CTsmssmsmsm Radiosrafec!) Wsertiericbt. Binnenland Sport. I Rechtszaken ProvSwciaal nieuws "fflPl&WSOTEBISBBESIHH Stadsnieuws komen zijn. In het hoog gelegSi plaafsje Moonhead daalde de thermometer tot 24 gra- den ondei nul (Fahrenheit). Ook in het Wes- ten van den Atlantischen Oceaan is hevige koude ingetreden en de Mauretania liep gis- teren 26 uur te laat en geheel met ijs bedekt te New-York binnen. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De BURGEMEESTER van ALKMAAR. brengt ter algemeene kennis, dat omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst- plicht wegens kostwinnerschap betreffende den hieronder genoemden persoon, de uit- spraak is geschied, achter zijn naam ver- meld: LAURENS BLAUW, lichting 1925. Uit- spraak: Afgewezen. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen verfegen- woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door diens wettigen vertegen- woordiger. Het verzoekschrift daartoe, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer ge meente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 9 Januari 1929. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. DIENSTPLICHT. I Bekendmaking van uitspraken in zake J vrijstelling. f De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst- plicht wegens kostwinnerschap betreffende den hieronder genoemden persoon, de uit spraak is geschied, achter zijn naam ver meld: PIETER HOOGERWERF, lichting 1928 Uitspraak: Voorgoed vrijgesteld. Tegen deze uitsoraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen- woordiger; 5. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door diens wettigen vertegen- woordiger. Het verzoekschrift daartoe, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer ge meente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 9 Januari 1929. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR HET JUBILEUM VAN DE KONINGIN-MOEDER. Ontvangsten. De koningin-moeder heeft gistermiddag ten paleize in Let Voorhout ontvangen het comite, dat zich had gevonnd teneinde Haar, ter gelegenheid van het feit dat zij 50 jaar geleden in Nederland is gekomen, een bloe- menhulde aan te bieden namens de dames en heeren, die gedu ende het regentschap tot haar dienstdoend huis hebben behoord, de dames en heeren die gedurende de regeering van koningin Wilhelmina tot de dienstdoende huizen onzer koningin, van den Prins der Nederlanden en van prinses Juliana hebben behoord en nog behooren, en voorts namens de heeren, die in het tijdvak 23 November 1890 tot heden, hebben behoord of nog be hooren tot het kabiret der koningin. Het geschenk bestond uit een kristallen vaas, gevuld met bloemen en rustend op een marmeren zuil. Hierna verleende H. M. audientie aan ds. G J. Weyland, te Veere, voorzitter, en ds D. Den Breems, emeritus predikant te 's-Gra- venhage, secretaris van de algemeene syno- dale commissie, ter aanbieding van geluk- wenschen aan de Koningin-Moeder namens de Synode van de Nederlandsche Hervormde Kerk. Daarna werden nog eenige belangrijke aangelegenheden besproken en gaf H.M op bijzondere wijze blijk van haar groote be- langstelling in al hetgeen op het terrein der in- en uitwendige zending in Nederland ge- schiedt. Om 5 uur heeft koningin Emma ontvangen luitenant-generaal B. J. H. van der Palm, chef van den generalen staf, die namens het Nederlandsche leger, schout-bij-nacht L. J. Quant, commandant van de marine te Wil li emsoord, die uit naam van de Koninklijke Nederlandsche marine, en kolonel Peeters, oudste hier te lande aanwezige officier van het Nederlandsch-Inddsche leger, die uit naam van