Mfcinhi! Caurait. Do wsttige Erlpaam. Brieven uit de hootdstad Honderd derate Jaargang. Zatei'dag* December. Radio-fa oekje millXKTON. EEN OOGENBLIK! NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP BOEK- EN HANDELSDRUKKERIJ viS HERMS. COSTER ZOON Schsfiakrubriek No. 29! 1928 Zendag 9 December. HUversum, 1071 M. 9 40 V. A. R. A. Ir. E A. Gorter: Vei igheidsbrillen voor hakkcrs en slijpers. 10.— V. A. R. A. Concert van Russische muziek. Kwintet der Terek-Kozak- ken onder leiding van P. Svetlanoff. Kwartet onder leiding van Hugo de Groot. (Hugo de Groot, viool J Schuyer, viool. W. Wyle, cello. J. Jong, piano). 12.302.— Concert door het orkest onder leiding van Nico Treep. 22.30 Lezing door H. van Boven: Louis Couperus. 2.304.— Vocaal concert. D Silk, sopraan. M Balfour, alt. F. Titterton, tenor. A. Cranmer, bas. Engelsch programma 4.— 5.Concert door het Boris Lenski-Trio 5 6.V A. R. A. Kinderuurtje onder leiding van Willem van Cappellen. 6.30 V. P. R O Wijdingsuur in de Studio. Spr. J. C. Wannee. Suze van't Lindenhout—Tak, viool Mevr. G. F. de Maree—Tak, piar.o. 8— Pers- en sportberichten. 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concert- gebouw-orkest onder leiding van Pierre Mon- teux Koor van Toonkunst. Jo van Yzer— Vincent, sopraan. S. Luger, alt. L. van Tul- der, tenor J. van Kempen, tenor. J. v. Kem- pen, tenor. J. Dekker, bas. 10.3011.Gra mofoonmuziek Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur en tijdens K- R. O.-kerkuitz. 1852 M. 8 25—9.20 N. C. R. V. Morgenwijding. Spr. J. J. van Petegem. Zangkoor „Immanuel", dir. J. van der Bij!. p.3(F—11.30 K. R. O. Uitz. van de kerkdienst nit de kapel van het Seminarie „Hageveld" te Heemstede. Zangkoor der studenten aan het Seminarie onder leiding van A. Vol- laerts. Predikatie door J. C. W. v. d. Wiel. 12.301.30 K. R. O. Concert door het K R. O-Trio. 1.30—2.Reiscauserie door Alb. Kuyle. 2.2.30 Literair halfuurtje door Lou Lichtveld. 2.30—4.30 Concert door de Am- sterdamsche orkestver. in „Artis" te Amster dam. F. van Diepenbeek, dirigent. 5.50 N. C. R V. Dienst in de Ned. Herv. Kerk te B ode- graven. Voorganger: Ds. G. A. Pott. J. H v d. Vliet, organist. 4.305.K. R O. Ziekenhalfuurtje. Spr.: Dr. J. A. van Kranen- donk—Duffels. 7.30—8— Spr. Pastoor F. Beukering: Liturgie van het H. Misoffer. 8—10.30 Concert. De Arr.sterdamsche Or kestver. onder leiding van F. van Diepenbeek. M. E. A. van Oppen, bas. 10.45 Epiloog door het Klein-koor onder leiding van Jos. H Pickkers. Daventry, 1600 M. 3.50 Concert. Orkest. M. Licette, sopraan. 5.05 Pianoconcert door H. Samuel. 5.35 Missionaire causerie. 5.50 Voorlezing uit „The Pilgrim's Progress", van J Bunyan 6.056.35 Bach's kerkcantate no 52. E. Suddaby, sopraan. Koor en orkest. 6.50 Kerkdienst in Welsh dialect. 8.15 Kerk dienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Nieuwsberichten. 9 25 Concert. De Militaire kapel W. Davis, mezzo sopraan. R. Hender son, bariton. 10.50 Epiloog. 11.11.20 „The slent Fellowship". Parijs „Radio-Paris"1750M. 1.052.10 Orkestconcert 4 505.50 Gramofoonmuziek. 3 05—11 20 Concert. Poppenkast „Radio- Paris" en daarna orkestconcert. Langenberg, 469 M. 8.209.20 Morgen wijding. 12..20—1.20 Orkestconcert. 2.20— 3.Schubert's liederen voor tenor. 3 50— 4.50 Mi'itaire muziek. 5 105 50 Advents- muziek Werag-koor. 7.20 ,.De Bruiloft van Figaro", kom. opera van Mozart. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen (Zeesen), 1250 en 1680 M. 8.20 Morgenwijding. 10 50 Concert door de militaire kapel. 2.50 Sprookjesvoor- lezing. 4.205.20 Orkestconcert. 6.50 „Don Giovanni", drama in 2 acten van Lorenzo da Ponte. Muziek van Mozart. Daarna tot 11 50 Dansmuziek. Hamburg, 39r> M. 8.35 Morgenwijding. 12 25 Orkestconcert. 3.50 Concert door het voorm militaire orkest. 3.20 Cabaret 7.20 „Der Teufelstenor", kom opera in 3 bedr van Scribe. 10 0511 10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 2.50 Populair orkestcon cert. 5 20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoon muziek 8 35 Orkestconcert, met medewer- king van solisten. Maandag 10 December. HUversum, 1071 M. 10.1015 Morgen- Door E. PHILIPS OPPENHEIM Geautoriseerde vertaling van Mej. E. J. B 10 „En wat ben ik?" vroeg de hertog buiten zich zelf. „Juist wat u tevoren was, lord Henry Wo- bury, oom van den hertog, en het spijt mij, dat ik het zeggen moet zonder eenig vast inkomen." „God bewaar mij", riep de ander ontzet uit. „Wij zijn dus zonder middelen!" „Het spijt mij, dat dit het geval is", stemde de advocaat toe. HOOFDSTUK V. Per s'ot van rekening, verdroeg Lord Henry den slag moedig Hij belde om cham pagne, welke hij voor het meerendeel zelf moest drinken, daar de advocaat principiee'e bezwaren had tegen alle a'coholische dranken vodr de lunch. Daarop deed de onttroonde hertog ve'e vragen „Vertel mij nauwkeurig, hoe u dit ont- dekte?" „Het was bij een voorjaarsschoonmaak, in het kanfoor", verklaarde sir Stephen. „Toen wii een massa waardelooze papieren van den overleden hertog verscheurden, vonden wij verscheidene pakken betaalde cheoues, die van de bank teruggekomen waren Een daarvan stond op den naam van den kape'aan van de Er^elsche kerk te Rome. Hieraan was een brief vasf^espe'd, waarin zrn ten-enwoordig- heid was beloofd voor het vervu'len van de een of andere olechtigheid on em bepaald wijding. 12.15—2.— Lunchmuziek door het Boris Lenski-Trio. 2.454.40 Filmmuziek in de City Bioscoop Den Haag. 5.-6.— Kinderuurtje. 6.—7.15 Concert door het Bo ris Lensky-Trio. 7.157.45 Engelsche les, beginners. 8.05—8.35 Handelswetenschap- pelijke lezing door L. Polak. 8.3510. Kamermuziek. Het Concertgebouw-Trio (L. Zimmerman, viool. M. Loevensohn, cello. J. Spaanderman, piano). Beethoven-cyclus. 10.Persberichten. 10.1011.10 Concert door het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. Muziek van Jessel, Kollo en Translateur. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 11.-11.30 Korte Ziekendienst. 12.301.45 Orgelconcert door A. W. van Leeuwen. 2—2.30 Schooluitzen- ding. Zangles door J. A. Steinz. 4.5.— Ziekenuurtje onder leiding van Ds. H L. Boerlijst. J. H. Smit—Duyzentkunst, bariton en orgel. H. Smit—Duyzentkunst, kerkorgel- begeleiding. 7.—7.30 Stenografieles. 7.30 Concert. Het Chr. Radio-orkest onder leiding van J. Pouwels. Het Utrechtsch Dubbel Kwartet onder leiding van Chr. Karstens Spr.: Dr. K. Bult. Gods Majesteit in de Sterrenwereld. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladencon- cert, bas en sopraan. 12.50 Dansmuziek I.20 Orkestconcert. 2.20 Fransche voorle zing. 2.40 Muziek. 2.50 Lezing 3.20 Mu ziek. 3.25 Voorlezing. 3.40 Concert, piano, viool en alt. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Huishoudpraatje. 6.35 Nieuws berichten. 6.50 Voor padvinders. 7.05 Schu- bert"s liederen, voor bariton. 