het programma; ook Zuid-Sumatra: Benkoe- len. Pa'.embang, Padang. Daarna gaat het dwars aoor Sumatra naar Medan, van waar- uit gedurende tien dagen Deli zal worden doorkruist Den 29en Maart hopen vader en zoon met de ..Prinses luliana" te Genua te arriveeren. Op den len April zal de burgemeester weer in functie zijr.. Tijdcns de afwezigheid van den heer De Vlugt zal de heer J. ter Haar Jrwethouder voor de bedrijven, als waarnemend burge meester optreden. RIJBEWIJZEN EN WEGENBE- LASTINGKAARTEN. Controle op Zondag. Op de vragen van den heer Leenstra be freffende het nemen van maatregelen tegen het op Zondag uitoefenen van controle op auto's en motorrijwielen tot onderzoek van de rijbewijzen en wegenbelastingkaarten, antwoordde de minister van financien. De controle op auto's en motorrijwielen voor onderzoek van de rijbewijzen en van de wegenbelastingkaarten kan op Zondagen niet geheel worden gemist, omdat op die da gen vele personen, die men op werkdagen niet op den weg aantreft, van hun auto of motorrijwiel gebruik maken Indien de controle der rijbewijzen op Zon dagen nimmer zou geschieden, zou dit tot ge- volg hebben, dat juist zii. van wie door on geoefendheid pn woest rijden het meeste ge- vaar voor het verkeer is te duchten een modern soort Zondagsiagers op Zonda gen straffeloos de wegen onveilig zouden maken De controle voor de wegenbelasting kan evenmin op Zondagen geheel achterwege bliiven, omdat velen uitsluitend of noodza- kelijk op die dagen gebruik maken van auto of motorrijwiel en van de omstandigheid, dat op Zondagen niet werd gecontroleerd, mis- bruik zouden kunnen maken door de wegen be'asting te ontduiken Uit het bovenstaande moge blijken, dat de controle op Zondag 'niet geheel kan worden gemist, wil voor den rustigen wandelaar op dien dag de weg niet onbegaanbaar worden SPOORWEGPFRSONEEL. Een ge solar ieerd voorziIter den B. A. N. S.P van Naar het Hbl. verneemt zal de heer K Bloothoofd, uit Nijmegen, voorzitter van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Ne derlandsche Spoorwegen, eerlang zijn func tie neerleggen, op grond van een benoeming in een door hem begeerde functie (stations- chef) bij de Spoorwegen In verband met dit aftreden en het feit da' de B A N S. in ziin elfiarig bestaan reeos twee voorzitters heeft gehad gaan er thans stemmen in dien Bond op, om in de a.s. va- cature een gesa'arieerd voorzitter te kiezen Men meenf. dat, waar de B. A. N. S. op t Januari 1928 ruim 3600 leden telde en een financieele reserve van 133 123 had, dit denkbeeld zeer goed op de eerstvolgende al gemeene vergadering te verwezenlijken is. KERSTFEEST AAN HE! UDDTI ERMEER De koningin en de prtnses te midden van de bevolking. Evenals vorige iaren bezorgden de ko ningin en prinses Tuliana den bewoners van Uddel een aangenaam Kerstfeest. Prinses luliana had reeds een gedeelte van haar Kcstvacantie besteed aan het ver- sieren van twee Kerstboomen: een in het theehuis van den heer Ittmann aan het Udde- lermeer en de andere in het vereenigingsge- bouw van de bu'urtvemer.iging Uddel Om vier uur Vrijdag waren de meisjes van de naai- en breivereeniging in het thee huis tegenwoordig. toen de koningin en de piinses daar aankwamen De koningin en de prinses vertelden een kerstverhaal Verschil lende kersf'liedeien werden door de meisjes gezongen en aan ieder werd een blijvend aan- denKen geschonken Omtrent zes uur was deze bijeenkomst afgeioopen en nu begaven de koningin en de prinses zich naar het ver- eenigingsgebouw te Uddel. waar ook alien met gesctienken werden begiftigd HET ONGEI UK IN SIAAI'SMIJN ..MAURITS" Aangaande het ongeiuk in de Staatsmijn „Maurits" wordt gemeld, dat de distorting geheel onverwachts plaats vond Bij vooraf- gaande exploratie door het toez'icht houdend personnel op verschillende oogenblikken o