HEEREN BMI Wolken van genot venschaft U eettpijp ECHTE FRIE5CHE Oflelange van rijpetabakketO Reeds vattaf 5 Oct. per 1A potid 20d. perons - IOcL per'A ons BinnenSand INSPECTEUR VAN HET LANDBOUW- ONDERWIJS. Naar het Corr. Bureau meldt, zou eerlang de benoming te verwachten zijn van den heer 'J. J. Wintermans, lid van de Tweede Kamer, te Eindhoven, tot ins-pecteur van het Land- bouwonderwijs ter vervanging van dr. K. H M. van der Zande, die, zooals bekend, met 1 Maart als zoodanig aftreedt, EEN SPEELTUIN BESTOLEN In den nacht van ID op 20 December heb- ben inbrekers zich toegang verschaft tot het voormalig politie-posthuisje Droogbak te Amsterdam. De gemeente heeft dit gebouwtje tijdelijk in gebruik afgestaan aan de Speel- tuinvereeniging „Centraal", welke daar een tentoonstelling heeft ingericht van huishou- delijke artikelen, die zijn aangekocht voor een loterij ten bate van een eigen clubgebouw. Gestolen zijn een „bim-bam" klo-k, een salonspiegel met lijst van eikenhout en een eikenhouten kapstok. De waarde van het ge- stolene bedraagt 43. Op ziehzelve is dit geen geweldige „braak", maar voor de leden, die het geld met centen bijeen hebben ge bracht om aan een vereenigingsgebouw te komen is de slag heel erg. EEN KERSTGAVE VOOR WERK- LOOZEN. De gemeenteraad van Weesp heeft aange- nomen een voorstel om den werkloozen een Kerstgave te verstrekken van 3.50 voor ge- zinshoofden, vermeerderd met 1 voor ieder kind beneden de veertien jaar. De fractie der S. D. A. P. breidde dit uit tot alien, die bij de Arbeidsbeurs zijn ingeschreven. Ook de gemeenteraad van Heemstede heeft besloten tot het doen van een extra uitkee- ring aan de werkloozen. EEN WANTROUWEND COLLEGE VAN B. EN W. Bij de behandeling der begrooting van Huizen (N.-H.) kreeg het college van B. en W. harde woorden te hooren over de geheim- zinnigheid, waarmede het ontwerp-uitbrei- dingsplan behandeld was. De raad was er in het geheei niet over te spreken, dat de leden geheel onkundig gebleven zijn tot dusver van de met de provinciale commissie voor uit- breidingsplannen gevoerde besprekingen en dat nog niemand het uitbreidingsplan heeft mogen zien. Uit het antwoord van den voorzitter wet- houder Vos, bleek eigenlijk, dat B. en W. de raadsleden uit wantrouwen onkundig van hU uitbreidingsplan gelaten hadden. Men schijnt bang te zijn, dat de kennismaking met het plan aanleiding kan zijn tot speculatie of tot bei'nvloeding. SCHEIDSGE RECHT SPOORWEG- PERSONEEL. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft, na overleg met den Personeelraad, in de plaats van de heeren S. van der Bergh en mr. P. Rink, die voor de benoeming tot scheidsgerechtvoorzitter bedankt hebben, thans benoemd de heeren prof. mr. dr. H W. C. Bordewijk en mr. P. Droogleever Fortuyn. ALG. VEREENIGING VOOR BLOEM- BOLLENCULTUUR. De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur fiiekt gistermorgen in het Krelage-huis te Haarlem haar 160e algemeene vergadering. De voorzitter, de heer Ernst Krelage, me- moreerde het feit, dat dit in de 68 jaar van het bestaan der vereeniging de eerste maal is, dat zij in eigen huis bijeenkomt. De proeftuin zal in 1929 in vol bedrijf zijn Zeer belangrijk belooft de tulpen-opnaamstel- lingte worden, die in het aanstaande voorjaar in overleg met de Koninklijke Tuinbouw- Maatschappij van Londen (R. H. S.) zal ge- houden worden. De tulpenverzameling, in den proeftuin