miHiMls ConranL p PflEUWJAARSWENSOHEN. FKlil LLKTON. Groote prijsvermiQderiDg No. 297 1928 Honderd dertiesie Jaar^ang. Zaterda^ 15 Oeeember. IN HET NUMMER DAT MAANDAG 31 DEC. VERSCHIJNT, ZAL WEDEROM GELEGENHE1D BESTAAN TOT HET PLAATSEN VAN NIEUWJAAR5WEN- 5CHEN a 50 CENT a CONTANT. DE DIRECTIE. Provincial nieuws GROOTSCHERMER. Raadsvergadertng. De Raad der gemeente Zuid- en Noord- Schermer vergaderde op Woensdag 12 De cember 1928, des voormiddags 10 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter: de heer C- de Groot, burgemeester. De voorzitter opende de vergadering, waar- pa de notulen der vorige bijeenkomst werden gelezen en onveranderd1 vastgesteld. Ingekomen zijn en werden voor kennis- geving aangenomen de navolgende stukken: van Gedeputeerde Staten: twee missives, houdende goedkeuring van evenzoovele goed- gekeurde raadsbesluiten, tervorige vergade ring genomen inzake wijziging van en af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor 1928. Eene missive inzake afwijzing van een be- roep ingesteld door P. C. J. van Saaze ter- zake van een raadsbesluit betreffende artikel 13 L. O.-wet 1920 Eene missive ten geleide van de goedge- keurde en gesloten rekening der gemeente en van het electriciteitsbedrijf over 1925, met een extract besluit terzake. van den Commissaris der Koningin: missi ve, houdende mededeeling, dat aan den bur gemeester, den heer C. de Groot, verlof is verleend geworden. De voorzitter bracht een woord van dank aan den wethouder, den heer J. Smit Jzn voor de uitnemende wijze, waarop deze, tij- dens des voorzitters afwezigheid in het bui tenland, het bestuur der gemeente heeft ge- voerd. van het gemeentebestuur van Alkmaar: de begrooting c.a. voor 1929 voor den Keu- ringsdienst voor Waren, benevens de reke ning van dat bedrijf over ¥)27. van de malariacommissie: haar verslag pver 1927. van Burgemeeter en Wethouders: proces verbaal van opname van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger op 4 December 1928 van den burgemeester: eenzelfde stuk in zake kas en boeken van het electriciteitsbe- driif, d.d. 10 December 1928. Een adres van den heer J. Bruines, inzake schoolgelden kan niet in behandeling geno men worden, omdat hetzelve niet is gezegeld Voorts was ingekomen van de raadsleden N*. SlootenSmit en Jb. Heinis een schrifte- lijk voorstel inzake wijziging van de stroom leveringsverordening. Dit voorstel zal na punt 5 der agenda wor den behandeld. Alsnu deelde de voorzitter mede: 1. dat het vervolg-onderwijs aan geen der beide scholen is kunnen worden gegeven, om dat het door den Raad bepaalde minimum- aantal leerlingen zich niet had aangemeld Te Groot-Schermer waren slechts 2, te Drie huizen slechts 5 kinderen voor deelname op- gekomen. Het Hoofd van laatstgenoemde school had nog aan Burgemeester en Weth voorgesteld, het handwerkonderwijs voor meisjes toch maar te doen plaats hebben. He1 college vond echter geen vrijheid dit voor 3 vrouweliike leerlingen te doen. Voorts deed de voorzitter uitvoerige mede- deelingen inzake hetgeen verricht is en ver richt wordt ten behoeve van de vervulling van de vacature van Hoofd der school te Groot-Schermer. O.m. deelde spreker mede, dat op 13 dezer eene conferentie met den In specteur te Alkmaar zal plaats vinden, waar- toe ook eenige sollicitanten zijn uitgenoodigd, die inmiddels hebben bericht, deze uitnoodi gin" aan te ncmen Mevr Slooten—Smit sprak in zeer scherpe