VISITEK AARTEN c mm HANDELSDRUKKERIJ N. V. v h. HERMS. COSTER ZOON die haar zal sterken in haar strijd, temeer waar verschillenden van de aanwezigen zich nog als lid opgaven. CHRYSANTENTEELT. Een drukbezochte vergadering. Belangwekkende causerie van den heer Spaargaren. samenwerking met elkaar hadden In de Alkmaarsche Tuinderspatroonsvereeniging „Algemeen Belang", de R.K. Tuidersvereem- ging L. T. B. en de Ned. Ver. van Plantkunde gisteravond in het Landbouwhuis alhier e openbare vergadering belegd, waar de heer C. Spaargaren Dz. uit Aalsmeer over boven staand ond^rwerp het woord voerde. De drukbezochte bijeenkomst werd te ruim half acht met een kort inleidend woord door den heer Mak geopend Daarna ving de heer Spaargaren zijn cau serie aan. Wanneer we kunnen constateeren, aldus spr., dat bijv. alleen in het bloemencentrum Aalsmeer de productie van het aantal afg sneden chrysantin in de millioenen loopt en de opbrengsten dezer bloemen op de plaatse lijke veilingen tot honderdduizenden gut dens beloopt, kunnen we daaruit veilig com cludeeren, dat de cultuur van deze plant ook een belangrijke maatschappelijke beteekenis bezit. Momenteel evenwel neemt te Aalsmeer d chrysantenteelt door een toenemende rozen teelt af. Toch wordt door het geheele land de teelt der chrysanten nog steeds ter hand genomen. Te Aalsmeer eischen de hooge grondprijzen echter intensieve teelt, waardoor de bod tin door glascultuur productief moet worden ge maakt. Wat den naam der plant betreft, chrysan themum is ontstaan uit de samenvoeging van twee Grieksche woorden, n.l. chrysos, cl.w.z. goud en anthemon, d.w.z. bloem. De teelt dezer bloemen is in deze eeuw ei genlijk eenigszins op den achtergrond drongen, in tegenstelling met het einde der vorige eeuw. Tegenwoordig kent men voor namelijk de massa-productie van enkele soor- ten, daar het voor den kweeker niet de eerste vraag is hoe hij het volmaakste product, maar hoe hij dit resultaat met de minste kosten verkrijgt, of nog beter: op welke wijze hij de grootste winst maakt. Zoo kan dus een cultuurroethode, welke bijv. voor een liefhebber, die zich toelegt op het te bereiken product, op het verkrijgen van de mooiste lant of de schoonste bloem, de beste geacht an worden, voor den specialen kweeker min cer geschikt blijken. De liefhebber zal waar- de hechten aan een groot sortiment, aan ver- scheidenheid van vorm en kleur, doch voor de massacultuur moeten groote hoeveelheden van een varieteit worden gekweekt, waaraan ook andere eischen moeten worden gesteld bijvoorbeeld wat betreft hun vatbaarheid voor ziekten, geschiktheid voor de verzen ding, enz. en waarop de kweeker zich geheel kan toeleggen. Nieuwigheden ontstaan bij de chrysanthe mums door de zaden, die meerendeels uit het buitenland, met name Japan, worden be- trokken. Dikwijls echter blijkt later, dat van de 10 aangescnafte zoogenaamde nieuwighe den er geen twee langen tijd in cultuur blij- ven. Dikwijls zijn ook de planten, die als nieuwigheden worden aanbevolen, volstrekt geen nieuwe varieteiten, maar ter plaatse minder bekend en spr. waarschuwde dan ook voor willekeurige naamsveranderingen, waardoor men soms een btstaande soort als nieuwigheid tracht te verkoopen. Een groote fout van de kweekers is de dik wijls stiefmoederlijke behandeling der kweek- planten. De planten toch, die dienen voor verdere cultuur, vereischen een goede verzor- ging. V/anneer men nu met het kweeken van chrysanthemums wil beginnen, dan moet men uitgaan van stekken. Met het oog op den bloeitijd zijn het najaar en het voorjaar voor 't stekken 't meest aangewezen. Wan neer men van nieuwe, althans dure varietei ten snel wil voortkweeken, wordt ook in den zomer gestekt. Zoo wordt de Mrs. R. C. Pul ling reeds in Juli aangeboden. Voor den snijbloemenkweeker is de voor- keur te geven aan het stekken in Maart, one dat men dan sterker planten krijgt met flinke bloeiwijzen. Voor stekken kunnen verschillende plan tendeelen gebruikt worden. Bij chrysanten bezigt men