Jtuu%uid PUROL Wekelijksch OverzicM Daggelijksch overzscht. f" Eefflp ffinnrrgfi msf spras 3e jw 44 1 rmg^Veer tfe pacftt, dan stCTt HRB' de tfiEft- schen in staat met kleine soinmen gelds grondeigenaars te worden. Dan zal er ook op de nieuwe gronden een boerenbevolking ontstaan, gehecht aan eigen grond; een ge zonde, krachtige boerenbevolking. i; Resumeerende kwam spr tot de volgende conclusie: De Staat moet de gronden de eer ste jaren zelf in handen houden; daarna als ;de gronden rijp zijn, moeten ze met altijd Jdurende-erfpacht verkocht worden; daar .naast kan men tijdelijk op de gewone wijze verpachten. Dat is volgens spr. de beste op flossing voor de uitgifte der Zuiderzeegron 'den. Hij hoopte dan ook, dat deze besprekin- gen er toe hebben mogen bijgedragen, om de gronden straks op de juiste manier uit tc ge yen, tot heil van heel Nederland! Een hartelijk applaus beloonde dezen spr. voor zijn rede. Van de gelegenheid tot ge- dachtenwisseling werd daarna door enkelen der aanwezigen druk gebruik gemaakt, waar- na de voorz. de vergadering met een enkel wooid sioot. DE TOESTAND IN SERVIe. Spanning tusschen de Serven en Kroaten; benoemingen van de re- geering; harde maatregelen. Het is in Zuid-Slavie nog altijd onrustig. En nog steeds zijn de oorzaken dezelfde: ae verschillende stammen kunnen het niet met elkaar vinden. De Serviers, Kroaten en Slo- venen, ze verschillen te veel van elkaar dan dat ze een geheel volk kunnen worden. En zoolang als deze drie groepen niet toteen geheel zijn vervormd, zoolang zullen de troe- fielen voortduren. Totdat het geheele rijk Weer uiteenvalt Alle pogingen, om het door den moord in het parlement op 20 Juni acuut geworden conflict tusschen Belgrado en Agram bij te leggen zijn vergeefs geweest. Zelfs is de be- staande spanning na het gebeurde op 1 De cember nog toegenomen. We bedoelen hier het hijschen van de zwarte vlag en de daar- uit voortgevloeide botsingen in de hoofdstad van Kroatie. De regeering heeft de universiteit te Agram laten sluiten; de afgevaardigden Pribitsje- witsj, Matsjek en Pernar kregen onlangs de aanzegging, dat zij vervolgd zullen worden ,wegens het houden van ophitsende redevoe- ringen; het orgaan van de opoositie te Agram heeft alle getuigen in het proces te- gen den moordenaar van 20 Juni aangespoord niet ter terechtzitting te verschijnen, daar toch geen gerechtigheid te verwachten was. De gouverneur van Agram heeft zijn ont slag aangeboden en is met den chef van de politie naar Belgrado geroepen om verslag uit te brengen. Hij zou ontslag hebben ge- nomen wegens onbevoegde inmenging van de militaire autoriteiten in den gang van za ken op 1 Dec. Maar ook andere moeilijkheden doen zich voor de centrale regeering voor. Zij schijnt, naar de correspondent van de „Manch. Guard meldt, van de afwezigheid der oddo sitie gebruik te hebben gemaakt om allerlei bestreden ontwerpen door het parlement te laten aannemen. Zoo o. a. een ontwerp van den democratischen minister van onderwijs betrekking hebbende op de lagere en middel- bare scholen. De daarbij voorgestelde rege- ling heeft groote verontwaardiging gewekt bij de Hongaarsche en Duitsche minder^eden in de Voivodina, zoodat zelfs pogingen zijn aangewend om de Duitsche en Hongaarsche legaties tusschen beide te doen komen. De Sloveensche clericale partij is boven- dien vertoornd over de in de wet staande be- paling, dat voortaan op de scholen het gods- dienstonderwijs egeven zal worden door de gewone onderwijzers en niet meer door gees- telijken, en dat, terwijl de premier zelf een katholiek priester is. De Servische regeering heeft kolonel Maxi- mowitsj benoemd tot prefect van Agram. De nieuwe prefect heeft aangekondigd, dat hij de wet tot bescherming