OP UW NACHTKASTJE DRAlSltlAvAN-VAl K FI1BUR Hechts^afkeBi Tijdschmfften LEEUWARnEN' HEILOO. De veilingsvereeniging „St. Willibrordus" hield Donderdag een algemeene ledenverga- dering in het lokaal van den heer J. Morsch. De voorzitter, de heer J. Admiraal Kz., opend de vergadering. Door den secretaris, den heer Jb. Sengers, werden de notulen voorge'ezen en onveran- derd goedgekeurd. De betaalmeester deed hierna eenige mede- deelingen en zei dat de gang van zaken der veiling in het afge'oopen jaar reden tot te- vredenheid geeft, de omzet was n.l. ongeveer 30.000 hooger dan het vorig jaar, n.l. tot 1 Dec. 212000, waardoor ook weer een flin- ke aflossing kan plaats ebben, en ook be- hoorlijke afschrijvingen kunnen worden ge- daan. Bij de behandeling van art. 8 van het Huish. Reglement werden de bestuursvergoe- dingen over het afgeloopen jaar ongewijzigd vastgeste'd, het bedrag der provisie voor de te vellen producten in het volgende jaar zal voor aardbeien, doperwten en boonen hetzelfde blijven, voor bladgroenten echter, zooals spi- nazie, kropsla, worte'en enz. zal inp'aats van 8 in 't vervolg 6 pCt. worden berekend I)e contributie werd wederom bepaald op f 2 50. De heer J. Korthouwer werd gekozen tot lid der commissie tot nazien der boeken. Aftree!end was de heer M. Wessel die echter niet herkiesbaar was. De heer P Groot Az., verklaarde narr.ens de commissie dat de boek- houding bit den betaalmeester in de beste orde was bevonden. Bij de hierna gehouden rondvraag was wel het be'angrijkste punt van bespreking het helpen aanschaffen van gias door bemidde- ling der veiling aan leden der veiling en in- brengers. De heer Koomen en enkele leden vonden, dat dit op den weg der veiling ligt. Ten slotte werd besloten, om hiermede met voorzichtigheid en beleid van zaken te werk te gaan en de uitvoering aan het bestuur over te iaten. Leden en niet-leden der veiling, mits in- brengers zijnde, die glas wenschen aan te schaffen door bemiddeling der veiling, moe ten dit voor 1 Januari a.s. opgeven bij een der bestuursleden of betaalmeester, waar ook meerdere inlichtingen hieromtrent worden verstrekt. De voorzitter sloot vervolgens met een woord van dank de vergadering. OUDKAKSPEL. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij- dagavond te 7 uur in voltallige vergadering De Voorzitter deelde mede: dat de heer C. v. d. Abeele de benoeming tot hoofd der school heeft aangenomen. Hij deelde mede niet eerder in functie te kunnen treden dan 1 Maart 1929, daar waarschijn- lijk niet van de instructie kan worden atge- weken In verband hiermede deelde de Voor zitter mede, dat het college van B. en W. er in is geslaagd een tijdelijke onderwijskracht te vinden die na de Kerstvacantie aan de school werkzaam zal worden gesteld. In over- leg met den Inspecteur van het Lag. Onder- wijs te Alkmaar heeft het college als zooda- nig benoemd Mej. J. C. Sluijter, te Schoorl.; Zooals den Raad bekend is, is genoemde on- derwijzeres gedurende langen tijd in dit jaar tijdelijk aan de school werkzaam geweest Mej. Bossen zal gedurende dien tijd als hoofd der school optreden. Door het vertrek van hethoofd der school zal het onderwijs dus geen enkel oogenblik stagnatie ondervinden en zullen de kinderen niet een schooltijd naar huis behoeven te wor den gezonden. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter deelde mede dat zijn ingeko- men: De rekening over 1927 en de begrooting vcor 1929 van den keuringsdienst voor wa re in het gebied Alkmaar. Voor deze gemeente was gerekend op een biidrage van rond 300.terwijl over 1927 zal worden teruggestort een bedrag van 23.