lltmmscii Eaiirait. k wettip Erfpnaam. Honderd dertlrrste Jaarpng. Oondertla^ 13 December. NIEUWJAARSWENSCHEN. RadSio-hoekje Stadssii®&sws Huldiging Dr. Degenaar. FEU1LLKTON. Groote prijsvermindering Davnesconfectie Dameshoesfen. B. W. G. LIENESCH ££N OOGENBLIK! NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP BOEK- EN HANDELSDRUKKERIJ HERMS. COSTER ZOON No. 295 1928 IN HET NUMMER DAT MAANDAG i\ DEC. VERSCHIJNT, ZAL WEDEROM GELEGENHEID BESIAAN TOT HET PLAATSEN VAN NIEUWJAARSWEN- SCHEN a 50 CENT a CON! ANT. DE DIRECTIE. Vrijdag 14 December. H'dversum, 1071 M. 10.10 15 Morgen- wijding. 12.152.Lunchmuziek door het Boris Lenski-Trio. 2.05—2.45 Uitzending voor scholen. 4.4 30 Halfuurtje voor de Huisvrouw, door Dr. H. van Aken Jr. 5 30— 6.Radiopraatje. 6.7.15 Concert door het Boris Lenski-Trio. 7.15—7.45 Lezing van- wege het Onderwijsfonds voor de Binnen- vaart. 8.058.50 Pianoconcert door Elsa Nolthenius met begeleiding van Thea Diepen- broek. 8.509.35 Nuts'ezing door Mr. M. Levenbach: Huidige verhoudingen in de V. S. 9.35—10.30 Populair Concert door het Omroep-orkest. 10.30 Persberichten. 10.35 11.45 Dansmuziek. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1852 M.) 12.301.30 Concert door het K. R. O -Trio. 3 4.Vrouwenuurtje door Mej Do Twaalfhoven. K. R. O. 4.5.N. C. R V Gramofoonmuziek. 5.6.45 Concert. Ned. Vocaal Ensemble, Dir. J. H. Nelissen. 7.— 7.30 K. R. O. Paedagogie door Dr. J. van Dael. 7.35 V. P. R. O. Sprs.: Ds. J. van Dorp: Oude Testament (9). Ds. G. van Duyl: De levensbeschouwing van Paulus G. van't SantJonsson, sopraan. T. Goddard Lingbeek, sopraan. C. Castendijk, mezzo sopraan. S. Gesterkamp, mezzo sopraan. J. v d. Rosiere—van Emmerik, alt. H. Schouw- oian, piano. Schubert-cyc! us. Daventry, 1600 M. 1035 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonatencon- cert, viool en piano 12 50 Orgelconcert. 1 20 Orkestconcert. 2.5C Lezing. 3.15 Muziek. 3.20 Lezing. 3.40 Muziek. 3.45 Lezing 4. Muziek 4.C5 School-concert. 4.50 Orkest concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Taallezing 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Schubert-liederen, voor bariton. 7.20 Bios- cooppraatje. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing 8.05 „De Roosters concert Parti]". Vroolijke avond. 8.20 Symphonieconcert onder leiding van F. van Hoesslin, Wagner en Beethoven- muziek. 10.20 Nieuwsberichten. 10.25 Le zing. 10.40 Plantageliedies. Koor. O. Ka- vann, alt. S. Robertson, has. 11.05 Een ver- rassing 11.2012.20 Dansmuziek. Partis „Radio-Paris", 1750 M. 12 50 2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestcon cert. 8 5011.20 Concert. Svmpboniemuziek Daarna „Die Entfuhrung aan den Serail", Mozart. Langenberg ,469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 3.50 4 35 Kerstmuziek en -gedichten. 5.055 50 Orkestconcert. 7.208.15 Concert. Klein Werag-orkest. 8,20 ..Hatem und Suleika", A Lenzberg, sopraan. W. Vielhaber, bariton. F Hummel, Suleika. F. Castelle, Hatem Daarna concert. Kbnieswustcrhaucen. 1250 M. Zeesen, 1680 M. 11 204.20 Lezingen en lessen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezin gen en lessen. 7 20 Kamermuziek 8.20 Le zing: Soziale Weltreisen. 8.50 Mandoline- concert Hamburg, 395 M. 3.35 Orkestconcert. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Orkestconcert. 