liilHiissk CiaranL jPUROL honderddertie:st8 toeing. Vrijdas: 14 S>ecemt>er. PrewigsciassI nieagws Prov. Bond van Runfiveefokver- eeElgingen in i¥cord-^oiland. No 298 1928 Vijftigste alg. vergadering Woensdag had in het Park te Hoorn de 50ste algemeene vergadering van bovenge noemden bond plaats, welke zeer druk was bezocht. De voorzitter, de heer B. Klein Cz. te As- sendelft, heette alle aanwezigen welkom, in't bijzonder de heeren dr. Scheij,, Rijkszuivel- consulent; Webbens, secretaris N. R. S. en Kuhn. Hoewel aan deze vergadering geen feeste- lijk karakter is gegeven, zoowel door de tijds- o'mstandigheden als wegens omstandigbeden bij den secretaris, toch gevoelt spr. zich ge- drongen iets te zeggen omtrent deze dagen, waarover de secretaris in zijn overzicht wel meer zal mededeelen. A1 kan spr. er niet prat op gaan, dat de bond groot is, gezond is ze zeker. Men kan de vraag stellen waarom de bond nog niet grooter is en dan zullen er zeker meerdere redenen kunnen worden aan- voerd. Spr. meende, dat vele veehouders nog niet toetreden tot de rationeele veehoude- riiTomdat zij uitsluitend werken voor de con- sumptie en ook komt daarbij, dat velen de financieele consequentie niet durvenof kun nen aanvaarden. A1 is dit jaar gunsticer dan het vorige, normaal is de toestand echter nog allerminst. Spr. memoreerde de oprichting van een vereeniging te Hensbroek, terwijl een poging te Middelie nog niet tot resultaat leidde Spr hoopte, dat ook dezen dag weder goed werk zal worden gedaan en verklaarde de vergade ring geopend. De uitvoerige notulen, gelezen door den heer Koster, werden goedgekeurd. De voorzitter riep hierna't welkom toe aan prof. Bakker en dankte voor het bloemstuk ontvangen van de controleurs van den Bond Eveneens heette spr. welkom den burge meester van Hoorn, wien hij dank zegde voor de belangstelling welke deze steeds voor den bond heeft, waarom hij diens aanwezigheid op zeer hoogen prijs stelt. (Applaus.) De burgemeester, mr. Bisschoo, dankte den voorzitter voor diens vriendelijk welkomst- woord en de aanwezigen voor hun instem- ming. Spr. wenschte den bond geluk met het 25- jarig bestaan en bracht hulde aan alien, die er toe medewerken den goeden naaru van het N.-Hollandsch vee steeds hooger te voeren, waarbij spr. eveneens dank zeide voor den steun welke het marktwezen van Hoorn van den bond mocht ontvangen. De agenda bevatte weder belangrijke punten en vooral het houden van een Centrale Fok- veekeitring in 1D3D heeft in deze gemeente de voile belangstelling. Spr. mag wel verklap pen, dat meerdere vereenigingen reeds bijeen zijn g.weest en drufde wel verklaren, dat ais dze keuring alhier zou worden gehouden. men het nergens zoo goed zou hebben gehad als in Hoorn. (Gelach). A1 wilde spr. natuurlijk geen invloed oefe- nen op de beslissing, wat zeker ook niet zou baten, mag spr. toch opmerken, dat op deze keuring hier prijs wordt gesteld. (Apolaus) Hierna deed de secretaris mededeeling van de volgende ingskomen stukken: Bericht van de heeren K. Metselaar.en E Dz. Govers. dat zij hun benoeming tot be- stuurslid aannemen. Bericht van oprichtino- der vereeenigingen te Hensbroek en Abbekerk. Bericht van epn op 2S Dec. te houden ver gadering om te komen tot de aansblling van een handelsconsulent. Vooraesteld werd, dat het kaascontrole-station als proef een persoon zal aanstellen. Het bestuur gevoelde er niet zoo heel vee! voor. De heer Konijn verdedHde een handels consulent, welke ook in Friesland is aange- steld. Spr. zag gaarne, dat deze