7.20 Dram, cri- tiek. 7.35 Muziek. 7.45 Italiaansche les. 8.05 Muro en Mills, gesyneop. pianomuziek. 8.20 Debat tusschen Miss. V. Sackville—West en Mr. H. Walpole. 9.20 Nieuwsberichten. 9.40 Orkestconcert 10.De Sleutelceremonie in de Tower Londen. 10.25 Concert. R. Hignell, sopraan. G. Bakker, bariton. Orkest. 11.20 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50— 2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Symphonie- concert. 8.3511.20 Fragmenten uit „Julius Caesar" van Shakespeare. Daarna Schubert- muziek. Langenberg, 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.05 5.50 Orkestconcert. 7.30 -„Der Bibliothekar", klucht in 4 acten van Moser. Daarna tot II.20 Dansmuziek. Wirtz Symphonie band. Konigswusterhausen (Zeesen), 1250 en 1680 M. 11.204.20 Lezingen en lessen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezin gen en lessen. 7.50 Wiener Symphonie-orkest. F. Boehm, zangeres. Daarna tot 11.50 Vroolijk concert. Europe-orkest. Hamburg, 395 M. 4.20 Sprookjes voorle- zen. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Concert. Kerst- liederen. 8.20—9.35 Muzik. caricaturen. Scarpa-orkest. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Concert. Mile, de Bruyn, zang. 7.20 Gramo foonmuziek. 8.3510.35 Concert. Orkest. Mile. Brullez, zang. Hr. Brogniez, bariton. XIV. Nieuwe longen voor de stad. Park en J?osch. Waterpar- tijen en wortelvast gewas. Geleidelijke aanplant. Toe- komst-droomen. Amsterdam heeft in de laatste dagen van de vorige maand een geschenk ge- kregen, waarmee Sint Nleolaas niet wedijveren kan, en dat zeker wel een naLetrachting verdient. Wij bedoelen het groote park ten zui- den van de Nieuwe Meer. Feitelijk is het geschenk nog niet in 't bezit van den Amsterdammer. Men stampt een park niet uit den grond. Maar het besluit tot den aanleg is ge- nomen, en zoo zal de hootdstad met- tertijd een behoorlijk terrein tot ont spanning het hare mogen noemen. Het ligt in de bedoeling een bosch te planten en iets tot stand te brengen, dat de Park verre oveHreft, en over- eenkomst vertoont met het Bois de Bou logne. Heeft de Amsterdammer reden zich hierover te verheugen? Niet voor zich zelf, tenzij hij nog zeer jeugdig is. Maar wel voor zijn kinderen. Wij mogen ge- rust aannemen, dat het nieuwe bosch- park pas na een dertigtal jaren gereed zal zijn en... toonbaar, d.w.z. eenigs- zins op een bosch zal gelij-cen. Zij, die nu d rtig of veertig jaren tellen, kun- uur. Ik wenscnte u niet noodeloos lastig te vallen, daarom zeide ik er niets van, maar ging zelf naar Rome. Het huwelijk was in- geschreven in de registers en ik vond daar ook aangeteekend den doop van een jongert Bijgevolg zocht ik Pellini en had een onder- houd met den overste van het klooster en met den jongen man, Francis." „Ik wist a'tijd wel, dat er iets niet in orde was met die heische plaats", gromde Lord Henry. „Srdan zeide nog vanmorgen, dat Monica niet meer hetzelfde meisje was, sedert wij vandaar terugkeerden." „Ik had de uiterste moeite met den jongen man", ging sir Stephen peinzend voort. „Eerst weigerde hij volshvkt naar mij te luis- teren. Tens'otte reikte hij mij echter een doos papieren, door zijn moeder ragelaten. Zij be- vatten een afschrift van de huwelijksacte, ge- boorteacte en verdere bewijzen, waarvan ik u alieen kan zeggen, dat zij overste1 pend wa ren. Ze'fs toen vond ik de houa. g van den jongen man buitengewoon. Hij