7.20 „Marienkind", kerstspel in 5 bedr van Haus- mann. 9*05 Svmphonieconcert Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 8.5510 50 Engelsche com- posities Orkest en solisten. Het was vol, stampvol in de dancing van de Harmoni" gisteravond. Een groote menig- te was daar samengekomen om dr. Degenaar hulde te brengen voor wat hij in zijn 25-jari- ge loopbaan als geneesheer gedaan had. Toen dan ook de familie Degenaar was bin- nengeleid, barstte een spontane huldiging los van zijn patienten, een huldiging, die begon met het gemeenschappelijk zingen van een gelegenheidslied. Door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. j. 8. 14) „A!!s men u hoort spreken moeder", mop- perde Eustatius, ,,zou men denken, dat u met hem sympathiseert." ,Dat doe ik ook, in zekere mate", verzeker- de zij. „In elk geval, hij is de zoon van Francis, die behoorlijk getrouwd was, dat is bewezen." „En hertog van Chatfield, de duivel hale hem!" riep Eustatius uit. „Hij zal waar- schijnlijk van deze plaats een klooster maken, de Heeding van een geestelijke dragen en ons alien belachelijk maken." De deur ging open. Zij keken alien,snel op. Monica kwam binnen in het rijcostuum, dat zij buiten droeg, nog een beetje buiten adem. „A1 wat gehoord van His Grace?" vroeg zij. „Hij kan nu elk oogenblik hier zijn", ant- woordde Eustatius, naar het raam kijkend. „Indien je dien bocht zoo hard afdraaft zal j« nog eens een val doen, Monica. Deze kant van het park is vol konijnenholen. Nog geen teeken van hem?" „Zij zouden de express lafen stoppen bij het kruispunt", deelde lord Henry mede, op zijn horloge kijkend. „Indien de trein op tijd is, moet hij binnen tien minuten hier ziin." Nadat de fam. Degenaar haar plaats had ingenomen, nam de heer van Reyendam het woord en sprak den jubilaris en diens familie als volgt toe: Geachte Jubilaris. Ik had u gaarne op dezen feestdag een beter spreker toegedacht dan mij zelf, maar verschiilende omstandigheden hebben er toe medegewerkt, dat aan mijn wensch geen ge- volg gegeven kon worden. Ik hoop echter dat u overtuiod zijt, dat hetgeen ik u zeggen zal, al is het misschien in minder rijke bewoor- din"-en gezegd, toch van harte gemeend is. Wat een heerlijke oogenblikken moet u in dien vijf en twintig jarigen werkkring al be- leefd hebben. Laat ik beginnen met dezen avond nu ge die na vijf en twintig jaricren stoeren arbeid nog gezond en flink te midden van uw gezin, uw naaste familie en uw patienten kunt door- brengen. Wij hebben als comiteleden dan ook ge zegd: Mevrouw, u kunt feestvieren zooveel als u wilt, maar dezen avond is voor ons. U moet dat niet opvatten alsof wij u hebben willen voorschrijven zoo en zoo moet u uw feestelijkheden op dezen dag indeelen, maar louter omdat wij meenden, dat er een zilveren kroon op den arbeid van onzen dokter moest worden gezet en dit niet anders kon gebeuren dan op den dag zelf. Ook is er nog een tweede reden: we meenden n.l. dat het u aangenaam moest aandoen juist op dezen dag eenige oogenblikken met uw gezin, uw naaste fami lie en uw oatienten te kunnen doorbrengen Vooral met uw patienten, waarmede gij zooveel lief en leed gedurende die vijf en twintig jaren hebt gedeeld. Wat moeten het geen heerlijke oogenblik ken voor u zijn wanneer ge tegen de geluk- kige vad°r "-oeder kunt zeggen: het is een jongen of: het is een meisje, of wat ook wel voorkomt: het zijn er twee; wat moet het heerlijk voor u zijn als u dan het hulpeloos wichtje in de armen van de moeder kunt neer- leggen en df geluVJge vader de tiidi-ng kunt brengen, dat dat kleine ding volkomen is zcoals het wrzen moet (Daverend aplpaus) Op een ander oogenblik wordt u geroepen bij een docdzieke kleine, waarbij de motder een traan wegpinkt van angst en de vader bedrukt staat te kiibm en aiigstig het oordeel van den dokter staat af