I r IT#® Onze IColonien* Londenscb aanteekenboek. Voor de huisvrouw. BuStenland VERGIFT1GIN0 Maandagmiddag werden twee geneesliee fen ontboden bij twee gezinnen aan het Laantie te Gorinchem. De menschen waren m elkaar gezakt en de doktoren constateer- ien dat zich hier een vergiftigingsverschijn- 5el voordeed. De ware oorzaak konden zij v-hter tot heden niet vaststellen. Men veimoedde, dat het melkvergiftiging was doch dit kon volgens de patienten met het geval zijn, daar verschillende buren van denzelfden melkhandelaar melk betrekken. De vergiftigden zijn twee vrouwen, twee mannen en vijf kinderen, die alien klagen over ernstige hoofd- en buikpijn. IJS. Tengevolge van de vorst is van Maandag af de zeilvaart op de Maas van Woudrichem tot Heusden gestremd, zoo ook op het Mer- wedekanaal en de Linge. Stoombooten ondervinden nog geen hinder van het ijs. De motorboot Piet Hem, eigenaar de heer H. R. v. d. Leij, van den dienst Steenwijk— Biokzijl—Amsterdam, is het gisteren, na VerHden jaar zlfn de pogingen met succes bekroond om dien tijdelijken invoer op trip- tieken te doen geschieden en thans is men we- derom een stap vender gekomen, doordien, blijkens een bericht van de Alliance Interna tionale de Tourisme, voortaan ook kraan- wagens voor het vervoer van de defecte auto's op triptiek in Belgie zullen worden toegelaten. Echter geldt dit uitsluitend voor lnternati- onaal verkeer, dus wanneer bijv. een Neder- landsche kraanwagen uit Maastricht naar Luik, ot uit Breda naar Antwerpen rijdt, om een defecte auto naar Nederland terug te halen. maar niet om een onklaar geraakten wagen van de eerie Belgische plaats naar de andere te transporteeren. KORTE BERICHTEN. De directeur der E. N. K. A., dr. J. C. Hartogs, heeft een bedrag van 25.000 be schikbaar gesteld voor het stichten van een vereenigingsgebouw. De rijksambtenaren hebben bij B. te Oostwold (Gron.) een compleet distilleertoe- zeer veel moeite mogen gelukken het ijs in het g{el met grondstoffen en gedistilleerd in be- fp hrf>kpn en te 0112!eveer 1 dunr frpnnmpn Steenwijkerdiep te breken en te ongeveer our Biokzijl te bereiken. Het Zuiderzeeijs heeft zich bij Enkhuizen aanmerkelijk verplaatst, zoodat gisteren het Krabbersgat weer bevaarbaar was. ten Ncorden van Enkhuizen (richting Stavoren en Harlingen) waren stoom- en motorvaart weer mogelijk. De Urker boot vertrok van Enkhuizen op den gewonen tijd. Ten zuiden van de stad is veel ijs. Gistermiddag is te Nijmegen de 12-jarig; J. H. bij het schaatsenrijaen op een der sloo- ten in het weiland Ooij door het ijs gezakt. Men slaagde e rin hem na een kwartier op het droge te brengen, doch de levensgeesten waren reeds gew. ken. DE UITLEVERING VAN LIEBERMANN. Naar wij vefnemen zal Salomon Lieber- mann heden naar Riga worden getranspor- teerd, ten einde aldaar geconfronteerd te worden met eenige personen, die er van ver- dacht worden dor hem financieel te zijn g; steund. Vandaar zal rn.n, na enkele uren oponthoud, direct naar Amsterdam vertrek- ken, waarheen Liebcrmann's Finsche verde- diger Dr. Friedman heden reeds is vrtrok- ken. EINDHOVEN DE ACHTSTE GEMEENTE VAN NEDERLAND. Eindhoven passeert thans Arnhem in zie- lental en stelt zich daardoor op de 8e plaats in de rij der Nederlandsche g.cneenten. In 1928 vestigden zich te Eindhoven 11595 per sonen, waardoor het aantal inwoners op 1 Januari j.l. tot 77548 steeg. BRAND. Een groote brand heeft te Mill (N. Br) in de boerderij van H. Urselman gewoed. 