op- geplant, omvat zooveel mogelijk alle tulpen- soorten, welke niet vermeld staan in het En gelsche rapport van 1915 en dus na dien tijd in den handel zijn gebracht. Ofschoon ook hier de Mendel- en Triumohtulpen zijn uit- gesloten, zijn toch ongeveer 800 verschillende nieuwe tulpensoorten in den proeftuin opge- plant. Behalve deze tulpen-verzameling zullen de nieuwe dahilia's, die dit jaar op een tuin aan den Heerenweg werden opgeplant, een plaats in den proeftuin vinden. Mocht spr. het vorig jaar constateeren dat, ondanks deh ooge tarieven in sommige lan- den en ondanks de beperkingen, die de Ver Staten op den bloerrbolleninvoer toepassen, de gezamenlijke uitvoer noc eenigszms was toegenomen en het recordciifer van rond 40 millioen K.G. had bereikt. Dit jaar is he' verloop van den uitvoer van bollen niet min der bevredigend dan in 1927. Aangenomen mag worden dat het totaal over het geheele jaar 1928 43 millioen K G. zal hebben be- dragen (v. j. 40 millioen). Er bleek niets van overToductie, er dreig- de integendeel vee'eer een tekort, juist waar men het tegenovergestelde had verwacht. De goed bedoelde, maar tot mislukking ge- doemde pogitm- om kunstmatig en gedwongen een teeltbeperking in te voeren, mislukte. Waar dwang, althans strenge maatregeien tegen overtreding wel door het overgroote deel der vakgenooten terecht als juist worden erkend, dat is het terrein der ziektebestrijding. Men is hier op den goeden weg, maar naar- mate men het doel: bevrijding der geheele cultuur van ziekten, met beter gevolg nadert. zullen ook in toenemende mate strenge maat regeien van toezicht gerechtvaardigd zijn. Niet alleen het algemeen vakbeiang, maar ieders welbegrepen eigen belang brengt medc trouwe naleving van de voorschriften, ter be- vordering van de gezondheid onzer culturen door de bevoegde autoriteit of de besturen der groepen gegeven. Spr. herinnerde vervolgens aan het behaal- de succes op de Gentsche Floralien en be reikt met de tulpen-beplantingen in het bui- tenland, en in ons land tijdens de Olympi- sche spelen. Voor 1929 werden reeds tal van beplantingen uitgevoerd, terwijl uitdeelingen van kleinere collecties bollen voor hospitalen en ziekenhuizen in Amerika plaats hadden en ook nog andere plannen op het programma der commissie voor de onpersoonlijke reclame van het Centraal Bloembollen Comite staan Kort na elkaar zijn aanhangig gemaakt een nieuwe veiligheidswet en een landbouw arbeidswet. Zooals bekend is, strekt deze vei ligheidswet zich ook uit den land- en tuin bouw, en behelst de landbouwarbeidswet be- palingen voor den arbeid van vrouwen en kinderen in den landij en tuinbouw. Zonder vooruit te loopen op het oordeel dat, de Ned. Tuinbouwraad voor den gezamenlijken tuin bouw over deze ontwerpen zal uitspreken, wilde spr. een algemeene opmerking maken Wanneer wetten van zoo ingrijpende gevol gen voor het bedrijfsleven worden aanhangig gemaakt, mag worden ondersteld, dat vooraf bij onderzoek gebleken is, of als vaststaand feit algemeen wordt erkend, dat de toestand in de bedrijven van dien aard is, dat een wet- telijk ingrijpen onvermijdelijk en dus gerecht vaardigd is, Uit de toelichting op de bedoelde wetsontwerpen blijkt dit echter nu geenen deele. Bij de Landbouwarbeidswet wordt met geen enkel woord melding gemaakt van slechte toestanden in de bedrijven maar als eenig motief vermeld de omstandigheid, dat er nu eenmaal