echter bijna uitsluitend z.gn. kopscheuten. Men moet dus bebladerde scheu- ten nemen die een top hebben en waarvan de zijoogen (in de oksels der bladeren) nog niet uitgroeien. Ofschoon de lengte der stekken voor krachtig groeiende exemplaren langer kan zijn dan voor minder sterke, zoo moet toch in het algemeen tegen lange stekken gewaar- schuwd worden. Lange stekken gaan spoedi- fer slap hangen en worden daardoor krom. en stekje van 3—6 c.M. achtte spr. van een goede lengte. Bij het stekken dient men vooral goed op te Jetten of er ziekten zijn. De behandeling der stekken geschiedt in platte potten, die een goede toetreding van lucht mogelijk maken. v. S de voile zaal heeft geboden, een avond najaar wordt een groot aantai planten, liefst u -i._. t. in bakken, waarin gestookt kan worden, in gemesten grond uitgeplani. Na 3 a 4 weken beginnen de stekken te wortelen; ze worden dan meer en meer afge- hard. Zijn de stekken voldoende beworteld, dan worden ze verspeend. Het hangt van den tijd af hoe groot men dm afstand tusschen de planten neemt bij het verspenen. Moet men nog langen tijd wachten, voor men ze op de plaats, waar ze tot vollen wasdom kunnen ontwikkelen, kan uitplanten, dan is een onderlinge afstand van 10 c.M. ge- wenscht anders kan men met 7 a 8 c.AL vol- staan. Bij het verspenen wordt gewooonlijk v -.t ruigen mest door den grond gewerkt en wordt de bak na het hervatten van den groei sterk gelucht, terwijl eindelijk de ra- men van den bak geheel worden verwijderd. Voor den kweeker is het in't algeraem be ter vroege of zeer late varieteiten te kweeken, omdat hij in het eerste geval het dubbele voordeel kan hebben van weinig cultuurkos- ten en hooge prijzen, bijv. door schaarschte. Schakelt hij, wat gewoonlijk in het midden van het seizoen bloeit, uit, dan kan hij ge woonlijk dezelfde overdekte ruicuten, die voor de vroege varieteiten gebruikt zijn, we- der benutt'en voor de late soorten. Op tentoonstellingen en keuringen krijgen we gewoonlijk eenige buiiengewoon goed ge- lukte bloemen, maar de belangrijkste vraag blijft voor den kweeker gewoonlijk onbeant- woord, n.l. deze: Is de varieteit voor den grond en de omstandigheden, waaronder zij gekweekt zal worden, geschikt? Niet dus het resultaat is in dit opzicht het belangrijkst, maar wel hoe men aan dit resultaat gekomen is. Hebben de plantjes de ruimte, waarop ze geplaatst zijn, ongeveer gevuld, dan moeten ze ruimer gezet worden. Bij het uitplanten zorge men er zooveel mogelijk voor, dat men geen terrein bezigt, waarop het vorig jaar chrysanten zijn ge- teeld. De grond moet goed losgemaakt en veel voedsel bevatten. Me brengt er daartoe wel eens een laagje bagger overmen. De late chrysanten pot men meestal op, tenz.'i men er later een kas omheen bouwt. Ook kan men in het najaar de druiven- of tomatenkas voor de chrysanten gebruiken. Dan is het gebruik van potten zeer aan te bevelen. Als grond in deze stekpotjes of bakjes ge bruikt men een zuivere stof. Als zoodanig wordt bovenop wel een laagje grof of scherp zand, soms ook wel sphagnum of veenmos gebruikt. Overigens zijn ook andere grond- soorten wel te gebruiken. De hoofdzaak is, dat de grond en de voorwerpen zuiver zijn en de. stekken gezond. Hooge bodemwarmte is verkeerd. Wel bevordert bodemwarmte de wortelvorming, maar een chrysant heeft voor een stevige ontwikkeling veel licht en fris- sche lucht noodig. Na de aanworteling wordt de stek in een mengsel van verteerden klei- graszodengrond, ouden mest en zand opge- pot. Ook andere grondsoorten zijn wel ge schikt, mits men er rekening mede houdt, dat de chrysant veel vftedsel noodig heeft en met spichtig mag groeien. Bij luchtiger gron- den is dus het vast oppotten vooral aan te •laden. Spr oordeelde voor deze streken vooral de Mine. Rene Oberthur (wit) en Helen Wil.i- *ms (geel) en ook de Mont Blanc (wit) ge schikt. legenwoordig wordt de omslachtige en dure methode, waarbij men de planten in potten in de kas kweekt en deze daar hun plaats laat behouden