Ilkiuncif (iiriil is wottige Erlisisii. i B" D I Va N IE U W J A ARS WENSCHEN. EKlJlLLKiON. Be versietiging van afgekeurd vee en vkesch in N,-Holland. Groote prijsvermindering I No. 299 1928 Honderd dertigste tearing. Vrtlda^ 14 Bte^ember. IN HET NUMMER DAT MAANDAG 31 DEC. VERSCHIJNT, ZAL WEDEROM GELEGENHEiD BESTAAN TOT HET PLAAT5EN VAN NIEUWJAARCWEN- SCHEN a 50 CENT a CON ANT. DE DiRECTIE. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijsielling. De BURGEMEESTER van ALKMAAR fcrengt ter algemeene kennis, dat omtrent de aanvrage om vrijsteliing van den dienst- plicht wegens kostwinnerschap betreffende den hieronder genoemden persoon, de uit- spraak is geschied achter zijn naam vermeld: ALBERT WASSINK lichting 1929. Uit- spraakk: voor een jaar vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kari uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend- making in beroep wot den gekomen door: a. den ingeschrevene. wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen- woordiger; b. door elk der overige voor deze geemente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door diens wettigen vertegen woordiger. Het verzoekschrift daartoe, moet met re- denen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer ge meente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending zorgt. Alkmaar, 13 Dec. 1928 De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. a vend Orkest, band en solisten. Daarna tot 12.20 Dansmuziek, Kbnigswusierhausen, 1250 M. Zeesen 1680 M. 11 ,'G4.20 Lezingen en lessen. 4.20—5.20 Grkestconcert. 5.207.05 Lezin gen en lessen. 7.20 Dubfcelkwartet. Vocaal concert. 8.20 Het SchmidtGenther-Orkest. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 3.50 Muzieksprookjes. 5 20 Orkestconcert. 7.20 Dansmuziek. 9.50 —11.10 Cabaret en dancmuziek. - Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 7.05 Pianoconqert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert in het Ccnservatorium in Luik. So- listenconcert. Radio-hoekje Zateraag 15 December. Hilversum, 1071 M. 10.10 15 Morgen- trijding. 12.152.Concert door het Boris Lenski-Trio. 2.4.Aansluiting van het Theater Tuschinski. Orkest onder leiding van Afax Tak. P. Pal a, orgel. 4.4.30 Itali- aansch, beginners. 4.305.Italiaansch, gevorderden. 5.—5.30 Fransch, beginners. 5 30—6.Fransch, gevorderden. 6.6.45 Concert door het Omroep-orkest. Walsen en Biarschen 6.457.15 Duitsch, beginners. 7.157.45 Duitsch, gevorderden. 8.20 V. A. R. i\. Concert v. d Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland. Mej. N Sluizer, sopraan. B. Verhoef, viool. B. Druk- ker, piano. Politiemannenkoor Euterpe" Spr. A. Leewis. 10.3011,45 V. A. R A. Aansluiting van de Cinema Royal te Am sterdam. Orkest onder leiding van Flugo de Groot. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 12.30—1.30 Lunch- muziek door het K. R. O.-Trio. 3.4. Kinderuurtje onder leiding van Mevr. S Nu- wenhuisv. d. Rijst. 5.306.30 Gramo foonmuziek. 6.306.40 Spr.: M. K W. Ge- risch: Waarheen met de kerstvacantie 6 40 6.50 Radiopraatje. Spreker: W. Peeters. On- derwerp: Selectiviteit. 6.507.Katholie- ke berichten. 7.7.30 Engelsche les. 7.30 8 Knipcursus. 8.Concert. Het Amster- damsche Salon-orkest onder leiding van F. Boshart. H. Cooymans, has. J. Boezer, de- clamatie. J. Cooymans, piano. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.20 —2.20.Het Carlton Octet 3.50 Populair con cert. W. Fisher, mezzo sopraan W. Watiiins, bariton Callender's Band.5.35 Kinderuur tje 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsbcrichten. 7. Muziek 7.05 Schubert-liederen voor bariton. 7.20 Omroepcauserie. 7.35 Muziek. 7 45 Int. Rugby wedstriid. 8.05 Populair concert Th. Ambrose, sopraan. Het Sheffield Man- nenkwartet. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Le- zing. 9 50 Nieuwsberichten. 