een arbeidswet is voor de in- dustrie en dat daarom de in den landbouw werkzame kinderen en vrouwen niet langer van wettelijke bescherming verstoken mogen blijven. Deze motiveering schijnt onvoldoen- de. Met geen enkel woord rept de toelichting op deze wets^werpen van bestaande mis- standen, met geen enkel motief aan het land- bouwbedrijf ontleend wordt de noodzakelijk- heid van het wettelijk ingrijpen aangetoond. Zoolang dit niet het geval is, zullen land- en tuinbouw het goed recht hebben, zich te verzetten tegen het opleggen van deze nieuwe wettelijke lasten. De voorzitter wijdde daarna woorden van waardeering aan de nagedachtenis der over- leden eerleden prof. dr. Ritzema en D. Went- holt, burgemeester van Hillegom. Benoeming leden Hoofdbestuur. Tot leden van het hoofdbestuur, in de plaats van deh eeren Th. Jonkheer en J. M. van Til, die niet herkiesbaar zijn, werden ge- kozen de heeren A. Verduyn Jr. te Lisse en W. Jonkheer te Hillegom. Krelage-huis. Het door het hoofdbestuur gegeven over- zicht van de rekening van den bouw en de inrichting van het Krelage-huis wiist uit, dat de beschikbaar gestelde middelen ad 362.761.34 met 17.407.39 zijn oversehre- den. Het hoofdbestuur meende het bedrag der leening niet te moeten verhoogen, maar de batige saldi van 1928 en 1929, te zamen 8500, tot delging van het tekort te moeten bestemmen. Aldus werd besloten. bij VERSTOPPING, spijsverteringssto- ringen, maagbranden, congesties, algemeen gevoel van onwel zijn, neme men's ochtends op de nuchtere maag een bias natuurlijk „Franz-Josef "-bitterwater. Volgens de in klinieken voor inwendige ziekten opgedane ervaringen is het „Franz-Josef"-water een uiterst weldoend afvoermiddel. Bij Apotheken verkrijgbaar. In verband hiermede is een viertal bepalin- ge nontworpen ter eventueele opname in de statuten. Wegens het ingrijpend karakter van deze wijzigingen heeft het Hoofdbestuur ge- meend niet in deze vergadering een voorstel van deze strekking te moeten doen, maar vooraf de gelegenheid to gedachtenwisseling over het beginsel van de overneming der snijbloemencontracten door de vereenigingen te moeten openstellen. Wat betreft den tweeden wensch der afdee- ling Hillegom, dat alleen zij, die bloembollen telen of daarin handel drijven, stemgerech- tigde eden zullen zijn, is aan het Hoofdbe stuur gebleken, dat de voorstanders van dit denkbeeld tot de overtuiging zijn gekomen, dat de invloed der niet-vakleden in de ver eenigingen zoo gering is, dat er geen aanlei ding is om on een statutenwijziging van deze strekking te blijven aandringen. eD afdeeling Anna Paulowna wenschte. dat aan del eden niet meer verplichtingen zouden worden opgelegd; de afdeeling Was- senaar was van meening, dat dergelijke be- palingen niet zijn te handhaven, terwijl de af deeling Sassenheim als haar oordeel uit- sprak, dat de zaak niet bij de Algemeene Vereeniging thuishoort. Een verruiming van de vrijheid werd be- pleit door de afdeeling Voorhout. De afdee ling Haarlemmermeer geloofde, dat vermeer- dering van het aantal contracten corruptie in de hand zal werken. De afdeeling Katwijk zag alleen heil in opheffing der contracten. De afdeeling Velsen bepleitte overleg van het Hoofdbestuur met de afzonderlijke orga nisation De voorzitter zeide, dat het hoofdbestuur tot de conclusie is gekomen, dat, al mag er aan de toepassing van de contracten wat mankeeren, het bestaan