Geneeskundige brieven. ROOF UIT EEN POSTZAK MET AANGETEEKENDE STUKKEN. Het personeel van het spoorwegpostkan- /oor, ingericht in den trein, die 9 dezer te 8.15 van Antwerpen naar Rotterdam is vertrok- ken, heeft bij de opening van de brievenmaal van Genua-station voor genoemd spoorweg- postkantoor geconsiateerd, dat de inhoud daarvan slechts uit oud papier bestond, waaronder een Italiaansche courant. Bedoelde brievenmaal behoorde uitsluitend brieven met aangegeven waarde uit Ned Indie te bevatten, welke met het stoomschip Johan de Wit te Genua zijn aangebracht Nog van Antwerpen uit kon de Italiaan sche post-administratie telegrafisch met de vermissing in kennis worden gesteld. Ook verder heeft de Nederiandschen postdienst de voor een dergelijk geval noodige maatregelen getroffen. Van den Italiaanschen dienst kwam be- reids telegrafisch bericht in, dat de verzen- ding van den postzak uit Genua op regel- aiatige wijze heeft plaats gehad. HET SECRETRIAAT VAN EEN ARMENRAAD. Combinatie met het ambt van advo- caat en procureur acht de minister een getukkige. Op de vragen van den heer Van Rappard in verband met de collectieve ontslagaan- vrage door de leden van den Voogdijraad II te Den Haag antwoordde de minister van justitie, dat de reden dezer ontslagaanvrage hem bekend is uit de uitvoerige motiveenng, waarvan een der leden zijn verzoek om ont- Blag heeft doen vergezeld gaan. In die motiveering werd eenerzijds gesteld, dat het in verband met den omvang van de taak van den secretaris ongewenscht is, dat dvze daarnaast een andere maatschappelijke betrekking bekleedt; anderzijds dat het ambt van advocaat en procureur al zeer slecht ver- eenigbaar is met het secretariaat van den Voogdijraad, omdat aldus in bepaalde geval len de schijn van partijdigheid kan worden gewekt. E>e minister teekent ten aanzien van het eerste aan, dat de daarin gevolgde gedach- tengang in strijd is met den organieken op- zet van het secretariaat, zooals deze zich be- paaldelijk ook in de salarieering uitdrukt, en voorts, dat het hem allerminst vanzelfspre- kend schijnt, in zoodanig g.val hen, die be- reid zijn def unctie als hun uitsluitende be trekking op te vatten, te doen voorgaan, waar men immers aldus allicht vervalt in een andere categorie van person n, dan men zich bij den organieken opzet heeft voorgesteld. Met betrekking tot het tweede bezwaar merkt de ministe rop, dat hij, mede met het oog op de ervaring bij andere Voogdijraden, daaraan geen beteekenis kan hechten, inte- gendeel de ccmbinatie eer als een gelukkige beschouwt. Van eigenmachtig handelen is hier niet de minste sprake. DE ROOFMOORD TE ROTTERDAM. In verband met de arrestatie van den heer Van O., procuratiehoud.r van De Haas' Hau- deimaatschappij, meldt de Tel. nog: De aanwijzingen tegen v. O. zijn, wat de verduisteringen betreft, thans van dien aard, dat de inbewaringnecning, welke gister ein- digde, met tweemaal 24 uur verlengd werd. Wij kunnen voorts nog berichten, dat van O. op den dag na den moord met mevrouw Lans een onderhoud had, waarin hij zede. dat zij zich niet ongerust behoefde te maken over de financieele zijde van deze zaak. Van O. had n.l. een geldschieter gevonden, die ach- teraf een particuliere kennis van hem bleek te zijn en die bereid was een aantal aandeelen in de N.V. te nemen. De heer van O. zou presid.nt-commissaris worden. In hoeverre dit alles iets met den moord of met de ver duisteringen te maken heeft, wordt thans door de politie nog onderzoeht. WONINGEN VOOR SOCIAAL ACHTERLIJKEN. B. en W. van Bev.rwijk hebben den raad Voorgesteld, hen te cuachtigen tot onderhand- sche verhuring van de door de gemeente ge- bouwde 23 woningen voor