bewoordinger haar a 1 Dunn" er over uit, dat deze zaak zooveel tijd heeft genomen Spreekster vebruiHe zelfs ten aanzien van het beleid van B en W. het woord sabotage. De voorzitter zeide, dat hij niet aannam, dat mevr Slooten in ernst al deze booze din- gen zegt. U, zegt spreker, kunt toch beter dan een buitenstaander weten, dat de regeling met de wachfs/elders hTeraan niri vreemd is B. en W. hadden eerder ook van U een woord van lof verwacht, zeide de spreker, voor het feit, dat he- door U zoo gehekelde beleid van het college er toe heeft geleid, dat thans in vrije keuze een voordracht den Raad zal be- reiken. Mevr. Slooten wilde verder spreken over het onderwijs als zoodanig, doch de voorzit ter ontnam haar het woord, omdat deze zaak niet aan de orde is. Het zijn maar mededeelingen die ik doe, zeide spr., en die betreffen uitsluitend de va cature. Thans zijn aan de orde verschillende be- noemingen, te weten: die van lid van het Burgerlij'k Armbestuur in verband met het periodiek aftreden van den D. de Geus Pzn op 31 December a.s. De aanbeveling van B en W. luidde, overeenkomstig het advies van het Armbestuur zelven: 1. D. de Geus, voor- noemd; 2. J. Kuiper. Op den heer de Geus werden bij eerste stemming uitgebracht 4 stemmen en op den heer T. Slooten 3 stem- men. De heer D. de Geus Pzn. is dus herbe- noemd en zal daarmede in-kennis worden ge- steld. Tot Regentesse der weezen in de vacature alsvoren van mevr. J. WaterdrinkerGeerke werd mede. overeenkomstig de aanbeveling van B. en W., welke aanbeveling slechts een naam bevatte, de aftredende herbenoemd. Zulks met 7 stemmen. Als lid van de commissie tot wering moes- ten op eerder reeds genoemden datum aftre den heeren J Kuiper, Gerard Kieft, J. V:r- mcer, I. Honing en C Madderom. De Raad vereenigde zich vooraf met het advies van het college, om de, in die com missie bestaande vacature Borgwat nog niet te vervullen, doch daarmede te wachten, tot een opvolger als Hoofd der school zal zijn benoemd. B. en W. bevelen ook hier alleen de aftre- denden aan. Met zes stemmen en een stem bianco wer den alle aftredende en eerder genoemde leden herbenoemd. Alle benoemden zullen met hun herbenoeming in kermis worden gesleld. Op voorstel van B. en W. werd dit college gemachtigd tot het aangaan op den dienst 1929 van eene kasgeldleening, groot 12000.tegen ten hoogste 5 percent af te lossen voor 1 Januari 1930, rente uit de ge- wone, aflossing uit de buitengewone midde- len der gemeente te voldoen. Met de Cooperatieve Boerenleenbank te Groot-Schermer worden onderhandelingen gevoerd omtrent de overname van deze lee- ning, die of in haar geheel ineens, dan wel naar behoefte zal worden opgenomen. Een bedrag van 8000.van deze leening zal moeten dienen, om de loopende kasgeldlee ning, per-resto dit bedrag groot, af te lossen. Dit besluit werd genomen met 6 stemmen, terwijl mevr. SlootenSmit tegen stemde. Dit raadslid had hare stem vooraf gemoti- veerd door te zeggen, dat zij tegen stemde omdat zij van gevoelen was, dat de Raad al leen in de gemeentezaken werd gekend, als B en W weer eens geld noodig hadden! D; voorzitter daagde mevr. SlootenSmit uit, een enkele zaak te noemen, waaruit zou kunnen bdjken, dat het college bij het voeren van het gemeentebestuur, ooit jjets deed, zon- der, waar dit vereischt of zelfs op redelijke gronden gewenscht ware geweest, den Raac om een beslissing te vragen. Mevr. Slooten zeide hierop wel eens