te wachten. Wat moet het dan een voldoening voor u zijn, wan neer u ze dan gerust kunt stellen en hun kunt mededeelen, dat er geen gevaar is; of gij zijt getuige van een langdurig ziekbed van een jongeling in de kracht van zijn leven, een kind waarop de ouders al hun hoop gebouwd hadden en die thans hulpeloos tusschen dood en leven zweeft. Wat moet er dan in u om- gaan? Maar wij weten het: Dr. Degenaar leeft met zijn patienten mede, in hem gaat om wat in die ouders omgaat, hun gevoelens zijn ook de zijne; dat geeft ons kracht om het leed te dragen en hem kracht om dit leed te ver- zachten. En wanneer u dan die ouders kunt mededeelen, dat de crisis doorstaan is, wat moet ook dat dan voor u een goddelijke ge- waarwording zijn. Zooals altijd is er ook een keerzijde aan de medaille. Het leven is nu eenmaal geen aan eenschakeling van alleen vreugdevolle ge beurtenissen. Het komt ook voor dat al uw kennis. al uw hulpvaardigheid, al uw mensch- lievendheid niet toerijkend zijn uw patient van den dood te redden en dan kan het niet anders zijn of u zult ook leed gevoelen in uw hart en medeleven met hen die zoo zwaar ge- troffen zijn. Toch geeft uw medeleven ons dan een gevoel van verlichting van berusting, omdat wij overtuigd zijn dat dr. Degenaar de dokter is die alles doet wat hij kan doen voor zijn patienten, die er niet tegenop ziet royaal weg te zeggen „mijn kennis schiet te kort, ik zou je aanraden een specialist te raadplegen". Ziet geachte toehoorders, dat nu vind ik juist zoo mooi in onze medicus, dat alles geeft jc- een gevoel van vertrouwen en stent je tot groote dankbaarheid. Uit dankbaarheid voor al die weldaden zijn we thans hier bij elkaar. Het was niet moeilijk toen juffrouw v. d. Heij het initiatief nam om u te huldigen om een comite te vormen voor de uitvoering van dit plan en het was even- min moeilijk om een comite van aanbeveling samen te stellen. Ook mr. Wendelaar was direct bereid het eere-voorzitterschap op zich te nemen. Zoowel onzen eere-voorzitter als de ieden van dit comite breng ik hier mijn wel- gemeenden dank voor hun medewerking. Het is voor mij dan ook een aangename taak u hier namens al uw patienten geluk te wenschen met uw jubileum en van harte de hoop uit te spreken, dat het u gegeven mag zijn nog vele jaren te arbeiden aan het wel- zijn de:* inenochheid Ik kan u mededeelen, dat bij de werkzaam- heden van het comite gebleken is, dat vele harten warm voor u kloppen. Vele staaltjes zou ik u daarvan kunnen vertdlen, een ervan wil ik u toch even noemen: van de 1600 circu- laires die verzonden zijn, waren er nog enke- Monica wierp haar zweep op den divan, installeerde zich zelf in eer. fauteuil en stak een sigaret op. „Een hartelijke ontvangst zal hij hebben te oordeelen naar jullie blikken!" merkte zij op. „Ik verwacht, dat wij hem met waardigheid zul'en ont'vangen", antwoordde haar vader koud. „Daarentegen zou elk gevoel van vreug- de belachelijk zijn." Eustatius werd plotseling zeer ernstig. „Ik vind Monica's houding in dezen eenvoudig ongevoelig", verklaarde hij. „Je schijnt je niet bewust te zijn, wat het beteekent, Cis. Weet je, dat wij geen huis voor ons hebben?" „Geen dak om onder te slapen", zeide lord Henry met nadruk. „En over geen shilling, die het goed op- brengt, kunnen wij beschikken", vervotgde Eustatius. „Er zijn een paar onnoozele titels, maar geen shilling voor een van de leden van de familie, beha've het titulaire hoofd „Niet alleen dat", ging lord Henry voort, „maar stipt genomen zijn wij dien vent onge- veer een millioen schuldig, dat wij de laatste