9.55 „Up to scratch", radio-revue. 10.5512.20 Dans muziek. Parijs „Radio-Paris1750 M. 12.50— 2.10 Gramofoonmuziek 4.05- 5.05 Dans muziek. 8.35—11.20 Symphonieconcert Daarna „L'Education manquee", van Cha- brier. Orkest, koor en solisten. Langenberg, 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5 05— 5 50 Luit- en mandoline-orkest. 7 20 Vroolijke Door E. PHILIPS OPPENHE1M. Geautoriseerde vertaling van Mej E. J. B 15 De nieuw aangekomene maakte geen bewe- ging in antwoord op deze woorden. Er was een verbazende stroefheid in zijn houding en zijn uitdrukking. „U zult het mij alien niet kwalijk nemen", verzocht hij bedaard. ,,Ik heb de laatste jaren in volkomen afzondering geleefd. In het klooster drukken wij elkaar niet de hand Ik heb die gewoonte nog niet aangenomen Monica kwam vastteraden van het meer verwijderde gedee'te der kamer. Zij strekte de hand uit, om haar lippen speelde een glim- lach. Haar oogen zochten de zijne. „Je zult mij de hand niet weigeren, neef Francis? Wij zijn oude vrieno'en en je hebt je handen in mijn belang gebruikt Hij bleef onbewogen, ijskoud, onbeleefd en onhartelijk. „Ge moet mij voor het oogenblik excussee- ren", verzocht hij stijf. De leekengewoonten zal ik mij ongetwijfeld ge'eidelijk eigen ma- ken." Monica lachte, een beetje gedwongen, maar zij week niet. „Indien ik mijn zin had gcVid", herinnerde zij hem, „zou je thans reeds er aan gewend zijn. Ik deed mijn best je uit het klooster te houden. Herinner je je?'r Toelichting der bezwaren tegen het besluH van Barsingerhorn in een openb. vergadering van Ged. Staten. (Van onzen specialen verslaggever). In een openbare vergadering van Ged. Staten van Noord-Holland zijn Woensdag- middag te Haarlem de bezwaren toegelicht, die door een groot aantal gemeentebesturen benoorden het I J, zijn ingebracht tegen het besluit van de tien gemeenten in den keurings- kring Barsingerhorn tot oprichting van een yleesch-destructor. Verscheidene burgemeesters uit de betrok- ken gemeenten en andere belangstellenden waren aanwezig. De v o o r z i 11 e r, de commissaris der Ko- hingin, wees op de bepaling in de wet, dat de gemeenten na 1 Jan. 1931 voor de vernieti ging van haar afgekeurd vee en vleesch ge- bruik moeten maken van een destructor. De N.V. Nederl. Thermochemische Fabrieken, te Bergum, die reeds Friesland bedient, heeft zich nu tot de, gemeenten in Noord-Holland benoorden het IJ gericht met de vraag of zij een overeenkomst met haar wenschen aan te g&an tot vernietiging van het afgekeurde vleesch in den destructor, die in Utrecht of Zuid-Ho' land zal .worden gebouwd. Den 21sten Mei van dit jaar heeft de Ned. Therm - chem. Fabriek aa Ged. Staten gevraagd de bedoelde gemeenten te willen opwekken tot't aangaan van die overeenkomst. Door Ged. Staten is aan dit verzoek voldaan. Den 21sten Dec. 1927 hadden Ged. Staten reeds aan de besturen der gemeenten behoo- rende tot den kring Barsingerhorn machti- ging verleend tot het aangaan van een ge- meenschappelijke regeling, behoudens door de wet vereischte goedkeuring. In het gemeen- schappelijk besl jit wordt overwogen, dat de vernietiging van het vleesch in het centrum der aangesloten gemeenten voorkeur verdient boven het veryoer mar een andere provincie. De inspecteur voor de volksgezondheid heeft in een rapport aan Ged. Staten het be sluit van Barsingerhorn goedgekeurd. Den 12en Juni kwamen tegen't besluit be zwaren in van de Ned. Th. Fabrieken, daar de regeling van Barsingerhorn haar regeling in gevaar bracht. Een kleine destructor als door de gemeenten te bouwen zou onvoldoen- de blijken en dus te kostbaar worden. In een nader rapport van den inspecteur, dr. K'auwers, verklaarde deze geen aanlei- ding te vinden zijn gunstig advies te herzien. Hij wees ook op de goedkeuring verleend aan Midhorn. Daarna kwamen