sociaal-achterUj- ken, t.gen een minimumhuurprijs van 2.85 per week voor die personen, die tengevolge v; i maatregelen tot verbetering van de vc.kshuisvesting hun huisvesting hebben ver- loren en niet in staat zijn, den volkn prijs van een voor hun gezin geschikte woning te betalen. Welke patienten hooren in een sana torium voor longlijders thuis? I Een lezer vraagt mijn oordeel over deze Vraag naar aanleiding van een courantenbe richt, dat de aandacht vestigt op een artikel van den arts voor longziekten Reinders te Bussum in de „Geneeskundige Gids" van 19 October. Ik zou kunnen beginnen te verwijzen naar hetgeen ik, reeds vrij lang geltden in een van mijn brieven schreef over het opnemen van wetenschappelijk geneeskundige kost in de dagbladen. Wrtenschappelijke vraagstukken, weike noo niet zijn ongelost, behoorden niet in het publiek gebracht te worden, dat niet tot oordeelen in staat is en door dergelijke mede- deelingen prmakkeliik op een dwaalspoor ge- raakt Ik bchoei slechts te herinneren aan de ellende. veTor?-"-':* dcr de vonrtijdipe publi- catie van de toepassing van tuberculine door Koch Iloeveel niet te vervullen verwachtin- gen daar^oor ongewekt. hoeveel bittere teleur- itelling was het gevolg! Bovenbedoelde berichtgever noemt het on- derw rp z^'f reeds behalve moeilijk en be langrijk, ,,ook een beetje precair". Wettigt dit niet de vraag of hij misschien niet beter gedaan had er he1 zwijgen toe te doen? Maar wanneer de zaak eenmaal bij het publiek be kend is, kan een obiectieve toelichting soms nuttig zijn. vooral wanneer zij vergezeld gaat van de waarschuwing, welke ik doe bij deze, om rustig af te wachten, totdat de mannen der wc-ttnschap een oplossing hebben gevon den. Wij weten. dat de tuberculose, voor welke ziekte moeilijk te herkennen is. Vroeger kende veilig is, zich toch met een zekere vporkeur in de longen nestelt. Het sluipend karakter da' de ziekte kenmerkt, verloochent zich ook hier rvof ep 700 komt het. dat het begin der ziekte moeilijk te herkennen is Vroeger kende men alleen de vergevorderde vormen ondex den naam van longfering Een daaraan tij- dende patient werd als ongeneeslijk be- schouwd en was dit ook in vele gevallen, al bleven ook merkwaardige verrassingen niet uit in den vorm van genezing van aanvanke- lij'k als hooeloos beschouwde gevallen. Het was in dit tijdperk ,dat de eerste sana toria voor longlijders werden geopend, in- richtingen, waar frissche lueht, rust en goede voeding onder strenge controle als genees- middel werd toegepast. Uit den aard der zaak werden deze sanatoria voomamelijk bevolkt door patienten in verder gevorderde tijdper- ken der ziekte. Hoewel het nuttig effect voor ieder duidelijk was, kon het niet anders of het getal der genezen gevallen bedroeg slechts een betrekkelijk klein percentage van het ge- heel. De ervaring leerde, dat de gunstigste re- sultaten verkregen werden naarmate de pa tienten in een vroeger stadium der ziekte wer den opgencmen. Door beter onderzoek, voor- namelijk mode mogelijk gemaakt door het ge- bruik van Rontgenstralen, leerde men de zie- te steeds vroeger ontdekken en dienovereen- komstig kwamen allengs meer begin-vormen in de sanatoria terecht. Door de directeuren dier inrichtingen werd deze strooming bevor- derd. Op deze wijze werden de resultaten voortdurend beter. En het is begrijpelijk, dat een gunstige statistiek in het jaarverslag met genoegen werd gezien. Maar ook de praktijk snrak een woordje mee. Sanatorium-verple- ging is vrij duur. Groote kosten konden be- spaard worden, wanneer de patienten, die toch weinig kans op genezing aanboden. werden vervangen door de veel belovende be- gin-gevallen. Zeer dikwijls werd de klacht