m. tijdens den dienst toen het ongeval gebeur- de. was gebleken dat het werkpunt naar be- hooren en volgens voorschrift was onder- steund De neergekomen tinplaat was lang onge- veer 20 m breed 3 a 4 meter, dik pi m 0 60 meter Deze zware massa heeft de betimme- ring omvergeschoven zonder deze te doen breken De instorting is veroorzaakt door de aan- wezigheid van een scheidingsvlak, dat zich ongeveer 60 M boven de koiernagtn bevond doch voor het ongeval onzichtbaar was. DE GESTOI.EN POSTZAK Nog vijf bneven zoek. Het boofdbestuur der pos'erijen heeft van de Indische Postadministratie telegrafisch be- richt ontvangen dat met het aanvragen der verklaringen van de afzenders der geioofde waardebrieven (om afstand te doen van hun recht op schadevergoeding ten behoeve van de geadresseerden in Ntderland) toch zoo veel tijd verloren zal gaan dat uitkeeringen in Nederland niet meer zullen kunnen wor den gedaan voo: Kerstmis Intusschen blijkt uit het telegram duidelijk dat de Indische dienst volkomen bere.d is tot een zooveel mogelrk bespoedigde regeling der schade vergoeding. wanneer ook de afzendeis der waardestukken althans willen medewer- ken De Indische Postadministratie heeft tege- Iijkertijd het volledig advies opgezonden van de zending waardebrieven, welke voor Ne derland bestemd was Dit advies verschilt echter met het Italiaansche advies van Genua- gare, want Indie meldt niet 103 verzonden aangeteekende waardestukken, zooals Italie deed, maar 108, met naam en toenaam van kantoren en afzenders en waarde. Wat is er met die vijf brieven gebeurd? Zijn zij in Italie zoek geraakt, of heeft het postkantoor te Genua-Gare zich vergist met het opsteilen van het advies der Nederland- sche zending en vijf brieven vergeten te ver- melden? vraagt het Hbl. Over dit novum in de zaak zal het Neder- landsche Hoofdbestuur zich telegrafisch rechtstreeks om inlichtingen wenden tot de Italiaansche postadministratie in Rome. De aangegeven waarde van den geheeien inhoud van den geroofden postzak zal dus ook wel grooter moeten zijn dan het bedrag van 22.000, dat Genua-Gare opgaf in zijn ad vies. RIJKSZUIVELCONSULENTSCHAP NOORD-HOLLAND. Verschenen is het verslag van de werk- zaamheden van den rijkszuivelconsulent in Noord-Holland over het jaar 1927( waaraan het volgende is ontleend: Het aanial melkmonsters dat op de deug delijkheid voor zuivelbereiding of consumpti? werd onderzocht, steeg van 1308 in 1926 tot 1685 in 1927. Bij 347 monsters waren dc resultaten afwijkend De monsters waren in- gezonden door 13 boerderijen en 19 fa- brieken. Voor het verleenen van hulp bij het optre den van kaasgebreken of in verband met het maken van kaas met een onvoldoende vetge halte in de droge stof werden 30 boerderijen en 9 fabrieken een- of meermalen bezocht Bovendien is herhaaldelijk schriftelijk of mondeling advies gegeven. Dit deel zijner werkzaamhelen geeft den rijkszuivelconsu lent aanleiding tot het maken van een reeks opmerkingen in verband met ervaringen van bijzonderen aard, waarmede de praktijk haar voordeel kan doen. De rijkszuivelconsulent maakte deel uit van een commissie tot onderzoek van de op richting van een kaas- en boterfabriek te Beemster. Deze ondervond weinig medewer- king; het bleek dat de tijd nog niet rijp is voor het tot stand brengen van een of meer flinke zuivelfabrieken, in dezen melkrijken polder. De rijkszuivelconsulent trad op als secreta- ris van de commissie voor de melkcursussen. Er werden 10 gewone melkcursussen gege ven met in totaal 73 leerlingen. Te Hoorn werd de tweede helft van den cursus 1926 '27 en de eerste helft van den cursus 1927- '28 voor melkcontroleurs gegeven. Voor laatstgenoemden cursus konden van de 54 candidaten slechts 24 deelnemers worden toegelaten door inkrimping van het perso- neel. Aan 23 leerlingen van den cursus 