vijftien jaar hebben verteerd." Monica klopte de asch van haar sigaret. „Het schijnt wezenlijk een lastige positie", erkende zij. „Ik denk, dat ik de zaken voor jullie in orde zal moeten maken, door hem te trouwen." Er volgde een oogenblik van eigenaardige stilte. Haar moeder hield voor het eerst op te breien. Haar vader scheen verdiept in aan- gename overpeinzing. Eustatius streek zich over de kin en keek aandachtig naar zijn zus- ter, len, die niet terecht gekomen zijn en wanneer je dan underhand een briefje krijgt van een paar stokoude vrouwtjes, dat ze toch ook nog zoo gaarne iets zouden bijdragen voor het feest van dr. Degenaar, dan zegt dat meer dan ellenlange verhalen. Het is ons dan ook door de enorme medewerking van uw patienten mogelijk geworden, zoo ik hoop, aan uw hoogste verlangens te kunnen vol- doen. Ik zeg hoogste verlangens, omdat het geen wij u zullen aanbieden bovenaan op de verlangiijst stond. Een bureau-ministre stone! No. 1 en een radio-toestel No. 2; het is mij dan ook een dubbel genoegen u beiden voor- werpen namens uw patienten te kunnen aan bieden als blijk van groote waardeering. Wij hopen dan ook van harte, dat het u nog lang gegeven mag zijn nog vele jaren den steun te voort te zetten en dat, wanneer u in uw huise- lijken kring zijt weergekeerd, vermoeid van dezen arbeid, dit radiotcestel u eenige ver- pozing zal geven. Ook u mevrouw feliciteer ik van ganscher harte met dezen dag en hoop dat het ook u gegeven mag zijn nog vele jaren den steun te mogen blijven in de moeilijke taak, die uw man te vervullen heeft. We weten het toch alien, dat er niets aangenamer voor den man is dan, wanneer hij vermoeid van den arbeid thuis komt, hij in zijn gezin een rustig tehuis vind't, waar hij gelegenheid krijgt zonder ver- d-.re beslotnraeringen van dezen vrijen tijd te genieten. De taak van mevrouw beschouw ik niet als de minste en daar wij overtuigd zijn, dat u die ten voile is toevertrouwd, hebben wij dan ook gemeend, als dank voor al het geen ge voor uw gezin en voor onzen dokter hebt gedaan, u een kleine hulde te brengen in den vorm van dit bloemstuk. Ik hoop, dat u dit wel van ons zult willen aannemen. Nu bestaan alle goede dingen uit drieen en daarom zou ik het mij tot een verwijt maken. als ik de kinderen van onzen jubilaris vergat. Jongens, ik zal niet veel zeggen, want ik zie, dat je met een schuin oog naar mijn tafeltie kijkt, maar toch hoop ik, dat je dezen dag, waarop je vader gehuldigd werd, nooit zult vergeten. In plaats van veel woorden zal ik juffr. v. d. Heij vragen je ieder een van deze pakjes te geven. Geachte jubilaris, ik wil hiermede beslui- ten, maar voor dat ik afscheid van u neern, mag ik niet nalaten nog enkele woorden tot uw naaste familieleden te zeggen: Mevr. Degenaar en mevr. en mijnheer Dc Lange! het moet een groot voorrecht voor U zijn dat u dezen dag nog hebt mogen mede- maken; we weten het toch alien, dat er voor ouders geen grooter genot bestaat dan goeds van hun kinderen te hooren. Het kan niet an ders of het moet u aangenaam aandoen hedenavond te kunnen aanhooren hoe wij patienten over uw zoon en dochter denken en daarom van harte gelukgewenscht met dezen feestdag, Het is ons ook aangenaam dat velen van uw naaste familie hier tegenwoordig zijn, ook hun onze hartelijke gelukwenschen. En nu nog geachte jubilaris meenden wij, dat u er prijs op zou stellen te weten wie uwer patienten u persoonlijk zijn komen huldigen op deze-1 avond en daarom wil ik u nog dit album overhandigen, waarvan de omslag is geteekend door mijn oudsten zoon en dat op losse bladen