DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd dertigste laargang llit het Papfement Oageiijksch overzicht. Buitenland No. 300 Dif nommer besfaal flit 1 bfaifeo. 1928 Deze Couranl wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. tbonnementsprijs bij vooruitbetaling pel 3 maanden vooi Alkmaar 2. franco door het geheele Rijb /2.50. Afzonderlijke en bewfjsmimmers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTlfcNi X Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaafsrnTmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handeisdrukkerij v/b HERMs. COSTER 6 ZOON* Voordam C9. Direcieur: C. ivRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. AOEMA. 19 DECEMBER DEN HAAG, 18 December 1928. Alvorens de Tweede Kamer de Indische Begrooting in behandeling nam, heeft zij lie- den goedgekeurd, dat het spoedontwerp in zake de veri aging van den accijns op den ster- kea drank reeds Donderdag a.s. in behande ling zal komen. Vervolgens heeft zij hare goedkeuring gehecht aan het voorstel om de visschershaven te IJmuiden tot een tak van rijksdienst te maken en aan de begrooting van het Staatsvisschershavenbedrijf voor 1929 Toen kon men overgaan tot de behandeling van de Indische Begrooting en kregen wij de gewone jaarlijksche beschouwingen van den heer Cramer (S.D.A.P.), die zich als eersten spreker had laten inschrijven en nu gedurende anderhalf uur zijn inzichten uiteenzette, ge- lijk hij reeds zoo menigmaal heeft gedaan. Indien wij den heer Cramer mogen gelooven loopt het steeds mis in Indie. Wat de regee- ring doet is er doorgaans naast en de inlan der wordt altijd verkeerd behandeld. Zijn er onlusten, b.v. op Billiton, dan geeft men ten onrechte den communistischen Chineescben onderwijzers er de schuld van en schijnt men niet te vermoeden, dat de economische toe- s tan den er feitelijk de oorzaak van zijn. Voor de politieke gevangenen springt hij gaarne in de bres en van het kamp aan de Boven-Digoel is hij een heftig iegenstander De spreker concentreerde zijn inzichten in niet minder dan vier moties. In de eerste wordt aangedror.pen op amnestie voor poli tieke gevangenen. Dan diende hij cr een in tot afschaffing van de zoogenaamde exorbitante rechten van den G. G., een tot cpheffing der belemmeringen door zijn mterneering aan dr. Tjipto in den weg pelegd om zijn lidmaat- schap van den Volksraad uit te oefenen en eindelijk een tot finale opruiminavan het in- terneeringskamp aan de Boven-Digoel. Wij gelooven niet, dat de kans op aanne ming var. een dier moties erg groot is Drie er van zijn ongeveer geliik'uidend met moties, welke de communist L. de Visser verlederf jaar had ingediend. Toen werden zij niet voldoende ondersteund om-in behandeling-te komen, en de volgende spreker, de heef Bijle- veld (A. R.) had geen ongelijk met in ver- band hiermede van politieke v'iegenvangerij te spreken en te verklaren, dat hij geen kans zag zoo maar dadeliik een oordeel over die moties te hebben, zoodat hij het er maar niet verder over zou hebben. Hij wijdde in de eerste en voornaamste plaats zijn aandacht aan de financien van Indie en meende, dat het financieel aspect al bijzonder duister scheen. Na dit uitvoerig te hebben uiteengezet drong hij er op aan het Christelijk onderwijs, bedoeld was het bijzon- dere, zooveel moge'ijk in Indie te bevorderen De Christelijke cultuur meet zooveel mogelijk in staat worden gesteld om de oudere, heiden- sche te verdringen. In verband hiermede heeft de heer Bijleveld uitvoerig stilgestaan bij een uitlating van den Gouverneur-Gene- raal op Bali, waarin hij zijn steun zou hebben beloofd tot instandhouding van de oude ge- bruiicen en cultutir op het eiland. Dat was zijns inziens te boud gesproken, een onvoor- zichtigheid