteurs lieten zich evenwel niet van de wijs brengen en ble- ven d-oorspelen, hoewel de zaal vrijwel leeg- geloopen was. De ordeverstoorders bleven nog eenigen tijd rumoer maken op het plein voor den schouwburg, totdat zij door de poli tic werden uiteengejaagd. DE GROOTE ONBEKENDE GEARRESTEERD. Een Internationale, over de ge- heele wereld gezochte oplichter. Een credietbriefzwendelaar, die in talrijke steden van vele landen reusachtige bedragen heeft buitgemaakt, is, dank zij de samenwer- king van verschillende recherche-afdeelingen, o.a. Fransche en Deutsche, onschadelijk ge- maakt. Het betreft een man, die zich door verschil lende banken credietbrieven tot kleine bedra gen liet uitreiken, deze vervalschte hij dan, waarna hij zich de tidragen liet uitbetalen. Deze oplichter, die verschillende namen voer- de en vele talen sprak, werkt aldus reeds ja ren. De credietbrieven betroffen gewoonlijk volwaardige valuta. Opgelicht werden o.a. Nederlanasche, Zwitsersche en Fransche ban- ken. Ook in Konstantinopel is het heerschap aan het werk geweest. In Duitschland heeft hij zich slechts van kleine bedragen meester gemaakt. De controle-afdeeling van de Duit- sche bank heeft voortduren-d alle sporen na- gegaan die wezen op het optreden van den onvindba-re. Ten slotte heeft- de bankrecher- cheur den man opgespoord in een klein Pa- rijsch hotel, waar hij gearresteerd werd met een onbekenden medewerker. Hij was nog in het bezit van 180.0C fr. Wie de man eigenlijk is weet men nog niet men vermoedt slechts, dat zijn werkelijke naam is Dupont de la Tour. Te Parijs en el ders is thans de recherche in voile actie om de noodige gegevens in han-den te krijgen. WAARSCHUWEN TEGEN AUTO- VALLEN. De rechtbank te Keulen heeft dezer dagen een automobilist, die door te roepen „pas op, auto-val!" andere automobilisten had ge waarschuwd tegen de lagen der verkeerspoli- tie, tot een boete veroordeeld wegens „grober Unfug". (Grof onbehoorlijk gedrag). Een advocaat schrijft nu aan de Koln Ztg. dat deze veroordeeling in strijd is met een beslissing in hooger instantie, nl. van het Keulsche gerechtshof, welke in een dergelijk geval een autorijder heeft vrijgesproken op grond dat een waarschuwing tegen een auto- val neerkomt op een aanmaning, de ver keersvoorschriften in acht te nemen en mits- dien niet onbehoorlijk is. ENGELAND, DE ZIEKTE VAN DEN KONING. Gisterenavond om half negen is het volgen- de bulletin uitgegeven: De algemeene toestand van den Koning blijft dezelfde als in het ochtendbulletin is gemeld. De localisatie van de infectie aan de basis van de rechter zijde van de borst is eenigszins dui-delijker omschreven, wat in overeenstem ming is met den loop van de ziekte in de laat ste twee dagen. Volgens een laatste bericht, moet de toe- stand'van den Koning onveranderd zijn. Het bulletin van heden wordt als het gun- stigste beschouwd van de laatste drie welke uitgegeven zijn. Er moet thans minder gevaar bestaan voor het ontwikkelen van een abces, maar zeker is, dat het beloop van de ziekte uiterst lang-, zaam zal gaan. BELGIe. DE AMNESTIEWET. Door de Kamer in tweede lezing aangenomen. De Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft in tweede lezing het wetsontwerp op de amnestic aangenomen volgens den tekst door de regeering geamendeerd, een paar kleine wijzigingen en de schrapping van een artikel, dat geen toepassing vond, niet medegerekend Drie-en-negentig liberalen, katholieken en frontisten st.mden voor, 3 Waalsche socia- listen stemden tegen; de overige 50 leden der Arbeiderspartij plus een communiste, samen 58 leden, stemden bianco. De Senaatscom- missie heeft intusschen den tekst der amnes- tiewet, zooals hij in eerste lezing door de Kamer was aangenomen, reeds behandeld en met algemeene stemmen besloten, zich bij dien aan te sluiten. Hij benoemde den oud-minister van Justie Tschoffen tot rapporteur. Ver- wacht wordt dat de Senaat het wetsontwerp zonder uitvoerige behandeling nog vdor het Kerstreces zal goe-d'keuren. OOSTENR1JK. MIKLAS BONDSPRES1DENT. Miklas1 levensloop. De nieuwe bondspresident Wilhelm Miklas werd 15 October 1872 te Krems aan den Donau geboren. Hij studeerde vier jaren filosofie aan de Weensche universiteit. was als leeraar aan verschillende middelbare scholen werkzaam en werd ten slotte rector