bezwaarschriften van tal van gemeentebesturen. D.d. 1 Juni kwam een uitvoerig bezwaarschrift van Castricum, waarin werd betoogd, dat de algemeene hy- gienische en sociale belangen door het sys- teem-Barsingerhorn worden aangetast. B. en W. van Alkmaar, Limmen en andere gemeenten zonden adressen van gelijken in- houd. Tenslotte kwamen eind Aug. nog adres sen in, en nadat de stukken ter visie hadden gelegen, werd nog ontvangen 'n adres van de S'agersvereeniging Barsingerhorn, waarin goedkeuring van het besluit wordt gevraagd. De voorzitter verleende het eerst het woord aan mr. Kan, directeur van de Ned. Thermo-chem. Fabrieken tot toelichting van zijn bezwaren. De dir. der N. T. F. aan't woord. De heer Kan merkte op, dat hier geen te- genstq11 ling is tusschen gemeente- en privaat- belangen. Wei is een der voornaamste oppo- santen een Naaml. Venn., maar dit staat bui- ten het debat. Het gaat om de vraag: gede- centraliseerde destructie of gecentra'iseerde? Een vraag, die zich hierbij nog zou kunnen voordoen is of de wijze, waarop de destructie door de N. T. F. wordt uitgevoerd, geschiedt on een wijze zooals dat moet. Die vraag kan thans worden nitgeschakeld. Trouwens Ged Staten van Noord-Holland en ook die van Gelderland zouden deze 'nrichting niet heb- ben aanbevo'en als zij niet wisten, dat het ver"ietipfno-swerk goed geschiedt. Uitoraande van de gedachte, dat de vleesch- keuring niet is een gemeentebelang, maar een 1 algemeen belang heeft spr. met de Regeering en met de Ver. van Nederl. gemeenten bespre- kingen gevoerd om te komen tot vernietiging van afgekeurd vleesch in een centraal punt. Dit standpunt is door tal van gemeentebestu ren en het Twentsch Landbouw genootschap onderschreven. De opzet van de N. T. Fabrieken is, dat in Nederland enkele groote destructors worden gebouwd; de doode dieren worden dan van verschillende plaatsen opgehaald en verwerkt tot vetproducten. Een groot aantal vracht- auto's staat steeds op bepaalde punten ge- reed om het vleesch op te halen. De eerste destructor is gebouwd te Bergum, het plan is nu om een tweeden destructor te bouwen in Zuid-Holland of Utrecht, van waaruit be- diend zullen worden: Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Holland bezuiden het IJ. De prac- tijk heeft geleerd, dat het niet noodig is in Noord-Holland benoorden het IJ een over- laadplaats te vestigen. Hier kunnen auto's direct doorrijden naar den destructor; zoo als ook in Gelderland geschiedt. Dan is er nog de destructie in Noord-Brabant. Het gevolg van deze regeling zou zijn, dat geheel Nederland op de meest behoorlijke wijze een destructie van vleesch heeft. En door deze wijze is het mogelijk voor de N. T. F. om goed en slecht door elkaar te nemen. De zaak mag niet het risico nemen van de slechte gebieden als de goede haar ontvallen. Wij weten, dat wij met deze groote destruc tors verantwoord zijn -om goed en slecht over het geheele land door elkaar te nemen. Van belang is, dat elk deel van Nederland dan van een destructor is voorzien. Het auto- vraagstuk is hierbij van groot belang. Spr. stelt de mogelijkheid van een veeziek- te, een epidemie met groote sterfte. Het ge volg zal zijn, dat de plaatsen met eigen destructor niet voldoende reserve-materiaal hebben. Maar als de inspecteur van de Volks gezondheid de N. T. F. aanschrijft om met al het reserve-materiaal op een brandpunt te komen, zal dat mogelijk zijn. Daarmee wordt een hygienisch belang gediend. Het vervoer geschiedt bij de N .T. F. beter dan bij de andere inrichtingen. De destructor op het gem. abattoir te Utrecht zal, naar spr. vernam, worden stop gezet, zoodra de destructor in Zuid-Holland zal zijn gebouwd. Barsingerhorn heeft een begrooting ge- maakt en komt tot een nadeelig saldo van 2000. Maar bij onderzoek van de cijfers is spr. gebleken, dat