vernomen, dat de patienten nog altijd te laat het sanatorium opzochten. Er werd op aan- gedrongen om juist de beginnende ziekte te onic kken en deze patienten zoo spoedig mo- geliik voor een kuur te laten opnemen. Een belangrijke stap voorwaarts kon in deze richting in ons land worden gezet, toen de invoerine der Invaliditeitswet in 1919 voor velen de geldelijke bezwaren ophief om een sanatoriumkuur te kunnen ondergaan. Het getal lichte gevallen. sedert dien tijd opgeno- men. nam dan ook voortdurend toe. De jaar- verslaoen konden evenzoo steeds gunstiger uid'omsten boeken. Een belangrijk kenmerk ter onderscheiding der lichte van meer ernstige gevallen is het voorkomen van tuberkelbacillen in hetgeen de lijder opgeeft. Worden deze er in gevonden, dan spreekt men van ,,open tuberculose" Deze onderseh ding is al dadelijk van prac tisch belang met het oog o-p het gevaar voor besmetting. Bij onen tuberculose en dit geldt ook van andere vormen dan longtuber- culose, zooals van de huid, van fistels. van beenderen afkomstig enz. geraken de ba- cillen in de bititenwereld. Wordt de afschei- ding tuit de longen komend, sputum ge noemd) niet zorgvuldig opgevangen, maar bijv. op den grond gespuwd, dan droogt het in, vermenot zich met het stof en kan bij op- waaien (stof afnemen!) worden ingeademd of met soiizen of dranken vermengd in het so"sverterinoskanaal geraken. Maar tevens is de openheid der tuberculose een bewn's van den meer ernstigen aard der ziekte. Naoenoeg alle mensdhen worden wel eens met tuberkelbacillen besmet. In de mees- te geval Vn is het lichaam in staat, deze aan- stonds of na korten strijd te vernietigen Van ziekte wordt dan weinig of niets bespeurd 7elfs kan het ziektenroces een zekere uitbrei- ding verkrijoen en dan toch in genezing ein- di<zen. zonder dat de patient of zijn omgeving er iets van bemerkt. Op de zieke n'aats ont- staat dan een soort litteeken. Maar het is niet altijd gemakkelijk. om uit_ te maken of dit nu werkeliik alleen uit onschul- die bindweefsel bestaat, of dat er nog tuber- Velbacil'en in latenten toestand aanwezig ziin, die slechts op een gunstige gelegeuheid wach ten om van voren af aan hun booze spel te kunnen hecn'nnen. Door Rontgenstralen kun nen de bidweefselwoekerigen wel worden aan ^etoond, maar niet kan op deze wijze worden uitoemaakt of alle oevaar voor opflikkering va" het nroces is uitgesloten. Door Reinders wordt nu gewezen on het o-roote verschll tusschen de buitenlandsche en onze sanatoria wat het voorkomen van bacil- 'en in het snutum bij de ongenomen patienten ^etreft Terwiil bij ons slechts 25 pet. der pa- benten bacillen in het scutum vertoonen, is dit percentage in bijv. Fransche sanatoria njpf minder dan 75. De Fransche, door Reinders verdedmde oovatting is nu deze, dat de meeste gevallen, waarbij geen bacillen in het sputum kunnen word.m aangetoond geen actieve tuberculose zijn er. dus peen sanatoriumbehandelinfr noo- ci<r helben. maar ook thuis wel van zelf zul- 1en nenezen. Het zou er dus op neerkomen dat de helft van de in onze sanatoria aanwe- zine plaatsen bezet ziin door patienten, die er eiomdik met thuis behooren. Ieder 'il den ernst van deze bewering he- griiteri. Om er dieper op in te gaan, was bo- vensfaande ietwat uitvoerige uiteenzetting noodig tot goed beorio van mijn verdere be- srhouwinnen Om de voor een brief beschik- hare ruimte niet te oversbhriiden, mo°t ik die heseho,,win'rpn evenwel bewaren voor mijn volnenden brief. Fpovimciaal niauws VEENHU1ZEN. Voor een voile zaal gaf de rederijkerska- mer „Kunst naar Kracnt" alhier een uitvoe- Als gasten waren tegenwoordig de leden der tooneelvereeniging te Hensbroek. Het stuk: ,,Een vroolijke