van den staat on- voorwaardelijk in Kroatie zal toenassen. De ze wet bedreigt pogingen tot opstand met zware gevangenisstraffen en soms zelfs met de doodstraf. Te Agram heeft deze benoe- ming groote beroering gewekt. Het bestuur van de Kroatische coalitie is tot de conclusie gekomen, dat de benoeming van een militair tot prefect onwettig is en heeft daarom for- meele bezwaren tegen Maximowitsj' benoe ming bij de bestuurlijke rechtbank ingediend. Tot opvolger van den naar Uskub over- geplaatsten generaal-divisie-commandant te Agram is de vroegere commandant van de gendarmerie, generaal Tomitsj, benoemd. De ze is den laatsten tijd vooral op den voor- grond getreden door zijn optreden tegen de Macedoniers. Tenslotte zal de politie te Agram door gendarmerie vervangen worden. Uit al deze maatregelen van de Servische regeering blijkt wel, dat de strijd hard tegen hard zal gaan. Er zullen nog vele harde klappen vallen eer de rust voorgoed is aan- gebroken BgjEteiilaiid DUITSCHLAND. OORLOG SDAGBOEK VAN KROON PRINS RUPRECHT. Hij zou reeds in '16 op vrede heb ben aangedrongen. Naar de Duitsche bladen melden, gaat de vroegere kroonprins van Beieren, Ruprecht, zijn militaire en politieke oorlogsherinnerin- ?en in den vorm van een dagboek uitgeven n de „Munch. N.P." worden enkele bijzon- derheden uit het boek gepubliceerd. Zoo o.a dat de kroonprins reeds in '16 op het stand- punt stond, dat Duitschland tegenover de groote overmacht der geallieerden den oorlog gewonnen had, wanneer het slechts erin slaagde zijn oud gebied te Europa te behou- den. Sindsdien herhaalde hij voortdurend zijn aanmaningen aan de verantwoordelijke lei ders geen gelegenheid voorbij te laten gaan welke een eenigszins dragelij'ken vrede zou ikunnen brengen. In '18 bezwoer hij zijn vader en den rijkskanselier van de groote spanning, welke bij de geallieerden heerschte in verband met het verwachte groote Duitsche offensief. gebruik te maken voor het inleiden van vre- des-onderbandelingen. In '16 had hij gewaar- schuwd tegen een deelneming aan den oorlog door de Vereenigde Staten, welke eventueeV gebeurtenis hij een catastrofe had genoemd I MORFINISTER Een dokter, zelj slachtofjer, ievert recepten. In Berlijn heeft zich weer een treffend ge val van morfinisme voorgedaan. Sinds geruimen tijd was de aandadht van de recherche gevestigd op het doen en laten van een jongen man, die telkens weer in de meest verschillende apotheken recepten voor morfine, cocaine en andere verdoovende mid delen aanbood. De apothekers wantrouwden de recepten wel, omdat er zulke groote doses in werden voorgeschreven, maar zij droegen steeds den naam van een dokter. Thans is het echter gelukt het mysterie op te lossen. De 23-jarige jongeman behoort tot een ge goede familie en is werkzaam op literair ge bied. Toen zijn verwanten bemerkten, dat hij verslaafd was aan morfine, lieten zij hem een kuur volgen, die ook goede gevolgen had Nauwelijks genezen, viel het jongemensch echter in handen van een praktiseerend ge- neesheer in Oharlottenburg, die zelf morfi- nist was. Ofschoon hij wist, dat de jongeman pas een kuur had doorgemaakt, wist hij hem ertoe te brengen zich weer over te geven aan zijn hartstocht, waarbij hij zijn slachtoffer hielp aan de noodige recepten. Al spoedig werd de naam van den dokter in de wereld der morfinisten bekend, met het gevolg, dat het weldra patienten bij dezen stroomde, zoo dat hij zijn overige praktijk kon opgeven. De dokter is zelf ten slotte door voortdu rend misbruik van verdoovende middelen volkomen tot een geestelijlr en lichamelijk wrak geworden. Toen hij door de recher- cheurs in zijn woning werd gearresteerd en naar het politiebureau werd .gebracht, sliep hij midden onder het verhoor in. ENGELAND. DE RAMP VAN DE „VESTRIS". Een veroordeelende uitspraak der deskundigen. De Britsche en Amerikaansche scheep vaartkundigen, verslag uitbrengend over de schipbreuk van de „Vestris", zeggen, dat het S.O.S.