't Woon- huis en des chuur met stalling zijn door onbe kende oorzaak in den asch getegd. Veel vee, waaronder 12 varkens, 9 kalveren, 2 paar- den en een koe werden een prooi der vlammn Ook het meubilair en landbouwinventans kwamen grootendeels in.de vlammen om. De verstik'kende rook bemoeilijkte zeer het red- oingswerk. DE SPOCRWEG GOUDA—ALPHEN. Een bedrag van 314 millioen. Gisteren hebben de Ned. Spoorwegen te Utrecht aanbesteed het maken van grond- en kunstwerken, het opbreken en leggen van sporen en wissels en het mtvoeren van andere werken ten behoeve van de iocaa'spoor Gouda Alphen aan de Rijn en de daarmede ver- band houdende uitbreidingen van de stations- emplacementen Gouda en A'phen a/d. Rijn. De aanbesteding ou geschieden in drie per- ceelen t.w. le locaa1spoorweg Gouda- Alphen; 2e. uitbrading station Gouda; 3e. uitbreiding station Alphen a/d. Rijn. Laag- ste inschrijfster de N.V. Spoo.weg Bouwbe- drijf Utrecht met 3.535.000. AUTO IN HET KANAAL GEREDEN. De rijwiel- en autohandelaar Schoep uit Eerbeek, kwam met zijn auto, waarin ook een monteur gezeten was, van den kant van Hz':!. De Hallsche brug over het Dierensche kanual was opengedraaid, maar behoorlijk afgesloten De auto reed echter door den boom en duikelde voorover in het water Spoedig toegeschoten hulp kon beiden bij tijds van den dood redden. De heer SHiuep was gewond. VRACHTAUTO'S EN KRAANWAGENS OP TRIPTIEK. De A. N W B schrijft: Er is een maatregel genomen, die aan het fnternationaal vrachtautoverketr ten goede komt. Vroeger moest, als een Nederiandsche vrachtauto de Belgische grens passeerde, voor dezen tijdelijken invoer het bedrag aan invoerrechten aan het grenskantoor worden gedeponeerd. Dit veroorzaakte oponthoud. dus geldverlies, last voor de vrachtriiders, voor wie het bezwaarlijk was de soms be- langrijke bedragen maar telkens op zak te hebben, moeite en administratieveri omslag, vooral voor hen die geregeld zak en doen met Belgie en wier vrachtauto's herhaaldelijk de grens moeten passeeren. slag genomen. Gistermiddag is de 18-jarige J. van Rijnsbergen te IJsselmonde, bij het schoor- st.envegen door de gladheid van de nok van een huis gevallen. Hij werd in bewusteloozen toestand opgenomen en naar huis gebracitt Gisteravond was hij nog niet bij kennis. Achter de kogelvangers der militaire schietbanen te Venlo, op de groote lieide, is gevonden het bevroren lijk van J. van Lans daal. IMMIGRANTEN NIET TOEGELATEN In December zijn te Tandjong Priok 664 immigranten aangekomen, van wie er 180 niet werden toegelaten. H'ET TELEFOONVERKEER MET INDIe Aneta seint uit Batavia: Bij de opening de radio-telefoon door den gouvemeur-gene- raal waren aanwezig de leden van den Raad van Ned.-Indie, de directeuren van de depar- tementen en de consuls. De gasten werden ontvangen door den heer Milborn, het hoofd van het bedrijf der Poste- rijen en den heer Hillen, waarnemend hoofd van het bedrijf der Telegrafie en Telefonie. Van onzen Londenschen Correspondent. 13 December 1928 Nieuwe Meubelkunst. Waring en Gillow, de al-oude farmi voor huis-inricnting te Londen, heeft gemeend op haar wijs het streven naar nieuwe vormen in meubelmakerij of het scheppen van een nieuwe meubelkunst die uitdrukking geeft aan het tijd-eigen, te moeten bevorderen. „Op haar wijs zeg ik. Ze heeft het gedaan door een tentoonsteiling op de vierde verdieping van haar enorm gebouw op te zetten, waar zit-, eet-, slaap-, dames-, bad- en rustkamers benevens hallen of vestibules zijn te zien, m- gericht door een Franschen meubelartiest, die aan het Parijsche filiaal van de firma is naars van het Londensche etablissement. Ik heb anderhalf uur besteed om er rond te kijken en het genotene want de zin voor weelde, die elk menseh en dus ook mij bezit, deed mij wel genieten heeft mij aan het peinzen gebracht. Maar laat