DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BERICHT VOOR ALKMAAR S. Kit© MID'lOli. SMHRSSOn 8. MB ©If. Dagelijkscli overzichi No. 2f>« Oil nummer bestaal alt 2 btaden. Honderd dertigste laargang 1928 Deze Courant ivordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, aitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruiSbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2. franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewtjsmimmers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTl£Ni Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrafmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek* en Handelsdrukkerjj vjh HCRMs. COSIER £i ZOON» Voordam C 9. Directeur: C. KKAK. I)IV§8llO Telef.nr. Admin isfratie 3. sh Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37 06. Hoofdredacteun Tj. N. ADEMA. 18 DEC.KMIBEK VAN Met het oog op a.s. feestdagen ver- zoeken wij onze clientele de wasch Zaterdag a.s. gereed te hebben om - - afgehaaid te warden. - - DE TOESTAND IN ROEMENIe. De verkiezingen voor het Parle- merit; eigenaardige verkiezmgs- method.eswat Maniu zich ten doel heeft gesteld. De Parlements-verkiezingen in Roemenie hebben de gewone overweidigende overwin- ning gebracht voor het Kabinet Maniu. Der gelijke overwinningen hebben, in de jaren na den oorlog, alle regeeringen in Boekaresi. behaald. Toen generaal Averescu in 1920 de verkiezingen leidde, of juister gezegd, maak- te, kon hi] voor zijn volkspartij 215 zetels be- reiken, terwijl de liberalen onder Bratianu maar 8 mandaten konden verkrijgen. Toen Jonel Bratianu nauwdijks twee jaar later nieuwe verkiezingen uitschreef, verkregen de liberalen 318 mandaten en de partij van Averescu maar 10. Als nu Maniu over onge- veer 350 mandaten beschikt, terwijl de libera len, die tot nu toe 293 mandaten hadden, on geveer 13 zetels in de Kamer verkrijgen, mag men ook den uitslag van deze verkiezing niel anders taxeeren, dan Roemeensche verkiezin gen over het algemeen. Alleen moet er wor den toegegeven, dat Maniu er naar heeft ge streefd, om dezen keer zooveel mogelijk vrije verkiezingen door te zetten en zekere geweld methodes af te schaften Maar het verkie- zingsstelsel van Roemeriie maakt werkelijk democratische verkiezingen nauwelijks moge lijk. Volgens de geldige kieswet verkrijgt de partij, die minstens 40 percent der uitge- brachte stemmen op zich vereenigt, dadelijk 60 percent der mandaten; buitendien worden haar de stemmen der „splinter"-partijen toe- gekend, en buitendien door zekere bereke nings-methodes nog verscheidene andere voordeelen toegestaan. Maniu bezit van de 387 mandaten in de Kamer er ongeveer 350; dit aantal is wel het grootste, dat een regee- ringspartij tot nu toe in de Kamer heeft be zeen Maar dit moet toch altijd weer worden beschouwd uit het oogpunt van de kieswet, die alles behalye democratisch is. De libe ralen hebben door deze, door hen zelf ge- schapen, kieswet zich niet alleen nief de blij- vende heerschappij in het land kunnen verze- keren, maar ziin dooi de toepassing ervan nog bijzonder in de diepte gevallen. Dit is aan te teekenen als de ironie van een paitij- politiek De nationaal-zaranisten zitten dus na de verkiezingen vast in het zadel en ze moeten nu zien, of en hoe ze hun paard kunnen gaan beriiden De leider der partij heeft in zijn manifesten aan het voile groote beloften ge daan, hij moet trachten er tenminste een ge- deelte van te vervullen. Herstel van den staatsrechtelijken toestand, opfrissching van het Parlementarisme, hervorming van het bestuur in den geest van decentralisatie', ont politizeeren der ambtenaren, goede verstand- houding tusschen kroon en natie, bescher- ming der minderheden, economische en finan cieele hervormingen, al deze dingen staan op het programma van het Kabinet Maniu. Tot de financieele kwesties behoort vooral het verschaffen van credieten voor staat en yolk, bevordering van toestroomen van buiten landsch kapitaal en buitenlandsche werk krachten; verder gelijkstelling van het buiten landsche kapitaal met het binnenlandsche, en het scheppen van een doelmatige arbeids wet. Roemenie moet onder Maniu dus in po litiek, sociaal en