Mktwstkc Ctiiiil Vaseline- en^rddirti'sto 'iii ing. %a(erila|T 15 Oecember. Hadio-rtsekje Brie? nit Chesebrough Buitenland Voor de hnlsvroaw. •To. 297 1929 Zondag 16 December. HUversum, 1071 M. 9.30 V. A. R. A. Or- geibespeling door Fons Blaisse. 10.10 10.30 V A R. A. Lezir.g door Ir. R. A- Gor ierVeiligheidsbrillen voor hakkers en s.ij- pers. Zuren en autogeen lasschen. 10.30 V. P R. O. Dienst in Bellevue, van de Ver. van Vrijz. Hervormden. Spr. Dr. Nicolette A. Braining. 12.30—2.— Concert coor het Om- roep-orkest onder leiding van Nico Treep. Mien BouwmeesierVerheydt, sopraan. 2. 2.30 Analyse van Sonate 31, no. 3, Esgr.t. door Louis Schmidt. Egb. Veen aan den vleu- ge2.30—4.Aansluiting van het Concert- gebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw- orkest onder leiding van Pierre Monteux F Helman, viool. 4.—4.40 Cath. v. Rennfes met vertelling aan den piano. 4.405.Gra*- mofoonmuziek. 5.6.V. A. R. A. Kinder- uurtje onder leiding van W. van Cappellen. 6.-7.30 V. A. R. A. „Brandes", voorayond- concert. Versterkt orkest van de Cinema Royal onder leiding van Hugo de Groot 8. Pers- en sportberichten. 8.15 „Traviata", opera in 4 bedrijven van Verdi. Uitgevoerd door de co-opera-tie, met medewerking van Paul Pul, Alice Bondam, Marcus Plooyer e.a. Orkest onuer leiding van Jules Dresse. Huizen, 340.9 M. (Na j uur 1852 M.) g.309.30 K. R. O. Morgenwijding. 9.50 iN. C. R. V. Dienst in de Gerfe. kerk te Go- rinchem. Voorganger: Ds. R. K. M. Humme- len. G. van der Kleyn, organist. 12.30—1.30 •K. R. O. Lunchmuziek door het K. R O.- Trio. 1.30—2.— Godsdienstonderricht voor ouderen door Pr-i. D. Bont. 2.2.30 Lite- iair halfuurtje. 2.304.30 Concert. Patro- naatsconcert „St. Caecillia", onder leiding van Kapelaan H. J. J. v. Straelen. 4.30 5.— Ziekenhalfuurtje. Aanb. van een radio- installatie aan het St. Franciscus Ziekenhuis Rotterdam. Spr. H. de Greeve, S. J. den Haag. 5.50 Dienst in de Ned. Herv. kerk te Rouveen. Voorganger; Ds. M. v. As J Schoelink, organist. 7.308.Pastoor F Beukering: Over de Gebeden en ceremonies v h. H.Mis offer. 8.— Concetr. De Amster- damsche orkestvereeniging onder leiding van F van Diepenbeek. J. Nelissen, bariton In de pauze causerie door H. J. J. van Strae len: Een eerrvoudig woord aan onze Katholie- ke ouders over de opvoeding hunner kinderen. 10.45 K. R. O. Epiloog door het Klein Koor onder leiding van Jos. H. Pickkers. Daventry, '1600 M. 3.50 Concert door het fanfarecorps „Besses o' the Barn Band" B Bannerman, alt. C. Twelvetrees, cello. 5.20 Kinder kerkdienst. 5.50 Voorlezing uit „The pilgrim's progress", van Bunyan. 6.05—6.35 Bach's kerkcantate no. 186. L. Gowings, tenor. R. Burnett, bariton. Koor en orkest. 8.10 Dienst in de Chesterkathedral. 9.05 Lief- dadigheidlezing. 9.10 Nieuwsberichten 9.25 Licht symphonieconcert. E. Kersey, viool. Symphonie-orkest. 10.50 Epiloog. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.20 Reli- gieuse cuaserie, zang en muziek 4.50—5.50 Gramofoonmuziek. 7.057.50 Mechanische muziek 8 05 Circus „Radio-Paris". 8.35 10.50 Concert. Orkest. Hr. Reginald en Mme. Simon, zang. Langenberg, 469 Af. 8.25—9.20 Kath. Morgenwijding. 11.1511.55 Schubertliede- ren voor alt ei, bariton. 12.201.50 Orkest- concert. 2.303.10 Pianomuziek van Schu bert. 3 50—5 20 Orkestconcert 7 20 Concert door het Werag-orkest. Daarna Wiener mu ziek en tot s'ot tot 11.20 Dansmuziek. Ronigswusterhuusen, 1250 M. Zeesen 1680 M. 8.20 Morgenwijding. 10.50 Orkest. concert. 3 50 Kinder-kerstliederen. Daarna orkestconcert. 7.20 Moderne muziek. E van Stetten, sopraan. 