PUROL B i oscopen Tijrischriften Rechts:zaken koeien dat volgens de rijtevoorschnften zal worden behandeld is thans gestegen tot ruim 5305 stute. In het bestuur van genoemde vereeniging wordt onze bond vertegenwoordigd door den heer H. K. Koster. Bestriding van de tuberculose onder het rundvee. De Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in Noord-Ho'alnd geniet bij hare werkzaamheden goede belangstelling van verschillende zijden, zoodat voor deze jonge vereeniging voldoende werk is te doen. De volgende organisation werken in deze inede: Zuivelfabriek Terschelling met '203 veehouders en 2300 koeien, Melkboeren Ter schelling met 14 veehouders en 150 koeien, Oost 35 veehouders en 650 koeien, De Eerste- ling Stompetoren met 26 veehouders en 800 koeien, Zuivelfabriek Op-meer met 21 veehou ders en 380 koeien, Vereeniging te Hauwert met 15 veehouders en 353 koeien, Vereeni ging te AssemUitgeest met 20 veehouders en 547 koeien, Vereeniging te Wieringer- waard met 5 veehouders en 125 koeien. Totaal 330 veehouders en 5305 koeien. Onderhandelingen zijn nog gaande te Oudendijk, Hoogkarspel, Assendelft, de Zijpe, Heer-Hugowaard, Schellinkhout, enz. Devoorzitter merkte nog op, dat de kosten, waaronder begrepen die voor onder- zcek, administratie en de levering van tuber- culine voor de fabrieken nooit meer bedragen dan 0.50 per koe, omdat het Rijk per koe 50 cent subsidie geeft en de provincie 1. Dr. S c h e y rapporteerde over de vak- school voor kaasmakers Dit jaar is een nieu we tweejaarlijksche cursus begonnen. Aan het toelatingsexamen namen 47 kaasmakers deel. Het toelatingsexamen oordeelde dr. Schey een gebrekkig middel, om uit te maken, wie toegelaten moet worden, doch hij wist geen ander middel, om degenen te weren, die in geen geval geschikt zijn. Dertig kaasma kers werden onvoorwaardelijk toegelaten, negen op voorwaarde en acht afgewezen Voor de vorming van het personeel der toe- komst was de school, die alleen theoretische lessen geeft, van veel belang, waarom dr Schey aandrong op het bevorderen van het bezoek aan de school. Dr. Schey braeht ock verslag uit over de werkzaamheden der commissie van de melk- cursussen voor 1928. Betreurd werd, dat er in 1928 zoo weinig ani-mo om melkcursussen te organiseeren, was geweest. De heer Bus (Wormerveer) betoogde, dat in industriestreken een boer een misdaad be- gaat tegenover zijn kind om dit melken te leeren, aangezien aldaar in de fabrieken meer te verdienen valt dan ooit met melken ver- diend kan worden. De heer D o k t e r rapporteerde nog over de commsisie voor de landbouwcooperatie De commissie blijft de landbouwers voortdu- rend aanmoedigen om zich aan te sluiten bij de landbouwboekhouding der Coop. Zuivel- bank. DE NIEUWE WET OP DE NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. Mr. P. Langeveld hield hiema een korte verhandeling over de nieuwe wet op de Naamlooze Vennootschappen. Spr. ving aan, meter op te wijzen, dat in ons land de oer- vorm van de N. V. ligt. In 1602 was het J Pz. Coen, die de eerste N. V. oprichtte. De Fransche revolutie bracht in den vorm veel wijzigingen en ere toen vastgestelde bepalin- ger, zyn over 10 jaar een eeuw oud. Tevreden was men met die bepalingen .niet en als ge- woonlijk komt de wetswijziging als het kalf verdronken is. Aan minister Conner komt de eer toe, de nieuwe wet te hebben gemaakt, al werd die dan ook met weinig enthousiasme ontvangen. Zijn wijzigingen gingen velen niet ver genoeg, maar anderen weer te ver. Omdat de regeeringsmachine zoo langzaam werkt, werd