economisch opzicht worden geregenereerd. Maniu wil Roemenie in de ge- lederen van de groote Europeesche democra- tieen brengen en de moreele en cultureelc aansluiting aan Midden- en West-Europa be- reiken. Voot zoover de situatie tot nu toe is te over- zien, schijnen de kansen voor Maniu niet on- gunstig te zijn Maar de dingen moesten toch niet zoo optimistisch worden opgevat, als dit door de vrienden van Maniu in het buiten land geschiedt; ze voorzien Maniu al van voorschot-lauweren, die voor hem alles behal ve wenschelijk zijn Er dringen zich bijna te veel vrienden op aan de regeering Maniu, die, zonder de werkelijke situatie te kennen, de zeker goede voornemens van Maniu eer- der zouden kunnen bemoeilijken of zelfs on mogelijk maken. „Wat minder lof zou me voorloopig liever zijn", heeft Maniu dezei dagen tegen een politiek vriend gezegd, met het oog op zulke stemmen. In het begin heeft men gevreesd, dat de links-georienteerde elementen van de natio- naal-zaranistische partij, die onder leiding van den landbouw-minister Mihalake staan, door radicale maatregelen tegen het groot grondbezit en kapitaal zouden optreden, maar deze vrees is ongegrond gebleken. Er wordt noch aan een uitbreiding van de agraar-hervorming, noch aan een sterkere belasting van het groote kapitaal gedacht. De interne politieke situatie van Roemenie is daardoor gekenmerkt, dat het tot nu toe bestaande minderheids-blok is uiteen gespat, daar de Duitschers zich hebben aangesloten bi] de regeering, terwijl de Hongaren van Zevenburgen als de eenige minderheid van de oppositie in de Kamer verschijnen. Wel hebben de Hongaren betrekkelijk groot suc- ces gehad: ze verkregen ineer mandaten dan de liberalen, wat heel veel wil zeggen voor de politieke veranderingen in Roemenie. De sociaal-democraten houden voor het eerst weer hun intocht in de Kamer, daar ze naast de Duitsche minderheden en de Zionisten op de regeeringslijst hebben gestaan. Opmerke- lijk is, dat de dynastische kwestie vereffend schijnt te zijn. Doordat de regeering door de nationaal-zaranisten is overgenomen, moet de vroegere kroonprins Karol ook de laatste hoop op den Roemeenschen troon opgeven. Overigens zal het Kabinet Maniu in het begin nog met groote moeilijkheden hebben te kampen. Behalve de kwesties der binnen landsche politiek moet de geheele financieele situatie van het land worden opgehelderd. De leenings-onderhandelingen moeten eindelijk tot een doel komen; de regeering moet alle krachten inspannen, om de kritieke economi sche situatie te verbeteren Tengevolge van de laatste mislukte oogst is de algemeene economische toestand zoo slecht geworden, dat het tot ernstige gevolgen zou kunnen lei den, wanneer het zoo blijft De'Tieele econo mic van Roemenie verwacht voorloopig al haar heil van de buitenlandsche leening Maar eerst moet ze kunnen worden gesloten en dan zal moeten blijken, of de gekoesterde verwacbtingen ook intreden Bsjifesilastd DUITSCHLAND. MOORD IN EEN GEVANGENIS Een gevangene sc/uet twee bewa- kers neer. De tot levenslange tuchthuisstraf veroor- deelde moordenaar Bernecker kreeg gister- murgen in het tuchthuis te Insterburg be- zoek van een familielid. Toen de bewaker Zacharias een bezoeker bij Bernecker in de eel liet, had Bernecker plotseling een revol ver in de hand en schoot den bewaker neer De te hulp snellende bewaker Naujoks werd eveneens neergeschoten De eerste bewaker was op slag dood, de tweede werd in le- vensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis gebracht Daarna kon de moordenaar met den bezoeker uit de eel komen Omhent het gebeurde wordt verder ge- meld, dat Bernecker en zijn bezoeker Lank bij de nadering van een derden bewaarder in de eel van Bernecker vluchtten en de deur barricadeerden. Agenten der Schutzpolizei werden te hulp geroepen en openden de deur Lank, die licht gewond was, gaf zich over en werd opgesloten, Bernecker lag bewuste- loos op den grand met een schot in het hoofd, dat hij volgens Lank zichzelf had toe- gebracht. toen hij zag, dat ontkomen on- mogelijk was. Hij leeft nog, maar men ver wacht, dat zijn einde nabij is. BLOEDIG LIELDESDRAMA. In een huis in de Lyzeumstrasse te Mainz