geschiedenis", waardoor tocn een zeer ernstige draad liep, werd zeer ten genoege der aanwezigen opge- voerd. De ernsiige momenten, die ons ont- roerden, werdne teik,ns gevolgd door echte humor, die weer een gullen lach ontlokte. De verlichting enz was zeer goed ver- zorgd. Jammer was het, dat eensdeels door veel geroezemoes in de zaal, anderdeels door te zacht spr.ken van sommige medespelers, vele aardige momenten voor ons verloren gingen. SCHERMERHORN. Zondag hield de afdeeling Schermerhorn van den Bond vooi Staatspensionneering een propaganda-avond. De zaal van den heer Van d r Oord was geheel vol. De voorzitter, de heer J. de Groot, opende den avond met een woord van welkom. Spr wenschte de aanwezigen een genotvollen avond, maar tevens een nutlgen avona, waar- bij de zaak van het staatspensioen wederom warmte moge brengen in de harten van al ien. Na den samenzang uit de bekende liede- renbundel hield de voorzitter een propagan da-rede. Spr. besprak de Tweede Kamer-ver- kiezingen in 1929 in verband met het staats pensioen en gaf den raad te stemmen alleen op voorstanders van staatspensioen. Ook tot de jongeren richtte spr. een woord van op- wekking, om deel te nemen aan d-e beweging voor staatspensioen. Hierna werden opgevoerd de tooneelstuk- ken „Zwoegers" van U. G. Dorhout, en „De Visschersdochter", van B. S. Hijlkema, door de tooneelvereeniging „Hoop doet Leven". De spders kweten zich uitstekend van hunne taak; de rollen waren in goede handen en gaven blijk van ernstige bestudeering. Ten slotte sprak de voorzitter een woord van dank tot het tooneelgezelschap, waarvan elk der leden getoond had iets goeds naar voren te willen brengen, tot het muziekgezel- schap van den heer Stevers te Punmerend, dat door mcoie muziek de pauze's had ver- aangenaamd, tot de dames die behulpzaam waren geweest in het propagandeeren van ge- schriften en tot de afgevaardigden van de zustervereenigingen te Beemster en te Oter- leek, die door hunne keensi van hunne be- langstelling blijken hadden gegeven. OUDKARSPEL. De afd. OudkarspelNoordscharwoude van den Bond voor Staatspensioen zal dit jaar in de kolfbaan van den heer de Bakker te Noordscharwoude, op 1 December as. haar feestavond houaen. Aan de ouden van dagen zal dus wedaom een mooie avond worden aangeboden. Het „Kleine Tooneel" uit Noordscharwoude heeft wedercm haar medewerking toegezegd en zal opvoeren hit tconeelspel „Maskers en Wijn". De bekende propagandist voor het staats pensioen, de heer Dorhout, zal als spreker optreden met het onderwerp „De. hand aan de ploeg". Wij twijfelen er niet aan of het zal dezen avond niet aan belangstelling ontbreken. Onze plaatsgenoot, de heer G. Hart Hz., komt als No. 2 voor op de voordracht voor dijkgraaf van het Ambacht van West-Fries- land, genaamd Geestmer-Ambacht. Deze voordracht luidt als volgt: 1. A Schroder te Heiloo; 2. G. Hart Hz. te Oud karspel; 3. J. Kraakman te Warmenhuizen. DIRK5JH0RN. In het bestuur van de banne Eenigenburg is gekozen tot lid van het Dag. Bestuur de heer A. Nottelman, in de plaats van den heer P. Boekel, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. In de vacature van Hoofdingeland door 't bedanken van den heer J. Schoorl Gz., is ge kozen de heer G. Schoorl Gz. Herbenoemd is tot Hoofdingeland der ban ne de heer A. Kossen. BERGEN. De burgeme^ster heeft tegen Woens- dag 12 December a.s., 'savonds 8 uur, eene openbare vergadering van den Raad dezer gemeente belegd. Aan de orde kocnt onder meer de vaststelling eener verordening op de winkelsluiting, vaststelling der gemeente- rekening over 1927, terwijl tevens den Raad zal worden aangeboden de gemeente-begroo- ting voor 1929. Wij achten het