DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m Dagelijksch overzichi. Buitenland Dii Hammer besfaaf uit 2 bladea. Honderd dertigste Jaargang 1928 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonneraenfsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkraaar /2.franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewTjstiummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. D(»1DER»AG Telef.nr. AdmfnJstratfe 3. Telefoonnr. Redactie 33. Fostgiro 37060. PRUS DER GEWONE ADVERTENTIENi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsrnftnfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerty v/b HCRMs. COSTER 6 ZOOIf. Voordam C 9. Hoofdredacteun Tj. N. ADEMA. SCHADUWEN VAN DE TWEEDE DAWES-CONFERENTIE. Verrijkt Duitschland zich? De tweede Dawes-conferentie werpt haar schaduwen vooruit. Er zijn verschillende con- troverses aan den gang tusschen Parijs en Berlijn, die zich hoofdzakelijk draaien om de vraag, of Duitschland rijk genoeg is, om alle eischen van de Dawes-overeenkomst na te !komen; maar op den voorgrand staat een controverse tusschen den vroegeren minister yan financien, tegenwoordig senator, Fran coisMarsa! en de Duitsche plaatsen. Fran coisMarsal heeft een verklaring gepubli- ceerd onder den titel: Duitschland verrijkt rich. Hij heeft heel handig cijfers en opga- ven bijeen gebracht uit Duitsche publicaties, om het bewijs te leveren voor zijn bewe- ring. Het geschrift van FrancoisMarsal draagt het karakter van een preventieve pole- miek tegen eventueele wijzigingen in het Dawes-plan ten gunste van Duitschland. FrancoisMarsal tracht, met behulp van getallen, de in- en uitvoer van Duitschland, de' som der spaarbank-inleggingen, en derge lij'ke dingen meer, voor het jaar 1913 en dc- laatste jaren met elkaar te vergelijken, en te bewijzen, dat Duitschland op alle belang- rijke gebieden van zijn economisch en finan- cieel leven het voor- oorlogs-cijfer weer heeft bereikt, of zelfs overtroffen. Hieruit wordt de conclusie getrokken, dat de verwachtingen van het Dawes-plan zijn ingetreden; dit toch was uitgegaan van de veronderstelling, dat Duitschland economisch weer zou opbloeien, en dit zou nu nog veel grootscher zijn ge- beurd, dan men had verwacht, in ieder geval veel vlugger, dan men op zijn best had ge- hoopt. De gevolgtrekkingen laat Francois ge- deeltelijk over aan de openbare meening, ge- deeltelijk maakt hij ze zelf, om Duitschland het verwijt te maken van een stelselmatige over-industrialisatie, een politiek, die een nor male kapitaal-schepping voorkomt. Dit ziet hij niet .pas na dezen oorlog, maar al sedert 1871. Tegenwerping tegen zijn beweringen brengt FrancoisMarsal alle op een enke' punt terug; de tegenwerping van het gebrelc van kapitaal, die hij echter zoekt te weerleg- gen. Het Duitsche antwoord op het betoog van FrancoisMarsal, dat in ieder geval verle: delijk is, geeft de officieuze „Deutsche diplo- matische Korrespondenz". De agentuur stelt vast, dat de publicatie van Francois Marsal een vervalsching is van de werkelijke situatie. Duitschland, zoo wordt er te Berlijn ver- klaard, heeft zijn industrieele activiteit we1 verstrekt, maar niet op grond van econo- misch-politieke overwegingen, waarin Fran coisMarsal het streven wil zien naar eea suprematie De verste-rking is, integendeel, geschi'd op grond van een dwang, die is voortgekomen uit de afscheiding van zijn be- langrijkste landbouwoverschot-gefeieden; ver- der op grond van den dwang, welken de repa- ratie-eischen uitoefenen en ten slotte onder den druk van een compressie, die door de tegenstanders is uitgeoefend, door kolonien vestigingen in het buitenland, credieten en schepen