Iltiurnli I'liinit De wettige Erlpaam. FEUILLETON. Zaterdag- 22 December. NI£U W JAAHS WENSCHEN. No. 303 1928 r onderd dertlrste 'air ing. IN HET NUMMER DAT MAANDAG 31 DEC. VERSCHIJNT, ZAL WEDEROM GELEGENHEID BESTAAN TOT HET PLAATSEN VAN NIEUWJAARSWEN- SCHEN a 50 CENT CONTANT. 1 DE DIRECTIE. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNF.EREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Racflio-Koekje Zondag 23 December. Hilversum, 1071 M. 10.V. A. R. A. Le- »ng door G. W. J. Sierenberg—de Boer: Veiligheid bij het gebruik van accetyleen. 10.15 V. A. R. A. „Menske", hoorspel in 7 tafr. door Y. Vissel. W. van Cappellen als „Menske". 12.151.50 Concert door het Boris Lenski Trio. 1.50 Lezing door Dr. J. L. C. Wortman: Miss Florence Nightingale. 2.30__4,Aansluiting van het Concert- gebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw- orkest onder leiding van C. Dopper. W An- driessen, piano. Beethoven-programma. 4 5 Orgelmuziek, zang en kerstklokken door Ferd. Kloek. 5.—6.— V. A. R. A. Kinder- uurtje onder leiding van W. van Cappellen 6.30 V. P. R. O. Dienst in het kerlcgebouw van de Ned. Herv. Gem te Zaandam. Spr.: I)s. G. Westmyse. Mej. H. Gysse Wennink, sopraan. G. Zalsman, bariton. H W. Flen- trop, orgel. 8.Pers- en sportberichten. 8.15 Concert door het Omroep-orkest onder lei ding van Nico Treep. Mich. H. Busch, cello K. Heerkens, piano. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1852 M-) (K- R- O.-kerkdienst ook op 1852 M.) 8.25—'9.20 N. C. R. V. Morgenwijding on der leiding van Joh. de Heer. 10.12 K. R. O. kerkdienst in de Kapel van het Missiehuis voor Afrikaansche Missien te Caddier en Keer oii Maastricht. Preek door Pastoor H. Rotthoff. 12.301.30 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.302.30 Literair halfuurtie K. R. O. Spr.: Herman de Man. 2.304.30 Concert in „Artis" te Amster dam. De Amsterdamsche Orkestvereeniging onder leiding van F. van Diepenbeek. In de auze Radiopraatje door W. Peeters: Se- ectiviteit (2). 4.30—5.— Ziekenhalfuurtje door Tonny van Tetering, declamator 5.50 N. C. R. V Dienst in de Geref. Kerk te Am sterdam. Ds. J. L. Schouten, Voorganger 7.308.K. R. O. Spr. Pastoor F. van Beukering: LiturgH van het H Misoffer 8.Concert door de Amsterdamsche Orkest vereeniging onder leiding van F. v. Diepen beek. Jeanne Paci'ek. zangeres. 10.45 K R. O. Epiloog door het Klein koor onder leiding van Jos H. Pickkers. Ca. 10.Persberich- ten. Daventry, 1562 M. 2.35 „De Messias", Oratorium van Handel van York Minster. Symphonieorkest van Leeds. Het Minster Koor. Leeds Philharmoidsch Koor. E. Sud- daby, sopraan. M. Brunskill, alt. W. Hyde, tenor. A. Cranmer, bariton. 5.35 Vioolcon- cert door W. Small. 5.50 Voorlezing uit „The Pilgrim's Progress", van Bunyan. 6.05 6.35 Bach's kerkcantate no. 132. G. Swee ney, sopraan. C. Felpts, alt. A Wilkes, te nor. R. Whitshead has St. Ann's koor en versterkt orkest. 8.20 Dienst in de Liverpool Cathedral. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Nieuwsberichten. 9.25 Lmdlio Colombo's Orkest, van Hotel Victoria Londen. 10.50 Epi'oog. Partis „Radio-Paris1750 M. 12.20 Mor genwijding. Causerie en muziek. 1.052.10 Orkestconcert. 4.505 50 Gramofoonmu- riek. 7.05—7.50 Grcmofoonmuziek. 