7.50 Orkestconcert onder leiding van Seidler Winkler. E. Kochhann, sopraan Daarna tot 11.50 Dansmuziek Hamburg] 395 Af. 8.35 Morgenwijding 11.30 Orkestconcert. 12.25 Adventconcert 3.20 Kerkconcert in de Martini-kerk 4.50 „Bubchens Weihnachtstraum" 5.50 Orkest concert. 7.20 „Eba", operette in 3 atcen van Lehar. 9 50 Concert. Brussel, 509 Af. 5.20 Orkestconcert 6.20 Fanfare-concert. 7.05 Trioconcert. 8.35 10.35 Concert. Orkest en Mile Fassilis en Hr! Meert, zang. Maandag 17 December. HUversum, 1071 Af. 10.1015 Morgen wijding. 12.15—2.Concert door het Boris Lenski-Trio. 2.454.40 Aansluiting van de Citv-Bioscoop Den Flaag. 5.-6.— Kinder- uurtje. 6.—7.15 Concert door het Boris Lenski-Tro. 7.15—7.45 Enge'sche les, be ginners 8.05—8.35 Handelswetenschappelij- ke lezing door Prof Dr. I. R. Goudriaam. 8.35—9.35 Concert door het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep F. Hinse, viool. Elsa Nolthenius, aan den vleugel. 10 05 persberichten Huizen, 340.9 Af. (Na 6 uur 1852 Af. (Uitsluitend N. C. R. V.) 11—11.30 Korte Ziekendienst onder 1eiding van Ds. H. P E. G van Uchelen. 12.30—1 45 Orgelconcert door'C. P Visser. 2.—2.30 Schoo'uitzending A. J. Drewes: Noorwegen. 4.5.Zieken- uurtje onder leiding van Ds. C J. Hoeken- dijk. J. H Smit Duyzentkunst, bariton en orgel H. Smit— Duvzen+kunst, orgelhegel 7 —7.30 Sfenografieles. 7 30—8.Zang- les. Concert Het Chr. Radio-orkest onder leiding van J. Pcuwe's Spr Dr. H. J. Bult: Gods Majesteit in de Sterrenwereld. Dav entry, 1600 Af. 10.20 Herdenkings- dienst in King's Co'lege. 11.20 Gramofoon muziek 12.20 Balladenconcert, sopraan en tenor. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.202.20 Orgelconcert. 2.50 Muziekles. 3.35 Chelsea Octet. Concert. 4 35 Orkestconcert. 5 35 Kinderuurtje. 6.20 Omroeppraatje. 6.35 Nieuwsberichten. 6 50 Voor padvindsters 7 05 Schubert's pianosonaten 7.20 Liter critiek 7 35 Muziek. 7 45 Lezing 8 05 Varieie Dans-orkest. 9.20 Nieuwsberichten 9 35 Lezing. 9 55 Kamermuziek E. d' Albert, piano en strijkkwartet. 11.20—12.20 Dans- muziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert 5.05 Concert sympnonie, zang en dans 9.05—11.20 Cau serie en voor'ezing over het werk van Ed- mond Rostand. Langenberg, 469 Af. 12.251.50 Orkest concert. 5.05—5.50 Orkestconcert. 7 20— 9.20 Concert door he* Klein Werag-orkest. 8.20 „Gawan", mysterie van Ed. Stucken. Muziek van G. Kneip. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 Af. Zeesen 1680 Af. 11.30—3.50 Lezingen en lessen. 3 504.50 Orkestconcert. 4.05—7.05 Lezin gen. 7.20 Finsche gedichten door Ludw. Brandt. 7.50 Finsche muziek. Orkest onder leiding van H. Stange. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 5.20 Vroo'ijk concert. 6 20 Orkestconcert. 7.20 Finsche avond Or kest. Eva Schlee, K. Pfindter, zang. A. Seeker, pianohegeleiding. 10.— Sluiten. Brussel, 509 M 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trioconcert. Mile. Cambier, zang. 7.20 Gra mofoonmuziek. 8.1 5 Gramofoonmuziek. 8.50 —10.35 Orkestconcert. XV. Het probleem der kunstsubsidies. De milde hand van het stadsbe- stuur en de bek van een gegeven paard. Publieke vermakelijk- heid en kunst; wie trekt de grens? De kunstcommissie als „college van kritiek." Vrees voor censuur. Zoo tusschen Sinterklaas en Kerstmis, als guile handen gaarne geven, trekken burge- meester en wethouders hun besten tabberd aan, zij rijden en rossen op de daken van onze schouwburgen en muziekzalen en laten door de schoorsteenen de gouden tientjes kletteren. Het is de tijd voor de gemeente- lijke kunstsubsidies en bij de beraadslaging hierover heeft men weer eens kunnen