Siacismeuw3 Provincsaal nieuws Kerk en school Telegrammen Ingszondsn stuktcen Londensch aanteekenboeb. rflNDERWET. /BURGEMEESTER en WETHOUDERS Van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secre tarie ter inzage is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van Gebrs. IJssels te Alkmaar, om vergun ning tot het uitbreiden van een meubel- makerij door bijplaatsing van een elec tro-motor van 3 P.K. tot aandrijving van een bij te plaatsen lintzaag, in het perceel Koningsweg Nr. 25. Bezwaren tegen deze nitbreiding kun nen worden ingediend ten Stadhuize dezer gemeente, mondeling op Maan- dag 7 Januari e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vodr of op dien tijd. Gedurende drie dagen voor gemel- den dag kunnen de verzoeker die bezwaren heeft ingebracht Secretarie dezer gemeente van zake ingekomen schrifturen nemen. Alkmaar, 24 December 1928. Burgemeester en Wethouders Alkmaar, A- F. THOMSEN, lo.-Burgemeester. R. VEENDORP, lo.-Secretaris. en hij op de de ter- kennis HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secre- tarie ter inzage is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van D. KAAIJK te Alkmaar om vergunning tot het oprichten van een houtzagerij en -schaverij, met plaatsing daarin van een electro-motor van 7K P.K. in het perceel Zeglis, Nr. 131. Bezwaren tegen deze oprichting kun nen worden ingediend ten Stadhuize dezer gemeente, mondeling op Maan- dag 7 Jannari e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk voor of op dien tijd. Gedurende drie dagen voor gemel- den dag kunnen de verzoeker en hij die bezwaren heeft ingebracht op de Secre tarie dezer gemeente van de terzake in gekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar. 24 December 1928. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, A. F. THOMSEN, lo.-Burgemeester. R. VEENDORP, lo.-Secretaris. BOND VAN VRACHTRIJDERS RECHT EN PLICHTEN. In het lokaal van den heer Koster, cafe „Graanhandel", Alkmaar, werd Zondagmid- dag-een vergadering gehouden door boven- genoemden bond. Dit was een buitengewone gecombineerde algemeene vergadering waar- in een bespreking plaats had over een afkap ping van de Paardenmarkt. Ook niet-leden waren uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. De voorzitter, de heer Hesselaar, opende de vergadering en heette alien hartelijk welkom inzond-rheid den heer Schenk, direc- teur van het marktwezen en ,de niet-leden en leden. Eenige niet-leden hadden aan de uit- noodiging gevojg gegeven. Er zullen er onder U misschien zijn, die de rechte bedoe'ing van deze bijeenkomst niet kennen maar de secretaris zal een en ander toelichten, zei spr. Deze, de heer Kroon te Heiloo, lichtte ver- vqlgens een en ander toe en zei-de, dat onge- veer een jaar geleden een verzoek door de vergadering is gedaan tot afkapping van een gedeelte van de paardenmarkt. Op de volgen- de vergadering kwam het onderwerp weer ter sprake en toen is door den secretaris een verzoekschrift gericht tot den Raad en een tijd later ontving spr. een verzoek om bij den Inspecteur te komen en later bij den directeur van het marktwezen en anderen doch het ver zoek werd niet inwilligbaar geoordee'd voor- al uit het oogpunt van onisiering. Toen heeft spr. met den heer van Gijzen, Breedstraat, gesproken en daar is ruimfe en de kosten zijn niet hcog. Thans is het voorstel em een twee- de centraal punt aan te vragen en hiervoor moeten handteekeningen verzameld worden. Hierna nam de eere-voorzitter het woord om nog eenige toelichtingen te geven. Spr bracht in herinnering dat Alkmaar met zijn smalle straten de wegen had