1926 '27 kon het diploma als melkcontroleur Worden uitgereikt. Verder werd door den rijkszuivelconsulent of diens assistent les ge geven aan de Vakschool voor Kaasmakers te Hoorn, aan de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen, aan den cursus ter opteiding van onderwijzers voor de acte landbouw l.o. en aan de cursussen in landbouwhuishoudon derwijs te Purmerend, Alkmaar en Schagen Van half Mei tot begin Augustus is op ebn toerdeiij te 's-Graveland de eerste practische kaascursus in Noord-Holland gegeven, waar- voor zeer bevredigende belangstelling be- stond. Voor 15 leerlingen van een landbouw- huishoudcursus werd op een boerderij een practische demonstratieles in de bereiding van Edammerkaas gegeven. Op 31 December 1927 bedroeg het aantal kaas- en boterfabrieken in Noord-Holland 56 (54) en het aantal kaasfabrieken 52 (56), totaal 108 (110). De kaasfabrieken Een dracht te Stolpen, Schagerbrug en De Ster te Baarsdorpermeer zijn n.l. omgezet in kaas en boterfabrieken, terwijl de Westfrieschc Gecond. Melkfabriek, tevens kaasfabriek Kennemerschei te Schoorlam zijn stopgezet Het aantal kaasfabrieken van het oorspron kelijke type in Noord-Holland hierdoor weer met 4 verminderd. Van de 108 zuivelfabrieken waren 33 die voor aansluiting bij een der bestaande bon der! in aanmerking komen, niet georgani- seerd; 43 waren aangesloten bij den Bond van op coop, grondslag werkende zuivelfa brieken in Noord-Holland en 23 bij den Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken. VERBOND VAN HOOFDARBEIDERS Bu'tengewone vergadering. Het verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland heeft vijf jaren bestaan en ter eere daarvan is in het Muziek- lyceum te Amsterdam een buitengewone ver gadering gehouden waar enkele sprekers op- traden. De bijeenkomst die zeer matig be zocht was, stond onder voorzitterschap van den heer L. Veenstra. ZIEKEN VAN GEEST. Een Mane-Louise Fonds. De Nede'iandsche Vereeniging voor hulp aan zbken van geest heeft van een harer leden een schenking ontvangen van f 1000, als bewijs van de groote belangstelling die wijlen de dochter van dat lid voor het werk der Vertcniging had. De Vereeniging, hare groote erkentelijkheid willende betuigen, heeft besloten dit bedrag als stamkapitaal te bestemmen voor een in de toekomst te stichten gebouw als zetel der Vereeniging en heeft het Fonds den naam gegeven van Marie-Louise Fonds. DE KONINGIN-MOEDER. Huldiging te Amsterdam. Eenige weken geleden heeft de Amsterdam sche burgemeester De Vlugt het initiatief ge- nomen voor de stichting van een plaatselijk comite tot een speeiale huldiging te Amster dam van koningin Emma, ter herdenking van het feit, dat zij sedert een halve eeuw het Nederlandsch staatsburgerschap bezit. De bedoeling is de burgemeester heeft daarvan ook de koningin in kennis gesteld, die het plan zeer toejuichte bij het ko- ninklijk bezoek aan de hoofdstad in a.s April, de koningin-moeder, die haar dochter dan zal vergezellen, door de bevolking te doen huldi- gen voor het vele goede door haar in het be- iaT :i2-i ~us voik lot stand gebracht Net Huldeblijk Stv Nederland- sche vrouwen. Up Maandag 7 Januari zal aan de ko ningin-moeder het huldeblijk der Nederland- sche vrouwen worden aangeboden door de voorzitster van het Comite, mevrouw Van LLeeuwenWaller. Daarbij zullen ingevol- ge den wensch van H. M. behalve het ge- lieele hoofd-comite nog drie dames uit elke provincie tegenwoordig zijn. Door loting is uitgemaakt uit welke gemeenten van elke provincie een vertegenwoordigster wordt af- gevaardigd. Voorts zal mevrouw Koningsberger Lang de door Oost-Indie gezonden geschen ken overhandigen. Nog kan worden medegedeeld, dat behal ve de belangrijke opbrengst der inzamelin- gen hier te landen en in onze kolonien nog ruime bijdragen bij het comite