toch tenslotte maar besloten, om de wet met een zucht aan te nemen. Als ob- jectief beoordeellaar gelooft spr. dat die wet veel goeds heeft gebracht. De wet heeft vier nieuwe grondslagen, die eenige zekerheid kunnen geven voor de toekomst op verschil lende punten. Er is meer vastheid gekomen Allereerst de openbaarheid van de inrich- ting van en de machtsverdeeling der N V Dan de bescherming van Ret vermogen der vennootschap en de regeling van den inbreng van andere zaken dan van geld. Voorts de regeling van persoonlijke aansprakelijkheid van oprichters, bestuur en commissarissen jegens aardeelhtfuders en derden. Bovendien regelt de wet de bescherming der positie der nboderheden onder de aandeelhouders. 1 Z-nril 1f>29 wordt de nieuwe wet ingevoerd Spr. zette de voordeelen, aan de openbaar heid verbonden, uiteen en wees erop, dat di3 bepaling van toepassing wordt zoowel voor groote als voor kleine vennootschappen. Te- gen de verschuilingen van Commissarissen en Bestuur, waakt de wet. De balans moet gepubliceerd worden en op de bureaux van de Kamers van Koophandel worden neerge- legd. De bestuurderen en commissarissen zijn persoonlijk aansprakelijk. Zij moeten alle stukken teekenen en als een van hen niet kan teekenen, dan moet vermeld worden de redenen waarom hij dit niet kan. In den te- genwoordigen tijd wordt een bestuursfuncti- of een functie van commissaris in een N. V geen sinecure meer. Spr. vond die bepalingen zeer belangrijk. Ook heeft de Minister ge zorgd, dat hii waakt tegen het zich verschui- len door Commissarissen of bestnurderen het doet er niet toe, hoe men zich noemt. Wi; handelingen pieegt. die overeenkomen me^ wat dagelijks de Directie of Commissarissen doen, wordt, als dat noodig is, zoowel civiel rechterlijk als strafrechterlijk aangesproken voor die handelingen Als advocaat bad spi rpsped voor de were'dwijsheid, die Minister Donner in de wet heeft gelegd. Hieruit spreekt de toon van iemand. die de werelcl kent en zich niet met een kluitie in het riet laat sturen. Een belangrijk punt in de nieu wp wet is ook het omkeeren van de bewijs- last, als bij de motor- en rijwielwet, hoewel een van de gevaarliikste punten voor com missarissen en bestuurders. Verder besprak spr. nog het enoueterecht, dat de wet toekent aan een gro^p aandeelhouders om te vragen, hoe het met de zaken zit. Ook daartegen wer den een massa bezwaren geoppprd, o.a. dat in Engeland was geb'eken, dat men van dit recht toch zoo goed a's geen gebruik maakt In ieder geval zou zoo'n bepaling echter pre- ventief werken. Volgens de nieuwe wet kan de president van de Vennootschap geialfefl, als de Direc- tie die weigert. Het stemrecht is ook zeer uit- voerig geregeld. Een belangrijk punt is ook de kwestie van de overdracht van aandeelen. Voor kleine Vennootschappen is het goed, in de Statuten op te nemen, wie of aanaeelhou- der wordt en terugstorting op aandeelen wordt alleen mogelijk, als er zuivere winst is. Al die bepalingen in de Statuten moeten gepubliceerd worden en ter visie worden ge legd op de Kamer van Koophandel. Op alle mogelijke manieren heeft de Minister erop gelet, om fraude te voorkomen. De Commis saris door Mr. Levy genoemd „de nette mijn- heer met den hoogen hoed op, die tantieme opstrijkt en niets doet", kan deze houding aan blijven nemen, maar zijn werk is in de nieu we wet geen sinecure meer, omdat hij in zijn aansprakelijkheid gelijk is gesteld met een bestuurder. De Commissarissen kunnen ver- plichb worden, aandeelen, die zij hebben in pand te geven. Van zeer veel belang