-sein om 4 uur in den ochtend van den 12den November had moeten worden verzon- den, n.l. zes uur voordat dit sein werd afge- zonden. Zij becritiseeren het gebrek aan be- hoorlijke organisatie aan boord van het schip, hetgeen tot gevolg had, dat men de reddingsuitrusting niet in vollen omvang kon gebruiken. De deskundigen hebben zich onthouden van het uitspreken van hun mee ning over de oorzaak van de schipbreuk. DIAMANTE-N-MODESHOW. Een aantal vrouwen uit de deftige kringen hebbef zich Dinsdag in de balzaal van een hotel in Mayfair te Londen laten opsluiten, om een „jewel song parade" bij te wonen die de modiste Ann Talbot in samenwerking met het Britsche Juweliersverbond op touw hac gezet. De mannequins droegen bij haar kostbare toiletten sieraden ter waarde van 24 millioen gulden. De deuren van de zaal waren niet alleen op slot, maar werden ook nog bewaakt. Geen vrouw mocht de zaal verlaten voor de show gedaan was en alle kleinoodien goed en wel aan het gezicht onttrokken waren. DE TOESTAND VAN DEN KONING Waarom de toestand zoo ongunstig is geweest. Met de bedoeling om de rechterzijde van de borst van den koning, waar de infectie is gelocaliseerd, nader te onderzoeken, is gister- middag weer een onderzoek met X-stralen in- gesteld. Thans stond het radiumapparaat buiten het paleis en er was een kabel naar 's koning slaapkamer gebracht, om niet het geheele apparaat daarheen te behoeven te dragen. De beridhten zijn gunstiger. De koning rust beter en zijn krachten nemen niet meer af Naar het schijnt is de toestand van den koning daarom zoo ongunstig geweest, om dat de besmetting den bloedsomloop had be- reikt, waardoor het geheele lichaam ge'infec- teerd was. Was dit 6 jaar geleden gebeurd, dan zou de patient binnen enkele dagen bezweken zijn; thans echter is van een methode gebruik gemaakt, waarbij chemische stoffen in het bloed worden geinjecteerd, die de bacillen daarin vernietigen. REGEERING N. ZEELAND AFGETREDEN. De regeering van N. Zeeland is afgetreden. Er was zooals wij meldden een motie van wantrouwen tegen haar aangenomen. FRANKRIJK. „OPROER" ONDER DE PARIJSCHE JURY. Een moordenaar opzettelijk onschul- dig verklaard. De harde woorden, die de Fransche jury's de laatste maanden nloeten hoo- ren wegens de herhaalde ongemotiveer- de vrijspraken of lichte hestraffingen van usdadigers, hebben deze eeniger- mate opstandig doen worden. Zij willen vrij zijn in hun uitspraak, doch zich er vooraf van vergewissen tot welke straf hun uitspraak leidt. In het Assisenhof van de Seine is het tot een botsing tusschen de jury en der% president van het hof gekomen tijdens het geding tegen een kruideniersknecht, die een vrouw van verdachte zeden bij een twist met een scheermes had ge- dood. In de raadkamer besloten de jury- leden den beklaagde een voorvv ardelij- ke gevangenisstraf te doen op'.< gen. Zij stelden hiervan den president van het Hof in kennis, die echter na cverleg met zijn raadslieden mededeelde dat het Hof geen enkele .erbintenis op zich kon ne men wat de oplegging der straf betreft. De jury verklaarde daarop opnieuw te wenschen dat de beklaagde voorwaar- delijk zou worden vex-oordeeld, hetgeen de president weigerde. Do jury deelde toen mede dat, daar het haar niet mogelijk werd gemaakt volgens haar geweten te oordeelen, zij er van afzag een uitspraak te doen. Toen de president daarop verklaarde, dat de jury dan een gerechtelijke vervolging vvachtte, daar zij krachtens de wet ver- plicht is uitspraak te doen, zeide de woordvoerder der