mij, alvorens u over dit gepeins verder in te lichten, eerst vertelulen wat ik er al zoo heb gezien. Een charmante dame vestigde in het bijzonder mijn aandacht op de kleedtafels in de slaap- kamers voor vrouwen. Ze bestonden uit recht- hoekige spiegels, ongeveer twee meter hoog van den grond, en uit twee gelijk- en ge worden getuigd dat ze fijne stalen waren van handweefkunst. En in nagenoeg alle meubels sprong de ongemeene vaardigheid en zorg. waarmede ze waren gemaakt, terstond in het oog. De behandeling der vloeren in de woon werk- en slaapkamers gaf mij aanleiding to' negatieve gedachten. Afgescheiden van dz reeds genoemde uiterst „besmettelijke" Fran- sche tapijten, die in de gansche tentoon steiling overheerschten scheen er geen aan dacht aan te zijn besteed. De meeste vloeren waren weliswaar van hard hout, al of niet als parket, maar niets was gedaan om zindelijkheid te bevordeien en stofdoeken te doen verdwijnen. Trouwens indien dit kamers moeten zijn voor de woon- vertrekken der moderne menschheid, kamers derne menschheid, kamers in „flatsrheidijini in flats", die men betrekt om o.a. dienstper- soneel zooveel mogelijk overbodig te maken dan deugen ze niet. En toch heeft Loid Waring in het voorwoord van de catalogus bijzonderlijk verklaard dat zijn kamers voor de ..labour saving"-huizen en „flats be- stemd zijn. De Hollandsche huisvrouw (bestaat zij nog?) die stof schuwt als die niet te noemen ziekte zal er zich wel voor wachten de wanden van haar vertrekken te bekleeden met zij den stof, soms zelfs in relief en altijd in teere siermotieven zooals Wa- ring en GiUow hpbben oedaan. Dit ctaat ->x- tuurlijk wel fraai en toch meer weelderig dan fraai. Alleen over de badkamers kon ik in geestdrift geraken. Maar badkamers lee- nen zich niet zoo goed tot uitvoering van nieuwe denkbeelden over binnenhuiskunst. De vloeren waren of van pleizierig mozaiek in ongelijksoortigen glanzend geslepen natuur- steen of van rubber en vlekvrij metaal. Het electrisch licht was overal indirect Dat was wel uiterst rustig voor het oog en voor de algemeene stemming in het vertrek, maar meteen bleef het daardoor wat sche- merig, hetgeen niet altijd gewenscht is. D» I lichtbronnen waren over het geheel met smaak vervaardigd. Hier en daar kwam het uit de opening van hooge vazen, kaatsend tegen het plafond. Melkglazen kappen de- den ook vaak dienst. Over de meubels kan ik alleen in alge meene bewoordingen gewagen. Hun voor- naamste kenmerk was het kostbare, wone hout, waaruit ze waren vervaardigd, zooals ebbenhout, ahorn en andere uitheem- sche soorten. In vele gevallen waren ze ver- sierd met nogal peuterig inlegwerk, sierhout of viekloos metaal Soms ging alle indruk van houten constructie verloren door een overdaad van metalen oplegsels. Heele deu ren van kasten waren hier en daar met wit glazend metaal gefineerd. Mijn ernstig bezwaar. tegen de opvattmg van de firma over moderne meubelkunst was dat ze het eerder had gezocht in duurte en weelde dan in nieuwe lijnen en bouwvor- men. Het was in eenige kamers zoo erg dat het karakter van meubels volstrekt verloren o-jno- in den overdaad van weelderigheid Zelfs in een der badkamers vond ik een stel waterkranen, twee voor een handwaschbak en twee voor het bad, die -y toen ik den in ventaris er op na keek niet mnider dan veertig pond sterling bleken te kosten. De lange gelederen in oe ,,oooking hall sfaan, klikten van dat oogenblik af rusteloos. De pioniers van het millioenenkoppige mollen- lager daalden de rollende trappen af en von- den gauw hun plaatsen in de vieve treintjes. Zoo worden wij meeh en meer onder den grond gestuurd opdat