is ook de bepaling, dat belangrijke zaken niet meer door den kantonrechter, maar door de recht- bank berecht moeten worden. Een geweldig punt is ook, dat het heilig huisje van decharge door den Minister on dersteboven is gegooid, doordat hij aan een curator het recht heeft gegeven om een dc- chargebesluit niet meer te accepteeren. Een commissaris of een bestuurder, die er niet in s'aagt, zijn onschuld aan te toonen, kan thans gestraft worden met een gevangenls- straf van drie jaar, en zeker is het, dat door deze nieuwe wet eens een frissche wind waait in vele muffe N. V.'s. De Minister heeft met alle kracht gewerkt om knoeierijen te voorko men en pub'-citeit naar voren te brengen. Spr. raac.de iedereen om zich op de hoogte te stellen van de wet, alvorens zich als be stuurder of commissaris in eene N. V. te blij ven om ongelukken te voorkomen. (Applaus). De technicus van den Bond de heer Van Buren rapporteerde nog over de door hem verrichte werkzaamheden. 168 fabrieken wa- ren door hem bezocht en wel het meest de zoet-fabrieken. Het best kunnen de fabrieken ingericht worden, waar de samenwerking tusschen het Bestuur, de bouwkundige en spr. goed is. Van bondswege mocht wel iets gedaan worden om te komen tot meer vetge- halte dan de fabrieken in het afgeloopen jaar hadden. Spr. raadde de fabrieken aan, dit te berekenen en daarvan opgave aan den Bond te verstrekken. De verkiezing van 2 leden van bestuur en een plaatsvervangend lid van bestuur van den F. N. Z. voor 1929 werd aan het Be stuur overgelaten. West-Friesland, Dirkshom en de Volhar ding te Wieringerwaard werden tot leden van de financieele commissie aangewezen voor het nazien der rekening 1928. Bij de behandeling van de begrooting werd uitvoerig gediscussieerd over het voorstel om het salaris van den technicus met 200 te verhoogen en dat van den Secretaris in over- eenstemming met diens voorstel met f 200 te verlagen. Verschillende stemmen gingen op, dre betoogden, dat beide salarissen geschei- den gehouden moesten worden. Tenslotte deed de heer Jn. Blaauwboer het voorstel om het salaris van den secretaris ongewijzigd te laten, omdat bleek, dat dit denkbeeld bij den secretaris was opgekomen, omdat hij het noodzakelijk vond, dat de technicus verhoo- ging kreeg, het Bestuur de begrooting niet wilde overschrijden en hij over voldoende mid- delen beschikte om ook met een lager salaris genoegen te nemen. Het bestuur nam, nadat de Voorzitter erop had gewezen, dat de vergadering de conse- quentie van begrooting-overschrijding moest aanvaarden, dit voorstel over, dat daarop bij arelamatie werd aangenomen. Met algemeene stemmen werd ook besloten, om het salaris van den technicus met 200 te verhoogen. De heeren LaanenDeWit kwamen er tegen op om als vergoeding van fabrieken voor adviezen, leeraar technicus op de be grooting een ontvangst van 500 te ramen. Zij gaven er de voorkeur aan om den om- slag per 1000 Kg. melk clesnoods met een cent te verhoogen. De Voorzitter zette uitvoerig uiteen, waarom het bestuur deze nieuwen post op de begrooting had geplaatst en stelde in het licht, dat het niet in de bedoeling ligt om alle adviezen te berekenen; slechts als vele advie zen gevraaojd worden, zal een vergoeding van 15 per werkdag berekend worden. Aangezien s'echts een lid het denkbeeld van de beide heeren steunde, verlangden zij geen stemming, waarop ook deze post z. h. st. op de begrooting werd gehandhaafd. De begrooting werd hierop in ontvangst- en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 17311. De Voorzitter sloot