van een gymnasium. Reeds jong sloot Miklas zich bij de chr - soc. beweging aan. In 1907 werd hij in den rijksraad, in 1908 in den Neder-Oostenrijk- schen landdag gekozen. Na de ineenstorting werd hij lid van de Constitueerende Natio nal Vergadering en van den staatsraad, kwam als onderstaatssecretaris in de regee ring en was van 1919 tot 1920 staatssecre- taris van onderwijs. In laatstgenoemd jaar werd Miklas gekozen tot lid van den Oosten- rijkschen Nationalen Raad en in 1923 tot eersten president, welke functie hij tot heden heeft bekleed. Miklas is een paedagoog van naam en leider van eenige katholieke vereenigingen. AMERIKA. DE ENGELSCHE EN AMERIKAANSCHE VLOTEN. Uitnoodiging van Kellogg om niet voor 1931 over de hangende kwesUes te confereeren. Staatssecretaris Kellogg heeft gisteren te Washington verklaard dat de Vereenigde Sta ten een hervatting der onderhandelingen met Engeland over de kruiser-kwestie niet zouden ontwijken als de wensch daartoe door Lon don kenbaar werd gemaakt. Hij bleef optimis- tisch aangaande de uitkomst van zulke on derhandelingen maar omdat de mogend- heden die het verdrag van Washington on- derteekend hebben toch automatisch in 1913 zouden bijeenkomen om de werking van het verdrag te bespreken en eventueele wijzingen aan te brengen, achtte hij het onlogisch om van Amerikaansche zijde de zaak te pressee- ren. Een voorstel om de conference echter reeds eerder in 1931 bijeen te roepen dan in Augustus zou ook van Amerika's standpunt geen bezwaar opleveren. STEDEN DOOR STAKERS BEZET. Actie van landarbeiders in Columbia Particuliere telegrammen melden, dat 9000 landarbeiders in Columbia, die sedert mid- d-en-November in staking zijn, onder commu- nistische leiders vier steden, Santa Marta, Cienaga, Sevilla en Aracatsca, hebben bezet. Staat van beleg afgekondigd. In verband met deze ernstige stakingson- lusten, waaraan ongeveer twaalf duizend ar- beiders, die werkzaam waren in de bananen- plantages in de provincie Magdalena in de republiek Columbia, deelnemen, is de staat van beltg over dit gebied afgekondigd. Het schijnt dat de arbeiders door communistische agitators uit Mexico zijn opgehitst. Je eigenlijke oorzaak der staking is een loongeschil, dat reeds eenige weken hangen de is. De stakers, die over slechts zeer pri- mitieve wapens beschikken, zouden zich op verschillende plaatsen verschanst hebben Op de plantages zijn groote verwoestingen aangerieht. Een aantal regeeringsambtena- ren wordt sinds eenige dagen als gijzelaars vastgehouden. Tusschen militairen en sta kers hebben reeds botsingen plaat gehad. Daar de stakers de telefonische en telegra- fiche verbindingen hebben doorgesneden, worden slechts weinig berichten omtrent de onlusten ontvangen. DE AARDBEVING IN ZUID-CHILI. Een officieele mededeeling 250 doo den. De schade wordt met voortvarend- heid kersteld. Een crediet van 2.000.000 dollar door het CongKes be- schikbaar gesteld. De Chileensche legatie te 's-Gravenhage deelt d.d. gisteren mede, dat zij nopens de jongste aardbeving, het volgende officieele bericht ontvangen heeft: Talca en Constitucion zijn bijna geheel ver- woest. Chilian, San Fernando en Curico en de kleinere plaatsen in de omstreken hebben belangrijke schade geleden. Tot op heden telde men 250 dooden, 600 zwaar gewonden en vele lichtgewonden. De regeering zond onmiddellijk hulptrei- nen en de marine transporten met manschap- pen. Dinsdag waren reeds de spoor- en tele- graaflijnen hersteld. Met den wederopbouw van de stad Talca is men met groote voort- varendheid begonnen. Het Congres heeft on middellijk een wet voor het beschikbaar stel len van twee millioen dollar, bestemd voor spoedwer-ken, aangenomen, een wet, waarbi; de speculatie in bouwmaterialen en levens middelen wordt verboden en een wet, vaststel lende de plannen volgens welke de verwoeste streken herbouwd moeten worden. De Gaja Hipotecaria de Chili heeft onmid dellijk ten behoeve der grondbezitters en huis- eigenaren in de geteisterde streken voor een bedrag van 30.000.000 pesos in pandbrieven tegen uiterst la-ge rente en buitengewoon gun- stige voorwaarden uitgegeven. Volgens de wet kan de herbouwing alleen laats vinden met gebouwen van gewapend ton bestand tegen aardbevingen. De geheele geteisterde streek staat onder militair regime; orde