consta- teeren, hoe wijs het oordeel van den grooten Thorbecke geweest is, toen hij zaken van kunsi gescheiden wilde houden van over- heidszorg. Want ach, men moet een gegeven paard wel niet in den bek gluren, maar als dit paard aan ons zijn tanden laat zien, is het haast onvermijdelijk om eenige critiek te oefenen. Het schoone van een geschenk ligt in den regel vooral in het belangelooze van den gever. Zoodra deze aan zijn gave voor- waarden faat verbinden krijgt de vreugde om de gift een wrangen bijsmaak. Iedere Piet of Jan herinnert dit zich uit zijn kin- derjaren. Hij kreeg een hoepel en mocht hem hebben als hij maar zoet was en er nooit meer op straat ging. Maar wat was de hoepel dan nog waard? Nu is subsidie eigenlijk geen geschenk, maar een tegemoetkoming uit de gemeente- lijke belasting-kas. De gemeente mag dus een contra-prestatie verlangen en verwach- en, dat men voor zijn kunstsubsidie ook kurtst te genieten krijgt. Ten aanzien yan het Concertgebouw levert dit geen moeilijk- heden op. Het gehalte van de kunst, welke door deze instefling wordt beoefend, staat wel zoo hoog, dat iedere twijfel uitgesloten is. Maar met het tooneel nadert men gren- zen, de grenzen tusschen de kunst en het amusementsbedrijf, de z.g.n. publieke ver- makelijkheid, die soms heelemaal niet vcr- makelijk is. Waar, om het maar ineens te zeggen, moet de grenslijn getrukken wor- den? Een blijspel, een klucht behoort zeer zeker tot de kunst van hei: tooneel, maar wij kennen alien wel blijspelen, die volstrekt „maakwerk" zijn en slechts „hol amuse ment" verstrekicen, zoodat men wel lacht, maar toch innerlijk leeg en vrij onvoldaan huiswaarts keert. Bovendien hangt altijd veel af van de vertolking. Een zwakke op- voering van een blijspel van Moliere staat verder af van de kunst dan een met bra- voure en groot talent vertoonde klucht, die op zichzelf met Moliere niet in 6en adem genoemd kan worden. Groot tooneelspel vindt men in alle genres, zoodra men den grooten tooneelspeler gevonden heeft. En het groote klassieke drama kan, opgevoerd onder onbekwame leiding, jammerlijk wor den verknoeid, zoodat het van kunst alleen den naam heeft Het is dus voor de subsidie-verstrekkende overheid niet gemakkelijk om Je zekerheid te verlangen, dat zij „waar voor haar geld" krijgt en dat de kunstpres aties der gesub- uieerdt tooneelgezelschappen van dien aard zijn, dat zij de overheidsbemoeiing wettigen. B. en W. hebben daarom naar middelen uitgezier om met het geld niet ook de macht uit handen te geven, en zij hebben aan het subsidie voor het loopende seizoen eenige bezwarende voorwaardei verbonden. Deze voorwaarden treffen niet den vasten bespeler van den StadsschouwLurg Het Vereenigd Tooneel daar deze vaste be speler reeds voor den tijd van drie jaar tot 1 Juni i930 als zoodanig is benoemd met toezegging van een subsidie groot 80.000 per seizoen, en men aan de over- eengekomen voorwaarden niet achteraf tor- nen kan. Zij zijn hoofdzakelijk bestemd voor „Het Nieuwe Nederlandsch Tooneel", dat ondei leiding van Louis Saalborn den scnouwburg van het Paleis voor Volksvlijt bespeelt, en voor „Het Schouwtooneel", on der directie van Adr. van der Horst en Jan M usch. Ten einde voor deze gezelschappen een prikkel te vormen hun toezeggingen gestand te doen aldus B. en W. kunnen de be staande subsidies aan deze gezelschappen niet onvoorwaardelijk toegekend worden. B en W. willen van deze subsidies (respect 20.000 en 15.000) voorloopig slechts de helft uitbetalen. De andere helft zal alleen beschikbaar worden gesteld als de presta- ties der genoemde gezelschappen