ervan in het belang is van het vak. Als ze er niet zouden zijn, zou den de toestanden belangrijk slechter wezen De afdeeling Andijk sprak pertinent uit tegen het voorstel-Hillegom. De afdeeling Beverwijk deed het voorstel tot afschaffing van de contracten. De voorzitter antwoordde, dat zulk een voorstel niet tot de bevoegdheid der vergade ring behoorde. Nadat nog enkele afgevaardigden het woord hadden gevoerd, sloot de voorzitter de discussies. Wat betreft de conclusie van de besprekingen, meende de heer Krelage, dat, al wilde hij niet op de zaak vooruitloopen, men het er wel over eens zal zijn, dat het zeker een groot waagstuk, zoo niet erger mag heeten, indien de Algemeene Vereeniging zich met de contracten ging bemoeien. Voorts wees de voorzitter er op, dat hier alleen een gedachtenwisseling heeft plaats gehad en niet de bespreking van een voorstel, zoodat de vergadering geen besluit nemen kan. Het laatste punt der agenda was hier mede afgehandeld en er restte den voorzitter nog, voor hij de vergadering sloot, de heeren Th. Jonkheer en J. M. van Til, die als leden van het hoofdbestuur zijn afgetreden al leen de hees Jonkheer was ter vergadering aanwezig namens de vereeniging dank te zeggen voor de door hen bewezen belang- rijke diensten. VERDWIJNENDE TOLLEN. In de laatstgehouden raadsvergadering van Weesp is medegedeeld, dat met de pach- ters van de tollen aan het Zandpad overeen- stemming was bereikt, zoodat deze tollen Overgespaard geld dient veilig, doch ook tegen een behoorlijke rentevergoeding belegd te worden. Omtrrnt belegging in solide effecten geeft de firma de Lange de Moraaz te Alkmaar gaarne alle gewenschte inlichtingen Vervolgens werd de begrooting voor 1929, in totaal 65.820 goedgekeurd. De heer ir. Volkertz, rijkstuinbouwconsu- lent, vestigde de aandacht op een nieuwe Duitsche machine, die in staat is tot op een diepte van twee a drie meter grond naar bo- ven te werken. Deze machine is in Nederland nog niet ingevoerd, maar in Duitschland is men er met succes mee werkzaam. Spr. heeft tot het houden van een demonstratie overleg gepfeegd met prof. Visser. Sniibloemen- contracten Hierna was aan de orde de bespreking van de wenschelijkheid en mogelijkheid om de be staande snijbloemen-contracten te vervangen door het opleggen van verplichtingen aan de leden der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur Het hoofdbestuur meende de beslissing over het beginsel aan de vergadering te moe ten overlaten, omdat het opleggen van nieuwe verplichtingen, verbonden aan het .lidmaat- schap met alle gevolgen van dien, slechts dan met kans op goeden uitslag kan geschieden, wanneer de overgroote meerderheid der leden van de noodzakelijkheid van zulk een maat- regel overtuigd is. Na de pauze kwam in behandeling de be spreking van de wenschelijkheid en mogelijk heid om de bestaande snijbloeven-contracten te vervangen door het opleggen van ver plichtingen aan de leden der Algemeene Ver eeniging voor Bloemencultuur. In de toelich ting wordt gezegd, dat de afdeeling Hille gom n.l. bij schrijven van October 1927 den wensch kenbaar had gemaakt, dat in de Statuten een bepaling zou worden opgeno men, waarbij alle leden der vereeniging ver- plicht werden zich te verbinden voor de ver schillende snijbloemen- en andere contracts en voorts dat alleen zij, die bloembollen tele of daarin handel drijven, stemgerechtigr' eden zouden