DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Bewaarschool opnieuw in de verdrukking. Uit het PaHement Binnenland Ho. 30? Dif Hummer besfaaf urf 3 bladea Honderd dertigste Jaargang 1928 Ibonncmcntsprijs Wj vooniitbetollng per 3 mnanden f2.-, ft-. per post r3.50. Bewljsn. 5 ct Advertcnticpr. 25 ct p. ref-el, grootere letters nnnr nTnnt..„t Uneven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.Ii. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. n-t.-e- j(0, 33, Direc'eur: C. KRAK. Hooldredacteur Tj. N. ADEMA. Wij behoeven na alles wat daarover in de laatste jaren reeds geschreven is, niet meer te verkondigen, dat het onderwijs duur is. Ais er op onze begrooting geen hoofdstuk „On- derwijs" voorkwam, zouden de Alkmaar- sche burgers heel wat minder belasting heb- ben te betalen. Maar daaraan is nu eenmaal niets te ver- anderen. Het kind is de toekomst en het is een eisch van den tijd geworden, dat kind een zoo goed mogelijke opvoeding te geven opdat het beschavingspeil van ons volk in de toekomst steeds hooger opgevoerd zal kun- tien worden. Het onderwijs met alles wat daaraan vast- zit, schoolgebouwen, saiarissen, pensioenen en leermiddelen is langzamerhand geheel voor rekening van Rijk en Gemeenten geko- men. Het is door particuheren niet meer te organiseeren omdat het zonder overheids- huip eenvoudig niet meer te bekostigen is. Maar hier en daar, waar de wet nog geen verplichtigen oplegde, zijn belangstenende ouders ot stadgenooten, die zich in het bij- zonder voor onderwijsvraagstukken interes- seeren, toch nog aan het schooltje-spelen en met name voor het Voorbereidend Lager Onderwijs, kortweg het Bewaarschoolonder- wijs, worden hier en daar nog moedige bur gers aangetroffen, die het met eenigen finan cieelen gemeentesteun nog aandurven een ver- eeniging met daarbij behoorende scholen in stand te houden. In Alkmaar maar laten wij er dadelijk bijzeggen in den goeden ouden tijd is dat lange jaren goed gegaan. Het „Nut", heeft hier destijds een Bewaar school in het leven geroepen, die zelfs over een eigen gebouw beschikte en, waar de sa iarissen klein waren en er op bevoegdheid minder dan op geschiktheid gelet werd, bleek het mogelijk de zaak jaren lang te finan ciered Totdat ten slotte de eischen van dezen tijd zich deden gelden, de uitgaven steeds hooger werden en, als wij ons goed herinneren, het bestuur genoodzaakt werd in financieel op zicht langzaam maar zeker het eigen school- gebouw op te eten, waarna het te voorzien was, dat er daarna niets meer voor verdere consumptie zou overblijven. Er moest, toen de school niet langer in stand gehouden kon worden, een regeling met de Gemeente worden getroffen. De ouders van vele leerlingen en de afdee- Aig Alkmaar van Volksonderwijs welke afdeeling nog een tweede Bewaarschool ver langde hebben toen bepleit, de school voor verdere exploitatie aan de Gemeente over te dragen, waarna de meerderheid van het Col lege, namelijk de burgemeester en de heeren Ringers en Thomsen den Raad in het begin van 1926 hebben voorgesteld om de zaak maar op zijn beloop te laten, waardoor dus de Bewaarschool, die met de veel te kleine gemeentelijke toelage niet bestaan kon, een voudig zou worden opgeheven. De voorstanders van het behoud der school, en dat waren natuurlijk de raadsleden der linkerzijde, kregen op dat critieke moment plotseling hulp van onverwachte zijde, na melijk van den heer Kusters. Voordien waren de heeren Leesberg en Westerhof, na lang loven en bieden, reeds tot de conclusie gekomen, dat men de school zou kunnen behouden, wanneer voor elken leerling van de bijzondere voorbereidende school 60 procent vergoeding gegeven werd van het bedrag dat een leerling der openbare school de gemeente zou kosten. Maar desondanks stelden B. en W. den financieelen toestand zoo somber voor, dat het er werkelijk naar uit zag, dat de kinde- ren naar huis gestuurd zouden worden en de school zou worden geeloten. Zooals gezegd, kwam er plotseling hulp epdagen toen ridder Kusters zich in bet strijdperk begaf en in een oogenblik had deze machtige strijder met gevelde lans heel wat edelachtbare tegenstanders uit het zadel ge- licht. Al die kostbare berekeningen verklaarde hij overbodig. Hij stelde voor de school in particuliere handen te laten, het aantal kin deren tot 48 per klas op te voeren, het maxi mum leergeld te verhoogen en dan f 36 per kind te subsidieeren, welk bedrag dan ook aan de bijzondere bewaarscholen gegeven moest worden, welke tot dusver maar 20 per kind ontvingen. Deze regeling was bijna 50 procent goed kooper dan die welke B en W. bij instand houding der school noodzakelijk hadden ge- oordeeld en het slot was, dat men ze accep- teerde, nadat B. en W. de voorstellen zonder meer hadden overgenomen. 