Scoffs Spaansche visioenen en droomen VIJF KINDEREN GESTIKT, fe Bratwin (district Schwetz) is een nood- fottig ongeluk gebeurd. De veehouder Wi- banski ging 's middags met zijn vrouw het vee melken. Hun vijf kinderen, 5 tot 10 jaar oud, bleven alleen in de woning achter. Door een tot dusver onbekend gebleven oorzaak heeft zich kolengas in het fornuis ontwikkeld waardoor de kinderen bedwelmd werden Toen de ouders terugkeeren. vonden zij de deur van binnen gesioten. Zij moisten een ruit stuk slaan om de woning binnen te ko- men. Inmiddels waren alle vijf kinderen ge- stikt. EEN VERBETERING IN DE HAVEN Hamburg bestaat sedert jaren groote be- hoefte aan een landingsbrug voor de passa- giers van de groote zeeschepen. Er waren verschillende grootsche plannen, die echter met het oog op de kosten niet te verwezen- lijken ziin. Thans heeft de staat een bedrag van M 300.000 uitgetrokken voor de vergroo- ting en verbetering van de ponton, die in de Brandenburger haven ligt. en die door een Ikort geleden nieuw aangelegde brug, onmid- delliik toegang to de stad heeft. Aan deze ponton lagen in het voorjaar de NedeHand- sehe torpedobooten Z 5 en Z 6 toen ze Ham burg bezochten. EEN GROOTE FABRIEK IN MOEILITKHEDEN. De firma Bernhardt Stower A.G., naai- machine- en fietsenfabriek te Stettin, heeft den regeerings-president aldaar toestemming verzocht om oogenblikkelijk, dus zonder in- achtneming van den opzeggingstermijn, dui zend arbeiders uit het bedrijf te ontslaan. Bij de fabriek zijn op het oogenblik onge veer 1200 arbeiders werkzaam. De regee- ringsnresident heeft besloten dat 350 arbei ders dadelijk ontslagen kunnen worden, ter- wiil dit met de andere 650 arbeiders eerst na afloop van den opzeggingstijd van 4 weken lean geschieden. In den gemeenteraad van Stettin is beslo ten een commissie samen te stellen, welke middelen moet beramen tot verleening van *teun aan de Stower-fabriek. SPIONNAGE. Een vaandrig gearresteerd. De politie heeft op last der justitie een faandrig van het riiksweerbataillon gearres teerd onder verdenking van spionnage. OVERVAL VAN POSTKANTOOR. 700 M geroofd. In Wending (Zwaben) zijn twee mannen met revolver in de hand het postkantoor bin nen gedrongen en hebben 700 M. geroofd. DEMONSTRATIIES EN OPTOCHTEN TE BERLIJN VERBODEN. In verband met verscheidene bloedige bot- singen bij openbare demonstraties heeft de Berlijnsche politiepresident tot nader order alle vergaderingen in de open lucht en alle optochten verboden. ENGELAND. NIEUW STATION ONDER PICCADILLY-CIRCUS. De mayor van Westminster heeft deze week het nieuwe ondergrond-station onder Picca dilly-circus geopend. Dit station is berekend op een jaarlijksch vervoer van 50.000 000 passagiers. Van het oude station werd in het eerste jaar, 1006, door 1 millioen en laat- stelijk door ongeveer 25 millioen passagiers gebruik gemaakt, doch met het oog op de noodzakelijk geachte uitbreiding van de „un- derground" in de toekomst werd1 de capaci- teit verdubbeld. Er zijn vier jaar voor noodig geweest om dit station, hetwelk het centrum vormt van het ondergrondsch verkeer te Londen, te vol tooien. Er zijn in het geheel elf escalatoren ot bewegende traopen met een snelheid van ruim 30 M. in de minuut en vijf daarvan brengen de reizigers van de straat naar het station, ruim 30 M. onder de oppervlakte, en terug. In de vestibule staan kaartjes-automa- ten en ook kan men er automatisch wissel- geld terugkrijgen. De kosten van den bouw hebben 500.000 pond sterling of zes millioen gulden bedra gen. UIT DE CIGARETTENINDUSTRIE. Een uitspraak van het „Kartellgerickt". In den strijd der cigarettenfabrieken tegen ^et verkoopen van cigaretten tegen zeer lage firijzen, heeft het „K artel lgericht" een be- angrijke uitspraak gedaan. De cigarettenfabrieken hadden zich tot een trust aaneengesloten met het doel slechts aan die handelaars te leveren, die zich