weg te nemen. Het gaat hier om de voceino- en het behoud van die 20 millioen Duitschers, die, volgens een kwaadaardig woord uit den eersten tijd na den oorlog t' veel zijn .Maar voor hen moest uit het ver- kleinde staatsgebied en de beperkt ruwstof en voedings-basis door intensieveren arbeid de mogelijkheid worden gehaald, om te kun- nen bestaan. Wat de getallen aangaat, die door Fran coisMarsal onloochenbaar handig zijn sa- mengesteld, stelt de „Deutsche diplomatische Korrespondenz" het volgende vast: De cijfers van voor den oorlog zijn niet bereikt; (de op- gaven van FrancoisMarsal zijn nog niet voliedig, vooral niet op het gebied van kapi- taal-vorming, met eens van het spaar-kapi- taal) In twee opzichten staan de cijfers ge- weldig ten achter; het waarde-verlies van het geld en de duurte wordt Ver get en, die gemic' deld minstens 33 1/3 percent bedraagt. A dus de voor-oorlogs-cijfers met de helft vc hoogd warpn, zou pas dezelfde graad vc welstand zijn bereikt. Verder wordt er nie gedacht aan de externe en interne oorlogs lasten van Duitschland Tegenover deze optimistische getallen, die op een dwaalspoor leiden, staat het Duitsche werkeloozen-cijfer als een bewijs, dat de eco- nomische intensiteit nog niet voldoende is; verder het verschil in disconto- en rentevoet, wat de fijnste maatstaf is. In Frankrijk be draagt het bank-disconto 3 1/2, in Duitsch land 7 Het verschil in particulier dis conto, enz. is nog grooter. Van een verrijking kan dus voorloopig geen sprake zijn; er kan hoogstens woiden gezegd, dat de wanhopige economische situatie befrekkelijk is verbeterd De wet tot handelen wordt niet hoofdzakelijk gedicteerd door den meest primitieven dwang, om de bevolking werk te verschaffen en te voeden. Met reserves van de nationale econo mic. zooals Frankrijk reeds weer in hooge mate ter beschikking heeft, heeft Duitsch land tot nu toe niet eens een begin kunnen maken DUITSCHLAND. EEN ZWENDELAAR GEPAKT. De politie te Dusseldorp heeft een zekeren Paul Wiedemann gevat, die in de annalen van de Duitsche justitie bekend stond als de ergste huwelijkszwendelaar dien Duitschland ooit heeft gekend. In de laatste dagen had hij te Kassel „gewerkt". Hij had op 12 Octo ber een gemeubileerde kamer gehuurd en den volgenden dag verschenen in de couranten van Kassel acvertenties, waarin een jong ge- fortuneerd letterkundige verklaarde te willen huwen met een eveneens gefortuneerde jonge- dame. Den 15den October had Wiedemann reeds 253 brieven en 148 foto's ontvangen. Er waren ongeveer honderd anonieme brie ven bij, die Wiedemann in de papiermand wierp Aan alle dames die hadden ondertee- kend zond hij echter een fantatische levensbe- schrijving. Zonder verder antwoord af fe wachten bracht Wiedemann daarop de dames een bezoek. Op 16 October zocht hij zeven dames op, den volgenden dag kwamen ande- ren aan de beurt. Hij had een kalendertje waarop hij voor elken dag de namen had ge- noteerd van de dames die hij tusschen tien uu- 's ochtends en zes uur's avonds wenschte te bezoeken. Den eersten dag slaagde Wiede mann er reeds in drie dames op te lichten voor bedragen van 200, 180 en 110 mark De slachtoffers waren spoedig onder den in- druk van den eleganten jongeman en in drie we ken tijds had hij een bedrag van vijf dui- zend markt buitgemaakt, waarop hij ver- dween. ZELFMOORD EENER GYMNASIASTE Te Pankow heeft de 18-jarige Hildegard Schror, leerlinge der hoogste klasse van het gymnasium, zich met gas vergiftigd, daar zij niet tot het eindexamen kori worden toege- laten, hetgeen haar, bij het begin der Kerst- vacantie, werd medegedeeld. Op het meisje, dat zeer eerzuchtig was en wilde gaan stu- deeren, maakte