alcmaria x ALCMARIA I. HLLDER I. Radiosrafisch Weerbericht. BinnsnSsind Bioscopen ECunst Rechtszaken Onze KoBonien. Marktberichlesi Een commissi van 5 personen werd gefor- meerd, en deze zal nu uitzien of't plan voor verwezenlijking vatbaar is. Bij de rondvraag stelde de heer P. Greeuw voor om aan het gemeentebestuui te verzoe- ken, den burenkuil te dempen. Dit lastig ob- stakel achter de Groeterkerk had z. i. geen reden van bestaan meer. De heer Duinmeijer klaagde over een loten- verkooper, die den winnaars van prijzen geen kennis gaf en niet meehielp om dezen aan de prijzen te helpen, terwijl de heir Meeden- dorp voorstelde om stappen te doen dat een der telefoon-abonnee's te Groet doorverbin ding kreeg met Alkmaar, wenschelijk als dit was met ziekten, ongelukken, inbraak enz. Aan dit alles wilde het bestuur zijn aan- dacht schenken, waarna de vergadering ge- floten werd. DE COMMISSARIS DER KONINGIN NAAR INDIe. De heer Hendrix plaatsvervanger. De commissaris der koningin in Noord- holland, jhr. mr. dr. Roell, als voorzitter van de Vereeniging Koloniaal Instituut be- noemd tot regeeringsgedelegeerde op het in Mei a.s. te Batavia te houden Pacific Science-congres, bal begin April naar Indie vertrekken en waarschnlijk niet voor einde Juli in Nederland terug zijn. Gedurende de afwezigheid van jhr. Roell zal het lid van Ged. Staten, de heer J. N. Hendrix optredea als waarnemend-commis- saris der koningin. AUTOGEVAAR OP DEN WEG. Chauffeurs-onbezoldigd rijks - vpldwachters. De Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland heeft in een tot den minister van Waterstaat gericht adres er op gewezen, dat de minister het aanstellen van leden van den B. B. N. als onbezoldigd rijksveldwachter niet mogelijk heed geacht op grond van het bepaalde bij kon. besluiten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de leden van den Bond, die deelnemen aan de Vrijwillige Verkeersinspectie in Zuid-Hol- land gaarne de bevoegdheid zouden ver- krijgen om in uiterste instantie tegen ernsti- ge verkeersfouten makende weggebruikers te kunnen optreden in het belang van de vrij heid en veiligheid van het verkeer, en dat hun bevoegdheid zich zou kunnen bepalen tot de naleving van de bepalingen van de Motor- en Rijwielwet en de daaruit voort- vloeiende bepalingen en reglementen. De Bond vraag't den Minister dan ook dringend te willen bevorderen, dat de betref- fende bepalingen zoodanig worden gewijzigd dat men kan uvergaan tot het aanstellen van onbezoldigde rijksveldwachters met beperk- \e bevoegdheid. POSTZEGELDIEF. Dinsdagavond werd de politic te Nijmegen gewaarschuwd, dat een persoon eerst op het postkantoor en daarna in een sigarenwinkel postzegels te koop had aangeboden. De po litic spoorde den man op, omdat zij vermoe- den had, dat deze verkoop van postzegels in verband kon staan met be in de laatste week te Arnhenj gepleegde inbraken. Bij twee dezer inbraken werden postzegels vermis! De man ontkende, doch werd naar Arnhem op transport gesteld, waar vingerafdrukken van hem werden genomen. Toen bleek, dat ihij in iede>- geval bij twee van de gepleegde inbraken, n.l. bij den Gelderschen Kolen- handel en bij mevr. Vroege, aanwezig moet zijn geweest. Hoewel de man, zekere M. uit Amsterdam, ook toen nog bleef ontkennen, is hij opgesloten. Ook een.tweede persoon, die in zijn ge- zelschap was en .op het postkantoor post zegels had aangehouden, zekere S. uit Am sterdam, is in arrest gehouden, hoewel hij vermoedelijk niet aan de inbraken heeft mee- gedaan BELASTING BETALEN OP POSTKANTOREN. De minister van financien heeft 12 dezer bij de behandeling van de begrooting in de Tweede Kamer de post „vergoeding voor de postbetalingen" teruggenomen. De