DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit hef PaHemesit Dagelijksch overzicht. Buitenland No. 30S nnmmeT besfaaf oft 3 Diadeit, Honderd dertigste Jaargang 1928 Deze Courant wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonneracntsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaat J2»— franco door bet geheele Rijb /2.50. Afzonderlijke en bewrjstiumitiers 5 cents. PRUS DER GEWONE ADVERTENTl£Ni Per regel 0.25, bij groote eontracten rabat. Groote letters naar plaatsniTmte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkeijj vjb HERMs. COSTER fl ZOONa Voordam C9. Uirecteur: C. KRAK. VRIJDAG Tetef.nr. Administrafie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgico 37060. Hoofdredacteurj Tj. N. ADEMA. marram Den Haag, 20 December 1928. Alvorens zich weder in de Indische Be grooting ie verdiepen heeft de Tweede Kamer nedenmiddag in de eerste plaats een paar ontwerpen afgedaan, waarbij haast was Zoo is d wijziping van de grenzen tusschen Bres- kens en Groede goedgekeurd en zijn de ge- ineenten Zijpe en Petten vereenigd tot, naar we hopen, een gemeente, die zichzelve kan bedruioen. Zonder debat is ock aangenomen een wijziging der Postpakketwet krachtens welke het maximum gewicht der postpaketten van 5 op 7 Kilogram wordt gebracht. Een wetsontwerp tot goedkeuring van een nieuw handrisverdrag met Turkije is na een woord van protest van den heer Kortenhorst (R.K zonder stemming aangenomen. Met het voorstel tot veriaging van den accijns op het gedistilleerd liep "het niet zoo glad. De eerste spreker, de heer Langman (C.H.), toonde zich een overtuigd bestrijder van het voorstel. Het vooruitzicht, dat de schatkist daardoor 18 millioen zou derven, lokte hem lang niet aan. Dan zou men wel 18 millioen aan nuttiger doeleinden kunnen besteden. Daarbij geloofde hij niet, dat het gebruik van gedistilleerd op dezelfde hoogte zal blijven, wanneer de priis ten gevolge van de belastingverlaging daalt, veeleer ver- wachtte hij stijging. Geen der volgende sprekers, de heeren Jan ter Laan (S.D.A.P.), Smeenk (A.R.), Suring (R.K.), Oud (V.D.), Van Gijn (Vrijheidsb), Sasse van IJsselt (R.K) en Staalman (Vrij heidsb.) vereenigde zich met die opvatting Ieder hunner was zoo al niet van harte, dan toch om praktische redenen voor het voorstel Alleen werd, met name door den heer Ter Laan, uitdrukkelijk gevraagd, of de regeering wel alles heeft gedaan om den smokkelhandel en het clandestiene jeneverstoken tegen te gaan Bovendien waren enkele sprekers niet gerust over het optreden van de combinatie van fabrikanten en verkoopers van gedistil leerd, die, naar het gerucht wilde, het er op toeleggen de daling van den accijns te ge- bruiken om eigen beurs te spekken en het pu- bliek daarvan niet zouden willen laten profi- teeren. Minister De Geer heeft geen moeite gehad om het voorstel in behouden haven te bren- gen. Hij vreesde niet, dat de schatkist veel te kort zou komen. Wel beteekent de veriaging formed een daling van de opbrengst van den accijns, maar wanneer men er op rekenen mag, dat er geen smokkeljenever meer zal worden gedronken, dus voor nagenoeg elken druppel accijns zal zijn betaald, kan men verwachten, dat er veel meer jenever zal wor den veraccijnsd en de opbrengst van deze be- lasting dus niet zoo sterk zal achteruitgaan Tot bestrijding van den smokkelhandel en het clandestiene bedrijf was al het mogelijke gedaan, zonder afdoend resultaat even wel, en de minister had nu alle vertrouwen in den nieuwen koers. Wat de unie van fabrikanten en handelaars van gedistilleerd betreft, daar- mee had de minister niets te maken. Mocht evenwel blijken, dat 'n dergelijke combinatie er in kon slagen om het op den accijns be- spaarde bedrag in