totdat de laatste bloem is afgesneden, niet meer gevolgd, doch gaat de kweeker meestal aldus te werk: in 'het den dan warme lucht wordt de lucht dus in de kas droger. Er zijn ook chrysanten, die men buiten kan snijden, zonder dat ze in de kas zijn ge- weest, zooals de Perle poitevine en de Sep tember White. Deze soorten brengen echter meestal weinig op. Van de varieteiten, die meer arbeid en kennis vereischen, is de op- brengst natuurlijk grooter. Spr. eindigde zijn causerie met het geven van den raad, bij het snijden van chrysanten voor de veiling zeer nauwkeurig te sorteeren, daar een beginneling voor een goed pro duct een even hoogen prijs krijgt als iemand, die reeds langen tijd de teelt van chrysanten ter hand heeft. Van het stellen van vragen werd door ver- scheidene aanwezigen gebruik gemaakt. Na uitvoerige beantwoording door den heer Spaargaren werd de vergadering door den heer Mak met een woord van dank aan den spreker, gesloten. ProvincSaal nieuwe BOND VAN OP C08PERATIEVEN GRONDSLAG WER&ENDE ZU1VELFABRIBKEN. Een vergadering met een zeer ernstig begin doch met een goed verloop. De bond van op cooperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noord-Hollamd, vergaderde Dinsdag in „De Roskam" te Hoorn, onder voorzitterschap van den heer H. N. Koster, die speciaai de heeren Geluk, •van den W. F. N. Zv Dr. Schey en diens con- sulent en de pers welkom heette. Spr betreur- de het, dat de onder-voorzitter en de heer Kuiper wegens ongesteldheid verhinderd wa- ren de vergadering bij te wonen. Meermalen, zoo vervolgde spr., zijn stem- men opgegaan, die betoogen, dat de gang van zaken der vereeniging niet goed gaat, waar door in meerdere bestuursvergadenngen moei- lijkheden voorkwamen, zoodat .liet bevredi- gend werd gewerkt naar den zin van alle le- den. Het alien naar den zln te maken gaat niet, wel moeten wij alien probeeren onze zaak zco goed mogelijk vooruit te brengen. Het be- stuur is hierin aangewezen om voor te gaan Het werd mogelijk geoordeeld, dat per- soonlijke eerzuctu een goede gang van zaken in den weg staan, en geoordeeld werd, dat daarin verandering behoorde te komen. De leden. Geconstateerd werd, dat ook onder de le den, mogelijk als gevolg van het bovenstaan- de, geen eensgezindheid heerschte. De bond is steeds in 2 catagoricn verdeeld ei. vaak is die scheiding onnoodig en zeker niet in het be lang van den georganiseerden zuivelboer Het bondswerk, zoo werd geoordeeld, had in zijn tegen- woordigen vorm, een zeer geringe zakelijke waarde en toch was hetgeen, dat door de fa- briek moet worden bijgedragen, niet gering n.l. 1000 voor den bond en 350 voor den F. N. Z. Deze bijdrage werd niet te groot geoor deeld, mits men tevreden was over het werk van den bond. De teehnische dienst wordt, naar het oordeel van „Aurora", te veel in beslag genomen door fabrieken, die technisch niet goed georganiseerd zijn en deze pogen daardoor een technischen bedrijfsleider uit te sparen Dit was een zuinigheid die de wijsheid bedroog. „Aurora" wenschte daarom niet langer mede te doen, omdat dit niet in het belang is van den N. H. boer. Een zuivelfabriek, die geen bestaan kan geven aan een technischen leider, heeft geen' recht van bestaan en een technischen bedrijfs leider, die niet het dubbele weet te verdienen, wat hij de zaak kost, is er geen, die men moet hebben. Werktijdregeling. Ten dien aanzien, had het de aandacht ge- trokken, dat de bond een bijzondere actie ge- voerd had voor werktijdverruiming aan fa brieken van een bepaa'de grootte. Het was „Aurora" niet duidelijk, waarom dit verschi/ werd gemaakt. Deadministratie-controle had in hoofdzaak het besluit uitgelokt om de grieven in te brengen. „Aurora" zorgde reeds jaren voor een goede controle harer admi- nistratie, waardoor zekerheid verkregen werd van een rhhtig beheer. Het werd als een groote onrechtvaardigheid gevoeld, dat de fabrieken, die daarvoor jaren lang zorgden, nu door de ingestelde admi- J Wat de bemesting betreft werd een goed resultaat