BinneroSand Er is in Parijs een zekere sch'atrijke schil- lerijen-liefhebber, Rozenberg genaamd, die i>ijna uitsluitend de werken van cubistische schilders en beeldhouwers protegeert en ver- zamelt bij is daar ongeveer de eenige wer- kelijke liefhebber van deze kunst-richting. De cubisten van Parijs werken dan ook slechts voor Rozenberg. Zouden al die moderne deco ratieve kunstenaars er zoo ook een Rozen berg op na houden? Ik vergat nog u te vertellen, dat behalve bet duizendtal Fransche kunstenaars, die bun werken tentoonstellen in de Salon d'Autom- ne, daar ook 489 vreemdelingen exposeeren uit 32 verschillende landen uit alle vijf de wereldeelen. Een dergelijke tentoonstelling kan slecbts in Parijs bestaan, die werkelijk buitengewone stad, waar ge bij een wandeling door sommi- ge straten vertegenwoordigers van alle vol- keren der aarde tegenkomt, en waar de kun stenaars uit de verste hoekjes der wereld naar toe getrokken worden als door een onzicht- baren magneet. Parijs, November 1928. M. DE ROVANNO. BEGROOTING RIJKSWEGENFONDS. Voor bruggenbouw f 400.000. Overbrugging der Waal bij Nijmc gen het eerst. Ingediend is de begrooting van bet We- genfonds voor 1929. Het eindcijfer is 30.560.000, tegen 26.600.000 voor 1928 en ruim 15 millioen voor 1927. Deze verhooging vergeleken bij het vorige jaar is grootendeels een gevolg van hoogere raming voor onderhoud, aanleg enz. van de wegen, voorkomende op het Rijkswegenplan, waarvoor in 1928 ■f 21.036.692 en thans 23.824.520 wordt noodig geacht. Indien de op de iondsbegrootingen uitge- trokken bedragen werkelijk zullen kunnen worden verwerkt, zijn voor de jaren 1927, 1928 en 1929 voorschotten aan het Wegen fonds noodig van achtereenvolgens If 1.955.000 (van dit voorschot zal intusschen geen gebruik behoeven te worden gemaakt, omdat de hoogere opbrengst van wegen- en rijwielbelasting in dit jaar de inkomsten van het fonds heeft verhoogd), 9.646.313.50 en 12.645.500, totaal alzoo f 24.286.813.50, welk bedrag, ondanks de bij voortduring te verwachten stijging van de inkomsten uit opbrengst van wegen- en rij wielbelasting en uit hoofde van de voor die voorschotten te betalen rente en aflossing gaandeweg grooter zal worden, wanneer het tempo van werken, dat thans wordt gevolgd, ook wordt aangehouden. De voorgestelde wegenverbeterin gen. De begrooting omvat voorstellen tot verbe- fering van de volgende wegen in Noordhol- land: Voor uitgaven wegens in 1929 te wij- zen vonnissen in verband met gerechtelijke onteigening van grond ten behoeve van de verbetering van den Rijksweg Amsterdam Laren wordt 50.000 uitgetrokken. De vol- tooiing van de vernieuwing van de Hartsvel- derbrug eischt 45.000. Voor het maken van een onderdoorgang in den spoorweg Amster damHilversum, gepaard gaande met ver hooging van den spoorweg, welke werken, voor zoover deze door de Nederl. Spoorwe- gen zullen worden uitgevoerd, zijn te ramen op 860.000, is in 1928 200.000 uitge trokken en wordt voor 1929 gerekend op (f 480.000. Voor de voortzetting der verbetering in de richting van de brug over het Merwedeka- naal is 150.000 noodig geacht, terwijl voor het wegvak van het Merwedekanaal tot de Vecht f 250.000 wordt aangevraagd, ten einde de verbinding tusschen de nieuw te bouwen Merwede- en Vechtbruggen tijdig ge- reed te hebben. De kosten van de brug over de Vecht wor den geraamd op 215.000. Voor 1929 wordt voor dit werk op 150.000 gerekend. Men hoopt deze brug met toebehooren en daarme de de verlegging van den weg door Muiden in den loop van 1930 te