niet ondienstig belang- stellenden er aan te herinneren, dat de kin- derpostzegels, welke vanaf 10 December ten Kostkantore verkrijgbaar zijn, tevens zijn te ikomen bij de leden van het plaatselijk co- mite, de dames A. van Reenen—Jurriaans, A. Blok—van Wachem, A. Bos—Stoett, A. Fillet—Balder, A. van Gelder—Fret, E. LeijenWinkel, A. OldenburgFraijman, J. Zeiler—van Aaken en C. Terra. Zooals een annonce in dit blad1 aankon- digt, zal dr. Van Amerongen a.s. Donderdag in „De Rustende Jager" alhier een voor dracht houden over: „Dickens' Werken". Naast het geven van een kort begrip van den tijd waarin de schrijver leefde en een be- schouwing over zijn kunst, zullen ter illustra te enkele fragmenten uit de werken van Dickens worden voorgedragen. Voor meer- dere bijzonderbed-en verwijzen we naar de advertentie. NOORDSCHARWOUDE. Voor rekening van den heer C. Knijn al hier zal, naar wij vernemen, een woonhuis gebouwd worden aan de Oosterstraat door de heeren Rutsen en Van Exter te Zuidschar- woude. Zondagavond werd in „Concordia" al hier de derde tooneelwedstrijd gehoudeu. Door de tooneelvereeniging „T.A.V.E.N.U." van 's-Gravenhage werd opgevoerd „Het Generaalsvrouwtje", van Henri v. 't Sas, een geestig geschreven blijspel in 4 bedrijven. Het publiek, dat wederom in grooten getale aanwezig was, heeft volop genoten van dit stuk. Voor de vereeniging zelve, die van den Haag de reis naar hier aanvaardde, onge- twijfeld een succes. Daarbij kwam, dat de vereeniging in 4 weken tijds de rollen twee maal heeft moeten wijzigen. Door ongesteld- heid van het jurylid dien heer notaris van Leersum, was de eer Koster, burgemeester van Winkel, plaatsvervang.nd jurylid. Wotnsdagavond 8 uur zal de gemeente- raad in openbare vergadering bijeen komen. BROEK OP LANGENDIJK. De Veiling. Als we onze aanteekeningen over 1927 nog eens naslaan en dan in het bijzonder ter vergelijking van de prijzen in de over- eenkomstige week van 1928, dan merken we een aanzienlijk verschil op tusschen die van toen en nu, vooral voor wat de gele en roo- de kool aangaat. Beide waren begin De cember 1927 aanmerkelijk duurder dan nu, het verschil voor roode kool was ongeveer 50 pCt., dat voor gele ook ongeveer dat per centage. Het verschil met witte kool was niet groot, terwijl de uien zoowat dezelfde prij zen opleveraen als nu. Ook in de prijzen der andere producten was niet veel verschil. Ten nadeele van 1927 komt het feit, dat van af half November van dat jaar zoo goed als geen bloemkool meer werd aangevoerd, omdat de vroeg invallende vorst deze groen- te had doen wegvriezen. Tegenwoordig ir de aanvoer ervan nog zeer beduidend, terwijl er goede prijzen voor worden gemaakt. Mogep de financieele uitkomsten als eind- resultaat den laatsten tijd dus eenlgszins ongunstiger zijn dan over 1928, de tuinbou- wers zijn over den loop der dingen niet on- tevreden. Het ongunstige weer had heel wat lager prijzen met zich kunnen brengen. En bedenkt men bovendien, dat onze voornaam- ste afnemer der winterkool, Duitschland, nog zeer schaarsch aan de markt komt, dan is het te verstaan, dat de tuinders niet morren, vooral omdat er andere factoren werken, die de prijzen redelijk maken en hoop geven voor het verdere verloop der markt. Amerika betrekt n.l. al heel wat winterkool en wel in die mate, dat, we wezen er ook al op in ons vorig artikel, geen voldoende scheepsruimte aanwezig zou zijn om alles te exporteeren. We vernamen, dat nu reeds wordt ingeladen in booten, die van Antwerpen naar Amerika vertrekken. Onze exporteurs doen dus wel alle moeite, om den handel een vlot verloop te doen hebben, tot voordeel ook van den tuin- bouw. Samenwerking tusschen beide is in de zen