van antwoord te zullen dienen, wat de voorzitter met belangstelling tegemoet ziet. Ik, zeide deze spr., roep den Raad bijeen, meestal in overleg uiteraard met de wethouders, wan neer en zoo dikwij-ls als de gemeentezaken dit wenschelijk maken. Maar zeide de burgemeester, als de Raac dit wenscht, kan men met mij zoo vaak ver- gaderen als men maar wil. Ik mag het wel Verschillende leden, vrijwel alle buiten mevr. Slooten zeggen tnin of meer dooreen, dat zij geenszins meer vergaderingen verlangen, dan de voorzitter noodig oordeelde, waarop laatst genoemde de discussie sloot met te zeggen „En dus gaat deze zaak op den ouden voet voort, wat niet in het nadeel van de gemeente zal wezen." Op voorstel van B. en W. werd besloten opnieuw aan Ged. Staten van Noord-Hol- land vrijstelling van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefe ning, als bedoeld bij artikel 195, 2e lid der L. O.-wet 1920 te vragen. Uit de discussien bleek, dat er noch terrei- nen, noch lokalen beschikbaar zijn, om dit onderwijs te geven op de wijze, zooals de des- betreffende onderwijsautoriteiten dit noodig achten en zooals dit bleek uit de briefwisse- ling terzake onlangs met den Inspecteur te Alkmaar gevoerd." De loopende ontheffing expireert einde 1928. De nieuwe vrijstelling zal worden ge- Door E. PHILIPS OPPENHE1M. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. J. B 16 „En of!" riep Eustatius uit. „Drommels, ik gaf er wat voor in je p aats te zijn, neef Francis. Voor een jongen kerel van jou leef- tijd, met tachtig duizend pond 's jaars ziet de wereld er bijzonder gezellig uit. Wat een boel moois heb jij in het vooruitzicht." „Mij lijken de vele nieuwe belangen nog een moeilijkheid", merkte Francis op. „Dat za' wel meevallen", verklaarde zijn com vroolijk. „Lieve", zoo wen-dde hij zich tot zijn vrouw, indien wij klaar zijn, konden -de bedienden de thee wel wegnemen Ik zal even bet1 en. Het zal voor ons alien een groote opluchting zijn e ons zakengesprek met e Francis te hebben." Lady Henry legde haar breiwerk neer en stond op. „Terwijl zij de thee wegnemen, Francis", zeide zij, „moet ik je het uitzicht van het raam hier wijzen. Wij zijn zeer trotsch op het park of liever wij zijn het geweest. Er zijn geen mooier eiken in het koninkrijk dan de eiken van Chaffield." Zij wandelde naar het raam en voor den eersten keer ontdoc ide Francis een beetje, ter wijl hij naast haar stond. ■Lord Henry trok den advocaat bii de la*. vraagd In aansluitThg aan deze en wel voor een tijdsduur van twee achtereenvolgende jaren en voor beide scholen. Alsnu stelde de voorzitter voor, met ge sloten deuren te beraadslagen en de aanwe- zigen geheimhouding van het behandelde op te leggen, welk voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. De openbare zitting werd nu heropend Vastgesteld werden de navolgende besluiten tot wijziging enz. der gemeentebegrooting voor 1928, te weten: af- en overschrijving, model E, nummer 5, ten bedrage van f 615.68. Wijziging der begrooting, model D, nummer 9, ten bedrage van 50.92, 300.—, 350.92 en f 600.