van den landvoogd, waarvoor ge- waakt had kunnen worden, als de G.G. maar de gewoonte had gevolgd om een ambtenaar van de secretarie, als „dienaar der voorzich- tigheid", mee te nemen, die zijn woorden aan een revisie onderwerpt, alvorens hij ze uit- spreekt. Daarmee worden heel wat moeilijk- heden voorkomen. De spreker bracht ook nog de bevordering der zending ter sprake. Hebben wij hem goed begrepen, dan gevoelt hij, dat het niet do-en- lijk is de protestantsche zending en de katho- lieke missie volkomen vrij te laten, maar wel achtte hij het gewenscht, dat men aan de pre- diking van uiteenloopcndc richtingen vrijheid zou laten zich naast elkaar te doen hooren. Ook de heer Mobler (R. K.) heeft gespro ken over missie en onderwijs, terwijl hij mede de door den G. G. op Bali gehouden rede be- handelde. Veel anders dan de vorige spreker zeide hij niet. Alleen heeft hij met nadruk aangedrongen op meer steun voor het bizon- dere en vooral het katholieke onderwijs. Zijn partijgenoot Veber, oud-Indischman, in de Kamer als Indische specialiteit ge- bracht, hield hierna een uitvoerige rede, waarin hij tegen de sociaal-democraten te velde trok, maar vervolgens in het bijzonder stilstond bij de welvaartspolitiek der regee- ring. Hij vermaande toch vooral niet te hard van stal te loopen, de staatsbemoei'ing liever in te krimpen, zich te beperken in het aanstel- len van ambtenaren, het moet in Indie geen ambtenaarsregeering worden. Ook achtte Hij het ongeraden de kolonia-le financien te zeer te doen drijven op de regeeringsbedrijven. Dat schept ongezonde toestanden. Morgenmiddag voortzetting. Hedenavond gaat de Kamer voort met de Begrooting van Defensie. Er gingen vanmiddag geruchten, dat de Kamer bijeen zou blijven ten einde dit hoofdstuk gehetl af te handelen. Dan wordt het een latertje! DE ZUID-AMERIKAAtfSCHE VERWIKKELINGEN. Het Bcliviaansche antwoord op de nota van Briand; geen buitengewone raadszitting van den Volkenbond meer noodig? De bonding der Zuid-Ameri- kaansche Staten. We hebben het gisteren nog in onze telegrammen kunnen opnemen: de Bo- liviaansche regeering heeft haren bevel- hebber der grenstroepen last gegeven, den opmarsch te staken en zich alleen te bepalen tot het verdedigen van den s+aat, als deze mocht worden aangeval- len. Dit is het antwocrd, dat Bolivie aan de ltden van den Volkenbond deed toe- komen, nadat zij het telegram van den Volkenbond ontvangen had en waarin deze op bemiddeling aandrong. Is Bolivie dus bereid, de kwestie tus- schen haar en P r-guay langs bemidde- lenden weg tot een oplossing te krijgen, dit laatste land heeft aan Kellogg een ta gezonden, waarin het verklaart, al het mogelijke te doen in het belang van den vrode. T;;deluk heeft Paraguay het aanbod van bemiddeling van Argentinie aa vnard, wat van belang omdat men moest aannemen op grond van ge ruchten dat Argentinie de partij van Bolivia zou kiezen. Nu thans de kans op een vreedzame oplossing vrij grout is, heeft de Raad van den Volkenbond het iet noodig ge- oordeeld,. een buitengewone raadszitting te hpuden, temeer ook, omdat de beide staten de bemiddeling van Amerikaan- sche zijde zullen aa\ vaarden. Misschien is het maar goed ook, dat de Volkenbond zich er niet mee gaat be- mOeien, omdat hij allicht in conflict zou kunnerj komen met de Monroe-leer, Waaraan.de Amerikaanst" 3 Staten zich nog steeds -mat beide handen vast hou- den. Het vooruitzicht op een oorlog tus- schen Bolivie en Paraguay mocht op zich zelf beschouwd weinig verontrus- tends hebben yoor de overige mensch- heid„ het gev.aar bestond, dat er ver wikkelingen tusschen hun groote buren uit voort zouden komen. Zooals we hier boven reeds opmerkten, zou Argentinie in geval van oorlog zich aan den kant van