ter zake bmoodigde gelden zullen thans bij supple- toire begrooting worden aangevraagd. In verband hiermede kan de algemeene openstelling der postkantoren voor belas- tingbetalen op 1 Januari a.s. niet door- gaan en wordt deze voorloopig opgeschort. DE ROOFMOO. D TE ROTTERDAM. De N. R. Crt. deelt mede: Eenigen tijd voor den moord was het den «u vermoorden directeur van de firma de Haas, opgevallen, dat de afdeeling sponsen een klein verlies opleverde. hoewel hij meen- de dat er juist winst gemaakt moest zijn. A1 eerder had hij de wer.schelipheid besproken eens een accountantsonderzoek te laten in- stellen. De kosten hadden hem tot nu toe evenwel afgeschrikt. Toen echt°r een van zijn kennissen die tot dusver op een accountantskanfoor was geweest op 1 November zeifstandig ging werken, heeft hij hem, mede in verband met het geleden verlies verzocht, de boeken eens te komen nazi'en. Deze accountant zou dan eens nagaan, in hoeverre een reorganisatie van de administratie mogelijk zou zijn. De accountant is met zijn onderzoek be- gonnen met de boeken, betreffende de af deeling sponsen, in het bijzonder en de af deeling verkoop in het algemeen. Daarbij kwamen wel enkele kleine tekorten van /I en 50 centen voor den dag, maar dit wekte nog geen argwaan. Daarna zou de accountant beginnen met de kas. Aan dit onderzoek was hij juist toegekomen op den Woensdag voor den moord, om vier in den middag. Het spreekt vanzelf, dat de nu op gesloten procurrtiehouder toen begrepen heeft dat zijn malversaties aan het licht zou den komen, en de politie meent, mede op grond van tal van andere aanwijzingen, o- ver welke nu nog niets gepubliteerd kan worden, dat er samenhang moet bestaan tusschen het tijdstip waarop de malversa ties aan het licht moesten komen, en den moord op den directeur, den heer P.C. Lans dien men zoo kenneiijk uit den weg heeft willen ruimen. Hierbij kan nog worden opgemerkt, dat de procuratiehouder van O. niet meer de vrije beschikking had over ziin aandeelen. EEN GROOTSCHE ONTGINNING. Werk voor bonder den werkloozen. Vandaag zal voor honderden bewoners in het wijde land van Giethoorn een dag van jroote beteekenis zijn. Alsdan zullen nl. of- icieel de werkzaamheden van de partieele bemaling beginnen. Zoowel de Ned. Heidembaatschappij als het Ingenieursbureau voorheen J. van Has- selt en De Koning te Nijmegen, rapporteer- den in 1920 wat er moest gebeuren om de partieele bemaling uit te voeren. Intusschen zijn na 1925 reeds belangrijke onderdeelen van het groote plan tot uitvoe- ring gekomen, n.l. de kanalen van Steenwijk naar Ossenzijl en de Beulaker Wijde. Het was de groote werkloosheid te Steenwijk en omstreken welke mede tot deze uitvoering dwong. Doch ook de kanalen waren niet voldoen- de, de partieele bemaling moest tot stand komen enthans is het zoo ver. Rijk, provincie Overijsel en het waterschap Vol- lenhcve begrepen aanstonds het groote be lang en spoedig waren zij het eens om de to- tale kosten benoodigd om een groot onder- deel van het geheele plan, n! het droogleg- gen en ontginnen van 1400 hectaren, moge lijk te maken, bijeen te brengen. Die totale kosten worden op rond 2.600.000 ge- raamd, waarin een waarschijnlijk verlies van 770.000. De grootste moeilijkheden waren echter te overwinnen bij velen der bewoners van de streek. Een niet altijd even loyaal gevoerde oppositie deed het voorkomen alsof de Over- heid dezen kleincn landbouwers groote stroppen wilde bezorgen. Toen echter bleek, dat dc Overheid juist op het voordeel dezer menschen uit was en hun door speciale rege- lingen den verkooop van de kraggelanden en den inkoop van het nieuw aangemaakte land wilde vergemakkelijken, draaide ten slotte na heel wat