—. Het schriftelij'k ingediende voorstel Sloo ten-Smit—Heinis tot wijziging der stroom- leveringsverordening, welk voorstel beoogt, het sluiten van bijzondere stroomleverings- contracten van B. en W. naar den Raad over te brengen, geeft aanleiding tot eene uitvoe rige discussie. De voorzitter za-g daarin weder het bekende symptoom van een zeker, sinds eenige jaren bestaande streven, om steeds meer dingen aan B. en W. te onttrek- ken. Van eene kleine fractie in de oppositie kan ik dit streven wel verklaren zeide spreker, maar dat dit streven soms gesteund werd, achtte ik mirstens bedenkelijk. Zelf onder- vond ik nooit wantrouwen van den raad en de beide wethouders bekleedden dit ambt, krachtens 's raads vertrouwen beiden al meerdere zittingsperioden. Vanwaar en waar toe dus dit eigenaardige streven. Meerdere leden verklaarden uitdrukkelijk hiertoe niet te willen medewerken. Het voorstel werd met slechts twee stem- men, die van de voorstellers voor, verworpen Mevr. SlootenSmit vroeg of er geen aan leiding is voor het G.E.B. om een zuurstof- apparaat aan te schaffen, om te dienen inge val van een ongeval. De voorzitter achtte een -dergelij'k apparaat zeer nuttig, doch is van oordeel, dat het G. E. B. nu juist niet aangewezen kan worden ge- acht, zulk een hulpmiddel te bekostigen Spr was evenwel bereid over deze zaak het gevoelen in te win nen van een der gemeente- geneesheeren en zou, zoo deze de aanschaf- ling zeer gewenscht achtte, deze willen doen geschieden door het Witte Kruis, desnoodig met subsidie van de gemeente. Algemeen be- tuigde men instemming met dit voornemen. Voorts vroeg mevr. SlootenSmit of het niet gewenscht is, de palen van het L. S.-net op de plaats waar deze in den grond staan met carbolineum te behandelen. De voorzitter zeide, dat dit reeds in de be- doeling ligt en dat hij dit reeds met den lijn- werker eenigen tijd geleden heeft bespreken Spreker zal deze zaak verder bespreken en doen uitvoeren zoo noodig. Voorts vroeg deze spreekster of de perma- nente commissie voor de werkeloosheidsvoor- zieningen reeds plannen heeft gemaakt voor dezen winter De voorzitter gaf terzake het woord aan den wethouder Smit, die voor de gemeente in deze commissie zitting heeft en daarvan voor zitter is. De heer Smit zeide, dat deze commissie nog geen bepaalde plannen heeft ontworpen Hij is echter bereid, deze aangelegenheid nog eens te bestudeeren en zoo noodig eene bijeen kornst derzelve te bevprderen. In dit verband werden verschillende' mogelijkheden tot het scheppen van werkgelegenheid naar voren gebracht. Mevr. SlootenSmit wees op de noodzake lijkheid de z.g. haven te Groot-Schermer uit te diepen. De heer Smit sprak over de plannen van B. en W. tot het ophoogen van de straat om de Noord te Groot-Schermer en over de nood zakelijkheid om aldaar eene oeverbescher- ming aan te brengen. Vooral dit laatste heel erg noodig, want reeds is een boom al daar gevallen, doordat deze geen steun meer had aan den waterkant. De voorzitter vroeg, of de raad in beginsel bereid is voor dit laatste werk aan B. en W het noodige crediet te verleenen, hetgeen al gemeen werd goedgevonden. De heer Heinis vroeg, of er geen mogelijk- heid bestaat, bij de betreffende waterschaps autoriteiten erop aan te dringen, dat het sche van Damesconfectie en Dameshoeden. W. 6. LIENESCH LANGESTRAAT 41-43-45. rep van hladn'et op "de Koogen worde b'eperkt of tegengegaan. De weth. Posch achtte dit zeer bezwaarlijk, omdat dit bladriet een vrij aanzienlijke waar- de voor de eigenaren beteekent. De voorzitter meende, dat alleen de „uit- waterende sluizen" daartegen zouden kunnen optreden, maar betwijfelde het, of dit college iets zal voelen voor een zoo ingrijpenden maatregel, die niets uitstaande heeft met de taak, waarvoor dat lichaam is