laatstgenoemd leger de koningin- moeder hartelijk gelukwenschten onder aan bieding van bloemgeschenken. Aan Hare 'Majesteit werd het voornemen meegedeeld om de na bekostiging van de bloemennulde over- blijvende gelaen te bestemmen ten bate van het sanatorium Oranje-Nassau's Oord. De koningin-mt^der dankte met een gevoe- lig woord. Galadiner ten Hove. Ter gelegenheid van het jubileum van de koningin-moeder had gisteravond ten paleize in het Noordeinde een gala-diner plaats, voorafgegaan door een cour van gelukwen- schen. Met de geheele Koninklijke Familie en de Ieden van de hofhoudinger. zaten aan ruim een 100-tal genoodigden, waaronder het ge heele Huis van H.M. de Koningin-Moeder, zoomede zij, die daartoe vroeger behoorden Rede van H. M. de Koningin. H. M. de koningin sprak tijdens den disch de Koningin-Moeder als volgt toe: Lieve Moeder, De schoone dagen die heel ons volk als een hoogtij viert, waarin het u gegeven is het cogenblik te herdenken waarin u aan de hand van mijn onvergete!ijken Vader, voor 50 jaar het eerst onzen Vaderlandschen bo- dem betrad. bieden mij een welkome gelegen heid, aan dezen feestdisch, omn'rgd door de hoogsten in den L a-de het woord tot u te lichten. OvertuigA dat ik spreek nainens al- WhfttaSnWdMg, ?beg flc TUct 25ffcfer olr&d?- ring hieraan toi dat ik mij teveus de tolk weet van heel de nati:-, van Moederland eu Overzeesche Gewesten, als ik u dank zeg voor hetgeen u in al die jaren voor ons is ge- weest, voor de wijze waarop u de roeping die God u toevertrouwde vervuld heeft. Uw taak heeft zich in die lange reeks van jaren meer dan eens gewijzigd, doch hoe zij ook veran- derde, u heeft haar steeds breed gezien, om- vattend alle belangen van ons volk. En toen u aan het hoofd van ons Staatsbestuur werd geplaatst heeft u ook in Staatskundig opzicht het vertrouwen van de natie gewonnen door uw wijsheid en door uw Nederlandsch den- ken en voelen en handelen. Wie het Gedenkboek doorbladert, geschre- ven door hoogbegaafde rnannen en vrouwen van uiteen'oopende richting en overtuiging, doch alien op een punt overeenstemmend: in waardeering en vereering voor u, komt zoowel onder den indruk van het beeld dat daar gegeven wordt van uw werken en stre- ven, van uw toewijding voor al hetgeen kan bijaragen tot vermeerdering van het welzijn van het volk dat voor een halve eeuw uw volk werd. als van de erkenning welke uw veelzijdigen arbeid in breede kringen te beurt mocht vallen. Ons volk heeft u begrepen en ziet u zooals u daar geteekend is, zoo staat u diep gegrift in zijn hart. Het is die omstandigheid welke deze herdenking tot een hoogtij voor u maakt Dat dit ook voor mij ware feestdagen zijn, behoef ik u wel niet te verzekeren; ik stem van harte in met de diep- en fijngevoelde hul- de u bij gelegenheid van uw zeventigsten ver- jaardag en thans gebracht; daarbij dankbaar gedenkend uw Ouderiijk Huis waarin u zoo- veel mocht leeren dat later van nut is geweest bij de vervulling van uw roeping in uw nieu- we Vaderland. Het is hier niet de gelegenheid tot U te spreken namens uwe kindeven en kleinkind en het vele te zeggen waarvan ons hart vol is, U zult het voelen en begrijpen ook zonder dat ik dit hier uit. Uwe gedachten zullen als de Mijne teruggasn naar het verleden en naar de tallooze herinneringen die Wij sa- men hebben, ook naar die tijden toen Hij nog bij Ons was, van wien U het geluk en de zonneschijn was, tijden, die ik Mij met kin- derlijke dankbaarheid herinner. Als een gulden draad loopen voor Mij plichtsbetrachting, zelfopoffering en liefde door al die jaren en door al die herinneringen been. Gaven