voltooien. In 1929 zal ten behoeve van de voltooiing van de aarden baan tusschen de Vecht en <Je Bussumervaart bij Naarden, alsmede van het rijwielpad tusschen de Hakkelaarsbrug en de Bussumervaart een bedrag van 350.000 noodig zijn. Het wegvak tusschen CrailoBaarn kan met het thans daarvoor aangevraagde be drag van 425.000 worden voltooid. Hoewel de plannen voor de verbetering van den Rijksweg AmsterdamAbcoude nog niet geheel vaststaan, is het mogelijk door aankoop van grond een begin van uitvoering aan de wegverbetering te geven, zoodat daar toe 85.000 voor 1929 wordt aangevraagd Verdere verbetering van den weg in de be bouwde kom van Halfweg zal 58.000 vor- deren, terwijl voor de vernieuwing van de Liedebrug nog 35.000 zal noodig zijn. Het voor den Rijksweg Haarlem—Zuid Hollandsche grens aangevraagde bedrag is noodig voor betaling van schadevergoedln gen ingevolge onteigeningsvonnissen en voor doortrekking van rijwielpaden over den oni- eigenden grond en verdere werken. De weg verbetering zal.hiermede gereed zijn. In verband met de onteigening moet voor de verbetering van den Rijksweg Haarlem Velsen worden gerekend op 25.000, voor het voltooien van de wegverhardingen op 135.000 en voor het aanbrengen van weg- beplanting op 15.000. In de onderstelling, dat de verbeterings plannen voor den geheelen Rijksweg Velsen Alkmaar tijdig zullen zijn vastgesteld, wordt een bedrag van 300.000 voor grondaan koop uitgetrokken. Voor verdere verbetering van het gedeelte van den bestaanden weg tusschen Velsen en den spoorwegovergang te Beverwijk, is een bedrag van 25.000 ge rekend. Voor de uitvoering der verbetering tusschen Castricum en Alkmaar over de drie minst goede vakken wordt achtereenvolgens 75.000, 40.000 en f 50.000 uitgetrokken. Met de voor den Rijksweg Alkmaar Nieuwediep aangevraagde bedragen zal de verbetering van dezen weg vermoedelijk in 1929 kunnen worden voltooid. De voor den nieuwen weg Amsterdam Velsen aangevraagde bedragen dienen tot voortzetting van het in 1928 begonnen werk Door voor 1929 100.000 uit te trekken uroor grondaankoop, kan de aanleg van den weg Amsterdam—Purmerend—Medemblik spoedig worden ter hand genomen. Voor den bouw van brug gen over grooie ri- vieren is een eerste post van 400.000 uitgetrok ken. De overbrugging van de Waal bij Nijme- gen kan vanwege den stand der voorberei- ding het eerst worden ter hand genomen; voorts kan, daar elke eigenlijke brugbouw on geveer drie jaren zal vorderen, elk volgend jaar met een nieuwe overbrugging worden begonnen, zoodat aangenomen "mag worden, dat, wanneer in 1931 dit programma in voi le werking is, jaarlijks aan drie overbruggin- gen wordt gewerkt en jaarlijks een overbrug ging voltooid kan zijn. Een uitzondering moet hierbij gemaakt worden voor de overbrugging in de verbin ding van Rotterdam met het Zuiden van ons land, waaromtrent nog een onderzoric gaande is en waarin vermoedelijk een groote over brugging over het Hollandsch Diep zal wor den opgenomen. Afkoop van tollen. Tot den afkoop van tollen wordt zooveel mogelijk medegewerkt. Ten aanzien van ze yen tollen op den weg BergumHeerenveen is een voorloopige regeling getroffen, zoodat die tollen sinds 1 Mei j.l. niet meer worden geheven. Voorb zijn over afkoop van ver schillende and tollen onderhandelingen gaande. DE STORM EN DE DUINEN. het streven naar strand- en duin- winning. Blijkens mededeeling van den dijkgraaf van net hoogneemraaaschap Delflana, dat, behalve het toezicht op het beheer van tacii- tig polders ook de zorg heeft voor