herrie de stemming nog wel niet geheel om, maar het daghet. Om dit groote werk uit te voeren welk werk aan honderden werkloozen arbeid zal geven hebben binnenlandsche zaken, pro vincie en waterschap een vennootschap ge- sticht op de bepalingen van den zevenden titel der Onteigeningswet. De bekende ont- ginningsmaatschappijen in het noorden des lands dienden tot voorbeeld. Rijk, provincie en waterschap, die respectievelijk 4/7, 2/7 en 1/7 van het verlies zullen dragen, nemen ook elk een evenreaig aantal aandeelen en bestuursplaatsen. Alleen het waterschap kreeg voor meer zekerLeid voor de bewoners twee bestuursplaatsen en zag zijn dijkgraaf tot directeur benoemd. He! werk gaat beginnen. Nederland krijgt binnen een paar jaar 1400 hectaren mooj land er bij, honderden arbeiders zullen nut- tig werk verrichten, de v dvaart van de streek zal vooruitgaan. Past hier niet een driewerf hoera? ochrijft men aan het Hbl. digen. AUTO-ONGEVALLEN DOOR DE GLADDE WEGEN. Woensdagavond is op den Haagweg onder Rijswijk de heer C. van Beele uit Rotterdam met zijn auto tengevolge van de gladheid van den weg in de Haagvaart gereden. Hij wist zich zwemmende te redden. Een passagier, die bij hem zat, werd met groote moeite door het personeel van den tol gered. Op den Rotterdamscben weg nabij Delft is een Z. H. A. M.-bus geslipt en dwars op den weg komen te staan. Op hetzelfde oogenblik kwam van de tegenovergestelde zijde een auto, bestuurd door den beer Lipman uit Rotterdam. Deze werd in elkaar gedrukt en totaal vernield. Er zijn geen persoonlijke ongelukken bij voorgevallen. SPEENHOFF GEHULDIGD TE DEN. HAAG. Speenboff, omringd door vrouw en kinde- ren, is Woensdagavond door de Hagenaars in het Gebouw voor K. en W. gehuldigd. De huldiging was niet grootsch, want het pu- bliek had talrijker kunnen zijn, maar toch was zij zeer hartelijk. GENERAAL-MAJOOR INSINGER. Naar „De Stdrd." verneemt is de generaal majoor Insinger, gouverneur der residentie, bestemd om te worden benoemd tot com mandant van het veldleger, tevens comman dant van de vesting Holland, zulks in de plaats van den tot lid van den Raad van State benoemden luitenant-generaal T. F. I. Muller Massis. MONUMENT VOOR JAN MORKS TE MIDDELBURG. De gemeenteraad van Middelburg besloot met algemeene stemmen van het Comite tot oprichting van een monument voor wijlen den heer Jan Morks, in leven directeur van het Middelburgsch Muziekkorps en bekend componist, dit monument als het op het Molenwater is geplaatst, over te nemen en voor beheer en onderhoud te zorgen. EEN MANTELDIEF. Een bewoonster van een woning aan de Nieuwe Tuinsiraat te Amsterdam kwam tot de ontdekking, dat haar bontmantel was ver- dwenen, vermoedelijk gestolen. Zij toog op verkenning uit en zag een njan, die met mantels over den arm liep. Hij kon wel eens de dief zijn en zij pakte hem dan ook vast. De man wist zich los te rukken maar de mantels liet hij vallen. De gestolen bontmantel was er niet bij, maar wel bleek, dat de onlsnapte man een dief was. De mantels, welke hij had laten vallen, bbhoorden n.l. toe aan andere be- woonsters in dezelfde straat en waren kort tevoren gestolen. BOTSING TUSSCHEN FIETS EN AUTO. Gisteravond is een wielrijder in de de Clercqstraat te Amsterdam tegen een auto aangereden, toen deze een bocht maakte. Vol- gens getuigrn zou de wielrijder zeer woest gereden hebben. Hij kwam tegen de rechter- zijruit van den auto en slingerde tegen de straat. De jongeman, de 13-jarige S. Tjem- kes, bekwam een zware hersenschudding. Hij werd per liandkar overffebracht naar de dichtsbijzijnde ziekenverpleglng in de Ter Haarstraat. De toestand van den jongeman is ernstig. ERNSTIGE BROEDERTWISl* TE AALSUM (Fr.) In Aalsum nabij