zijn. Ter voldoening aan de in December 19? gedane toezegging heeft het hoofdbestur zich oonieuw met dit vraa^stuk bezis? gehm den. Het is van meening, dat indien de over groote meerderheid der leden den wensch der afdeeling Hillegom b'ijkt te deelen, er zeer wel een weg te vinden is, om aan dien wensch te voidoen. met 1 Januari a.s. tot het verleden zullen be- hooren. Ook de tol over de Vechtbrug zal' dan verdwijnen. De watertol blijft echter bestaan MEN WACHT OP PRINSES JULIANA. Het ,,Soer. Handelsblad" releveert de groote sympathie van het gansche publiek van Ned.-Indie en constateert dat „Indie hon- gert naar vorstelijkheid". De gemeenschap hier aldus vervolgt het blad heeft steeds geleefd buiten contact met het vorst-elijk huis, en op deze vlakke sa- menleving, die voor een goed deel op een materieele basis rust, moet de vorstelijkheid een zyer aparte charme uitoefenen. Daarbij komt, dat van den Belgischen kroonprins, en nog meer van prinses Astrid, de roep uit- gaat van grooten eenvoud en groote bemin- nelijkh-eid. Zij hebben alle eigenschappen, die noodig zijn voor een snelle popuiariteit. Dan ligt het voor de hand dat Indie, dat zoo lang gespeend is van contact met het eigen vorstelijk huis naar het huidige bezo-ek doet uitgaan een groot deel van de sympa- thieke belangstelling, welke hier voor de vor stelijkheid ligt opgetast. De stemming, welke zich thans laat voelen moge vocr ons een aa.iwijziging zijn voor het zeer grootsche enthousiasme, dat onge- twijfeld zou uitlaaien wanneer Indie het voor- reeirt mocht hebben prinses Juliana in zijn midden te zien. Moge de wenschelijkheid van dit bezo-ek goed begrep-en worden door hen, die in het moederland over dit deel van ons hcogste regeeringsbeleid hebben te oordee- Ien. HULDEBLIJK AAN M. DE KONINGIN-MOEDER VAN DE NEDERL. VROUWEN. Naar wij vernemen zal op Maandag 7 Januari as aan H M de Koningin-Moeder het huldeblijk der Nederlandsche vrouwen worden aangeboden door d-e voorzitster van het Comite, mevrouw van Lee-uwenWaller, Daarbij zullen ingevo'ge den wensch van H M behalve het geheele hoofd-comite nog drie dames uit eike provincie tegenwoordig zijn. Door lotfng is uitgemaaKt, uit we ike ge meente van elke provincie een vert-egenwoor- digster wordt afgevaardigd. Voorts zullen door mevrouw Koningsber- gerLang de door Oost-Indie gezonden ge- schenken worden overhand igd. Nog kan word-en medegedeeld, dat behal ve de belangrijke opbrengst der inzamelingen hier te lande en in onze kolonien nog ruime bijdragen bij h-et Comite zijn ingekomen uit alle deelen der wereld. EEN ZEEDIJK VAN 44 K.M. TUSSCHEN ENGELAND EN FRANKKIJK. Medegedeeld wordt: Naar aanleiding van de aanbieding van Italiaansch-Fransche zijde voor een tunnel voor spoorwegverkeer onder het Kanaal heeft de heer 6. ter Bokkel Huinink te Zand voort zijn plan van 1925 voor het bouwen van een zeedijk door het Kanaal thans aan de Engelsche en Fransche regeeVingen aan geboden. Daaromtrent worden nog d-e volgende bij- zonderheden gemeld: Over den massieven zeedijk, welke aan de zwaarste stormen het hoofd biedt, met een gemidd-elde breedte van 136 M. op den bo- dem van het Kanaal en welks kruin ter breed- van 33 tot 45 M. op grooce hoogte boven hoogwater uitsteekt, kan een veilig spoor- en autoverkeer plaats hebben. De bouw van den zeedijk van kust tot kust kan, trots het groote getijde-verschil, zonder buitengewoon risico