er veel hoogere bedragen mee gemoeid zijn. Spr. komt, zonder bereke- ning van saiarissen, tot 24.000. Bij aan sluiting bij de N. T. F. is elk risico en dus elk nadeelig saldo voor de gemeenten uitge- sloten. Spr. stelt dus tegenover elkaar ge- meente-exploitatie met groot verlies per jaar zonder eenig voordeel van hygienisch en aard en aan de andere zijde aansluiting bij de N. T. F. zonder eenig risipo en den hoogsten hygienischen waarborg. Het gevolg van goedkeuring van het be sluit van Barsingerhorn zou dus zijn, da* niet alleen Barsingerhorn schade leidt, maai ook andere gemeenten in N.-Holland. Het standpunt van Castricum. De heer L o m m e n, burgemeester van Castricum, acht het vernietigen en onbruik- baar maken van afgekeurd vleesch een groot hygienisch volksbelang. De volkshygiene is er niet mee gediend als in een bepaalde ge meente of kring van gemeenten de vernieti ging van afgekeurd vleesch op de voorgestel- de wijze kan geschieden en in andere gemeen ten of kringen niet. De sterke en vee-rijke gemeenten zullen zich de arme en niet-veerij- ke hebben aan te trekken. In Friesland is dit voorbeeld gegeven. De N. T. F. biedt den ge meenten de mogelijkheid. In het bezwaar schrift van Castricum worden enkele gronden aangegeven, waarop aansluiting gewenscht is. Ret is niet onmogelijk, dat enkele ge meenten in staat en financieel krachtig ge- noeg zijn de destructie zelf ter hand te ne men; maar andere gemeenten behoeven daar niet aan te denken. In Groningen en Fries land werkt de N. T. F. gunstig. Het staat, volgens spr., vast, dat een groo te en over een groote uitgestrektheid werken- de fabriek beter kan zijn ingericht en werken in het algemeen belang dan kleine fabrieken in verschillende gemeenten. Haar stem klonk zachter. Den anderen scheen het een prachtig tooneelspel. Eustatius had bijv. zijn zuster nooit meer bewonderd. Er was zelfs niet een schijn van verandering in de uitdrukking van het gelaat van den jongen man, dien zij toeiachte. „Ik herinner me, dat u tot mij sprak op de wallen in mijn proefnacht", gaf hij toe. „Zoo- dra ik door de poort was, was het mijn plicht te verge ten en ik vergat." „Zelfs mij?" vroeg Monica, met een ver- rukkelijk smeeken in haar stem en een licht of trekken der wenkbrauwen. „Zelfs u", antwoordde hij beslist. Monica bleef een oogenblik waar zij stond, zonder te spreken of zich te bewegen. Francis maakte den indruk van iemand, die geduldig wachtte, voor het geval zij nog meer had te zeggen. Met een licht schouderophalen gaf zij het tweegevecht op en, zich omkeerend, vie! zij neer in een fauteuil. Zij had het ge- voel, dat zij zich had aangeboden als kam- pioen voor de familie en verslagen was. „Qnze lieve neef is hier niet gekomen om ons complimenten te maken", merkte zij eenigszins bitter op. „Ik geloof, Francis, dat ik je aardiger vond op de wallen van Pellini". Sir Stephen vond, dat het tijd werd dat hij tusschenbeiden kwam. „U alien moet rekening houden met een eigenaardigen kijk op de wereld van uw neef, lady Monica", drong hij aan. „U moet u herinneren, dat hij de laatste jaren volko men afgesloten is geweest van de wereld. Ik was verbaasd, toen bij mijn jongste bezoek aan het klooster de dagelijksche leefwijze aan mij werd uitgelegd." van Damesconfectie en Dameshoeden. W. G. LIENESCH LANGESTRAAT 41-43-45. Johnson verscheen geiuidloos, gevolgd door een bediende, die de thee met toebehoo- ren binnenbracht. Zelfs zulk een duidelijke storing was een verlichting voor al de aan- wezigen. „Je hebt, vrees ik, veel ontberingen gele- den", merkte lord Henry hoffelijk op. „Een verschrikkelijke toer moet dat opstaan bij 't aanbreken van den dag zijn geweest", zoo uitte zich de sympathie van Eustatius. „Ik kan mij niet voorstellen wie voor je waschte", bedacht zijn moeder. „Dat leven zou zeker