dit zulk een indruk, dat zij on- middellijk zelfmoordplannen maakte en dit aan haar medeleerlingen mededeelde. Volgens een andere lezing zou Hilda de daad in een aanval van zwaarmoedigheid hebben gepleegd en zou deze niet in verband staan met de school. DE NADEELIGE DAMESSCHOEN. De heeren draaien er voor op Een groote schoenfabriek in midden- Duitschland zal in 1929 te Berlijn 120 nieu- we filialen openen, waarin alleen heeren- schoenen twintig procent goedkooper kunnen leveren, mits ze geen damesschoenen verkoo- pen. Immers de mode vraagt voor de dames elk jaar een anderen schoen. Enorm groot is vooral de verscheidenheid in kleuren. Alleen voor de aanstaande lente worden damesschoe nen in 45 verschillende nuances aangekon- digd. Op het einde van dit seizoen blijven de winkeliers zitten met een voorraad schoenen van modellen en kleuren, die niet meer gang- baar zijn. De heeren moeten het risico beta- len, dat de schoenwinkelier daardoor loopt. Een andere eigenaardigheid van de nieuwe winkels zal nog daarin bestaan, dat de koo pers op een verhooging plaats zullen moeten nemen, zoodat het personeel bij het passen der schoenen niet meer zal moeten knieien. ENGELAND. KONINGIN MARY VERLEENT GRATIE. Onder de stukken welke de Koningin met de andere leden van den Raad van State die den Koning tijdelijk vervangt geteaend heeft was er ook een, waarbij de doodstraf van San Dwe, een Birmeesch oppasser van oiifanten in den Londenschen dierentuin, in levenslange opsluiting is veranderd. San Dwe was schuldig bevonden aan den moord op een Indisch oppasser Sayaid Ali, ,;en hij met een voorhamer neergeslagen id. Zijn verdedigers hebben na zijn veroor- eling een verzoekschrift te zijnen gunste gediend, waarin feiten uiteengezet werden die ten tijde van de behandeiing van het proces nog niet bekend waren. DE TOESTAND VAN DEN KONING. Zijn gezonde levenswijze. Er wordt naar aanleiding van de ziekte van den koning in Engeland veel gesproken over zijn fysieke uithoudingsvermogen en zijn sterke zenuwgestel, die hem bij zijn strijd met de ziekte waaraan hij lijdt zoozeer te pas komen. Het publiek (aldus de ..Evening Stan dard") verneemt weinig tan zijn gezonde dagelijksche levenswijze in normale tijden en vaak werd aangencmen, dat hij vrij teer was wat zijn gezondheid aanging. Maar nie- mand, wiens zenuwgestel en algemeene ge- zondheidstoestand niet goed waren, zou zulk een vaardig schutter kunnen zijn als de ko ning, en fysiek gesproken leeft hij zeer rationeel. Zeifs in Londen krijgt hij heel wat oefe- ning in de open lucht, want behalve dat hij in Hyde Park rijdt, wandelt hij, als hij een half uurtje vrij is, in de tuinen van het Bu- ckingham-paleis. Hij is een uitstekend slaper en gaat, in te- genstelling met koning Edward, het liefst vroeg naar bed. FRANKRIJK. BOUWWERK INGESTORT. Te Saumur stortte een bijna voltooid be- tongeraamte van de nieuwe cavallerieschool in. Een groot aantal arbeiders werd meege- sieurd. Tot nog toe heeft men vier dooden en drie gewonden gevonden; men vreest ech ter, dat zich nog meer arbeiders onder de puinhoopen bevinden. De ramp te Saumur. Nader meldt men, dat er in totaal acht dooden geborgen zijn, terwijl vijf personen zijn gewond. Het ingestorte bouwwerk is geconstrueerd van gewapend beton en was een foods van 80 meter lengte en een hoogte van 20 meter, welke bestemd was voor het opbergen van automobielen, kanonnen en ander oorlogs- materiaa! van de. Cavallerieschool. Het ge- bouw was bijna voltooid en ongeveer 20 ar beiders waren nog met de inrichting van het interieur van het gebouw bezig, toen zij Maandagmiddag plotseling werden opge- schrikt door een dof krakend