de zeewe- ringen van Floek van Holland tot ongvveer 16<X) M. ten noorden van den strandooule- vard te Scheveningen, een kuststrook ter lengte van pl.m. 25 K.M., waarin 67 goifbre- kers of strandhoofden liggen, is de schade, door den storm aan die hoofden teweegg bracht, ze.r meegevallen. Het herstel daar- van, met inb^grip van de vervanging van weggespoelde paien en borden aan't strand, vordert voor Delfland een bedrag van niet meer dan 6000. Hierbij zijn met inbegre- -en de afrasteringen van het duingebied aan et z.g. Stille Strand te Kijkduin, die over een onafzienbare lengte door den stormvloed zijn weggevaagd en waarvoor de gemeente 's-Gravenhage aansprakelijk is. De stormvioed heeft evenwel mede een af- slag van beteekenis van den duinvoet tenge- volgc gehad, die varieert van- 1.50 M. tot 16.80 M. en die zich, met enkele uitzonde- ringen, over de voile lengte van deze kust strook heeft uitgestrekt. Het zou ondoenlijk en ook onpractisch zijn, een zoo- omvangrijk verlies van duinzand door zandaanvoer te herstellen. Delfland denkt hieraan niet, doch zijn streven is ge- richt op geleidelijke strand- en duinwinning. Zoo heeft dan ook het geheele systeem der strandhoofden tot strekking, de duinen te doen toenemen. En daarmce, zoo ging de dijkgraaf tegen- over een coresponent van het Hbld. voort, zijn we in de laatste twaalf jaren aanmerke- lijk vooruitgegaan. De slotsom is, dat, ondanks het feit dat de stormvloed van November veel van den duin voet heeft afgeknabbeld, in vergelijking met 1916 winst aan duingrond werd verkregen. Behalve door den aanleg van strandhoof den tracht Delfland den kwaden invloed der zee tegen te gaan door vorming van voor- duinen van rijshout, een stelsel, dat evenwel alletn op zeer breed strand met succes kan worden toegepast. Op het smallere strand zouden de rijsbeplantingen spoedig worden worden weggespoeld. De aanwinning van stuifzand is in enkele jaren bij s-Gravenzande dientengevclge zoo groot, dat de oude duinvoet er niet meer door de zee wordt bereikt. DE BEVROREN STRAATWEGEN. Automobilisten en motorrijders hebben z.ondag ondervonden, dat de bevroren bui tenwegen het rijden op Zondag nog gevaarlij- ker maakten dan het toch al is. Vooral in de vroege morgenuren, toen de zon nog geen kracht had, waren de straatwegen spiegel- glad. Bij de buskruitfabriek „De Krijgsman", de beruchte gevaarlijke plek van den Muider- straatweg, is een vier-persoons auto, die met een vrij groote snelheid uit Amsterdam kwam, geslipt, meldt de „Crt." De auto vloog over de ramrails, maakte een slag over den kop en kwam op zijn onderstel in een modder- sloot terecht. De inzittenden bleven onge- deerd. Bij de Laarderhoogte en Craailoo zijn zes motorfietsen geslipt. De diverse berijders zijn er ook hier goed afgekomen, alleen wat lich- te kneuzingen en de schrik. Een groote auto, die tegenover Huize Den nenrode op den Amersfoortschen Straatweg moest uitwijken, slipte over de geheele breed - te van den weg en kwam over het fietspad heen op het wandelpad terecht. Een boom werd vernield, terwijl de auto met lichte ave- rij vrij kwam en de inzittenden te voet huo weg voortzetten. en zware vrachtwagen moest op dien weg plotseling remmen en draaide als een tol rond en stond met de radiateur naar de zijde vanwaar hij juist gekomen was. Een auto slipte op den Amersfoortschen Straatweg in voile vaart tegen den berm van den weg en vloog tweemaal over den kop. Ook hier "gebeurden geen persoonlijkc ongelukken. De auto, die licht beschadigd was, kon zelfs op eigen