de namen bevat van hen die hier tegenwoordig zijn. Na deze rede werd aan dr. Degenaar de gelegenheid gegeven zijn patienten te danken voor dezen onvergetelijken dag. Spr. was er eigenlijk beduusd van en hij vond't moeilijk op dit oogenblik de goede woorden te vinden. die hii wilde uiten als dank voor de prachtige cadeaux, als dank ook aan de hulde, hem en zijn huisgezin en verdere familieleden ge- bracht. Dan ging spr. nog even terug naar den tijd,_ toen hij hier kwam. Dat was nu ongeveer 21 jaar geleden. Toen had Alkmaar'met zijn ruim 20.000 inwoners ook huisdokters en spe- cialisten. Thans is het aantal huisdokters on geveer gelijk gebleven, maar de specialisten stegen van 2 in 1907 tot 11 in 1928. Spr. wilde hiermede maar zeggen, dat de medische wetenschap zoo vooruit gegaan is, dat spe cialisten noodig zijn geworden. Een persoon kan niet alles meer leeren, wat de wetenschao eischt. Dat is tot heil der menschheid. Maar de huisarts kan echter niet gemist worden Hij heeft een bijzondere taak te vervullen: van en LAN6ESTRAAT 41-43-45. „Het kan jn elk geval geen kwaad beleefd tegen den jongen te zijn, Monica", opperde hij. „Je ziet er verdraaid goed uit. Hij kon veel slechter kiezen." „Wat een hofmaker wordt die broer van mij", merkte Monica- ironisch op. „Er is al een kleine roman in het verleden, niet waar?" vroeg haar vader. „En of!" stemde Monica toe. „Hij dreef een paar woeste roovers op de vlucht, die mij trachtten te berooven op de wallen van Pel- line." „Den avond, dat ik er vandoor ging", merkte Eustatius op. Monica knikte bevestigend. „Ik moet echter bekennen, dat hij niet den minsten lust toonde partij te trekken van die gelegenheid. Ik geraakte volkomen uitge- praat, toen ik beproefde een gewoon men- schelijk wezen van hem te maken. Hij keek wel is waar een keer met een vreemden glans in zijn oogen naar mij, toen ik voor hem een liedje zong over rozen en hartstocht, terwijl hij aan het bidden was." „Ik verwacht", zuchtte lady Henry, zeer snel breiende, „dat hij zal blijken een verstokt vrijgezel te zijn." „Dat is zoo, mammie, maar laat het uw humeur niet bederven", verzocht Monica. „Trek u niets aan van mijn vervlogen hoop!" „Zoo, daar is intusschen de wagen", deel de Eustatius mede, van het raam terugtre- dend. „Wij zullen spoedig weten wat voor ons is weggelegd. Houdt u alien taai!" Monica stond op en wandelde naar een ouderwetschen spiegel. SUCCES WENSCHT U DRUK WERK? BESTELT UW DRUKWERK BIJ COSTER niet alleen is hij geneesheer, dikwijls ook is hij raadgever en een steun in een gezin. Zoo beschouwde spr. de functie van huisdokter en het deed l]em daarom vooial zooveel genoe gen, dat de huldiging van dezen avond zoo spontaan was. Spr. bedankte daarna het comite en voor de prachtige cadeaux en voor het vele werk, dat zoo belangeloos verricht is. Tenslotte sprak spr. nog zijn allerhartelijksten dank uit aan alle aanwezigen, wie hij verzekerde, dat ze hem dezen dag tot een onvergetenlijke had den gemaatt Ook op deze woorden volgde een langdurig applaus, dat eindigde in het zingen van „Lang zal hij leven!" Daarna werden ververschingen rondge- diend en bleven de aanwezigen nog eenigen tijd gezellig bijeen. Tijdens de receptie werd nog een schilderij aangeboden door de regenten en verpleegden van de Pius-stichtihg, terwijl in het begin van den avond de voorzitter een telegram van den burgemeester voorlas, die telegrafeerde, dat hij verhinderd was te komen (de burgemeester zat ir. Arnhemj en dat hij dr. Degenaar door middel van deze woorden hulde bracht voor al het goeds, dat hij als arts