DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HEDENAVOND MUZIEKAVOND Buitenland Honderd dertigste Jaargang Uit het PaHemenf lagelijksch overzicht. WILLEM ANDRIESSEH No. mi D!t nuramer besfaaf ait 2 bladem 1328 Deze Coarant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. ftbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRUS DER GEWONE ADVERTENTlENi Per regel 0.25, bij"groote contracfen rabaf. Qroote letters naar pJaafsrufmfe. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrukkerty v/b HERMs. COSTER ft ZOON* Voordam C 9. Dircctenr: C. KRAK. DO.YDERDAO Telef.nr, Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37 06. Hoofdredacteurs Tj. N. ADEMA. Den Haag, 12 December 1928 Aivorens met de behandeling der Water- staatsbegrooting voort te gaan heeft de Twee- de Kaner gisteravond zich nog eenigen tijd bezig gehouden met enkele suppletoire be- grootingen Een daarvan betrof de overbren- gina; van de credi.eten in verband staande met de Zuiderzeesteunwet van Waterstaat naar Financien De tweede betrof o.a. de steunver- leening van een. achttal groentekweekers te Naarden ter tegemoetkoming in de schade door de mobilisatie in oorlogstijd geleden Bovendien werd daarbij een bedrag van 22 millioen toegekend aan Ned. Indie als aan- deel in wijlen de Oorlogsbelasting. Dit kon eerst thans worden vastgesteld. Van zijn onmiskenbare talenten als cau- seur heeft minister Van der Vegte flink ge- bruik gemaakt bij de begrooting van de spre- kers, die algemeene beschouwingen over zijn begrooting hebben gehouden. Het was also! !hij keuvelde niet over dingen, die niet de al- gemeene belangen van den staat betreffen maar over de jongste nieuwtjes in de krant Wij kunnen ons dan ook wel begrijpen, dat dit de hoorders soms wat kregelig maakt en zoo is het verklaarbaar, dat de heer Braat op een oogenbilk misnoegd uitriep: „Je zegt niks!" Intusschen zei de heer Van der Vegte wel wat, n.l. dat het hem onmogelijk was aan alle wenschen zelfs ook maar aan de meeste te voldoen. Reeds de financien verzetten zich er tegen. Wanneer hij gehoor gaf aan de wen schen van den heer Krijger en anderen om de spoorwegover gan gen bij Leiden, Apeldoorn, Tilburg en Eindhoven te verbeteren, dan zou dit aan de staatskas een 32 a 33 millioen kos- ten en dat achtte de minister niet mogelijk Toch zal de toestand niet ongewijzigd kunnen blijven! De minister achtte de zaak daarom zoo moeilijk, omdat hij wanhoopt aan de medewerking van de gemeenten, maar heeft hij daaromtrent reeds voldoende zekerheid? Dat bleek uit zijn uiteenzetting niet. Wat de bewaking van de overwegen aan- gaat, vindt de minister den toestand niet zoo wanhopig erg. Er zijn dit jaar niet meer men- schen overreden dan verleden jaar: 18. Maar als men bedenkt, dat door behoorlijke bewa king die menschr/ilevens zouden zijn ge- spaard gebleven, dan krijgen wij toch wel den indruk, dat de minister er wat te luchthartig over spreekt, Aan nog grooter beperking van den Zon- dagsdienst, waarvoor o.a. de heer Zandt in de bres was gesprongen, denkt de minister niet. Uit zijn woorden bleek ons, dat deze be- windsman niet zoo'n warm voorstander is van de handhaving der Zondagsheiliging als vele zijner anti-revolutionnaire partijgenoo- ten, gelijk b.v. de heer Duymaer van Twist In ieder geval behouden we onze 44 Zon- dagstreinen. Wat het personeel betreft, ziet de minister geen kans het contact tusschen de tramdirec- ties en de vakbonden van het personeel te hers'tellen. Het spoorwegpersoneel zal ver-' moedelijk als aandeel in de winst een week salaris extra ontvangen. De heer Krijger (C.H.) heeft bij repliek nog getracht den minister tot betere gedach- ten te brengen in zake de verbeteringen van de spoorwegovergangen, met name te Leiden Met een tunnel onder den spoorweg zou de zaak afdoende zijn te verhelpen en de spr., die zeker wel bevoegd is om daarover te oor- deelen, schatte die verbetering op niet meer dan een paar millioen. De minister was niet overtuigd, maar