kracht verder rijden. Het kruispunt Brediusweg—Amersfoort sche Straatweg was op een gegeven oogen- blik een wirwar van tegen elkaar oprijdende en botsende auto's. De wagens werden hier en daar beschadigd. Langs den geheelen Amersfoortschen Straatweg van Laren tot Naarden waren marechaussees geposteerd, die de automobi listen waarschuwden hun snelheid zooveel mogelijk te verminderen. Later op den och- tend werden de gevaarlijkste plaatsen met zand en pekel bewerkt. DE UITKEERING AAN HET SPOORWEGPERSONEEL. De ongeorganiseerden worden met uitgeslolen. Naar het Hbl. verneemt, zal de directle der Nederlandsche Spoorwegen in de Zater dag 15 December te houden conferentie, TARELLARISCHE BOEKEN zijn absoluut onmisbaar in de moderne boekhouding. Voorradig met 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 20 en 30 kolommen. L. FRANKENBEKG ALKMAAR, waarin behandeld zal worden het verzoek van den Personeelraad om een extra-halve maand salaris met een minimumbedrag van f 70, alsmede het verzoek om het ongeorga niseerde personeel van die uitkeering uit te sluiten aan den Personeelraad mededeelen, dat zij aan het verzoek tot uitsluiting van de ongeorganiseerden niet kan voldoen, mede op grond van het feit, dat de artikelen 155 t/ni 164 van het R. D. V. 1926, waarin het over- leg met de vakvereenigingen en met den Per soneelraad geregeld is, geen enkele bepaling inhouden, waaruit is op te maken, dat de Spoorwegdirectie klachten en wenschen van ongeorganiseerden niet zou willen overwegen of dat het personeel verplicht is lid van een vakbond te zijn. Het R. D. V. is op het onge- organiseerde personeel evengoed van toepas sing als op het georganiseerde. Beide cate gorieen hebben dezelfde rechten en verplich tingen, al treden voor het georganiseerde personeel thans de vakbonden in de plaats. Een uitsluiting, zooals de Personeelraad die thans verzoekt, is alleen mogelijk, indien in het R. D. V. het verplichte lidmaatschap zou zijn opgenomen. Indien dit vraagstuk aan de orde komt bij de herziening van het R. D. V. in 1929, en dat zal ongetwijfeld het geval zijn, dan zal zeker onder de oogen gezien worden, of een derge lijke dwang en aantasting van de persoonlij- ke vrijheid toelaatbaar is in een semi-over- heidsbedrijf. VERKIEZINGSPROGRAM S D. A. P. Jntwapening voorop. Het bestuur der S. D. A. P. heeft naar wij in „Het Voik" lezen met handhaving van al de eischen, die zij in haar strijdpro- gram van 1925 heeft gesteld, voor de eerst- voigende parlementaire perioae het vo.geno, verkiezingsprogram voorgesteld aan het a.s. verkiezingscongres der partij. Ontwapening, nationaal en internationaal Ondersteuning en deraocratiseering van den Volkenbond. Voorafgaande parlementaire be- slissirg over elke mobilisatie. Voltooiing der sociale verzekering (Ziekte- verzekering, Moederschapszorg, enz.). Staatspensionneering en verbetering der be- staande invaliditeits- en ouderdomszorg. Uitbreiding en volledige uitvoering der Ar beidswet. Bijzondere bescherming der arbei- ders(sters) in de huis-industrie Wettelijke re- gelingen van vacantie voor alle werknemen- den, met 'n bijzondere regeling voor jeugdige personen. Werkverruiming. Werkloozenzorg. Wette- lijke regeling der werkloozen-verzekering. Ratificatie van de achturen-conventie van Washinghon en andere conventies der Inter nationale Arbeids-conferenties. Medezeggenschap en bedrijfsorganisatie. Staatstoezicht op kartels en trusts. Staatstoe- zicht op't bankbedrijf. Volledige uitvoering van de woningwet. Krachtige bevordering