zaak nog eens uitvoerig in het bestuur werd besproken De secretaris zeide, dat voor een en ander nocdig is een 12 a/ 13000 en de middelen daarvoor moeilijk te vinder, ziin. Dit zou nog te ondervangen zijn, door dit op te -dragen aan het kaascontrolestation, doch er is een ander bezwaar De tuinjjouw voert een eigen reclame en de veefokkers maken hun reclame in de algemeene exportvereeniging, welke naar sor.'s meening daarvoor het aangewe- zen lichaam is. De voorstanders wezen er op, dat de bui- tenlanders op 't Landbouwhuis zoo goed als mooeliik is wcden neholoen, doch wenschen daar iemand die zich speciaal intermediair plaatst tusschen kooper en producent. De heer E. Govers achtte een handelscon sulent alleen reeds noodig om ons kaasmerk meer bekend te maken. Van het N. R. S. zijn ingekomen de stam- boeken 62 en 63, waarin o m. opgenomen de overeenkomst met het Friesch Rundvee-Stam- boek. De heer Wibbens merkte op, dat hier mis- verstand heerscht. Voor overschrijving van het eene naar't andere Stamboek is niet al leen voor koein, doch ook voor stieren een certificaat noodig voor t. b. c. vrij. Nog waren ingekomen verschillende ver- slawen en brochures. Hierna hadden de benoemingen plaats. Tot lid der comm. v. d. Coop. Bond werd 'de heer P. Jz. Eriks bij acclamatie herbe- noemd. Tot afgev. voor het N R. S. de heer W Jimmink Hz. te't Zand. Tot afgev. voor het Kon. Ned. Landb.-co- mite de heer E. Koster Dz. Prov fokveedav Door het bestuur werd voorgesteld in 1930 een Prov. Fokveedag te houden. In de toelichtino- werd o.m. gezegd: De geldmiddelen van den bond zijn op geen stuk ken na voldoer.de om de uitgaven te dekken Wel wordt reeds thans een bedrag uitgetrok- ken en zal dit ook voor 1930 geschieden doch dan is toch het bedrag onvoldoende. Nu is het echter zoo .dat dg ingezetenen van de plaats waar de Fokveedag wordt gehouden voordeel daarvan hebben en er prijs op stel len. Een en ander Week wel hieruit, dat, voor zoover officieus bekend is, een der drie plaat- sen enkele duizenden guldens voor den fok veedag beschikbaar stelt. Deze kwestie en het terrein zoudep van invloed kunnen zijn op het aanwijzen van de plaats. De heer Schoenmaker (Hoogkarspel) acht te het een verd.achte houding ons te laten lei- den door aanbiedingen van geld of gezellig- heid. Door het Landbouwhuis achtte spr Alkmaar het centrum voor den bond. De heer Zijp wees er op, dat Hoorn meer centrum is dan Alkmaar en ook Hoorn steunt den bond het meest. Na zeer uitvoerige besprekingen werd het voorstel tot het houden van een fokveedag goecfgekeurd en het bestuur gemachtigd de plaats voor de keuring aan te wijzen. De begrooting sluitend in ontvang en uit- gaaf met 2395 werd zonder discussie goed gekeurd1. Uit het verslag over de najaarkeuringen te Schagen en Hoorn bleek, dat de regeling voor geregistreerd vee goed had voldaaii. Te Scha gen waren op de keuring aangevoerd 118 en te Hoorn 113 dieren, terwijl voor,de groote najaarsveemarkt op het gereserveerd terrein voor 304 dieren plaats was gevraagd. Hierna werd door den heer E. Koster Dz een uitvoerig, keurig gedocumenteerd over zicht gegeven van het 25-jarig b.staan van den bond, dat in druk zal worden uitgege- ven. Inleiding ran prof. Bakker. Na de pauze was het woord aan Prof dr. D. L. Bakker, die een inleiding, toegelicht met lichtbeelden hield over „De Nederland- sche Rundveeteelt gedurende de laatste vijf- tig jaren". Spr. achtte het op een vergadering als deze nuttig eens een inzicht te geven van de Rund- veefokkerij in ons