Bolivie scharen, maar aan den an- deren kant moest men er rekening mee houden dat B.razalie en Chili de partij van Paraguay zouden kiezen. Ware dit het geval geweest, een groote oorlog tusschen de Zuid-Amerikaansche repu- bliek-en zou met alle kracht uitgebro- ken zijn. Gelukkig heeft Chili een krasse nota aan Bolivie gezonden, waarin zij eisch te, dat de krijgsverrichtingen onver wijld zouden gestaakt en een bemidde- iingsvoorstel zou aanvaard worden, op- dat een oorlog voorkomen werd. De Amerikaansche staten, zoo heette het verder,- hebben den plicht op zich geno- men,' niets ..e d n, waardoor de Ameri kaansche vrede in gevaar gebracht zou kunnen worden, zoodat ook Bolivie den nlicht heeft, den vreedzamen weg te bewandelen. Wze nota van Chili was het antwoor 1 op een- dito van Bolivie, waarin aan Chili- gevraagd werd, welke houding dit land in het conflict dacht in te ne men. De lerrie is wel ver van ons verwij- ..erd> maar verdient toch alle aandacht jm cle grjol belangen, die er bij betrok ken zijn. Immers, mochtdn de oemidde- lingsvoorstellen-van de' verschillende Amerikaansche Staten van de Pan- Amebikaansche conference en van den Volkenbond met tot een goed r. suhaat leiden, dan zou daardoor aan de begin- seLen van scheidsrechterlijke regeling<-n van internationale geschillen, en aan het anti-oorlogsverdrag en aan de ge heele zaak van den wereJc!vrede "en ge voeligen slag toegebracht worden. DUITSCHLAND. ONTHULLINGEN- VAN HUSSMANN De gymnasiast Hussmann, die eenigen tijd geledeh te Gladbeck vrijgesproken is van de aanklacht van moord op zijn medescholier Daube, heeft gedurencfe zijn voorloopige hechtenis aanteekeningen gemaakt na elk verhoor, hem door den reenter van instructie of politie-commissaris afgenomen. In den loop van het proces is genoegzaam gebleken dat eeftige politiemannen met weinig tact zijn opgetreden. De pleegvader van Hussmann zoo wordt nu uit Gladbeck gemeld, heeft d: aanteekeningen van zijn pleegzoon doorge lezen en is zoo ontzet geworden over de boos leid der politie en haar Amerikaansche .derde graad"-methodes, dat hij op het onza- fige denkbeeld gekomen is om de aanteeke ningen in boekvorm uit te geven, zoogenaamd ter „rehabilitatie" van zijn pleegzoon. Een sensatie van de bovenste plank staat den bra- ven burgers van Gladbeck dus te wachten, tenzij iemand den rector nog mocht weten te bewegen van zijn voornemen af te zien DE GROOTE BRAND IN BERLIJN. De oorzaak nog onbekend Door de algemeene paniek, welke onmid- dellijk na het uitbreken van den brand uit- ijrak, en doordat de meeste arbeiders en ar- beidsters gewond zijn weggebracht naar het ziekenhuis of naar hun woningen, is het nog niet mogelijk de oorzaak van den brand vast te stellen. Het verluidt dat een arbeidster te dicht met cenuloid bij een spiritusvlam is ge komen. De daardoor ontstane steekvlam heeft zich aan de celluloid-voorraden medege- ceeld Gistermiddag tw« uur duurde het blus- schingswerk nog veert en had de brandweer nog alie moeite om uitbreiding van den brand naar de aangrenzende gebouwen te voorkomen. De eigenaar overleden. Omtrent den brand in de Schonleinstrassc wordt nog gemeld, dat de fabriekseigenaar Hawlitzki, die uit de tweede verdieping is ge- sprongen en daarbij behalve beenbieuken, ernsfige inwendige kwetsuren heeft opgeloo- pen, aan de gevolgen is overleden. Van de overige 32 personen, die gewond zijn, liggen er negen in het gasthuis. FRANKRIJK. HERZIENING VAN HET VREDES- VERDRAG GEelSCHT. Een manifest van 150 Fransche intelledueelen. Meer dan 150 Fransche intelledueelen on- der leiding van Victor Margueritte publicee- ren in het tijdschrift „Devolution" een mani fest ten gunste eener herziening van het vre- desverdrag van Versailles. In Fransche