zijn ingeko- men uit alle deelen der wereld. EEN CONFERENCIER MET MIDDELBARE ACTEN De heer I. Coopman heeft Vrijdag de acte M O. Staatsinrichting verworven. Het vorige jaar behaalde hij de acte M. O. Staathuis- houdkunde en Statistiek. Als bijzonderheid vermelden we hierbij, dat de heer Coopman al jarenlang als confe- rencier optreedt in „Mille Colonres" te Am sterdam onder den artistennaam Henry Mar- chand. BRAND. Het gebouw van de Stichtsche Glasver- zekeringsmij. aan het Pieterskerkhof te Utrecht, is door brand verwoest. Het vuur schijnt ontstaan te zijn in de kan toren van den glashandel, die eveneens in het perceel gevestigd was. INSPECTEUR LANDBOUW-ONDER- WIJS. Met ingang van 1 Maart 1929 is benoemd tot inspeeteur van het landbouwonderwijs de heer J. J. Wintermans, lid der Tweede Ka- mer, te Eindhoven. DE KAMERVERKIEZINGEN. De Plattelandersbond heeft besloten, in al le kieskringen den heer Braat als nu-mmer een op de lijst te plaatsen. De overige candi daten zullen provinciegewijze worden aange wezen. KORTE BERICHTEN. - Aan boord van bet in de Binnenhaven te Rotterdam liggende ss. „Else Reichel" is de 57-iarige havenarbeider H Schoof in het vier M diepe ruim gevallen. De man kwam op zijn hoofd te recht. Hij bleek bij aankomsl in het ziekenhuis reeds overleden te zijn. Te Berchem bij Antwerpen is op zijn buitengoed „Het Pulhof" overleden, 66 jaar oud, Smits, oud-lid van de Eerste Kamer. Tengevolge van den mist lag het scheepvaartverkeer op den Nieuwen Water- weg Zaterdagmorgen geheel stil. Behalve de Harwichboot was er tot twaalf uur geen enkel schip uitgevaren of aangekomen. Te Rotterdam moesten de booten van het Wa- genveer den dienst staken. - Te Bredenbroek, gemeente Gen- dringen, is Vrijdag de landbouwer J. Kolenbrander door een drijfriem van een dorschmachine gegrepen. Een deel van een arm werd afgekneld. In beden- kelijken toestand werd de man naar het ziekenhuis te Terborg overgebracht. De politie te Heemstede heeft den rijwielhersteller van R., die ervan ver- dacht werd, geen poging aangewend te hebben zijn vrouw te redden, op vrije voeten gesteld. Rechtszaken DE DIEFSTAL AAN HET DEPARTEMENT VAN JUSTITIE De rechtbank te 's-Gravenhage heeft ver- oordeeld een chauffeur uit Den Haag, reci divist en gedetineerd, wegens diefstal, onder verzwarsnae omstandigheden, van ongeveer 1200 uit het Departement van Justitie en van een gelijk bedrag, benevens eenige effec- ten, ter waarde van f 1600, uit een perceel aan de Heerengracht aldaar tot drie jaren en zes maanden gevangenisstraf; een loop- knecht. uit Den Haag, wegens medeplichtig- beid aan laatstbedoelde inbraak en heling in verband met den diefstal in het departement van justitie, tot zes maanden gevangenis- straf voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaren; een anderen loopknecht uit Den Haag wegens poging tot diefstal van geld uit het departement van justitie, tot twee maan den gevangenisstraf, eveneens voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaren. OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Een proces-verbaal drie maanden na data. Een vriendeli\kheid\e aan het adres van de Ned. Spoorwe gen. Op 5 Juni j.l. werd op den onbewaakten overweg bij Varsseveld een kar van den landbouwer Saalminte aldaar door den trein gegrepen en vernield. Toen S. den overweg overstak was de lijn geheel vrij en geen trein in zicht. De kar raakte tusschen de rails beklemd en toen een trein naderce, liep S. deze met zweep en pet zwaaiend tegemoet De trein reed echter door en het paard werd gedood. Het politie-rapport gaf de justitie geen reden tot vervolging, ook niet van den ma chinist en het dossier werd ter zijde gelegd. Toch diende deze zaak thans voor het kan- tongerecht te Terborg, waar bovenstaande feiten door getuigen werden bevestigd De