land. De eerste poging om te komen tot de ratio neele fokkeri] dateert van 50 jaar geleden. In het midden der vorige eeuw zag men op voorbeeld van Engeland algemeen heil in kruising en in de varkensfokkerij b.v. werd zelfs gekruist met Indische varkens, doch meestal bezigde men daarvoor Engelsche ras- sen. Tegelijk met deze kruisingsperiode ging een groote uitvoer van vee gepaard en dus kreeg men een enorme aanfok van dieren. Zoo werden uitgevoerd in de jaren 1862, 1863 en 1864 respectievelijk 72.000, 151.000 en 146.600 stuks. De veepest in 1863 bracht de veestapel een verlies van 153.000 stuks. Er was in die tijden een enorme groei van den veestapel, in 1870 waren er 1.400.000, in 1921 ruim 2.000.000. Een vermeerdering dus van 50 pCt. In 1884 echter kwam de groote uitvoer plotseling tot stilstand en kwam de eisch naar ras-zuiverheid, vooral van de zijde van Amerika. In 1875 was op- gericht het Ned. R. Stamboek, waarvan Fries- land zich dra afscheidde en in 1879 het Friesche R. S. oprichtte. In 1884 hield de export op, vooral door de agrarische opvattingen en het mond- en klauwzeer was hier de stok om tot sluiting der grenzen over te gaan. Na 1884 stond het veehoudersbedrijf wel op het droevigste peil en de volgende 25 jaar waren wel de slechtst denkbare. De stamboeken bestonden dan ook slechts in naam en hun taak beperkte zich al leen tot registratie. In die jaren was het de heer Gronema., te Wieringerwaard welke met zijn stamboekvee een uitmuntend figuur maakte. Daarbij kwam dat onze boter te London het onderspit moest delven tegen de Deensche, welke ver voor was met de moderne zuivel- bereidingf. In 1879 werd in ons land te Veenwouden de eerste particu'iere zuivelfabriek opgericht, waarna Friesland en ook andere provincies volgde met de fabriekmatige Zuivelbereiding. Niet a'leen kwarren daardoor betere uit- komsten, doch ook een betere fokteelt op pro- ductie. A1 spoedig was noodig inzicht in kwaliteit en quantiteit, de melkcontrole. Daarbij voegde zich nog in 1900 de weten- schap omtrent de erfelijkheidsregelen. Deze was een der belangrijkste factoren voor de oordeelkundige fokkerij. Reeds in 1897 is er op gewezen dat er in den veestapel drie hoofdgroepen waxen en bij het N. R. S. had men deze drie groepen aangenomen, al hield men geruimen tijd een vierde groep aan. Door het aanvaarden bij het N. R. S van deze drie groepen in 1906 is de kruising ver- minderd en wordt niet meer toegepast. Elk ras heeft een gemiddelde productiewaarde. Hoe hooger de productiewaarde stijgt, hoe hooger stijgt ook de raszuiverheid. Zoo ontstond de behoefte aan uiterlijke ras- kenmerken. Naast de selectie op productie, kwam ook de selectie op rassenmerken. Deze combinatie van rassentet't en produc- tieteelt heeft goede resultaten gehad. In de rassenteelt zat behoud van kracht en de selectie ging mede in de richting van het krachtvoeder. Dit a'les waren de gevolgen van de reorga- nisatie van het N. R. S. Al gaf het N. R. S. leiding aan deze ver- beteringen, de registratie kan nooit vanuit een centraal punt geschieden en moet locaal geschieden dcor de Fokvereenigingen, welke dan ook de grook en goede macht zijn in het N. R S en op haar werk kan men trotsch zijn. Het Ned. R. S. zal dan ook zijn kracht moe- ten bouwen op de Fokvereenigingen. Het ver- schaffen aan de leden van goed melkgevend vee blijft de taak van de Fokvereenigingen. Zoo zijn er thans 700 contro'e- en 500 stie- renvereenigingen met 10.000 leden, 13 bon- den en 111.000 gecontroleerde koeien De oudste