—. Aangenomen voor kennisgeving. Besloten werd geen adhaesie te betuigen aan het adres van IJselmonde. Voorstellen van B. en W. betreffende: 1. wijziging van de instructie van den keu- ringsveearts, hoofd van dienst en voor den hulpkeurmeester van een vleeschkeurings- dienst in keuringskring Oudkarspel; B. en W .ste'den voor het artikel wat han- delt over hetgeen aan deze ambtenaren ver- boden is te wijzigen, in dien zin, dat het ver boden is geschenken aan te nemen of zich te laten omkoopen, in we'ken vorm ook, en hier aan toe te voegen de bepaling, dat overba ding van dit verbod beschouwd kan worden als een reden voor onmiddellijk ontslag. Nu moet hierijit niet worden afgeleid eenig wantrouwen tegenover deze personen, doch B. en W. hebben het noodig geacht de ze wijziging voor te stellen. Na een kleine besnreking werd het voor stel van B. en W. aangenomen. De Twaijverweg 2. Het verleencn van een bijdrage uit de g^meentekas tot verbetering van den Twuij- verweg. De voorzitter z^1 er n;pf vpel van zocgen, de zaak is bekend genoeg. Wij meenen ook te Kun"en volstaan met heigeen over deze zaak in de and°re rpadwers'agen reeds is ver- nr-M, ook in dit nummer. De heer Kostelijk meend^ dat we feitelijk wel gedworgen worden om het voorstel aan te nemen. We hebben a'dus spreker, het zelf wel zoo ver gebracht door alle vergaderingen Hij zal zijn stem er nu aangeven, hoewel hij het betreurde dat we aan de verbetering van een weg moeten mcebetalen, die gelegen is in een ancHre gemeente. fna -'ii'd is door Schoorl ook om een bij dran -aagd voor een rijwielpad in dl° gemee' Dit is feitelijk precies hetzelfde, oaar is torn afwi-'zmd on beschikt. De heer Zaagman wilde zich er niet tegen ■*erk'aren omdat hij evenals vele anderen naar openstelling van den weg hunkert. Hij vond het jammer dat de weg niet breeder tfordt, maar, zoo zegt bii een breeders mg f zal wel meerdere kosten met zich medebren- I gen. Hij is juist hedenmorgen een kijkje we- zen nemen en heeft toen geconstateerd, dat de weg op verschillende plaatsen reeds een breedte heeft van 5 Meter en op andere plaatsen weer 8 M. Op verschillende plaatsen is dus geen ver- breeding noodig. Vervolgens vroeg hij of het bedrag van 8000.definitief vaststaat. Hij las in de voordiacht van Alkmaar dat dit bedrag reeds bij voorbaat is vastgesteld. Kan aan Alkmaar niet gevraagd worden om den weg zoo recht mogelijk te maken en tevens om den hoek iets langer, dus iets wij- der, te maken. Misschien dat het voor Alk maar niet zoo'n groot bezwaar is. Zouden B. en W. niet kunnen vragen of werklooze arbeiders aan de verbetering van den weg kunnen medewerken. De voorzitter antwoordde dat dit bedrag van 8000.inderdaad een vast bedrag is Of de aanbesteding voor Alkmaar meevalt, doets niets ter zake, wij dragen 1/6 van 8000.— bij. B. en W. kunnen hetgeen de heer Zaag man heeft gevraagd wel in hun antwoord aan Alkmaar inlassen, maar vreezen dat het weinig zal helpen, er is ook nog voorgesteld het werk door St. Pancras te laten uitvoeren maar dat had ook weer bezwaren, want zoo deelde de heer Kroon mede, St. Pancras zou dan speciaal voor dezen weg een opzich- ter moeten aanstellen, want die heeft geen opzichter. En wat het te werk stellen van werklooze arbeiders betreft, dat zal ook wel moeilijk gaan, daar het een zuivere aanbeste ding moet blijven. Men kan aan den aannc- mer van het werk toch niet opleggen, werk looze arbeiders te gebruiken, die man heeft ook zijn eigen personeel. De heer Bakker meende ook, dat het te werk stellen van werklooze arbeiders niet kan ge schieden, omdat de aannemer zijn eigen werk vol k heeft, wat vakmenschen zijn, maar bovendien zouden deze dan weer werkloos worden. De heer Kostelijk is eveneens van meening, dat de aannemer toch eigen personeel ge- bruikt, dat geschoold is. De heer Bakker kan met het voorstel mede gaan. Hij is het eens met hetgeen de heer Kostelijk heeft gezegd. Hij is er steeds voor geweest dat een bijdrage werd