en discipline worden op, prachtige wijze gehandhaafd. De president der Republiek heeft de ver woeste streken bezocht en den wensch uitge sproken, dat Talca tegen het einde van net jaar 1929 herbouwd zal zijn, opdat de Nijver- heidstentoonstelling aldaar, welke reeds in voorbereiding was, in ieder geval kan door-: gaan. In het geheele land heerscht groote vast- beradenheid en energie om aan de gevolgen van de ramp het hoofd te bieden en het leven heeft zijn normalen gang herkregen 48 uut na de aardbeving. CRITIEK OP DEN BURGEMEESTER EN EEN WETHOUDER. In de Woensdagmiddag gehouden raads- vergadering te Dordrecht heeft mr. dr. J van Bruggen (C.-H.), het beleid van den burgemeester becritiseerd. Hij nam het de zen kwalijk vergunning te hebben gegeven voor een demonstratie op 16 September der S. D. A. P. en het houden van motorrennen op Zondag. Het college van B. en W. ver- weet hij aantasting van het budgerecht van den raad door het doen overschrijden van toegestane credieten en het te laat den raad toezenden van stukken en voorstellen. Felle critiek leverde hij op het standpunt van den wethouder van Onderwijs, die alleen dan aan de pacificatie wil medewerken, wanneer. de wet dit voorschrijft, concludeerend op grond van uitingen van diverse politici dat wethouder van Huiden slecht op de hoogte is. Ook andere sprekers getuigden ervan dat zij het beleid van dezen wethouder niet kon- den bewonderen. HET BEWIJS VAN VOORGEOEFENDHEID. Het Tweede Kamerlid Deckers heeft deft minister van defensie de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat van de 12 vrijwilligers der klasse Vaals van het vooroefeningsinstituut, die op 25 en 26 October 1928 deelnamen aan i-et examen voor het behalen van het bewijs van voorgeoefendheid, geen enkele aan de gestelde eischen heeft voldaan, zoodat 10 lgnner onvoorwaardelijk zijn afgewezen en zich aan een herexamen moeten onder- werpen? Zoo ja, is de minister dan bereid, een on- derzoek te doen instellen naar de oorzaken van dezen teleurstellenden uitslag en daarbij ook te doen nagaan de omstandigheden. waaronder, en de wijze, waarop het examen werd afgenomen? NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Wachtgelders. Op het verzoek van den personeelraad tot wederaanstelling van indertijd op wachtgeld gestelde klerken, die op grond van onvoL doende gezichtsvermogen niet voor lijndierst in aanmerking kunnen komen, heeft de direc- tie van de Nederlandsche Spoorwegen ge- antwoord, dat zij zal nagaan of bedoelde op wachtgeld gestelde klerken, die nog niet in het bedrijf zijn teruggenomen, voor een aan- stelling als klerk in aanmerking kunnen ko men, ter voorziening in eventueele vacatures van leerling-klerk op de stations. DIEFSTAL VAN EEN GELDKISTJE MET f 38,000. De dader heejt bekertd. Woensdagavond is ten nadeele van den1 heer W. de Vries te Woensel een belangrijke diefstal gepleegd. Toen de dochter des hui- zes omstreeks 7 uur thuiskwam, ontdekte zij een onbeteekenend brandje, dat spoedig ge- bluscht was. Voorts kwam zij tot de ontdek- king, dat van de slaapkamer van De Vries een cassette verdwenen was. Deze cassette bevatte een bedrag van 38,000, waarvan 36,000 aan effecten en f 2000 aan baar geld. Onmiddellijk werd de politie gewaar- schuwd De verdenking viel terstond op dea buurman W. v. B., die geregeld de faniilie De Vries bezocht en van den toestand op de hoogte was. Na den geheelen avond gezochi te hebben, slaagde de politie erin hem onh streeks half 12 t-e arresteeren. Hij werd aan -een langdurig verhoor onderworpen, waar bij ook de dochter van den heer De Vries aanwezig was. Denzelfden nacht werd ten huize van v. B. huiszoeking gedaan, doch zonder resultaat. Men doorzocht niet alleen de geheele woning, doch ook den turn. Van B. werd inmiddels in verzekerde bewaring gesteld. Gisterochtend werd opnieuw een inval in het huis van v. B. gedaan en tenslotte slaag- den twee agenten erin, het ijzeren geldkistje, dat tusschen de planken van het zolderpla* fond verborgen zat, te voorschijn te halea. Daarna werd v. B. aan een nieuw verhoor onderworpen, waarbij hij ten slotte bekend heeft den diefstal te hebben gepleegd en wel om zijn schulden te betalen. Hij ontkogde echter brand te hebben gestichi: ALRHAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1