er wat meer ruimte kan komen voor de verkeersmassa's, die de plaveisels berijden. Ondergrondsch Piccadilly Circus belooft een even drukken paradegrond te worden als de trottoirs boven altijd zijn geweest. Het is er droog en licht, en het oog kan er zich vergasten aan een rotond€ van schittereiiJc winkelramen, waar mode- en andere snufjes te kijk liggen. K 4LGXDKR§ voor 1929, voor Kanioor en de Huiskamer. Luxe Kalenders. L. Prankenberg - Alkmaar. cfe gaatjes aan den hals. Daardoor zai het truitjc goed sluiten om baby's hals. Nog even geef ik u een paar maten, u kunt met die afmetingen een kleedingstukje van uw baby vergelijken en u daarnaar regelen. ais het truitje opengespreid ligt, dus voor u de naden dichtnaait, is de tot ale lap 63 c.M. lang; het ribbetje aan weerszijden isiO c.M. De breedte van de lap is 27)4 c.M. Recht in het midden van de lengte liggen de openge- spreide mouwtjes: 20 c.M. breed bi] het aan- hechtingspunt en 15 c.M. onderaan bij htt manchetje. Correspondentie. Mevr. S. te R. Uw vuur wil met bian- den? Dat kan uit verschillende oorzaken voortkomen: mogelijk heeft u vochtig 1lout, een dito schoorsteen, een slechte ligging voor uw vuur? Als de schoorsteen vochtig is, draai dan een stuk krantenpapier losjes in elkaar, steek het in brand en laat het bran- dende door den schoorsteen optrekken. A>s het hout wat vochtig is en met door wd branden, rol dan krantenpapier s t e v i g in elkaar en leg er kleine stukjes kolen op. In korten tijd heetf u dan een heel goed vuur. lijk van de grootte van vijftig tot vijftig pond. En ze waren niet heel groot Zoodat ik mij al spoedig bewust werd dat ik mij in een omgeving bevond, waar alleen millionairs hun keus konden doen. Niet zoo zeer meubelkunst als meubelweelde werd hier geboden. En daarmee vond ik de tentoon steiling vrijwel veroordeeld. Gelukkig heeft ook Engeland zelfs onder zijn winke- liers, wel mannen, die een opvatting hebben van nieuwe meubelkunst, die ook de ge- wone man om zich heen zal kunnen hebben. Het blijft nog een raadsel voor mij hoe zelfs millionairs zich met Waring en Gillow lijkvormige kastjes aan weerszijden daarvan tot gidsen een in harmonie bevredigend wo- De charmante dame vertelde mij dat dit njng-interieur kunnen aanschaffen. Want zelts olr, \i7jao Pfi Hpjf I .1 j..in T rvnrlPti 7iin fpcrenwoor- Een Een knus truitje voor uw baby! vriendin breidde er een van 84 gram Baldwin en Walker's Ladyship 3 draads Scotch Fin gering. 2 kleine kluwtjes Sylko (in verschil- lende tinten) en met een paar breinaalden No. 8. Maar, omdat dit soort truitjes voor babies op allerlei jeugdigen leeftijd geschikt is, kunt u zelf beter bepalen hoeveel en wat voor wo. u hiervoor gebruikt. Het truitje, dat mijn venoemde'Franschc 'tapijten kostten afhanke-1 vriendin maakte, was 32 c.M. lang van L ,.,n A, crrnntte van viiftie tot honderd- schouder tot onderzijde; het mouwtje met om- even nieuw als praktisch was en dat haar firma dezen vorm van dameskleedtafel voor het eerst had ontwikkeld. Ik moest haar echter uit den droom helpen door te verkla- ren, dat ik dergelijke kleedtafels alleen veel minder kostbaar reeds een jaar gele- den in Nederland had gezien. Waarop zij UUuv.6iv.,-v.