scheen niet het minste belang te stellen in het feit, dat zijn vader en moeder wettig getrouwd waren geweest, en de regeling van zijn eigen positie liet ^em volkomen onverschil'ig." „Dan kon hij beter blijven, waar hij is", meende lord Henry. „Dat is juist, wat hij voorsteldc te doen. Ik wees hem echter op zijn plicht en ook legde ik den nadruk op he', feit, dat. of hij terugkeer- de of niet, de goederen in zijn naam moesten worden beheerd. Tenslotte kreeg de superieur vat op hem en besliste spoedig de zaak. Een pair van Engelan 1 was een te groot buiten- kansje om het te laten voorbijgaan De jonge man heeft feiteluk 'ast gekregen om te gaan. Fen biizondere dispensatie, door den paus ge- teekend, zal hem vrijstellen van zm gelof tea, nen er misschien nog oud van jaren en stram van leden, hun pijpje rooken, on der 't lommer van linde of beuk. Maar de vijftigers moeten het met de goede bedoeling van het stadsbestuur voor lief nemen. Het nieuwe bosch zal zich uitstrek- ken van de Nieuwe Meer tot het plaats- je Bovenkerk, ten zuiden van Amstel- veen. Het wordt in het westen begrensd door den Ringvaart van den Haarl.- meerpolder, en het vliegveld Schiphol. In het noorden door de genoemde nieu we Meer, in het Oosten door de terrei- nen aan den Amstelveenschen weg en in het zuiden door de z.g. „Poel", tusschen Aalsmeer en Bovenkerk. Hoe deze poldergrond, nu drassige weiden, die in he najaar en den winter bijna onbegaanbaar zijn en die in het voorjaar fonkelen van het goua der dot terbloemen,hoe deze poldergrond er in de toekomst uit zal zien, het is niet gemakkelijk zich daaromtrent een voor stelling te maken. De bedoeling van het oogenblik is, om van het terrein een wandelpark te maken met breede scha- duwrijke lanen, ook geschikt voor rij- verkeer., met sport- en speelterreinen, volkstuintjes, waterpartijen voor be- oefening van zwem- en roeisport enz. ZIu, waterpartijen zijn er al genoeg, en daarover behoeft men zich het hoofd niet te breken. Moeilijker zal het zijn, om den weeken bodem met boomen ite- beplanten en deze boomen zoo te zet- ten, dat zij stevig worten kunnen schie- ten, en niet bij den eersten orkaan die losbarst, neergesmeten worden. Hot Vondelpark heeft na een natten zomer, in zulk een orkaan zijn mooiste laan verloren. Alle boomen waren te gen den grond geslagen. En zulke stor- men zijn niet zeldzaam! Het nieuwe bosch, door geen huizenbouw beschut, krijgt de zeewind over de vlakte van de Haarlemmermeer uit de eerste hand. Doch laat ons niet te pessimistisch zijn. Onze tuinlui hebben uit ervaring geleerd, en zij zulen wel zeer voorzich- tig te werk gaan. In de vcordracht van B. en W. wordt trouwens nadrukkelijk gesproken van een „boschachtig park", Niet van eer. bosch en men zal vermoe- delijk met voorloopig laag hout genoe- gen nemen. Voor deze aanplant heeft men een terrein van 795 H.A. bestemd. Een -uimte van 36 H.A. wordt gereser- veerd voor sportterrein, en 44 H.A. voor een kweekerij. Het nieuwe bosch mag zeker geen overbodige weelde genoemd worden. Amsterdam voldoet niet aan de eischen der hygiene, wat open ruimte en aan plant betreft. De hoofdstad bezit op het oogenblik niet meer dan 260 H.A. aan ontspanningsterrein, d.w.z. BVa vierk. Meter per inwoner en dit is allerminst voldoende. De „longen" van een groote stad, zooals men de begroeide terreinen noemen kan, moeten grooter zijn. Des- kundigen achten 10 