des harten, die ook in wijden kring uitstraalden en waarvan de ongelukki- gen en misdeelden zoowel hier te lande als in Nederland aan de overzijden der wereld- zeeen en zij die trachten hun tot te verzach- ten, in de eerste plaats de zegeningen onder- vonden. Begon ik U hulde te brengen voor Uw be- leid en breed inzicht in de nationale belan gen, Ik zoude in de oogen van het Neder landsche volk en in de Mijne te kort schie- ten indien ik niet tevens uiting gaf aan Gnze dankbaarheid voor Uw toewijding en zorg voor de lijdenden, voor Uw medeleven en medevoelen met geheel ons volk in liefde en leed, in een woord, dat U ons alien Uw Moederlijk hart hebt gegeven. Moge God, Die U steeds zoo rijken zegen schonk, U nog lang sparen voor het vader land en voor Uwe kinderen en kleinkind en U nog vele gelukkige jaren geven te midden van een volk dat U lief heeft. Ik noodig u alien uit in te stemmen met dezen wensch door de gezondheid te drinken van ons aller Moeder! Na de toespraak van Hare Majesteit speel- de de Koninklijke Militaire Kapel, onder lei- ding van den onder-kapelmeester Bandel. de eerste maten van het Wilhelmus, gevolgd door het Waldecksche Volkslied. De commandant van de school voor ver- lofsofficieren der onbereden artillerie te Utrecht, kapitein J. C van Apeldoorn, heeft in een toespraak tot officieren, onder-officie- ren en leerlingen der school het jubileum van de Koningin-Moeder herdacht. Namens de school is aan H M. een tele gram van gelukwensch gezonden. Bij deze herdenking werd het Wilhelmus en het Wien Neerlands Bloed gezongen. DE VEILINGSOORLOG TE DEVENTER. De burgemeester van Deventer, jhr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Eysinga heeft zijn bemiddeling aangeboden in den groente- en fruitoorlog. Hij heeft de partijen, n.l. het bestuur van de Coop. Veilingsvereeniging, en d° kooplieden, die tot dusver weigeren aan de veiling te koopen, bij zich ontboden. Resultaat is in de kwestie evenwel nog niet bereikt. Kol ven. Zondag j.l. is aan den Langendijk de 3e wedstrijd gespeeld tusschen de Langedijker kolfwedstrijden, kiasse A. De punten welke behaald werden, zijn de volgende: „Vriendenkring", Noorascharwoude: C. Langendijk 122, T. Kostelijk 108, C. Pran- ger 120, G. Langendijk 123, P. Langendijk 108, T. P ranger 133, totaal 714. „Ons Genoegen", Noordscharwoude: F. Muilebocm 108, A. Moeijes 115, G. Bekker 106, J. Vlug 100, J. Goudsblom 93, P. Jes 85, totaal 607. „Volharding", Oudkarspel: C. Vlug 109, P. Kat 118, S. Ton 79, P. Gel der 87, Jb Gelder 75, M. Borst 80, totaal 548. „Gezel'lig Samenzijn", Zuidscharwoude: G. Mettes 123, W. Kraakman 97, Jb. de Wijs 116, P. Beers 94, J. Bergen 103, Jb. Zijp 115, totaal 648. „Op Maat", Zuidscharwoude: W. Koste lijk 140, P. Molenaar 119, A. Berkhout 143, J Reijne 137, K. de Boer 85, P. Glas 105, totaal 729. „Onder Vrienden", Oudkarspel: K. Kwant 121, A. Eecen 105, J. Schrieken 128, K. Kroon 101, C. Blokker 117, P. Kostelijk 119, totaal 671. Schaatsenrijden. HARDRIJDERIJ TE STASKANAAL. Gister werden op de ijsbaan te Stadska- naal korte baanwedstrijden voor vrouwen ge- houden. Er waren 18 deelneemsters en er was veel publiek belangstelling. De uitslagen luiden als volgt: 1. mej. D. Pijper te Win- schoten. 2. D. Hoogestraten te Heiligerlee, 3. G. van Zanien te \f7edde, 4. S He!der te Paterswolde. De uitslag van den afvalwedstrijd luidt: 1. mej. J. Helder te Paterswolde, 2. Z. Woldring te Zuid-Laren, 3. L. Leuning te Kiel-Windeweer. Op Vrijdag a.s. zal op de baan te Stads kanaal het kampioenschap schoonrijden voor dames voor de provincie Groningen verreden worden WEDSTRIJDUITSLAGEN. De lange baanwedstrijden te Sappemeer zijj: hij mooi weer en op een spiegelgladde ijsbaan uitstekend geslaagd. Er waren dertig rijders. uitslagen. waren 500 M. 1. G. Elema, Bierum, in 50 3/10 sec.; 2. Pronk, Warmenhuizen, in 51 2/10 sec.; 3. J. G. Elema, Bierum, in 52 seconden. 