DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1 de ..FIAT" ei JASH" Stands A. DAM Co. ftn Honderd een en dertlgste laargang Bezoekt de No. 7 1929 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven, Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIEN Per regel f 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnimte. Rrleven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrnkkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Directeur: C. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 9 DECEMBER Dagelijkscb owerzicht. NA HET INGRIJPEN VAN KON1NG ALEXANDER. Alexander de machtigste vorst van Europa. Een groote ver- antwoordelijkheid. Persuitin- gen. In Servie heerscht rust, nu de koning met krachtige hand ingegrepen heeft. Althans, zoo melden ons de Servische bladen. Of ech- :ter die rust in werkelijkheid wel zoo heel erg rustig is, staat te betwijfelen! Intusschen is men van de „staatsgreep" iets bekomen en kan men nu eens nadenken over de gevolgen, die deze krachtige maat- regel met zich zal dragen. Immers, koning ^Alexander is nu alleenheerscher geworden; fiij is thans de machtigste vorst in Europa. Wel is er nog generaal Jiokowitsj, de nieuwe minister-president, maar deze zal onmiddel- lijk zonder aarzelen de bevelen van zijn ko ning opvolgen. Aangezien nu ook spoedig de distrkts-gouverneurs door militairen vervan- gen zullen worden, zal het geheele land bin- nenkort onder een militair bewind staan, d. w. z. de baas in het land is en blijft Alexan der, en zijn officieren doen wat hij zegt. Zuid-Slavie is daarmee een koninkrijk ge worden, dat geheel aileen staat onder de mo- narchieen in Europa, wat de macht van den monarch betreft. We zouden het land kunnen vergelijken met Italie en Spanje, alleen met dat groote verschil, dat in Italie Mussolini de alleenheerscher is en de koning slechts een figuur van mindere beteekenis, in Spanje Primo de Rivera de lakens uitdeelt en koning •Alfonso zich te ochikken heeft naar hem en in Zuid-Slavie de koning de groote figuur is 'en zijn minister-president een zeer onderge- schikt persoon is, die geheel afhangt van 'Alexander. Met dat al heeft koning Alexander met de opheffing van de grondwet een groote ver- antwoordelijkheid op zich genomen. Het is gemakkelijker liberal instellingen ineens over •boord te gooien, wanneer zij een beiemmering zijn geworden voor een bepaalde koers, dan ons ze te herstellen, wanneer de behoefte er aan zich doet gevoelen. Vermoedelijk heeft de vrees, dat de Kroaten tot geweld over zouden gaan, als hun grie- ven niet hersteld werden, den dcorslag gege- ,ven voor den koning. Als nu die zelfde Kroa ten het maar eens blijven met de maatregel van den koning, anders zouden er nog wel eens veel ernstiger botsingen kunnen komen, waarbij de konin"- zich dan al in een heel moeilijk parket zou kunnen komen te bevin- den. Naar de Weensche N ue Freie Presse schrijft, moet op der staatsgreep van koning Alexander vooral het feit van invloed zijn ge- weest, dat zoowel Parijs a's Louden ernstige waarschuwingen naar Belgrade had den ge- zonden, waarin zij den raad gaven een einde te maken aan de kritieke betrekkingen tus- schen de Senders en de Kroaten. Zelfs En- geland, dat zich anders zelden in Balkan- aangelegenheden mengt, had zijn gezant te Belgrado opdracht geger en bemiddelings- pogingen aan te wen-den. Voor deze wen- schen kon koning A-'exander het oor niet slui- ten, daar Servie het crediet in hec buitenland te hard noodig heeft. Ook met Italie moet het land tot overeenstemming komen. Voorts merkt het blad op, dat Servie de achtste Europeesche staat is die onder