geluid van de wanden. Kort daarop stortte het dak en de muren als een kaartenhuis in elkaar. On- middellijk werd het reddingswerk ter hand genomen, waarbij vooral de leerlingen van de Cavallerieschool en de brandweer van Saumur zich onderscheidden. Vier der slachtoffers zijn Italianen, de andere vier Franschen. Te Saumur is als teeken van rouw elke openlijke viering van het Kerst- feest afgelascht. Nog twee instortingen van bouwwerken. Te Rijssel in Noord-Frankrijk stortte een huis in aanbouw in, waardoor drie arbeiders een schedelbreuk opliepen en in ernstigen toestand naar een ziekenhuis moesten wor den vervoerd. Ook uit het dorpje Sin-le-Noble bij Douani wordt gemeld, dat een huis in aanbouw in- stortte, waardoor drie arbeiders zwaar wer den gewond. DRUKKERIJ VERBRAND. Te Lille is een groote drukkerij, welke 2000 arbeiders in dienst had door brand geheel verwoest. De schade bedraagt ongeveer 4 millioen francs. VIER KINDEREN LEVEND VERBRAND. Een vrouw te Montreuil, die Kerst-inkoo- pen was gaan doen, had haar drie jongste kinderen achter gelaten onder de hoede van haar oudste dochtertje van vijf jaar. Toen zij bepakt en beladen naar huis terugkeerde, zag zij een groote menschenmenigte voor het brandende perceel, waaruit de brandweer juist vier verkoolde kinderlijkjes had gebor gen. DOODENDE TWIST. Tusschen voetballers en Spanjaarden Tengevolge van een woordentwist in het stadje Perpignan tusschen Fransche voetbal lers en eenige Spanjaarden, ioste een Span- jaard vijf revolverschoten op de voetballers, van wie hij een doode, en twee anderen wond- de. De toestand van een dezer is hopeloos. Men vreest dat de Spanjaarden de grens hebben overschreden. EEN LOODS INGESTORT. Vier dooden, drie personen vermis1.. Te Angers is een loods van gewapend be ton ingestort. Vier personen werden gedood, zes gewond, van wie drie zwaar. E>rie perso nen worden vermist. DE VROUW IN SPORTPANTALON. „Une femme en pantalon parmi des horn- mes en robe", aldus kenschetst het „Jour nal" het tooneeltje in het Paleis van Justitie, waar Mme. VioletteMorris, een bekende sportsvrouwe in een sportpantalon tusschen de advoca'ten in toga rondliep. Mme. ViolletteMorris kwam schadeloos- stelling vragen voor de smaad haar door Federation feminine sportive aangedaan Deze heeft n.l. geweigerd haar vergunning te geven uit te komen in de officieele wedstrij den op athletiek gebied of in de auto-rennen, zoolang zij zich in een pantalon vertoont, welke de sportbond in strijd met de con venances" acht. Mme. VioletteMoris echter is juist van oordeel dat de sportpantalon uit sportief oog- punt zeer doeltreffend is en decenter is dan de korte rokken der modeme vrouwen; zij meent dan ook door de houding der Federa tion in haar goeden naam te zijn geschaad- De zaak dient thans voor de rechtbank, waarbij mr. Henri Lot als verdediger der vrouw-met-de-broek-aan optreedt. NOODLOTTIGE BRAND. Een meisje en drie zuigelingen om- gekomen. Bij een brand, die een houten huis te Mon- treviel, bij Parijs, in de asch legde, kwamen een meisje en drie zuigelingen om het leven. BELGIe. SPECIALE ORDEMAATREGELEN. In de gevangenis te Leuven. Naar aanleiding van de betoogingen voor en tegen de Vlaamsche ontvoogdingsbewe- ging, welke dezer dagen te Brussel, Leuven en elders hebben plaats gehad, zijn, volgens Het Laatste Nieuws, de gendarmeriebrigades in de provincie Brabant geconsigneerd, ten einde op. het eerste bevel te kunnen uitruk- ken. Anderzijds werd in de gevangenis te Leuven, waar dr. Broms opgesloten zit, een sneciale bewakingsdienst ingericht die door dertig gendarmen wordt verzekerd. BELGISCHE ROEIBOOT aangevaren. Een loods en een helper gedood. Naar