van den bouw van arbeiderswoningen en van stelselmatige op- ruiming van krotten. Afschrijving van crisis- subsidies. Pachtwetten ter bescherming van den huurboer. Uitbreiding van cultuurgronden. Arbeidswetgeving voor den landarbeid. Minfmumloonen voor landarbeiders. Behoud van de Zuiderzeegronden in Staatseigendom, mede ter voorbereiding van socialisatie. Verdere opheffing der onderwijsverslechte ringen. Zorg voor de niet-leerplichtige jeugd Uitbreiding van nijverheids- en handels-on- onderwijs. Wederopbouw van vervolgonder- wijs. Bevordering van kunst en volksontwik- keling. Verlichting van belastingdruk voor kleine inkomens, ook door vermindering van indi- recte belastingen. Verbetering van de finan- cieele verhouding tusschen Rijk en gemeente, zonder aantasting der gemeentelijke autono mic. Verbetering van de salarieering van het overheidspersoneel, ook van dat in loss-en dienst. Verbetering van de rechtspositie van het overheidspersoneel en regeling van de rechtspositie van het personeel in lossen dienst. Betere regeling van het georgani- seerd overleg. Verbetering van de huwelijkswetgeving in het b-elang van de vrouw. Bestrijding van het alcoholisme. Verbetering van de Armenwet. Bevordering van het zelfbestuur der over- zeesche gewesten. Afschaffing van de dood- straf, de poenale sanctie en de exorbitante rechten. EEN MISDAAD IN DUITSCHLAND. Arrestaties in Amsterdam De Duitsche politie heeft onlangs signa- lementen verspreid in verband met een moord en berooving te Altona. Rechcrcheurs van de centrale recherche ontdekten Zondag- avond in een hotelletje te Amsterdam twee mannen, Duitscbers, die aan het signalement beantwoorddden. Zij waren in gezGschap van een meisie, dat zeide 18 jaar oud te zijn, hoewel de politie van oordeel is, dat zij ouaer moet zijn. Uit het ond^rzoek bleek, dat het drietal van plan was naar Amerika uit te wijken. De mannen en het meisje zijn in de cellen van het hoofdbureau van politie opgesloten, ig afwachting van nadcre instructies uit Al tona. De politie aldaar heeft bericht van de arrestatie gekregen. BRANDEN. Te Soerendonk is de boerderij van R. Groe- nen geheel afgebrand. Het vee kon niet gered worden. Zondagmiddag ontdekte een voorbijgan- ger brand in perceel Oranjelaan 9 te Hilver sum. De bewoners de familie Van der Sluis waren niet thuis. Door snel ingrij- pen kon de brandweer den brand beperken tot voor- en achterkamer van de benedenver- dieping. Men vermoedt, dat een vonk uit den haard den brand heeft doen ontstaan. ONDEUGDELIJKE VLEESCHWAREN Een kind van vijf jaren gestorven. In een gezin aan den Tilburgschen weg te Oosterhout heeft zich een verdacht geval van vergiftiging voorgedaan na het gebruik van een soort vleeschwaren, meldt het „D. v. N.-Br." Een kleine jongen van ongeveer vijf jaar is, nadat hij van die vleeschwaren had gege- ten, ernstig ongesteld geworden. Het kind kreeg hevige pijnen in de ingewandvn, het hoodje zwol op en reeds een uur nadat de eerste verschijnsekn zich hadden voorgedaan, is het ventje gestorven. De politie heeft het lijkje in beslag geno men. Van de overige huisgenooten, die mede van de spiizen hadden gebruikt, ondervond ook de vader nadeelige gevolgen, echter niet van ernstigen aard. HIJ KAN BLIJVEN OP HET GESTOELTE DER EERE. Een gemeente-woning geen beletsel. De heer Forrer, lid van dvn gemeenteraad van Zandvoort, is huurder van een gemeen- tewoning. Enkele weken geleden he.ft hij deze woning verlaten en een daarnaast gele- gen huis betrokken, tveneens in huur van de gemeente. De