eigen zak te laten vloeien, welnu, dan zou hij in staat zijn om weer met een accijnsverhooging bij de Kamer te ko men. Intusschen had te voren de heer Staal man, die er alles van kan weten, verzekerd, dat de unie er niet aan dacht om de winst, welke uit de accijnsverlaging voortvloeit in eigen zak te steken.Zij wil er wel degelijk het publiek in doen deelen 't Is alleen maar de vraag, hoe groot dat aandeel zal wezen Toen de minister had gesproken, was het debat uitgeput en zonder stemming, waarbij echter de heer Langman verzocht aan te tee kenen, dat hij geacht wilde worden tegen ge- stemd te hebben, is het voorstel tot belasting verlaging goedgekeurd. Als de Eerste Kamer er nu wat spoed achterzet, kan de veriaging in het voorjaar, in Mei, in werking trede-n. De Kamer heeft zich vervolgens weer bezig gehouden met de Indische Begrooting Het grootste deel van den nog resteerenden tijd is door den heer Albarda (S.D A.P.) in be- slag genomen ten einde den heer L. de Visser (Comm.), die gister op zoo buitengewoon heftige wijze den sociaal-democraten te lijf was gegaan, een afstraffing toe te dienen Hij deed dit op scherpe wijze, er vooral na druk op leggende, dat zijn partij volstrekt niet in het zog van den communist loopt, en er niet aan denkt om dien vliegen af te van- gen, gelijk de heer Bijleveld had beweerd. daarbij de zwakheden en dwaasheden van zijn tegenstander zoo fel mogelijk belichtend Overeenkomstig zijn aard viel deze hem telkens interrumpeerend in de rede. De heer Albarda protesteerde daartegen, de voorzitter vermaande den hr. De Visser tot kalmte, doch deze liet zich niets zeggen. Eerst toen de voorzitter dreigde de zitting van de Kamer te zullen schorsen, kwam hij wat tot kalmte Maar siraks zullen we hem op de striemend- ste wijze hooren repliceeren! Of het landsbe- lang door dit twistgesprek bij het scheiden van de markt erg gediend is, wagen wij te •betwijfelen. Na den heer Albarda hebben nog enkele sprekers het woord gevoerd voor de Minister aan de beurt was. Zoo hebben wij de dames Westerman (Vrijheidsb.) en BakkerNort (V.D.) hooren pleiten voor vrouwelijke leden in den Volksraad en heeft laatstgenoemde een goed woord gedaan voor bescherming van de kunst in Indie. Ten slotte heeft de heer Arts (R.K. Volksp.) een motie ingediend tot schrapping van art. 177 van het Ind. Rege> ringsreglement, waardoor de missievrijheid zou erkend worden. Hedenavond eerst de Begrooting van De- fensie, daarna, als het niet te ver in den nacht is, voortzetting van de behandeling van de Indische begrooting. Morgen elf uur wordt dan weer voortgegaan. De interpella te van den heer Kortenhorst (R.K.) omtrent de telefoontarieven zal bij de Postbegrooting worden behandeld. REORGANISATIE IN ITALIe'S REGEERING. Ministers afgezet en nieuwe be- noemd; nieuwe koloniale plannen van Italie? We hebben dezer dagen reeds gemeld, dat een aantal veranderingen in Italie plaats had gevonden en wel wijzigingen in het minis ter ie. Deze wijzigingen die natuurlijk op het debet van Mussolini moeten worden geschre- ven zullen wel weer gemotiveerd worden met Mussolini's streven, om van tijd tot tijd nieuwe mannen tot openbare functies te roe- pen en het beheer van bepaalde onderdeelen van het rijk niet steeds in een- hand te laten Jammer genoeg, schijnt dezelfde Mussolini deze houding nooit op zich zelf toe te kun nen passen! Of zouden er voor zijn functies inisschien geen geschikte personen gevonden kunnen werden? Intusschen, het feit is geschied en is waard, om besproken te worden. In de eerste plaats dient het aftreden van Federzoni als minister van oorlog nader onder de oogen te worden gezien. Federzoni, een der steunpilaren van het fas cisme, was nog niet zoo lang aan