uit Oostende aan „de Crt." gemeld, is Dinsdag omstreeks 4 uur's middags een roeiboot van loodsboot no. 7 op zee door een Duitsch stoomschip, waarvan alleen gezien is, dat het te Hamburg thuis behoort, aange varen. Een loods en een helper kwamen om het leven; twee andere personen, die in de roeiboot zaten, konden slechts met moeite ge- red worden. Het Duitsche schip heeft zijn weg voortgezet, zonder blijk te hebben gege- ven, iets van het gebeurde te hebben opge- merkt. ITALIS. firmato cadorna. Naar aanleiding van het overlijden van maarschalk Cadorna wordt de volgende anecdote verteld: In 1915, toen Italie pas ten oorlog was gegaan en Cadorna het opperbevel over het leger op zich had genomen, verbaasden de ambtenaren van den burgelijken stand in ver schillende dorpen op Sicilie er zich over, dat de boeren, die aangifte kwamen doen van de geboorte van een kind, herhaaldelijk, wan- neer het een jongen was, den zonderlingen en onbekenden naam „Firmato" lieten in- schrijven. Toen een der ambtenaren eens vroeg wat dat toch wel voor een naam was, werd hem geantwoord: „Wel Firmato, zoo heet immers generaal Cadorna". „Generaal Cadorna?".,. „Leest u dan niet dfe dagelijksche bulletins uit het hoofdkwartier, die steeds weer ein- digen met „Firmato Cardona." Voor degenen, tot wien de grap niet aan- stonds mocht doordringen, zij gemeld dat „formato" beteekent „geteekend". Onder elk bul'etin stond: Formato Caderna, of wel „was geteekend" (w. g.) Cadorna ROEMENIe. EEN GEHEIM MUNITIE- EN WAPENDEPoT. Nadat men toevallig de aanwezigheid had ontdekt van groote hoeveelheden dynamiet in een steengroeve bij Botosani in Roemenie, stelde men een onderzoek. Daarbij vond men in het huis van een arbeider, die bij het be gin van het onderzoek de vlucht genomen had een groote hoeveelheid munitie en wa- pens, w.o. een machinegeweer, karabijnen en pistolen, 75 K.C. dynamiet en een hoop gas- maskers. De arbeider is intusschen gearres- teerd. Hij bleek betrekkingen te onderhouden met een Rus en een Bulgaar. Daar hij elke verk'aring weigert, weet men nog niet of het wapendepot voor een rooverbende of voor de communisten bestemd was. TURKIJE. VIJFTIG PERSONEN GEARRESTEERD. Een monarchistisch com plot. De correspondent van de „Times" te Kon- stantinopel seint aan zijn blad, dat de jus titie het grootste zwijgen over de reden van de arrestatie der 50 personen te Konstanti- nopel en Broessa bewaart. Het blad „Son Saat", dat te Konstanti- nopel verschijnt, vertelt echter dat het corn- plot door de familie van den vroegeren ka- lief Abdoel Mejid is op touw gezet. De doch- ter van Abdoel Mejid is onlangs getrouwd met Damad Ammed Bet Nami, een bekend Syrisch lei der. Ook zouden de prinsen Selim Effendi en Kerim Effendi, zonen van sultan Abdoel Ha- mid II in dit complot betrokken zijn. AFGHANISTAN. DE O'PSTAN'D TEGEN DEN KONING De plannen van Aman Oellah. Uit Kaboel wordt gemeld, dat Aman Oel lah Zondag vertegenwoordigers heeft ontvan gen van de stammen, die hem zijn trouw ge- eleven, voor wie hij een uiteenzetting heeft 27 DECEMBER W. M. H. PELS ZOON E L S Koorstraat 49/51. Tel 207. WIJNHANDEL. gegeven van zijn program voor de binnen- landsche politiek in de toekomst. De koning verklaarde, dat hij zijn hervormingswerk zal voortzetten en dat hij sterk genoeg was, om den opstand te onderdrukken. Binnenkort zul len zijn troepen een krachtigen aanval onder- nemen. Het vertrek van de koning naar Kan dahar is drie dagen uitgesteld. Aman Oellah had Zondag ook een onderhoud met den chef van de Generalen Staf, wiens maatregelen hij goedkeurde. Maandag-werd in de omge- ving van Kaboel weer een groot aantal per sonen volgens offieieuse