dus van het grootste belang en is ook noodzakelijk om aan de steeds strenger eischen te voldoen, die Amerika stelt aan de geimporteerde groenten. We merkten daar- omtrent reeds een en ander op ten aanzien der uien; ook met betrekking tot de kool is het van het hoogste belang, dat de beste kwa- liteit wordt verzonden, geen rommel of min- derwaardige kool, die den Amerikanen reden en aanleiding zouden kunnen geven, om het den exporteurs van Langedijker kool lastig te maken. Er wordt tegenwoordig zoo ge- makkelijk een stok gevonden om een hond te slaan. Bijzonder prettige herinneringen heeft Holland ten aanzien van de toepassing van dit spreekwoord de laatste jaren niet. Men bedenke daarom, dat het beter is te voorkomen dan te genezen. Gelijk we reeds opmerkten, was de aan voer van bloemkool voor dezen tiid nog vrij belangrijk: nog ongeveer 40000 stuks wer den er verveild. De prijzen waren goed; voor eerste soort werd als minimum-prijs 11.40 betaald. De hoogste noteering was 20.10. Gemiddeld is tusschen de 16 en 17 ge maakt. Tweede soort gold van 1.80 tot 6.30. In de roode-koolprijzen kwam niet veel verschil met die der vorige week. Voor groote werd van 2 tot f 3 betaald. Kleinere van 3 tot 4 pond golden van f b tot f 6.50. Een zeer verneugend verschijnsel kan het heeten, dat de tweede soort, waarvan tegenwoordig het meest wordt aangevoerd, prijzen op- brengt, die niet bijzonder^ veel van die der eerste soort verschillen. Ter vergelijking die- nen een paar noteeringen: Woensdag le soort 2.50 tot 6.50, tweede soort f 2.30 tot 5.90; Zaterdag resp. f 2 tot f 6.50 en 2.20 tot 5.50. Op de overeenkomstige da gen van 1927 waren de noteeringen: le soort 6.10 lot 10, 2e soort 2.50 tot 9.90 en 3.50 tot 11.40 eerste met f 4 tot f 10.60 voor 2e soort. Aangevoerd werden 42 spoor- wagens. Kon de gele kool de vorige week meerma- len voor het allermooiste kleingoed de 4 overschrijden, deze week was dit bij uitzon- dering slechts eenmaal het geval. Voor groo te liepen de minimum-noteeringen van 1.50 tot 1.90, de maximum-prijzen lagen tus schen 3.50 en 4.10. Voor tweede soort werd van 0.80 tot 2.50 betaald met een uitzondering voor Zaterdag, toen nog 3.20 werd gemaakt. De aanvoer beliep 24 spoor- wagens. Witte kool werd betaald met f 1.30 tot 2.60; de aanvoer was intusschen gering. Het waren nu vooral de Deensche witte, die meer de belangstelling gaande maakten. De prijzen waren aanmerkelijk hooger dan de vorige week en de laatste 5 dagen der week lagen de hoogste prijzen tusschen 5.30 en 5.80. Groote Denen golden van 2.60 tot 3.30. Voor tweede soort was de prijs ook bevredigend, n.l. 1.90 tot 4.20. De aan voer beliep in't geheel 24 spoorwagens. Uit den aanvoer der uien bleek wel, dat de prijzen hoog waren. Er werd voor betaald van 8.20 tot 10.80; voor grove uien 7.90 tot 9.40; drielingen van 8 tot 9.40 en voor nep van 12 tot 12.30, alle zeer hooge prijzen, dank zij de groote vraag naar dit artikel. Aangevoerd werden klein 13 spoorwagons. De prijs der wortelen was goed. Voor groo te besteeade men 3.80 tot 4.70; voor 1 'ei- ne/ 1.60 tot/2.70. Bieten werden verkocht voor 2 tot 2.80; rapen voor 1.50. Eigenheimers golden 3.70; Bravo's 2.70 tot/3.10. Het weer is de laatste dagen wat gunsti ger geworden voor de bewaarkool. Gehoopt wordt, dat spoedig de winter mag intreden, wanneer men een stijging der prijzen ver- wacht. Zeer nieuwsgierig is men in tuinders- kringen naar de uitkomsten der inventarisa- tie, welke op 15 December worden bekend ge maakt. Verwacht wordt, dat de voorraden stapelproducten groot zullen zijn. DE TUINBOUW IN HOLLAND BOVEN HET IJ. Men schrijft ons: We ontvingen het Verslag van de Hande- lingen der Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland, waaruit we meenen goed te doen, eenige beschouwingen m-ee te deelen, die van belang kunnen worden geacht voor een uitgebreiden kring van lezers-tuinders, die anders uit den aard der zaak weinig te weten zouden komen van wat er in het afgeloopen jaar belangrijks door de Provinciale Commissie is verricht, Werd deze commissie enkele jaren geleden wel eens als overbodig beschouwd, dit verslag wijst er op, dat de Commissie, als Centraal orgaan der Noord-Hollandsche Veilingen van veel beteekenis kan worden geacht en dat ze heel nuttig werk kan verrichten, voor den tuinb. en de veilingen in 't algemeen en voor de tuinders in het bijzonder. Het lijkt ons zeer z-eker noodig, dat steeds weer op de noodza- kelijkheid wordt gewezen van het nastreven van algemeen erkende nuttige grondbeginse- len, die den tuinbouw omhoog kunnen voe- ren en de middelen t-e beramen, die hem op hooger peil kunnen brengen; verder voeling te houden met organen, die mee kunnen hel- pen om het beoogde doel, de we.vaart van den tuinbouwer, te beovrderen. Allereerst valt ons op, dat de omzet der Noord-Hollandsche veilingen in het afge loopen boekjaar 19 808.274 heeft bedragen, tegen 18 353.145 in het vorige jaar alzoo een v-ermeerdering van rond 1.456.000 of ongeveer 12^ pCt. De grootste omzet had de veiling te Grootebroek met 3.546.164, dan volgt Br. op Langendijk met 3.253.375, vervolgens Noord scharwoude met 3.002.386. Te Be- verwijk treffen we niet minder dan 4 veilin gen aan, die tezamen een omzet hadden van f 2.303.007, waarvan Kennemerland 1.056.570. E)e weelde van het separatisme schijnt men zich daar te kunnen veroorloven. De toename, hoewel verheugenis schen- kende, is onbevr-edigend, omdat ze nog ruim 3 millioen minder is dan in 1927 en 1925, die als normaal, als vrij goed worden aange- teekend, Rekening houdende met de uitbrei- ding van den tuinbouw en de in verschillen- de plaatsen min of meer toenemende glas- teelten, moest dit cijfer veel hooger zijn ge weest. Gewezen wordt op de omsta-ndigheid, dat de tuinbouwer geen fabrieksartikelen produ- ceert, waarbij met kostp.rijs plus matige winst rekening kan worden gehouden. De tuinbou- wers hangen geheel af van de natuur en daarna van de wet van vraag en aanbod, om dat de productie zelve niet is te regelen en, wat het ergste is, zij hangen af van den bui- tenlandschen afnemer. Herinnerd wordt aan het streven om meer of minder hooge invoerrechten te heffen, om onze producten te weren of het stellen van den hoogsten gTaad van zuiverheid, ten op- zichte van allerlei plantenziekten, insecten, mogelijk op deze planten aanwezig. Daarom moet gezorgd worden voor goede sorteering, deugdelijke en uniforme verpakking, voor goe de kwaliteit en de grootst mogelijke zuiver heid. De betrouwbaarheid moet gegarandeerd zijn door het controlemerk van het A. C. B. Voorts wordt de noodzakelijkheid bepleit van de meest intense reclame met middelen, die indirect de vraag naar ons product zullen doen toenemen. Over het geheele land is een verplichte bijdrage van 1/50 pCt. van den omzet voor dat doel vastgesteld. Verschillen- de Noord-Hollandsche veilingen hebben nog een extra bedrage geofferd, omdat het Pro- vinciaal Bestuur de helft der gemaakte kos ten, tot een maximum van 10.000 bijdraagt. De provincie heeft alzoo dit jaar ruim 7000 bijeedragen. De glascultuur breidt zich de laatste jaren belangrijk uit. Dit is noodig, omdat het aan tal bedrijven steeds toeneemt, de bodem meer moet opbrengen, wat gevonden kan worden in meer intensieve cultures. „Voorbeeld-bedrijven" zijn er drie gesticht n.l. te Bovenkarspel, groot 46 Are, te Broek op Langendijk, groot 83 