jury dat zijn college dan wel wist wat het te doen stond. het „onschuldig" over den bek aagde uit met de toelichting dat zij den beklaag de wenschte te veroordeelen, doch dat zij geen formeele waarborgen had kun nen krijgen wat den omvang der straf be treft. Zij uitte den wensch dat een wet- telijke hervorming aan de jury de be- voegdheid zal geven zelf de consequen- ties van haar uitspraak te bepalen. DRIE BANKIERS GEARRESTEERD. Verscheiden bankiers, tegen wie on langs een instructie werd geopend, zijn aangehouden. Het zijn Lovisi, beheerder van een maatschappij in onroerende goederen, die voor verscheidene millioe- nen aandeelen en obligaties uitgaf, Piston d'Aubonne, beschuldigd van me- deplichtigheid aan oplichterij en Rodel, een bankier, tegen wien tal van klach- ten waren ingediend. GENERAAL MANGIN. Een complot tegen den staat. De naam van generaal Mangin, een van de vooraanstaande Fransche bevelhebbers uit den w.ereldoorlog, die in 1925 overleed, wordt dezer dagen eensklaps herhaaldelijk genoemd. In de eerste plaats in een reeks ar tikelen in de „Revue de Paris", waarin wordt verteld hoe Mangin in 1919 ageerde om de Fransche regeering er toe te brengen een Rijnland-republiek buiten het Duitsche kader te stichten. In de tweede plaats in een boek, dat Georges Valois heeft gepubliceerd, „L'Homme contre l'argent" Valois, die vroe- •er tot de royalistische beweging der Action "ran^aise behoorde, heeft deze met oneenig- heid verlaten en is thans een van de voor- mannen van het facisme. In 1924, toen de ministeries, doch vooral de ministers van financien, elkaar met groo te snelheid opvolgden, zette Valois het plan op touw om de regeering omver te werpen en een fascistisiche regeering er voor in de plaats te stellen. Hij wilde daartoe den steun van generaal Mangin vragen, doch L£on Daudet was hier tegen daar Mangin geen royalist was. Valois ging desondanks naar Mangin. die, na het plan te hebben gehoord, zijn insiemming er mee betuigde. Tot een uitvoering is het nooit gekomen In Mei 1925 overleed Mangin plotseling, aaar Valois laat doorschemtren tengevolge etner opzettelijke vergiftiging VIJFVOUDIGE MOORD. Te Valensole, bij Digne, in het zuideu des lands, is, naar uit Marseille wordt be- richt, een vijfvoudige moord ontdekt. Een geheel boerengezin, (man vrouw, twee kinde- ren en een knecht) is in de boerderij op 2 kilometer afstand van het dorp Valensole vermoord gevonden. Het schijnt, dat diefstal de beweegreden tot den moord is geweest. ARISTOCRATIE EN PLUTOCRATIE. Prinses Marie Louise van Orleans, een dochter van den hertog en de hertogin van Vendome deze laatste is een zuster van koning Albert der Belgen gaat trouwen met den Amerikaan W. F. Kingsland, uit New-York. Waarschijnlijk nog deze maand zal het huwelijk in Sussex worden voltrok- ken. In een gesprek met den vertegenwoordiger van een nieuws-agentschap heeft Marie Loui se ontkend. dat het huwelijk zonder de toe- stemming der ouders zal worden gesloten. ra SPANJE. ONTPLOFFING AAN BOORD. Een doode, twee zwaar egwonden. Aan boord van het Engelsche s.s. „Albue- i" heeft op ongeveer 200 mijlen van Gibral tar een ernstige ontploffinp- plaats gehad. Er is eer. doode en er zijn twee zwaargewonden. De dokter van de mailboot „Andes" heeft radiografisch instructies gezonden aan de „Albuera" voor de behandeling der beide ge- wonden. De Amerikaansche mailboot „Car- d'onia" hoopte de „Albuero" gisteravond te bereiken. HONGARIJE. TOLLEN IN HONGARIJE. Men schrijft uit Boedapest aan de N.R.Ct Terwijl in Nederland een krachtige actio wordt gevoerd, om de overgebleven tollen zoo spoedig en zoo compleet mogelijk af te schaf- fen, denkt men in Hongarije over de invoe ring van nieuwe tollen en wel op de bruggen, die