Dokkum heeft zich gis- tren een drama afgespeeld tusschen de ge- broeders Lolke en Piet Postma, twee man- nen van middelbaren leefijd, die een klein boerderijtje drijven met een achttal koeien. Gisterochtend heerschte er tusschen hen eenige animositeit. Tegen negen uur wilde L. Postma naar Dokkum gaan om zich te laten scheren. Hij vroeg zijn broeder of hij nog iets te eten wilde hebben, waarop deze zich naar de kast begaf en den niets vermoe- denden L. plotseling met een broodmes aan- viel cn hem ernstige steekwonden in hals en gelaat toebracht. Deze verdedigde zich door het mes vast te grijpen, waarbij hij zijn heele hand openhaalde. Zijn broeder, die blijkbaar in een vlaag van waanzin verkeerde, ver- klaarde, „dat hij vandaag moest sterven" en herhaalde zijn aanvallen. Eindelijk slaagde L. er in het huis uit te vluchten, waar hij badende in zijn bloed door een buurman ge- vonden werd. Teen naderhand door politie en mare- cliaussee 'n onderzoek werd ingesteld, vond men den dader in een stoel zitten, eveneens met bloed bedekt, een gevolg van de ver- wondingen, die hij zichzelf had toegebracht. Beide broeders zijn naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. Ondanks hun he- vige verwondingen schijnt hun toestand niet ongunstig. De burgemeecter van Aalsum heeft, na een onderzoek ingesteld te hebben, het huis doen verzegelen. Nader vernemen wij, dat P. Postma een buitengewoon heerschzuchtig karakter heeft, dat hem gemakkelijk in botsing doet komen met zijn veel meegaander broeder L. Eerst- genoemde moet overigens niet geheel toere- kenbaar zijn. TREIN ONTSPOORD. Gistermiddag ontspoorde even voorbij het perron van het station Veenendaal, een twee- tal wagons van een goederentrein. Oprui- mingsmateriaal was spoedig aanwezig, waardoor de hoofdlijn het eerste werd vrijge- maakt. De materieele schade is gering en persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. 40 JARIG JUBILEUM TRAMLIJN AMSTERDAM-EDAM. Donderdag woei de vlag van het kantoor der Noord-Hollandsche Tram aan het Tol- huis te Amsterdam. Het was 40 jaren geleden, dat de lijn Am sterdamEdam werd geopend en daarme<= het bedrijf der mij. een aanvang nam. Aan- gezien de omstandigheden, waarin de mij tengevolge van de autobusconcurrentie ver- keert, verre van rooskleurig zijn, was beslo- ten, den dag in het algemeen ongemerkt voorbij te doen gaan. Niet echter voor de 2 personen, die van den beginne af in haren dienst hadden ge- staan en thans dus persoonlijk op een 40-ja- rige ambtsvervulling mochten terugzien, te weten de heeren W. Bouwes, stationschef te Volendam en K. Schot, oud-onderploegbaas, thans nog als terreinknecht werkzaam. Zij werden ten kantore genoodigd en door den directeur onder aanbieding van een geschenk hartelijk toegesproken. KORTE BERICHTEN. Naar de Tijd verneemt zal dr. J. Kui- per, directeur van het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam, 1 Januari als zoodanig aftre- den. De opvolger van dr. Kuiper is nog niet bekend. Tijdelijk zal dr. Gezelle Meerburg't directeurschap waarnemen. Gisterochtend werd op den Rijksweg te Oostburg onder de gemeente Aard'enburg een 75-jarige man, die eenigszins doof was, door een auto uit Brugge overreden. De ongeluk- kige leefde nog slechts enkele oogenblikken en gaf toen den gees! De politie te Zeist heeft op heeterdaad betrapt zekeren H. uit Driebergen, die den laatsten tijd vooral het Wilhelminapark te Utrecht onveilig maakte door alles wat voor de hand lag te stelen uit stilstaande auto's. Bij huiszoeking kwam een heele voorraad ge stolen goederen te voorschijn. Woensdag is te Utrecht de najaarsver- gadering aangevangen van het r. k. Werklie- denverbond. De minister van arbeid