diplomatieke kringen heeft dit manifest groot opzien gebaard. Er wordt o.a. in gezegd Wij eischen revisie der verdragen om der gerechtigheid wil. Want de verdragen van 1919 werden gesloten onder voorwaarden, welke in strijd zijn met de meest elementaire wetten der rechtvaardigheid. De overwonne- nen stemden er in toe, te worden ontwapend op de belofte. dat de komende vrede op de 14 punten van Wilson gebaseerd zou zijn Met deze beloften werd geen rekening gehouden en op zekere punten hebben de geallieerden het formed geschonden. Door art. 231 van het verdrag van Versailles dwingen de over- winnaars de overwonnenen, zonder hun verdediging ook maar te willen aanhooren, zich alleen voor den oorlog verantwoordelijk te verklaren. De revisie moet plaats hebben, omdat de eischen der internationale econo mie dagelijks de nationale economie overhoop werpen. ITALIe. VERSCHUIVINGEN IN DE ITALIAANSCHE REGEERING, Mussolini thans ook minister van kolonien. Op voorstel van Mussolini heeft de koning de ontslagaanvragen ingewilligd van Bolzon, den minister van kolonien, Bono, de gouver- neur van Tripolis, Teruzzi, de gouvemeur van Cyrenaica, Peano, den voorzitter van de Rekenkamer en Bazan, den chef van den ge neral enstaf van de nationale militie. Be- noemd zijn: Mussolini tot minister van kolo nien. Bono tot onderstaatssecretaris van kolo nien, maarschalk Bahoglio tot gouverneur van Tripolis en Cyrenaica, staatsraad Gaspe- rini tot voorz. van de Rekenkamer, Teruzzi tof chef van den generalen staf van de nationale militie. Krachtens de beschikkingen van de wet op den Grooten Raad is de secretaris van de fas- cistische partij, Turati, geroepen om aan de kabinetszittingen deel te nemen. „WEG MET HET FASCISME!" Een tooneel in de rechtszaal, Het moet verleden week gebeurd zijn voo de buitengewone fascistische rechtbank te Spezzia. Zes vakvereenigingsmannen hadden te recht gestaan en waren tot vier jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens een poging tot herstel van de oude, van overheidswege ont- bonden vakvereenigingen. Toen het vonnis werd uitgesproken, sprong een hunner, Gaspare Detice, overeind en riep uit: „Weg met het fascisme!" Onmiddellij-k stond de ambtenaar van het openbaar ministerie op en eischte dat de man opnieuw gestraft zou worden voor deze „gods lasterlijke" uitlating. Dentice werd aarop op staanden voet we gens „anti-fascistische propaganda in de rechtzaal" veroordeeld tot nogmaals vier jaar eevangenisstraf. BELGle. DE KAMER VERKLAART BORM'S VERKIEZING ONGELDIG. Mr. Baelde Kamerlid. De Belgische Kamer besloot, na een korte discussie, de verkiezing van dr. Borms ongel- dig te verklaren. Nadat de Parlementaire commissie de ver kiezing van dr: Borms ongeldig had ver- klaard, heeft zij besloten, den liberalen candi- daat, mr. Baelde, gekozen te verklaren. Als dt Kamer met dit besluit accoord gaat, zullen dus geen nieuwe verkiezingen noodig zijn. Het besluit der commissie werd genomen met drie tegen twee stemmen, met twee onthou- dingen. ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. De verbetering blijft aanhouden Officieel werd, naar de Britsche draadlooze dienst meldt, gistermiddag medegedeeld, dat de verbetering in den toestand van den Ko ning, die in het ochtendbulletin was vermeld, bieef voortgaan In hofkringen was men dan ook van mee- ning, dat het gunstiger bericht van gister middag bewijst, dat de achteruitgang van Maandapavond tijdelijk was. In medische kringen is men van meening, dat de zickte op het oogenblik in een stadium van evenwicht is. Het ochtend-bulletin toonde aan, dat de Koning nog steeds kracht genoeg heeft voor het herstel. Het bulletin van gisteravond liet weten, dat de Koning een rustigen dag heeft door- gebracht