hierop met een woord van dank de vergadering. URSEM. Gistermorgen ten 10 uur had ten huize van den heer J. Kok te Rustenburg de openbare verhuring plaats van de landerijen, behooren- de aan de banne en den polder Ursem, be- nevens die van het Burgerlijk Armbestuur en de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente. Voor het eerst werden voor bouwland ge- presenteerd de Aalweer te Rustenburg. de Klaverweid aan de Goorn, Munnikerdammer- land in de polder te Noordijk, de Grabiels- akker in de polder Ursem en de Uitgang en Tuinakker. D ze landerijen moeten voor 1 April 1929 gescheurd zijn en worden gebruikt als bouw land, waarop het verboden is mosterdzaad te verbouwen. De uitslag was als volgt: De Aalweer 0,68.10 H.A. 190, 131); Het Visscherslandje 1.51.10 H.A. 290, (f 287); Het Braakstuk 1.47.10 H.A. 290, f 287); De Meerven 2.63.90 H.A. 430, f 426); Het Maryneland Zuid 1.05 70 HA. f 170. (f 190); Het Maryneland Noord 1.05.70 H.A. 192, 170); Bouwland a. d. Costery op de Gouw 25.20 H.A. 40 (f 41); Bouwland aan de Haverkamp 28.60 H.A. f 60. (f 57); Bouwland Papeland op de Wijzend 27.40 H A f 45, 38); De Vier- diemt of Kieft 1.30.20 H.A. 245, 215); Kruis en Papeland 96.90 H.A. f 175, 281); Wilmpjesland 1 75 40 H.A. 245, (f 242); Geeskeland 99 90 H.A. f 200, 192); Het Riet'e 1.25 30 H A f 321, 322); Papeland in Mijzen 94 10 H A. 115, 115); De Cost"ry op de Gouw 51 H.A f 202. f 182); De Vorselav 1.11.40 H.A. f 225, 210); De Haverkamp 1.78.60 H.A. 'f 474, 345); De Klaverweid 97.60 H.A. f 292, 147); De Grabielsakker 77 70 H.A. 278, (f 121); Jan- nes en Kolkakker 83.10 H.A. f 110, 110); Aan de Meersloot 90.30 H.A.'/ 234, 173); Munnickerdammerland 1.30.80 H.A. f 482, 360); Munnickerwervt 92.20 H.A. f 185, f 182); Achter Huisman Willisakker 1.27 90 H.A. 255, 245); Papeland op de Wijzend I.7.10 H.A. f 166, 166); Uitgang en Tuin akker Zuid 83.65 H.A. 298; Uitgang en Tuinakker Noord 82.65 H.A. 318; geza- melijke opbrengst 1927/28 370; Arie Olies Rietlandj-e 35.60 H.A. 22, 7); Bouwland a. d. Grabielsakker-25 H. A. 41, 42); Noordelijk gedeelte Gouwland 98 60 H.A. 360; Zuidelij-k gedeelte Gouwland 98.60 H.A. f 435; gezamelijk-e opbrengst 1927/28 f 325; Kleine Gouwland 1.29 40 H.A. f 225; Gootj-es Laay 1.75 H.A. f 300; Het Kruifje 48.10 H.A. 85; Het Rietje 30 40 H.A. 60; Het Schermerland 1.13.15 H.A. 120; Dringsmeer Voorstuk 1.37.40 H.A. f 200; Dringsmeer Midden 1.80 70 HA. f 275; Dringsmeer Achter 1.14 H.A 170; De N. W. Kade 53.20 H.A. f 35; De Turk I.26.60 H.A. f 200; Rustenburgerdijk le ged. 60; Rustenburgerdijk vanaf het Perk 35; De nieuwe Bouwakker 42.50 H.A. 125; Het Vischwater Polder le gedeelte 124; 2e gedeelte onderhands, Oude Noordijker- w-eg le gedeelte 35; Oude Noordijkerweg 2e gedeelte 35; Nieuwe Noordijkerweg le gedeelte f 40; Nieuwe Noordijkerweg 2e ge deelte opgehouden; Uitgang Wogmeer op- gehouden. De tusschen haakies geplaatste cijfers ge ven de opbrengst 1927/28 aan. Theater Cinema Americain. Vrijdag 14 December a.s. zal in het theater Cinema Americain een bijzonder mooie film vertoond worden, namelijk de oorlogsfilm „Vlammende Vleugels", die overal waar zij tot dusver vertoond werd, voile zalen heeft getrokken en zeer gewaardeerd is geworden. Wij laten uit zeer vele gunstige recensies welke- ons ter inzage verstrekt werden hier een viertal volgen, resp. van opvoeringen in Den Haag, Haarlem,. Amsterdam en Rotter dam en deelen tevens mede, dat het in het voornemen van de Directie van het C. A. ligt deze film, zooals oak elders geschiedde, door het weergeven