8.05 De le Door E. PHILIPS OPPENHE1M. Oeautoriseerde vertaling van Mej E. J. B S2> HOOFDSTUK XI. Francis, die zelf voor het aanbreken van den dag op was, .vond bij zijn terugkeer van een lange wandeling door het park een auto voor de deur, die op het punt stond te ver- trekken, en sir Stephen. „Het spijt mij, dat u zoo spoedig gaat" verklaarde Francis op hoffelijken toon „I zal u in den loop van de week een bezoek brengen te Londen". „U zult zeer welkom zijn", verzekerde hem zijn vertrekkende gast en hij voegde er aan toe: „Ik ben blij dat ik u vanmorgen nog een oogenblik gezien heb. Bij nader inzien kwarn ik tot de conclusie, dat ik gisteravond een beetje haastig geoordeeld had. Ik had zekere gevolgtrekkingen gemaakt en het was een echoic te merken, dat ze ongegrond waren" „Spreek er als het u blieft niet meer over" verzocht Francis. „Ik most dit nog zeggen", drong sir Stephen aan „Ik ben natuurlijk een beetjt ouderwetsch. maar ik weet zoo goed als ieder ander, dat de levenshonger bij iemand van uw jaren buitengewoon groot is Ik heb te veel beteekenis gelmcht aan de strenge leef- wijze in uw jonge jaren. Het is natuurlijk, Poppenkast „Radio-Paris". 8 5011.20 Symphonieeoncert onder leiding van M. Andre. Langenberg, 469 M. 8.259.20 Morgen wijding. 11.20—12.20 Kinderkoorzang. 12.201.50 Concert door het Werag-or- kest. 2.253.05 Liederen van Schubert voor bariton. 3.50—5.20 Orkestconcert. 6.20 6.50 Kerstmuziek. Bachkoor. 7.25 Concert door het Werag-orkest. „Der Glaeserne Berg", Duitsch sprookjesspel van Braun- fels. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen (Zeesen), 1680 M. 8.20 Morgenwijding. 10.50 Kerstconcert. Politiekapel. 3.50 Kerstliederen voor kin- deren. 4.205.20 Orkestconcert. 7.20 Ber liner Weihnachtsspiel 1589", uit de Trini- tatskerk Charlottenburg. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 8.35 Morgenwijding. 12.25 Kerstconcert. 3.20 Kerstsprookje met muziek. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Orkestcon cert 10.0511.10 Dansmuziek. Brpssel, 509 M. 3.20 Orkestconcert. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 8 35 10.35 „Miranda", operette van Puttemans. Muziek van Hu'lebroeck. Maandag 24 December. Hilversum1071 M. 10.10.15 Morgen wijding 12.15—2.Concert door het Bo ris Lenski Trio. 2.45—4.40 Aansluiting v. d City-Bioscoop Den Haag. 5.6.Kin- deruurtje. 6.7.15 Concert door het Boris Lenski-Trio. 7.157.45 Engelsche les. 8. Persberichten. 8.15 Kerstoratorium van Bernh. Verhoeven en Jos. Vranken. H. Cals, sopraan. W. Herckenrath, bariton. Het Palestrinakoor, versterkt door het Haagsche Toonkunstkoor. Omroep-orkest verst. door leden van het Concertgebouw-orkest. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 11—11.30 Korte Ziekendienst onder leiding van J. Valk. 12.301.45 Concert. G. van Klaveren, organist. 4.5.Ziekenuurtje onder leiding van Ds. K. J. v. d. Berg. J. H. Smit—Duy- zentkunst, bariton en orgel. H. Smit Duy- zentkunst, begeleiding. 5.306.30 Concert Het Chr. Radio-dubbelkwartet „Hoort Gij die Stemme", onder leiding van I. van Neer- den. 6.307.Spr.: Dr. W. v. d. Elst: In- leiding tot het carillonconcert. 7.8.Ca- rillonbespeling op het Kon. Pa'eis te Am sterdam door J. Vincent. 8.Kerstuitvoe- ring in de Hooglandsche kerk te Leiden. Sprs.Prof. Dr. Plooy en Ds. M. J. Pun- selie, Chr. Zangver. „Zang zij onze Leus", Dir. A. Teljeur. L. Koolen, irgel. H. F. Veld- huvzen Jr., ce'lo. Daventry, 1862 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladen- concert, alt en tenor. 12.50 Dansmuziek. 1 20—2.20 Orkestconcert. 3.20 Balladencon. cert, viool en piano. 