raakte een 17 jarige arbeider in twist met een 16-jarigen venter om een meisje met wie zij beiden in relatie stonden Plotse'ing greep de 16-jarige jongen een mes en bracht daarmee zijn tegenstanders een steek tusschen de schouders toe, welke de longen raakte Tij- dens het vervoer naar een ziekenhuis is de ongeiukkige overleden. FRANKRIJK. GROCTVORST NICOLAAS VAN RUSLAND ERNSTIG ZIEK. Naar het B. T. A, uit Antibes meldt, is grootvorst Nicolaas van Rusland, de bekende Russische legeraanvoerder uit den grooten oorlog, daar ernstig ziek geworden. Zijn toe stand schijnt zeer ernstig te zijn. AFGHANISTAN. DE OPSTAND TEGEN AMANOELA. Zijn positii Te Pesjawar en Nieuw-Delhi zjjn alarmee- rende telegrammen over de ontwikkeling van den opstand in Afganistan gekomen. Het heet, dat de gevechten bij de hoofdstad niets te maken hebben met den opstand der Sjin waris in het Noord-Oosten des lands, of- schoon zij in dezelfde bron hun oorsprong vinden De gevechten rondom Kaboel zijn geleverd door in opstand gekomen troepen, die zich tegen koning Amanoela verklaard hebben. Naar Maandag nit Tehtran gemeld werd, heeft het Afgaansche gezantschap aldaar een communique over den oestand in Afganistan gedurende de laatste vier en twintig uur ge- publiceerd. Volgens dit communique zijn de regeeringstroepen er in geslaagd opstandige afdeelingen in de districten Jalalabad en Daki te verslaan. Vier honderd opstandelin- gen zouden zijn gedood. Er was een bericht, dat koning Amanoela reeds uit Kaboel in een fort gevlucht zou zijn, maar dit is door de Afgaansche legatie te Londen tegengesproken. ENOELAND. DE ZIEKTE DES KONINGS. Voor den eersten keer geslapen zon der kalmeerend middel. Gemeld wordt dat het bulletin van gisteren melding maakt van een verde- re lichte verbetering in den toestand van den koning. Vernomen wordt dat de \,oorden „natuurlijke slaap" betee- kenen dat de koning voor den eersten keer sedert zijn ziekte een ernstig ka- rakter kreeg vier-en-twintig uur heeft doorgebracht zonder kalmeerend mid- del. Deze slaap is precies wat noodig is om den koning zijn krachten terug te geven. De kansen op herstel veel grooter dan enkele dagen geleden. In medische kringen, zoo meldt de Britsche draadlooze dienst, werd de meening geuit dat de kansen op herstel veel beter lijken dan enkele dagen gele den. De natuurlijke slaap draagt er veel toe bij de kracht van den patient op te bouwen en de neiging tot verbetering wijst er duidelijk op, dat het hart een weinig sterker moet zijn. Gisteravo'nd zob opnieuw stralenthe- rapio (behandeling met ultraviolette stralen) worden toegepast. Het doel is de kracht door middel van het hart te versterken om weerstand te bieden aan de uitputtende uitwerking der alge meene infectie of bloedvergiftiging. Men is van meening dat de in het bul letin vermelde natuurlijke slaap werd teweeg gebracht door de nieuwe stra- lenbehandeling. Het avondbulletin luidt minder gunstig. Het volgende bulletin werd gister- avond uit het Buskingham Palace ge- publiceerd: De koning is ietwat onrus- tig. De onlangs geconstateerde vooruit- gang heeft zich de laatste paar uren niet voortgezet. ZUID-SLAVIe. EEN DRIEDEELIG ZUID-SLAVIe? Grondwetsherziening in den maak? De correspondent van de „Voss. Zeitung" te Belgrado meldt aan zijn blad, dat een op- positieblad in Laibach berichten bevat om- trent een plan van den minister-president Korosefsj tot revisie van de Zuid-Slavische grondwet. Volgens dit ontwerp zou Zuid Slavie in drie autonome staatsgebieden ver deeld worden, die een gemeenschappelijke buitenlandsche politiek en gemeenschappelijk leger en een gemeenschappelijken postdienst zouden hebben Het centrale-parlement zou uit afgevaardigden der autonome parlemen- ten van de drie staatsgebieden en uit verte- genwoordigers van economische corporaties bestaan. De grenzen der drie gedeelten worden aldus gedacht: Zuid-Servie, Montenegro, het grootste gedeelte van Woiwodina en Bosnie zouden Servisch zijn; geheel Kroatie Slavo nic en het overige gedeelte van Bosnie en Woiwodina zou Kroatisch gebied worden terwijl Slowenie uit de twee prefecturen Lai bach en Marburg zou bestaan. POLEN. EEN SPOORWEGONGELUK. Vier