en als mensch gedaan had GEESTENFOTOGRAFIE. Lezing van den heer Smits in de „Unie". De zaal van „De Unie" was gisteravond geheel gevuld met belangstellende dames en heeren, die hadden gevolg gegeven aan de uitnoodiging om de lezing bij te wonen van den heer J. P. Smits, voorzitter van de afd. Haarlem van de Ned. Vereen. van Spiritisten „Harmonia". Deze ving zijn lezing aan met een her- innering aan het optreden van mevr. Schiferli- de Bruijn een paar weken geleden. Onder de mediamieke verschijuselen trekt de geestenfotografie de grootste aandacht, zoo vervolgde spr. Het was de Amerikaan Mumler, die in 1861 voor het eerst de gees tenfotografie opmerkte. Bij het maken van een foto van zich zelf ontwaarde hij een tweede beeld op de plaat. In April 1869 werd Mumler aangeklaagd van bedrog, maar voor de rechtbank verklaarden getuigen, dat be drog in dit. geval onmogelijk moest worden geacht. Verschiilende gevallen, waarin het beeld van overledenen zeer natuurlijk was weer- gegeven, werden door spr. in verband met dit proces aangehaald. Ook in Engeland werden daarna geesten- fotografieen gemaakt, gelijk spr. meedeelde. Het was het echtpaar Gubby, dat hier ver schiilende overledenen op de fotografische plaat kreeg. Aanvankelijk werden alle gees- ten omgeven door een zeker waas, later wer den zij duidelijker, Van een aantal. mediums en hunne werk- wijzen, alsmede van de resultaten hunner „De vraag is", overwoog zij, vastberaden naar haar spiegelbeeld kijkend, „of ik in het belang van de familie er het best uitzie in een amazone, of vind je, dat ik meer indruk zal maken in een van die souple robes d'apres- midie met zijden kousen." „Ik ben voor rijkleed", verklaarde Eusta tius. „Je kunt hem aan het diner ontlialen op het andere genre. Je ziet er uitstekend uit in dit costuum, en bovendien heb je geen tijd om van kleeding te verwisselen. We hebben je moreelen steun noodig." „Het is misschien goed", zeide lord Henry plechtig, „dat alle leden van de familie tegen woordig zijn, wanneer het jonge mensch komt." Zij hoorden de auto stilstaan en het geluid van voetstappen in den gang. Het was een oogenblik van bijzondere beteekenis voor ieder van hen. „Een verduiveld ellendige positie", riep Eustatius uit, onrustig heen en weer stap- pend. „Afschuwelijk", stemde zjjn vader toe. ,,Het zal alles in een paar minuten voorbij zijn", herinnerde lady Henry hen kalmeerend. „Zoo iets als de wachtkamer van een tand- arts", mompelde Monica, een weinig in de schaduw tredend. Op den juisten tijd werd de deur geopend en Johnson, de vier en zestigjarige bottelier, deed de gevreesde aankondiging met al de plechtigheid, die de gelegenheid eisohte: „Sir Stephen Dobelle; de hertog van Chat- field." geestenfotografie deed spr. allerlei mededee- lingen. In enkele gevailen kwam het voor, dat nog levende personen als tweede beeld ver- schenen. Spr. meende niet te mogen aannemen, dat bedrog in het spel was door het reeds van te voren aanbrengen van een beeld. Het is meerdere malen gebeurd, als een medium werd aangeklaagd van bedrog, dat dit werd erkend, maar dat was dan onder dwang en onder de (niet vervulde) belofte van vrijheid. Hoe de controle bij de geestenfotografie plaats had werd uitvoerig nagegaan, waar- uit geconcludeerd werd dat de bewijzen voor de echtheid zich steeds meer opstapelden. Het gebeurde dat een medium geen Iicht noodig had bij zijn fotografeeren, maar daarbij de beelden alleen reeds kreeg door eigen inner- lijke kracht. Soms was het zelfs voldoende als een medium slechts een plaat in een chas sis in de hand