3.50 Kerstliederen 5 05 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Le zing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Pianoduetfen van Schubert. 7.20 Dram, critiek. 7.35 Muziek. 7.45 Kerstgedichten. 8.05 Concert. Gershom Parkington Kwintet. 8.50 Kerstliederen van de Marv's Kerk. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Voorle zing. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Oude Volksliederen. G. Palmer, alt. A. Cammeyer en B. Streaff, banjo. Militaire kapel. 11.20 12.20 Dansmuziek. Partis „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert. 4.056.50 Dansmu ziek. 7 05—8.05 Gramofoonmuziek. 8.35 11.20 Concert. Gevarieerd concert. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 11.30 Mechanische ♦muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 2.45 3.25 Een kerstspel voor jong en oud. 3 50 5.20 Kerstconcert. Orkest en solisten. 5.20 —5.50 Orgelconcert. 6.056.35 Kerstliede ren. Weragkoor. 8.209.50 Kamermuziek. Diisseldorfer Strijkkwartet. Konigswusterhausen (Zeesen), 1680 M. 1.502.20 Lezing. 2.20—3.40 Kinderkerst liedjes. 3.50—4.20 Lezing. 4.20—5.20 Or kestconcert. 5.20—6.20 Kerstviering. 6.20 Kerstk'anken. Koor en de Koslecksche Bla- zersbond. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramo foonmuziek. 3.35 Vocaal concert. Meisjes koor. 5.35 Kerstconcert. Orkest en koor. 7.20 Voor de eenzamen in de Kerstnacht. Brussel, 509 M 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trioconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Lichte muziek. Orkest en solisten. 10.20 12.20 Dansmuziek. Provinciaal nieuws OTERLEEK. De raad dezer gemeente vergaderde Don- derdag 20 December, 's morgens 10 uur, on der voorzitterschap van burgemeester van Reenen, tevens secretaris. Medegedeeld werd, dat Oterleek voor den Kouringsdienst voor waren zal hebben te be- talen 16.33 cent per inwoner, wat den heer Witteveen de opmerking ontlokte te trachten dnze gelden voor fcetere doeleinden te beste- den, daar de menschen in Oterleek evengoed door worst vergiftigc! worden. Vrijstelling "is verkregen voor een jaar tot het invoeren van gymnastiekonderwijs op de chokn. Kemiisgeving van den Inspecteur der dir bel. dat het aandeel in de kwade posten ver- moedelijk zal bedragen 324. Verzoek van mej. WeeshofHemke te Stompetoren om in aanmerking te mogen ko- gen komen voor de leverantie van handwerk- benoodigheden voor de school te Stompetoren. B. en W. vreesden, dat ze hierdoor in het gedrang zullen komen met de andere leve- ranciers en stelden daarom voor het verzoek aan L hcuden ter nader onderzoek. Aldus beslottn Verzoek van de plaatselijke ziekenkas „On- dprlinge Hulp bij Ziekte" om een jaarlijksche subs "'e ui: de gemeentekas te mogen ont- vangen. Namens B. en W. stride de voorzitter voor er niet op in te gaan, want als men de een geeft, moet men de ander ook geven. De heer Spaan: Het voorstel om afwijzend te beschikken is van mij uitgegaan. De finan- cieele toestand van de vereeniging is op zich- zelf niet slecht. De opmerking is gemaakt, dat de werkgever verplicht is bij ziekte het voile loon te beta'en gedurende een zekeren tijd. Als men deze termijn op zes weken stelt, kan ook ..Onderlinge Hulp" niet beletten dat vele arbeiders na verloop van dien tijd op het burgerlijk armbestuur zijn aangewezen en kost het de gemeente toch. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Witteveen, dat de heer Heeringa in de vorige vergadering deze aanvraag van „On- derlinge Hulp" heeft helpen vermoorden, ver klaarde deze het geheugen van den heer Wit teveen even te willen opfrisschen. Het adres was ingekomen na de laatste vergadering van B. en W. Dezen konden dus den raad ook niet mededeelen welke opinie ze er op na hidden. Adressen welke na de vergadering binnenkomen dienen te worden aangehouden Spr. zou er niettemin wel iets voor gevoelen voorloopig voor den tijd van een jaar subsidie te verleenen en zou gaarne van den heer Wit teveen vernemen, wie er lid van kunnen wor den. De heer Witteveen gaf aan, welke categorie van menschen lid zijn en nog kunnen worden Ook gaf deze spr. nog als zijn meening, dat het voor de boeren in het algemeen aanbeve- ling verdient hun personeel bij „Onderlinge Hulp" onder te brengen, met het oog op de moeilijkheid om het personeel naar behooren te verzekeren bij de Landbouw Onderlinge". Daardoor clragen ze altijd zelf nog een deel van het risico, wat ze kunnen ondervangen, door deze verzekering te sluiten. De heer Dekker: We praten zonder op te schieten, volgens mijn meening moet „Onder- linge Hulp" zich eerst zelf zien te redden Premieverhooging is minder wenschelijk en ook niet noodig, als de uitkeeringen lager worden gestrid. Er ziin toch soortgelijke ver- eenigingen die er wel mee rond kunnen ko men. Er moet toch steeds aanvullend worden gehandeld door de liefdadigheid. De heer Witteveen: De woorden van den heer Dekker getuigen van practischen zin, doch deze vergeet, dat de ziekenkassen nood- gedwongen de laatste jaren zich zijn gaan organiseeren in Provincial en Landelijke bonden. Dit bracht mee, dat er uniforme ta- rieven en reglementen werden ingevoerd, wat op zich zelf toe te juichen is, maar daar kan hier plaatselijk niet van afgeweken worden Nu is het een eigenaardig verschijnsel dat de kas hier niet toe kan met de contribute, ter- wijl andere kassen er voldoende aan hebben Wat nu betreft de bron, waaruit de heer Spaan zijn kennis heeft geput, ik trek niet de woorden van dat lid in twijfel, maar wel de zuiverheid van die bron. Het is een feit, dat er een zekere reserve is, maar per lid is dat nog maar een zeer klein bedrag. De heer Heeringa beschouwde dat als in- tene aangelegenheden. De reserve mag niet dienen om tekorten te dekken, maar moet in tact blijven voor eventueele epidemien. De heer Baltus was zeer teleurgesteld door het voorstel van B. en W. Spr. meende, dat het niet alleen een arbeidersbelang is maar ook wel degelijk een patroonsbelarig. Er is dat een reactie volgt, misschien zelfs een beetje bitterheid. Herinner u, dat u jong is Ik ben nog steeds overtuigd, dat ge u ook zult herinneren, dat u het hoofd van een groote en eerbiedwaardige familie zijt." Francis glimlachte raadselachtig. Hij schudde echter de hand van den advocaat en wenschte hem goede reis. Daarop ging hij zelf ontbijten .Het ontbijt was gedekt in een zeer vriendelijk vertrek, met openslaande gla- zen deuren, dat uitzag op het terras. John son bracht met een excuus een overvolle post- zak. ,.Er zijn zeer veel brieven voor u", kondigde hij aan. „Indien ik het mag zeggen, Lord Henry liet den bibliothecaris, mr. Moss, al tijd eerst zien wat er was. Zeker de helft of wel drie kwart van zijn correspondence be- stond uit circulates of behelsde een beroep op zijn liefdadigheid." „Breng alles naar mr. Moss", gelastte hij „Ik zal hem later wel opzoeken". „Heeft u eenige bevelen betreffende de garage of