plaats hebben door toe- passing van het geoctroieerd systeem: „hand having gedurend-e den geheelen bouw van gelijke waterniveaux aan beide zijden van den te maken dijk", waardoor sterke stroom- snelheden worden voorkomen en ook de dichting van het laatste sluitgat zonder ri sico kan geschieden. Aan de Engelsche en Fransche kust zullen groote zeesluizen - dan de grootste ter wereld beschermd door zware golfbre- kers, in een ongestoord scheepvaartverkeer voorzien. De bouwkosten van d-ezen zeedijk, incl. zee sluizen en verdere werken, in 7 of 8 jaren te voltooien, bedragen 70.000.000. Vergeleken bij de bouwkosten van een tun nel, welke bij gelijke verkeers-capaciteit min- stens op 200000.000 gesteld moeten wor den, wordt het bedrag van 70.000.000 zeer aannemelijk geacht, te meer daar de bouw van een dergelijken zeedijk, zonder toepas sing van het systeem meer dan het dubbele bedrag zou kosten, met bovendien het enor- me risico, niet alleen gedurende den bouw, doch speciaal in het laatste bouwjaar, dat bij de finale afsluiting door sterke stroomver- snellingen van 15 tot 30 M. per seconde, de betr-effende dijk niet voltooid zou kunnen worden. In dat geval zou het verwerkte millioenen- kapitaal zonder eenig nuttig effect te sor- teeren, een onverantwoordelijk verlies betjee- k-enen. Wordt daarentegen volgens het ingedien- de plan de juiste werkwijze gevolgd, zoo wordt daardoor, met vermijding van gewel- dig risico een machtig bouwwerk op veilige wijze tot stand gebracht. DE KRAKATAU WERKT WEER. Donderdagavond erupteerd-e de Krakatau opnieuw. Tot een hoogte van tachtig meter werden asch en gloedbommen uitgeworpen. Een sterke beving ging de uitbarsting voor af terwijl gedurende de eruptie een hevig ge- rommel hoorbaar was. ZIGEUNERS. Donderdagavond bemerkte een veiawachter dat achter Straelen (Gld.) de vroeger gesig- naleerde zigeunerbende een poging aanwend- de om de Nederlandsche grens te overschrij- den. Een uit Venlo ontboden sectie bereden ma- rechaussees vertrok spcedig naar de Neder- landsch-Duitsche grens, ter hoogte van Ka- stanjeberg, en werd aldaar geposteerd. Inderdaad kwam in het donker de kara- vaan opzetten. De troep werd tegengehou- den, waarop men zich op Duitsch gebied voor de grens legerde. "De grenzen ter plaatse blijven bewaakt. DE OVERVAL OP DE BOASBANK TE BUSSUM Ingevolge een wenk van de Amsterdamsche politie, die verband zoekt tusschen den over- val in de Linaeusstraat te Amsterdam en den bekenden overval op de Boasbank te Bus- sum, heeft de Bussumsche politie een onder zoek ingesteld. Een der overvallen personen heeft echter van de portretten, die haar ge- toond zijn, niet met zekerheid durven zeg gen, dat zij de afbeelding zijn van den man die haar indertijd heeft overvallen. Gister- middag werden nog andere personen frehoord Men meent een aanwijzing te hebben ge- vond-en in h-et handschrift van het briefje, dat de directeur Joosten destijds heeft ontvan- gen, waarin werd medeaiedeeld, dat Brum- mer niet de dader was. Dit handschrift zou gelijkenis vertoonen met dat van een der nu gearresteerden, die geacht worden betrokken te zijn bij den overval in de Linnaeusstraat te Amsterdam. Confrontatie van d-e verdach- ten met mej. S., de kantoorjuffrouw van de Boazbank, die met een revolver in bedwang was gehouden en met den directeur, die in- midd-els niet meer aan de insteHing verbon den is, heeft nog niet