van Boeda naar Pest voeren. De jnvoering dezer tollen dateert van hon- derd jaren geleden toen de eerste vaste brug gebouwd werd en de inning ging een tijd- lang met zekere moeilijkheden gepaard, aan- gezien daarbij voor de eerste maal met het principe gebroken werd, dat een edelman geen tolgelden behoefde te betalen. Nog jaren daarna waren er enkele stijfhoofdige edel- lieden, die steeds per boot over den Donau gingen, aangezien zij geen tol wenschten te betalen. De tollen: 4 filler per persoon voor voet- gangers en voertuigen (de tram betaalde een vaste som jbleven bestaan tot 1918, toen de revolutie, die de Donau-monarchie wegvaag- de, ook de tollen liet verdwijnen, het eenige goede, wat de revolutie bracht, naar hier velen zeggen. Thans bestaat er echter een kans dat de tollen zullen terugkeeren, aangezien er een strijd is ontstaan tusschen rijk en gemeente over het aandeel in de kosten tot onderhoud der bruggen, dat de laatste moet betalen. Waarop het rijk gedreigd heeft, de tollen weer in te voeren. Of dit echter in dezen tijd van steeds toenemend automobielverkeer mid den in een groote stad mogelijk zal zijn, is zeer de vraag. Overigens bestaan de tollen of liever ge- zegd de douane nog aan de stations en aan al de wegen, die naar de gemeente Boedapest voeren. Vroeger waren dit aan de grenzen der bebouwde kom. Men heeft ze echter, aan- cezien dat toch te lastig bleek, onlangs naa-. de gemeente-grenzen verplaatst, een groote partij in deo gemeenteraad dringt er echter ij vocrtduring op aan, dat deze anomalies die slechts tot verhooging van de prijzen der evensmiddelen leidt, geheel zal worden af- geschaft EEN NASPEL VAN DEN OORLOG. Een proces tegen verraders van franc-tireurs te Mitrowitz. Donderdag is te Mitrowitz in Syrmie het proces tegen verscheidene Duitschers uit hef dorp Grabowki begonnen, die ervan beschul digd worden na den terugtocht van de Ser vische troenen uit Syrmie" in den herfst van TW4 d5 ft 'dbFp aHWIip SSffiBflTe franc-tireurs aan de OostenrijkTdongaarsche militairen verraden te hebben. De Oostenrij- kers hebben eenige inwoners terstond dood geschoten en hun huizen verbrand. Onder de beschuldigden bevindt zich ook een 78 jaren oude landbouwer. De datum van het gebeurde kon niet meer precies vast- gesteld worden; de Duitschers verklaarden hun absolute onschuld. De hoofdgetuige a charge die gisteren ge hoord is, is een oude zigeuner. Als de feiten zich toegedragen hebben als in de aanklacht beschreven is, zijn de feiten verjaard en bovendien kunnen de beklaagden ook onder dwang van de Oostenrijksche ge- zaghebbers gehandeld hebben. De rechtbank te Mitrowitz heeft niettemin dit proces willen doorzetten. BELGie. DE VERKIEZING TE ANTWERPEN. Sterke propaganda. De campagne over de verkiezing in Ant- werpen, a.s. Zondag 9 December, wordt in de Antwerpsche bladen met groote hardnek kigheid voortgezet. De „Schelde" geeft van het dagelijksche nieuws alleen het allervoor- naamste om alle overige ruimte te gebruiken voor propaganda ten behoeve der Candida- tuur-Borms. De inschrijvingen voor het ver- kiezingsfonds heeft in enkele dagen de 55.000 fr. reeds overschreden, een bedrag grootendeels bijeengebracht uit bijdragen van 1 tot 5 frs. In de straten van Antwerpen fladderen strooibiljetten van alle partijen; op de muren der huizen, op schuttingen ziet men aan- plakbiljetten van alle partijen, broederlijk naast elkaar. Het soc.