1500 M. 1. N. Pronk in 2 min. 40 3/10 sec.; 2. G. Elema, in 44/10 sec.; 3. C. Jon- gert, Edam, in 2.46 sec. 3000 M. 1. N. Pronk in 5 min. 46 7/10 sec.; 2. R. Koops uit Zuid-Laren in 5 min. 56 4/10 sec. en G. Elema in 5 min 57 3/10 sec. Winnaar van den wisselbeker was N. Pronk. Te Nieuwolda (Gr.) werd hij de hardrijde- rij voor rnannen de eerste prijs gewonnen door B. Feiken te Scheemda. De uitslagen van de hardrijderij te Tijnje is: 1 F. v. d. Berg te Donkerbroek; 2. F Schroor te Beetsterzwaag; 3. P. Bok te Tijn je. De kampioen T. Klompmakers, die inge schreven had, was wegens ziekte verhinderd. Gisteren is te Wildervank een wedstrijd voor rnannen gehouden. Er waren 34 rijders De uitslag luidde: lste prijs: S. Boomsma te Gasselternijeveen; 2e prijs: J. Pater te Muntendam, 3de prijs: H. Oldenburger te Veendam. Bij de rijderij voor rnannen te Eelde waren 17 rijders ingeschreven. Eerste prijs: J Slof, Joure; 2e prijs: C. Brouwer, Scheemda; 3e prijs: W. Huisman, Westerbroek; 4e prijs: L L. Engelkes, Sellingen; 5e prijs: P. Huisman, Westerbroek en 6e prijs H. Bartelds, Assen De hardrijderij voor rnannen te Wolvega, prijzen 100, 50 en 25, werden winnaars 1. R. de Leeuw te Heerenveen, 2 A. Koning ,te Nyetryne, 3. J. Slof te Joure. De Leeuw die Maandag aldaar door Koning geslagen werd ,won nu van Koning in twee ritten. Prijs voor den snelsten rit: Koning met 15 4/5 seconde. Baanlengte 160 M. PROV. KAMPIOENSCHAPPEN. Het bestuur van den Kon. Ned. Schaatsen- rijdersbond heeft de volgende wedstrijden uit- geschreven Te Zwolle: Nationale wedstrijd voor ama teurs om het provinciaal kampioenschap hardrijden voor de provincie Overijsel; af- standen 500, 1500 en 5000 M. op Zondag 13 Januari. Te Hoogezand: Nationale wedstrijd voor amateurs om het provinciaal kampioenschap schoonrijden voor heeren voor de provincie Groningen, gevolgd door een wedstrijd voor paren op Zondag 13 Januari. Vooi* finantieele aange legenheden wende men zich tot de FIRMA DE LANGE DE MORAAZ, Langestr. 49 te Alkmaar, telefoon no. 120, geves- tigd sinds 1808 - s- Voor de rechtbank te Arnhem heeft terecht gestaan den Spanjaard B., terzake van in- braak in een goudsmidswinkel aan den van Sonsbeeksingel te Arnhem. Een aantal gou- den voorwerpen en horloges en ringen waren ontvreemd. De officier van justitie eischte een gevangenisstraf van twee jaar en zes maan- den. TELEGRAAF CONTRA RESIDENTIE- BODE. De Haagsche rechtbank heetf gisteren de pleidooien in de civiele procedures tusschen de Telegraaf-Het Nieuws van den Dag en de Residentebode, in welke procedures de Resi- dentiebode wordt aangesproken tot schade- vergoeding wegens sdrending van auteurs- recht, bepaald op 11 Februari. HET SPOORWEGONGELUK BIJ DE VINK. Voor de civiele kamer der Utrechtsche rechtbank zijn gisteren de pleidooien gehou den in zake de actie tot schadevergoeoing in gediend door den voogd van den zoon van mevr. Lobo uit haar eerste huwelijk, den heer Benjamin Richard tegen de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij in verband met het verongelukken van het echtpaar Lobo Braakensiek bij het spoorwegongeval op 9 September 1926 bij „De Vink". De partij Richard eischte op verschillende gronden schadevergoeding, t. w.: als erfge- naam van de Lobo's een som van 30 000 als kind een bedrag van 40.000; ten