schrifte- lijk verbonden, niet beneden de door de fa- brieken vastgestelde prijzen aan wederver- koopers of verbruikers te leveren. De hande- laas beschouwden dat als een onrechtmatige uitsluiting, daar zij, indien zij niet teekenderi. geen cigaretten meer geleverd zouden krijgen Het Kartellgericht heeft nu de uitsluiting onrechtmatig verklaard en dus de handelaars \n het gelijk gesteld. SIR AUSTIN CHAMBERLAIN. Geruchten over zijn verheffing tot pair. Volgens den parlementairen medewerker tan de Daily Express, loopen in de wandel- gangen van het Lagerhuis geruchten, vol gens welke Sir Austen Chamberlain met Nieuwjaar, wanneer er altijd een aantal on derscheidingen verleend. worden, tot pair zou verheven worden. Chamberlain, die 65 jaar is, heeft sedert 1892 in het Lagerhuis gezeten en is sedert November 1924 minister van buitenlandsche zaken. Hij is ook tweemaal kanselier van de 'Schatkist geweest, eerst van 1903 tot 1906 en daarna van 19191921. Zijn verheffing tot pair zou natuurlijk ten gevolge hebben dat hij lid van het Hooger- huis werd en dan niet meer in het Lagerhuis zou kunnen spreken. ENGELSCHE FIRMA BEBOET. Het eind van een gemeentelijk schandaal. De directeur der electriciteitswerken te Sydney (de hoofdstad van N. Z. Wales), Silas Maling, werd ontslagen en tot zes maanden „hard labour" en een boete van 500 pond sterling veroordeeld wegens corruptie namelijk het aannemen van een bedrag van 10.600 pond sterling van den Australischen vertegenwoordiger der bekende Engelsche machinefirma Babcock and Wilcox als com missie voor het tot stand komen van een con tract met genoemde firma voor de levering Poroqe Oafs van een kracht-installatie voor de electrische centrale. Ook tegen den vertegenwoordiger der firma, Arnot, alsmede tegen de firma zelf en tegen den oud-wethouder der stad, Frank Green, werd in verband hiermee een vervol- ging ingesteld. Arnot, die als getuige h charge optrad, werd van strafvervolging vrijgesteld. Thans heeft de politierechter van Sydney aan de Engelsche firma een boete opgelegl van 1000 pond sterling en haar gelast bin nen zes maanden aan het gemeentebestuur een som van 10.600 pond sterling te beta- Ien, zijnde het door den ontslagen directeur ontvangen bedrag. De magistraat zeide ter motiveering van de oplegging van het maximum der bode dat een onderneming als Babcock and Wilcox, met een wereldreputatie, wel de laatste moest ijnz om zich met zulk een transactie in te la- ten. Volgens den raadsman der firma was c'eze het slachtoffer geworden van chantage. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. De operatie moeilijk, maar gelukt De operatie bij den Koning waardoor een empyeem (etterzak) tusschen long en borst- wand geledigd is, is verricht door Sir Hugh Rigby, een chirurg die 2roote bekendheid ge- niet van wege zijn zekere, snelle en gevoelige hand. Een bekend geneesheer heeft tot een ver tegenwoordiger van de Evening Standard ge- zegd dat hij totdusver pessimistisch was ge weest, omdat het duidelijk was dat er pus (etter) in del ong zat. Zoolang deze etter onder druk stond, kon hij door den bloedstroom verspreid worden en algemeene infectie ver- oorzaken. De laatste operatie heeft nu echter aan dien ettter een blijvenden uitweg ver- schaft en dientengevolge is het geheele clini sche beeld gewijzigd. De vroegere bulletins hebben van toxaemie (bloedvergiftiging) ge- sproken ten bewijze dat de infectie zich ver spreid had, maar nu de vloeistof niet langer onder druk staat, zal zij niet meer in den bloedstroom geabsorbeerd worden. In elk ge- val zal de patient nog door een langdurige en ernstig blijvende ziekte heen moeten wor- stelen. Een mededeeling van koningin Mary aan president Colidge. De koningin zond aan president Coolidge in antwoord op zijn telegram cen dankbetui- ging. Hieraan voegt hij toe, dat, ofschoon de jongste operatie met succes een fase