-democratische blad „De Volksgazet" spoort zijn lezers aan, om bianco te stemmen, de kath. cons. „Metropo le" dat Anti-Vlaamsch is raadt aan om op den niet katholieke Baelde te kiezen, in strijd met het partijbesluit De katholieke „Gazet van Antwerpen" maakt ook voor bianco stemmen propaganda. Het gerucht loopt te Antwerpen, dat de Antwerpsche leiders der liberale partij aan de regeering zou hebben verzocht dr. Borms voor vandaag reeds vrij te laten. Zou de re geering dit inderdaad doen, dan zou dr. Borms iets van zijn martelaarsschap verlie- zen en het gevolg zou kunnen zijn, dat hit wat minder stemmen zou krijgen. De „Schel- de" waarschuwt voor deze liberale taktiek. EGYPTE BLAD VERBODEN. Wegens aantasting van de waardig- heid van den koning. De regeering heeft het blad „Wadinnil" te Alexandria verboden, omdat het artikelen had gepubliceerd, die een aantasting vormden van de waardigheid van den koning. RUSLAND. DE KLASSESTRIJD IN HET DORP. Te Zjmerinka (Podolie) zijn de twee moordenaars van een dorpscorrespondent ter uood veroordeeld. Onder hun medeplichtigen waren een plaatsvervangend voorzitter van een provinciaal uitvoerend comite, en een lid van een districts uitvoerend comite; zij 1 regen resp. 3 en 2 jaar gevangenisstraf. Eenige andere medeplichtigen hoorden zich tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeelen. Uit Siberie komt het bericht, dat de dorps- armoede een eensgezinden en georganiseer- den tegenstand begint te bieden aan het op treden van de koelaki. In vele gevallen be staat dat daarin, dat zij de handelingen van de koelaki aan het licht brengen, b.v. wordt uit een dorp gemeld, dat de daglooners ge- meenschappelijk aangifte gedaan hebben, dat zij in de verkiezingscommissie (eerstdaags beginnen de verkiezingen voor de nieuwe sowjets) geen enkelen vertegenwoordiger hebben en dat er vreemde elementen in ge- drongen waren, met het gevolg dat er in het dorp niemand te vinden was, die volgens de sowjetwetgeving van het kiesrecht verstoken was. Uit andere dorpen worden meer van die dingen gemeld. In dergelijke gevallen van georganiseerd optreden van de dorpsarmoe- de trachten de koelaki bondge-nooten te win- nen onder de middenstandsboeren. Elders, waar de arme boeren een onbeteekenend ele ment vormen, probeeren ze als hun bescher- mers op te treden. Hier en daar neemt de bescherming den vorm van omkooping aan. Ten slotte leest men van allerlei gevallen, waarin popen en basptisten aan den kant van de koelaki deelnemen aan den klassestrijd in het dorp. amerika. EEN SCHOOLKWEST1E IN CHICAGO. 1. 13.000 onderwijzers zonder salaris. Als gevolg van de roekelooze geldverspil-. ling onder het burgemeesterschap van „Big- BilT" Thompson hebben Woensaag 13.000 openbare onderwijzers hun salaris niet ont- vangen. De wethouder van onderwijs moest erkennen, dat hij geen geld had om zijn on-i derwijzers te betalen en dat hij evenmin zeg gen kon, wanneer er wel weer geld zou zijn, zoodat hij ook geen aceepten kon afgeven waarop de onderwijzers voorschot zouden hebben kunnen nemen. Verscheidene groote bladen hebben een in- schrijving voor de gedupeerde onderwijzers geopend, wier lot vooral met het oog op de naderende feestdagen, weinig benijdena waardig is. DE KOSTEN VAN DE DRANKWET. 60 millioen noodig voor strikte naleving. De commissaris van toezicht op de naleving der drankwet heeft gisteren voor een commis* sie uit het Huis van Afgevaardigden rappori uitgebracht over het werk van zijn inspec- teurs in het vorig jaar. Hij zeide dat er voor- uitgang in de naleving der wet te bespeuren was geweest maar dat het smokkelen nog steeds op groote schaal plaats vond en door gebrek aan inspecteurs niet afdoende bestre den kan worden. Op een vraag of hij kans zag de strikte na leving der wet door te zetten, antwoordde hij: Ja, maar dan zouden de onkosten 60 millioen dollars worden. Op het oogenblik bedrager de kosten nog niet de helft. JUIST BIJTIJDS. Een doove cipier in Sing Sin£y Een wachter van de gevangenis Sing Sing heeft een drietal boeven betrapt, die