behoe- ve van zijn opleiding 22.040 (zijnde 3600 jaarlijks over een reeks van jaren gekapitali- seerd); ten behoeve van een positie, die hij gemakkelijker zou hebben erlangd, indien zijn ouders in leven gebleven waren 20.000. Mr. Romme te Amsterdam lichtte dezen eisch toe en verdedigde dien. Mr. Bakker trad op voor de verzekerings- bank „De Nieuwe Eerste Nederlandsche" te 's-Gravenhage, die aan den heer Richard op grond van een verzekeringspolis (de heer en mevr. Lobo hadden n.l. bij Lissone hun spoorwegabonnement gekocht en hadden daarbij een kostelooze polis op genoemde ver- zekeringsbank ontvangen 10.000 had uitge- keerd en welke verzekeringsbank nu op grond van artikel 284 W. v. S. aanspraak maakt op een deel 2500) van de uitkeering aan den heer Richard 1 Prof. Molstei- te Amsterdam verdedigde de' belangen der H. IJ. S. M. Pleiter bestreed uitvoerig den eisch en betoogde ten slotte, vooropstellende dat z. i. aangenomen- moet worden dat voor den zoon van den heer en mevr. Lobo per jaar niet meer dan 1500 werd betaald en als duur der verdere oplei ding een tijdperk van 6 jaar, dat een perio- dieke uitkeering voor die jaren de beste weg is. De officier van justitie zal 30 dezer con- clusie nemen. BERKHOUT. In de vacature D. Slagter Pz. is de heer Joh. Stapel benoetnd tot secretaris-penning- meester van de Banne Berkhout. HOORN. De Zuiderzee vertoont hier overal heel veel drijfijs. Het Hoornsche Hop ligt gesloten. De visschers hebben dan ook hun bednjf moeten staken; de zeilvaart is geheel ge- stremd. Ook de stoombootdienst op Amster dam is stop gezet. Geslaagd. De heer H. Duursma alhier slaagde voor het examen boekhouden van de Vereen. „Mercurius". AUTOBUSSEN IN NOORD-HOLLAND. Bij kon. besluit zijn ongegrond verklaard de beroepen ingesteld door de directie der Nederl. Spoorwegen tegen de beschikking van Gedep. Staten van Noord-Holland van 11 Mei 1927, voor zoover daarbij aan A. Mooij te Oude Niedorp vergunning is ver- leend tot het in werking houden van een autobusdienst tusschen Moerbeek en Alk maar (op Woensdag, Vrijdag en Zaterdag), tegen de beschikking van genoemd college van 29 Juni 1927, waarbij aan G. Ligthart te Oude Niedorp vergunning is verleend tot het in werking houden van een autobusdienst tusschen Alkmaar en Zijdewind, en tegen de beschikldng van genoemd college, voor zoo ver daarbij aan C. Vader te Julianadorp (ge meente Den Helder) verguning is verbena tot het in werking houden van een autobus dienst tusschen Julianadorp en Alkmaar (op Vrijdag). Bij kon. besluit zijn ongegrona verklaard de beroepen ingesteld door de directie der U derl. Spoorwegen tegen de beschikking van Gedep. Staten van Noord-Holland van 6 April 1927, waarbij aan W. Prins in Den Helder vergunning is verleend tot het in werking houden van een autobusdienst tus schen Den Helder en den Oever op Wierin- gen, en tegen de beschikking van genoemd college van 4 Mei 1927, waarbij aan H. J. en H. NaasLpad te Anna Paulowna vergun ning is verleend tot het in werking houden van een autobusdienst tusschen den Oever (te Wieringen) en Den Helder. EGMOND AAN ZEE. Op het verzoek van G. Dekker alhier om een visch- en haringrookerij te mogen oprich- ten is door Burgemeester en Wethouders gunstig bcslist. Zooals bekend mag veron- dersteld worden, zijn er onlangs van vele zijden tegen een dergelijke rookerij bij B. en W. bezwaren ingebracht. Dezer dagen is bij een winkelierster alhier een hoeveelheid alcoholica in beslag geno- men in verband met het verkoopen daarvan aan derden. Naar ons werd medegedeeld schijnt ook nog door anderen de r'rank wet te worden