de stallen?" Francis overwoog een oogenblik. „Er zijn. vermoed ik. rijpaarden?" „Zeker, Your Grace „Laat er een voor mij zadelen tegen elf uur". beval hij. „Your Grace heeft geen rijkleeding", waagde Tohnson hem te herinneren. „Dat doet er niet toe", luidde het korte ant weord. In sommige opzichten was het een vreem- de morgen, vreemd niet zoozeer om de ge- beurtenissen als om de eb en vloed in de ge zindheid van den jonoren hertog iegens zijn omgeving. Hij wandeldc door de bibliotheek, een reusachtige zaal. was verbaasd over het aantal boeken en sprak even met den bi bliothecaris. Daarop ging hij naar buiten, van de meer aangelegde terreinen spoedig naar de oude ommuurde tuinen hooger gelegen, achter het kasteel zelf en zacht hrilend om de zuidelijke zon op te vangen. De eerste tuinier waagde het te groeten, maar Francis wist niet veel tot hem te zeggen. De schoonheid van de plaats en van den schoonen zomermorgen schenen in hem slechts een zwak gevoel van behagelijkheid te wekken. Hij was zich innerlijk hoegenaamd niet bewust. dat hij de eigenaar was. Hij trachtte zich voor te stellen dat, of hij het wenschte of niet, dit groote kasteel, zoo orach tig oud en voornaam, hem toebehoorde; dat hij de erfgenaam was van al wat ermee samenhing; dat de grond, waarop hij liep, zoo ver als hij kon zien, hem toebehoorde, dat dit zijn ondergeschikten waren, die hem hei- melijk van hun werk uit waarnamen, of die het waagden het woord tot hem te richten. Dit was het juweri van zijn erfenis, een huis, waar koningen een toevlucht hadden gevonden; een huis, dat wat waardigheid en schatten betrof, niet zijn weerga vond in de wereld. Hij zag op dit alles neer, zonder een gevoel van vreugde, zonder een enkele aan- doening. Zoo vaak zijn oogen wilden bewonderen, vervaagde het lieflijke boschlandschap en de kale Italiaansche heuvelrug, de sombere wit- gepleisterde villa met de atmosfeer van droef heid, die er altijd was, kwarn in de plaats Het gevoel van verlatenheid, dat hem in het leven zelden had verlaten, werd zelfs te ster- ker door het bewustzijn van de pracht, waar- door hij thans was omgeven. De oude kloos- een trek naar de steden merknaar, in ver- band met de gunstiger arbeidsvoorwaarden, waardoor de beste kracnten het platteland gaan verlaten. Uit dat oogpunt bcschouwd. zou spr. er wel iets voor gevoelen om de ver eeniging te steunen. De heer de Boer voelde er ook wel iets voor, doch er zijn dingen gebeurd, die hem hebben afgeschrikt. Spr. stride er prijs op vanaf deze plaats de beschuldiging van den heer Davelaar, dat hij zich de vorige vergadering voor een karretje heeft laten spannen terug te wijzen. Nadrukkelijk verklaarde spr., dat hij de vorige vergadering totaal onkundig was, dat het adres zou komen. De heer Witteveen ging gaarne even na der in op de dingen die gebeurd zouden zijn en verklaarde, dat er geen dwang op een werkgever is uitgeoefend, doch dat een werk gever is gewezen op zijn wettelijke verplich- ting om aan een zieken arbeider zijn loon uit te betalen, waarop de man het volste ~vecht had. De heer Spaan: De zwaarste maatregelen tegen den betrokken werkgever waren mij niet te zwaar geweest, maar de vereeniging had er zich niet voor mogen spannen, daardoor heeft zij aan sympathie ingeboet. De heer Witteveen begreep de tweeslach- tigheid van den heer Spaan niet. Hij vond het goed, dat de betrokken werkgever aan zijn verplichtingen werd herinnerd en toch doet