fokvereeniging is die te Hoogkarspel in 1877 opgericht. De steun der Regeering is stijgende in de go°de richting, al is deze nog bescheiden Met de stijging van het ras stegen de eischen van de voeding en het gebruik van kunstmest voor den bodem en toedienen van krachtvoeder zijn hierbij de hulpmiddelen Dat dit alles tot goede resultaten heeft ge- leid b'ijkt wel als men weet dat de gem opbrengst 50 jaar geleden 2500 K G., thans 3200 K G. per jaar is. Spr. meent, dat de Bond van Rundveefok- vereeni^in^en trotsch mag zh'n op de verkre- gen resultaten der laatste 25 jaren. (Ap plaus). Hierna volgden een groote serie lichtbeef- den welke de ont-' ikkeling van het vee al zeer duidelijk deden ziea Van de ronflvraag werd geen gebruik ge- maakt en nadat meerderen dank hadden ge- bracht voor de uitnoodiging tot deze vergade ring v/erd deze gesloten. NOORDSCHARWOUDE. Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam Woensdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzit- terschap van den burgemeester, Jhr. Van Spengler. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten bericht van goedkeuring betreffende aankoop perceel Wink voor het nieuw te bouwen raadhuis. Van de genuente Alkmaar was een schrij- ven ingekomen, waarin werd medegedeeld, dat de uitbreiding van het Neutraal Zieken- huis meerdere uitgaven met zich brengt, waardoor in verband m.t de bijdragc zoo noodig inlichtingen verstrekt zullen worden. Besloten werd dit aan te houden. Van het bestur van de School met den Bijbel was een verzoek ing.korr.en om 200 subsidie voor het geven van herhalingson- derwijs. Van het R. K. Schoolbestuur eenzelfde ver zoek om 220 subsidie. De voorzitter herinnerde er aan, da* bij de subsidieverleening aan den cursus in de openbare school is uitgesproken, dat bij subsidie-aanvrage door de bijzonder scholen ev-neens gunstig beschikt zal worden. Voorgesteld werd om aan de school met den Bijbel f 175 subsidie en aan het R. K. schoolbestuur 100 subsidie te geven. Daar aan de cursussen der bijzondere scholen ook leerlingen uit andere gemeenten deelnemen, werd hit bedrag der subsidie la ger bepaald dan van den openbaren cursus. De heer Z u t vond het verschil ten op- zichte van de openbare school te groot; uit deze gemeente zullen vermoedelijk meer leei- lingen komen dan uit de andere gemeenten. De voorzitter was van meening, dat het aantal leerlingen in dit geval geen maat- staf kan zijn. Na een ige .discussie werd de genoemde sub sidie tocgez.gd. (Tegen stemden de heeren Broersen en Zut). De Twuijverweg Het voorstel van B. en W. is om het beken- de voorstel te aanvaarden, wat met algemee- ne demmen geschiedde. De heer K w a d ij k was er voor, opdat aan den bestaand.n toestand een einde komt. De heer d e G e u s vroeg of de gemeente verplicht is tn.er bij te dragen indien de kos- ten meer zullen zijn dan 43500. De voorzitter zeide, dat dit niet het geval is. De heer K o o ij vroeg wann:er de weg weder opengesteld zal worden. Spr. zou den weg nu reeds open willen stellen voor het autoverkeer. De heer d e G e u s ondersteunde dit en zou aan St. Pancras het verzoek willen richten aan te dringen den weg open te stelLn. De heer B a r t e n zeide, dat dit verzoek los moet komen te staan van het voorstel. De voorzitter geloofde, dat de afslui- ting niet van langm duur zal zijn. Op een verzoek van den Bond van Bedrijfs- autohouders werd afwijzend beschikt, zoodat spr. er niet voor was een verzoek aan Sint Pancras te doen. Besloten werd om toch het verzoek tot het