- begreep dat ik niet tot de gedwee en min of q gereed. Een paar dagen geleden, in de duurste „flats" in Londen zijn tegenwoor- dig in den bouw en elementaire inrichting zoo „goedkoop" in den slechten zin van het woord, dat d-6 pracht van Waring en Gillow er niet in kan passen. Naar nwllenaard. Het ondergrond-station van Piccadilly meer onwetende bezoekers behoordeen verdween. Ik ontdekte er niets bijzonders en wat men zou noemen „revolutionair" in meubelconstructie. De twintig kamers gaven naar mijn idee minder eerlijk streven te zien naar een kunstzinnigen 20ste eeuwsche meu belstijl dan een enkele kamer deed, eenige maanden geleden, in een bescheiden „show room" van Gordon Russell, een der weimge ware pioniers in Engeland op dit gebied, een man die zijn werkplaatsen heeft op het plat- teland van Worchester-shire en er de gewonc handwerkslieden zijn meubelontwerpen laat uitvoeren en liefde bijbrengt voor scheppend handwerkschap (dat naar ik vung hoop eens de diepe waardeering terug moge krijgen die het in voorbije eeuwen had. den middag om drie uur, is het voor het pu- bliek geopend. En ik kon er toevalhg ge- tuige van zijn, want ik was in de buurt een minuut na de opening woelden en kiioel- den een paar duizend menschen in het circus, onder het circus, om het nieuwste wonder van Londen te kunnen zien. De bouw heett vier jaar geduurd en het was in menig op- zicht een bewonderenswaardig werk. Men groef een ovaalvormigen kuil onder het pla veisel van het grootste verkeersnest van Lon den, waar de wielen van het transport geen oogenblik zijn gehinderd. De kuil werd ge- graven door een klein gat vluchtheuvel waar het beeldje van Eros had gestaan Uit dat r in vuuiuiic ccuwtu u»u. gat zijn in den loop der vier jaren 53000 ton Er is ook knap handwerkmanschap in de grond opgehaald, losgewerkt en verplaatst tentoonsteiling van Waring en Gillow. Ik zag er b.v. mooi kunstsmeedwerk in den vorm van haardschermen. Er waren pullen ukbis- tisch van vorm, van melkglas, die zoowel goed vakmanschap getuigden. Er waren ta pijten, die mij niet bevielen daar ze te pastei- lerig van tint waren maar waarvan moest met de handspade, daar er geen ruimte was omvangrijke graafwerktuigen. Die voor grond is gedeeltelijk in zee gestort en is ge- deeltelijk gebruikt voor grondophooging op bouwterreinen, zoodat eenige menschen in nieuwe huizen in de voorsteden nu kunnen verklaren dat zij op den grond van Picca dilly Circus wonen, ook al wonen zij vele kilometers uit de buurt. Het nieuwe station bedient als het oude twee ondergrond- sche lijnen. Maar het nieuwe bedient ze veel en veel beter en is ingerieht voor doorgang van niet minder dan vijftig millioen passa- giers per jaar. Men verwacht dat er in dezen tijd de helft van dit aantal zullen komen en gaan Een kwarteeuw geleden waren het er maar anderhalf millioen. Hieruit blijkt hoe hoognoodig de vernieuwde was. Liften heeft het nieuwe station niet meer. Elf op en neei rollende trappen zorgen voor het vervoer der reizigers tusschen „booking hall" (even on der het plaveisel) en de perrons, die in stel- len 20 en 30 meter onder het plaveisel liggen. Gedurende de drukke uren, die men hier „rush hours" of „peak hours" noemt, gaan en komen diep onder „The Circus120 trer nen per uur. Naar mollenaard stroomden, zooals ge- zegd. terstond na de opening duizenden Lond^naars de trappen af. van zes ingangen aan het plein. De kaartenautomaten, die in geslagen manchet is 20 c.M. lang. We beginnen aan den onderkant van de voorzijde te breien. Zet 70 steken op. Daai- na de eerste 20 toeren het ribbetje: 2 recht, 2 averecht breien; dan verder een aantal toe ren recht heen en recht terug, tot dit rechte gedeelte 25 c.M. lang is. Nu komt het halsje. Eerst 25 steken bra- en; de volgende 20 afkanten en de overige 2o breien tot het einde van den toer. Dan op 2o steken doorgaan; tweemaal aan de halszijde van het werk om den anderen toer 1 steek minderen; dan 8 toeren breien zonder minde- ren. Nu weer tweemaal om den anderen toer aan de halszijde van het werk minderen en aan de halszijde