Kolonien Tot 1922 was hij minister van binnenland- sche zaken; toen dit departement door Mus solini werd overgenomen, werd hij secretaris- generaal der Fascistische Partij, om na eeni- ge jaren later voor Turati plaats te maken. Thans is hij Senator geworden, en het heet dat hij spoedig den voorzitterszetel zal over- nemen van Tittoni, den huidigen voorzitter, die president der Italiaansche Academic zou worden. Dan is. generaal de Bono als gouverneur van Tripolis en Terazzi als gouverneur van Cyrenaika afgetreden. Beide Lybische kolonien komen onder een hoofd te staan: generaal Badoglio. Deze samensmelting is begrijpelijk, als men den toestand van beide kolonien en d° kennis van den generaal kent. De belangen der kolonien zijn altijd zeer verschillend ge- weest: Cyrenaika bijv. ziet meer naar de Oost-Middellandsche Zee, terwijl Tripobs meer naar het moederland georienteerd is. Dat beide deelen nu onder een hoofd ko men, kan niet anders dan ten goede komen aan het geheel, vooral ook, omdat het gene raal Badoglio is, die thans heerscher zal zijn. Maarschalk Badoglio heeft in den oorlog bllijk gegeven van groote militaire bekwaam- heden, zoowel als aanvoerder te velde hij bracht het van majoor tot generaal als bij den staf en bij het werk tot hervorming van het leger na de nederlaag van Caporetto. Na den oorlog is hij o.a. chef van den generalen staf van het leger geweest, totdat hem met zijn promotie tot hoofd van den algemeenen staf aMen rechtstreekschen invloed op het le ger ontnomen werd. Zijn verheffing onlangs tot markies van den Sabotino wees er op, dat zijn periode van tiidelijke ongenade voorbij scheen en de huidige benoeming komt dit be- vestigen. Libve is voor Badoglio geen onbe- kend terreid. Hij heeft er zich als kapitein in de veldtochten voor den grooten oorlog zoo verdienstelijk gemaakt, dat hij er zijn bevor- dering tot majoor bij keuze aan te danken had. Als men de boven gereleveerde feiten in hun onderling verband beschouwt, Mussoli ni, die zelf de leiding en verantwoordelijk- heid voor het koloniaal beheer op zich neemt, met den scheidenden goeverneur van Tripoli als ziin rechterhand. de begrooting van kolo nien (die met 107 millioen verhoogd is en de benoeming van een heroemd veldheer tot gou verneur van geheel Libve) is de conclusie ge- wettigd. dat het volgend jaar in Italie's Noord-Afrikaansche kolonie be'angrijke ge- beurfp":~®en te aanschouwen zal geven. ENGELAND. DE GASONTPLOFFING TE LONDEN. Waarom. er weinig slachtoffersi zijn; de oorzaak nog onbekend. Uit nadere berichten blijkt, dat de gasontploffing gistermorgen even voor 8 uur plaats had op het deel van High Holborn, dat tusschen Kingsway en Tot tenham Court road ligt. Aan het feit, dat het nog betrekkelijk vroeg was, en de ontploffing de straten in het midden onenscheurde waar geen menschen lie- pen, is het te danken, dat het zoo goed is afgeloopen. Van de 8 gewonden zijn er 3 zwaar gewond, maar ook deze ver- keeren niet in onmjddellijk levensge- vaar. Het onmiddellijk ingesteld onderzoek heeft nog geen oorzaak aangewezen. Men moet echter door een waren chaos van in en uit elkaar gerukte stukken asphalt werk en om den haard der ont ploffing, dien men bij de kruising van Holborn en High Street zoekt, te berei- keft. De gaslucht. De Britsche draadlooze dienst meldt nader: Het gas, dat uit de gaten in de straat opsteeg drong in de heele wijk door. De menschen, die zich in de ge- troffen straat bevonden zochten naar adem snakkend en wankelsnd een goed heenkomen. Verscheidene families zijn bijna gestikt en waren nauwelijks in staat om uit hun met gas gevulde hui- zen te vluchten. Een groot aantal voor- bijgangers werd tegen den grond geslin- gerd. De winkelruiten