aangewezen, n 1. eene goede afwatering van zijn gebied De heer J. Heinis Mzn. vroeg en verkreeg inlichtingen omtrent de plannen voor het stichten van een noodslachtplaats c.a. Dit lid vroeg en verkreeg van den raad verlof om tot den burgemeester eene interpellatie te rich ten terzake van het door dezen gegeven verbod aan de tooneelvereeniging „Thalia" tot opvoering van Heijermans „Op hoop van zegen". t De burgemeester zeide. dat dit stuk z.i. ver- ouderd is, omdat de daarin gehekelde toestan- den in dien vorm gelukkig niet meer bestaan Natuurlijik heeft spreker alle waardeering voor het stuk als kunstwerk, maar voor eene opvoering in deze gemeente en zoo moet hij iedere aanvrage bezien, achtte hij het stuk on- gewenscht. De heer Heinis en mevr. SlootenSmit kwalificeerden des burgemeesters motieven als klein en krenterig. waarop de burgemees ter vroeg, of de heer Heinis het stuk wel kenf Deze zeide. als lid van „Thalia" het tekst- -okje wel te hebben doorgelezen. De heer Van der Laan noodigde burge meester en wethouders uit, het P.E.N, te ver- zoeken, de hoog«parningsdraden, waar deze. in de gemeente openbare wegen kruisen, te doen voorzien van vangnetten, zulks ter ver- mindering van het groote gevaar, dat zij op 1 everen, vooral bij stormweer, als onlangs. De raadsleden ondersteunden unaniem dit verzoek, hetwelk burgemeester en wethouders gaarne ernstig onder het oog zullen zien. De heer Molenaar wees op de noodzaak eenige weggedeelten opnieuw van grint te voorzien, waaraan aandacht zal worden ge- schonken. Hierna niets meer aan de orde zijnde, were, de vergadering door den voorzitter gesloten BERGEN. Voor de Vereeniging voor Voordracht- avonden aihier hield Donderdagavond in „De Rustende Jager" Dr. J. B. van Amerongen een lezing over Charles Dickens. De begaafde spreker, die zich tevens als een goed acteur deed kennen, waardoor hij er in slaagde verschillende personen uit Dickens Werken voor ons te doen leven, schetste voor af de toestanden in Engeland, onder den invloed van het Rationalisme. Op weten- schappelijke gronden verdedigden de bezit- ters een toestand, die het volk in ellende liet. Dickens, man met een hart en een opbrui- sende humor, heeft, door het belachelijk ma ken van misstanden op onderwijs-, verple- gingsgebied en op het gebied van recht- spraak en armenzorg, voor de verbetering meer gedaan dan wie ook. Dickens bezat de gave zich de personen, die hij uitbeeldde, in te leven en leed daaronder. Ofschoon op uiterlijkheden gesteld, was hij toch in den grond van zijn wezen een een- voudig mensch. De moderne mensch, die tot de kern van Dickens werken kan doordringen, weet o<jjc thans nog te genieten van zijn zeldzaam ta'- lent, al neemt Dickens niet meer de plaats in die hij heeft ingenomen. Velen lezen Dickens te jong en voor jonge trenschen is het nu eenmaal niet mogelijk dat wat blijvend in Dickens werken zal zijn te onderscheiden. Hoe het Engelsche volk nog steeds zijn groote dichter vereert, deed spr. mede uitko men. De aanwezigen, zoowel zij die van Dic kens reeds veel hebben gelezen, als zij die met diens werken onbekend zijn, genoten van de wijze waarop Dr. van Amerongen, die deze lezing ook in Gent, Leuven en Brugge zal gaan houden de schoonheden uit de wer ken van den zoo zeer bewonderden dichter naar voren wist te brengen. De voorzitter, de heer Bijneveld, bracht onder aller instemming Dr. van Amerongen dan ook een hartelijk woord