ambtenaar van het O.M. verontschul- digde zich, dat deze zaak toch voorkwam en gaf als reden op, dat de Spoorwegmaat- schappij met „geraffineerde slimheid" drie maanden na dato een proces-verbaal tegen S. inzoncl. Toen dit verbaal spr. bereikte, was het eerste hem ontgaan, wat bij een be- handeling voor zooveel verbalen te veront- schuldigen is. Spr. noemde de houding van de spoorwegen in hooge mate ongepast en vroeg vrijspraak voor verdachte met ontzeg- ging aan de Ned. Spoorwegen van de civiele vordering. De kantonrechter, direct uitspraak doende, sprak beklaagde vrij. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten Onze Kolonien. NOODLOTTIOE ONTPLOFFING. In de dessa Loewonggadja in het Tjile- doeksche is een tank voor gaslicht onder druk, behoorend bij een Chineesche toko, ge- exploiteerd. De toko, alsmede een woonhuis zijn verbrand. De Chineesche eigenaar is met een vierjarig kind en een inlandsche baboe in de vlammen omgekomen. Twee Chineesche bedienden moesten met brandwonden over- dekt in het ziekenhuis te Cheribon worden opgenomen. De schade bedraagt f 5000. BERG-AFSCHUIVING. Het A I. D. „De Preangerbod-e" verneemt uit Garoet dat van den Goentoer tien bouws boschrtserve zich door de zware regens heb ben losgewerkt en, neerstortend, ernstige ver- woestingen aanrichtten. Een tweede aardstoring schoof in het wa ter van een bergmeertje en een drietal visch- vijvers, waardoor de Tjirojom zoodanig zwol, dat de bewoners van zeven kampongs in aller ijl wegvluchtten. De verwoesting deed vijftig bouws padi verloren gaan, terwijl twee a drie honderd bouw, die gedeeltelijk met akar wangi beplant waren, ondergeloo- pen zijn. Voorts gingen vijftig bouw bosch- reserve verloren en de visch uit drie vijvers. De tota'e schade wordt geraamd op 37630. Er gingen geen menschenlevens verloren. Op een hoogte van vierduizend voet zijn duizenden kubieke meters aarde en zandstee- nen over een lengte van zes honderd bij een breedte van twee honderd meter uit de uit- loopers van het Goentoergebergte verdwe- nen. Het bestuui heeft de noodige veiligheids- maatregelen getroffen. Tijdschriffen Panoram a's frontplaat verplaatst ons naar Indie en toont ons een sate-verkooper te Soerabaja Dit nummer heeft weer fraaie natuuropnamen. een stadsgezicht uit Dussel- dorf, een sfrandgezicht uit Californie een bron in Alicante en een kiek van het mid- winterblazen in den Achterhotk. Van de ac- tueele foto's noemen wij de bijeenkomst van den Voikenbondsraad te Lugano, de ver- scheping van olifanten in Rotterdam en een tooneeltje' uit „Juffrouw Kerkmuis''. Portretten worden oa. gegeven van Hu bert Laroche, Juan Manen en de winnaars der Nationale Schermkampioenschappen Een uitgebreid-e collectie lectuur geeft elck wat wils. In L i c h t uitgave W. de Haan te Utrecht schrijft Rudolf Simonsen bij eeni ge iliustraties over den grooten musicus Beethoven. De redactie beantwoordt de moei- lijke vraag wat eigenlijk het leven is en Johan Schnabel vertelt bij eenige interessante af- beeldingen van televisie en beeldtelegrafie. W. S. geeft bijzonderheden over het leven van Frits Reuter, waama dit nummer beslo ten wordt met een uitgebreid artikel van P. de Hemmer Gudme over „De Jodenstaat". In het Januari-nummer van Zonne- s c h ij n geeft de redactrice, mevrouw Cra mer—Schaap een bijdrage naar aanleiding van Luc. II: 120, getiteld „De Kerstnacht". Claudine Doorman heeft een kerstveihaal van Peter Rosegger geillustreerd, dat door Nellie van Hichtum vertaald -is. Elize KnuttelFabius bewerkt-e een Amerikaansch verhaal „Jimmy Bunce's Kerstboom". Er is een aardig versje van S. Franke en J. Wynand Baike heeft een gedicht „Kerstnacht", van mevr. Cramer Schaap op muziek gezet, Ida Heyermans vertelt van „Het Kerstfeest van oude Annemie uit het Hofje en A. B van Tier.hoven geeft een al- leraardigst verhaal in „Klaasjes verjaardag". Verder treffen wij nog een oorspronkelijke vertelling van mevr. Hellinga—Zwart aan ,,Hoe Evert de kerstboodschap verstond", waarna Mien Labberton over .,Het Kerst feest in het Tanteshuis" schrijft. Alex de Jong zette een kind-er-Kerstliedje van Rie Cramer op muziek en mevr. S C. de Boone- Swartwolt schrijft een novelle „Het wafel- ijzer". Mevr. B. van der Groen-Zeegers ver- volgt haar brieven van Dik en Ik, waarna de verschillende raadselrubrieken enz. volgen. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Inzet veiling voor den heer K1 Ligthart Sr. ten overstaan van notaris F. J. M. Pinxter te Schoorldam, gem. Warmenhuizen, in cafe van den heer G. Mosch op 21 December 1928. 1. Weiland Portelslaag, 16 1/4 sn 85 p. sn.; 2. Weiland Portelslaag, 101/4 sn., 70 p. sn.; 3 Weiland Portelslaag, 14>4 sn f 70 p. sn.; 4. Weiland Portelslaag, 9 sn., 70 p. sn.; 5 Weiland Portelslaag, 9 sn., f 60 p. sn.; 6. Weiland Torrenven, 14^4 sn. 90 p. sn.; 7. Weiland Torrenven, 1314 sn., 85 p. sn.; 8. Weiland Torrenven, 15 1/4 sn., f 79 p. sn.; 9. Weiland Torrenven, 1134 s.n., f 79 p. sn.; 10. Weiland Torrenven, 17 so, 85 p. sn.; 11. Weiland Wonge, 9 1/4 snf 126 p. sn.; 12. Weiland Wonge, 7 3/4 snf 136 p. sn.; 13. Weilana Gertzooner, 17 1/4 sn., 85 p. sn.; 14. Weiland Gertzooner, 161/4 sn., f 80 p. sn.; 15. Weiland Gertzooner, 11 3/4 sn., 60 p. sn.; 16. Weiland Gertzoo ner, 16 1/4 sn., 80 p. sn.; 17. Weiland Gertzooner, 15 sn., f 70 p. sn. Afslag en combination op Vrijdag 28 Dec. d-es nam. 1 uur in het cafe van den heer G. J. Mosch te Warmenhuizen. Bioscopen Programma van Maandag 24 tot en met Donderdag 27 December. Theater Cinema Americain. le hcojdnummer: Senorita (rom. avon- turen-comedie), 7 acten. Hoofdrol: Bebe Daniels, de vrouwelijke Douglas Fairbanks. 2e hoofdnummer: Nano, de Noordpoolex- peditie, 6 acten. Toegang boven 14 jaar. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Hoofdnummer: Kleine hartedief (real rom.) Hoofdrol: Lilian Harvey. Toegang boven 14 jaar. Victoria Theater, Hoofdnummer: De tuin van Allah (naar den roman van Robert Hichins.) Hoofdrollen: Alice Terry en Swan Petrowitsy.) Cinema Americain. Senorita. (De vrouwelijke Douglas Fair banks). De directie van de Cinema-Americain heeft voor de beide Kerstdagen een nieuwe hoofd- film genomen, n.l. de Paramount film Seno rita met Bebe Daniels in de hoofdrol. De voornaamste persoon in Senorita is een twintig-jarig melsje, de dochter van een schatrijken landbezitter. Zij is het eenig kind, dus erfgename van al den rijkdom, die haar ouders en grootcuders bezitten. De oude grootvader heeft een kleinzoon ver- wacht en. helaas het is een meisje! Dit wordt hem echter geheim gehouden. Dan het meisje heeft den aanvalligen leeftijd van 20 jaar bereikt verlangt grootpapa naar zijn „kleinzoon" en zij komt! Echter, ze moet doorgaan voor een jongen. Gelukkig heeft ze zich uitstekend ontwikkeld als „sportgirl" en ze schermt, speelt polo, zwemt en rijdt te paard alsof het een allround athleet is. Zoo komt ze bij haar grootvader en het gelukt haar, hem te verblinden. Hij ziet in haar slechts zijn kleinzoon, zijn erfgenaam en naamgenoot! Echter, de oude man heeft een vijand. Zijn buren, de Oliveros, bestelen hem en ontroo- ven hem zijn vee en andere bezittingen. Te gen die vijanden moet het jonge meisje ook strijden en dat valt haar niet mee. Maar ze slaagt er uitstekend in. Haar persoonlijk op treden tegen den verwaanden Manuel Olive- ro is zoo tergend, dat deze steeds woeden- der wordt, zonder kans te zien, zich op „den jongen" te wreken, Inmiddels is de stamhouder der Oliveros, Roger Olivero uit Europa teruggekeerd. Men heeft hem onkundig gelaten van de invallen, plunderingen en rooverijen bedreven doorde benden van Manuel. Integendeel