plaats gehad. BRANDEN. Eergisterochtend is brand uitgebroken in de boerenwoning van D. Bosman A.zn., te Noordscheschut (gem. Hoogeveen). De boer- derij brandde geheel uit. Denzelfden dag zou de woning worden verkocht. Vier koeien zijn omgekomeneen partij stroo en hooi ging mede in de vlammen op. Tijdens afwezigheid van de bewoners is op de deel van de boerderij „De Brake1.", aan de Ko-elaan te Zeist, brand uitgebroken Het achterste deel van de boerderij, waar 40 stuks vee en 4 paarden gestald stonden, is in vlammen Oj/gegaan, waarbij 7 stuks vee zijn omgekomen, terwijl nog 5 kalfkoeien moesten worden afgemaakt. UEBERMANN WORDT UITGELEVERD. De Finsche regeering heeft besloten om :ebermann uit te leveren aan Nederland STAKING AAN EEN STEENFABRIEK. Sinds eenigen tijd is aan de steenfabriek van den heer C Terwindt te Heukelum bij Leerdam een staking gaande. Circa 70 ar- ceiders nemen aan deze staking deel De aan leiding hiervoor is een loonkwestie. Dooi een 18-tal arbeiders uit Nieuw-Amsterdam, die voortdurend op het fabrieksterrein door rijks- veldwachters worden bewaakt, worden de noodzakelijkste werkzaamheden verricht De stakers staan ondei leiding van hun vakver- eeniging. Pogingen zoowel van gemeentebe- stuur als van den rijksbemidd-elaai om par- tijen tot elkaar te brengen, hebben tot op he- den geen resultaat gehad. Het conflict duurt nog onverminderd voort en het laat zich aan zien, dat de staking voor het a s. voorjaar, wanneer de nieuwe campagne begint, niet zal zijn beeindigd. OPGRAVINGEN TE APPINGEDAM. Aan de „Appingedammer Courant" van 18 December ontleenen wij: Tijdens de opgravingen in de Nicolaie Kerk, voor de aan te leggen centrale verwar- ming, is gebleken, dat, evenals het plantsoen en de pleinen er om heen, ook de ruimte bin- nen de kerk een groot kerkhof is. Vooral bij het graven van de hoofdgangen, stieten de arbeiders herhaaldelijk op half- vergane doodkisten. De verwachting, dat er in die kisten mis- schien nog iets van oudheidkundige waarde kon worden gevonden, een zilveren kruis, een rozenkrans, een degen of een gouden sieraad, werd niet verwezenlijkt. Niets vond men, dan twee oude zerken, waarvan de e£ne, dateerende 1359, thans de oudste is van de vele mooie zerken, die men in de Nicolaie Kerk aantreft. Alleen heeft een arbeider nog een aantal ijzeren handvaten en ringen van vergane kis ten verzameld, die een interessanten kijk ge- ven op de in den loop van toch verscheiden' eeuwen gebezigde lijkkist-monteering. EEN MOTIE VAN AFKEURING VOOR B EN W. VAN VELSEN. In de jongste raadsvergadering te Velsen kwam o.m. in behandeling een interpellatie van den heer Homburg (a.-r.), die het af- keurde, dat het college het drukwerk voor de komende twee jaren had opgedragen aan een drukker, van wien bekend was dat hij met 31 December ophoudt lid te zijn van de druk- kersorganisatie, ofschoon het raadsbesluit luidt, dat alleen aan georganiseerde werk- gevers het drukwerk mag worden opgedra gen. H-et college antwoordde, dat de werkgever op het oogenblik van de inschrijving aan de bppalingen van het raadsbesluit voldeed en zich b-ereid verklaarde ook na zijn uittr-eding een overeenkomst met de werkliedenorgani- saties aan te gaan in zake de loonregeling. Verschillende leden voerden het woord en keurden h-et beleid van B. en W. af; een door den heer Homburg ingediende motie, waarin deze afkeuring werd belichaamd, werd