van 's konings ernstige ziekte heeft behandeld, de gevolgen der algemeene infectie tot re- sultaat zullen hebben, dat er vele weken ge- moeid zullen zijn met zijn langzamen, in spanning houdenden vooruitgang, voordat de koning het stadium der reconvalescentie bereikt. Herleefde hoop. Het oordeel van de „Lancet". De twee jongste bulletins, die melding maken van een lichte verbetering in den toe- stand des konings, worden, n verband met de vroegere verklaring, dat de koning de kri- tieke periode te boven is gekomen, die on- middellijk op de Woensdagavond verrichte operatie is gevolgd, algemeen als beslist be- vredigend beschouwd Doch ofschoon in gezaghebbende kringen de toestand des ko nings meer hoopgevend werd genoemd dan hij gedurende enkele dagen is geweest, werd er tevens op gewezen, dat de bezorgdheid moet voortduren totdat meer definitief be kend is, dat 's konings kracht voldoende is om de bestaande zwakte en inspanning te boven te komen en dat hij in ieder geval nog altijd een langdurigen strijd heeft te voeren om er bovenop te komen. Het medisch pcriodiek de „Lancet" zegt in haar nummer van gister over de operatie: „Tot nog toe is de toestand bevredigend en zij, die vertrouwd zijn met den gang der ver- schijnselen en hun beteekenis in deze geval- len, zullen erkennen dat wij hier reden heb ben voor een hernieuwing van gerechtvaar- digde hoop." Wederom minder gunstig. Het bulletin van 8.15 uur gisteravond luidt: De koning heeft een eenigszins onrustigen dag gehad en de algemeene toestand is niet zoo bevredigend. De pols blijft vast. Nieuwe bezorgdheid. Reuter verneemt dat het avondbulletin aanleiding heeft gegeven tot verhoogde be zorgdheid, ofschoon er de nadruk op wordt gelesid dat er geen reden is voor ontsteltenis. De vooruitgang des konings naar het her- stel moet langzaam geschieden, doch heden heeft deze vooruitgang een plotselingen stil- stand ondervonden. De vastheid van de pols is de gewichtigste factor. Prins George. Reuter meldt dat dc kruiser „Durban" met prins George, den vierden zoon des konings aan boord, gisterochtend te New-York is aangekomen. AM E RIKA. DE MOORD OP ROTH STEIN. Commissaris van politie afgetreden. Joseph S. Warren, het hoofd van de New Yorkscne politie, weike 19.000 man sterk is, is afgetreden onder druk van de kritiek we gens het mislukken van de opsporing der da- ders van den moord op Rothstein. Warren verklaarde, dat zijn aftreden met dit geval echter niets uitstaande heeft. ECHTSCHEIDING EN ZELFMOORD Het kameraadschapshuwelijk „maat- schappelijk ongezond". Volgens een statistiek, bijgehouden door professor Arthur I. Todd, is het aantal zelf- moorden, gepleeed door personen, die uit den 1 edit gesflieiflen zijn, vler malen zoo groot als door personen, die gelukkig gehuwd zijn. Professor Todd, die leider is van het Sociolo- gische bureau van de Noordwestelijke Univer- siteit, deelt mede, dat uit een onderzoek, door zijn bureau ingesteld, blijkt, dat op elke zeven huwelijken in de Vereenigde Staten een echt- scheiding voorkomt, wat hij „a serious disor der" noemt. Het percentage der zelfmoorden onder gescheiden menschen is, zzr-j hij, „een bewijs van geestelijke onvastheid en slechte so-ciale regeling". Hij veroordeelt het kame raadschapshuwelijk" d. i. het moderne kin- derloos blijvend huwelijk van jonge menschen als „maatschappelijk ongezond". door MARCUS EHRENPREIS. 