daartoe aanleiding geven. B. en W. zoucen daarover dan beslissen, na advies van de commissie van bijstand voor de kunstzaken. Deze voordracht heeft onlangs bij de be- handeling in den Raad aanleiding gegeven tot welwillende critiek en is dan, ook niet zonder lichte wijziging aangenomen. Het spook der „censuur" cfook op; men kon te- recht vreezen, meenden sommige raadsleden, dat op een of andere Tvijze en in een of an dere richting pressie uitgeoefend zou kunnen worden. En het raadslia W. Polak betoogde zeer terecht, dat een dergelijk toezicht, als hier uitgeoefend moest worden, buiten de bevoegdheid gaat van een raadscommissie als die voor de kunstzaken een uitweg gevonden om raadsleden te bevredigen, zonder het oor- spronkelijke plan prijs te geven. Niet het college van B. en W. zal op advies van de raadscommissie beslissen, maar de Raad zelf zal uitspraak doen. Wanneer het stads- bestuur van meening is, dat de reeds ge noemde gezelschappen de tweede helft van de subsidie-koek niet verdienen, omdat zij met de eerste helft hebben gemdrst, zullen zij den Raad hiervan verwittigen en deze mag dan oordeelen. De heern Saalborn, Jan Musch en Adri- aan van der Horst moeten nu maar afwach- ten of zij het den vijf-en-veertig Raadsleden naar den zin .cunnen maken. Een commissie voor de kunstzaken, waarin eenige dames en heeren zitting hebben, die, voor zoover wij weten, op artistiek gebied niets van belang hebben gepresteerd, zullen allereerst recht- spreken over Saalborn en Jan Musch en hun vonnis zal dan bekrachtigd of verworpen kunnen worden door de vijf-en-veertig goe- de burgers, die tezamen den Raad vormen. Zoo blijkt tot welke 'dwaze toestanden men geraakt, als de overheid zich tot kunstbe- schermster opwerpt. En de gevolgen? Vermoedelijk zal de prik kel niet zonder uitwerking zijn. Tien dui- zend gulden en zevenduizend vijfhonderd zijn bedragen, welke door onze noodlijdende tooneelgezelschappen niet licht worden ver- smaad. Maar of de prikkel daardoor de kunst ten goede zal komen? Wij vreezen, dat genoemde gezelschappen in groote moei- lijkheden zullen geraken. Een dergelijke prikkelt och kan goeden invloed hebben, maai kan evenzeer noodlottig werken. Laat ons eens aannemen, dat een der beide gezel schappen de gelukkige keus heeft van een stuk, dat avond aan avond voile zal en trekt en waarvan de roll en uitmuntend bezet wor den. Het financieel voordeel van een Iange reeks opvoeringen weegt dan zwaarder dan het genot van de halve subsidie er, de prik kel zal zonder uitwerking blijven. Wanneer het bedoelde stuk artistieke beteekenis heeft, zal dii trouwens de uitkeering van de sub- sidie-helft niet kunnen beletten. Maar het kan ook zijn, dat een zoo gelukkige keus niet wordt gedaan en dat een der genoemde ge zelschappen zijn toevlucht nemen moet tot „artistieke" stukken, die de zaal leeg laten. Dan wordt het subsidie-bedrag misschien ten voile uitgekeerd, maar de kas van het gezelschap is daarmede slechts onvoldoen- de gebaat en het publiek toch eigenlijk ook niet. En het kan niet in- de bedoeling liggen van B. en W. dat het belastinggeld der bur gers besteed wordt voor het subsidieeren van tooneelvoorstellingen, welke voor deze zelfde burgers weinig aantrekkelijk zijn? Overal liggen klemmen en voetangels en het ergste is nog de moreele zijde van de kwestie, de voogdij der onbevoegden, welke kunstenaars van naam zich moeten laten welgevallen. Het beste zou misschien. zijn met het heele stelsel van subsidieering te breken, war het niet, dat dit stelsel ook zijn goede kanten heeft, met name ten aanzien van onze