aan genomen met acht stemmen tegen, waaronder vier van d-e wethoud-ers. IN SCHOOL GEVALLEN. Gisteravond kwam de 16-jarige leerling def yakteekenschool te Coevorden J. van Almelo in de school bij het plaatsen der banken zoo ongelukkig te vallen, dat hij direct naar het ziekenhuis vervoerd moest worden en daar na eenige uren overleed. AMBTSGEBED IN DE PROV. STATEN. In de gister gehouden zitting van de Prov. Staten van Gelderland is o a. aan de orde gekomen een door den heer Haanscho- ten (G. S. P.) inged.ende motie strekkende tot invoering van een ambtsgebed bij de opening en sluiting der vergadering van de staten van Gelderland. De motie werd met 40—12 stemmen verworpen. EEN 100-JARIGE OVERLEDEN. Mej. de weduwe E. Fokkens—Rid-derbos, verpleegde in het Verzorgingshuis te Gro- ningen, die 2 Dec. j.l. 100 jaar is geworden. is gistermorgen plotseling overleden. MIJNRAMP. Gistermiddag heeft in een kolenpijler bo ven de 391 M. verdieping in Staatsmijn „Maurits" een instorting plaats gehad, waarbij 4 arbeiders onder de steen-en zijn geraakt. Aanvankelijk werden twee hunner levenloos te voorschijn gebracht. Er werd met alle kracht gewerkt om ook de twee an- deren te bevrijden. Met het oog op de zware steenmassa's, waaronder zij bedolven waren bestond geen hoop, dat zij nog in leven zou den zijn. Later werden dan ook hunne lijken boven gebracht. De getroffenen zijn: de hcu- wer H. H. de Vries, te Geleen, 39 jaar, ge- huwd, vader van 4 kinderen; de houwer F. H. Cox, wonende te Sittard, 27 jaar, gehuwd en vader van 1 kind; de houwer Henzen, tt Sittard, 26 iaar. gehuwd, vader van 1 kind; de sleeper K. H. Schampers te Sittard, 19 jaar, ongehuwd. IN EEN MES GEVALLEN. Donderdagmiddag zou de 12-jarige L. V., te Woensel bij Eindhoven, met eenige kame- raadjes hei gaan snijden, ter versiering van een Kerstkribje. Nabij het rijkskranzinnigen- gesticht sprong de jongen over een sloot en viel daarbij ongelukkigerwijs in het open mes, dat hij in de hand droeg. Tot over het handvat drong het mes in het rechteroog van den knaap. Na verbonden te zijn in gencem-d gesticht, is de jongen naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is ernstig; waar- schijnlijk zijn de hersenen geraakt. HER BOUW VAN HET PESTHUIS. Bij de behandeling in den Amsterdam- schen gemeenteraad van de voordracht om het Pesthuis af te breken is door B. en W een motie overgenomen om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid dit oude ge- bouw af te breken en op een andere plaatr weer op te bouwen. B en W. hebben thans een rapport het licht doen zien; zij zetten uitvoerig uiteen, dat zeer veel zou verloren gaan bij het afbreken, en bovendien ook veel onbruikbaar zou worden voor den herbouw. De kosten voor het oprichten van het nieuwe gebouw worden geschat op 850.000 Een gebouw zou dan verrijzen, dat veel op het oude Pesthuis zou gelijken, maar het toch niet is. Het Pesthuis gaat in elk geval door slooping verloren, onverschillig of het elders herbouwd wordt of niet. De bovengenoemde uitgave komt B. en W. dan ook als niet te verantwoorden voor, en zij meenen, dat niet tot herbouw moet worden overgegaan. VRIJ VAN DIENST OP 24 DECEMBER 1928. In verband met een door den Ministerraad genomen besluit, zal ook bij het leger en alle N.V.DOUWE EGBERTS TABAKSFABR1EKEN JOURE-UTRECHT-AMSTERDAM-DEN HAA6 OPGERICHT1753 9

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2