heeft ten behoo ve van slagerijen voor den tijd van 24 Decem ber tot en met 5 Januari een specialen werk- tijd vastgesteld. B. en W. van Naarden hebben naar aanleiding van de vragen van een raadslid medegedeld, dat zij overleg plegen met den Tsjechischen gezant ten einde bij de bevoeg- de autoriteiten de noodige stappen te doen ter verlcrijging van een passende omgeving voor het graf van Comenius. Te Horn zijn de slager K. en de arbei- der K., beiden aldaar woonachtg, door den vrachtauto van den koopman J. uit Linne overreden. Met ernstige kwetsuren werden zij naar het hospitaal te Roermond overge bracht. De auto, die slechts etln licht op had, wilde in verkeerde richting een kar passee- ren. De arbeider J. v. Z., uit Etten, die zijn dorpsgenoot H. L. met een mes in schouder en rug stak, is gisteren door de rechtbank te Breda veroordeeld tot 114, jaar gevangenis- straf. De eisch was 2 jaar. Aan het strand ter hoogte van Kijk- duin is wederom een lijk aangespoeld, dat vermoedelijk afkomstig is van de „Salento". Op het rechterbeen zijn de woorden Arno Sabella getautoueerd. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: Jan Smit en Grietje de Bakker. Nicolaas Laan en Elisabeth Timmer. Johan Schef- fer en Jacoba van Thienen. Johannes Me- kel en Johana van Schagen. Geert de Groot en Christina Manshanden. Maarten Langhorst en Sophie Groenwoudt. GEBOREN Antonius Mafia Franciscus, z. van Joannes de Vries en Agnes Nibbeling. Elisabeth Maria ,d. van Bernardus Baars en Eelkje Daleman. Frederik Leonard, z. van Hen- drikus Hellendoorn en Christina Fisscher. -— Machiel Leendert, z. van Jan van Wijk en Maatje Gillisse. Pieter Johannes, z. van Pieter Ulrich en Johanna Wiese. OVERLEDEN: Bijn Heertjes, 69 jaar. Aaltje Appel, ge- uwd met Bernardus Leek, 43 jaar. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 77.6 te Stensele. Laagste barometerstand 750.6 te Valentia. Verwachting (geldig tot den avond van 15 December) Zwakke tot matige noordelijke tot noord- oostelijken wind, half bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk sneeuw, lichte tot matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bildt, hedenmorgen 9.10 uur, aan alle posten van Delfzijl tot Hoek van Molland: „Attentiesein neer". O D A G A.S. AANVANG TWEE UUR Voorverkoop van plaatskaarten aan de bekende adressen. Programmes van Vrijdag 14 tot en met Donderdag 20 December. Theater Cinema Americain. Hcofdnummer: Vlammende V'leugels (sens, oorlogsfilm). Regie William L. Wellmann. Toegang boven 18 jaar. Alkmaarsch Bioscoop Thater. Hoojdnummer Vrijdag, Zaterdag en Zon- dag: De Zwarte Diamant Expres (spoorweg- film). Hoofdrol: Monte Blue. Toegang voor el ken leeftij d. Hoojdnummer Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag: Achter gouden Tralies (dram.) Hoofdrollen: Billy Dove en Ben Lyon. Toegang boven 18 jaar. Victoria Theater. Hoojdnummer: Rose Marie (naar de bekende operette). Hoofdrollen: Joan Crawford, House Pe ters en James Murray. Toegang boven 18 jaar. WILLEM ANDRIESSEN. De muziekcursus door de Volksuniversiteit in't leven geroepen, en die geleid werd door den heer Frans Vink, tot onderwerp kiezende het leven en de werken van Ludwig van Beet hoven werd gisteravond besloten met een muziekavond waarop de heer Willem An- driessen een viertal klaviersonaten van den Metster voordroeg Hadden we den avond daarvoor een con cert medegemaakt dat heel alecht bezocht was, de troostelooze aanblik van zoo'n leege zaal is gisteravond volkomen uitgewischt, toen we de Harmoniezaal bijna geheel ge vuld zagen met een publiek dat al heel spoe dig onder den indruk kwam van het spel van dezen kunstenaar. Andriessen had van de vier sonaten er drie gekozen die