Amsterdamsche muziek-instellin- gen. Het Concertgebouw bij v. heefi slechts voordeel van den overheidssteun 107.000 subsidie en een extra-bijdrage van 25000) waardoor de arbeidsvoorwaarden en dus de maatschappelijke positie der orkestleden aanmerkelijk verbeterd konden worden. Het subsidie-vraagstuk in zijn geheel is niet zoo gemakkelijk op een in alle opzichten bevre- digende wijze op te lossen. Amsterdam, Dec. '28. EMERGO. Ei' is aan ook den. V6or het opdienen moet u de vormpjes de opstandige j even in warm water zetteu, geef dan elk vormpje een paar flinke schokken om de gelei los te maken en keer ze voorzichtig om op een kristallen schaal. Daar de vruchten zwaarder zijn dan het eiwit, heeft zich tij- dens het stijf worden een afscheiding tus schen beide gevormd: uw puddinkjes zullen half rood, half wit zijn, wat heel aardig met Kerstmis staat. Leg een paar takjes hulst om de puddings op uw schaal. Een andere gelei, ook geschikt voor deze maand, is de amandelgelei. Fliervoor moet u in voorraad hebben; 1/2 liter vanillegelei, 1 liter heet water, 1/8 liter Marsala (Siciliaansche wijn) en 1 ons amandelen. Pel de amandelen; dat gaat heel gemakkelijk, wanneer u ze eerst even in een pannetje met koud water zet, dit aan de kook brengt en het water afgiet; dan vliegt het velletje van de amandelen af. Snij daarna de amandelen in kleine stukjes. Los de gelei in het heete water op; ,;;f vloeibaar steeds roeren tot het geheel geworden. Het water moet goed neet zijn, maar mag net niet koken. Als ae gelei opge- lost is en koel geworden, moet de Marsala er bij gegoten en daarna behoort u het mengsel weer gedurende eenigen tijd te roe ren. Vul nu kleine tumblertjes met de gelei: limonadeglaasjes of van die ouderwetsche tumblertjes voor warme wijn zijn hier uiterst geschikt voor. Als de glaasjes vol zijn bestrooit u ze van boven met amandelsnippers en een weinig poedersuiker. De gelei kan pas gegeten worden als zij geheel koud is; zij is dan een heerlijk des sert, doch wordt ook wel eens 's avonds na de thee geserveerd met een moscovisch ge- bakje. Tegen Kerstmis kom ik altijd met iets lekkers op de proppen. Hier heeft u het re cept voor een Kerstpudding: Noodig zijn: een half pond nierenvet; drie ons bloem; 1 ons broodkruimels (fijn gestampt); 3/4 pond rozijnen; 2 ons gecon- fijte succade; 3 ons krenten; 3 ons sulta- nes; XA ons amandelen; 2 eieren; y3 ciuoen; pond suiker; een snuifje gemcngde krui- den; een beetje nootmuskaat; een llinke scheut melk om alles aan te lengen. Wasch en droog de rozijnen en haal er de pitjes uit. Doe zoo event ens nift de krenten en sultanes (ze hebben geen pitten maar wel steeltjes). Snij de succade in sn;ppers. Haal 't velletje van het nierenvet af en hak het dan goed fijn; vermeng het ver/olgens met de bloem. Daarna draait u er de broodkrui- meis, nootmuskaat en kruiden doorhecn. Pet de amandelei en snij ze in stukjes. Rasp de schil v. d. halven citroen. Voeg al deze ingredienten bij de bloem cnz. met de vruchtjes en de suiker. Ga de raak nu tlink vemengensteeds maar roeren, roeren en nog eens roeren! Klop vervolgens Je tieren en giet deze met de melk bij uw papje. Blijf roe ren, roeren zonder ophouden en giet dan uw a.s. pudding over in een met vet bestrekea pan; dek de pap af met een ingevet papier en een met fijn meel bestrooid lapje. Zet de pan in een grootere, die met kokend water gevuld is, en laat de pudding 7 a 8 uur „stoomen". Denk er dus om, dat u de pan met water geregeld met kokend water bij- vult. Als de pudding klaar i en opgedaan kan worden (ze moet heet gegeten worden), keert u haar