29 DECEMBER Het is nadien steeds een lijdensgeschiede- nis gebleven. Niet wat de belangstelling voor de school en het aantal leerlingen betreft, want dit laatste werd zoo groot, dat het bestuur wel- dra naar meer leslokalen moest uitzien en zelfs aan B. en W. verzocht heeft een paar ongebruikte lokalen van de Nieuwe Doelen te mogen huren. De Christelijke School in de Doelenstraat had reeds lang een begeerig oog op het ge bouw der Openbare bewaarschool geslagen Dit is vlak naast die school gelegen en men zou dus in het centrum der stad een en ander prachtig kunnen combineeren. Met het oog daarop achtte het bestuur in de toekomst twee nieuwe Openbare Bewaar scholen noodig, die elk ruimte zouden bieden aan plus minus 200 kinderen, e6n in of bij de Emmastraat en de tweede in of bij het Stationskwartier, zoodat den kleuters een al te groote dagelijksche wandeling bespaard zou kunnen blijven. Dat waren rooskleurige toekomstplannen, maar intusschen bleek het gemeentebestuur allesbehalve bereid om daaraan spontaan zijn medewerking te verleenen. In hetzelfde jaar waarin de heer Kusters als een moderne Sint Joris alle bewaarschool verslindende draken had doodgestoken, stel de hij in de financieele Commissie voor, de subsidie voor het Bewaarschoolonderwijs met 5 per kind te verminderen en B. en W., met uitzondering van den heer Westerhof, waren daar blijkbaar heel spoedig voor te vinden. Ten slotte is de subsidie daarna in 1927 met f 2.50 per kind verlaagd en dus op 33.50 gebracht, waarna het nieuwe be stuur een jaar met lofwaardig enthousiasme voor de goede zaak getracht heeft het hoofd boven water te houden. Er wordt op het oogenblik op twee plaat- sen onzer stad Openbaar voorbereidend on derwijs gegeven, namelijk nog steeds in de oude school in de Doelenstraat en in een drie- tal lokalen van de 9e Gemeenteschool in het Rochdale-kwartier, welke-evenwel het vol gend jaar ontruimd moeten worden, daar zij dan voor het gewone Lager onderwijs noodig zullen zijn. Een conflict tusschen bestuur en onderwij- zend personeel kunnen wij hier buiten be- schouwing laten, daar dit meer de verplaat- sing van leerkrachten betrof en wij hier hoofdzakelijk den financieelen toestand wil- len bespreken. Slechts dient vermeld, dat dit conflict den vroegeren voorzitter, den heer Cloeck, aan leiding gaf als zoodanig af te treden, waar na hij door het bestuurslid den heer Voort- hub'sen werd vervangen. Ook dit bestuur heeft, met den heer Evers als secretaris en den heer Teeling als pen ningmeester, getracht van elk dubbeltje een kwartje te maken, maar het is, ondanks de strengst doorgevoerde bezuiniging, niet ge lukt tot een sluitende exploitatierekening te komen. Men had hier aan buitengewoon zware eischen te voldoen. Allereerst had de nieuwe subsidieregeling de verplichting gebracht dat de leerkrach ten bevoegd moesten zijn en waar de school tot dusverre hoofdzakelijk onbevoegde as- sistenten in dienst had, is het duidelijk, dat aanstelling van bevoegde krachten ook de daarmede overeenstemmende saiarissen noodzakelijk maakte, wat de uitgaven be langrijk verhoogd heeft. Bovendien moest voor een behoorlijke pen- sioenrege'ing gezorgd worden. De verzekering voor het hoofd der school was absoluut cnvoldoence. Haar was na volbrachten diensttijd slechts een pensioen van 500 gewaarborgd en het bestuur heeft dit op 1000 gebracht, maar moest daarvoor natuurlijk een hoogere premie betalen, die op den leeffijd welke het hoofd der school thans bereikt heeft, een zeer groot offer eischt. Desondanks heeft het bestuur, o.i. terecht, gemeend geen schoo' in stand te mogen hou den ten kostte van het personeel en het is slechts te waardeeren, dat het bij zijn finan cieelen opzet met een goede rechtspositie van de onderwijzeressen heeft rekening gehouden Er is toen een nieuw schoolbestuur ge- vormd, waarin ook leden van het oude be stuur zitting hadden en al was het voortbe- staan van de Bewaarschool nu verzekerd, toch bleek al spoedig, dat met de beschikbare gelden uiterst zuinig moest worden omge- sprongen. Inmiddels bleek meer en meer hoe de schoo' gewaardeerd wordt en werkelijk in een behoefte voorziet. Daalde het aantal leerlingen iets in de Doelenstraat waaraan het oude 'gebouw wel debet zal zijn het steeg snel in het Rochdalekwartier, waar ook reeds vele kinde ren van gegoeden stand werden ingeschreven en op het oogenblik is in beide scho'en een kindertal van resp. 190 en 100, die van het Openbaar voorbereidend onderwijs profitee red Geruimen tijd liet