van dank en sloot met de mededeeling. dat Dr. Hemelrijk in de volgende bijeenkomst zal spreken over „Socrates", de vergadering. HEEMSKERK. Bloembcllencultuur In 'tlokaal „Flora" vergaderde Woens da gavond onze afdeeling van bovengenoemde cultuur. Voorzitter was de heer J. A. v. Zanten Na opening volgde het voovnaamste punt der agenda, n.l. de beachrijvmgsb:»ef voor de a.s. algem. vergadering. Hiervan was het voornaamste punt de verplichtingstelling „Hij schijnt een beetje ongenaakbaar, he? merkte hij zenuwachtig op. „Ondoorgrondelijk", bekende sir Stephen „Is het u mogelijk geweest, u eenig denk beeld te vormen van zijn plannen?" „Hoegenaamd niet. Hij heeft al de cijfers. Ik zag, dat hij ze ondeweg bestudeerde. Hij is heel moeilijk aa het praten te krijgen. wa-nneer hij niet wil." „Ik vrees, dat wij zullen ervaren, dat hij in alle opzichten zeer moeilijk is", zuchtte lore Henry. De bedienden hadden de kamer verlaten. Lord Henry schraapte zijn keel. Zijn vrouw, die het teeken begreep, keerde zich om van het raam. Francis volgde haar voorbee'd. Het lang verwachte oogenblik was gekomen. HOOFDSTUK VIII. „Ik meen, Francis", begon lord Henry, „dat het tijd is voor een paar woorden van ophel- dering in zake de toekomst". ,.Onze toekomst", viel Eustatius in de rede. ,.Onze aardsche toekomst", fluisterde Mo nica. „Wij bevonden ons", ver volgde hun vader, met een afkeurenden Mik naar de twee, die hem in de rede vielen, „in wat ik een eenige positie zou wi'len noemen. Eenige maanden o-eleden ontving ik, als hoofd van het huis, een irkomen van ongeveer 80.000 dollar 's iaars. Ik heb Eustatius 5O0O_ dollar's jaars toegestaan, miin vrouw en mijn dochter ieder 2000 dollar's jaars, en het overige inkomen werd gebruikt voor het waardig instandhou- den van het goed het huis van onze fami- lie, Francis, gedurende bijna zevenhon-derd jaren Chatfield House in Londen en Chat- field Lodge in Inverness. Gij zijt natuurlijk niet in staat, Francis, in te zien, wat geld be teekent, of wat er mee kan worden gedaan maar ik kan je verzekeren, dat het geheele inkomen uit de g-oederen door mij is uitgege- ven op de bedoelde wijze, sedert ik den tite kreeg. Ik wil geen woord zeggen tegen je va der of de nagedachtenis van je vader. Hij hac egards voor ons gedurende zijn leven, want zooals je misschien hoorde, gaf hij ons een zeer behoorlijke toelage. Dat hij ons echter bracht in dit afschuwelijke dilemma, was op zijn zwakst uitgedrukt onbedachtzaam. Wij verkeeren, meen ik, in den toestand, dat wij ongeveer een millioen van je geld hebben ver- teerd, en dat wij plotseling geen dak meer boven ons hoofd hebben en geen sou bezit ten." „Om niet te spreken van eenige schu-lden" zuchtte Eustatius. Monica mengde zich onverwachts in het gesprek, terwijl zij weggedoken lag in haar fauteuil. „Er is ook nog een ander stand-punt, he vader? Wij hebben gedurende vier jaar een bijzonder gezellig leven gehad met het geld van Francis, terwijl hij waarschijnlijk geen rom'en duit bezat." „Dat was niet onze schuld", verklaarde Eustatius. „Het was zeker niet de zijne", hervatte Monica droogjes. Er was een oogenblik stilte. De opmerk- zaamheid van alle aanwezigen concentreerde voor de leden aangaande voorstel Hillegom voor snijverbod Na het voor en tegen ge- noegzaam besproken te hebben, werd beslo ten den afgevaardigden vrij mandaat te ver leenen Nog werd ter tafel gebracht de wratziekte voor sommige soorten