Raad heeft daaraan zijn goed- keuring gehecht. Maar een minderheid in den Raad was van meening, dat de heer Forrer door dit hu- ren van ten gemeentewoning van zijn raads- lidmaatschap moest worden vervalien ver- klaard. Zij hebben zich daarom tot Ged. Sta- ten gewend en hun standpunt uiteen gezet. Ged. Staten hebben nu aan B. en W. doen weten, dat er h. i. geen grond bestaat voor een wrvallenverk'aring van den heer Forrer van zijn raadslidmaatschap. Door deze me- dedeeling is dus een openbare behandeling van dit geschil voor Ged. Staten overbodig geworden. FABRIEKSBRAND. Op de meelfabriek der filrma Smeets, te Roermond, is gistermiddag, even na twaalf uur, brand uitgebroken op de bovenste ver- dieping van het gebouw, door het in brand geraken van e„n der motoren. Nadat eerst het personeel heeft getracht het vuur te blus- schen, is daarna de gemeentelijke autobrana- spuit opgeroepen, om de uitbreiding van het vuur te stuiten. WINKELBEDIENDEN-CONGRES. Onder voorzitterschap van d.n heer G. J A. Smit is in Den Haag het eerste congres van den Alg. Bond van Handels- en Kan- toorbedienden gehouden. De heer H. Scnutjes besprak de winkelslui- tingswet en constateerde, dat de in het defi nitive ontwerp genoemde sluitings-uren nog te laat genomen zijn. Langzaam zullen wij voortwerken tot den zes-uurs-sluitingstijd. De heer W. Brouwer Jr. besprak de Ar- beidswet voor winkels en constateerde, dat zelfs onder de voorstanders allerminst een- stemmigheid heerscht. Verschillende sprekers gaven voorbeelden van langen arbeidsduur in verschillende plaatsen. Ten slotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin met leedwe- zen geconstateerd wordt dat het wetsont- werp Winkelsluitingswet niet voor 1 Januari 1929 zal kunn.n worden afgekondigd en er met klctn bij den minister op wordt aange- drongen, om het werktijdenbesluit los van de eventuecle invoering der Winkelsluitingswet, per 1 Januari 1929 af te kondigen. AUTO MET ZES MAN TE WATER. Allen hadden aan Bacchus geofjerd. Zaterdagavond reed een groote vrachtauto van de expeditie-firma Van Strang uit 's-Hertogenbosch in het Bosscheveld nabij de buurt Deuteren in voile vaart bij een gevaar lijke bocht in het water. De zes inzittenden, onder wie de chauffeur, alien min of meer onder den invloed van sterke drank, geraak- ten te water en konden zich, zij het met moai- te, redden. De auto werd zwaar beschadigd. KOKENDE KOFFIE. Aan de Oostenburger Achterstraat te Am sterdam heeft een kindje van 16 maanden een kan met kokende koffie omgetrokken. In zorgwekkenden toestand is de kleine, met brandwonden bedekt, naar een der gasthui- zen vervoerd, waar het aan de brandwonden is overleden VERKEERSONGEVALLEN. Zondagmiddag is een auto, waarin zeven kerkgangers zaten, op de Pannebakkerijen, den weg tusschen Bodegraven en Woerden, door de gladheid van den weg in den sloot geraakt. De auto kwam ondersteboven in het water terecht, zoodat niemand der inzit tenden er uit kon. De heer Van Vliet uit Woerden, die het ongeluk zag gebeuren, sprong op den auto en wist het portier te openen, waarna hij de passagiers, den heer Van Loon met vrouw, drie kinderen, en zijn ouders, ongedeerd den auto kon helpen ver laten. Slechts een der inzittenden had een lichte verwonding gekregen. Bij Rietveld zijn ook twee auto's in de sloot gereden, eveneens door de gladheid van den weg. Ook daarbij zijn geen persoonlijke ongelukken geschied. WILDE KOEIEN EN VARKENS. In de laatste dagen hebben zich in het Land van Heusden en Altena onder het vee zeer