overbekend zijn, n.m. opus 10, no. 2, opus 13 (Pathetique) en opus 53 (Waldstein sonate). Doch hoe bekend ook, als 'n kunstenaar als Andriessen zulke wer ken speelt hoort men telkens nieuwigheden er in, di.igen die men ;elf niet opmerkt, en daarom op zulke oogenblikken op het werk een nieuw licht laten vallen. Wat deze pianist ook speelt, 't is alles voortreffelijk, doch ik haal in't bizonder naar voren de presto fi nale uit opus 10, en de geheele Waldstein sonate. Hierin was een zeer groot klavierspe ler aan't woord. Lang niet zoo bekend als de drie genoem- den is de sonate opus 109. De vorm waarin deze sonate geschreven is, is al heel anders dan bij de bekenden. Eerst een „Vivace, ma non trappo" dan een Prestissimo, vervolgens een „Andante molto cantabile e espressivo (en wat voor een andante! een als slechts Beethoven kon componeeren) waarop eenige variaties zijn geschreven. Evenals de andere sonaten had de heer Andriessen ook dit veel eischende werk volkomen in zijn macht, en be- haalde er een succes mede dat deed uitkomen hoe men dit meesterlijk spel wist te waardee- ren. Dat was trouwens den geheelen avond zoo, en nam nog toe, toen het slotaccoord van opus 53 had weerklonken. A. K. den chauffeur, die zich gister voor de Vier- de Kamer der rechtbank te verantwoorden liad ter zake van het veroorzaken van dood en lichamelijk letsel door schuld. Het O. M. eischte twee maanden gevange- nisstrar. HET AUTO-ONGELUK BIJ HET KALFJE. De Vierde Kamer der rechtbank te Amster dam heeft gistermiddag uitspraak gedaan in de strafzaak tegen de 25-jarige dansleerares, die op Zondag 24 Juni j.l. met de door haar bestuurde Chevrolet bij het Kalfje een 9-jarig meisje zoodanig aanreed, dat het oramiddel- lijk aan de gevolgen overleed. Wegens het veroorzaken van dood door schuld had het O. M. drie weken hechtenis gevorderd. De rechtbank legde haar een week hechtenis op. D1EFSTAL EN HELING VAN FIETSEN. De Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank veroordeelde drie recidivisten ieder tot 1 jaar gevangenistraf, twee wegens dief- stal en een ter zake van heling van een rij- wie! De eisch tegen ieder was 114 jaar. DE INBRAAK IN HET STATION BEVERWIJK. De Haarlemsche rechtbank heeft de beide mannen uit Zaandam, beschuldigd van in het begin van dit jaar in het station te Be- verwijk te hebben ingebroken, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der pre- ventieve hechtenis. SCHULDMISDRIJF. De aanrijding op den Haarlemmerdijk. Een 31-jarig bestuurder van een auto te Amsterdam reed op Zaterdagavond van 22 September 1.1. op den Haarlemmerdijk bij de Buiten-Dommerstraat, op de treeplank staande, achteruit. Hij kwam met een taxi in aanraking, verloor zijn tegenwoordigheid van geest en reed twee vrouwen aan. De eene, een gehuwde vrouw, vond men op straat liggen, zij was zoodanig verwond, dat zij spoedig overleed. Het andere slachtoffer werd door den ruit in de etaiage gedrukt en kreeg zulke verwondingen aan hals en bee- nen, dat zij gedui :nde eenige weken haar be- roep niet kon uitoefenen. Het* ongeluk werd geweten aan roekeloos onoordeelkundig besturen van de auto door AARD- EN ZEEBEVING. Naar de „Deli Courant" meldt, is Maan- dagmorgen te Brastagi en Kebondjahe om 11 uur 15 een aardbeving gevoeld, die een minuut duurde. Alles kraakte, maar schade is niet gemeld. Op hetzelfde oogenblik werden zeebevin- gen geconstateerd tusschen Nias en Sibolga, waardoor o a. het s.s. „Swaerdecroon" in hevige trilling kwam. NA DE RELLETJES OP BILLITON. Een officieel rapport. De aap koml uit den mouw. Het eerst Woensdag gepubliceerde rapport van den heer H. Mouw, het hoofd van het kantoor voor Chineesche zaken, betreffende de relletj-es op Billiton, in