werden overal verbrijzeld en de huizen stonden te schudden. De mangaten werden in de lucht ge- slingerd; een vloog 70 voet omhoog en sloeg toen door het dak en twee verdie- pingen van een huis, zonder iemand te verwonden. De gasleidingen stonden overal in brand. De maatregelen. Arbeiders met gasmaskers werden met auto's naar de plaats van het onheil ge bracht en voor de brandweer werd groot alarm gemaakt. Den bewoners werd aangezegd geen onbeschermde lichten te gebruiken, totdat de autoritei- ten dit weer toestonden. Er mocht ook niet gerookt worden. Aan de lantaarn- palen werden waarschuwingen opge- hangen. In den namiddag kwam er opnieuw een ontploffing voor en een gebouw van 5 verdiepingen stond in lichte laaie. Medegedeeld wordt, dat de schade aan het wegdek, de gas-, water-, telegraaf- en telefoonleidingen 150,000 pond zal blijken te bedragen. De aanblik. De straten, waar de ontzettende gas- ontploffingen zijn gebeurd, bieden een onbeschrijfelijken aanblik. De bestrating is over een geheele lengte openge- scheurd en er loopen diepe barsten door het gewapend beton, waaruit blijkt dat de kracht van de ontploffing geweldig moet zijn geweest. Overal, waar houten plaveisel was, zijn do blokken ver weg geslingerd. De tarmac-wegen (met een teerpraeparaat bedekt) vatten vlam en brand den lustig, wat de taak van de brandweerlieden om de straten te be- schermen bijkans onmogelijk maakte. Straatlantarens zijn krom gebogen en ruiten verbrijzeld. De oorzaak Naar Reuter meldt meent men, dat de gasontploffing geschied is in de tunnel, die in gebruik is bij de posterijen, tele- grafie en telefonie, waar arbeiders van dezen tak van dienst aan het werk wa ren. Door de ontploffing werd de voor- naamste gasleiding vernield, waardoor het gas kon ontsnappen, dat brand ver- oorzaakte. De vlammen in de straten zijn nog niet gedoofd. Eenige honderden men schen zijn tijdelijk zonder onderdak. Men is er nog niet in geslaagd de ont- snapping van gas te beletten. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. Een hoopgevend bulletin; de vooruit- gang op een veiliger basis. Het bulletin, dat gistermiddag over den toestand van den Koning is uitge- geven behelsde de mededeeling, dat de doktoren consult hadden gehouden om een overzicht te hebben van den voor- uitgang in den toestand van den Koning en om te bespreken wat op het oogen- blik de beste wijze van behandeling is. De toestand van de rechterborstholte is beter, de ademhalingsfunctie wordt weer regelmatiger uitgpvoerd. De genezing van het empyeem is be- vredigend, maar zal uit den aard der zaak een langdurig proces zijn. Het hart wordt langzamerhand krach- tiger en hoewel de uitputting ernstig is, kan men toch een klein herstel van krachten waarnemen. Het verdere verloop van het herstel zal zeer langzaam gaan, maar de dok toren achten zich gelukkig te kunnen verklaren, dat de vooruitgang nu op een veiliger basis rust. Gisteravond werd op Buckingham Palace medegedeeld, dat, daar in den loop van den dag reeds twee bulletins over den toestand van den Koning wa ren x-itgegeven, geen verdere mededee- lingen zouden volgen. De toestand van den Koning bleef echter bevredigend. Nog een consult. Reuter meldt nader uit Londen: De zeven doktoren hebben naar ver- luidt Donderdagavond op Buckingham Palace de bespreking over de verdere behandeling van den Koning voortge- zet. Men zal voortgaan met de radio- therapeutische behandeling. De Koning is nog zeer zwak, maar de uitputting is minder ernstig' dan de laatste. dagen. De Koning gaat vooruit, maar hij heeft nog niet het stadium bereikt, waar- in men volledig vertrouwen kan hebben in zijn herstel. Tot dien tijd is achteruitgang moge lijk, hoewel dit onwaarschijnlijk