geen van u hebben aangetrokken", gaf Francis toe op een toon, die bijna ruw klonk. „Het was echter een leefwijze, die ik uit vrijen wil had gekozen en die ik om vele redenen ongaarne heb op- gegeven." Sir Stephen knikte bevestigend. „Het viel mij buitengewoon moeilijk, hem te overtuigen", zeide hij. Er vo'gde een korte pauze. De thee was klaargezet. Johnson en zijn volgeling ver- lieten de kamer. „Wil je niet naast mij komen zitten, Francis?" noodigde lady Renry hem uit, plaats makend voor hem. Hij nam de ledige plaats met een lichte buiging aan. „Ik ben zeer trotsch op mijn thee", babbel- de lady Renry voort. „Ora>nje Pekoe, uitge- zochte bladen. Ik neem tegenwoordig, wan- neer ik naar het vasteland ga, steeds een kistje er van mee. Ik herinner mij heel goed, dat te Pellini de thee s'lechter was dan ergens anders. Verschrikkelijk slappe thee, vermoed ik, dat ze u hebben voorgezet in het kloos- Een achttal gemeenten heeft het adres c:i Castricum ondersteund. Daaruit blijkt, c'at het algemeen belang wordt gevoeld. Spr. wijst ook op het verzoek van den heer Weiss in de Prov. Staten. In het schrijven van den inspecteur voor de volksgezondheid wordt erkend, dat aan de tot standkoming van een nieuwe fabriek van de N. T. F. ontegenzeggelijk voordeel verbon- den is; alle gemeenten in N.-Holland zijn dan in staat afgekeurd vleesch naar een centraal punt te zenden. De inspecteur meent, dat uit- voering van de plannen der N. T. F. niet vaststaat. Daarom moet niet de goedkeuring aan het plan-Barsingerhorn worden onthouden. Maar, vraagt spr., als de plannen van de N. T. F. wel vaststaan, luidt dan het advies van den inspecteur qnders? De inspecteur heeft, naar spr.'s meening, geen juisten indruk gekregen van het ver zoek van Castricum. Dat verzoek is om in het algemeen belang het besluit van Barsin gerhorn niet goed te keuren. Zal bij een vee-epidemie Barsingerhorn* kunnen voldoen aan de eischen? Spr. is be- kend, dat die fabriek van Barsingerhorn zich van de omgeving niets behoeft aan te trek ken; dat zal de N. T. F. wel doen. Het gemeentebestuur van Castricum heeft zich alleen door het algemeen belang laten leiden; het vreest groote moeilijkheden als enkele gemeenten benoorden het IJ de zaak zelfstandig gaan regelen en andere aan haar lot worden overgelaten. Twee voorstanders van centrail- satie. De heer Commandeur stelde er prijs op, de motieven te noemen, die hem tot an dere gedachten hebben gebracht. In den kring Hoorn heeft spr. er steeds voor geijverd, dat de gemeenten zelf de ver nietiging ter hand nemen. Hij vreesde, dat bij zending naar een centraal punt het vervoer te lang zou duren en juist bij besmettelijke ziekten de verbreiding grooter zou woxden. Maar na onderzoek is hij tot de conclusie gekomen, na beide wijzen van werken (Mid- woud en Bergum) te hebben gade geslagen, dat cer.tralisatie het beste is. In Midwoud kan men de cadavers niet verwerken, zoodat nu het grootste aantal begraven wordt. Voor de gezondheid en vooral voor den veestapel is het systeem-Midwoud niet aan te bevelen. Een and-er systeem kan daar niet worden toegepast, omdat het te kostbaar zou zijn. De heer S t u m p e 1, wethouder van Hoorn, zegt zich uitsluitend te hebben gesteld op het standpunt van het algemeen belang. Spr. heeft ook beide destructie-inrichtingen gezien en is ook tot de conclusie gekomen, dat centrale vernietiging voorkeur verdient boven decentralisatie. Bergum is een uit- muntend ingericht bedrijf. Spr. vraagt zich, bij vergelijking af, hoe het mogelijk is dat Midwoud zooveel ontheffingen heeft gekre gen en dat zulk vervoer is toegestaan. Spr. ziet vaak, dat vee wordt aangevoerd, bestemd voor menschelijk voedsel en dat even daarna op dezelfde plaats cadavers worden aangebracht, gestorven aan besmettelijke ziekten en in ontvangst genomen door het- zelfde personel. Maar dat kan nu eenmaal niet anders met het oog op de financieele bezwaren. Het is jammer dat de financien van Midwoud niet zijn te overzien. Spr. zou het mogelijk willen maken, dat de N. T. F. heel N.