verleend. Was dit nu maar eerder gebeurd, dan hadden we niet zoo lang moeten wachten. Thans is het toch zoo ver. De heer dc Boer vond het jammer dat we steeds het onderhoud voor onze rekening heb ben. Hoe hoog wordt het onderhoud onge veer, vroeg hij. De voorzitter antwoordde dat het onder houd juist de oorzaak is geweest, dat her plan van een grindweg werd verworpen Daarom komt er nu een straatweg. Hoe hoog het onderoud zal zijn weet hij ook niet, doch niet hoog. Immers er is vroeger ge zegd, dat het onderhoud van een grintweg ongeveer 1000.zou bedragen, wat vol- gens hem aan den lagen kant was. Dan zou er voor rekening dezer gemeente nog maar 160.komen, en het onderhoud van een straatweg is veel minder, dus een groot be drag kan het niet worden. De heer Groen was er steeds tegen ge, weest bij te dragen, maar zal zich er nu bij nee'r leggen. Van het onderhoud--komen we toch niet af. Wethouder Kroon was in de B. en W.-ver- gaderingen er steeds voor geweest, maar het gaat bij hem niet van harte om bij te dragen voor wegen, die in een andere gemeente zijn gelegen Spreker hoopte, dat we een uitkee- ring zullen krijgen uit het wegenfonds. De heer Kostelijk juichte het toe, dat de be paling over de bebouwing er in staat. Hij vraagt echter wat voor soort steenen er ge- bruikt worden Er moet weer niet eenzelfde kwestie ontstaan als met de overname van de bestrating in het Noordeinde. De voorzitter zeide, dat in de conf-erentie wel den indruk is verkregen, dat eerste soort materiaal zal worden gebruikt. De directeur van de publieke werken in Alkmaar staat er voor bekend, steeds prima werk af te leveren. Wat dat betreft kunnen we gerust zijn en in hem vertrouwen stellen. Nu de raad geen stemming verlangt, wil hij ook zijn meening over het voorstel nog wel zeggen. Hij staat tegenover de zaak nog precies hetzelfde als voorheen. In principe is hij steeds tegen het verleenen van een bij- drap-e geweest. Als we nagaan, dat we zelf f 3000 elk jaar uittrekken op de begrooting, die een budget heeft van ongeveer 75000, blijkt daar wel uit, dat we zelf ook genoeg te doen hebben om onze wegen binnen de gemeente in orde te houden. Principled is hij daarom er steeds tegen geweest een be drag van 1400 bij te dragen. Maar we moeten ook denken aan het groote bedrijf dat we in onze gemeente heb ben en waarover we alien zeer tevreden zijn en waarvan we alien profiteeren. Het zal voor vele ouders een geruststelling zijn als de weg weer in orde is, want dan kunnen zij hun kinderen, die zij iets willen laten leeren, weer met een gerust hart naar school laten gaan. Ook voor de reizigers en voor tal van anderen is het een geruststelling. Hij maakt den raad zijn compliment over dit besluit. Hij gelooft wel, dat wanneer heden de menschen in de courant zullen lezen, dat de raad dit besluit heeft genomen, ze zullen zeggen, dat de raad daarmede goed heeft gedaan. Benoeming van: a. een leider van den cursus voor het ver ve' gonderwijs Op voorstel van B. en W. werd benoemd mej E. G. Bossen in verband met het feit, dat het nieuw benoemde hoofd niet eerder dan 1 Maart 1929 in functie kan treden. b. een onderwijzer aan den cursus voor vervolgonderwijs. Mede om deze reden, werd benoemd de heer de Ruijter. Hierna volgde de iondvraag. De heei Zaagman vroeg, hoe het thans staat met het rapport van de gascommissie. Wordt al- iets naders gedaan. Kan de voor zitter misschien iets naders mededeelen. Zoo niet, zou hij dit dan in de volgende vergade ring kunnen doen? De voorzitter antwoordde, dat zooals be kend is, het rapport een eigenaardige hande- ling heeft ondergaan. Thans heeft de com missie echter een afwaehtende houding aan genomen, omdat at Commissaris der Ko- f oingia cagr aauieiding van zjja katste be-1 zoek, ulttreksels uit de notulen heeft ge-1 vraagd