noodig heeft Spr. heeft reeds lang gedacht dat de vracht- rijders eens in het gedrang zouden komen, doordat geen wagens op de openbare straten mogen staan. Vroeger toen er niet zooveel verkeer was en er niet zooveel vrachtrijders waren ging het goed. Maar thans looot het vast. Spr. spreekt de wenschelijkheid uit, dat twee of drie centrale punten worden aangewezen. Afkapping op de Paardenmarkt gaat niet uit verschillende oogpunten. Ook het Doeleveld is met te krijgen, daar dit terrein voor verschillende doeleinden steeds gebruikt moet worden. Bij den heer V. Gijzen is ruimte, ook de lo- kal.'teit bij den heer Breedt op de Paarden markt zou veel te verbeteren zijn. Hierop aansturen, dat moet het doel zijn, aesnoods met steun van de Kamer van Koop- handel. De onkosten van den vrachtrijder moeten zoo laag mogelijk worden. De goederen moe ten behoorlijk geborgen kunnen worden, voor ze vervoerd kunnen worden, daardoor wordt de naam van de stad Alkmaar hoog gehouden. De heer Schenk, directeur van bet Markt wezen, zegt vervolgens, dat hij deze verga dering bijwoont om eens te luisteren. 't Doet spr. genoegen eens te luisteren en nu kan de zaak van alle kanten bekeken worden. De vrachtrijders zijn voor Alkmaar van groote beteekenis. De middenstand heeft natuurlijk veel inte- resse bij deze zaak. De bedoeling van deze vergadering is, dat we nader tot elkaar ko men, dat we elkaar leeren kennen. Daardoor moet tot een oplossing gekomen worden. Spr. gelooft, dat wanneer we meer dan een cen traal punt hebben, we een goede oplossing hebben. Een goede oplossing is nog niet gevon- den, maar spr. zal er zijn best voor doen, De voorzitter dankt den heer Schenk voor zijn woorden. Een der leden vraagt of het de bedoeling is dat besturen de leiding hebben. Verder merkt spr. op dat wanneer twee vrachtrij ders op hetzelfde centrale punt staan en er komt een pakket zonder aanduiding van vrachtrijder aan kan dat aanleiding geven tot oneenigheid. De heer Schenk deelt daarop mede dat bij verordening geregeld moet worden dat aan de verzenders de plicht zal worden opgelegd dat op het adres vermeld staat met welken vrachtrijder verzonden wordt. Hierna ontstaat een drukke discussie over het voorgestelde plan om op de Breedstraat ook een centraal punt te vestigen. Opge- merkt wordt dat er geen beter punt is daar dit de meest stille straat is in het hart van de stad. Ten slotte merkt de secretaris op, dat de geest van de vergadering wel is voor de Breedstraat. Daarom stelt spr. voor een ver zoekschrift in deze richting te zenden aan den Raad. De heer v. d. Molen zegt, dat de oorspron- kelijke grieven komen van de Paardenmarkt en daarom zou spr. de vraag eerst beant- woord willen hebben, is het totaal onmoge lijk dat op de Paardenmarkt een overkapping komt. De heer Waal merkt op, dat de grieven van de Paardenmarkt zijn en ook van elders, dat de tarieven wetke de vrachtrijders moeten be talen veel te hoog zijn, werd vroeger 1. per week betaald; de kosten zijn nu wanneer er een paard bij is 5.10 per week, zonder paard f 4 10. Spr. dringt aan op een betere regeling in ceze. (Wordt vervolgd VERNIETIGING AFGEKEURD VLEESCH. Een eigeti destructor in den kring Barsingerhorn. Heden is officieel bekend geworden de goedkeuring door Ged. Staten van het besluit om in den kring Barsinger- horn een inrichting voor verwerking van afgekeurd vleesch te stichten. WARMENHUIZEN. Op de veiling in November 1928 werd aangevoerd: roode kool 1.049.350 K.G. (880.600 K.G.); gele kool 79.975 K.G. 94.200 K.G.)witte kool 700.125 K.G. (595.900 K.G.); Deensche witte kool 714.665 K.G. (232.200 