openstellen van den weg te doen. (Tegen stemden de heeren Barten, Ootjers en Zut). Benoeming gemeente-werkman B. en W. bieden de volgende voordracht aan uit 33 sollicitanten: 1. D, Schuit en 2. C. de Ruiter. De heer d e G e u s vond dit aantal te wei- nig uit zooveel sollicitanten. De heer K w a d ij k had ook gaarne ge- zien, dat b.v. vijf of zeven namen op de voor dracht voorkwamen. De heer d e G e u s vroeg of hij verplicht was te stemmen. De voorzitter antwoordde, dat men zich kan onthouden van stemmen, doch achtie het beter om wel te sLmmen. Hierna werd tot stemming overgegaan. Op den heer Schuit werden 3 st.mmen, op den heer de Ruiter 2 stemmen uitgebracht, terwijl op den heer de Kraker 1 stem werd uitgebracht en 1 blaco stem. Tusschen de heeren Schuit en de Ruiter volgde herstemming met als uitslag dat de heer Schuit met 4 tegen 2 stemmen op den heer de Ruiter en 1 stem bianco werd be- noemd. Rondvraag. De vergaderingen der gascommissie niet openbaar. Een pers-communique. De heer K w a d ij k vrceg naar het ver- worpen rapport van de gascommissie. De voorzitter antwoordde, dat dit de aandacht heeft van den Commissaris der Ko- ningin. Verder decide spr. mede, dat men na lang- durige besprekingen tot de conclusie is gekc- men, dat op theoretische en practsche gron- den net gewenscht is-de vergaderingen open baar te houden. Deze vergaderingen mceten als voorbereidende beschouwd worden. Een openbare vergadering is niet alleen voor de P^rs, doch voor iedereen toegankelijk. Alle raadsleden zullen dan zeker eveneens aanwr.- zig zijn. De heer d e G e u s is gesterkt door de me- d-deelingen van den voorzitter en is juist daardoor nog me.r voorstander voor open- bare vergaderingen. De heer Ootjers is ook een voorstander van openbaarheid, doch niet alle vergaderin gen kunnen openbaar zijn. Spr. is er wel voor om een communique te geven. Na eenige discussie, waarbij geen besluit werd genomen, volgde sluiting. VERGADERING VAN „BOLLEN- CULTUUR", AFD. LANGENDIJK EN OMSTREKEN. Bovengenoemde vereenisdng kwam Woens- dagmVdag 12 Dec. in ledenvergadering bij een in het lokaal van den heer Jb. Vijzelaar te Broek op Langendijk. Om ruim drie uur opende de voorzitter, de heer K. Wagenaar. de goedbezochte vergade ring met een woord van welkom aan leden en pers Het jaar 1928 spoedt ten einde aldus de praeses en de bollenverbouwers kunnen hun tulpenrekening opmaken. Het resultaat stemt tot bevredenheid, de gemaakte prijzen en geocgste hoeveelheden zijn goed te noe- men. Alleen zij, die op voor hun product heb ben verkocht, hebben minder goede resul taten bereikt Schrale JLippen Thans zakken de gladiolen alsmede het plantgoed in prijs. 't Laatste zal allicht en kele leden animeenen wat plantgoed van betere soorten op te doen. De afdeeling Langendijk en Omstreken is gegroeid en op goede gronden mag verwacht worden, dat de teelt van bloembollen nog ver ier zal worden uitgebreid. Op een bijzonderheid wees de voorzitter nog in zijn openingswoord. De leden in de bollenstreek bij uitnemendheid (Hillegom, Lisse en omgeving) bepleitten in Juni nog een inkrimping van den verbouw van Dar- wintulpen. Men vreesde overproducten, een groote prijsdaling. Hoe anders is de uitkomst geweest. 