Manuel drukt hem op het hart, dat de Hernadez het aan zichzelf te wijten hebben, dat zij er mee begonnen zijn. Roger gaat op zekeren dag zwemmen in een vijvertje, waar Francesca zich veilig waande. Zij ziet zich genoodzaakt den haar onbekenden Roger te vertellen dat zij geen man, maar 'n meisje is. Een dag la ter, op't dorpsfeest, is deze kennismaking 'n groot struikelblok voor haar, daar zij zich dan weer als man, dan weer als meisje moet vertoonen. Roger en Francesca houden dol- veel van elkaar, doch Roger heeft den stam-! houder der Hernandez tot een duel uitge- daagd, om een inval op het terrein der Olive ros door de gauchos der Hernandez te wre ken. Francesco ziet zich hierdoor tegenover Roger geplaatst en weigert te duelleeren. Haar grootvader vat dit op als lafheid, zoo- dat zij den dans niet ban ontspringen. Ze duelleert met Roger, die haar verwondt. Het opgebonden hoofdhaar valt los, Roger rukt haar valsche snor af en bemerkt tot zijn schrik, dat Francesca en Francesco een en dezelfde persoon zijn Door de liefde der twefc voormalige aartsvijanden, verzoenen de Hernandez en de Oliveros zich na jaren van strijd. Een film met prachtige staaltjes van sport, van behendigheid, die de hoofdvertolkster als een vrouwelijke Douglas Fairbanks laat zien! BRIEFORDNERS-: PERFORAfEuFs". Alle soorten Opbergmappen. L. FRANKENBERG, Alkmaar. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Kleine Hartedief. Vanaf hedenavond wordt deze film in bovengenoemde bioscoop vertoond. Zij brengt ons in kennis met Lotte, een meisje uit het volk, dat door slechte voorbeelden op het pad der misdaad is geraakt. Het is reeds zoover met haar gekomen, dat zij met een medeplichtige een inbraak pleegt. Daar zij evenwel nog niet zoo snel en geroutineerd is, kan zij niet meer ontkomen als het twee- tal in de woning van Raoul Warburg wordt verrast. Deze laatste wordt zoo geboeid door de lieftalligheid van de jeugdige in- breekster, dat als in haar plaats een an- der wordt gearresteerd, hij besluit, Lotte onder zijn persoonlijke bewaking te stellen om te trachten haar te bekeeren. Dit blijkt echter niet gemakkelijk en de rolprent toont ons in tal van duideiijke beelden, dat dit hem verschillende ma- len in scheeve verhoudingen brengt. Naast Lotte brengt deze film ons in kennis met Yvonne, de zuster van War burg, die met hart en ziel aan het spel is verslaafd. Als zij aan een speler en verleicler een schuldbekentenis moet afgeven weet Lotte haar door een listige true te helpen. Door den samenloop van omstandigheden wordt zij door Raoul wederom van diefstal verdacht, wat de ze, die zijn liefdesdroom ziet vervagen, haar in heftige bewoordingen verwijt. Zij gaat heen en dwaalt gebroken van verdriet door de straten. Alles draait voor haar oogen in het rond, een auto nadert in razende vaart, een ongeiuk is niet meer te vermijden. De menschen, die ter hulp Snellen, dragen het bewus- telooze persoontje Raoul's huis binnen. Daar komt haar onschuld aan het licht en weldra volgt nu de verzoening, waardoor twee menschenkinderen elkaa voor het leven hebben gevonden. In deze aangrijpende film, die het de a.s. feestdagen zeker niet aan bezoek zal ontbreken, is Lilian Harvey een al- lerliefste Lotte en wij verwonderen ons er dan ook in 't geheel niet over dat Raoul Warburg (Werner Fuetterer) door haar lieftalligheid wordt bekoord. Dit Kerstprogramma, dat tot en met Donderdag vertoond wordt, bestaat ver der uit een belangwekkend journaal, een mooie natuuropname en een klucht, die de bezoekers eens hartelijk doet lachen. Kortom, een programma, dat de voile belangstelling verdient. LAKEROL-PASTILLES 50 ct. p. doos. Bij alle Apothekers en Drogisten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloo*heid verdiljven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7