2 Toledo is vermoedelijk den van de oudste steden. De oorsprong van deze stad is in het duister gehuld. Het volk heeft nog fantastische legenden aan- gaande het ontstaan van de stad. „De meest. gematigden plaatsen het oogen blik van de stichting v6or den zond- vloed" spot Theophile Gautier, die dui- zelig werd, toen hij in zijn levendige schildering van Spanje (1840) poogde te vertellen, wanneer Toleo gesticht was. Hij had er gelijk in, dat het de gematig den zijn, die het ontstaan van de stad stellen voor den zondvloed Oude Tole- danen vertellen een legende, volgens welke Toledo, Gods lievelingsstad, in werkeijlkheid moet gesticht zijn vo6r de schepping der wereld. Toen God de zon geschapen had, zette Hij haar eerst bo ven Toledo, en Adam was de eerste ko ning van de stad. Een andere overleve- ring weet te vermelden, dat de stad ge sticht werd door Joden die na «te ver- woesting van Jeruzalem in 58(> voor Christus, met den Babylonischen ko ning Nebukadnezar over de Pyrcneeen waren gekomen. De stad kreeg toen den Hebreeuvvschen naam Toledoth (Gen. 5 1 en 25 19), wat beteekent: geslach- ten. Een ding is zeker, deze stad heeft van den beginne aan op bijzonder intieme wijze te maken gehad met godsdienstige vragen en is alle eeuwen door een too- neel geweest, waar religieuse hartstoch- ten zich bot vierden. Godsdiensttwisten waren aan de orde van den dag op deze beet gloeiende rotsen, dikwijls met een heftigheid, waarvan geen voorbeeld was. Soms waren het politieke machts- vragen, voor welke de religieuse harts- tochten in beweging kwamen. Maar in den grond van de zaak ging het toch in al dezen strijd om de hoogste waarden der menschheid. Met den blik teruggewend ga ik door deze kale steenmassa's en doorleef de heroieke geschiedenis van deze stad, aan welke we alien tot op zekere hoog- te deel ebben. Zij is overwegend gods- dienstgeschiedenis. Hier streden heiden- dom en Christendom, Arianen met Ka- tholieken, West-Gothen met Arabieren, de Islam uit het Zuiden met het Chris tendom uit het Noorden, de Katholieke kerk met het Jodendom. Ongeveer 200 jaar v6or Christus wordt Toletum volgens Livius veroverd door den proconsul Marcus Fulvius en wordt ver- anderd in een Romeinsch municipium. Vier honderd jaren later richt hier kei- zer Decius een soort van 'inquisitietribu- naal tegen het Christendom op. Daarna komen de West-Gothen. Eeu wen door hebben hier gewelddadige twisten plaats tusschen Arianen en Athanisianen over de belijdenis en de liturgie. Reccared neemt in 589 openlijk de Katholieke belijdenis aan. De bis- schoppen houden hier belangrijke kerk- vergaderingen. Op dit domplein waarop ik nu sta, werden in den naam van God Ariaansche priesters gekweld met de- zelfde wilde verstoktheid, waarmede duizend jaar later de beulen van Tor- quemada op deze plaats. Muzelmannen en Joden pijnigden. Met de overwinnen- de Mooren doet een mildere geest zijn intrede; zij brengen iets van Let zonnige Zuiden met zic, dat voortaan Kasti- liens bergen omstraalt. Gedurende haast vier eeuwen (7121085) lichten vrijheid en verdraagzaamheid over Toledo's strenge kaalheid. Rondom het Moorsche Puerta der Sol hangt een mildere lucht dan rondom het Katholieke Arco de la Sangre de Cristo. Deze trotsche gedenk- teekenen uit een stormachtigen tijd schijnen nog voortdurend in gevecht- stelling tegenover elkaar te staan. Ze klagen aan, ze verdedigen, ze oordeelen en ze verwerpen. Het wordt mij steeds dui-lelijker, dat de daden van den Islam beter overeenstemden met den Koran, dan die van de Katholieke kerk met het Evangelie. Soera negen en twintig (vers 45: „Bestrijdt niet degenen, die de Schrift hebben!") is klaarblijkelijk ik ben me volkomen bewust van het voor- behoud, dat hier gemaakt moet worden nauwgezetter nageleefd dan de berg- rede. De Mooren lieten „hen, die de Schrift hadden" in vrede. Hun khalie- ven en hun emirs respecteerden de godsdienstige vrijheid zoowel van de Katholieken als van de Joden. De Ka- tholieken mochten zes kerken behouden voor hun godsdienstoefeningen. In dien tijd is hier de zoogenaamde Mozarabi- sche liturgie ontstaan, in taal eh riten onder Moorschen invloed staande, en deze is in de Mozarabische kapel van de kathedraal van Toledo gebleven tot op den huidigen dag. De Joden mochten synagogen bou- wen. Volgens geloofwaardige berichten hadden ze hier in den tijd der Mooren acht