alsmede het rapport der commissie, en heeft toegezegd zijn gedachten hierover te zullen laten gaan. De heer Zaagman heeft alle waardeering voor het plan van den Commissaris der Koningin. De heer Kostelijk vraagt of de boomen in den tuin van de hoofdonderwijzerswoning niet opgesnoeid kunnen worden. De buren ondervinden last er van. De voorzitter antwoordde hierop, dat deze zaak reeds is besproken en opdracht tot snoeien is gegeven De heer de Boer besprak nog de open- baarheid der gasvergaderingen. Spr. heeft ook wel ingezien, dat openbaar- heid niet mogelijk is. Zou het geen aanbe- veling verdienen, dat de notulen aan de raadsleden ter inzage werden verstrekt. Men moet dit nu niet beschouwen als een wan trouwen tegenover de gascommissieleden uit dezen raad. Wat denken B. en W. hiervan? vroeg spr. De voorzitter zeide, dat wanneer de heer de Boer een voorstel indiende, hij gaarne daarover zal adviseeren, doch volgens zijn persoonlijke meening is openbaarheid der vergaderingen niet mogelijk. Als zij voor de pers toegankelijk zijn, dan moet er ook pu- bliek worden toegelaten en ook de raads leden. Vooreerst zou dan het lokaal te klein zijn, en zal er een tribune moeten komen. Bovendien moet men de gascommissie be schouwen als een voorbereidend lichaam. Wij zijn feitelijk, wat betreft de lichtbedrij- ven een gemeente. In groote gemeenten nu, daar is een raadscommissie, met den burge- meester of een wethouder als voorzitter. Men zal daar ook niet vragen om openbaar heid der vergaderingen van die commissie. Zelfs de notulen worden niet eens ter visie verstrekt Practisch stuit het dus ook al op bezwaren. Omdat B. en W. van Noord- Scharwoude prae-advies moesten uitbrengen is natuurlijk deze zaak in de gascommissie- vergadering besproken. Toen is ook nog ge- sproken over het verstrekken van eerf pers- communique. Daar is hij ook tegen.Immers de menschen zijn daardoor ook niet tevreden gesteld. Als de raad echter algemeen van oordeel is, dat het wenschelijk is, dat de no tulen der commissie ter visie worden ge- legd, kan hij daarmede wel rekening houden. De heer de Boer zeide, dat dit ook de be- doeling is van zijn vraag. Hij begreep ook wel dat openbaarheid der vergaderingen van de commissie niet moge lijk is. Daar niemand meer het woord verlangde, zeide de voorzitter ongeveer het volgende: Het zal waarschijnlijk wel de laatste vergade ring zijn, welke dit jaar wordt gehouden. Ik voel mij gedrongen U mijn hartelijken dank te betuigen voor de aangename samenwer- king die met het college van B. en W. heeft plaats gehad. Er zijn weer verschillende be- langrijke besluiten genomen, waarvoor op medewerking van den raad kon worden ge rekend. Mijn taak als voorzitter hebt u zeer ge- makkelijk gemaakt. Ik wil een terugblik slaan op den tijd die achter ons iigt. De aardappe- len campagne had dit jaar gunstiger kunnen zijn, doch daartegenover staat dat de kool hoogen prijs heeft opgeleverd. Zooals het nu aanvangt met de kool stemt het tot tevre- denheid. Ik uit hier den wensch dat de prij- zen zich in steeds stijgenden lijn mogen begeven. Als wij een blik slaan op den tijd die voor- bij is gegaan, denk ik onwillekeurig terug aan de families die zoo zwaar werden ge- troffen in het afgeloopen jaar. Er zijn zware verliezen geleden en groote leegten in de familiekring achter gelaten. Ik geloof wel, dat ik de tolk der vergadering ben, als ik deze familien innige deelneming betuig met deze smartelijke verliezen en uit den wensch dat hun de kracht zal worden gege ven om dez-e verliezen te dragen. Ik wensch alien een prettig kerstfeest en prettigen Oudejaarsavond. (Applaus.) KOEDIJK. De op 15 December gehouden kooltel- ling gaf tot uitslag dat in voorraad waren bij de leden der tuinbouwvereeni- ging „de West" 325 wagons roode kool (190)100 