K.G.); peen 21.200 K.G. (36.050 K.G.)bieten 375 K.G. (6875 I.G.); uien 103.250 K.G. (49.900 K.G.), nep 500 K.G. (500 K.G.); aardappelen 4625 K.G. (200 K.G.); bloemkool 27.700 st. (16.870 stuks). De tusschen haakjes aangegeven is de aanvoer in November 1927. De omzet bedroeg in November 1928 93.213.58 tegen 75.363.48 in Novem ber 1927. BERGEN. Bij beschikking van Ged. Staten dezer provincie d.d. 12 December 1.1. zijn inge trokken de logementsverguningen, door gemeld college indertijd verleend voor het „Oranje-Hotel", ten name van den heer J. Helsdingen en voor het perceel, voorheen bewoond door den heer S. Elte aan de Breelaan, alhier. Zaterdagmorgen geraakte aan den Bergerweg een paard, gespannen voor een driewielige kar en eigendom van den veehouder N. alhier, op hoi, in de richting Alkmaar. Ter hoogte van het cafe van den heer van den Berg geraak te een wiel van de kar af, wat niet belet- te dat het paard met het overige gedeel te van de kar doorholde. Bij den Meer- weg werd de wielrijder H. omver gewor- pen, tengevolge waarvan hij ontvellin- gen bekwam en het rijwiel vernield werd. Eerst bij de vroegere tolgaarders- woning kon het paard tot staan worden T gebracht. Wanneer men bedenkt dat de I Bergerweg 's Zaterdags druk bereden wordt is het te verwonderen dat niet meer ongelukken gebeurd zijn. Een au tobus, welke gepasseerd werd, kwam er gelukkig ook zonder schade af. Gevonden voorwerpen: Een zwarte jongensportefeuille, een paar bonte duifjes, een carbidlantaarn, een schoenmakersnijptang, een vermoe- delijk zilveren rozenkrans, een klein kindermesje, een bruine manchester jas. Aan de Rijks Handels-Hoogeschool te Turijn promoveerde op 21 Dec. j.l. met „Pieni voti Legali", de heer E. de Visser, zoon van den consul-generaal der Nederlandon te Milaan, tot doctor in de economische en handelsweten- schappen, op proefschrift „Le Indie Orientali Olandesi nel loro aspetto Ge ografico-Economico". Dit is de eerste publicatie over Ned. Oost-Indie in Italie Gedeeltelijk gecorrigeerd. Jonge dokter kamer Huisknecht„Nee meneer leullleton te lezen". ,Jan, is er werkelijk een patient in de wacht- die man komt ledere week om het (Passing Show). IN DE SLOOT GEREDEN EN VERDRONKEN. RIDDERKERK, 24 Dec. Hedenmorgen bemerkte de vrouw van A. v. d. Waal te Bolnes, dat in de sloot tegenover hare wo ning een hoofd boven water uitstak. Zij waarschuwde de politie, die het lijk van een manspersoon ophaalde, alsmede een rijwiel Na onderzoek bleek het te zijn J. van Persie, wonende te Hendrik Ido Ambacht. Daar het horloge van den verdronkene om tien uur is stil blijven staan, vermoedt men dat de man omstreeks dien tijd giste renavond in het water is gereden en ver- dronken. DIEFSTALLEN IN DIENST- BETREKKING. VEENENDAAL, 24 Dec. De gemeente- politie heeft hier een reeks van diefstallen ontdekt. Hieraan hebben zich schuldig ge- maakt de gezusters L., waarvan de eene als dienstbode en de andere als werkster sinds dertien jaar bij de familie H. in dienst zijn. Zaterdag zijn de beide vrouwen, die ten na- deele van genoemde familie groote partijen hoofdzakelijk huishoudelijke goederen heb ben gestolen, gearresteera. Reeds een groote autobus gevuld met de gestolen goederen, is door de politie weg- gehaald; de goederen zijn in beslag geno- men. Na een voorloopige bekentenis zijn de vrouwen in vrijheid gesteld. De diefstallen zijn over een tijdvak van 7 jaar gepleegd. EEN VEREERENDE ONDER- SCHEIDING. AMSTERDAM, 24 Dec. H. M. de Ko- ningin heeft aan het Nederlandsch Zangersverbond, dat kortgelcden zijn 75-jarig bestaan vierde, het praedicaat „Koninklijke" verleend, zoodat