hij niets anders dan hem verdedigen. Toen ik na afloop van de vorige vergadering het ge- noegen had met U mee te wandelen, heb ik U gecomplimenteerd, dat het gelukt was met be- hulo van den heer Heeringa dit verzoek te hebben vermoord, waarop U ten antwoord gaf, dat het niet vermoord was, maar dat het wel in orde kwarn. De heer Heeringa protesteerde tegen de uitdrukkingen van den heer Witteveen en verlangde, dat deze zijn woorden terugnam Hij was alleen maar consequent/en dat bracht aanhouding van het adres mee. De heer Witteveen vond het eigenaardig, dat de heer Heeringa vijf minuten te laat con sequent geworden is, dan had hij het ook moeten toonen bij het adres van de K.L.M., dat wel in behandeling werd genomen De heer de Boer vond het jammer dat het zoo grioopen is, het heeft verschillende men schen onaangenaam getroffen. De heer Heeringa: Dat is vermoorden De heer Witteveen. Maar geen sluipmoord. De heer Dekker is door de gegevens van den heer Witteveen wel eenigszins beter ingelicht, maar bleef toch van meening, dat er vanaf het hoofdbestuur maatregelen moeten worden genomen voor die kassen, welke niet rond kunnen komen. De voorzitter gaf nog enkele gegevens be treffende de vereeniging, hem door den bode verstrekt. Spr. zou het bestuur in overweging willen geven zooveel mogelijk donateurs eu begunstigers te werven. Persoonlijk is spr. nog nimmer aangezocht, wat door enkele an dere leden werd bevestigd. De heer Witteveen beloofde deze leden, dat ze zeer spoedig een bezoek tegemoet kunnen zien om donateur te worden. De heer Heeringa zou een voorbeeld willen nemen aan Amsterdam, waar de subsidie's ook trikens voor een jaar worden verleend. Dit voorstel ondersteund door den heer Wit teveen werd verworpen met 3 tegen 4 stem- men. Voor de heeren Heeringa, Baltus en Witteveen. Een verzoek van de gymnastiekvereeniging „Turnlust" om wederom 25 subsidie te mo gen ontvangen, werd op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Bij het volgende punt verkiezing lid Bur gerlijk Armbestuur, noodig geworden door het overlijden van het lid J. van Veen schet- ste dev oorzitter den heer van Veen als een man die moeilijk is te vervangen. Hij ver- richtte zijn werk op een wijze die ons aller sympathie wegdroeg. De aanbeveling van B en W. bestond uit de heeren C. Kok en O. de Vries. No. 1 werd gekozen met 6 stemmen en 1 bianco. De voorzitter sprak den wensch uit, dat de keuze een goede mag zijn. De heer Heeringa zou de lijnwerkers wil len opdragen's avonds te controleeren of de straatverlichting wel brandt. De voorzitter zal daar voor zorgen. De heer Heeringa informeerde of er reeds een rapport van de schoolcommissie is bin nengekomen, wat door den voorzitter ontken- nend werd beantwoord. Ook zou deze spr. gaarne ingriicht worden over de plannen van den schoolverbouw te Stompetoren. De voorzitter antwoordde, dat de teekening er reeds geweest is, doch deze is wegens ver- andering weer weg, waarna hij naar den In specteur gaat ter goedkeuring. De heer de Boer vestigde de aandacht op teropvatting scheen hem meer dan ooit juist. de opvatting, hem zoo vaak aan het verstand gebracht:,, Pas op voor de uiterlijke dingen. Naarmate gij begint ze te waardeeren, ver- mindert de schoonheid van het geestelijk leven." Uiterlijk schoon was hier overvloedig, of- schoon hij het bijna lusteloos beschouwde. Toch ging het kloosterbeginsel hier niet op Er was niets geestelijks in het pad, dat