juist op het punt stonden uit te breken. Dit geval zou op zichzelf niet zoo merkwaardig zijn, als daarbij niet tevens aan het licht was geko men, dat de bewaker van de afdeeling, waar in het drietal was opgesloten, zoo doof was, dat woorden, op iets minder dan gewoon-lui- den toon gesproken, niet meer tot hem door- drongen. Dat had het de drie gevangenep van wie er twee levenslang en een dertig jaat gevangenisstraf hebben, gemakkelijk gemaald het plan tot ontsnapping te bespreken. Dil werd uitgevoerd tijdens een bioscoopvoorstel? ling, waar ale gevangenen bij tegenwoordig mochten zijn. De wachter hoorde onder de vertooning gerucht in een der cellen en kwam juist binnen toen een hunner bezig was de tralies van het raam, dat buiten boven een spoorlijn uitkomt, uiteen te buigen. De wach ter maakte dadelij'k alarm en het drietal werd afzonderlijk opgesloten. De doove bewaker weigerde zich aan een medisch onderzoek t( onderwerpen, doch diende zijn ontslag in. BOLIVIA EN PARAGUAY. Botsing tusschen de troepen vaK beide landen. „La Nacion" maakt melding van een nieu we botsing tusschen de troepen van Bolivia en Paraguay, die op elkaar schoten. Die vai Paraguay namen verscheiden officieren er soldaten gevangen. DE STAKING OP DE BANANEN- PLANTAGES. Botsing tusschen militairen en std> kefs in Columbia. In het stakingsgebied der bananenplanta- ges van Santa Marta werden troepen, tot her- stel der orde afgezonden, aangevallen. Hel kwam tot een gevecht, waarbij acht op de plantages werkzame arbeiders werden gedood en twintig gewond. Er zijn troepenversterkin- gen gezonden. van ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondscn, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet. f -- Dooxec 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogiaten FONDSEN. 6 obi. N.W.S. 1000 1922 5 idem 1000 '1R 4% idem 1000 '17 4 idem f 1000 '16 4^ O.-Ind. 1000 '26 6 idem 1000 '22 6 idem 100 '23 idem 1000 '21 D 1000 '17 idem idem idem idem Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Maatij, Holl. Kunstzijde Jurgens gew. aand. Maekubee Ned. Kunstzijde Philips Gloeilamp Philips Nieuwe Anaconda Beth. Steel C, v. A. Comm. Studebaker Comm. Steel Zweedsche Lucifers Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Javasche Cult. Dordtsche Petr. gew, Koninklijke 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart Mij. Nederland Deli Batavia Tab. Deli Maatij. Oostkust i Senembah 5 obi. Holl. Spoor '15/'25 5 obi. Staatsspoor '15/'25 South. Pacific Union Pacific Prolongatie Exdividend. 1 Dec. 3 Dec 103% 103} 9615/i6 995/8 99} 10 7/16 102} 100} 110} 238} 238} 12 160} 171} 1/1 2t6f 207 37/ 370 173} 171 431 425} 757 763} 768} 225 2<0 79W/1, 7*3/i, 78 77} 169} 166} 433 431 152 153 676} 698 375 371} 379 380} 406} 403} 441 439} 232 231} 184} 183 82} 138} 138} 205} 206 199} 519} 518} 440} 440} 177 1/6 515 513} 101} 101} 101} 101} 12/ 215} 4} 4} 4 Dec. 5 Dec. 6 Dec. 7 Dec. 103} 10315/16 i 10315/16 103} 1021/is 102} 10015/], 97 96} 99ii/,6 9 9} 99% 1037/,, 1047/16 1045/,, 1047/], 1045/i, 102} 102} 101 101 101 100% 240} 241 238} 237} 161} 161} 161 161 171} 172 br. 172 171} 200} 200 - 200 198 309} 365 360 357} 165} 162}' 158} 154} 419} 415 411 407} 777} 768} 77S 784} 759} 216} 217} 214Vi, 201 785/j, 79 777/i5 73% 77} 79} 78} 75} 166} 165} 165} 158} 428} 428} 423 154 153} 153} 153 697 676} 674 679 3/3 370} 370 366 375} 378 382 380} 40 if 402} 405} 399} 435 437 440 232} 233} 233} 234 181} 185} 185} 1S7| 81} 81} 81} 137} 138 137 137} 207 208 207} 210 200 198 200} 515 519} 521} 517 4^6 437} 437 430} 174} 175} 176 176} 50/ 509} 511 508} 101} 101} 101} 101} 101} 10111/16 101% 102% 127 122} 214 215 213 206 4t 4} 4}

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 10