eindigen. Breek de wol lner elf Vervolgens wordt de andere helft van het halsje gebreidpassend bij de zijde, die juist af is; eindig dit ook aan de halszijde en zet dan 20 steken op voor de onderzijde van den hals en brei over den anderen schouder door. Dan heeft u dus weer, net als in het begin, 70 steken op uw naald. De rug wordt op dezelfde manier als de voorzijde gebreid: over een lengte van 25 c.M., steeds recht heen en recht terug; en daar'na 20 toeren met het ribbetje: 2 recht, 2 averecht. Kant dan losjes af. Nu de mouwen. Vouw het truitje in de helft met den hals naar boven en meet 10H c.M. voor en achter van den schouder afneem dan 54 steken op en brei 6 toeren recht heen en terug. Daarna om den 6den toer drie maal aan weeiskanten 1 steek minderen, waardoor het aantal steken dus op 48 komt. Ga dan door tot de mouw ongeveer 14 c.M. lang is en brei daarna he. manchetje, door 24 toeren het ribbetje: 2 recht, 2 averecht te maken. Kant af en brei het 2de mouwtje net zoo. Nu moet het truitje worden afgewerkt Daartoe naaien we eerst den naad der mou wen en de zijnaden van het truitje dicht en persen het, als het noodig is, wat op. Dan beginnen we met de versiering! Met de veei- kleurige Sylko (een soort zijde) werken we op hhet truitje cirkels van kettingstekeneen balletje als kern of „roos", daaroniheen drie grooter wordende cirkels. Maak er b.v. zes om den hals (op iederen schouder een, van voren en van achteren telkens twee) en tien onder om het truitje, juist boven den ribbe- tjes rand. Om den hals moeten gaatjes gemaaKt worden, opdat we er een koordje of lint door kunnen rijgen. Die gaatjes maakt u met de wol en een stalen haakpen No. 0 op de vol gende wijze: vier kettingsteken, 2 gtbreide steken overslaan, 1 stokje in den volgenden steek, 2 kettingsteken, 2 gebrade steken over slaan, 1 stokje in den volgenden steek, 2 ket tingsteken enz. tot we den hals rond zijn ge- werkt. De volgende toer wordt met de Sylko gedaan: drie kettingsteken, 1 varf in het stokje van den vorigen toer; drie kettingste ken, 1 vaste in het volgende stokje van den vorigen toer en zoo door tot het einde, dan afkanten. Om het buitenste randje van de manchetten met de Sylko 1 vaste in elken gebreiden steek en afkanten. Dat geeft er een leuk kleurtje langs. Haak nu van de wol en 1 de Sylko samen een koordje en rijg dit door RUSLAND. WAT LEZEN DE RUSSEN? Om vast te stellen, welke boeken de Russi- sche lezer het liefst leest, werd in Rusland een onderzoek ingesteld bij de verkoopers van tweedehandsboeken, die de voornaamste le- veranciers zijn van literatuur voor de ai hea ders, de kldne ambtenaren e.a., die geen nieuwe boeken kunnen koopen. Het bleek daarbij, dat het meest gevraagd worden z.g. occulte" boeken, waarvan het grootste ge- 'deelte zelfs een welwillende critiek met zou kunnen weerstaan. De tweede plaats nemen theologische boeken in; werken der kerkva- deren e.d. worden grif gekoclit Bijzonder veel vraag bestaat er naar den Bijbel, die te- eenwoordig in Rusland niet meer wordt uit- legeven, zoodat het land nog steeds op oude voorraden teert. Voor een Bijbel met de pla ten van Doret wordt 75 roebel betaald een zeer hoog bedrag voor een uitgave van de Synode en van het klooster Kiejow- Petsjerskaja Lawra, 20 tot 25 roebel. De vraag naar andere boeken is gering. In bolsjewistische kringen wordt thans overwogen, den handel in tweede hands boe ken te nationaliseeren en aan den Gosizdat (Rijks-uitgeverij) op te dragen, in de hoop, dat er dan meer boeken van de bolsjewisti sche schrijvers verkocht zullen worden. STORM OP DE ZWARTE ZEE, Naar via Kowno gemeld wordt, woedt op de Zwarte Zee een hevige storm. De verbin- dingen tusschen Odessa en Sebasiopol zijn verbroken. De draadlooze installaties van de Sovjet-unie vangen S.O.S.