't Is best geweest, de Darwintulpen brachten het dubbele op van hetgeen ver wacht werd Wij menschen weten weinig, dat is weer eens duidelijk gebleken. De notulen werden door den secretaris ge lezen en onveranderd vast gesteld. De penningmeester deed mededeeling om trent den toestand der kas. De ontvangsten bedroegen 91.54; de uitgaven 72.96; het saldo is alzoo 18.58. De bescheiden werden nagezien en in orde bevonden en de penningmeester decharge verleend. Behandeld werd de beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering van Bollencul- tuur 21 December te Haarlem te houden Men besioot voor leden van het Hoofdbestuur de verkrijging van de heeren Verduin en Avis te zullen bevorderen. Uit den beschrijvingsbrief bleek, dat het nieuwe beursgebouw met inbegrip van terrein en meubilair gekost heeft 380.168,73; de organisatie beschikt aan middelen tot een be drag van 362.761,34. Het tekort groot rond 17000 wenscht het bestuur te dekken door in 192'8 en in 1929 een bedrag van 8500 voor dit doel uit de gewone ontvangsten te beHetrmen. De begrooting werd door de afdeeling aan- vaard. Als nu komt aan de orde een voorstel van de afdeeling Hilversum, om aan het lidmaat- schap van Bollencultuur de voorwaarde te verbinden van verbod van verkoop en handel in elken vorm snijbloemen van nader te bepa- len soorten. Het Floofdbestuur heeft over dit zeer in- grijpend voorstel geen advies uitgebracht, doch wenschte de meening der afdeelingen eerst te hooren. Onuitvoerbaar werd het voorstel Hillegom niet geacht, wel moeilijk. Uit de besprekingen bleek, dat inzonder- heid de groothandel aandringt op handha- ving in verscherpten vorm van het snijver bod. De kooplui ontvangen gedurig klachten van hun afnemers, wijl het voorkomt dat ge- lijktijdig met de in 't buitenland gekweekte bloemen uit Hollandsche bollen, Hollandsch.- blo-emen op de buitenlandsche inarkten ver- schijnen. Dit heeft invloed op den afzet van de bol len en wel in ongunstigen zin. Er gaan stemmen pro en contra het voor stel Hillegom op. Op voorstel van den vobr- zitter werd besloten een voor- en een tegen- stander naar de algemeene vergadering af te vaardigen met vrij mandaat. Daartoe werden verkozen de heeren J Groen van St. Pancras en C. Timmerman van B. o. L.; de heer Vlug te N.-Scharwoude werd als plaatsvervanger aangewezen. In plaats van den heer de Boer (aftredend bestuurslid en niet herkiesbaar) werd geko- zen de heer J. Gootjes van H.-Hugowaard. Bij de rondvraag vroeg de heer de Boc van Z.-Scharwoude of de verslagen van het sCheidsgerecht niet eerder kunnen gepubli- ceerd worden. De afgevaardigden kregen opdracht de aandacht hierop te vestigen. De heer Vlug te N.-Scharwoude vestigde de aandacht op de rattenplaag. Hij ving op 21 snees 38 ratten, een buurman 67. Hij vroeg de leden hun ervaring met be- strndingsmiddelen te willen bekend maken. Zijn ervaring is, dat het middel „Rodent" goede gevolgen had Inzonderheid ter verdel- ging van muizen en vale ratten. Zwarte ratten bleken minder last van dit gif te hebben. Over de rattenplaag voerden verschillende heeren 't woord. Besloten werd, waar men algemeen met Rodent de beste resultaten heeft gehad, eens priis aan te vragen bij grossiers of fabrikant 't Middel is nog al duur. De tusschenhandel wenschte men niet uit te schakelen. De heer J. Dirkmaat klaagde over het lan- ge wegblijven van leeg fust, wel'k euvel inzon derheid voorkomt bij1 veilen te Grootebroek De secrtaris kreeg opdracht hierover te correspondeeren met het betrokken veilings- bestuur. De heer de Geus te Z.