wagons gele kool (61)183 wa gons witte kool (197|; 6V2 wagon uien (21/a), 1 wagon peen. De tusschen haakjes geplaatste getal- len zijn van 15 December 1927. SCHERMERHORN. In de op 13 dezer gehouden Nutsvergade- ring trad als spreekster op mejuffrouw J. Kroes, declamatrice te Bergen. Voor de pauze werd door spr. vertolkt het drama „Verleden" van mevr. I. BoudierBakker. Op meesterlijke wijze wist deze begaafde declamatrice de verschillende personen en karakters te schetsen, zoodat de inhoud op alien een diepen indruk maakte. Na de pauze gaf mej. Kroes „Een Bof' van Top-Naeff, „Een Vergissing" van Ali Smeding, „Keukenjammer" van Falkland, ..Standing en Misunderstanding" van Nomo. Het geheel vormde een prachtige avond. De voorzitter, Ds. Boerendonk, sprak in zijn slotwoord een woord van dank namens de aanwezigen aan deze begaafde spreekster. LIMMEN. In cafe Kroon had Dontierdagavond de al gemeene vergadering plaats van de vereeni ging voor Bloembollencultuur voor Limmen en Omstreken. De voorzitter, de heer J. Valkering Tz., op-ende de vergadering, waarna de beschrij- vingsbrief werd behandeld. £en drukke discussie werd gevoerd over de bestaande snijbloemencontracten. De voorzitter meende, dat het't beste is om de meening van het hoofdbestuur te vol- gen, daar het geschikte tijdstip voor wijzi ging nog niet was gekomen. Echter meende het hoofdbestuur deze kwestie aan de alge meene vergadering te moeten overlaten. Tot afgevaardigden naar de algemeen-: vergadering werden gekozen de heeren J. P. Kuys en M. Nuyens Pz.; tot plaatsvervan- gers de heeren J. Schermer en D. Schoen- maker. Bij de rondvraag wees de heer Schoenma- ker op de onvolledige postbestelling in zijn omgeving. Spr, zou daarin graag verande- ring zien De yofiratter meende. dat. s&kn ds fiflwii- life houding van het hoofdbestuur der Posfe-1 rijen inzake de verplaatsing van het postkan- toor, een poging geen succes zal hebben. In de vergadering van de R. K. Kies- vereeniging is in plaats van den heer J. Val kering Tz., die door drukke werkzaamheden voor het secretariaat heeft bedankt, gekozen de heer Jac. Kimman. CASTRICUM. Raadsverslag. Begrooting aangeno men. Loonregeling met de stemmen van de S.D.A.P. en V.D. verworpen. Aanneming plan rijksweg ten westen van het dorp. Donderdag vergaderde de raad dezer gemeente van's inorgens 9.30 tot 12 ter wijl de vergadering des's middags werd voortgezet van 1.30 uur tot 8 uur. Toen gingen we naar huis. De begrooting was aangenomen en de geheele agenda afge- werkt. Het begin was allergenoegelijkst. Bij de begrooting werden geen algemeene beschouwingen gehouden alleen zou hier en daar bij de hoofdstukken gele- genheid zijn tot het maken van opmer- kingen in het algemeen betreffende dat hoofdstuk. Bij post 13: Salarissen ambtenaren ter secretarie, kregen we de hoofdscho- tel n.l. de ont\ orpen loonregeling voor het geheele personeel. Alle leden namen vrijwel aan de beraadslagingen deel. De s. d. a. p. bij monda van den heer Schipper stelde zi :h op het standpunt dat zij hier niet kon voorstemmen omdat in deze regeling een kindertoe- slag en huurtoeslag was opgenomen. Wel bepleitte hij het verleenen van een vacantietoeslag. Ook de v. d., de heer Aukos, was tegen alle toeslagen. Is het opzettelijk geschied om den rr - d te la ten zien dat de roomsche Hactie niet een gehcel is? Het is bekend dat hier nooit een regeling van loonen zal worden aangenomen zonder een kindertoeslag. Dat bereikt men toch niet. De zaak is voorloonig achter den rug, al gelooven we wel dat ten slotte hier een uitweg zal worden gevonden maar da., zal toch deze konsekwentie er aan verbonden zijn, dat een kindertoeslag blijft be- staan. Als gevolg van dit votum van den raad nemen B. en W. de winstuitkee- ring aan den directeur voor de bedrij- ven