verkregen met per H.A. 5 K G. pa- tentkali en 10 K G super, terwijl tijdens den groei tweemaal 5 K G. chilisalpeter kan wor den toegevoegd. Aangaande het uitplanten deelde spr, nog mede, dat de groot-bloemige, eenstengelige chrysanten op 25 c.M van elkaar moeten worden gezet in vierkanten met vier rijen in een bed, en de kleinbloemige op wel een halve meter van elkaar. Tijdelijk kunnen wel 5 rijen in een bed worden gezet, wanneer later een rij uitgenomen wordt. Het binden moet geschieden op ongeveer een handbreedte van den top. Een gemakke- lijk soort, die zonder stokje groeit, is de Blanche Poitevine. Een gewilde late varieteit, die eveneens weinig steun noodig heeft is de Godfrey's perfection. De chrysanten moet men verder herhaalde- lijk vloeimest toedienen, waarbij men vo verbranding moet waken. Bij de meeste varieteiten krijgt men uit den tweeden of derden eindknop mooiere en groo- tere bloemen dan uit den eersten. Enkele varieteiten, o. a. Mrs. R. C. Pulling, geven een betere bloem uit den eersten; de- tweede eindknop brengt gewoonlijk een bloem voort, die niet geheel gevuld is en een geel hart vertoont. De planten worden onder dak gebracht wanneer de kleur in de knoppen zichtbaar wordt. Eerder niet, althans niet in het begin van den herfst; natuurlijk wel bij strenge wintervorst. Bij de vroegste bloeiers bijv. in September gelukt het nog wel alleen door glasbedekking de bloemen leverbaar te ma ken. Men legt dan over de bedden ramen, ter wijl men aan de zijden dikwijls z.g.n. gaas- linnen (jute) aanbrengt. Dit keert den regen en laat den wind getemperd door, waardoor de planten en bloemen droog blijven. Toch is het beter, dat men de chrysanten in een ruimte brengt, waar men kan stoken. Dit stoken is noodig: le. om de lucht droger te maken; 2e om de temperatuur te verhoo- gen Het eerste is het best te bereiken door kachels. Deze gebruiken toch voor de ver branding van de brandstoffen de betrekkelijk zieer vochtige kaslucht, die door koude bui- tenlucht vervangen wordt. Aangezien koude lucht veel aiinder waterdamp kaa yasthou- en als voorzitter is het mijn taak, om meer dan anderen de richting aan te geven, waarin naar onze meening in he', vervo'g gewerkt moet worden. Ik heb mij daar emstig over beraden en meen de vraag te moeten stellen of door alle leden wel juist het wezen van de cooperatie wordt begrepen. Wat verstaan wij onder cooperatie? Negen van de tien zullen daarop antwoor- den: „het is samenwerking", maar, dat is de letterlijke vertaling, maar het is meer. Voor mij beteekent het „opoffering" en niet anders. Wil men van cooperatie voordeel genieten, dan moet men zich zelf opofferingen getroos- ten en die volhouden tot het eind. Een ieder die iets met cooperatie te maken heeft, zal zich in belangrijke mate opofferingen moeten getroosten, zijn persoonlijkheid moeten uit- schakelen en alleen zijn ideeen naar voren moeten brengen, in de hoop, dat men't goede overneemt en gezamenlijk uitwerkt. Iemand, die niet overtuigd is, dat in de le plaats cooperatie „opoffering" eischt, is nooit een goede cooperator. Spr. veronderstelde, dat dit tijdens de vergadering nog wel eens ge- zegd zou moeten worden. Spr. hoopte, dat de besprekingen zouden leiden tot opbouw van den bond en dat na af- loop van de vergadering gezegd kan worden, „onze bond zal trachten op den ingeslagen weg voort te gaan. Wij alien willen den bond steunen". (App1aus). Desecretaris deed hierna mededeeling van een van de fabriek „Aurora" te Opmeer ingekomen schrijven waarin te kennen werd gegeven, dat de aangeslotenen bij deze fa briek reeds geruimen tijd niet tevreden zijn over de wer- king van dni bond. De volgende grieven werden naar voren gebracht, waarbij voorop gezet werd, dat cri- tiek werd uitgeoefend terwille van de zaak en dat niets persoonlijks werd bedoe'd. Meermalen was geconstateerd, dat in het bestuur personen zitten, die elkander moei- lijk kunnen verdragen, hoewel men er geen vermoeden van had, welke de persoonlijke