September, zet uit- een, dat de grieven verzonnen waren De oproep tot het beleggen van de ver gadering is uitsluitend uitgegaan van de rad- draaiers. Bewust werd aangestuurd op een conflict. Dat daarbij bloed moest vloeien was waarschijnlijk en misschien wel door de lei- ders verwacht, omdat hierdoor immers meer waardevol propagandamateriaal ter beschik king zou komen. Overal waren plakkaten verspreid. waarop te lezen stond „Onze broe ders te Klappa Kampit zijn schandelijk en onbarmhartig door de Hollanders gedood. Staakt dadelijk". Veel meer dan een locaal extremistisch avontuur is deze staking niet geweest Elke gedachte aan een uitgebreid van tevoren op- gezet complot moet van de hand worden ge wezen. Overigens moet met voldoening wor den geconstateerd, dat d-e Chineesche ge meente te Billiton de staking vrijwel een- stemmig afkeurt. Over het algemeen wordt de economische toestand onder de mijnwer- kers zeer geprezen. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 14 Dec. 1928. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 106 st., wegende 97575 K.G. kaas aangevoerd, waar- van de prijzen als volgt: Fabriekskaas: Klei ne met merk 49; Commissie met merk 48; Boerenkaas: Kleine met merk f 49; Commis sie met merk 47. Handel goed. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 14 Dec. 1928. Op de heden gehouden graanmarkt waren in totaal 1120 H.L.'s aangevoerd als: 552 H.L. tarwe 10.5011.75; 161 H.L. gerst chev. 11.75—12.50; 189 H.L. haver 11— 11.75; 77 H.L. boonen, w.o. bruine boonen 4145; citroenboonen -/ 45—/ 50; dui- venboonen 16; Witte boonen 4358; 20 H.L. geel mostcrdzaad 28; Tuinboonen 21121 H.L* erwten, w.o.: groene erwten (kleine) 16—/ 17; groene erwten (groote) 2123; grauwe erwten 2130; vale erwten 17, alles per 100 K.G. AMSTLRDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 14 Dec. 1928. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Geen aanvoer. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Dec. 1928. Langedijker Groentenveiling. B!oem- kool le s. 9.7012; Bloemkool 2e s. 2 4.50 per 100 stuks; Wortelen (groote) 4.60; Wortelen (kleine) 2.503.50; Roode Kool le s. 3.10—/ 7.30; Roode Kool 2e s. 2.70—/ 7; @e!e Kool le s. 2.10— 5.40; Gele Kool 2e s. 2—/ 4.50; Witte Kool 3—/ 6.30; Witte Kool 2e s. 2 80- 3.90; Uien 9—10.50; Grove 3— 5.80; Drielingen 9.30—/ 9.80; Nep 12.40, alles per 100 K.G. Aanvoer: 2460 stuks Bloemkool; 2500 K.G. Wortelen; 74000 K.G. Roode Kool; 92000 K.G. Gele Kool; 64000 K.G. Witte Kool; 27500 K.G. Uien. WARMENHUIZEN, 13 Dec. 1928. Roo de Kool le s.- 2.707; Roode Kool 2e s. 2 30—/ 5.30; Roode Kool (kale) 1.40 5.10; Gele Kool le s. 2.60—/ 4.30; Gele Kool 2e s. 1.80—/ 2 30; Witte Kool le s. 2.40; Witte Kool 2e s. 1.90; Deensche Witte Kool le s. 3.40—/ 5.80; Deensche Witte Kool (kale) 3.10—/ 4.20; Drielin gen 8.90—/ 9.30; Uien 9.1C—10.50; Grove Uien 8.50—/ 8.80. Aanvoer: 34/00 K.G. Roode Kool; 8400 K.G. Gele Kool; 10300 K G. Witte Kool; 25700 K.G. Deensche Witte Kool; 8200 K G. Uien. BOVENKARSPEL, 13 Dec. 1928. „De Tuinbouw." Heden besteedde men voor: B! kool le s. 13—/ 17; Bloemkool 2e s. 5 10; Roode Kool 3—/ 6.50; Witte Kool 4; Gele Kool 2; Uien 4.25—/ 6.50. NOORDSCHAPWOcJDE, 13 Dec. 1928. Bl. Aardappelen 3.90; Uien f 9 50— 10.40; Drielingen 9.30—/ 9.70; Grove Uien 8.70—/ 9.80; Peen 4.50—/ 4 60; Roode Kool 2.10—/ 7.10; Gele Kool 2.30 5.30; Deensche Witte Kool 3 50 6.30, alles per 100 K.G.; Bloemkool le s. 8.10—/ 9.90; Bloemkool 2e s. 2 per 100 stuks. Aanvoer: 450 K.G. Aardanpe'en; 23800 K.G. Uien; 3600 K.G Peen;138600 K.G. Roode Kool; 368000 I< G. Gele Kool96400 K.G. Deensche Witte Koo! en 410 stuks Bloemkool.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9