terug, terwijl evenzoo, in afwach- ting van een te ontwerpen compromis de aanstelling van een derden gemeen- tewerkman wordt teruggenc.nen. De straatverlichting werd ampel be- sprcken. Uitvoerig werd gesproken over waar- schuwingsborden bij scholen. Er zullen eenige borden worden geplaatst bij de scholen voor waarschuwing aan de autobestuurders. Bii enkele posten voor subsidie aan 't W. G. K. de r. k. vroedvrouwenschool en later bij den post r. k. lvceum te Alk maar lieten de s. d. a. p. en v. d. na eenige motiveerinc aanteekenen dat zij tegen deze subsidies zijn. Over den toestand van den Brakers- weg werd gesproken door den heer Kuijs. B. en W. wezen er op dat men zal moeten afvvachten hoe of de prim, weg zal uitkomen. Zij willen direct wel aan AmsterdamAlkmaar op den Rijksweg het verbeteren gaan, maar dan ook de gevolgen aanvaarden, dat, indien de prim, weg daartegenover aan den Rijks weg aansluit, dan veel overbodig zal zijn geweest. De ergste plekken zullen echter reeds spoedig voorziening behoe ven en ook krijgen. Hierbij wordt tevens de actie besproken die is gevoerd om den prim, weg recht tegenover den Bra- kersweg uit te doen komen. Thans is een wetsontwerp verschenen houdende de onteigening van de gpenden benoo- digd voor dien weg, waarbij geen wijzi ging in het trac6e is gekomen. Ten slotte werd besloten om aan de Tveedo Kamer een adres te zenden en de leden daarvan te bezoeken. Omtrent de tarieven die geheven worden op het parkeerterrein aan den Zeeweg werd door B. en W. naar aanlei- ding van een vraag van den heer Aukes geantwoord, dat zij ter zake een onder- zoek zullen instellen. De heer Res ontving toezegging dat de sintelwegen behoorlijk zullen wor den onderhouden en stelde daarom geen post voor voor verhooging van wegenonderhoud. Over rioleeiing te Bakkum kwam de heer Schipper aan het woord. Het heeft de aandacht van B. en W. die niet zullen aarzelen als geen andere oplossing mogelijk is, om daar rioleering aan te brengen. De raad gaf aan B. en W. opdracht te onderzoeken de kosten van verbetering of algeheele vernieuwing van het toren- uurwerk. B. en W. hadden dit afgewacht omdat voor eenige jaren een voorstel van B. en W. was verworpen. De reorganisatie van het onderwijs ondervond eenige bespreking en ten slotte werd besloten om de commissie die deze zaak in onderzoek heeft in de volgende vergadering aan te vullen en dan wederom de zaak opnieuw te onder zoeken. Omtrent kosten van schoolreisjes werd na eenige bespreking besloten dit bedrag op 100 uit te trekken, wat de tweede wijziging van de begrooting in had. De verordening op verhaal van handelsscholenkosten werd onder alge meene instemming ingetrokken. Over de subsidie aan de fanfare D. I. IJ. ont- stond een lange discussie met als gevolg dat verschilende stemmingen moesten plaats hebben, waarbij ten slotte het nadere voorstel van B. en W. om de subsidie met j 50 te verhoogen en te brengen op 75 werd aangeno en. Bij de post uitkeering aan georgani- werkverschaHing ten tijde van werkloos seerde werkloozen werd besproken de heid. Daaromtrent wilde men- een post van 1000 op de begrooting brengen. B. en W. antwoordden dat zij er niet te gen zijn om werkloozen te helpen, maar een raming is moeilijk te maken. Is er echter geld noodig dan zal daartoe uit jd&il CQSt OHVQOrzien kiinnan worden zs/a mag Lakerol nooit mankee- ren, omdat't zoo verzachtend is, als ge 's nachts met zoo'n droog kriebelig gevoel in de keel wakker wordt. Met Lakerol blij/t ge ook iedere keel- oerkoudheid de baas. put. Het hoofdstuk belastingen ging na enkele opmerkingen onder den hamer door. De opcenten vermogensbelasting werden nu vudaagd van 100 op 50 en van de pers. belasting van 70 eveneens op 50. Bij den post: Subsidie Castricum Vooruit bepleitte de heer Res ver 