en dat de geconstateerde verbetering blijft aanhouden. DE NOOD IN DE ENGELSCHE MIJNWERKERS-DISTRICTEN. De maatregelen der regeering. Beter laat dan nooit, maar niet al te royaal heeft Baldwin aangekondigd in hoeverre de regeering bereid is, de weldadigheidsbewe- ging der werklooze mijnwerkers en hun vrou- wen en kinderen te steunen. ,De conservatieve pers is tevreden en 150.00O in eens, 1 uit de schatkist bij elk door particulieren op te brengen pond, benevens nog 10-0.000 voor naar andere streken te verpiaatsen mijnwer- kersgezinnen, mag niet weggecijferd worden, maar men behoeft slechts te overwegen dat er ruim 200.000 werklooze mijnwerkers zijn om te beseffen dat deze hulp niet ver reikt en tot niet veel langer dan even na Kerstmis in den ergsten nood voorzien kan, aldus de N. R. Courant. D-e Morning Post schrijft over de particu- liere hulp, die door het regeeringsplan aldus opgewekt wordt als over een edelmoedigheid. Dit blad heeft zelfs den moed te schrijven dat de betrekkelijke karigheid van die particuliere hulp ongetwijfeld tot zekere hoogte moet toe- geschreven worden aan de overweging dat de mijnwerkers hun i-ooden ten deele aan zich zelf te wijten zouden hebben, alsof niet een der oorzaken der werkloosbeid de door de re geering tegen het advies der Koninklijke commissie doorgeuieven verlenging van den arbeidsduur is. De oppositiepers aanvaardt het plan voor wat het is, maar toont zich ontevreden Het aangeboden bedrag moet volgens de Daily Chronicle onmidd-ellijk ver. ubbeld en ook la ter nog aanzienlijk verhoogd worden. Sprak Baldwin over een politiek in verband waar- mede de regeering deze materie beschouwc heeft, dan vraagt de Daily Chronicle of hij daarmee de overplaatsing van een handy0 mijnwerkers of het belasting-ontwerp bedoelt, welke gevolgen zich pas over jaren zullen doen gelden. Volgens haar is dit niets anders dan de oude subsidie-politiek met dit onder- scheid dat Baldwin 23 millioen over had om een ruzie uit te stellen, maar geen haif mil lioen aanbiedt om de slachtoffers van zijn po litick in het leven te houden. De Manchester Guardian schrijft gematig- der, maar ook zij hetoogt de noodzaak niet alleen van weldadigheid maar ook van werk Engeland zegt zij; heeft in d-en laatsten tijd niet aan veel mannen met scheppende verbeel ding het aanzien gegeven. Groote plannen van nationaal werk zijn moeiliik in elkaar te zetten en noodlottig als zij mislukken, maar de bestaande situatie is in ieder geval nood lottig en als de regeering naar mannen zocht, die de kansen der nieuwe industrie kennen en wier visie de grenzen van het naast bijlig gende overschrijft of scheidt dan zouden deze de veel besproken door labour en libera] isrne voorgestel-de methoden toepassu en mis schien nog andere ontdekken. De Manchester Guardian is overtuigd, dat, als men verbeel ding en organisatievermogen er bij te pas brengt de anomalie van den bestaanden toe- stand niet onoplosbaar ka-n zijn. De tegen- woordige noodtoestand gelijkt volgens haar op dien van den oorlog. en ails Croot-Brittan nie in oorlogstijd voldoende vertrouwen in zijn organisatievermogen had om te probeeren prob1emen van deze grootte op te "ossen, dan is ook nu de tii-d "angekomen om dezelfde poging te wagen. AFGHANISTAN. DE TOESTAN IN KABOEL. Geruststellende berichten. Een Engelsch vliegtuig heeft gisteren draadlooze verbinding met het Engelsche ge- zantschap te Kaboel verkregen en naar Pesja- wan doorgeseind, dat er geen gevaar voor de Europeanen te Kaboel bestond. Dit bericht wordt zijdelings bevestigd door een telegram, dat de Afgaansche gezant t-; Londen gistermiddag laat ontving en waar in gemeld wordt, dat in de hoofdstad zelf in het geheel geen onlusten uitgebroken zijn. Zaterdag is