-seinen op van schepen, die in nood verkeeren. Een groot flotille, die Zaterdagavond Odessa verlaten had, wordt vermist. DUITSCHLAND. EEN ONTAARD VADER. Op den straatw^g van Passau naar Linz werden gistermorgen twee knapen, tien en dertien jaar oud, half bevroren gevonden. Zij vertelden, dat zij waren komen loopeii van Schindlau-Rohrbach, een aanzienlijke at- stand. Hun ouders hadden daar een groote boerderij, maar hun moeder was onlangs oestorven, hun vader had zijn bedrijf van de hand gedaan en hun verteld, dat hij hen met meer kon gebruiken, zoodat ze maar moes- ten trachten zelf hun brood te verdienen. Met een stuk brood als eenig bezit gingen ze op stap. Veertien dagen lang hadden zij met be- dUen in hun onderhoud voorzien, totdar men hen hier aan den weg vond. DIEFSTAL OP GROOTE SCHAAL. Sinds eind December werd de ongeveer 40-jarige bediende Hans Berndt van den Handelsraad Weissenberger te Dresden ver mist en met hem was een aantal kostbare sie- raden verdwenen. Vermist werden gouden horlogcs, waarvan een ter waarde van onge veer 10.000 mark, met diamanten bezette manchetknoopen, gouden tafelgerei en ande re sieraden. Het gestolene vertegenwoordigt een waarde van meer dan 30.000 mark. Tot nu toe is van den bediende niets meer verno- men, terwijl evenmin de gestolen voarwerpen konden worden opgespoord. JEUGDIG MOORDENAAR. Wolff meldt uit Neurenberg, dat een 9-ja- rige jongen uit Waidhaus Zondag door een 12-jarigen kameraad met een jachtgeweer doodgeschoten is. E>e jonge moordenaar sleepte zijn slachtoffer naar een 200 meter van diens woning verwiiderd boschje en ver- stopte daar het lijk onder de sneeuw. De gendarmerie vond het lijkje pas Maandag- morgen. Toen hij het lijk terugzag bekende de jeugdige moordenaar zijn daad. SCHOLIEREN ST AKING. Een groot gedeelte der leerlingen van d» hoogere staatsschool voor machinebouw, electrotechniek en scheepsbouw verliet gis termorgen de school, daar de directp der staatsinrichtingen van onderwijs het lidmaab schap van studentenorganisaties had verbo- den. De directeur bepaalde, dat alien, die Don- derdag niet weer verschijnen, van de lessen zullen worden uitgesloten. Gisteren bleef de school geslotea, OOSTENRIJK. WERKLOOSH'EID IN OOSTENRIJK Aan het eind van December waren er in Oostenrijk ongeveer 203.000 werkloozen, waarmee bijna het hoogste cijfer van een jaar te voren was bereikt. Dit zijn alleen de werk- loozen, die steun genieten van staatswege Daarbij komen er nog ongeveer 30.000, di« niet in dat geval verkeeren. DE BREUK IN DE OOSTENRIJKSCHE COALITIE. In den Oostenrijkschen Nationalen RaaS hebben de^ Groot-Duitschers en de plattelan- ders een aanval ontketend op den minister van oorlog, die volgens hen een bijregeering zou vormen. Hieruit blijkt duidelijk, dat d« brenk in de regeeringscoalitie nog niet ge- heeld is. Mgr. Seipel wees het Groot-Duitsche voorstel tot het vormen van een raad van de- fensie en het aanstellen van militaire atta che's bij de gezantschappen in het buitenland van de hand. Kolinnrdp en s uZi nu WTT /DI11 /MH T \r I I 1 1.1 n d n done ZJ"»* fVOBfl t*111 niTP WHS JongniensctiNu. meneer. 14 Hoop dat U me net oabbeltje dat we geliad hebben cuet scwaiijfc zuit oemen Om U de waar- held te zeggen Uw dochter neeft me met geaccepteerd en tic heb haaT ook noott gevraagd Zlet 0 dit is een - -soon repetltie geweest want ik moet morgen met (colonel Buider -son over zijn jongete dochter"- .cBumorlst>.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7