berichten meer dan twee honderd, gearresteerd. Deze personen worden er van beschuldiga, met de opstande- lingen in verbinding te staan. Maandag zijn vier Europeesche vrouwen, drie kinderen en dertien Indische vrouwen en kinderen van de Engelsche legatie te Kaboel per vliegtuig naar Pesjawar gebracht. Gemelc wordt, dat de andere legaties gevraagd heb ben voor hetzelfde doel gebruik te mogen ma ken van de Engelsche goede diensten. Uit New Delhi wordt gemeld, dat het be- richt, dat de vrouwen en kinderen van de En gelsche legatie te Kaboel veilig te Pesjawar zijn aangekomen, met groote vreugde begroet is. Volgens officieele berichten is het Af- ghaansche hof naar Kandahar overgebracht, doch het is onmogelijk te zeggen, welke soort regeering er bestaat en of er zoowel door Kandahar als door Kaboel bevelen worden uitgevaardigd. Een ding schijnt vrij zeker te zijn, n.l. dat koning Aman Oellah niet versla- gen is, doch bezig is met zich in Kandahar steun te verzekeren ter verdediging van zijn zaak. Uit tal van aanwijzingen blijkt, volgens dit bericht, dat de revolutie in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan het feit, dat de koning de moellahs getrotseerd heeft,. het geen feitelijk begon met de rede, welke hij te Karatsji hield voor zijn vertrek naar Bombay. De overijlde wijze, waarop hij zijn hervor- mingen heeft ingevoerd met betrekking tot het onderwijs aan vrouwen, het slecht betaalde leger, de kosten, verbonden aan het bouwen van de nieuwe hoofdstad en het feit, dat vele hoogwaardigheidsbekleeders slechts kleine sa- larissen genieten, hebben tot de ontevreden- heid bijgedragen. Uit Pesjawar wordt nader gemeld, dat na de jongste gevechten te Kaboel het contact tusschen Pesjawar en de Britsche legatie te Kaboel is hersteld. Men gelooft algemeen, dat de officieele berichten van Afghaansche zijde den toestand te rooskeurig schilderen. Het staat echter wel zoo goed als vast, dat het eerste deel der gevechten tegen de opstan- delingen te Kaboel onder leiding van Aman Oellah zelf gewonnen werd. In het oos- ten, in de nabijheid van de Khyboer-pas, is de toestand nog critiek. De Koerdische pas tusschen Dakka en Dzjellalabad wordt nog door opstandelingen beheerscht. CHINA. KRUITMAGAZIJN IN DE LUCHT GEVLOGEN. In de nabijheid van Kalgan hebben kwaadwilligen een kruitmagazijn in de lucht doen springen, waardoor zeven-en-twin- tig soldaten gedood werden. De Chineesche autoriteiten zijn er tot nog toe niet in g- slaagd, de daders te arresteeren. ZWEDEN. GROOTE HOTELBRAND TE TIDA- HOLM. In een hotel te Tidaholm heeft op den eersten Kerstdag een hevigen brand gewoed, waaraan zes menschenlevens ten offer vielen. De brand vond in het hotelmeubilair rijkelijk voedsel, zoodat de personen, die zich op de bovenste verdieping bevonden, zich niet tij- dig genoeg konden redden. Toen het de brandweer gelukte, door de vlammen heen te dringen, konden nog slechts zes verkoolde lijken geborgen worden. De brandweer kon niet voorkomen, dat ook een belendend ge bouw door het vuur werd aangetast en geheel uitbrandde. AMERIKA. GROOTE HOTELBRAND IN DEN STAAT OHIO. In het Parkhotel te Akron (Ohio) brak door onbekende oorzaak een brand uit, die zich spoedig over het geheele gebouw had uitgebreid. Het hotel wordt voornamelijk bewoond door arbeiders en employees van ae in de nabijheid liggende gummifabriek. Doordat er een paniek uitbrak konden zes personen zich niet meer in veiligheid bren- gen en verbrandden levend. Een groot aan tal bewoners liep min of meer zware brand- wonden op. Het hotel brandde geheel uit f I •vi I GOURANT IIWHWlMMMWIItW UA.VT< - 1

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1