om op een verwarmde schaal, bestrooit haar met truine suiker en een beetje poeiersuiker op den top en steekt in 't midden een takje hulst met veel roode besjes. Behalve de Kerstpudding heeft u natuur- lijk met al die feestdagen nog meer lekker- nijen noodig. Ziehier: kleine aardbei- puddinkjes. Noodig heeft u: het wit van twee eieren, V2 liter aardbeienjam (b.v. zoo n potje huis- houdjam); 1 liter heet water, en cochenille en wat zout. Los de jam in het heete waP"- op, maak de vruchten goed fijn en laat de gelei koud worden, maar niet heelemaal stijf. Doe een klein oeetje zout bij de eiwitten en klop ze tot een stijf schuim. Om te zien of ze stijf genoeg zijn, moet u de kom, waarin u ze klopte, omkeeren; het eiwit behoort dan op zijn ,jlaats te blijven zitten. Voeg het eiwit bij de koud geworden gelei en klop alles te zamen nog een minuut of tien. Als het noo dig is, kunt u cr dan een paar druppels co chenille bij laten loopen. Draai die er goed doorheen, zoodat uw gelei gelijk gekleurd is. Giet haar daarna in kleine, vochtig ge- maakte vormoies en laat haar zoo stijf wor- VOLKENBOND. DE BESPREKINGEN TE LUGANO. Frqnsche persslemmen. Over het onderhoud van de drie minis ters van buitenlandsche zaken te Lugano (zic ons nummer van gisteren) meldt de „Pj- tit Parisien", dat de red van den Duitschen rijkskanseiier Hermann Muller door de mi nisters gemakkelijk tot onderwerp van het ge- sprek kon worden gemaakt. Het is natuuriijk geweest, dat men Stresemann 0111 ophelderin- gen verzocht he.ft. Uit deze verklaringen schijnt te kunnen worden opgemaakt, wat men ten opzichte van de aansluitingskwestie denken wil. De drie ministers van buiten landsche zaken war.n het er over eens, dat de kwestie niet actueel is en slechts binnen het raam van het Verdrag van Versailles aan worden opgelost. Nadat men het tha - eens is geworden over de samenstelling ae commissie van deskundigen, wilden drie ministers vastgesteld zien, dat de com missie in Januari a.s. zal bij-en komen. Het resultaat van de werkzaamheden dezer com missie zal, of men wil of niet, van invloed zijn op de ontruiming van het bezette gebied. In zake de ontwapening schijnen de drit ministers het er over eens te zijn geworden de voorbcreidende ontwapeningscommissie in het begin van Maart te doen bijeen komen. Het staat thans echter reeds vast, dat dt kwesties van de ontwapening ter zee er tier reserves voorloopig niet zulLn worden be- sproken. Het „Petit Journal" betoogt, dat de rede van den Duischen rijkskanseiier, wiens toon heel wat gematigder geweest is dan zeker? lieden ons willen doen gelooven, den Duit schen minister van buitenlandsche zaken op geenerlei wijze in moeilijkheden heeft ge- bracht. De drie ministers waren het er over eens, dat de commissie van deskundigen zoo spoedig mogelijk haar werkzaamheden moet aanvangen. De „Echo de Paris" verklaart, dat het inte- ressant geweest zou zijn wanneer Briand de gelegenheid gebruikt had om van Stresemann op het gevaarlijke punt der aansluiting ze- kere waarborgen te verkrijgen. Niets wijst er op, dat hij zulks gewaagd heft. De meening van Pertinax Pertinax schrijft in de „Daily Telegraph", dat het tot goed begrip van de verdere ont- wikkeling der zaken noodzakelijk is zich re- kenschap te geven van de beide punten, wa praonairBa waarop Briand reeds toegestemd heeft. Ten eerste, dat de fundeering van de Duitsche schulden niet de voorwaarde zal zijn voor de ontruiming van het Rijnland, en ten tweede, dat de voor-besprekingen voor de instelling van de vaststellingscommissie in het Rijn land zullen beginnen voordat de