dic- toraal bewind is gebracht. Italie, Spanje. Turkije, Polen, Rusland, Litauenen Portugal zijn het voorgegaan. In Athene betreurt men het herste1 van de absolute monarchie van Zuid-Slavie. Zoo wel de republiek als de libera!e bladen uiten den wensch, dat het bevriende Servie weldra een einde zal zien komen aan de huidige moellijkheden. Tevens hoopt men, dat de ver- andering van reg:me geen beiemmering zal zijn voor het voortzetten van de onderhande- lingen over het si uiten van het Grieksch Servisch arbitrageverdrga. Intusschen heeft d,. K>oatische coalitie, die toch al heel nauw betrokkc is bii de gebeur- tenissen, nog geen besluit genomen aangaan- de haar houding tegencver den nieuwe regee- regeerings vorm. We zijn benieuwd, hoe de Kroaten er over denken Hgsifesiiasicl 2UID-SLAVI6. DE NIEUWE WET TER BESCHERMING VAN DE OPENBARE ORDE. De „Neue Freie Presse" meldt uit Belgra do: De nieuwe wet ter bescherming van de openbare veiligheid en orde in den staat be-, vat o.a. de volgende bepalingen: Ter dood subsidiair tot twintig jaar ker- kerstraf worden veroordeeld 1. Zij, die boeken, kranten of plakaten schrijven, uitgeven, drukken of verspreiden, welke ten doel hebben aan te sporen tot het gebruikmaken van geweld tegen de siaats- autoriteiten of een bedreiging vormen voor de openbare rust en orde. Lietzdfde geldt ook voor schriftelijke of mondelinge propa ganda voor een gewelddadige verande- ring in den politieken toestand van den staat. 2. Hij, die lid wordt van een vereeniging, een vereeniging organiseert of steunt, welke propaganda voor het communisme, anar- chisme, terreur of een poging tot het grijpen naar de macht langs onwettigen weg ten doel heeft. 3. Hij, die gebouwen of lokalen verhuurt aan personen, die beoogen de in beide bo- vengenoemde punten genoemde misdrijven te plegen. 4. Hij, die deelneemt aan een organisatie of aan een propaganda met het doel militai- re muiterijen, ongehoorzaamheid of ontevre- denheid te veroorzaken. 5. Hij, die zich met personen of vereeni- gingtn in het buitenland verbindt ter voorbe- reiaing van een revolutie. 6. Hij, die wapens, munitie of ontploffings- middelen vervaardigt, verschaft of verbergt, welke voor bovengenoemde doeleinden be- sttmd zijn. 7. Hij, die een moord op een of anderen staatspersoon voorbereidt, beproeft of be- gaat. Verboden worden of ontbouden worden verklaard alle vereeniging.n van politieke partijen, welke wijziging in de bestaande staatsorde propageeren. Verder worden alle politieke partijen verboden of ontbonden, wel ke een religieus of geheim karakter dragen. Het verleenen van steun aan of het toetredea tot dergelijke organisaties wordt met een ge- vangenisstraf tot een jaar of een geldboete tot tienduizend dinar bestraft. Het nouden van vergaderingen in de open lucht en in gesloten lokaltn, evenals bijeen- komsten zonder voorafgaande toestemming van de bevoegde politioneele autoriteiten zijn verboden. De autoriteiten zijn gerechtigd tot het handhaven van de openbare veiligheid militaire assistentie in te ropen. Elke ge- meente, waarvoor militaire assistentie noo dig is, heeft de kosten daarvan te betalen Staatsbeambten en ambtenaren, arbeiders van het militair bestuur, arbeiders van de autono- me maatschappijen, die alleen of gezamenlijk dienst weigeren, worden bestraft met gevan- genisstraffen van zes maanden tot drie jaar. Aanstichters en leiders van stakingen wor den bovendien bestraft met tienduizend dinar. Dezelfde straffen gelden voor hen, die door sabotage of lijdelijk verzet de normale afwik- keling van de hun opgedragen diensten ver- hinderen. De Minister van binnenlandsche zakenzal