hij kwam nu toch met de belofte vdor den dag de zaak met de gemeentebesturen te bespreken. Dat is ten mi'nste iets gewonnen. De verdere discussie was niet buitengewoon belangrijk, zoodat we, na medegedeeld te hebben, dat de heer Brautigam (S.D A.P en na hem de minister bij de afdeeling „Red- dingswezen" hulde hebben gebracht aan onze zeeliedeii, die zich bij den jongsten stormweer als helden hebben gedragen, volstaan kunnen met het bericht, dat de Begrooting van Wa terstaat ten slotte zonder stemming, is goed- gekeurd. Hedenmiddag verdiept de Kamer zich weer in die van Financien. De Tweede Kamer is hedenmiddag begon- nen met afdoening van een motie welke nog van de Begrooting van Waterstaat was over- gebleven en heeft deze motie van den heer Van Braambeek (S D.A.P.), waarin den mi nister van Waterstaat werd verzocht stappen te doen tot herstel van't contact tusschen de vakorganisaties bij het trambedrijf en -de patrconsvereeniging, verworpen met 52 tegen 21 stemmen. De heer De Visser (Comm.) heeft daarop zijn interpellatie over de F« en-Digoel inge- bukken, daar hij de zaak bij de Indische Be grooting hoopt te oehandelen. Daarop is voortgegaan met de behande ling van de Begrooting van Financien. De heer De Visser (Comm.) begon al met drie moties in dehat te brengen. De eerste vroeg premievrij ptnsioen voor rijksambtenaren, de tweede vasie aanstelling in staatsdienst van hen, die meer dan een jaar op contract wer- k«L de derde pcnsioenverhooging bij de wet voor de oud-gewmsionneerden, zoodat aan .de •steunverle.ning een einde komt. De tweec motie werd evenwel niet voldoende onder- steund, zoodat zij buiten beraadslaging bleef Daarna hebben weer vele sprekers het woorc gevoerd. In het geheel hebben viet en twintig ieden der [(ax:- hun licht over de begrooting laten schijnen voordat de minister van Finan cien aan het wocrd kwam. Wij meenen di vrijheid te mogen nemen niet alle sprekers te vermelden, doch mogen enkele opmerkingen niet zwijgend voorbij gaan. Zoo de opmer- king van den heer Van Gijn (Vrijheidsb dat de regeering een voordeelig zaakje zou doen, zoo zij de zilveren munt verving door nikkelen geld. Inderdaad een aantrekkelijk denkbeeld, al ware het maar, dat daardoor heel wat voor de schatkist zou worden be- spaard. Maar op dit oogenblik kan men moei- lij'k verwachten, dat de regeering tot zoo iets zal overgaan. Minister De Geer is intusschen zoo vriendelijk geweest den spreker te beloven het denkbeeld te overwegen. Wat zooveel be- teekent alsdat er op dit punt vooralsnog niets zal geschieden. De heer K. ter Laan (S D A.P.) heeft een reeds vaak door hem bereden stokpaardje voor den dag gehaald en evenals de heer De Visser een pleidooi gehouden voor de oud-gepensionneerden. Zijns inziens deugt de wijze waarop deze gesteund worden, door bemiddeling van een stichting, niet en dient hun bij de wet een pensioenverhooging te wor den toegekend. Hij gevoelde dus veel voor een aer moties van den heer De Visser, doch dacht er over met een eigen motie aan te ko- men. Later heeft hij dit ook gedaan, doch zijn motie ietwat anders geformuleerd als die van den communist. De heer Boon (Vrijheidsb.) en voor en na hem ook anderen, heeft bezwaren geopperd tegen de inning van belasting door middel van de postkantoren. Hij vond het verkeerd, dat zooveel ambtenaren bij de belastingin- ning werden gemoeid, de post, de girodienst enz- en hij kwam dus op tegen de f 165000, .wdke voor deze wijze van belastinginning op de begrooting wa-ren uitgetrokken. De heer Bierema (Vrijheidsb.) achtte het onjuist de veilingsvereenigingen aan te slaan in de dividend- en tantieme-belasting en met kracht protesteerde hij in het bijzonder tegen de navordering over het vorige jaar, waar de veilingsvereenigingen volkomen te goeder trouw zijn. De heer Van Rappard (Vrij heidsb.) bepleitte ■afschaffing van de Grond- belasting en protesteerde tegen de emissie van leeningen, waarvoor de noteering was gewei- gerd. Dat leek