het zich voortaan noemen mag: „Konin- klijk Nederlandsch Zangersverbond". LANDELIJK COMITe VOOR DE OPENBARE SCHOOL. AMSTERDAM, 24 Dec. Zaterdag j.l. kwamen te Amsterdam afgevaardigden van verschillende Comite's voor de Open- bare School bijeen. In die vergadering werd besloten tot het stichten van een Landelijk Comite. Het doel is allerlei ge- gevens te verzamelen, die in den strijd voor de Openbare school van belang kunnen zijn. Bovendien zal getracht worden ge- meenchappelijk brochures en circulaires te verspreiden. Het bestuur werd als volgt samenge- steld: J. J. Feringa (Amsterdam), voorzit ter; P. van Thuyl (Amsterdam, Heeren- gracht 56), secretaris; J. ,H. Killing te Haarlem, penningmeester; G. H. Poelma te Groningen en S. J. Luteyn te Vlissingen. DE TOESTAND VAN DEN KONING. De verbetering duurt voort. LONDEN, 24 Dec. De verbetering in den toestand van den Koning houdt aan, hoewel, naar in hofkringen verklaard wordt, het herstel een uiterst langzaam verloop heeft. AMAN OELLAH'S STRIJD TEGEN DE REBELLEN. Een groot offensief op komst? KONSTANTINOPEL, 24 Dec. Naar uit Kaboul gemeld wordt, wordt aldaar in officieuze kringen verklaard, dat het Hof waarschijnlijk eerstdaags van kaboel naar Kandahar zal verhuizen. De moeder van den Koning is reeds te Kandahar aange- komen. Van welingelichte zijde wordt ver klaard, dat Aman Oellah de verplaatsing van het Hof heeft bevolen om Kaboel voor verwoesting te vrijwaren. De Koning heeft den Ministers medegedeeld, dat de strijd tegen de opstandelingen nog niet geein- digd is. Hij is voornemens binnen afzien- baren tijd een groot offensief tegen hen te beginnen. In de nabijheid van Kaboel zijn tal van arrestaties verricht, ongeveer 40 in getal. De gearresteerden wilden zich de stad la- ten binnensmokkelen en daar propaganda voor de rebellen maken. EEN NOODLOTTIG PARTIJTJE POKER. NEW YORK, 24 Dec. Een pokerpartij, die in West-Brooklyn gespeeld werd door een achttal personen, is op zeer tragische wijze geeindigd. Halverwege het spel dron- gen plotseling vier onbekenden met revol vers in de hand de kamer binnen met de be- doe' ng zich van het geld der spelers mees- ter te maken. Het gezelschap bood echter weerstand en daarop volgde een schiet partij, waarbij een speler gedood werd en een andere gewond. Een der andere spelers was het intusschen gelulct een revolver voor den dag te halen en twee der infringers neer te schieten. De anderen maakten zich toen uit de voeten. Een vierde persoon is nog om het leven gekomen, doordat hij te- miiaden van de door de schietpartij veroor zaakte opwinding dwars door een venster sprong; later werd hij deerlijk verminkt ^neden terug gevonden. BIJ VERSTOPPING, spijsverteringssfo- ringen, maagbranden, congesties, algemeen gevoel van onwel zijn, neme men's ochtends op de nuchtere maag een bias natuurlijk „Franz-Josef"-bitterwater. Volgens de in klinieken voor inwendige ziekten opgedane ervaringen is het „Franz-Josef'-water een uiterst weldoend afvoermiddel. Bij Apotheken verkrijgbaar. ERNSTIG AUTOONGEVAL. KEURTEN, 24 Dec. In een autobus van den dienst Wupper-Sieg heeft tusschen Bergisch en Gladbach een explosie in den carburator plaats gehad. Er werden 11 personen bewusteloos door de binnenstroo- inende gassen. Een geneesheer slaagde er- in de bewustelooze passagiers met behulp van een zuurstofapparaat tot het bewustzijn te brengen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: - Gerard, z.v. Gerhard Huisman en Lucia Klarenbeek. Afra, d. v. Adrianus Klaver en Johanna Kager. Geertruida Theresia d. v. Hendrikus Wentink en Geertruida van Westerop. Catharina