in overleg met den minister van oorlog een regeling uitwerken voor het oproepen" van dergelijke personen in militairen dienst. Alle in deze wet genoemde misdrijven wor den door de rechtbanken als dringend voor alle zaken behandeld. FRANKRIJK. EEN MISDAAD. In de bosschen van Saint Vivien de Medoc is, naar uit Bordeaux wordt gemeld, het lijk gevonden van een man, dat bleek te zijn het stoffelij'k overschot van den sinds 9 Juli van het vorige jaar verdwenen geestelijke Gassier, pastoor van Saint Quentin Charente, oud 71 jaar. Gassier had Saint Quentin op bovenvermelden datum verlaten, zeggende, cat hij vrienden ging bezoeken in de Medoc Hij was per auto naar Bordeaux gegaan, en van dif oogenblik af heeft men niets meer van hon vernomen. Op het moment van zijn ver- dwiining was de geestelijke in het bezit van ongeveer 700 frank. Het lijk werd gevonden half onder den grond bedolven, terwijl klee- dingstukken een weinig verder lagen. Uit de iijkschouwing is gebleken, dat er misdaad in het spel is. De politie leidt het onderzoek. SPOORWEGONGELUK BIJ BESANqON. Een doode, vier gekwetsten. Bij Besangon is de sneltrein LyonStraats- burg met een losse locomotief in botsing ge- komen. De locomotief werd achteruit gewor- pen, terwijl de sneltrein kort daarna ont- spoorde. Twee reizigers en een postbeambte kregen letsel. Den stoker van de losse loco motief werd het hoofd van den romp geschei- den, de machinist werd gewond. Volgens Havas was de locomotief door het slecht werken van een wissel op het spoor van den sneltrein terecht gekomen. Van den snel trein ontspoorden drie rijtuigen, waaronder de slaapwagen. HET PARLEMENT WEER BIJE-EN. De regeering en de interpellaties. De ministerraad heeft gistermorgen de in terpellaties behandeld, ingediend bij gelegen- heid van het weder bijeenkomen der Kamers. De regeering zal de onmiddellijke besprekin- gen vragen van die welke uitsluitend betrek dng hebben op de algemeene politieA. Een beroep op de „union sacrie". Het woord voerend bij de opening van de zitting van den Senaat deed het oudste lid in jaren een beroep op de heilige eenheid en op den godsvrede om de overwinning van den franc te voltooien en hechter te maken. In de Kamer gaf Sibele zijn ingenomenheid te kennen met het teekenen van het pact van Kellogg en de stabilisatie van den franc. Hij noodigde de Kamer dringend uit om ten be- hoeve van de congregaties in het buitenland een gebaar te maken waardoor haar invloed zal worden verdubbeld. Het Kamerpresidium herkozen. In het verdere verloop der Kamerzitting werd de voorzitter Bouisson met 414 stem men herkozen evenals de vier ondervoorzit- ters Leon Bouyssou (rad.), Bouilloux-LafOnt (rad. linkerzijde), Pierre Etienne Flandin (linksrepublikein) en Pernot (fractie-Marin) De houding der radicalen. De radicale Kamerfractie heeft met alge meene stemmen besloten voor de prioriteit te stemmen van de op haar naam ingediende motie waarmee het interpellatie-debat over de algemeene politiek der regeering zou moeten worden besloten. In deze motie wordt ver klaard, dat de radicale fractie met het oog op de samenstelling der regeering niet voor de regeering kan stemmen. Bovendiert werd be sloten tegen de motie van vertrouwen te stem- men, die door den premier zal worden aan- vaard en wel onder fractiedwang. De houding der radicalen. De motie der radicale fractie luidt woor- delijk „De Kamer besluit slechts een regeering tc steunen, die op grond van haar samenstel ling en haar program in staat is de eenheid der republikeinen te verwezenlijken. Zij ver- werpt redere toevoeging en gaat over tot de orde van den dag." EX-SULTAN IN