commissie van deskundigen haar taak geeindigd heeft, opdat deze vaststellingscommissie kan wor den ingesteld en de ontruiming kan plaats hebben onmiddelliik na de verandering van de adviezen van de commissie van deskundi- tusschen de gen in een formeele conventie betrokken mogendheden. Deze in groote trekken bereikte overeen komst zou, naar Pertinax meent, thans defi- nitieven vorm aangenomen hebben, wanneer dr. Stresemann er in had toegestemd, dat de Rijnlandcommissie denzelfden levensduur zal hebben als het Verdrag van Locarno en niet slechts tot het jaar 1935. Deze concessie, welke 3riand onvoorwaardelijk noodig acht- te, heeft de Duitsche minister van buitenland sche zaken echter niet kunnen doen. Hier- duor is geen enkele beslissing van welken aard ook genomen, zoodat de ministers van buitenlandsche zaken van Engeland, Frank- rijk en Duitschland tot de erkenning werden gedwongen, dat zij nog niet verder gevor- derd zijn dan het protocol van 16 September 1928 en bij den geest en den letter van het Verdrag van Locarno. Briand is nog steeds van meening, dat de ontruiming slechts kan worden toegestaan nadat de commissi* van deskundigen tot een resultaat is gekomen. Terwijl Sir Austen Chamberlain en Briand verklaarden, dat geen verdere besprekingen over het Rijnland plaats hebben wordt van ritsche zijde verklaard, dat reeds andere bijee knosetmn bijeenkomsten zijn vastgesteld Pertinax stelt ten slotte de vraag of men hierin een aanwljzing mag zien, dat een zekere overeenkomst volgens de door Brianc uitgestippelde lijnen is bereikt. Het Poolsch—Lithausche geschil De Volkenbondsraad heeft gisteren met goedkeuring van Woldemaras, den minister president van Lithauen, en van Zaleski, den Poolschen minister van buitenlandsche za ken, besloten de technische commissie voor verkeers- en transitokwesties op te dragen een ontwerp samen te stellen over de practische maatregelen, die tot uit den weg ruiming van de tusschen Polen en Lithauen bestaande ver- keersmoeilijkheden kunnen leiden. Dit besluit werd gemotiveerd door art. 23e van het Volkenbondspact, waarin de Volken- bondsstaten zich verplichten de noodige maatregelen te nemen voor de waarborging van de vrijheid van het verkeer en een gelijk recht voor den handel van alle Volkenbonds- staten. Verder zegt de toelichting van het besluit, dat reeds de eerste vergadering yan den Vol- kenbond de verkeers- en transito-commissie heeft opgedragen maatregelen voor te stel len, die de vrijheid van het grensverkeer waarborgen. Wat de politieke kant van het Poolsch Lithausche vraairstuk betreft, wordt in het besluit een beroep gedaan op de plechtige verklaring van Lithauen,, dateerende van 10 December 1927, waarin Lithauen zich niet meer als in oorlogstoestand met Polen be- schouwde, zoodat tusschen beide landen dus vrede heerscht. Aan den anderen kant wordt ook een beroep gedaan op de plechtige ver klaring van den Poolschen vertegenwoordi- ger, volgens welke Polen de politieke onaf- hankelijkheid en de' onschendbaarheid van het gebied van de republiek Lithauen erkent. In den verderen loop van de zitting bracht dr. Stresemann een rapport over de economi- sche gelij'kstelling van buitenlanders, waar- over juist een ontwerp-verdrag aan de be- langrijkste staten van den Volkenbond is ge- stuurd. De behandeling van de klachten yan de Duitsche minderheid in Opper-Silezie werd tot heden verdaagd, daar de Jaoansche rap porteur met het bestudeeren van de kwestie *og niet gereed is gekomen. Daarop begon een geheime zitting. CHINA. DE ACTIE TEGEN DE JAPANNERS Een inval in de waning van den