kwesties zijn. Dit doet ook minder ter zake doch het is duidelijk, dat een bestuur geen vruchfbaar werk kan verrichten, wanneer de ieden onderling niet vriendschappelijk kunnen samenwerken en elkanders opvattingec oiet weten te waardeerei* nistratie-controle, ook gedwongen worden, ook die van anderen te betalen, die het tot nog toe nalieten. Dit geschied zeker bij wijze van boete, omdat zij te vooruitstrevend zijn geweest. Andere provincien deden juist andersom Deze stelden een bondscontrole in en die daaraan niet mede wilden doen, moeten er wel aan betalen. Tot slot werd de overtuiging uitgespro- ken, dat wanneer de bond deze werkwijze zou volgen, veei tot klaarheid zou komen. Dit schrijven, aldus de secretaris, werd ter bestudeering in handen van een commissie gesteld, waardoor het antwoord van het be stuur geruimen tijd uitbleef, met het gevolg, dat van ..Aurora" een tweede schrijven in- kwam, waarin werd medegedeeld, dat in een in het „Landbouwhuis" gehouden vergade ring de fabrieken te Assendelft, Uitgeest, Wormerveer, Stompetoren, St. Maarten. H.- Hugowaard en Lutjewinkel, Aurora machtig- den hun instemming met't ingediende schrij ven te betuigen en een onderhoud met het be stuur verzochten op 16 November en eischten, met het oog op uittreding, dat de algemeene vergadering voor 1 Dec. werd gehouden. Het onderhoud had plaats gehad en mede gedeeld werd, dat een algemeene vergadering voor 1 Dec niet mogelijk was, doch dat er geen bezwaar was om de uittreding tot 1 Jan. te verlengen. Het antwoord van het bestuur. De secretaris deed hierop mededeeling van het door het bestuur verzonden antwoord op het schrijven van „Aurora". Ten aanzien van het gebrek aan samen werking in het bestuur, werd geantwoord, dat verschillen hebben bestaan ten aanzien van de regeling van den uitvoer der volvette kaas, in verband met de 40 plus kaas, doch dat die niet meer bestaan, na de verhooging van het vetgehalte voor de volvette kaas, zoodat de goede samenwerking is verzekerd. Ook de meeningen van den adviseur en den secretaris zijn nader tot elkander geko men, zoodat voor de toekomst een vrucht- bare samenwerking wordt verwacht. De leden. Ten aanzien van de meenings- verschdlen onder de leden, werd opgemerkt, dat dit bezwaar meer slaat op andere ver- eenigingen dan op den bond. Als voorbeeld werd verwezen naar de be- stuursverkiezingen, die steeds zonder onaan- genaamheden in het bestuur verliepen. Het bondswerk. Ten aanzien van het bondswerk wera ge antwoord, dat het bestuur tot de overtui ging is gekomen, dat voor de groote fabrie ken meer bacteriologisch werk verricht moet worden, hetzij door bet stichten van een eigen laboratorium daarvoor, hetzij door uit- breiding van het bondslaboratorium. De Teehnische dienst zoo werd geantwoord, heeft veel belang- stelling en verwacht mag worden, dat dit in de toekomst nog veel meer het geval zal zijn. Het bezwaar van Opmeer, dat de kleine fabrieken daardoor een technischen bedrijfs leider pogen uit te winnen, meent het be stuur te kunnen ondervangen, door voor de fabrieken een aantal bezoeken vast te stel len, waarvoor de fabrieken aan den technicus geen vergoeding behoeven te geven Voox het aantal bezoeken, dat overschreden za? worden. zal een vergoeding kunnen worden vastgesteld en geheven worden. De werktijden regeling. De bond had steeds betoogd, dat 260C werkuren per jaar voor de economische uit- oefening van een zuivelfabriek te gering zijn. De verhooging met 200 uren werd in het algemeen niet verkregen, wel bleek de regeering bereid te kleine fabrieken met een gering personeel eenige uren verruiming te geven. Hierdoor is de indruk gevestigd, dat voor de kleinen meer is geijverd dan voor de grooten. De administra/ieve controle. Medegedeeld werd, dat slechts een fa briek van de geboden gelegenheid gebruik heeft gemaakt, om voor de administratie- contiole van den bond de helft van de kosten f 2C te verkrijgen. Hierop volgde eenige stilte, doch aange zien. tot veler verwondering niemand