1 aging van deze post, welke werd verdedigd door de heeren Schipper en Hemmer met de opmerking dat hier zeker gel- den worden gegeven die in het belang van Castricum zuller zijn. De post werd aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Res, Twisk en Kuijs. De begrooting Gas- en Electriciteits- bedrijf gingen vrijwel zoo onder den ha mer door. Alleen bij de tarieven voor electra werd besproken het voorstel van B. en W. om deze te stellen met onver- plicht vastrecht van 50 cent per maand van 40 op 30 ct. per K.W.U. terwijl de commissie voor bedrijven deze wii stel len op 37 ct. voor ieder verbi uiker. Dit voorstel werd aangenomen. De begrooting werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Er is gewijzigd tot een bedrag van 175; hetgeen van onvoorzien wordt genomen. De reclame van C. Brandjes omtrenl het weigeren van B. en W. van een aan- vrage 0111 te bouwen werd na uitgebrei- de discussie afgewezen. B. en W. zullen hem echter wel den weg wijzen waar hij in beroep kan gaan. Aan de hand van de bouwyerordening is geen vergunning mogelijk. (Wordt vervolgd ONTROUW BANKDIRECTEUR. Voor de rechtbank te Winschoten heeft te- recht gestaan G. O., 36 jaar, voorheen direc teur van de Nederl. wissel- en effectenbank te Sappemeer, thans gedetineerd, terzake, dat hij te Sappemeer in den loop van het jaar 1928, in zijn bovengenoemde functie zich iKeft toegeeigend: een bedrag van f 6250, toebehoorende aan J. Oldenziel en een be drag van 1600, toebehoorende aan Pieter Botje en/of Van Biessum, aldaar. De verdachte heeft reeds eerder een be- kentenis afgelegd. Eisch: vier maanden gevangenisstraf. EEN LIEVE ZOON. Voor de Rechtbank te Breda heeft te recht gestaan Adr. M. van den D. te Oisterwijk, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Breda. Verdachte had zich te verantwoor- den omdat hij op 29 Augustus j.l. opzettelijk een ontploffing te weeg gebracht heeft en brand heeft gesticht op den bakkerijzolder van de door zijn moeder bewoonde bakkerij door opzettelijk op dezen zolder en nabij een hoop droog hout een hoeveelheid benzine uit te storten en deze tot ontploffing en bran- den te brengen. Er werden in deze zaak tien getuigen ge- hoord o.a. de moeder van verdachte, die ver klaarde veel leed en last van den zoon te hebben. De officier van justitie schetste het optre den van dezen onwaardigen zoon tegenover zijn ziekelijke moeder en eischte wegens op- zettelijke brandstichting vier jaar gevange nisstraf. Uitspraak over 8 degen. Panorama uitgave A. W. Sijthof te Lei den geeft ditmaal een alleraardigste titel- p!aats„Een koelen dronk in het warme Zui- den". Bij interessante foto's wordt verteld van „Gravensteen" te Leiden, een school in Texas brengt acht paar tweelingen op een kiek en er zijn bij vlotte bijschriften aardige opnamen uit Engeland en de Padangsche Bovenlan- den. Van de actueele foto's noemen we die van de begrafenis van C. Werkhoven, van den hockeywedstrijd EngelandHolland en wat kieken van Amsterdam vroeger en nu. Een bijzonder fraaie foto is die van de rotskerk, welke in de twaalfde eeuw in een hoi van de rots bij O'berstein aan de Nahe ge- bouwd werd en die thans gerestaureerd is. Er is weer voor ieder bij de leetuur iets in- teressants te vinden. Licht het populair-wetensehappelijk blad, dat bij den uitgever W. de Haan te Utrecht verschijnt geeft ditmaal het ver volg van op de interessante en rijk gefl- lustreerde bijdrage over de Galapagos-eilan- den. Joh. M. Palm schrijft over schepen en scheepspapieren, waarna dr. Van der Hoeven een beschouwing houdt over het kind, dat niet wil eten H. Tjepkema beschrijft hoe men op zee de plaats van een schip kan bepalen, waarna ten slotte Frederik Poulsen het slot °m" stiiI eft handwerlt I

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7