-Scharwoude achtte het zeer wenschelijk een spreker uit te noodi- gen, ten einde inzonderheid de jonge leden voor te lichten over de bchandeling van de bollen in de schuur. Namen van sprekers werden genoemd. Het bestuur zal in dezen handelen en hoopte tegen Maart te vergaderen, waarover nader za1 worden bericht. De heer C. Timmerman vroeg hoe de be- teelde oopervlakte bollen, in snees opgegeven, in roeden moet worden omgekeerd. Hierover ontsprong een" zakelijke bespre- king, met het resultaat, dat een snees werd benaald op 12 roe. De heer Dirkmaat vergaderde liever 's avonds dan 's middags, met't oog op de drukte in de bedrijven. De voorzitter antwoordde, dat het voor de leden, die ver weg wonnen dan biina ondoen- 1 ijk wordt de vergaderingen, die trouwens slechts tweemaal per jaar worden gehouden, te bezoeken. Wat door de vergadering aanvaard werd Men dank aan del den voor hun opkomst en zakelijk bespreking en aan den vertegen- woordiger van de pers voor zijn aanwezig heid, sloot hierop de voorzitter de vergade ring. SCHOORL. Dinsdagavond vergaderde de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „GroetKamper- duin" in het lokaal van den heer Kaasen- brood te Katrijp. De opkomst was niet schit terend te noemen. waarover de voorzitter, de heer Kos, zijn spijt ultdrukte bij zijn ope- ningswoord. Toch vlijde hij zich met de ge- dachte, dat het gezelschap van 17 menschen deze avond besluiten zou nemen, welken in het belang van de plaats zouden blijken te zijn. Na de notulen-behandeling deed de voorzit ter mededeeling, dat de schippersvereeniging „Schuttevaer" geen antwoord had gestuurd op de vraag van het bestuur tot medewerking om leidingwater te verkrijgen aan den loswal ten dienste van de schipperij. Niettegenstaan' de dit zal het bestuur toch al't mogelijke in't werk stellen om daar water te brengen; te Kamperduin is de toestand anders, daar is zoo spontaan door de belanghebbenden en belangstellenden op de garantielijst getee- kend, dat er, met de hulp van't gemeentebe- stuur, dat onderhandeld met het P. W. N alle kans bestaat dat voor Pinksteren 1929 aansluiting aan het buizennet een voldongen feit zal zijn, Verder deelde de voorzitter mede, dat in 1928 een viertal banken zijn geplaatst in de buurten Hargen en Kamp, en, zeide spreker. de betrokken eigenaren der gronden, t.w de families Peeck en Snip, alsmede het Hoog- heemraadschap „Noord-Hollandsch Noorder- kwartier" en de gemeente Schoorl, dank voor 't bere'dwillig afstaan dier gronden voor dit dcci Van het fotonersbureau waren eenige goed- geslaagde foto's van het strandfeest op de vergadering aanwezig,' waaruit voor reclame- doeleinden een.keuze werd gedaan. Voorts dankte de voorzitter de commissi voor 't zomerfeest voor 't vele gedane werk en ontbond deze commissie, terwijl de perma- nente verlotingsrafnmissie eveneens de dank kreeg voor haar werk. De heer P. Greeuw Czn. en P. Huiberts stelden zich disponibel om bij de leden een rondgang te maken inzake eventueele wijzi- ging der pensionlijst, noodig als dit bleek, doordai er onder zijn, welken hun huis heb ben veranderd en verbouwd, en daardoor een andere omorhrijving van hunne panden noo dig kan zijn. Van een der badgasten was een zeer svmpathiek schrijven ingekomen, waarin met lof werd gewaagd van't vrije en rustige strand, alsmede over de serieuze wijze waar- op de gemeentelijken badman, de heer P Greeuw, zijn taak opvat. De veiligheid van't baden wordt daardoor volkomen verzekerd De voorzitter sloot zich bij dit laatste ten voile aan en dankte den heer Greeuw voor de manier waarop hij zijn taak als badman op vat. Allen stemden hiermede in. De begrooting voor 1929 werd zonder noe- menswaardige discussie goedgekeurd. Deze begrooting sloot in ontvang en uitgaaf met een cijfer van 225. Vooral