hem een anomalie. Minister De Geer heeft in zijn antwoord de noodige bescheidenheid betoond, zelfs vreezen ,wij, dat hij, wel ,een enkele vraag onbeantwoord heeft gelaten. Laten wij dus resumeeren. De minister denkt er niet aan een radicale wijziging in de Personeele Be lasting te brengen, nu het wetsontwerp op de finaneieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten is ingediend en daarbij wordt vcorgesteld de personeele belasting aan de gemeenten over te laten. Alleen is het mis- schleri gewenscht een wijziging te brengen in de classificatie, wat ook voor de gemeenten van nut kan zijn, wanneer haar de belasting wordt ovcrgelaten. De regeling ten gunste van de oud-gepensionneerden geschiedt beter door middel van een stichting dan door ver- hooging van het pensioen over de gansche linie. Hij wil evenwel een betere toepassing van het stelsel overwegen. Aan afschaffing van de Grondbelasting denkt hij niet. Die wordt geregeld verdis- conteerd bij d.n aankoop, evenals de water- schapsbelasting enz. Wijziging in den accijns op het geslacht. is van hem niet te verwach ten na de verwerping van de motie-Van Rap pard verleden jaar. Aan den heer Fleskens verklaarde hij, dat doorgaans geen midden- standsbank, doch de boerenleenbanken cre- diet verschaffen aan den landbouw. Slechts bij uitzondering wordt tr een handelscrediet gegeven door een nijiddenstandsbank, b.v. aan net Westland, doch regel wordt dit nooit Naar aanleiding van de bezwaren van ver- schillende kanten geuit tegen de belasting inning door middel van de posterijen heeft de minister de desbetreff-nde post uit de be grooting gelicht en zal deze bij afzonderlijke suppletoire begrooting weder indienen. Dan kan er eens rustig over de zaak worden ge- sproken. Daarop zijn de ingediende moties in stem ming gekomen, doch alle drie, zoowel de bei- de van den communist als die van den heer K. ter Laan verworpen. Vermelding verdient, dat bij -de stemmingen1 veel leden aer Katho- lixkefractie tijdelijk in de koffiekamer ver- dwenen, wat voor den heer Duys aanleiding was om etteiijke grapjes te verkoopen. De tijdelijk afwezigen waren vermoedelijk wel geporteerd voor d; in de moties opgesloten geaachten, doch wilden er hun stem niet aan geven, nu de voorstellers behoorden tot hun niet sympathieke partijoi. De Kamer is daarop overgegaan tot behan deling van de artikelen var de Begrooting, en zij is er in geslaagd het gansche hoofa- stuk af te handelen, zij het ook ten koste van het warme middagmaal: het was al weer half acht, toen de enkele leden, die tot het einde hadden volhard, •huiswaarts keerden. We hebben o. a. bij den Dienst der Belastin- gen door de h.h. Bakker (C.H.), Oud (V D.) en J. ter Laan (S.D.A.P.) personeelsbelangen hooren bepleiten, welke de Minister beloofde te zullen overwegen. Bij de afdeeling Domei- nen hebben de heeren Drop (S.D A.P.) en Kersten (St. G. P.) een goed woord gedaan voor de mosselkweekers, die h. i. te zware pachtprijzen hebben te betalen. Bij de afdee ling Eeredienst, waarbij wij zes predikanten en vier leeken in de Kamer zagen, ongerekend den oud-predikant Dr. de Visser, die presi- deerde, heeft de heer Lingbeek (H. G. S.) een woord van protest doen hooren tegen de be- voordeeling van de Katholieke kerk boven de' Protestantsche, wat de uitkeeringen uit de staatskas betreft, doch minister de Geer heefl hem duidelijk gemaakt, dat hij zich vergiste. De heer Zandt (S. G. P.) heeft nog geklaaga over de onvrijheid der kerk tegenover den staat, doch de minister heeft dit ontkend en er op gewezen, dat de verhouding van de kerk tegenover den staat zoo vrij mogelijk is; de banden tuschen hen hebben in de eerste plaats slechts geschiedkundig belang. Wij meenen hiermee te kunnen volstaan. 