overtreden, zoodat het niet onmo- gelijk zou zijn, dat meerdere overtredingen geconstateerd worden. OTERLEEK. Maandag 7 dezer hield de Vrijzinnig De- mocratische Kiesvereeniging OterleekStom- petoren haar wintervergadering ten huize van den heer O. de Vries. De belangstelling was niet groot. Voorzit ter was de heer K. Zwiep. Na opening volg- de lezing der notulen en hierna bracht de heer S. Heringa een uitgebreid verslag uit van de algemeene vergadering gehouden te Utrecht, waarvoor hij door den Voorzitter, dank werd gezegd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre- denden herkozen en de functies als volgt ver- deeld: K. Zwiep, Voorzitter; S. Heringa, Secretaris; P. Slot, Penningmeester en J. Dekker, lid. In de vacature C. Boeder werd gekozen de heer S. Hoogvorst. Bij de rondvraag deed de heer Slot een voorstel om in de Federatie ter sprake te brengen, dat Ged. Staten van N. H. een her- ziening van de salarissen overwegen van uurgemeester, Secretarissen en Ontvangers. Aldus besloten. Hierna sluiting. LANGENDIJK. Het ijs in onze omgeving kan verre van goed genoemd worden. Vele slooten liggen nog open, zoodat de Diepsmeerpolder niet per schaats is te bereiken. Het „Waardje" kan ook nog niet uereden worden. Wel wordt hier en daar schaatsen gereden, doch dan is het meestal op ondergelcopen land of op smalle binnenslootjes. ZUID-SCHARWOUDE. Een ernstig ongeluk. Knaapje door het ijs gezakt en verdronken. De bijna 12-jarige Willem Groot meende gistermiddag zijn weg van school naar huis over akkers en ijs te kunnen bespoedigen. Met hem waren nog een of twee knapen, zoo als gezegd wordt. doch 't ware schijnt men niet te weten. De ouders misten hem natuur- lijk on den gewonen tijd. De politie zocht met nog een paar menschen en een dreg langs den vermoedelijken weg. De heer J. v. d. Busse, die ook aan het zoeken ging, vond het lijkje in het ijs vlak achter een akker nabij de woning van genoemden heer. Dr. Hoekstra inmiddels geroepen, constateerde weldra den dood. Het was een weemoedig oogenblik, toen de eveneens aanwezig zijnde vader, bij den aanblik van het lijkje zeide: „Wij waren toch zoo goed voor hem". De magazijnmeester van het Witte Kruis, de hr. Dit droevig gebeuren verwekte algemeene deelneming in ons dorp. W. Koeman, was weldra met de brancard ter plaatse en bracht hiermede het stoffelijk over- schot naar de diepbedroefde ouders, wier eenigst kind hun op zoo'n treurige wijze werd ontnomen. Naar waarneming, verricht in den morgen van 9 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 790.2 te Danzig. Laagste barometerstand 763.9 te Jngo. Verdachting (geldig tot den avond van 10 Januari December): Zwakke Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, matigo tot lichte vorst. HET IJSVERMAAK. Gistermiddag waren de dagkaarten voor de Ijsbaan te Heiloo geldig en zooals begrij- pelijk is, was het er zeer druk. Het ijs was op verschillende plaatsen niet sterk genoeg, zoodat hier en daar planken gelegd moesten worden om op het goede gedeelte te komen. Verschillende bekende rijders trainden zich op de voor hen gereserveerde oefenbaan. De nacht heeft het ijs belangrijk sterker gemaakt, zoodat er vandaag van de ijssport volop kon worden genoten. Vanavond tot 9 uur biijft de baan geopend. Zondag zullen de wedstrijden Kampioen- schappen Hardrijden voor N -H. van den Ned. Schaatsenrijdersbond over afstandem van 500. 