hij voornemens was te bewandelen. De natuur had hem tot een goed ruiter gemaakt, en hoewel de eerste stalknecht schrikte van zijn sombere en ongeschikte Wee ding, zag hij zijn nieuwen meester met een goedkeurenden blik weggaloppeeren. „De Chatfieldsche manier van rijden", verklaarde hij. „Behalve ziin kleeding is hij volmaakt de overleden hertog in al zijn be- wegingen. Wij zullen de honden weer binnen het jaar kunnen uitlaten", verklaarde hij tot een van de stalknechts. ,,Voor een geestelijke", gaf de laatste toe, „zit hij als het behoort, dat is zeker." Mr. Johnson kwam plotseling aanschieten om een einde aan de gesprekken te maken. „Het was de wensch van sir Stephen", deel- de hij mede, „dat er zoo min mogelijk gespro- ken zou worden over het korte verblijf van His Grace in het klooster." „Ik ben gaarne bereid daaraan te vol- doen", stemde de eerste stalknecht in, terwijl hij vertrok. Francis reed doelloos en zonder zich eenigs zins om de richting te bekommeren. De schoonheid van het landschap, waardoor hij reed, maakte geringen indruk op hem. Hij reed door laantjes, welker hooge heggen be- grpeid waren met wilde rozen en kamoer- een bok van het electrisch net. Dit zal wor den verbeterd. Ook bepleitte dit lid de wenschelijkheid om onder het hoogspanningsnet, waar dit de verkeerswegen kruist, vangnetten aan te brengen. De technicie van het P. E. N. kun nen wel verklaren, dat het zonder gevaar is, de practijk heeft aan de Zuidervaart bewe- zen, dat het niet zoo is. Er zal over gespro- ken worden. De heer Witteveen had verwacht, dat het P. E. N. de kanten van de Dorpsstraat weer in orde had gemaakt, zooals ze voor de op graving waren. De voorzitter verklaarde, dat dit ook een van de voorwaarden was en zal zich in ver- binding stellen. Besloten werd aan den brigadier der Rijks- veldwacht te Schermerhorn, die tijdens de ziekte van den gemeente-bode den politiedienst in de gemeente heeft waargenomen en gra- tificatie te verleenen van f 75. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de openbare vergadering met den wensch, dat de leden met hun gezin een ge noegelij'k Kerstfeest mogen vieren. HEILOO. Woensdagavond hield de rfd. Heiloo eft Omstreken van den Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis" jaarvergadering in het lokaal van den heer J. Admiraal. De voorzitter, de heer Th. B. Brand, open- de de bijeenkomst met een korte inleiding, waarna de secretaris het jaarverslag uit- bracht. Het aantal leden ging met 18 vooruit en 3 donateurs. Dit jaar zijn uitkeeringen gedaan aan 9 personen met een bedrag van 675. Dank werd gebracht aan regeering en hoofd bestuur voor den steun aan verschillende le den verleend De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een batig saldo van 2.60. De heer Schouten vroeg wat de bond be- oogde. Spr. meende dat bijna niemand dit wist. De heer Smits vond dat de menschen nooit iets begrijpen. Hoeveel is er al niet gezegd en geschreven over wat de bond beoogt, steun aan alle oud-gemobiliseerden. Niets heeft het Jintje" van den bond met het doel te maken. Spr. kon niet uit de school klappen, doch wil de wel zeggen, dat het hoofdbestuur zeer veel doet en hiervoor dank verdient. Steun wordt gegeven aan invaliden, bij ziekte of gezins- vermeerdering of bij rike griegenheid als het noodig is. De uitkeering van het Rijk i3 voor de invaliden, doch onze bond verleent zijn bemiddriing voor steun, mits de geld- middelen