viei'k. M. het min ste en 20 vierk. M. per inwoner nor- maal. Dat zulk een groot werk enorme kos- ten mee zal brengen, ligt voor de hand. Men spreekt van 11 a 15 millioen. Maar dat geld behoeft gelukkig niet op een- maal gestort te worden. De uitgaven worden over de periode van dertig jaar, welke voor den aanleg noodig is, ver- deeld, en voorloopig brengen de nog niet gebruikte gronden hun huur op. Met een beetje financieel beleid behoeft men de millioenen niet te duchten. Na- tuurlijk zullen, als het park eenmaal ge reed is, de kosten van onderhoud enorm zijn. Daar staat echter tegenover, dat de sport- en ontspanningsterreinen, de restaurants en dansgelegenheden en al wat in zulk een park geleidelijk voor den dag komt, zekere baten afwerpen. Uit de plannen van B. en W. valt op te maken, dat men niet voornemens is het geheele terrein op eenmaal onder- handen te nemen, te bewerken, er we- gen aan te leggen, zand te storten, ka- nalen te graven enz., maar dat men ge leidelijk zal beplanten. Het zal nog wel drie jaar duren vo6r de eerste boom neergezet wordt voorloopig moet men voor-studies maken enteekenen en pas over een jaar of tien kan de Am sterdammer een stukje van het nieuwe park in gebruik nemen. Een moeilijkheid is, dat een gedeelte van het bosch zich uitstrekken zal op het gebied van naburige gemeenten. Daaromtrent zal overleg gepleegcl moe ten worden. Maar dat zal wel in orde komen. Waarom zou bijv. Nieuwer-Am- stel geen terrein will en afstaan voor een park, waarvan men alieen de lusten heeft en Amsterdam de lasten draagt? Het is verleidelijk of zich ten aanzien van het groote bosch-park aan toe- komst-fantasieen over te geven, maar het is niet gemakkelijk zich omtrent de toekomst een juist denkbeeld te vor- men. Men moet in het oog houden, dat de stad zich enorm snel uitbreidt, de uitbrending gaat sneller met de jaren, SUCCES WENSCHT U DRUK WERK? BESTELT UW DRUKWERK BIJ COSTER voordat wij eenige maanden verder zijn. Ik heb hun beloofd over te komen en hun te ha- len." „Wat voor een type is hij?" vroeg lord Henry. „Uiterlijk het evenbeeld van zijn vader", deelde sir Stephen mede. „Ik herkende hem onmiddellijk, toen ik hem zag op de wallen van Pellini, den avond, dat wij naar waren, maar ik had natuurlijk niet het f-auwste idee, dat er ooit sprake van een huwelijk was ge weest. Ik sprak tot hem als vriend van zijn overleden vader. Ik moet toegeven, dat ik weg- ging met het gevoel, dat hij beter in dan bui ten het klooster was." „Hoe is zijn gezindheid, jegens ons bedoel ik?" „Die zal ongetwijfeld veranderen onder deze gewijzigde omstandigheden. Ik verbeeld mij, dat zijn moeder een ongeiukkige vrouw was zeer verwaarloosd door uw broeder, van wien wij weten, dat hij niet een bijzonder hmatlent iemand was. De jonge man is opgevoed in het geloof of, natuur lijk kan hij het zichzelf hebben opgedrongen dat zoowel haar als hem ernstig onrecht werd aangedaan. Hij had een heftig tempera ment ik denk iets van het Italiaansch b'oed van zijn moeder en hij schijnt bijna haat te hebben gekoesterd tegen zijn vader en zijn vaders familie. Dat zal echter, ik ben er zeker van, veranderen, onder de bestaande omstandigheden." „Een prettig vooruitzicht voor mij", merkte lord Henry somber op. „U kunt erop rekenen", beloofde sir Stephen, „dat ik het beetje invloed dat ik heb, zal gebruiken om den jongen man een gezon- de opvatting van de zaak