13 DECEMBER van de regeering een onmiddellijk krachtig optreden tegen Bolivia. Zoover zal het wel niet komen, want de conferentie zal haar best wel doen, om het geschil uit den weg te ruimen. Zoodat de heele kwestie wel met een sisser zal afloopen DE GESPANNEN TOESTAND TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAGUAY. Een oude gesch.ied.enis, die nog nooit opgelost was. Oorlogszuch- tige stemming onder de bevolking van beide republieken. Een com- missie bertoemd voor het oplossen van het geschil. Zooals we reeds gedurende eenige dagen in onze buitenlandsche berichten meldden, is er tusschen de beide Zuid-Amerikaansche re publieken Bolivia en Paraguay een grensin- cident uitgebroken, dat zich eerst vrij emstig liet aanzien, maar dat waarschijniijk wel zal worden bijgelegd. De oorsprong van het geschil is reeds oud Gedurende vele jaren zijn door de naburige staten vruchtelooze pogingen gedaan, om de grenzen tusschen hen af te bakenen, het laatst in 1913. In dat jaar had de Argentijnsche re geering beide partijen overreed zich te ver- binden, zich aan een scheidsrechterlijke be- slissing te onderwerpen, als de commissie niet tot overeenstemming kon komen. De on- derhandelingen werden tot in den treure ge- rekt en het geschil bleef onopgelosL Totdat de vorige week de Boliviaansche en Paraguayaansche troepen in het betwiste grensgebied slaags raakten Na een hevig gevecht trokken de Bolivianen zich met een verlies van ruim twintig doo- den en gewonden terug en na dien tijd achten zij zich de beleedigde partij, en willen niet naar rede luisteren. Paraguay had voorge- steld de kwestie aan bemiddeling te onaer- werpen, maar Bolivia wilde hier niet van weten. De Paraguayaansche gezant kreeg zijn paspoort, Paraguay antwoordde op dezelfde wijze en de diplomatieke betrekkin- gen zijn verbroken. De voorzitter van het Congres te La Paz, de hofdstad van Bolivia, heeft in een plechtige rede verklaard dat de wetgevende macht achtei president Siles zou staan „tot de overwinning verzekerd was". Voorts zeide hij van het grensgeschil in Gran Chaco tusschen de twee rivieren Pilco- mato en Paraguay: „Wij willen de souve- reiniteit over onze eigen rivieren hebben, die altijd van ons zullen zijn". Uit alle berich ten valt op te maken dat het opgewonden volk der Bolivianen zich in oorlog met Paraguay beschouwt. Nu zullen groote veldslagen wel uitblijven, ook al wordt er te La Paz gemobiliseerd, maar toch neemt de oorlogszuchtige stem ming onder de Boliviaansche bevolking ten zeerste toe. Dinsdagavond bijvoorbeeld de- monstreerden duizenden menschen in La Paz met vaandels en vlaggen en miiitaire muziek- korpsen deden op verschillende plaatsen hun mu?iek hooren. Het is echter zeer waarschijniijk, dat, het strijdvuur in het kamp der Bolivianen wel spoedig gebluscht zal zijn, want zoowel Boli via als Paraguay zijn beide vertegenwoor- digd onder de delegaties van 20 Amerikaan- sche staten, die pas te Washington tot een Pan-Amerikaansche conferentie zijn bij-een gekomen om -een multilateraal tractaat van arbitrage en verzoening tot verzek-ering van den vrede op de Amerikaansche continenten op te sf-ellen. Deze conferentie heeft dadelijk het besluit genomen om medewerking te verleenen tot een minnelijk-e r-eg-eling van het Boliviaansch- Paraguayaansche conflict en thans is te Washington bericht ontvangen, dat Bolivia bereid is in het conflict met Paraguay op vriendschappelijke wijze tot overeenstem ming te komen. D-e regeering van Paraguay heeft den Amerikaanschen staatssecretaris Kellogg reeds officieel medegedeeld, dat zij bereid is, de zaak.aan een scheidsgerecht te onderwerpen. Intusschen is de bevolking van Paraguay het wachten moede geworden en eischte zij VOLKENBOND. DE ZITTING VAN DEN VOLKEN- BONDSRAAD. Het Poolsch-LHausche geschil. De zitting van den Volkenbondsraad is be- gonnen. De raad behande'de allereerst de Poolsch-Litausche betrekkingen. Woldema- ras, de Litausche minister-president, zat aan de raadstafel. Quinones de Leon gaf als rapporteur een overzicht over de tot nu toe gevoerde onder- handelingen tusschen Litauen en Polen en wees verder op de in September genomen be- sluiten van den Volkenbondsraad. Deze be- sluiten