minister van buitenl. zaken. Betoogers, staande onder invloed van den anti-Japanschen bond, drongen de woning van den minister van buitenlandsche zaken binnnen en vernielden er het meubilair. De Chineesche autoriteiten hebben een beroep ge daan op de troepen en de gendarmerie om de orde te handhaven. Er werden cordons troe pen geplaatst rondom de ministcries van financien en buitenlandsche zaken, ajsmede om het Japansche consulaat. De leider der nationalistische regeering hebben de leideri der bende bij zich ontboden en hen ernstig be- rispt. DE VERDRAGEN. Een nieuw verdrag met Denemarken De Deensche gezant in China heeft 12 December te Nanking een verdrag tusschen Denemarken en China geteekend. Het nieuwe verdrag is gelijk aan dat. onlangs tusschen China en Italie geteekend. Het erkent tarief- autonomie voor China, verleent wederkeerig behandeling van meestbegunstigde natie en stelt de voorwaarden vast, waaronder de exterritoriale rechten zullen worden afge- schaft. DUITSCHLAND. DE ROMAN VAN EEN JONG MEISJE. De zucht tot avontuur. ,Als verzachtende omstandigheid voor het gedrag der verdachte moet haar persoon< lijkheid gelden. Zij is geen typische misdadig- ster, maar een rustelooze vrouw, uit haar sfeer gerukt, en van kwaad tot erger geko men. Zij moet in hooge mate als een geeste- lijk minderwaardige worden beschouwd, want men kan een jong meisje van goede huize niet normaal noemen, wanneer het zonder zichtbare redenen, alle bruggen ach- ter zich afbreekt en door een onbedwingbars reislust gedreven, geheel Europa doorrreist en plannen maakt om een tocht door Afrika te doen". Aldus motiveerde de president van de Sche- penrechtbank van Berlijn, het milde vonnis dat over Ida Muller werd uitgesproken, die zich te verantwoorden had voor vijf diefstal- len, vier gevallen van bedrog, vervalsching van handteekening enz. Het O. M. had anderhalf jaar gevangenis^ straf geeischt, welke door de Rechtbank tot tien maanden werd teruggebracht, met af- trek van twee maanden en twee weken pre-1 fentief. Ida Muller, 28 jaar oud, is de dochter vaa een gegoeden architect, zij kreeg haar opvoe ding op een kostschool in Lausanne. Nadat zij weer thuis was gekomen, hield zij het daar niet lang uit, maar trok al spoedig de wijde wereld in. Zij reisde naar Weenen en daarna naar Boedapest, waar zij op een koopmans- kantoor werkzaam was. Vervolgens ging zij naar Sofia, werkte in een mijn, werd daarna dienstmeisje in een hotel in Boekarest, kinder- meisje in Konstantinopel. Terug in Duitsch land, werd zij secretaresse bij de Intergeal- Iieerde Commissie in Keulen. Een paar maan-* den later kwam zij op een redactiebureau in Boedapest. Toen werd zij ziek en moest naar Davos. In al die jaren beging zijn kleine over- tredingen, meestal verduisteringen. Zij staJ bij firma's briefpapier, kleine geldbedrageo enz. Ida Mi'Ter is een buitengewone werfc- kracht; haar arbeidslust is ontembaar. Zij is een mencchelijke motor, die niet tot stilstand is te brer gen, behalve misschien door een ge- vangenisstraf. Veel hoop dat zij zich gebeterd zal hebben na deze achtm aanden. had de rechtbank niet WONoEN SCHRAMMEN, of open gesprongen huid zijn prikkelend tn kunnen zeer hinderlijk zijn. maar schram- men en wonden genezen vlug en de huid wordt weer glad eh zacht. als U direct het beste en heilzaamste middel gebruikt. 1 Spreek uit: Tschiesbro) helpt tangs natuurlijken weg de huid genezen. Het kan steeds vol vertrouwen gebruikt worden. het kan nooit schaden daar het vrij van zuren. zonder smaak en reuketoos is.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9