bedehuizen. De veelzijdige kultureele arbeid werd buiten de religieuse verschillen gehou- den. Wetenschap en litteratuur groeien op het vrije veld, dat ligt tusschen de verschillende confessies. Toledo en Cor doba zijn sedert de tiende eeuw geeste lijke wereldcentra, waarheen Wester- sche onderzoekers komen om mathema- tiek en medicijnen te bestudeeren. In Toledo ontstaan in dien tijd verTaat- scholen, die gedurende de volgende eeu wen, onder vreedzame samenwerking van Arabieren en Joden, het Westen be kend maken mel Grieksche filosofie en medicijnen. Met de overwinning van Al- fons VI over Lhalif Yahia verdwijnen de Mooren voor altoos uit Kastilie. Den 25en Mei 1085 houdt Alfons, begeleid door den legendarischen Cid Campeador en Kastiliens granden, zijn intocht in de vesting Alcdzar. Deze deg, die nog al toos in Toledo als national feest gevierd wordt, beteekent de beslissende over- winning van het Christendom in Spanje over den Islam. Van dien tijd af is Tole do de voorpost van het Katholicisme te gen den Islam, zooals het gedurende de 4 voorafgaande eeuwen de meest vooruit geschoven wachtpost was van het An- dah ische Moorenrijk tegen het Wes ten. Toledo wordt Spanjes kroon „co- rona de Espana y luz de todo el mundo" (de kroon van Spanje en het licht der heele wereld.) Toledo's aartsbisschop wordt de primaat van Spanje en de fei- telijke beheerscher van het land. De ker- kelijke macht overschaduwt de wereld- liikj. K ALKYDKHR voor 1939, voor Kan'oor en de Huiskamer. Luxe Katenders. L. Frankenberg - Aikmaar. Dit alles verhindert intusscLen niet, dat de uitoefening van den godsdienst vrij blijft. De verovering van Toledo be teekent volstrekt niet, dat de toestand voor d' niet-christelijke godsdienstge- meenschappen sltchter wordt, De Mozar abieren mogen hun met Muzelmansche elementen vermengde kultus behouden. De Joden genieten zelfs in bijzondere mate de gunst van Alfons. Gedurende de regeering van de Kastiliaansche konin- gen, van de elfde tot de veertiende eeuw, is Toledo een bloeiend Joodsch centrum, waar de onder de Almu- haden vervolgde Andalusische Joden in groote massa's henen stroomen. De Kas tiliaansche koningen van Alfons den zesden af tot Peter den wreeden toe doen alles, wat zij kunnen om den geest der godsdienstige verdraagzaamheid, die voor hun land zulke gezegende vruchten afwierp, hoog te houden. Al fons zelf noemt zich „soberuno de gente de dos religiones" (de hcerscher van het vokl met twee godsdiensten). Alfons VIII omringt zich met Joodsche raads- lieden en benoemt den vromen en ge- leerden Jehoeda Hanassi Ibn-Ezra tot een soort van vizier (1129.) Maar de Spaansche kerk wordt steeds meer een strijdorganisatie, die liefde predikt en haat zaait. In het begin van de vijftien- de eeuw spoort de sedert dien heilig ver klaarde Vincentius Ferrer met zijn pre- dikaties in het 1 looster Santiago del Ar- rabal (tegenwoordig 6en van de beziens- waardigheden der stad) aan tot geweld- daden tegen Mohammed;-nen en Joden beiden, en op een goeden dag trekt de heilige man aan het hoofd van de opge- hitste scharen ten strijde tegen Toledos Juderia. In het jaar 1475 wordt de inqui- sitie ingevoerd. De Dominicaan Torque- made wordt benoemd tot grootinqui- sitcur met .eigenlijk onbegrensde vol- mact. In het zelfde jaar houdt hij met toestemming van koningin Isabella zijn eemle autodafe in Toledo. De rotsen van Toledo worden nu rood gekleurd van vuur en bloed. Mooren m Joden ver laten in massa's de stad om een toe- vlucht te zoeken in Andalusie. Het te- voren gelukkige Toledo, waar welstand heerschte en de kultuur bloeide, wordt nu, van zijn bewoners beroofd, een arme stad. Alle arbeid staat stil; slechts mon- niken en nonnen sluipen door de stille stad, die op een kerkhof gelijkt. Het heldendicht heeft een tragisch einde gekregen. 