te geven." „JEn indien hii die niet heeft hoe staan wii en dat Amsterdam over dertig jaar een geheel ander aspect zal hebben. Zij, die in motor- en zeil-bootjes spe- levaren op de Nieuwe Meer, zullen op den zuidelijken oever, niet als nu, kale weiden, maar schaduwrijke boomen vinden, zich op het mos aan den oever kunnen uitstrekken en tijdens hun middagslaapje dennenlucht kunnen in- snuiven. „De Poel" van Amstelveen zal wellicht het zwembad van den Amster dammer worden wel een groot ver- schil met Obelt in het IJ en door de breede lanen van het park zullen de sierlijke auto's een weg vinden naar; Schiphol, waar vrienden, die met de vliegtuigen van de X.L.M. uit den vreemde overkomen, begroet kunnen worden. Of zullen er over dertig jaar geen auto's meer zijn? Zullen ons andere voertuigen ten dienste staan en zal men op de auto met evenveel geringschat- ting neerzien als de hartstochtelijke au- tomobilist het doet op de victoria en de landauer? Zal Schiphol over dertig, jaar eindstation en uitgangspunt zijn. van een geregelde vliegdienst op Indie'j En zal de vlucht naar Batavia geen tien dagen meer vergen, maar slechts drie maal vier-en-twintig uur of korter? Wie lacht daar? Maar het is nog niet zoo lang geleden, dat de eerste vlieger het Kanaal over stak was het niet Bleriot? en dat deze gebeurtenis even veel geesidrift verwekte als Lind bergh's tocht over den Atlantischen Oceaan. Het is een afgezaagde banali- teit om te zeggen: wij leven snel. Maar hoe afgezaagd dit woord mag zijn, het feit, dat wij snel leven, valt niet te ont- kennen en over dertig jaar zal men mis schien niet zooveel ontzag meer koeste- ren voor „dat parkje bij Schiphol" als de tijdgenoot nu gevoelt. De armelijke Amstelveensche weg zal tegen dien tijd misschien de woonwijk zijn der rijkste Amsterdammers, ons Park Lane, onze Avenue du Bois. Men kan niet weten. Maar voorloopig zijn wij, Amsterdarp- mers, verheugd, dat aan de toekomst wordt gedacht, dat er iets tot stand wordt gebracht voor het nageslacht en Amsterdam eindelijk een wandel-gele- genheid krijgt, waarop het recht heeft nu er geen buitenwegen meer bestaan. Want Amstelveensche weg, Kalfjeslaan en Amstel hebben hun landelijk karak- ter al reeds verloren. Amsterdam, Dec. '28. EMEBGO. - WEDSTRIJD GESPEELD IN 1985 TE KOPENHAGEN. Spaansche partij. Wit: Nissen. Zwart: Giersing. 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 a6 4. Lc6 dc6 5. Pc3 Lc5 6. 0—0 f6 7. h3 Pge7 Beter was Le6 8. d3 Le6 9. Le3 Le3 Op 9Dd6 speelt wit met voor- deel. 10. Lc5 Dc5 11. d4 ed4 12. Dd,4 10. fe3 c5 Om df4 te verinderen. 11. Ph4 Dd7 12. Df3 0—0—0 13. Pf5 Pc6 Wat moet het P. hier doen? Het beste was 13. Pf5 14. ef5 Ld5 15. e4 T 14. a3 Tdf8 Zwart wil g6 en f5 spelen. VoorzicW tiger was evenwel wel 14b6 benevens Kb7 zich te wapenen te gen den dreigenden aanval. 15. Pa4 b6 1 Op 15Lf5 (om op 16. ef5 mev Dd6 het punt c5 te dekken) komt al- lereerst 16. Pc5! Indien 15 Pb4 dan 16. ed4 Da4 17. Pg7 met voordeel voor wit. 16. b4! cb4 In aanmerking kwam 16c4. 17. ab4 g6 18. Pg3 Pb4 19. De2 Dc6 lets beter was 19. ...t a5 waarop 20. Tfdl benevens c3 en d4 kon volgen. 