80 Are en te Heemskerk, 81.35 A. groot. Op elk bedrijf is gebouwd een warenhuis. groot 1020 ramen, een druivenkas 8 X 40 M., terwijl voor de buitenteelt op elk bedrijf nog 30" eenruiters voor platglas in gebruik zijn. De bedrijven worden met belangstelling door de tuinbouwers bezocht. De proeftuinen te Hoorn en Alkmaar heb ben de beschikking gekregen over de door hen gewenschte en voor de tuinders nood- zakelijke stookinrichtingen, waardoor het in de eerste plaats mogelijk is, de bedrijven van het noodige plantmateriaal te voorzien, doch ook anderen aan het materiaal te kunnen helpen. De verwachting, dat in 1928 voor de cul- tuur van 1929 een belangrijke hoeveelheid bloemkoolzaad aan de kweekers zou kunnen worden verstrekt, is niet geheel vervuld, om dat op de proefvelden en ook in andere dee len van Italie de tijdens den bloei heerschen- de kou, zelfs met sneeuw en vorst, de teelt van zaad grootendeels heeft doen mislukken. Alleen van de late soort is een hoeveelheid ontvangen, juist toereikend, een deel der bouwers van ldeine hoeveelheden te kunnen voorzien. De kool, dezen herfst van dat zaad ge- teeld, overtreft alle verwachtingen. Ook prof, Briganti was over het resultaat zeer tevre- den. Ook een soort „Le Cerf", door den heer Hazeloop eenige jaren met nauwgezette se- lectie bekomen en in ons klimaat zeer moeilijk in belangrijke hoeveelheid te kweeken, zal at daar worden beproefd. Wat de zilvernep aan gaat, zijn de uitkomsten bevredigend, doch het onderzoek daarvoor wordt nog voortge- zet. Evenzoo is het onderzoek naar goede soorten aardbeien nog in vollen gang. Van niet minder belang is verder het on derzoek tot het bekomen van wratziektevrije vroege aardappelen. Zeer waarschijnlijk zal onder Hoorn voor dat doel een proefveld worden aangelegd, teneinde aldaar te trach- ten uit zaad, een of meer soorten te kweeken, die minder lijden aan of vrij zijn van wrat-. ziekte en daarbij tevens alle gewenschte eigenschappen bezitten, die we hieraan heb ben te stellen. De veronderstelling, dat groote voorraden bewaarkool lagere prijzen en minder voor- raad hoogeren prijs zou geven, gaat, gezien de ervaring niet op. We zijn, wat den prijs van het product betreft, afhankelijk van heel andere factoren, omstandigheden, die we vooraf niet kunnen voorzien of vaststellen. Het kenteeken van deugdelijkheid, n.l. hef controlemerk U. C. B., mag zich, vooral voor Noord-Holland in toenemende belangstelling verheugen. Doordat ook meer andere produc ten, behalve de vroege aardappelen, onder dit kenteeken van deugdelijkheid worden verzon den, maakt meerderen en als vanzelf spre* kend, ook scherpere controle noodig, waar door het aantal controleurs voor NoordhoT land moest worden uitgebreid en wel met een vaste en drie tijdelijke. Nog wordt gewezen op het euvel, dat in den aanvang van den winter te weinig goed product, haast geen eerste kwaliteit wordt aangevoerd wat ten zeerste wordt bejammerd. De vereeniging telt 34 aangesloten veilin gen. Van de Provinciale Tuinderscredieten zijn nu afgelost totaal 270 voorschotten, tot een bedrag van 141.605, terwijl het bedrag der gedeeiteiijke aflossingen 59370 bedragenj zoodat totaal is afgelost 200975. Ten na deele van de Provincie zijn geheel of gedeel- telijk afgelost 38 voorschotten tot een bedrag van 22790. Nog zijn loopende 284 voor schotten tot een bedrag van 115.550. Uit de Balans blijkt, dat de activa f 46.020.04 bedragen; het zuiver vermogen bedraagt 42.234 95. A deposito is bij de Centrale Bank te Utrecht 4339.33, bij die te Eindhoven 17000 geplaatst. De verlies- en winstrekening slult met een nadeelig saldo van ruim 247/-

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7