behelzen, dat de Volkenbondsraad -de meeningsgeschillen tusschen de twee landen nauwkeurig zai nagaan en naar practische middelen zal zoeken ter oplossing van het conflict, ingeval de rechtstreeksche onderhan delingen tusschen de twee landen niet tot een noemenswaard resultaat mochten leiden. Quinones de Leon voegde hieraan toe, dat de twee staten nog geen rapport bij den Volken bondsraad hebben ingediend over de op 7 November te Koningsbergen gevoerde onder han delingen. Hierop verklaarde Wol-demaras, in een lan- ge rede, dat Litauen het rapport nog niet heeft kunnen onderteekenen, daar de beide staten het over den tekst nog niet eens zijn geworden. Wo-demaras hoopte, dat dit alsnog gedu rende deze zitting te Lugano zou geschieden. ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. Vocht afgetapt uit de borstholle. Het bulletin van gistermiddag zeide, dat de lichte verbetering in's Konings toestand, die's ochtends waar was genomen, aanhield. Er is gisterocht'end eenig etterachtig vocht rond de basis van de rechterlong verwijderd door een puncture, terwijl het noodig zal zijn nog meer af te tappen. Het bulletin was geteekend door de vijf doctoren Hewett, Whitby, Buzzard, Rolleston en lord Dawson of Penn. Men voelde zich op Buckingham Palace vandaag wat optimistischer gestemd, hoewel het bericht van het aftappen van het vocht uit de borstholte zelfs voor de omgeving des Ko nings een volslagen verrassing was. De vijf doktoren zijn ongeveer een uur in de kamer des Konings gebleven, terwijl in dien tijd de aftapping geschiedde Het commentaar dien- aangaande is zeer gereserveerd, maar de lichte verbetering in den algemeenen toestand acht men een goed teeken Er is natuurlijk nog altijd reden tot ongerustheid, maar deze is niet zoo drukkend als aan het eind van de vorige week. Men acht het goede doorstaan van de puncture een bewijs van de bijzondere sterkte van het gestel des Konings, op dezen twee en-twintigsten dag van zijn uitputtende ziekte Sir Hugh Rigby, honorair chirurg des Ko nings, is gistermiddag om 3 uur ten paleize verschenen. Het avond-bulletin meldde, dat de tweede aftapping van de rechter borstholte met suc- ces volbracht was. De toestand des Konings was bevredigend. Om half twaalf zou nog een bulletin wor den uitgegeven, dat men waarschijniijk onder de telegrammen zal aantreffen. HET MONUMENT TE LONDEN VOOR DE GESNEUVELDEN. De onthulling, gisteren, van het monumem te Londen voor 12,000 gevallen officieren en soldaten door de Koningin is een indrukwek- kende plechtigheid geworden, die wel het be wijs leverde, hoezeer de bevolking met de Ko ningin in deze dagen meevoelt. Toen de Ko ningin de trap van het monument besteeg en na enkele woorden van den voorzitter der commissie van ontvangst het doek dat het gedenkteeken bedekte wegtrok, werden bijna -Vie hoofden van de duizenden mannelijke omstandf.rs ontbloot, en de vrouwen hieven hun handen opwaarts, maar geen enkel ge- Tiid wera vernomen en de Koningin vertrok weer tusschen de zwijgende rijen Van men schen, die haar een plechtiger ovatie brachten dan door het wildst gejuich of handgeklap. De Koningin drukte sir Edwin Lutyens, den beroemden beeldhouwer en architect, die het monument ontworpen had, zwijgend de hand, waarop zij naar de door de vereeni- ging Toe H opgerichte kerk ging, waar zij door den geestelijke werd rondgeleid. Het monument is op Tower Hill opgericht ter herinnering aan de 12,000 officieren en bemanningen der koopvaardijvloot, die in den oorlog getorpedeerd zijn en hun graj in golven hebben gevonden. in do HARMONIS. 40 cent, 60 cent en f 1.