aardappelen, mede in verband »met den bloemboUenexport. Volgens verklaring van den secretaris zal in't buiten- land bij ontvangst onzer met wratziekte be- smette aardappelen dit van groot belang zijn voor onzen bloemibollenexport. De raad van den plantenziektenkundigen dienst om enkele soorten, die voor deze ziekte vatbaar zijn, voor de teelt uit te schakelen, zal zooveel mogelijk opgevolgd worden. Ten slotte werden tot canaidaten voor het hoofdbestuur gestelde de heeren A. Verduyn IIz. te Lissen en I. H. Avis te Midwoud WARMENHU1ZEN. Uitslag veiling Warmenhuizen ten over- staan van den nota-ris F. J. M. Pinxster te Schoorldam in't cafe van den heer H. Slikker op Donderdag 13 Dec., van een goed onder- houden smederij met machinerie, w.o. draai- bank, gasmotor, boormachine, enz. met wo- ning en erf aan den Oostwal te Warmenhui zen, groot 1 A. 92 c.A. Eigendom van den heer F. J. Frankvoort aihier. Een en ander is opgehouden op 4590. De tuinbouwvereen. „De Noord" hield een algemeene vergadering op Woensdag 12 Dec des avonds half acht in het cafe van den heer J. Wester. De voorzitter, de heer W. Gutker, gaf te kennen, dat het wel jammer was dat er niet meer leden aanwezig waren. Er is maar tweemaal in't jaar vergadering van den Tuinbouw, waar altijd zeer nuttige dingen besproken worden in't belang der tuinders. Ingekomen was een schrijven van de lei- der der druivenserre welke mededeelde, dat er een winst gemaakt was van 172. Vervol- gens waren er 36000 stuks roode en 14 a 15C00 stuks bloemkoolplanten verkocht. Door den heer Molenaar, tevens penniug- m-eester, werd medegedeeld, dat de ontvang- sten waren bruto f 779.28 uitgave 90.88, saldo winst f 688.40! een goede rentabele winst van een snees grond. De heer J. de Groot informeerde, of deze 1/4 g-edeelte winst van f 172 alleen voor de tuinbouw- vereeniging ,.De Noord" was? waarop de heer K. Molenaar antwoordde, dat hiervan rente en afschrijving moest worden afgetrok- ken, maar in elk geval voor de vereeniging een voordeel is. Vervolgens deelde de voor zitter het rapport in 't kort mede van de excursies naar Sleeswijk—Holstein, dat zeer interessant was. Spr. zeide, dat er jaarlijks 2500 H A. kool verbouwd wordt, hoofdzake- lijk Deensche witte en eenige roode soorten. De opbrengst is als hier® De prijzen der lan- derijen zijn iets lager dan hier. De grond be staat uit zware grijze zeeklei, die zich wel voor kool, maar niet voor andere fijnere tuin- bouwproaucten zou leenen. De grond in SleeswijkHolstein is in handen van groote boeren. Echte aristocra- ten. Ze hebben alien een goede 100 H.A. in beheer. De boer die ons verwelkomde en met ons rondreed, had 175 a 180 H.A. in beheer. Ja, er was zelfs een boer, die we op onze rondreis passeerden, wiens plaats 320 H.A. groot was. 't Was dan ook een heel complex schuren, stallen en gebouwen, dat bij dat be drijf in gebruik was. Nu moeten wij niet meenen, dat die aris- tocratische boeren, achterlijk, of conservatief zijn. In geenen deele. Wij hebben daar een machine zien werken, die 't grijze zand tof 3 M. kon opvijzelen om de kalkarme zeeklei te vermengen met dat zand, dat rijk aan kalk was. Zulk een machine had nog nooit iemand van ons gezien en de kosten bedroe- gen 16 a 18000 gulden. 15 van zulke machi nes werkten daar in Sleeswijk-Holstein. Door 3 man werden ze bediend. 