3 Heet gloeit een Afrikaansche zon over de woestijnachtige stad, als wii. late be- zoekers van Toledo, de laatste dagen van Mei over de kleine rondgeslepen steenen uit den Moorentijd vermoe delijk reeds betreden door Jehoeda Ha- levi, Cervantes en Greco rondloopen om de doode en levende bezienswaar- digheden te bezoeken. De weg, die nu eens stijgt en dan weer daalt, voert van de stadspoort Alcantara naar het gewo- ne eindstation van de toeristen, Paseo del Transito. Bij het gaan vraag ik me af wat in deze doodstille, en toch leven de stad meer bezienswaard is, de fantas tische onwerkelijke paleizen, deze ves- tingen, bruggen, stadspoorten, kerken, kloosters, synagogen welsprekende gedenkteekenen van een bewegelijken, omhoogstrevenden tijd; of het groteske stadsbeeld met deze ongeloofelijk smal- le straatjes, waar geen wagen kan pas- seeren, en met deze ongeproportionneer- de, haact vensterlooze huizen, die gelijk vijandige vestingwerken tegenover elkaar staan; of eindelijk dit levende mengelmoes van menschen, muilezels, met hun luie drijvers, van zingende schoenpoetsers, rookende kleine jon- gens, niguwtjes vertellende waschvrou- wen, alien nietsdoende en zorgeloos, hun dagen verslaoende in een droome- rig dolce-far-niente. Laat ons maar rechtuit gaan zonder een gids lastig te vallen. Alles is hier wa&rd dat men het in oogenschouw neemt en er over na- denkt* We staan voor de machtige C&ntara- poort, waar de vreemdeling door een inscriptie gewaarschuwd wordt: „En esta ciudad se defende la mendicidad y la blasphemia". (In deze stad is het ver boden te bedelen en te vloeken). Ik be- grijp den ernstigen inhoud van deze in scriptie; in de tcrminologie is „blasphe- mia" "-elijkluidend met afwijking van de katholieke belijdenis. Maar de waar- schuwing verontrust mij niet, nadat ik mij in Madrid overtuigd heb, dat Tor- quemade nu werkelijk dood en begra- ven is, en dat een nieuwe geest bezig is in Spanje ve ontwaken. FrovfwciaaB nieunfs PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Wegenbelasting, De Commissie uit de Prov* Staten consta- teerde dat Ged. Staten hun aanvankelijk ont- werp gewijzigd hadden in overeenstemming met de wenschen, in de Wegencommissie tot uiting gekomen. Deze tegemoetkomende hou- ding kon echter niet verhinderen, dat op- nieuw uiting werd gegeven aan't gevoel van onaangename verrassing over het feit, dat de pas onlangs vastgestelde verordening, door eene geKeken leemte, nu reeds moest worden gewijzigd. Men verwachtte, dat deze wijzi- ging groote ontstemming zou verwekken, daar wegbeheerders, die aanvankelijk op eene be'angrijke uitkeering konden gerekend heb ben, thans tot de ontdekking zouden komen, dat van deze uitkeering eerst 40 tot 600 per K.M., zijnde het bedrag waarop het nor- male onderh'oud zou worden gesteld, zal wor den verminderd. Andere leden wezen erop, dat de Wegen- belasting-verordening indertijd met grooten spoed moest worden vastgesteld, evenals het wegenplan, om de Rijksuitkeering krachtens de Wegenbe astingwet veiiig te stellen. De thans voorgestelde regeling noemden zij al- leszins billijk, en het ging niet aan, wegbe heerders te gaan ontlasten van de kosten van onderhoud hunner wegen, waar-oor zij tot dusver steeds waren opgekomen. Het aanwezige lid van Ged. Staten sloot zich hierbij aan en herinnerde aan het bij de vaststel'ing der Verordening namens het College gesproken.. Evenals in de Wgencommissie kwam ook thans bij de behandeling der voordracht het Zuid-Hollandsche stelsel ter sprake; verschil- ende leden verDaarden hieraan de voorkeur te geven boven het Noordhollandsche. Het lid van Ged. Staten wilde niet ontken- nen, dat in het Zuidhodardsche stelsel veel aanlokke'ijks was; men moest echter niet meenen, dat Zuidholland z;ch van ons gewest reeds zoo gunstig onderscheidde; doordat zoo- vee! meer wegen onder beheer der provincie zouden zijn gebracht, Het aantal K M dat door Noordholland direct zou