— naar keuze UIT HET LAGERHUIS. De kruiser-kwestie. Het vreem den-legioen. In het Lagerhuis werd aan Baldwin de vraag gesteld of hij gelezen had, dat Kellogg te Washington gezegd had dat hij een uit- noodiging van de Engelsche regeering om over de kruiser-kwestie te onderhandelen niet zou afwijzen? Baldwin antwoordde dat de vraag niet volledig was, want dat Kellogg er bij gezegd had dat hij niet geloofde dat nieuwe onderhandelingen op dit oogenblik tot eenig resultaat zouden leiden en de En gelsche regeering stond precies op ditzelfde ■Ta-ndpunt. Op een .vraag of de minister van 9orlog niet een waarschuwing zou richten tot jonge lieden in het algemeen om niet te tee- kenen voor het Fransche vreemdelingen le^i- oen antwoordde een onder-secretaris dat de £f-^he re^eerinK voor dit onderdeel harer strijdmacht geen personen trachtte te werven onder de 21 jaar op welken leeftijd ook een Engelschman geacht werd te weten wat hij zelf wilde doen of laten. Wel had de Engel- sche regeering gezorgd dat haar onderdanen na afloop van hun contract niet gedwongen zouden zijn om het, door gebrek aan midde len b.v., tegen hun zin te hernieuwen, en met de Fransche regeering was overeengekomen dat ieder Engelsch soldaat die uit het vreem- dehngen-legioen kwam on kosten der Fran sche regeering tot Duinkerken vervoerd werd waar zoo noodig de Engelsche consul voor vervoer naar het vaderland zorgde. De minister van handel deelde nog mee dat, als gevolg van den oproep van Baldwin aan de industrieelen, nu 7000 werklooze mijnwerkers naar industriegebieden waren overgebracht waar zij werk hadden gevonden. De regeering hield vast aan haar overtut- ging dat dit een der doeltreffendste methoden tot bestnjding der werkloosheid was en bleef zees BELGIe. NA DE VERKIEZING VAN BORMS. Borms zal waarschijniijk spoedig worden vrij gelaten. De reehterzijde der Kamer kwam gister middag bijeen ter bespreking van den toe stand, geschapen door de verkiezing van Borms tot Kamerlid voor Antwerpen, Dins- dag was door sommige Katholieke Vlaam- sche voormannen aan de katholiek-con^ei"va- here en -liberale ministers meegedeeld dat de katholieke Vlaamsche fractie de verkiezing van Borms niet zou bekrachtigen maar'da^ met de uiting van den wil van 83,000 kiezers e arrondissement Antwerpen moest wor- den rekening gehouden. Ook zou zij in de bekrachtiging van den geenszin-s Vlaamsclv gezinden liberalen candidaat Baelde niet toestemmen zoodat dan tot een nieuwe ver kiezing zou moeten worden overgegaan. He- den werd men het er echter in een bijeenkomst der reehterzijde er over eens, de toelatin°r van Borms te weigeren en die van Boelde te bekrachtigen, op voorwaarde dat eventueel Borms schier onmiddellijk na de toelating van Baelde uit de gevangenis zou ontslagen worden. In dit verband zou vandaag zeer_ waarschijniijk door Jaspar een ver- klaring in de Kamer worden afgelegd, waar bij de invrijheidstelling van Borms officieel toegezegd wordt. Deze zou dus plaats hebben nog voor de openbare behandeling van de amnestiewet in de Senaat, door de aanvaar- ding van welke wet Borms toch, zij het mis- schien pas enkele dagen later, vrij zou zijn gekomen. De invrijheidstelling van Borms zal op een onverwacht moment, vermoedelijk laat in den avond gebeuren, ten einde betoo- gingen te voorkomen. DUITSCHLAND. GRIEZELIGE VONDST. Te Miinster in Westralen zijn in het rivier- tje de Aa de beenen en de romp van een vrouw gevonden. Men vermoedt dat de vondst in verband staat met de verdwijning, eenige dagen gele den, van een dienstmeisje, Clementine Linde- mann. De politie te Dorsten heeft nu een man opgespoord, die met het meisje verkeering had gehad en haar een dreigbrief heeft ge- schreven. De man, die ontkent het meisje te hebben vermoord, heeft na lang tegen-strib* belen erkend den dreigbrief te hebben geschre- ven. Er is 2000 mark uitgeloofd voor aanwijzin- gen -die tot opheldering van den moord leiden. FRANKRIJK. DE ONDERGANG VAN DE ONDINE.'- Het onderzoek van de Fransche en Griek- sche rechters naar aanleiding van het voor- loopig onderzoek van den Ncderlandschen rechter inzake het overvaren van de Fransche duikboot Ondine door een Orieksch stoom schip, heeft uitgewezen, dat cfe Grieksche ka- pitein zijn voile obebt wu gedaan en dat LKMAARSCIE CQURANT. KMaHSRSESP-1. *i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1