HET NAUW. Oude schulden moeten betaald. De ex-sultan van Marokka, Moelai Hafid, die de jaren zijner ballingschap doorbrengt in een villa in een der voorsteden van Parijs, heeft een proces verloren dat een hotelhou- der hem had aangedaan. Toen de sultan zich in 1922 te Madrid be- vond, zond hij een zijner vertegenwoordi- gers, Sjerif Tidjani, naar Parijs om wat geld voor hem los te krijgen. Daartoe wilde hij een zijner beroemde sieraden, de Blauwe Diamant, voor een bedrag van 1.500.000 francs beleenen. De onderhandelingen had den zulk een traag verloop dat de sultan zoo wel als zijn vertegenwoordiger in steeds nij- pender geldnood geraakten. De eigenaar van het hotel, waar Sjeriff Tidjani logeerde, had vertrouwen in de soliditeit van zijn klant en leende hem 21.500 francs. Intusschen bracht de steen niet meer dan 217.000 frs op, doch toen de Sjerif 't geld eenmaal binnen had, verdween hij spoorloos zonder den hoteleigenaar het geleende geld terug te betalen. Tot overmaat van ramp de- savoueerde de Sultan nog zijn raadsman, die inmiddels door handlangers van Abd el Krim om het leven was gebracht. De hotelhouder diende een aanklacht in tegen den ex-Sultan, die thans door de Pa- rijsche rechtbank verantwoordelijk is gesteld voor de daden van zijn vertegenwoordiger en het geld moet terug betalen. ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING GEORGE. Een rustige dag. Toestand onveranderd. Het bulletin van gisteravond kwart over achten meldt dat de koning een rustigen dag heeft gehad en dat zijn toestand onveranderd blijft Optlmistisch gestemd. Naar aanleiding van het feit, dat ko- nings toestand onveranderd blijft huldigt men in het Buckingham Paleis volgens den Britschen draadloozen dienst de opvatting, dat dit als een besliste aanwijzing kan wor den beschouwd, dat hij op weg is naar her- stel. Met uitzondering van eersten en twee- den Kerstdag was het gisteren de eerste weekdag, waarop geen ochtendbulletin werd gepubliceerd. Er waren gisternacht slechts twee doctoren ten paleize en er heerschte een beslist optimistische stemming. DE GRIEP. Met middenoorsteking als gevolg. Bij een Iijkschouwing heetf dr. Holiday, een van de chirurgen van het London Hospi tal, Zaterdag verklaard dat de griep, welke op het oogenblik te Londen heerscht, dikwills middenoorsteking aan een of twee kanten tot gevolg heeft. De secretaris van het neel-, neus- en oor- lijdersziekenhuis op Golden Square deelt mede, dat er van de 95 patienten die er ver- pkegd worden, 60 pet. aan middenoorsteking lijden DUITSCHLAND, IN DRONKENSCHAP. Eenige dagen geleden is te Berlijn op den hoek der Pariserstrasse een misdaad ge- pleegd, welke volgens het W. B., eerst thans ter kennis der recherche is gekomen. Bij zijn tem>{keer van een reis werd de procuratie- houder Hermann van de Kemna A.G., een fabriek van stoomploegen, door drie dronken lieden overvallen en tegen den grond gesla- gen, toen hij voor zijn woning uit de auto stapte. Zijn zoon, die hem vergezelde, wist een der daders te grijpen en vast te houden, terwijl de anderen het hazenpad kozen. De zwaar gewonde Hermann moest naar een gasthuis worden vervoerl, waar hij den vol- genden dag, zonder het bewustzijn te hebben teruggekregen, aan de gevolgen van een ern stige schedelbreuk is overleden. De drie da ders zijn gearresteerd en hebben bekend, den slag te hebben toegebracht, maar zij konden niet meer zeggen, wie hunner het nad ge- daan. POLEN. EEN INTERVIEW MET ZALESKI. De officieuse „Epoca" bevat een interview van den Poolschen minister van buitenland- sche zaken Zaleski met een Amerikaansch journalist. In dit interview verklaarde de