Maria d. v. Gerar dus Erkamp en Anna Appelman. OVERLEDEN: Cornelis Elswijk 74 jaar. Naatje van Duijn wed. Jacobus Post 84 jaar. Maria Hooiboer gehuwd met Arie Timmer 73 jaar Op den 2en Kerstdag zal het Bureau van den Burgerlijken Stand geopend zijn van des voormiddags 1112 uur, tot het doen van aangifte van geboorte en overlijden. (bunen veruniwoordebikheid van dt Redat- tie. De opname in deze rubnek bewijst geens tins dot de redo eve er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur. De heer C. Rus Czn. (hier onbekend) doch zal wel J. Rus Czn., Tuindorp, moeten zijn, zal ik niet antwoorden. Indien men met iemand van gedach- ten wil wisselen moet men de persoon au serleux kunnen nemen en dat is niet het geval. Toch wil ik nog een zin uit het ge- wraakte epistel aanhalen waar de heer R. meent dat liet een vergadering van oprichters was. Ik meen dat het niet het geval was en sta in dit oordeel niet aljeen. M. i. was het een vergadering van personen die bij de oprichting te- genwoordig waren doch dit sluit niet uit dat er oprichters bij waren. Het m. i. zeer uitvoerige en z e e r z e- ker betrouwbare verslag van de V. V. V. contra H. A. B. is natuurlijk niet geheel volledig, doch zonder twijfel juist. Ik heb enkele personen, die men wel au seritux kan nemen gevraagd en die be- vestigden mijn meening. De taak van een correspondent op Heiloo is geen benijdenswaardige omdat enkele ruziemakers, die elkander een vlieg willen afvangen, zich altijd ver- ongelijkt gevoelen. Men beschouwt het als een sport om elkander onaangenaam te zijn. Nu prepareert men zich al weer op de vergadering van de V. V. V. welke 4 Jan. 29 wordt gehouden en nu reeds worden de hatelijkheden voorbereid en de pers ingelicht dat die of die zal worden „af- gedroogd". En geeft de pers geen ge- hoor aan die grieven tegen bepaalde personen dan is Holland in last. Zoo wordt hier het algemeen belang gediend zeer ten schade van de reputa- tie van overigens achtenswaardige per sonen die elkander niet kunnen" zien. Ook is het m. i. niet in het belang der gemeente, doch dit schijnt men over het hoofd te zien. Hoogachtend, G. SMITS, Correspondent. (Discussie gesloten. Red. Alkm. Crt.) vona aat dit vredesmaal moest plaats hebben in het paleis der natieen te Geneve. Het is een prachtig idee, dat maar niet ge- dachteloos moet worden verworpen. Het sue ces van zulk een vredesfuif kan verzekerd worden geacht indien de menschen, die vooi de opdiening verantwoordelijk zijn, slecbts v°ldoen aan een belangrijke voorwaarde De nuttigmg der schotels moet met liefst over- vloedig gebruik van de beste champagnes sa- mengaan. Nimmer betuigen wij nadrukkelii- ker en gevoehger dat wij vrienden zijn en nimmer schudden wij elkaar hartelijker en „klemmender de hand dan wanneer de geest van gouden geestrijken drank ons drijft wanneer „de diplomaten van alle landen" al'. dus eens per jaar broeders zijn in de vreugde en de verzadiging moeten zij voor hun fab °^?r°ed711jk b!ijven' ook wanneer zij no- t«eSd,>Sae!ieM aa" teMarS der mch' Van onzen Londenschen Correspondent. Gastronomische bevordering van vrcde. Mag ik aannemen dat monsieur Escoffier bij u even goed bekend is als in Engeland en Frankrijk? Hij moet worden beschouwd als de wereldkampioenkok voor lekkerbekken. En in Engeland schermt men even fiks met zn naam als met zijn menu's. De naam wekt ontzag bij alle restaurantkoks, even goed als bij alle menschen, die een zekere deskundig- heid hebben verkregen op het gebied van Fransche schotels in het bijzonaer en culi- naire heerlijkheid in het algemeen, door druk bezoek aan de beste restaurants