een troep van 4 tot 600 bandie- ten een der voorsteden van Kaboel binnenoe- vallen en heeft aanvankelijk een versterkte poort geen fort veroverd, die zwak be- zet was. Zoodra de regeeringtroepen voldoen de versterkingen hadden verkregen, hebben zij de roovers weer verdreven en de rust her- steld. De koning en koningin bevinden zich rustig in hun paleis. Toch een aanval op de hoofdstad in voorbereiding? Een later telegram uit Pesjawar meldt daarentegen weer, dat de opstand nog lang niet onderdrukt is en de stammen die ten Noorden en Noord-Westen van Kaboel wo- nen, een aanval op de hoofdstad voorberei- den. Wel verklaren de Moelahs, dat de per- soon des konings zal geeerbiedigd worden en dat het hun sleehts te doen is om den ko ning van zijn valsche raadgevers te ontlas- ten, maar hun voornemen om te vechten is daar niet minder groot om. De strijd om Jalalabad was gisteren ge staakt en de weg naar Pesjawar was zelf voor de eerste maal in 3 weken vrij. De Sjin- waris schijnen te willen afwachten, wat de andere stammen zullen bereiken, voor ze hun eigen actie weer zouden voortzettea W. M. H. PELS ZOOM E L S Eoorstraat 49/51. Tel 207. WIJNHA^DEL. Berichten uit Moskou. Men meldt uit Berlijn: Volgens rechtstreeksche berichten, die de bladen te Moskou gisteren uit Kaboel hebben ontvangen, is de opstand in Afganistan ge- loca-liseerd in de provincie Duhe Malabad De opstandelingen zouden zich in verbinding met koning Amanoela hebben gesteld om te ond-erhandelen over hun onderwerping. Te- -vens wordt gemeld, dat te Kaboel voortdu- rend uit alle de-elen van het land talrijke ge- wapende aanhangers van den koning aan- komen Men acht het te Moskou echter nief uitgeslcten, dat Amanoela juist door dez« „hu!p" in en moeilijk parket is geraakt. AMERIKA. DIAMANTSMOKKELARIJ. Schepeling en juwelier aangehoudeft Een lid der bemanning van het Britsche s.s. „Belgenland" is aangrhouden onder ver- denking van smokkelai'ij van diamanten. Een juwelier uit New York werd eveneens gear- resteerd als verdacht van medeplichtigheid wegens het verkoopen der diamanten. Volgens de regeeringsautoriteiten is een formeel corn- plot tot het smokkelen van diamanten ont- maskerd. Beide mannen werden slechts vrij- gelaten tegen betaling van een zwaren borg- tocht. De politie beweert dat er in de hut van den gevangene voor 50.000 dollar aan dia manten is gevonden. Reuter meltd nog, dat de in verband met de diamantsmokkelarii op het s.s. „Belgen- land" aangehouden juwelier en de matroos tegen een borgtocht van 7500 dollar zijn vrijgelaten. De waarde der in het bezit van den zeeman gevonden diamanten zou even- ens 7500 dollar bedragen. HET PROCES-TORAL. De behandeling van moeder Conception Dezer dagen werd gemeld, dat de Mexi- caansche rechtbank Toral, den jongeman Obregon vermoordde kort nadat deze tot pre sident van Mexico werd gekozen, ter dood veroordeelde, en moeder Conception wegens medeplichtigheid aan dezen moord tot twin- tig jaar tuchthuisstraf. Zooals men zich her- innert is over dit proces, en wat daarmede samenhing, veel te doen geweest. Het is ge bleken dat er aanleiding bestond om te twijfe- len, of het proces wel is gevoerd vrij van po litieke en religieuze vooringenomenheid, het- geen noodig is tot het verkrijgen van een on- partijdig vonnis. Het bleek dat men in katho lieke kringen vooral zeer ontsticht was over de wijze, waarop men met moeder Conception is omgesprongen. Dit blijkt thans nog eens duidelijk uit een in de „Maasbode" opgeno- men brief, die dezer dagen hier te lande uit Mexico werd ontvangen. In dezen brief wordt medegedeeld, dat moeder Conception - he voor den reenter zoo krachtig van zich heeft 1LKMAARSCHE CODRANT

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1