dooden en zes gewortden. Zondagavond is op de lijn Kattowitch Posen een ernstig spoorw^gongeluk ge beurd; twee goederentreinen liepen bij het station Wielun-Pontnow op elkaar. Twee personen werden gedood en zes zwaar gewond; vier en vsertig goede renwagons werden vernield. LETHLAND. STRENGE WINTER IN NOORDOOST EURGPA. Een krachtige koudegolf is in Riga begon- nen. De thermometer is plaatselijk tot op 18 graden onder nul gezakt. De zich vormende ijsmassa's beginnen de scheepvaart ten zeerste te belemmeren Ook op de Rigasche zeekust begint zich ijs te vormen Naar uit Leningrad gemeld wordt is het Oostelijk gedeelte van den Finlandschen zee- boezem van Kroonstad tot Leningrad met ijs bedekt. Het stoombootverkeer kan nog slechts met behulp van ijsbrekers in stand worden gehouden. PORTUGAL. WEER ONRAAD! Te Porto heeft de politie een honderd- tal bommen, waperten en munitie in be- slag genomen. NOORWEGEN. EEN GEDENKSTEEN VOOR AMUNDSEN. In de geboorteplaats van Amundsen. Borge bij Sarpsorg, is Zondag een ge- denksteen voor Amundsen onthuld. Vele duizenden personen uit de naaste en verre omgeving waren bij de onthul- ling tegenwoordig. Prins Olaf, die den steen onthulde, wees er op, dat het Noorsche volk geen beter voorbeeld voor moed en durf kan vinden dan Roald Amundsen. FINLAND. DE REGEERINGSCRISIS IN FINLAND. De op de agrarische partij, de kleine gi'^ndbezitters, steunende regeering van Sunila, is na een jaar bestaan te heb ben, afgetreden. Verleden jaar Decem ber viel de sociaal-democratische regee- ring-Tanner, waarna Sunila zijn kabi net vormde. De positie van de regeering was reeds langen tijd onzeker en in de kringen van haar politieke tegenstan ders werden er reeds herhaaldelijk duiclelijke toespelingen op ge- maakt, dat een politiek fijngevoeliger regeering eerder haar conclusies ge- trokken had uit herhaai le politieke ne- derlagen. Een maand geleden ongeveer werden de aanvallen op dc regeering gevaarlijk: eerst de interpellatie van de Zweedsche fractie naar aanleiding van de beperking van de Zweedsche school- autonomie, waarbij de regeering een nederlaag slechts ontging, omdat de so ciaal-democraten zich bij de stemming onthielden. Toen ging de Rijksdag de begrooting van landsverdediging be- snoeien en ten slotte bastte de bon bij de bHia..deling van de ambtenarensalaris- sen. De minister-nr ident gaf den amb tenaren, die om salarisverhooging vroe- gen, theoretisch gelijk, maar de practi- sche gevolgen bleven uit. Daarbij kvvam het verwijt, dat de regeenng bij benoe- mingen meer op de politieke kleur van de f llicitanten dan op bun geschikt- heid lette, en dat de burgerwacht zich op cntoelaatbare wijze in de b^noemin- gen mengde. Een voorstel van den voor- zitter tot de orde vr n den dag over te gaan werd met 83 tegen 82 stemmen verworpen en dientengevolge is de re geering thans afgetreden. Over de vor- ming van de nieuwe regeering is nog weinig t_ zeggen. Vermoed wordt, dat de sociaal-democraten nu weer aan het be- wind zullen komen. ROEMENIe. DE SENA ATS VERKIEZING IN ROEMENIe. Groote meerderheid voor de regeering. Zaterdag zijn in Roemenie de verkie zingen gehouden voor den Senaat. De regeeringspartij verwierf alle zetels, op drie na, die aan de Hongaarsche min- derhedenpartij toevielen. De Senaat telt 200 leden, een voor elk district, elke Ka mer van Koophandel en tike universi- teit, die voor den tijd van vier jaar ge- kozen worden en voorts nog eenige offi- cieele leden, die krachtens hooge bur- gerlijke, militaire of geestelijke functies deel van den Senaat uitmaken. Na den uitslag van de „geheel vrije" Kamerverkiezingen, is deze uitslag voor den Senaat geen verrassing meer. Het kabinet Maniu beschikt nu in beide Ka- mers over een flinke meerderheid. Als het er nu maar in slaagt de financieele moeilijkheden van het oogenblik op te lossen, kan het verder ongestoord zijn hervormingsprogramma tot uitvoering brengen. AMERiKA. HET GESCHIL TUSSCHEN BOLIVIe EN PARAGUAY. De strijd in het Gran Sehaco-gebied. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat vol gens daar ontvangen berichten bij de laatste gevechten in het Gran Chaco-gebied 200 Pa- ragueesche soldaten gedood werden. De Boli- viaansche troepen zouden bovendien een groot aantal gevangenen hebben gemaakt Verder wordt gemeld, dat de Bolivianen tot nu toe 3 forten hebben veroverd. Aanvallen op andere forten faalden, aangezien zij na een gevecht, dat 8 uur duurde, door Para- gueesche cavalerie werden teruggeworpen Tot nu toe heeft Paraguay in het grensgeoied 5000 man saamgetrokken. De grootte van de VAN i. Deze maand nog het stoomen van een Heerencostuum I3.2S. (Alleen voor Alkmaar) wat nog voor Donderdag wordt ontvangen kan voor de Kerstmis terug. Boliviaansche troepenmacht is niet bekend Uit La Paz wordt echter gemeld, dat men 3000 man versterking heeftg ezonden. De bemiddelingspogingen van den V olkenbona. Over het algemeen is men van meening, dat de pogingen van den Volkenbond om tot een vreedzame oplossing te komen, slechts weinig kans van slagen hebben Aan Engel- sche zijde schijnt men niet overtuigd te zijn van de doelmatigheid van de Volkenbonds- actie en schijnt men ook niet van plan den Volkentond voor te stellen positieve stappen te doen, omdat men in geen geval wil ingrij- pen, zoolang van Amerikaansche zijde be middelingspogingen worden gedaan Men is van meening, dat een Amerikaansche bemid- delinorsnoging meer kans op succes zal heb ben dan een poging van andere zijde. Een nota van Chili. De regeering van Chiii heeft een nota aan Bolivie gericht, waarin het onmiddellijk ein- digen der militaire operaties en het onmiddel lijk accepteeren van een bemiddelingsvoorstel wordt geeischt, opdat een oorlog vermeden worde. De staten van Amerika hebben den plicht op zich genomen, niets te doen vvaar- door de Amrikaansche vrede is gevaar zou kunnen worden gebracht, zoodat ook Bolivie den plicht heeft den vreedzamen weg te be- wandelen. Deze Chileensche nota is het ant- woord op een nota van Bolivie, waarin aan Chili gevraagd wordt, welke houding dit land in het conflict dacht aan ten emen. Vreugde te La Paz. Uit La Paz wordt gemeld, dat het bericht van het succes van de Boliviaansche troepen bij het fort Mariscal Lopez een patriottische betooging ten ci-volge had. De bevolking trok door de straten van de hoofdstad naar het paleis. De president en de minister van buitenlandsche zaken maanden de bevolking aan de rust te bewaren DE MODERNE MAAGDENROOF. Een der ontvoerdt meisjes onlvluchi De zeventig bereden bandieten, die de- zer dagen in het Mexicaansche stadje Jicotopec 22 meisjes uit een bioscoop haalden en ontvoerden, zijn met een slachtoffer minder, maar terwijl hun eigen gelederen met drie man gedund waren, in de bergen aangekomen. Het twee-en-twintigste meisje toch, aldus weet de Tel. te melien, heeft on- derweg weten te ontvluehten. Met ge- havende kleeren, overdekt met bloedige schrammen en verwor.d door twaalf messteken, is het arme meisje door een patrouille aan den weg langs uen voet van den berg Colima gevonden. Het is de 17-jarjge Anita Garcia Ybarra. Of- schoon to'taal uitgeput, heeft zij het ver- haal a haar wedervaren kunnen doen waarbij bleek, dat men haar heeft laten loopen, toen zij heUhoofd der bendo en twee zijner lnanschapnen met een mes had gedood. Later vond zij een paard, waarop zij terugkeerde, totdat haar krachten haar begaven en zij neerviel. HOOVER'S REIS DOOR ZUID- AMERIKA. Een betooging tegen de bemoeizucht der Ver. Staten te Montevideo. Hoover is Zondag met een Argentijn- schen kruiser van Buenos Aires naar Montevideo vertrokken. President Irri- goyen en verdere leden van de» Argen- tijnsche regeering deden hem een harte- lijk uitgeleide. In de hoofdstad van Uruguay, waar Hoover per trein van de haven aan- kwam, werd hij het voorwerp van een betooging tegen de Vereenigde Staten. De betoogers, die zich voor het station hadden opgesteld, riepen: „Leve Sandi- no!" Sandino is, naar men weet, de leider van de opstandelingen in Nica- raguay, die een guerillaoorlog is blijven voeren tegen de Amerikaansche troe pen, toen deze gewapenden steun had den verleend aan het conservative be- wind aldaar om den liberalen opstand te onderdrukken. De politie heeft de betoogers uiteen gedreven, - - HAARSCHE CODRANT

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1