is. De doktoren zijn nu echter optimistischer gezind. FRANKRIJK. WEER EEN MOORD TE PARIJS. Een huwelijksdrama. Ver- wilderde zeden. Als geval op zich zelf zijn de crimes pas- sionnels, die zich te Parijs telkens weer af- spelen, niet zeer fcelangwekkend, wel echter uit een sociaal oogpunt, omdat zij een licht werpen op de levenswijze van een bepaalde categorie van gegoede burgers, na den oor log. Dit doet aan ook de moord, welke eer- gisternacht in een der fraaie appartementen in de wijk dr Porte Dauphine heeft plaats gehad, waar de heer Robert Weiler, een ingenieur, door zijn echtgenoote werd dood- geschoten. Mme Weiler, geb. Royer, stamt uit een zeer achtenswaardige fami-lie, haar vader is lid van den Conseil General van Bayonne; Robert Weiler, oud-oorlogsviieger, is een neef van generaal Weiler. Jeanne Weiler heeft een bewogen verVden achter zich. Zij huwde op jeugdigen leeftijd, doch verloor haar man spcedig tengevolge eener ernstige ziekte. In 1918 trouwde zij met den heer Athony, van wien zij zich vijf jaar later liet scheiden. Zij had toen twee kinde- ren, die thans acht en zes jaar cud zijn. Kort daarop leerde zij den ingenieur Wei ler kennen, die haar minnaar werd. Een jaar geleden werd de verbintenis door de wet bekrachtigd. Uit dit huwelijk is een meisje geboren, dat nu drie maanden oud is. Het echtpaar Wei'er leidde een rumoerig bestaan. Haast alle avonden ging het uit, brdcht den halven nacht in dancings door, kwam dan naar huis en begaf zich te bed wanneer het voor de kinderen langzamer hand tijd werd naar school te gaan. Een twintigjarig dienstmeisje had zoo'n beetje de .mpvoeding" der kinderen in handen Meneer en mevrouw schenen echter niet vo'doende aan elkaars gezelschap te hebben. Zij hield er vrienden op na, hij werd wel eens in geze'schap van vrouwen gezien. Op den bewusten avond Weiler was juist acht dagen voor zaken in Zwitserland geweest waren zij wederom gaan fuiven." Ze hadden tal van bars en dancings bezocht, waar mevrouw dol op was. Ze hadden er een jongen vriend ontmcet, die met hen mee was getrokken. Omstreeks half vier 's nachts keerden ze naa.- huis terug. Volgens de verklaringen van de jonge vrouw had haar man, kort nadat zij zich te bed hadden begeven, een zenuwcrisis ge- kregen. Hij scheen daar --aker last van te hebben, daar hij tijdens den oor'og drie maal zwaar was gewond en een hersen- operatie had ondergaan. Hij had ge- schreeuwd, dat hij niet langer meer met zijn vrouw wilde leven en haar zou dooden. Me vrouw was bang geworden, doch de crisis was spoedig bedaarc* en haar man was in- geslapen. Om half zes was hij echter weer wakker geworden en opgestaan. Zijn vrouw vermoedde onraad, snelde naar de zitkamer en haalde een revolver voor den dag. Toen zij terugkeerde stapte haar man razend op haar toe. Voordat zij het wist, had zij uit zelfverweer geschotem Robert Weiler stortte gewond bij zijn bed neer. Zij had toen zijn lijden niet langer kunnen aanzien en haar man met een schot in de slaap afgemaakt. Daarna had zii het dienstmeisie geroepen en gezegd: „Ik heb meneer doodgeschoten, wat zal ik doen?" Op raad van het meisje beide ze de politic op, kleedde zich netjes aan, poeierde zich behoorliik. en ging met 21 DECEMBER uimjiuujimium den inmiddels verschenen inspecteur van po litic mee, na eerst haar baby, die in de wieg in de echtelijke slaapkamer lag, te hebben ge- kust. De politie hecht evenwel aan dit relaas geen geloof en vermoedt dat zij zich van haar man heeft willen ontdoen om zich beter aan een nieuwen vriend te kunnen wijden. Vast schijnt echter te staan dat Robert Wei ler door ziin droevige oorlogswonden geeste- lijk niet steeds volkomen evenwichtig meer was. EEN DRAMA IN DE BERGEN. Ondanks de