hier. Toen ik eenigen tijd geleden eens in een res taurant in Soho twijfel uitsprak over de sa- qienstelling van een schoteltje, dat ik had besteld, kwam de gerant die zich mijn op- rnerking tot in het diepst van de ziel scheen aan te trekken met een dikke „dictionaire culinaire" aandragen. Hij wees met een vin ger, bevend van bewondering, op den naam van den samensteller op het titelblad, Mon sieur Eccoffier, en sloeg daarna den naam van het schoteltje op. Het bleek dat het ge- rechi inderdaad was samengesteld op de wi] ze, door het hoogste kok-gezag aangegeven, en ik haastte mij wel beseffend dat met Monsieur Escouffier's opvatting als getuige- nis mijn vonnis geveld was in nederigheid ongelijk te bekennen. Waarop de gerant met den Franschen glimlach der beminnelijkheid maar niet zonder superioriteit retireerde. Monsieur Escoffier heeft, geloof ik, zijn tweede vaderland in Engeland gevonden Daar hij een Franschman is kon Frankrijk het niet zijn. Hij is hier of komt hier. En de zer dagen heeft dit nu 83 jarig genie van de leuken zijn bijdrage geleverd tot verhooging van de kansen van durenden vrede op aarde, Het was ter gelegenheid van de kook- en voedseltentoonstelling, die hier is gehouden en waar de Fransche koks zich, getuige de prijstoekenningen, weer meester hebben ge- toond. Monsieur Escoffier voerde het woord aan een gala-diner en stelde voor dat er een internationaal jaardiner zou worden inge steld, waar de Eentente Cord'ale van de we reld met voedsel en drank zou worden beze- geld. De diplomaten van alle landen zouden aanzitten en de meest exquise plats en dran- ken zouden er de meest verheffende gedach- ten kunnen oproepen, tegelijk met het ver- langen in vrede samen te wonen. Esmffier Duur pleizier van den nacht. Eenige van de onthuliingen over het af« keurenswaardig gedrag van een paar Lon- densche politieagenten betreffen hun ver- standhouding met bestuurders van nacht- clubs. Dezer dagen is uit een aantal vragen en an woorden ln het Parlement over de poh lekwestie duidelijk geworden hoewel men het naadje van de kous met leerde dat leden van de Londensche po ihemacht voor groot bedragen waren om- gekocht door de nachtclub-menschen opdat «fraf/ntIC^ ^6n ,ln verboden uren onge- straft sterken drank zouden kunnen verkoo- P^P" P.e.ze oathulling heeft weer eens de baangsteHmg voor die clubs verlevendigd. En het is opvallend dat ze den laatsten tijd weinig aandacht meer krijgen De nachtclub- koorts schijnt uitgewoed te zijn. Een paar jaar geleden zagen geldmannen uit den Bal- kan, uit Gnekenland of uit Italie (het ziin o-e. ZTJ-A °Pd.e/danen van die naties die zTcb met dit bedrijf bezighouden( er niets in groo te bedragen te besteden voor inrichting van dansclubs voor den nacht, waar een tweedui- zend pleiziermakers onder dak konden ko- men De vreugde werd er tot vijf uur in den ochtend voortgezet, waarop de duur betalen- de gasten nog gelegenheid kregen een ontbijt te nuttigen Een flesch champagne kostte er zestig shilling; en een dubbele boterham. met een korstje verwijderd en een dun plak£ ham of tong er tusschen kwam op zes shil ling. Bij zulke prijzen moest de winst der on- dernemers dus wel aanzienlijk zijn, te meer daar zij niet veel zorg besteedden aan het in- teneui. De invaHen door de mannen van Scotland Yard, die voor die gelegenheid avondpakken aantrokken en de verzamelden gemakkelijk verschalkten in hun consumptH van geestrijk vocht na elf uur, brachten wat schiik in het nachclubleven van Londenaars en de in Londen vertoevende vreemdelingen. tn de buitenlandsche ondernemers, oordee- lend dat de gunstige