20. c3 b5 Indien 20Lb3, dan 21. Pb6f 21. cb4 ba4 22. Tfcl Db5 Of 22. Dd7 dan' 23. d4 dan?" Sir Stephen fronste de wenkbrauwen. „Wenscht u, dat ik volkomen openhartig ben?" „Volkomen." „U zoudt niets bezitten. U zult u herinne- ren, dat uw overleden broer u een toelage gaf van vier duizend's jaars. Dit was echter vol komen vrijwillig. De bezittingen van Chat- field hebben noch bepalingen omtrent vrucht- gebruik, noch andere regelingen. Alles is al- tijd vrijwillig geweest. Zal ik verder gaan?" „Indien er nog lets ergers te zeggen valt, verzwijg het niet", verzocht lord Henry bit ter. „Ik spreek nu van een uitsluitend wettig standpunt", vervolgde sir Stephen. „Het in komen, dat u heeft getrokken van de goederen en uitgegeven, vormt een schuld aan den nieu- wen eigenaar. Verder hebt u eenige verafge- legen gedeelten van de bezittingen te gelde gemaakt en het geld verte< rd. Dit is ook een schuld. Ik behoef nauwelijks te zeggen", ging hij voort, „dat ik zoo krachtig mogelijk bij den jongen man erop zal aandringen, dat het zijn plicht is u een behoorlijke toelage toe te kennen en dat elke vergoeding, van wat is uit- gegeven onder een misverstand, volstrekt on- denkbaar is." „Wij zijn dus eerlijk gezegd, eigenlijk bede- laars?" „Ik vrees dat dit zoo is", gaf de advocaat toe. „Het is een afschuwelijlc ongeiukkige toe- stand. Ik behoef nauwelijks te zeggen dat ik innig te doen heb met u en uw gezin. Het is bijzonder hard voor de jonge!ui." „Wat moeten wij doen, totdat de jongen weer komt?" vroeg lord Henry. „Ga voort, zooals u deedt", ried de advo-1 caat. uIk wilde jnist bjerov®- bsflfflngPv ^et9 \:<f moet worden veranderd, totdat hij komt." „Dan bij den hemel, hoop ik, dat hij geen haast maakt!" riep lord Henry levendig uit. Sir Stephen vertrok, na nog eenige woorden van sympathie. Zijn voorname client zat nog eenige minuten onbewegelijk in zijn stoel. Zijn gedachten waren verward. Hij was totaal niet in staat zich wat gebeurd was voor te stellen; Tenslotte stond hij op en ging naar de half Opmerkzame bedienden stonden onmiddellijk gereed om zijn wenschen te voorkomen. Eerf zijden hoed en een hooge grijze werden hem ter keuze aatigeboden; handschoenen en eetj stok werden hem in de hand gedrukt. H^ ging de breede trap af, tusschen de statigfe zuilen van het groote huis, naar de straat en deed zijn gewone rustige wandel'ng naar het park. Hier koos hij een stoel op een afgelegeo plaats en zat te turen naar de menigte. Er, was iets symbolisch in de verbanning, welke hij zich vrijwilMg had opgelegd. Hij was niet langer een van hier. Hij was een, die er, huiten stond, een toeschouwer bij het prettigie levensspel, waarbij hij zoovele jaren de kaarsf ten had uitgedeeld, geconpeerd en geschud e®' weer uitgeweld. Hij tag zifn vrienden op een afstand voorbijgaan, zonder ze te stelde zich hun verbazing voor, wanneer het nieuwtje hoorden, de pijnlijke beh ling, het luchtige woord van sympathie snelle vergeten Hij was een van de e van den add in zifn land Hij had zijn conventkmed gespeekl zonder rich door bijzonder te onderscheiden. Hij had een r je gespeeld, geUefhdxberd fa j^iilanthr en een ernstige maar aid over-ijverige langsteliing getoond in de poHtiek. I-fij ha weinig vrienden, biipa «dtdlen WERD UW AANDACHT GETROKKEN DOORHET GROOTE ZWARTE VLAK HIERNAAST? NOG EEN MOMENT DAN VAN UW KOST- BAREN TIJD: VOOR DE KO- MENDE KERSTDAGEN EN JAARW1SSELING HEBT U WELLICHT DRUK- WERK NOODIG, B.V. VIS1TEKAARTJES OF MENU'S VOOR U; VOOR UW ZAAK HANDELSDRUK- WERK. LATEN WIJ HET DAN VOOR U MA KEN EN U HEBTBE- SLIST VOORDAM 0 9, ALKMAAR TELEFOON 3 POST-GIRO 37060 ■3*"

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5