het woord verlangde werd overgegaan tot het volgende punt en tot lid van de Bouwcom- missie de heer L. Broekens herkozen. Tot lid van de Aankoopcommissie werd gekozen de heer Bark te Middelie Tot lid van de Kaaskeuringscommissie de heer P. de Boer te Blokker en tot lid van de Boterkeuringscrmnv«io heer Veldstra te Opmeer. Mededeelingen Van de mededeelingen stippen wij aan: dat mr. P. Langeveld de uitnoodiging om rechtskundip- adviseur van de commissie voor landbouwcooperatie te willen zijn, heeft aan- genomen; dat het bestuur van de vereeniging „Het Landbouwhuis" spoedig de organisatie? zal bijeen roepen om gezamenlijk iemand aan te stellen wiens taak het zal zijn om propagan da te maken voor den afzet van land- en tuin- bouwnroducten en het geven van voorlichting aan buitenlanders, die onze provincie bezoe ken; dat het bestuur besloot om ten aanzien van het melkbesluit maatregelen voor te bereiden, waardoor in samenwerking met de keurings- diensten, meer voor de fabrieken kan worden gedaan dat de secretaris een uitvoerige mededee ling deed over de door den voorzitter, den onder-voorzitter en den secretaris meege- maakte excursie van de F. N. Z. naar Berlijn, waar een bezoek werd gebracht aan de groote en mooie tentoonstelling: de voeding; aan de Bureaux van het kali-syndicaat en aan de Meierei-Bolle, een reusachtig bedrijf, dat zich met de me'kvoorzieninc van een groot deel van Berlijn belast. De hygienische veestal van dat bedrijf, midden in de stad, waar 100 koeien op twee verdmoingen a.b w. in een paleis waren gestald, maakt een schitteren- den indruk. Door het bezoek aan de tentoonstelling was men in de overturning gesterkt, dat de producenten er vooral naar hebben te streven, dat zij prima producten exporteeren en daar- bij de noodige garanties geven. want steeds bliikt duidelijker dat in Duitsch'and de eigen industrie bevoorrecht wordt en de buitenland- sche producten alleen kans hebben om zich te handhaven door goede kwaliteit met goede garanties. Ook was het bestuur van oordeel, dat veel meer reclame moet worden gemaakt voor onze boter. ONZF 40 KAAS. Bij verschillende handclaren in N.-Holland was een onderzoek ingesteld naar het groote prijsverschil tusschen de 40 N.-Holland- sche Edammer kaas en de 40 Friesche Edammer kaas. Het bleek. dat dit komt, om dat de N.-H. Edammer beter van smaak is en meer geschikt voor opzetkaas. De handel dringt er dan ook op aan, om door het leveren van goede kwaliteit den poeden naam van het product hoog te houden en wijst erop, dat het pasteuriseuren der melk den smaak van de kaas benadeeld. Alle handdaren bleken orijs te stellen op het behoud van de lettters N. H. op de rijkskaasmerken, om te kunnen bewij- zen, dat die Edammer kaas uit N.-Holland afkomstig is. Nog werd medegedeeld, dat de Spaansche regeering besloot om tot 1930 de invoer- rechten op de kaas niet te verhoogen. Aankoop benoodigheden. Geconstateerd v ?rd, dat ten aanzien van den aankoop van i enoodigdheden een toe nemende belangstelling vie! waar te nemen. Bij de boterkeuringen was een onvoldoend vettig zijn geconstateerd. Gebleken was, dat de room on voldoende werd gepasteuriseerd. De kwaliteit van de boter was over het alge meen weinig vooruitgaande. Bouw commissie. Geadviseerd werd, bij eventueele bouwplan- nen voor de fabrieken eerder met de bouw- commissie in overleg te treden, omdat dit de reorganisatie ten goede zal komen. De ctirsus voor botermakers geniet veel be langstelling, en werd door 16 leerlingen ge- volgd; de stookcursus door 14 deelnemers. Bestrijding van tuberculose en cut- dere veeziekten. Het bestuur staat welwillend tegenover de maatregelen in deze te nemen en acht het van veel belang, dat de fabrieken hieraan hare medewerking verleenen. De werkzaamheden in deze door de hier- voor opgerichte vereenigingen gedaan, wijzen op eene goede ontwikkeling, want het aantal VOOR HET LEVEREN VAN UW BEVELEN WIJ ONS ZEER GAARNE AAN. i«n

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6