-Holland bedient, dan zijn ook de financieele belangen der gemeenten in alle opzichten gewaarborgd. Burg. Koster verdedigt de plan nen van Barsingerhorn. De heer Koster, burgemeester van Win- kel, verdedigt het besluit van den kring Bar singerhorn. Spr. zegt dat er ernstige voor- bereiding is geweest. Spr. wil geenszins cri- tiek oefenen op Bergum of Midwoud, maar wil aantoonen, dat het standpunt van den keuringskring zoo slecht nog niet is. Be- zoeken aan de inrichtingen en lectuur hebben er toe geleid een eigen inrichting te doen bouwen, die de goede eigenschappen heeft van beide bestaande. Wij wenschen geheel te voldoen aan de bepalingen der Vleesch- keuringswet. Er wordt nu zwaar geageerd tegen de plannen van Barsingerhorn; maar spr. vraagt: Wat bezielt de verschillende ge meentebesturen toch met hun tegen-actie? Ziet men tegen de moeite van een eigen in richting op? Acht men het te moeilijk? Kent men de motieven onzerzijds? Spr.'s standpunt is: bouw in de vee-streken zulk een destructie-inrichting. Een betere in richting dan spr. bedoelt, lijkt hem niet denk- baar. De verste afstand die zou zijn te be- werken is 40 K.M., dus als ergens een cada ver ligt, kan het binnen 4 uur in den destruc tor zijn. Het begraven wordt absoluut onder- vangen,, 1 ter." „Wij leerden daar wel ons verhemelte vergeten", antwoordde hij. „Nu wij toch op dit onderwerp zijn, mag ik u o-ver het alge meen een verzoek doen", voegde hij er aan toe, na een oogenblik pauze. „Geen van u, zelfs niet sir Stephen, begrijpt de leefregels ons voorgeSchreven en door ons genoten in de plaats van waar ik gekomen ben. Mag ik u verzoeken in onze verdere gesprekken er geen verdere toespellingen op te maken?" „Een zeer redelijk verzoek", gaf lord Henry toe. „Een wensch, die zal worden geeerbiedigd." „Zooai!s ge wilt natuurlijk, Francis", stem- de zijn tante toe. „Maar ik ben er van over- tuigd, dat het slap goedje was." „Wat een saaie Piet ben je", zuchtte Mo nica. „Ik verwachtte allerlei huiveringwekken- de bijzonderheden te vernemen." „Ik kan u verzekeren, dat u teleurgesteld zou zijn", antwoordde Francis. „Mijn bestaan te St. Joseph's was zeer eenvoudig en zeer hard. Er kan in de leefregels niets zijn, dat van belang is voor de gewone buitenstaan- ders." „Zoo, nu weet je het", fluisterd'e Monica met een lichten geeuw tot haar broer, die over haar stoel leunde. Lord Henry bleef zijn plicht vervullen. Francis had blijkbaar geen plan eenig ge- sprek in te leiden. „Het is zeker nog wat vroeg, Francis, om je te vragen, wat je denkt van Engeland?" „Ik zal er gaan wonen", luidde het rustige antwoord VERKRIJGBAAR ALLE ERKEND RD Wl ELHANDE L ARE N Daar zit aan vast, dat andere gemeenten dit voorbeeld zullen moeten volgen. Of d< N. T. F. zal de helpende hand moeten bie- den. Waarom stichten andere groepen ge meenten niet zelf een inrichting? Wij bou wen, zegt spr., voor 1 ton, dat is voor elk der gemeenten f 10.000. Het plan is de inrichting in Schagen te stichten. De capaciteit zal van dien aard zijn, dat naast de deelnemende ge meenten ook andere kunnen worden gehol- pen. Texel zal niet in den steek worden ge- laten. Het is spr. onbegrijpelijk, dat Alkmaar en Den Holder niet eenzelfden stap doen. Ret ligt in de bedoeling te combineeren ver nietiging, noodslachting en keuring. Dit acht spr. een gezonde combinatie. De grootste en kleinste cadavers zullen ver werkt wordendat is bij de N. T. F. onmoge lijk Men stelde zich verder voor den veehou- der de grootst mogelijke vergoeding voor zijn product te geven Als ons plan worat goedge keurd, zeide spr., is het begraven