waarschuwing toch de bergen ingegaan. Een dezer avonden begaf zich een groepje jongelui, lid van de Alpen-Glub te Lyon, naar Grenoble om van daar uit den voigen- den dag de „Casque de Neron" te bestijgen. Toen zij zich gereed maakten hun tocht te beginnen en in een kleine herberg, de Her mitage geheeten, aankwamen, werd hun ten sterkste ontraden de poging te ondernemen, daar de bestijging in dit jaargetijde groot gevaar oplevert. Twee der jongelieden volg- den den raad op; twee anderen echter, Jean Duboin en een jong meisje, Berthe Renoux, bes'oten toch te gaan. Omstreeks zeven uur's ochtends begaven zij zich op weg. Toen ze's avonds om negen uur nog niet waren teruggekeerd, vreesde men, dat er een ongeluk was gebeurd, en er werd een reddingsploeg uitgezonden. Den volgenden dag om drie uur 's mid- dags werd de Alpen-Club er telefonisch van in kennis gesteld, dat bergbeklimmers uit' Saint-Egreve hulpkreten hadden gehoord aan de andere zijde van den berg. Na groote moeilijkheden te hebben overwonnen, hadden zij hef ongelukkige tweetal tot op zestig me ter kunnen naderen, zonder ze echter te hebben kunnen bereiken, daar een diepe af- grond hen scheidde. De jonge man was vrij- wel uitgeput; zijn handen waren bevroren. Het meisje was na een verschrikkelijken doodstrijd, door krankzinnigheid voorafge- gaan, gestorven. De reddingploeg werd onverwijld naar de opgegeven plaats gedirigeerd, doch kon ten gevolge van de duisternis en de sneeuwstor- men den man nog steeds niet bereiken, zoo- dat deze een tweeden nacht in het onherberg- zame cord moest docrbrengen. De redders spraken hem moed in. maar konden hern geen voedsel verschaffen. Pas bii het glanzen van den i-ieuwen mor gen kon hij worden bevrijd en naar Grenoble vervoerd. Het lijk van zijn metgeze'lin werd spoedig cUarop gevonden. DUFTSCHI AND. DE DAGELIJKSCHE ROOFOVERVAL. De daders achterhaald. Een kevig gevecht. Twee roover die Maandagavond een inval hebben gedaan in de bureaux van het station Kulmbach en daarna in een auto vluchtten. hebben, naar kon worden vastgesteld, den nacht in het hotel „Anker" te Lichtenfels doorgebracht. In het pak, dat zij achterbeten, werden behalve toilet-arfikelen een groote hoeveelheid munitie en twee pistolen gevon den. 100 man der politie uit verschillende ste- den in Noord-Beieren hebben de geheele streek afgezocht. Gisterochtend om half zeven stapten in Neuenmarkt-Wiersberg twee verdachfe"perso nen uit den uit Lichtenfels komenden trein. Toen zij werden gearresteerd, ontstond een hevig gevecht, waarbij de statins-comman dant Krauss door drie schoten in de buik zwaar werd gewond. Een der verdachten sehoot daarop oo zich zelf; de tweede wist te ontkomen. Op den dooden man werden iden- titeitspapieren gevonden op den naam Johann Brauer uit Hahee Denkoben (Palts) De politiebeambte over leden. Een nader Wolfbericht meldt, dat de ge wonden politiebeambte aan zijn wonden over- Itden is. Het onderzoek heeft uitgewezen dat in hef geheel 10.185 Mark zijn gestolen. JAPAN. STORM IN DE JAPANSCHE ZEE. In de Japansche Zee zijn tijdens een hevi- gen storm drie zeilschepen gezonken. De be- manningen, 27 koppen tellende, kwamen om het leven. BELGI6 DE VERLOVING DER PRINSES. Het heet nu, dat de verloving van prinses Marie-Jose met den kroonprins van Italie, al zoo dikwijls aangekondigd, doch steeds weer tegengesproken, ei eindelijk in het ko- mende voorjaar door zal komen. Het huwe lijk zou dan in October worden gesloten. De reden, waarom de verloving steeds wordt verschoven, zou zijn, dat koningin Elisabeth haar dcchter nog te jong vindt. Prinses Marie-Jose is 22 jaar oud, kroon prins Umber to 24. ALKNAARSCHE COURANT S(99

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1