eigenaardige verschijnselen voorgedaan, n l. het wild worden van koeien en varkens. Een groot aantal dieren is reeds afgemaakt met revolverschoten. Men staat hier voor een raadsel. EERVOLLE ONDERSCHEIDING VAN EEN NEDERLANDSCHEN GELEERDE IN AMERIKA. Volgens een uit Chicago ontvangen tele gram, heeft de Radiological Society of Ame rica ter gelegenheid van haar Congres aldaar besloten, de gouden medaille voor verdien- sten op het gebied der Rontgen-wetenschap toe te kennen aan den bekenden Ameri-kaan- schen physicus Prof. Compton, winnaar No- belprijs 1927, alsmede aan den Nederlander Dr. A. Bouwers van het Rontgen-Laborato- rium der Philips Fabrieken te Eindhoven. Dr. Bouwers dankt zijn wereld-reputatie aan de door hem uitgevonden Metalix- Rontgenbuizen. die reeds spoedig den oude- ren vorm van Rontgen-buizen over vrijwel de geheele wereld hebben weten te verdringen. De groote beteekenis dezer Metalix-buizen igt voornamelijk in het feit, dat de zoo ge vaarlijke Rontgen-stralen geheel door een combinatie van ondoordringbaar metaal- en loodglas in bedwang gehouden worden zoo dat de straling uitsluitend door een opening naar buiten treedt. Door deze uitvinding kon let gevaar voor den medicus en zijn hel pers, alsmede voor den patient tot op een minimum gereduceerd worden, zoodat hier- mede ook de omslachtige. kostbare en hin- derlijke voorzorgsmaatregelen voor het grootste deel overbodig werden Nadat deze Metalix-Rontgen-buizen hun succes hadden bewezen, heeft Dr. Bouwers als verder resultaat der proefnemingen wel ke onder zijn leiding plaats vonden het draagbare Philips .,Metalix"-Rontgen toestel ontworpen, hetwelk naast de bescherming tegen de Rontgen-stralen bovendien een vol ledige beveiliging tegen het gevaar der hoogspanning biedt. Dit Philips Metalix- apparaat is niet, zooals de buizen, speciaal bestemd voor de Rontgen-specialisten doch beoogt, de Rontgen-diagnostiek binnen het bereik te brengen van alle doctoren. welke in hun dagelijksche practijk gebruik willen maken van het voortreffelijke hulpmiddel der Rontgen-stralen Een bijzonder gemak van dit toestel is. dat het op een gewoon stop- contact kan worden aangesloten, terwijl de bediening geenerlei technische kennis ver- eischt. Waar vroeger alleen groote instelJingen zich de luxe van een gecompliceerde en kost bare Rontgen-installatie konden veroorloven, kan thans iedere dokter. zelfs een platte- landsgeneesheer, zich het handige en weinig kostbare Philips Metalix-toestel aanschaffen, waarmede men op eenvoudige wijze bij fei- telijk alle geregeld voorkomende gevallen ze'f kan diagnosfieeeren In de Vereenigde Staten werden tot dus- verr-e de glaztn Coolidge-buizen nog steeds algemeen gebruikt Nadat echter de Ameri- kaansche Rontgeno'ogen. speciaal dezen zo- mer op het Rontgencongres te Stockholm, de Metalix-producten hebben leeren kennen, is hun belarigstelling voor dezen vooruitgang in de Rontgen-techniek zoodanig toegeno- men, dat zij Dr Bouwers tot het houden van een lezing in hun midden hebben genoodigd. De onderscheiding thans aan onzen land- genoot tezamen met een beroemden Ameri- kaansche physicus te beurt gevallen is een eer, waarop de Nederlandsche wetenschap en industrie met recht trotsch mogen zijn. STROOPER AANGESCHOTEN. Onder Reuver (Limb.) hadden de mare chaussees twee stroopers met den lichtbak op- gemerkt Bij de achtervolging wist de wacht- meester een der stroopers, die het geweer droeg, te pakken. Er ontstond een worsteling, waarhij de wachtmeester gebruik maakte van zijn vuurwapen