worden be- heerd, was grooter dan in Zuidholland op het plan waren gebracht, terwij! Zuidholland verder niets zou uitkeeren van de Wegenbe- lasting, doch Noordhodand wel. Intusschen bestond bij Ged. Staten geen enkel bezwaar tegen bestudeering en overweging van het Zuidhollandsche stelsel. Op eene vraag of de aftrek van 400 tot 600 gu"den per K.M. niet het gevaar met zich zou brengen, dat gemeenten of andere wegbe heerders nu niets meer aan wegverbetering zouden doen, kon worden geantwoord, dat een sterke prikkel tot verbetering bestaan bleef, omdat bi; iedc.e verbetering, die wordt aangebracht, eene uitkeerirg krachtens de WpQ-enhdasfing in uitzicht komt. Dat Provinciate of Ged Staten de bevoegd- heid zullen hebben dwingend op te treden om bepaalde we^dekken voor te schrijven, werd betwijfeld. De wijze waarop en de mate waarin uitkeering zou worden verstrekt, was geregeld in art. 35 der Wegenbelastingwet; daarin waren de normen vastgeste'd, die ook de grenzen der verordenende bevoegdheid vanwege de Staten beheerschfen; werd aan die norrren voldaan, dan zou de Provincie be- zwaarliik de uitkeering kunnen achterhou- den, ook indien het wegdek niet geheel met haar wensch in overeenstemming wasi. A fzcnderlijk telefoonnet voor het P. E. N. Op eene vraag in de commissie of een apart telefoonnet voor het P E. N. noodig is, en of men niet zou kunnen volstaan met gebruik te maken van de Rijkstelefoon, werd geant woord, dat meer en meer was komen vast te staan, dat het P. E. N., wilde het goed func- tionneeren en kunnen optreden ten einde sto- ringstijden tot een minimum terug te brengen, eigen verbindingen noodig had. Ook in tijden dat de felefoon-kantoren ges'ot-en zijn, moe ten vaak orders gegeven worden. Ook het P. W. N. heeft medegebruik van het telefoonnet van het P. E. N. er heeft meer en meer de be teekenis van dat eigen telefoonnet ondervon den. K. J. A. G. BARON COLLOT D'ESCURY ZEVENTIG JAAR. Vandaag wordt de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Kloosterzande, burge- meester van Hontenisse, zeventig jaar. Hij behoort tot degenen, die onwaardeerbare diensten hebben bewezen aan het agrarisch organisatiewezen in oas land. Het was mede aan zijn bemoeiingen te danken, dat op 20 October 1900 de Alg. Ned. Zuivelbond (F. N. Z.) v/erd opgericht; van de oprichting af is bij bestuurslid geweest. Zijn groote ver diensten voor den F. N. Z. zijn erkend dooi zijn benoeming tot eerelid. Voorts heeft de heer Collot in eigen pro vincie een belangrijke rol gespeeld op het ge- bied der landbouworganisatie. Van het Nederlandsch Rundvee Stamboek is de heer Collot d'Escury jarenlang vice- voorzitter geweest; na zijn aftreden in 1907 werd hij tot lid van verdienste benoemd. Nog steeds is de heer Collot lid van het permanent en uitvoerend comite van den In- ternationalen Zuivelbond, benevens voorzit ter van de afdeeling Nederland van dien bond. De groote verdiensten van den beer Collot zijn op andere wijze erkend door zijn benoe ming tot Officier der Orde van Oranje Nas sau en der Huisorde van Oranje, benevens tot ridder van het Legioen van Eer, officier der Kroonorde van Belgie en commandeur in de orde van Leopold II van Belgie. MEER HERHALINGSOEFENINGEN VOOR DE VAANDRIGS. In artikel 45, derde lid, van de thans ge- wijzigde Dienstplichtwet staat vermeld: „Be- houdens de door Ons (d.i. de Kroon) vast te stellen uitzonderingen, behooren zij, die als dienstplichtigen van de landmacht in oplei- ding zijn genomen tot officier, van den dag, waarop hun eerste oefening is geeindigd, tot het reservepersoneel der landmacht voor den tijd, dien zij als dienstplichtige nog hebben te dienen". Indien dit inderdaad zoo wordt doorge- •voerd, zouden de Dienstplichtige-Vaandrigs, die niet in aanmerking wenschen te komen voor eene benoeming tot Reserve-Officier en

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 10