tijd verliep, verlieten vaak het land. Maar ook het publieb begon genoeg te krijgen van de dure sandwiches en le duurdere „champagne" die nauwelijks aan let vermaarde product geparenteerd was. Intusschen kan „the man about town", die de stad en haar gelegenheden kent, u nog wel naar een honderdtal van zulke inrichtim gen brengen, die een wat hachelijk bestaan blijven voeren. De ingang wordt er bewaakt door een cerberus, die de detectives van Scotland Yard gewoonlijk van gezicht kent en tijdig kan waarschuwen wanneer van dien kant gevaar dreigt Maar van het zorgeloo- ze, uitbundige nachtpieizier, dat een paar jaar geleden wat onverwadit in Londen op- stak, is toch niet veel meer overgebleven. Wetenschappelijk spel. Nu spel algemeen zoo ernstig wordt op- gevat dat het nauwelijks langer spel kan worden genoemd omdat de inspanning en de studie er van gelijkstaan met die van een broodwinning, is er niets onlogisch in het streven, hier den laatsten tijd sterk merk- baar, de moeilijkheden van veler'ei spelbe- o-efening te verhoogen. Men zal hebben vernomen dat Capablanca een uitvoerig in- gezonden stuk heeft gepubliceerd in de .Times waarin hij betoogt dat het schaak- spel te gemakkelijk wordt en voor meesters althans ingewikkelder moet worden gemaakt door toevoeging van twee nieuwe belang rijke stukken aan elken kant, door uitbreiding van het aantal velden en dus ook door ver hooging van het aantal sionnen. Het voorbeeld van het spel der spelen staat niet alleen. Men is hier al sinds jaar en dag aan het reaetwisten over het gewicht en het vo lume van golfballen. Het golfspel is hier trouwens al sinds jaren tot een soort heilig beroep gerezen en de nieuwste officieele proef- nemingen met afmetingen en gewicht van golfba len hebben, naar algemeen wordt be- grepen, geen ander doel dan tenslotte een bal voor te schrijven die veel moeilijker zal zijn te behan delen en te rich ten dan het thans nog gangbare dingetje. Ook in de cricketwereld heerscht onrust van gelijksoortigen aard Het is het meest conservatieve en in zijn voor- schriften en beoefening meest verstai;de spel' van Engeland. Maar men Loort telkens stem- den die roepen om nieuwe bepalingen, die 't werk van den batsman en voora-l dat van den bow'er moeilijker moeten maken. Lawntennis moet spoedig volgen. Wedstrijdtennis duurt in de sets al veel te lang voor het geduM van een ongedurig modern publiek. En wanneer kampoenen als Cochet en Lacoste (de laatste houdt er een ineewikkelde machine op na- ten behoeve van ziin oefening) een school van spe'ers zul'en het ben geschapen, die elkaar over en weer niets toegeven zooals nu reeds naar Capablanca's oordeel met schaken het geval is dan zal men nieuwe moeilijk heden gaan zoeken. waarmpde de virtuozen althans eenin-en tijd zul'en moeten worstelen. Men kan ze'fs den tijd tegemoet zien dat een onweerstaanbare aanval op het voetbalveld ziin partij zal vinden in een ondoordrinrrbare verdediojng, in welk „hei doode punt" in voetbal ook zal molten worden overwonnen door nieuwe lastiq-heden en lish'gheden voor den gansr van „het bruine monster". Gil bert, wij'en de veimaarde Enge'sche libret tist, heeft in De Mikado indertiid al een mid- del aan de hand gedann om het biliartspel moeilnker te maken. Hij stFde voor dat het spel zou worden gespeeld met een kromme atretic, op een groen laken met bobbels en in- zinkingen en met eiervormige ballen. Indien men op de thans aangegeven en aangepre- zen wijze voortgaat, zullen sport en spel zoo wetenschappelijk worden dat wii liever voor vvxiKCtf.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 8