toereikend zijn. En onze leden ook onder de hier aanwezigen kunnen daarover meepraten. Spr. kon dan ook niet be<rrijoen, dat niet alle oud-gemobiliseerden lid zijn van den bond, die zooveel doet om het leed, dat gedurende de mobilisatie is aange- bracht en nu nog nawerkt, te verzachten. De heer van Dijk beaamde het gesprokene en stride voor om namens de afdeeling dank te brengen aan het hoofdbestuur en den heer Bruul, alhier. De voorzitter en secretaris stemden hier- mede in en stelde den heer Bruul als voor beeld aan andere autoriteiten. Hij heeft zeer veel voor de oud-gemobiliseerden gedaan, ook in dit jaar. De heeren W. van Dijk, J. M. Zonneveld en G. Smits werden als bestuursleden herko- zen. Als afgevaardigde en olaatsvervanger naar de Algemeene Vergadering werden aan gewezen de heeren G. Smits en Th. B. Brand. De contributie werd bepaald op een minimum van 0.25, voor donateurs 1. De voorzitter stelde voor om in Janttari een film-avond te houden voor de leden met hunne dames en voor niet-leden tegen een klein entree. De secrtaris zeide, dat we dit wel kunnen besluiten mits men de gdfedkeuring en steun krijgt van het hoofdbestuur. Ivoorzitter zeide, dat wij zoo weinig van het hoofdbestuur hooren. Spr. had graag meer reclame-materiaal. De secretaris onderschreef het eerste, doch als er iets belangrijks is, hoort men het wel. Spr. hield niet van reclame. Wie geen lid wi! foelie. Weer verder waren weiden, bedekt met wilde bloemen, weiden met donkergroen gras, doorspikkeld met geel aan de zijde der rivier. De dorpen waren zindelijk en welvarend met strooien daken en tuinen. die een goot bou quet schenen. De lachende rust van dit alles prikkelde hem. Hij merkte, dat hij 't voort- durend vergeleek met den steenen "heuvelrug, waarop hij als jongen had gespeeld, dat hij de landlieden met hun frissche wangen, die er zoo gezond uitzagen met hun flegmatiek te- vreden uitdrukking steeds vergeleek met de gebogen, brcin getinte werkers, onder wie hij was opgegroeid. Een gevoel van ongeduld tegen zijn te vreedzame omgeving bracht hem ertoe een zijweg te nemen die scheen te leiden naar een kaler landschap. Hij kwam op een heide, een onverwacht stuk veengrond, met groote rotsblokken be dekt met mos, een enkele klomp gaspeldoorn en lapjes zwarte door de zon gedroogde moe- rassen. Hier scheen hij in een nieuwe atmos* feer te ademen. Een windje dat hij tevoreft nauwelijks had gevoeld, blies in zijn gelaat, krachtig en frisch. Aan den verren horizon zag hij een smalle streep blauw, welke hij begreep, dat de zee moest zijn Hij zat heel stil op zijn paard, blootshoofds, plotseling doordrongen van de warmte van de zon en de pri'kkelende zaligheid van den wind. Hiji scheen enkele minuten te zijn ontkomen aan de zwoele atmosfeer van de over-welvarende streek. De eenzaamheid van de plaats, het ontbreken van alle teekenen van menschelijke woningen, kalmeerde en sterkte hem. Hij reed tevreden verder, een zwarte vlek nu in de wijde ruimte. Hij voelde een nieuw be wustzijn van vrijheid, een gevoel van los- zijn van een volkomen gekunstelde wereld. (Wordt vervolgd.) OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE- ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN DR. J H. VAN GRAFHORST. ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER. ZIEKTE. Mlddelburg»che»lr.Zl7, Schevenlngen. H'H'I HIUhMIMIIWIIlllllHHHI II ''F I

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5