werd goedge keurd, cat '.en bedrag was uitgetrokken voor reclame in de groote pers, uitstekend als deze reclame in't afgeloopen seizoen had vo'daan De penningmeester, de beer Jb. 1 -ten, werd bij acclamatie als bestuurslid aeibe- noemd. Uit het verslag van den houder van het in- lichtingenbureau, den heer N. J. Venneker, bleek, dat in 1928 107 schriftelijke en 54 mondeiinge informatie-aanvragen behandeld zijn, terwijl door V. V. V. Schoorl 19 brieven naarvGroet waren doorgezonden, in totaal dus 180 information. In 1927 was dit aantal 147 en in 1926 106. dEr is dus een climax te bespeuren ondanks het feit, dat door rond- zenden van de jaarlijksche gids en pension- lijsten, zeer veel aanvragen recbstreeks wor den gezonden door de badgasten, aan de adressen van pensionhouders en verhuurders van gemeubileerde woningen. 't Seizoen is dan ook voor de badplaats zeer bevredigend geweest. De voorzitter zeide den heer Venneker vriendeiijk dank voor zijn vele bemoeiingen, welken steeds tot ieders tevredenheid zijn ge- schied, en dankt ook V V. V. Schoorl voor de bereidwillig do.orgezonden schriftelijke aanvragen, welken Gro-et en Kamperduin be- troffen. Van de gehouden verloting waren nog eenige onafgehaalde prijzen waarvan de win- naars niet te vinden waren. Deze prijzen werden op de vergadering van de hand gedaan en brachten .J 6 30 op. Hierop had d-e voorzitter een minder mooi-e mededeeling te doen De kast, waarin de gemeentelijke boei en reddingslijn was geborgen te Kamperduin, was door baldadigen hand eenige dagen geleden v-ernield. De glasruit was ingesla- gen en de mooie reddingslijn was ontvreemd. De voorzitter kon geen woorden vinden om dit feit af te keuren, bij 't ruwe weder kon dit apparaat noodig zijn geweest. 't Be stuur wilde op deze vergadering voorstellen om eenige boeien en lijnen aan te koopen, welken in't seizoen op't vrije strand konden gestationneerd worden. Waar deze dingen volkomen aan de hoede van 't publiek moes- ten worden toevertrouwd, was 't echter met schroom, dat 't bestuur thans dit voorstel deed, gezien de vernieling van bovenge noemde kast. Toch droeg de vergadering 't bestuur op om een 4 of 5-tal boeien aan te koopen, hoo- pend-e dat ieder daarop een oogje in 't zeil zou houden. Aan de V. V. V. te Bergen zal1 hier mededeeling van worden gedaan, hopen- de dat ook zij te Bergen aan Zee op diverse plaatsen op 't vrije strand zulke boeien wil aanbrengen waardoor meerdere zekerheid in zake reddingsmateriaal zal v-erwezenlijkt worden. Voorts werd het bestuur opgedragen om nog een tweetal banken te plaatsen in de buurt Katrijp aan den duinvoet 't Staats- boschbeheer is ook bezig met het aanmaken van banken en had beloofd om deze op mooie punten op hare gronden te plaatsen. Alsnu kwam de voorzitter naar voren met de wenschelijk he id om een eigen vergader- lokaal t-e verkrijgen, dat tevens dienst zou kunnen doen als gebouw waar feesten enz. in den zomer zouden kunnen aanlanden. 't Particulier unitiatief schiet in deze te kort. Er is kans op druk bezoek in den zomer van allerhande gezelschappen, doch een goede localiteit ontbreekt nog steeds. De ver eeniging dient hierin, zoo mogelijk, te vopr- zien, waa.rtoe de voorzitter wel eenigen kans ziet. Hij steld-e voor, om een commissie van onderzoek t-e benoemen. De monden kwamen nu los, doch natuurlijk kon niemand1 zich een goed denkbeeld vormen, waardoor de discussies niets positiefs opleverden Echter was dit vooralvw niM noA&i*

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 10