nam. Daarna vertelde spr. van de resultaten, die de heer Haven te Rotterdam behaalde met geestenfotografie. In Nov. 1926 kreeg deze het eerste schitterend resultaat: het beeld van zijn vader, die reeds was „overgegaan". Aanvankelijk nam men aan, dat hier een „ge- dachtenfoto" was ontstaan, maar bij een her- haalde proefneming kreeg hij het beeld van een onbekend persoon, waarmee bewezen werd geacht, dat het hier wel degelijk een geestenfotografie betrof. Spr. was overtuigd, dat men in Haven een geestenfotograaf heeft, die met de beste buitenlandsche kan wedijver-en en dat bij diens werken bedrog absoluut is buiten- gesloten, waarom spr. dan ook den steun van alle spiritisten voor de experimenten van Haven inriep. Hierna vertoonde spr. een aantal foto's, waarop een „extra'' was verschenen, soms meer dan een, in enkele gevallen zelfs acht of. negen. Bedrog vond spr. hierbij onmogelijk, omdat immers de gefotografeerde personen en ook de „overgegane" familieleden, die zich hadden gemanifesteerd, bij het fotogra- feerende medium onbekend waren. Na een korte pauze vertoonde de heer Smits tal van foto's, genomen door den heer Haven, waarbij „extra's" waren verkregen. Spr. achtte ook in deze gevallen bedrog bui- tengesloten. Dat dergelij-ke foto's, ook gemaakt zouden kunnen worden door elk willekeurig portret- fotograaf, oordeelde spr. onmogelijk, al schreef de heer Adr. Boer in het begin van dit jaar ook in het fotoblad „Phocus" dat dit heel gemakkelijk kon. Tegenstanders geven nog meer middeltjes aan om geestenfoto's te bekomen en spreken dan o.a. van een geestenstempel. Dit is evenwel niet voldoende, zei spr., het is niet de vraag hoe men foto's frauduleus kan maken, maar of het medium in het bezit kon zijn van een portret van het „extra", daf dan natuurlijk gebruikt kan zijn geweest. En „De duivel hale hem", mompelde de gewe- zen hertog. „Smakeloos!" vond Eustatius. Zij stonden-alien met hun oogen gericht op de deur. Sir Stephen kwam zenuwachtig-druk binnen, zijn houding was levendiger dan ooit. Achter hem kwam een lange, bleeke jonge man, met een hoog voorhoofd', diep liggende oogen en een fijn gevormden, vastberaden mond. Hij was slecht gekleed in een donker costuum van vreemden snit. Hij toonde geen zenuwachtigheid, belangstelling of overgroo- te beleefdheid." „Hier zijn wij dan", riep sir Stephen. „Een paar minuten te laat. Niet noemenswaard. De aankondiging is geheel mijn schuld", voegde hij er aan toe, achter zich kijkend, om zeker er van te zijn, dat Johnson de kamer had ver- laten. „Ik achtte het't best, het in eens in orde te maken." „Chatfield, dit is je oom, lord Henry Wobury, en je tante, lady Susan, en je nicht en neef, Monica en Eustatius." Met uitzondering van Monica naderden zij alien een paar stappen. Frands boog lich- telijk voor ieder van hen, zonder zijn houding te veranderen. Hij scheen de uitgestrekte han- den niet op te merken. „Wij kunnen niet beweren ebegon lord Henry, „edat wij oprecht verheugd zijn je te ontmoeten, maar tegelijkertijd zie ik als bloedverwant de oudste lid van de familie geen reden, waarom wij elkaar niet de hand zouden drukken." fWordt wrvoliwi V k Av WERD UW AANDACHT GETROKKEN DOORHET GROOTE ZWARTE VLAK HIERNAAST? NOG EEN MOMENT DAN VAN UW KOST- BAREN TIJD: VOOR DE KO- MENDE KERSTDAGEN EN JAARWISSELING HEBT U WELLICHT DRUK- WERK NOODIG, B.V. VISITEKAARTJES OF MENU'S VOOR U; VOOR UW ZAAK HANDELSDRUK- WERK. LATEN WIJ HET DAN VOOR U MA KEN EN U HEBT BE- SLIST: VOORDAM C 9, ALKMAAR TELEFOON 3 POST-GIRO 37060 Ml

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5