en de strooper, de 36-jarige fabrieksarbeider V. uit Reuver, een schamp- schot kreeg. Van de gelegenheid, dat de wachtmeester het op den grond gevallen ge weer van den strooper wilde oprapen, maakte deze gebruik, om een paar stappen verder op Duitsch gebied te l^open en hij was niet te bewegen op Hollandsch gebied terug te kee- ren. Nader wordt vernornen, dat hij naar Bracht (Duitschlan-d) is gegaan om zich daar in het hospitaal te laten verp'egen. Zijn toe- stand moet niet levensgevaarlijk zijn. AVONTUUR VAN EEN GEMEFNTERAADSLID. Een Wild West-avontuur in Limburg4 In den gemeenteraad van Swalmen deelde het raadslid, de heer Luyten, mede, dat hij een avontuur beleefd had, dat deed denken aan die in Wild West. In de Kroppestraat werd spr. on'angs, toen hij van zijn kaartclub huiswaarts keerde, plotseling door eenige handen vastgegrepen, geblinddoekt en ge- dwongen zijn aanvallers te volgen. Toen ze hem een eind meegetroond hadden, werd hem de vraag gesteld, of hij kon raden, waar hij zich bevond. „Bij Cabolet", was mijn ant- woord, al-dus sprwant ik merkte het aan de modder, waarin ik bleef steken. Men vroeg mii toen, in cen raad er op aan te dringen, dat de wegen op de Boekoel onder handen genomen zouden worden. Ik beloofde zulks te zullen doen. waarna ik van de blind- doeken ontdaan werd en mii zoo spoedig mo gelijk uit de voeten maakte. Tot belooning kreeg ik een kistje sigaren, aldus eindigde spr. het verhaal van zijn avontuur, dat in de raadszaal groote vroolijkheid verwekt heeft LIJKEN AANGESPOELD. Aan het strand bij Scheve lingen zijn drie lijken aangespoeld. vermoedelijk "an opvaren- den van het Italiaansche schip „Salento". Een der lijken is aangespoeld bij Kijkduin, een ander bij den vuurtoren, en het derde op de grens van Den Haag en Wassenaar. KORTE BERICHTEN. Zondag is de veehouder F. de Haan, tft Oosterzee, verdronken gevonden in een sloot. Vermoedelijk is hij door de duisternis mis- leid. - Zaterdag zijn op de Staatsmijn „Mau- rits" te Luterade de verschill.nde cokes-ovens in werking gesteld. De verhitting is aanvan- kelijk matig, doch wordt elken dag hooger opgevoerd. Eind Februari zal met de fabri- cage van cokes begonn,n worden. - In een gewelf van een kluiskelder in de onlangs afgebrande boerenwoning van M v. d. Bogaard, aan den Lekdijk te Hagestein (Z.-H.), is een aarden kruik gevonden met 141 zilveren geldstukken ter grootte van een rijksdaalder, met jaartallen van 1665 tot en met 1768. - In de gemeente Midwolda (Oldambt) worden ongeveer 100 iepenboomen aan den Oostwolder-Kerkesingel en 65 iepenboomen om de begraafplaats wegens iepziekte ge- rooid. Te Maastricht is Zaterdagavond het 19-jarig meisje Jongen in haar woning in de Raamstraat van de trap gevallen en aan de gevolgen overleden. Het negenjarig zoontje van R. Schone- wille te Erica (Dr.) is Zaterdag door de tram der D. S. M. gegrepen. Een der beenen werd het jongentje boven de knie afgereden. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn door een troepje kwajongens vijf banken in het Haagsche Bosch uit den grond getrok ken en vernield. Te Delft zijn twee losse werklieden aan gehouden, de 35-jarige van K en de 23-jari- ge van der V., verdacht van diefstal met braak in het gebouw voor analytische schei- kunde der Technische Hoogeschool. Beiden hebben een volledige bekentenis afgelegd. Gisternacht is de 70-jarige F. Saive, waarschijnlijk door de duisternis misleid, IB de Geleenerbeek te Sittard geraakt en ver dronken.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6