van verschillende geluiden, met het filmbeeld overeenstemmend, te laten begeleiden. De Haagsche Crt. schrijft over deze film: De Derde groote Amerikaansche oorlogs film na De groote parade en What price glory in de geweldige Paramount-productie: Wings, in vele opzichten ook een meesterwerk van regie en fotografeerkunst. Vlammende vleugels geeft een sdhrijnend juist beeld van -den verschrikkelijken lucht oorlog, is een hartverscheurend epos uit het hemelruim en kan beschouwd worden als de derde anti-oorlogs'film. Want er zal niemand zijn, die niet onder den beklemmenden indruk komt van de groote tragedie in de lucht, nie mand die niet diep bewogen wordt door de wreede menschenslachterij, niemand. die zich niet met hart en ziel verzet tegen den 20en eeuwschen beschavingsvorm, die oorlog heet. Vlammende vleugels is een merkwaardige film uit fotografisch oogpunt. Zelden zagen wij zulke schitterende oonamen van den strijd in de lucht, zulke levende documenten van den wreeden technischen oorlog, die in al hun vreeselijkheid toch ook weer gran- diocs-imponeerend zijn. Knallende mitrailleurs, ronkende motoren. behendige manoeuvres, dan vlammende vleu- cels, jonge kerels die naar beneden storten De duels van den Duitscher von Kellerman met ziin ,,vlie?end circus" met de Amerikaan sche vliegtuigen, de reusachtige bomrnen- werpers, het is van een imposante geweldig- heid. die ons vaak met afschuw vervult. „Vlammende vleugels" is een machtig film- werk, dat zeker tot de gebeurtenissen van dit seizoen behoort. De Oprechte Haarlemsche Crt. schrijft: Een talrijk publiek heeft de premiere met spannende aandacht gevolgd en er was een roen: schitterend. Wie dus iets bijzonders wil zien, die ga deze week naar Cinema. Het gaat er warm toe en we verzekeren U, dat gij met een kleur van spannend volgen, naar huis toe gaat. Het Handelsblad schrijft: Suizende granaten, als torpedo's wegge- schoten uit voort-ijlende vliegmachines, knet- terende mitrailleurs, links en rechts van de bestuurders, propellers die de roofvogels voortdrijven, boven de slagvelden, onver- schrokken aviateurs die zoo aan den dood ge- wend raken, dat zij verheugd naar de han gars Snellen als de alarm-signalen worden gegeven, rijen marcheerende soldaten die door kogelregens uit de vliegtuigen worden weggemaaid, bravourestukjes van luchthel- den die loopings en vol-planes uitvoeren als dagelijksch (en ook als nachtelijk) werk, afweerkanonnen die hun vervaarlijke projec- tielen de ruimte in slingeren observatiebal- lons waarvan de bemanning zich met para chutes redt als de vijandelijke vliegers de bolle gevaarten naar beneden halen, in puin geschoten dorpen, bloed, vuur, tranen dit alles en nog veel meer heeft de Paramount tezamen gebracht in de film „Wings" daarbij rekening houdend met: de be'angstelling in de heldenfeiten uit den werel-doorlog; de belangstelling in de aviatiek; de belangstelling in de liefde. Wings" werd zoodoende een „best seller" onder de films, en Paramount had haar Schlager. De Metro Goldwvn speelde „De Groote Parade" uit. Fox ..What Price Glory", welaan, Paramount kwam met „Wings", en daarmede zijn de drie grootst-opgezette oor- logsfilms meteen genoemd, want alles wat da^ma is gekomen, bleef imitatie. Er is sterke dramatische spanning, de beide jongens zijn prachttypen, gecreeerd door Buddy Rogers en Richard Arlen. Deze film „Wings" zal niet gauw worden geevenaard, zij is, in een eigen genre, zeker een evenement in filmland. De Nieuwe R'damsche Crt. schrijft: een zeer grootsch filmwerk. Als men