't Opgevijzelde zand werd over de a-kkers gestrooid en zoo vermengd met den boven- grond. Zoo waren ze weer voor verschei- den-e jaren klaar. Men zag koolvelden met een opp-ervlakte van 10 a 20 H.A. Langs de wegen groote wallen kool, wel 10 a 15 wagons aan een stuk, gekuild met stroo en zand. zooals hier het kuilen geschiedt van peen. In de meesk gevallen werd de kool van uit het land in d« zich op Francis. Hij stond met zijn rug naar het raam, naar ieder op de beurt luisterend, met het gelaat van een sphinx. Zijn voortdu- rend stilzwijgen begon een gevoel van onbe- hagelijkheid te wekken in den kleinen lcring. Sir Stephen oordeelde, dat het -voor hem tijd werd nu wat te zeggen. „Indien men mij toestaat, een oogenblik mijn meening te zeggen", verzocht hij, zijn keel hevig schrapend, „moet ik bekennen, dat His Grace eenigszins gesloten was omtrent zijn bedoelingen, maar ik heb de vrijheid ge nomen, hem erop te wijzen, dat de tegenwoor- dige toestand eenigszins hard is voor de.e thans aanwezige leden van de familie." „Drommels hard!" riep Eustatius uit. „Zonder voorbeeld!" waagde lord Henry. „Een toestand, die, -dit kan ik wel zeggen, zonder eenig precedent is." „Ik heb de vrijheid genomen voor te stel- len", vervolgde sir Stephen, „dat een mile standpunt zou worden ingenomen in zake de verplichtingen, welke u onbewust op u hebt genomen, en dat een of andere toelage, zooals de o-verleden hertog heeft toegekend, opnieuw zou worden verleend en onder de tegenwoor- dige omstandigheden. De toelage door uw overleden vader toegestaan", ging hij voort, zich tot Francis wendende, „bedroeg vierdui zend 's jaars en het vrij gebruik van het weduwenhuis het verblijf, waarlangs wij gingen, toen wij het park binnenreden. Er waren ook tuiniers, enz., welke ik niet behoe op te noemen". „Wij hadden het gebruik van de melkboer- derij", zeide lady Henry, van hilar breiwerk opziende. „En at de verder gelegen jachtterreinen", bracht Eustatius in het midden. „Ook waren rijpaarden tot onze beschik- king", merkte lord Henry op. Weer keken alien verlangend naar de rwijgende figuur in hun midden. Deze lang- durige stilte begon hen zenuwachtig te ma ken. Lord Henry deed een rechtstreeksch be- roep op hem. „Ge zult zeker begrijpen, beste Francis", verklaarde hij, „dat wij zeer verlangend zijn je bedoelingen te kennen. Het zou misschien goed zijn als je ons deze mededeelde." Voor het eerst, sinds de bespreking was be- gonnen, sprak de jonge man, en de klank van zijn stem, hoe hard en onaangenaam de ze mocht zijn, was als een opluchting voor hen. „Indien u mij vijf minuten wilt excuseeren", zeide hij, „zal ik de zaak met Sir Stephen be spreken, die u mijn voorstel zal overbrengen." „Sir Stephen, wilt u zoo vriendelijk zijn, met mij naar het terras te gaan?" Lord Henry was zeer ongerust door het voorstel. „Beste j'ongen", protesteerde hij, „dit is je eigen kamer, je eigen huis. Laat ons alien even weggaan. -.aten wij je hier alleen laten met Sir Stephen. Je kunt ons laten roe pen, wanneer je bereid bent eenigeverklaring ete geven. Susan, lieve Monica Eustatius." „Blijft, als 't u belieft", viel Francis in. „Ik verlang naar de frissche lucht. Sir Stephen en ik zullen op het terras wandelenik zfe, dat deze ram«i opengaan". {Wortit iwvo!g«. OP AANVRAGE WORDT 20NDBN DE BROCHURE HET MIDDEL VAN Or. J. ARTS, TEGEN TUB£RCULOSE EN KLIER- 2IEKTE. Middelburg»che»tr.Zl7. Scheveningew. U GRATIS TOEGE- OVER GRANULINE, H VAN GRAFHORST

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5