van elk cadaver uitgesloten. De voorzitter: Alleen in uw kring De heer Koster gaf dit toe. Spr. wee3 erop, dat ook Amsterdam zich niet bij de N. T. F. wil aansluiten. De tien gemeenten aanvaarden de conse- quentie van haar besluit. De capaciteit van de te bouwen inrichting is 6000 K.G per etmaal. Er zullen twee vernietigingsketels worden geplaatst, een van 1000 K.G. en een van 500 K.G. Dit geeft de absolute zeker- heid, dat alles wat de kringgemeenten zullen brengen, kan worden vernietigd. Burg. Meijer bepleit decentralisatie. De heer M e ij e r, burgemeester van Oude Niedorp, betoogde, dat de wetgever het oog heeft op de centralisatie. Als de centralisatic een gevaar was voor de volksgezondheid, zou dat wel in de wet tot uitdrukking zijn ge komen. Bij centralisatie zijn de betrekkelijke wetsartikelen niet uitvoerbaar. Het systeem, dat in Friesland wordt toege past (cadaverhuisjes) zal ook hier toepassing krijgen bij uitvoering door de N. T. F Dat beteekent vervoer in drie etappes. Een be- zwaar achtte spr. ook het vervoer over de provinciale grens. Spr.'s conclusie is, dat niet centralisatie maar juist decentralisatie in het belang van de volksgezondheid is. De N. T. F. hebben gezegd bereid te zijn in de destructie te voctrzien als 99 van de gemeenten meewerkt. Maar als dat niet zoo is? Spr. vroeg of het wel billijk is, dat als een zaak het financieele belang van eenige ge meenten te veel raakt, dat men dan andere gemeenten. die zelf willen handelen daarin belemmert? Alleen om te verkrijgen dat die gemeenten zich aansluiten bij een onder- neming, waartegen bezwaren bestaan. Mogen dergelijke volksbelangen als het vernietigen van afgekeurd vleesch wel gelegd worden in handen van een particuliere onder- neming. Is dit niet veeleer een taak van de overheid? Zal de gemeentelijke overheid de zaak zelf ter hand kunnen nemen, of zal zij' gedwongen worden vroeg spr. zich te wenden tot een particuliere onderneming? Dat is, meende spr. de vraag die Ged. Sta ten zullen hebben te beantwoorden. De heer mr. B r e e b a a r t, burgemeester van Callantsoog, vroeg of een gemeente wel een burgerlijk rechtelijke overeenkomst kan aangaan met een privaat rechtelijke onder neming. De vee'houders worden verplicht de grondstoffen gratis af te staan, waarmee een particuliere onderneming winst wil maken. De voorzitter stelde de vraag of de toestemming, die Ged. Staten aan Barsinger horn zullen verleenen een conditio sine qua „Je vond Londen waarschijnlijk nogal e drukkend?" „Uitgestorven, nu het seizoen voorbij is, moet je denken", viel Eustatius in. „Er is niets te doen na de Goodwood-races. Een doode boel!" „Ik zag zeer weinig van Londen", zeid* Francis geduldig. „Wij kwamen daar gister. avond laat aan en het regende vanmorgen." „Maar deze plaats, daarvan moet je zeker houden?" vroeg Monica. „Zij schijnt zeer mooi", gaf hij toe. „Ik houd natuurlijk van het park, en de boomen zijn prachtig, maar de menschen ko men van alle gedeelten van Engeland om het kasteel te zien. De slottoren is historisch en dan zijn er de feestzaal, de terrassen aan de Zuidzijde en de lager gelegen tuinen. Werke- lijk, ik zou bijna verlangen, dat ik jou was, Francis" ging zij nadenkend verder. „Je zult al die dingen voor den eersten keer zien en weten, dat ze je toebehooren. Kon je niet een beetje meer belangstelling toonen?" Weer wilden haar oogen zijn glimlach uit- lokken. Hij keek ernstig langs haar heen. „Indien mijn houding ieleurstellend schijnt", zeide hij, „kan ik a alleen verzoeken u te her inneren, dat ik kom uit een omgeving, waar men zelden aandoeningen van eenigen aard kende." „Dat is het", mengde zich sir Stephen in het gesprek. „R zult daar rverheen komen U zult thans een veel gemakkelijker levep krijgen." RT/ordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5