1500 en 5COO M. worden gehouden. Heden bewoog zich een groote massa schaatsenliefhebbers op de ijsvlakte, terwijl vele belangstellenden de ijssport volgden. Te Be.gen werd er gister en gisteravond op de Ijsbaan aan den Kruisweg druk ge reden. Op de Hofvijver was de Berger IJssport- vereeniging reeds druk in de weer om de baan in orde te maken, doch hedenmorgen bleek het ijs aldaar nog niet voldoende sterk om bereden te worden. Aan het Droom- laantje bleek dit wel het geval Vanmorgen hadden eenige liefhebbers de Bergervaart reeds in gebruik genomen hoewel deze door de afd. van den IJsbond Hollands Noorder- kwartier nog niet in gebruik kon worden gesteld, zoodat voorzichtigheid aldaar ten zeerste geboden is Nu het ook op den dag nog 2% graad vorst is mag verwacht worden, dat de Hof vijver morgen geopend kan worden Naar alle waarschijnlijkheid worden dan Vrijdag de kinderwedstrijden gehouden De Noordervaart is ditmaal niet kapot ge- varen, zoodat het, wanneer het nog wat biijft vriezen, morgen wel mogelijk zal zijn om naar Scherrnerhorn te rijden. Vandaar zal men langs de binnensloten van de Btemster, die reeds gister werden be reden. met de noodige ov^rstappen, gemakke- lijk Purmerend kunnen bereiken. Wij hopen, dat de afd. Ursem er in ge slaagd is, de afd. Scherrnerhorn weer nieuw leven in te blazen. De vaart van Scherrnerhorn naar Ursem werd gister reeds door enkele liefhebbers be reden, evenals de Noordervaart De Hoornsche vaart is stukgevaren en eveuaU de ringvaart langs de boterhuizen ♦liet berhdbaar. Voor liefhebbers van een tocht per schaats naar Hoorn, zit er dus niets anders op, dan over Scherrnerhorn, Ursem en Avenhorn te rijden. Men onderneme deze tocht echter nog al- leen op den dag en niet alleen. aangezien uit- kijken de boodschap is. Heden was de Noordervaart nog niet be- trouwbaar, vanwege de windwakken Vmwacht wordt, dat hij morgen van Oosi naar West bereden kan worden. DE STAKING BIJ DE FIRMA DEUGD EN CO. Op verzoek van den heer Deugd had het hoofdbestuur van de arbeidcrsorganisatie een bespreking met de firma over het conflict, met als gevolg, dat de firma de eischen der arbeiders inwilligde en de staking werd op- geheven. ZWAAN )N HET IJS. Men vestigt er onze aandacht op, dat ter hoogte van de gasfabriek een zwaan in het ijs zit, die blijkbaar geen :ans ziet daaruit te komen. De eigenaar wordt verzocht het dier te be- vrijden of van voedsel te voorzien. EVANGELISATIE-SAMENKOMST. Op verzoek verwijzen wij naar de adver* tentie in dit nummer betreffende een Evan- gelisatie-samenkomst op Vrijdag a.s. DE VRIJHEIDSBOND EN DE BEWAARSCHOOL. Naar wij vernemen is Maandagavond een vergadering van de Afdeeling Alkraar van den Vrijheidsbond gehouden waarin ook de Bewaarschoolkwestie ter sprake is genomen. De vergadering was unaniem van gevoe- len, dat de Bewaarschool niet moest worden opgeheven. De heeren Govers en Wende- laar waren op deze vergadering niet aanwe zig, de eerste wegens ziekte. Men zoekt het behoud der school niet zoa- zeer in overname door de gemeente dan wel in verhooging der subsidie per kind, waar- door een gezondere financieele basis kan worden verkregen. Mr. LEESBERG CANDIDAAT TWEEDE KAMER. Blijkens een mededeeling in het N. H. D, hebben 25 kiezers (als door het reglement voorgeschreven) zich verbonden, om ook Mr. A. J. M, Leesberg candidaat te stellen voor den vrijen zetel in Haarlem—Helder. EEN GOEDE BESTEMMING. Men verzoekt ons opname van het vol gende: De zoogenaamde boetepot over 1928 van het personeel van de Manufacturenhandel J. Spruijt v.h. fa. M. Leijers heeft eene goede bestemming gevonden. De inhoud groot 81.89 is n.l. aan het be stuur van de Pius-Stichting ter verpleging van oude lieden afgedrauen en /l-w hst bs- "Ar" dauk aanvaard.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2