mi nister dat naar de meening van de Poolsche regeering de Wilna-kwestie definitief opgelost is. De Poolsche Westelijke grenzen moeten als onaantastbaar beschouwd worden. Men zal alle Duitsch aanspraken op den corridor steeds afwijzen. De Duitsche beweging van de noodzakelijkheid van de geografische ver eeniging van Oost Pruisen met de rest van het Rijk is onoprecht, daar het verkeer tus- schen Duitschland en Oost Pruisen over Poolch gebied zonder moeilijkheden plaats vindt, zoodat geen sprake kan zijn van een bemoeilijking van de economische betrekkin gen. Verder is het natuurlijk veel belangrij- ker een volk van dertig millioen zielen een uitgang naar de zee te verzekeren, dan een provide bevolking van twee millioen inwo- ners met het moederland geografisch te ver- binden. Bovendien is de z.g. corridor etnogra- fisch opzicht zuiver Poolsch. Wat de minderheden-kwestie betreft, wees Zaleski op het buitengewone geduld van de Poolsche regeering. De minderheden, die zich in den Poolschen staat loyaal gedragen, heb ben volledige steun van de regeering. Het moeilijkst waren de betrekkingen met de Duitsch minderheid, die ofschoon in Polen niet zeer talrijk, toch voortdurend door het Duitsche rijk gesteund wordt. De toestand van de minderheden is uitstekend. Geen an- ckre minderheid in de wereld bezit grootere rechten. De voortdurende ontevredenheid van de Duitsche minderheid beoogt slechts een politieke propaganda. De Duitschers willen daardoor bewijzen, dat de huidige territo- riale verhoudingen tusschen Duitschland en Polen niet tot een normalen gang van zaken tusschen beide staten kan leiden. De meening in het buitenland, dat Polen een imperialistische politiek voert, is totaal verkeerd. Ook het gerucht, dat Polen moet worden beschouwd als-een voorpost tegen Sovjet-Rusland, is onjuist. VERBODEN HUWELIJK. De superintendant van de Evangelisch- Gereformeerde kerk in Polen, Jastrzebski, is tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld omdat hij het huwelijk ingezegend heeft van een katholiek priester met een katholieke vrouw. HEVIGE KOUDE. In Polen heerscht sinds enkele dagen strenge vorst; de thermometer daalde tot 21 graden onder het vriespunt. Door hevige sneeuwstormen wordt het verkeer naar Oost- Europa ernstig bedreigd. In Polen zijn 85.000 arbeiders uitgestuurd om de spoorba- nen van sneeuw te reinigen. In verscnillende deelen van het land zijn menschen het slacht- offer geworden van de groote koude. Te So- walki zijn vier en te Prmesle zijn twee men schen doodgevroren. Het telefonisch verkeer is eveneens gedeeltelijk gestoord. ITALI6. HET VREEMDELINGENVERKEER NEEMT AF. Een jajdsUsche uitval tegen de ioeristen. Het feit dat er eenige vermindering is te bespeuren in het vreemdelingenverkeer, een vermindering, welke door velen wordt toege- schreven aan de onbehagelijke politieke toe- standen, die tegenwoordig hier en daar in Italie heerschen, geeft de fascistische „Impe- ro" een zeer scherp artikel in de pen, dat hier- op neerkomt dat Italie de vreemdelingen niet noodig heeft en „zich zelf moet blijven". Naar aanleiding van de door vreemdelin gen geuite klacht dat ze in Italie lastig geval- len worden, zegt het blad: Wij geven dit toe, en met de grootste voldoening, Het fascisti sche Italie zal zich niet verlaten om den hui tenlanders amusementen te verschaffen en het is niet voornemens te speculeeren op den stroom van toeristen, een speculatie, welke het een vernederende serviliteit zou opleggen. De onbemiddelde klasse van toeristen brengt weinig economisch voordeel, te:"wijl de wel- gestelde bezoeker pretentieus en agressief is, en heel Italie