gemakkelijk in ziin stoel gezeten op het doek de vliegachines brandend naar de gu'7'ge aarde ziet wervelen. als men deze mechanische vogels om elkaar heen ziet wen- telen en dansen in de geweldige wolkenpartij- en, dan zit ge verstomd hoe het mogelijk is geweest dit op de film vast te leggen. Ook gezien van het stand-punt van hoe bij een film zulk een angstwekkend-juiste geluidsnaboot- singen door technisch-volmaakt gevonden machines in het orkest mogelijk zijn, mag deze rolprent er wezen. De luchtgevechten zijn angstig van ge- durfde natuurlijkheid en de ontploffingen in de ruimte voor-onder doen U het hart soms ineenkrimpen. niets dan lof. De Revue der Sporlen De Revue der Sporten beval elke week een keur van overzichten van voetbal-, hockey-, tennis- en andere wedstrijden, en terecht merkt de redactie van het blad dan ook op, dat geen gewest vergeten worden. Dat is nog wel -eens het geval met het Noorden, waar de sport door de bladen soms stiefmoeder lijk behandeld wordt. Niet alzoo bij de Revue der Sporten. En zoo zien we thans o m. de voetbalwedstrijd Be Quick—Leeuwarden, k-eurig verslagen en verlucht met eenige kiek- jes, in dit nummer opgenomen. Over voetballen gesproken, nog eens weer wordt de wedstrijd ItalieNederland gememoreerd. Een tweetal interviews met de jongste spel-ers door plaatselijke bladen zijn overgenomen. Zoo vertelt Bakhuys het een en ander aan de „Prov. Ov. en Zwolsche Courant" en we lezen daarin iets wat ons bijzonder trof. „Toen de penalty genomen zou worden, aldus B., waren de Italianen uitgelaten van vreugde. Alleen Baloncieri was tergend kalm Hij 1-egde den bal op de stip. B r a u n (scheidsrechter) f 1 o o t Baloncieri legde het leer nog een beetje beter1) een aanloop 'n knal. en't was 32 voor Italie' Is het werkelijk zoo gegaan, dan begingen en Baloncieri en de .scheidsrechter een fout. Immers, er was reeds gefloten, dus het spel was weer hervat. Legde Baloncieri den bal dus iets beter, dan deed hij dus iets, wat niet mocht. Deed hij dat met zijn voeten, dan mocht hij toch zeker niet voor de tweed-e maal den bal aan- raken. Deed hij het met zijn handen, dan had een nieuw handsgeval plaats. In dat geval had dus aan Nederland een vrije trap moe ten worden toegestaan en was de uitslag al- licht anders geweest. Dit geval is troutvens niet alleenstaand. Dikwijls zien we dergelijke overtredingen ook bij vrije schoppen buiten het strafschopge- bied. De scheidsrechters zien zulke overtre dingen steeds door de vingers. Maar is dat, zuiver beschouwd, wel heelemaal juist? 1) Spatieering door ons. Red. DE KERSTVLUCHT NAAR INDe. De noodlanding der P.H.A.E.N Zooals we gister reeds onder telegrammen meldden, heeft de P.H.A.E.N, wegens ijs- vorming op de vleugels bij Gotha op 30 K.M. van Erfurt (in Thiiringen) een noodlanding moeten maken. Wat de bemanning vertelt. De bemanning van het vliegtuig P.H.— A.E.N, heeft de directie der K.L.M. opgebeld uit Gotha, mededeelend, dat zij aldaar op een 'bouwland om 11 uur 30 min. Amsterdamsche tijd hebben moeten landen, daar zich op den vleugel een ijslaag van 7 c.M. dik had afge- zet. Er worden maatregelen genomen, om het dichtstbijgelegen vliegveld van Erfurt te be- reiken, om van daar uit, zoodra nieuwe ijs- zetting niet meer gevreesd behoeft te worden, den tocht voort te zHten. De ijsvorming heeft tweeerlei gevolgen. In de eerste plaats, dat zij het gewicht van het toestel buitengewoon verzwaart, en in de tweede plaats, dat zij het oppervlak van den vleugel dusdanig wijzigt, dat het draagver- mogen er van nadeelig wordt beinvloed. Ijsvorming op vleugels is een zeer zeld- zaam verschijnsel, dat bij de K.L.M. tot dus ver slechts eenmaal is waargenomen. De machine niet beschadigd. Het vliegtuig is bij de landing (deze ge schiedde op een aardappelveld) niet bescha- didg. 