als zijn eigendom schijnt te be- schouwen Het tijdperk, waarin rijke Engel- sche nabobs van Januari tot Mei Italie over- stroomden, en herhaalde huwelijken tusschen „blazoenen en dollars" werden gesloten, is te AMSTERDAM van 11-20 Januari a.s. en verzuim vooral niet te bezichtigen Inlichtingen omtrent deze wereld- beroemde merken dagelijks aan stands No. 38-39 en 168 door de AGENTEN: ALKIHAAR. I voorbij. Thans staan de dingen ar.ders. Se- dert den oorlog heeft Italie den ban uitge- sproken over de toeristenindustrie, welke het onteert en waar bet't best buiten kan stellen. En de „Impero" bromt verder dat het nu maar eens uit moet zijn met de „barbaarsche accenten" der vieemdelingen. De Italianen voelen zich veel prettiger alleen in eigen huis, zonder bij elken stap het vervtlende „very beautiful" der rondreizende bewonde- raars te hooren. Wanneer niemand het ver- wacht zullen zij eensklaps opduiken en op- nieuw de wereld verbaasd doen staan. HEVIGE STORM BOVEN TRIeST. -v Verscheiden gewonden. Sedert gistermorgen waait in Triest een hevige N.W storm die op eenige plaatsen een snelheid van 115 K M. per uur bereikte Een trein van de lijn Triest—Parenzo moest wegens den storm onderweg twee uur blijven stilstaan. Er staat een hooge zee. Bij het nieuwe station sloegen verscheiden golven over den trein heen. De temperatuur is tot 2 gr. onder het vriespunt gedaald. Het verkeer wordt door de gladheid sterk belemmerd. Verscheiden personen kwamen te vallen en kregen ver- wondingen. Een voerman werd door den storm tegen den grond geslingerd en levens gevaarlijk gewond. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK. V'er zwaar gewonden. Gistermiddag ontplofte in een fabriek van suikerwerken te Bologna een ketelbuis. Twin- tig arbeiders en arbeidsters kregen brand- wonden of werden door weggeslingerde stukken buis gekwetst. Vier arbeiders en acht arbeidsters werden naar het ziekenhuis ge bracht; vier hunner zijn zeer ernstig ge wond. s HET NEEN VAN DEN BRUIDEGOM. Een plattelandsche tragi-comedie. Verleden week Vrijdag zouden te San Giu seppe Vesuviano de 16-jarige Giovanna Am- brosio en de 20-jarige Pasquale Lancella in het huwelijk treden. Een groote stoet had h5tJ'ruidspaar en ziin familieleden naar het stadhuis vergezeld. Toen de ambtenaar van den burgerlijken stand het meisje vroeg of zij met Lancella wilde trouwen, zeide het, zichtbaar bewogen, ja, maar de verrassing van de aanwezigen was groot toen de brui- degom op dezelfde vraag een krachtig en vastberaden neen liet volgen. ,.Pe srnbtenaar liet de familie een oogen blik tijd om met den bruidegom te praten, doch deze was niet tot reden te brengen Ik zal met trouwen, zeide hij, zoolang Giovan- nas vader mij niet den grond gegeven heeft, dien hij mij beloofd had, en meteen liep hij weg. Aan het bedroefde meisje en haar ver- ontwaardigde familie bleef niets anders over dan naar huis terug te keeren. TEGEN DE BEPERKING VAN GEBOORTE. Naar „Central News" aan de „Impero'> ontleent, zou Mussolini voornemens zijn krachtige maatregelen te nemen tegen hen, die zich schuldig maken aan beperking van geboorten. Met name zouden welgdstelde vrouwen, die weigeren kinderen te krijgen door deze maatregelen getroffen worden. Zij zouden worden verbannen naar een of ander eiland, in de hoop, dat zij er uit verveling naar kinderen zouden gaan verlangen. AMERIKA. KOUDE IN DE VER. STATEN. Er is strenge vorst opgetreden in de Staten van het Midden-Westen. De laagste tempe ratuur werd waargenomen in Minnesota, waar twintig menschen door de koude omge- ALKMAARSGHE GODRANT, A

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1