't Is niet onmogelijk, dat de P.H.A.E.N, reeds heden verder vliegt, wanneer het ijs van de vleugels verwijderd zal zijn. Uit Erfurt (een groot vliegstation) zijn hulpkrachten naar de plaats der noodlan ding vertrokken. AMERIKAANSCHE VLIEG- INDUSTRIE. De productie van de Amerikaansche vlieg- tuigindustrie is van 302 vliegtuigen in 1921 gestegen op circa 10.000 stuks in 1928. De export van vliegtuigen en vliegtuigmotoren steeg van 470.000 dollar in 1921 op 3.8 mil- lioen dollar in 1928. ONGEVAL OP DE LIJN KEULENBERLIJN. Drie dooden. Een vliegtuig van de lijn Keulen—Berlijn moest gister in de buurt van Gardelegen in Altmark ^en noodlanding maken. Bij die lan ding vloog de machine in brand; de beman ning drie personen werd gedood; de eenige passagier kon gered worden. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 10 December. VOORTGEZETTE ZAAK. De gedetineerde verdachte M. S. stond opnieuw terecht terzake den hem ten laste gelegden diefstal van een motorrijwiel op 3 September te Alkmaar. Gehoord werd thans de reclasseerings- ambtenaar als getuige. De officier gaf in zijn requisitoir blijk niet met verdachte te dweepen. Deze gedraagt zich niet bijzonder deugdzaam, afgescheiden van het feit waarvoor hij terecht staat. Spr. requireerde dan ook 5 maanden onvoorwaar- delijke gevangepisstraL Mr. de Groot, ver'dediger van verdachte, refereerde zich aan het uitgebrachte reclas- seeringsrapport en aan het oordeel van den politierechter. Verdachte werd daarop veroordeeld tot 3 maand.n gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. MOEDER EN DOCHTER OP DE BEKLAAGDENBANK. Dirkje Z., huisvrouw van Jacob G., en haar 17-jarige doch ter Kniertje G., beiden te Egmond aan Zee, stonden terecht ter zake mishandeling van de 18-jarige Lena Zwart, een nichtje die zij, volgens de dagvaarding, gezamenlijx htbben gestagen, gestompt en tegen en schutting geduwd. Genoemde Lena Zwart werd door haar galant thuis gebracht. Kniertje heeft haar alleen geslagen, de rest komt voor rekening van tante, n.l. het stora- perr duwen en knijpen. Tante zeide: „Ik *sta ier eelemael onskil- dig", waarop de lezing van tante volgde om die stelling nader te bewijzen. Daarop hield nicht Kniertje haar pleidooi, dat ook bijzonder belangwekkend genoemd. kan worden en tot conclusie had, dat nicht Lena haar heeft geslagen en zij niets straf- baars heeft uitgevoerd. De gehuwde zuster van de mishandelde, mej. Wijker, de haar hoed thois in Egmond heeft gelaten, gaf een uitvoerig relaas van't nadeel van de verdachte dames. Eisch tegen de moeder f 20 boete en tegen Kniertje 7 boete of 7 dagen tuchtschool. Mr. de Haes, verdediger van Kniertje, vraagt voor haar een voorwaardelijke straf, met onder toezicht stelling, zich refereerende aan het rapport der reclasseering. Vonnis: Vrijspraak voor de moeder en voor de dochter 10 bete of 10 dagen hecht., benevens een hartige vermaning als toegift. BELEEDIGING. De niet verschenen verdachte Philippus B. heeft op 25 September te Oudescliild op Texel aen getuige Jacobus Zoete, onderwij- zer aldaar, beledigd door te zeggen: „Je bent een(een bepaald soort natte neus), je kan barsten". Deze onderwijzer schijnt niet bepaald populair te zijn. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. Vonnis 10 boete of 10 dagen hecht. NOG MEER COMPLIMENTEN. De 44-jarige Antje L., huisvrouw van Th. B. te Oudeschild, op Texel, stond even- eens terecht ter zake belevdiging van den onderwijzer Jacob Zoete, dien zij ook heeft ekwalLiceerd als een sneus en wel op 30 Augustus j.l. De dame was boos omdat haar dochtertje verzuimden schooltijd moest inhalen. Ook deze verdachte schijnt geen enthousiaste be- wonderaarster van den paedagoog te zijn. De politierechter merkte terecht op, dat verdachte, indien zij zich niet kan vereenigen met de onderwijsmethode van den getuige, zij zich moet wenden tot de schoolautonteiten en zij zich moet onthouden van scheldwoor- den, vooral niet in het bijzijn der schoolkin- ceren. De officier onderschreef dit ten voile en eischte 15 boete of 15 dagen hecht. Vonnis 10 boete of 10 dagen hecht. PIANO IN HUURKOOP. Deze zaak contra A. B. S. te Enkhuizen werd opnieuw aangehouden en wel tot a.s. week. BRUTALE OPLICHTERIJ. De landbouwer Jacobus P., vroeger kaas- handelaar, stond terecht ter zake oplichterij van den groeutenhandelaar P. Ris, aan de Breedstraat te Alkmaar. Hij vervoegde zich op 5 September aldaar met een aantal kaasjes, volgens zijn mede- deeling gekocht door den heer Visser, over- buurman van Ris en wist met bedriegelijke smcesjes dezen te bewegen bedoelde kaasjes te betalen met 18.60. Het bleek echter, dat Visser niets had gekocht. Verdachte bektnde, doch beweerde, destijds niet toerekenbaar te zijn geweest. De heer Ris is tot dusver nog niet schade- loos gesteld, doch verdachte wilde den voi- genden ochtend de zaak wel in orde bren gen. ,,Dat staat er dus goed voor", zeide de po litierechter. Getuige Visser verklaarde geen zaken met verdachte te hebben gedaan. Hij kent hem zelfs niet. Verdachte schijnt vroeger ook al eens zoon' rare kaasnegotie bij de hand te hebben gehad. Hij werd deswege reeds voorwaarde- lijk veroordeeld. De officier wist niet wat hij met dezen jongenman moest doen en verzocht nader on- derzoek. De zaak werd uitgesteld tot 7 Januari. MISHANDELING VAN EEN HUIS- MOEDER. De heer Hendrik A., niet verschenen, heeft volgens dagvaarding in zijn woonplaats, den Helder, mej. T. Bolland, huisvrouw van H. Noort, wonende in de Achterstraat al daar, mishandtld. Er was tusschen partijen een kwestie over een postwissel. Juffrouw Noort werd ont- haald op schoppen en klappen en bezit zeker een gevoelige natuur, want zij heeft er nog pijn van. Het feit is gepleegd op 3 Octo ber j.l. Verdachte staat bekend als ruw, maar fi- nancitel zwak. Eisch 40 boete of 4C dagen hecht. Von nis f 25 boete of 25 dagen hecht. BELEMMERING. De afwezige verdachU P. A. v. H. te Enk huizen heeft op 11 October zijn broeder op- gestookt niet te voldoen aan het bevel van den hoofdagent Ubbels om van zijn rijwiel af te stappen, op grond dat deze persoon zonder licht reed. Genoemde P. A. v. H. heeft Ubbels zoodanig gehinderd, dat hij in de uit- oefening van zijn ambtsplicht werd belem- i..erd. Eisch 25 boete of 25 dagen hecht. Vonnis 20 boete of 20 dagen hecht. OMZETTING VOORWAARDELIJKE STRAF. Dez aangelegenheid werd met geslotei deuren behandeld. Uitspraak aangehouden tot 14 Januari. DIEFSTAL VAN MOTOR-OLIE. De machinedrijver Jb. M. te Medemblik staat, na heropening der deuren, terecht ter zake dat hij in den nacht van 28 op 29 Sep tember zich wederrechtelijk heeft toegeeigend- een bus met motor-olie, bij welk feit hij op heeterdaad door de politie werd betr^pt. Doos 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogiitta

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7