het schoolbestuur niets van zich hooreu. maar het was te verwach- ten dat het exploiteeren van een school met alles wat daaraan tegenwoordig vastzit. door particulieren op den duur niet mogelijk zou b'ijken, al heeft de bijzondere bewaarschool waar men door voortbouw op den ouden toe stand niet voor zulke tegenva'lers te staan komt, nog het yoordeel, dat men daar blijk baar in veel mindere mate voor de toekomst van het onderwijzend personeel heeft te zor- gen. In November j.l. heeft het schoolbestuur opnieuw een noodkreet laten hooren. Toen is namelijk een adres aan B. en W. gezonden waarin vverd medegedeeld, dat de exploitatie der school over dit jaar met een tekort zal sluiten, al zal men trachten dit, o.a. door het organiseeren van een verloting, zoo klein mogelijk te maken. Door ge'eidelijke vervanging van de as- sistenten door bevoegd personeel stegen de salarisuitgaven die in 1926, in 1927 en in 1928 resp. 4030 (voor 8 maanden), 5141.61 en f 7100 bedroegen, terwijl de saiarissen voor het volgenci jaar op 7650 be groot zijn. Om aan de eischen inzake een goede rechts positie te voldoen was het bestuur verplicht voor alle onderwijzeressen een levensverze- kering te s'uiten, waarvoor het vorig jaar 1134 en dit jaar 1630 moest betaald worden Meerdere salarisuitgaven en uitga ven voor pensioenspremie vergden in totaal 3500. Het tekort over dit jaar ten bedrage van circa 500 zal waarschijnlijk volgens toe- zegging nog worden aangezuiverd, maar het bestuur ziet geen kans de tekorten over vol- gende iaren te dekken. Reeds nu shut de begrooting met een te kort van 1070 en nog vele nieuwe uitga ven staan te wachten. De periodieke salarisverhoogingen vragen in J 930, 1931 en 1932 te'kens f 500. Dan heeft het hoofd der school de leef- tijdsgrens bereikt en treedt haar pensioen in, waarvoor een bedrag van 932.75 jaarliiks aan premies minder betaald behoeft te wor den, terwijl ook het totaal bedrag der saia rissen dan met plus minus 300 zal vermin deren door aansteFing van een hoofd op la ger salaris. zoodat dan een bedrag van 1200 vrij komt. Het bestuur kan geen andere bronnen vin den om in de tekorten te voorzien en het verzocht daarom voor de jaren 1929 tot en met 1932 een hoogere subsidie van resp. 3.50, 5. 6.50 en 8 per kind en per jaar, waardoor deze resp. 37, 38.50, 40 en 41.50 zullen worden. Na 1932 kan de subsidie weder terugge- bracht worden op 37 per kind, zooals thans voor 1929 verzocht werd. De meerdere uitgaven voor de gemeente zullen dan vanaf het volgend jaar tot en met 1932 resp. 900, 1300, 1700 en 2000 bedragen, en daarna voortaan plus minus 900, waarbij uitgegaan wordt van de ge- dachte, dat het aantal leerlingen ongeveer 260 bedraagt. Er wordt geen subsidie-verhooging voor het geheele tekort gevraagd, want het bestuur vertrouwt zelf nog eenige dekking te kunnen vinden. Ten slotte zij vermeld, dat de contribeties in 1926 620, in 1927 1124 en dit jaar tot 1 November 1000 bedroegen. De begrooting voor het vo'send iaar geeft een totaal bedrag-aan inkotroier n uifcaven aan van 14450. Op 17 Decembe- j.l. werden B. en W op nieuw aan de bewaarschool-debacle her- innerd toen het bestuur mededee'de, dat door onvoorziene omstandigheden, het jaar- lijksch tekort nog 600 meer is dan geraamd werd. Het bestuur verzocht B. en W., met het oog hierop, de voor de pensionneering- en myaliditeits-verzekering verschuldigde pre- rnien voortaan voor rekening der gemeente te will en nemen en vroeg tevens voor den aanvang der Kerstvacantie in afkorting van de subsidie van het volgend jaar een bedrag van 600 om de saiarissen van het personeel over de maand December te kunnen beta'on. waaraan g"w»enfe inmid dels voldaan heeft. Het nog steeds ontbreken van eenige toe- zegging van gemeentelijken financieelen steun heeft het bestuur Donderdagavond een ledenvergadering doen uitsehrijven waar in het te kennen gaf ontslag te wil'en ne men, daar het geen kans zag met eigen krachten de school langer in stand te houden Voor het verloop dier verga-dering en de daar gevoerde besprekingen kunnen.wij naar het uitvoerige vers'ag in ons nummer van gister verwijzen. Na aandrang van den heer Westerhof en anderen om het daarheen te sturen, dat de gemeente de schoo! overneemt, is het bestuur ten slotte met eenige voorstellen gekomen, welke door de vergadering werden overge nomen en welke op het volgende neerkomen. 1. Het bestuur bliift tot 1 April aan 2. De school wordt ges.'oten met'l April en aan het perjoneel wordt op 1 Januari me degedeeld, dat het met ino-ang van 1 April wordt opo-ezegci en nog drie maanden op wacht<re1d zal wooden gesteld. 3. Aan de gemeente zal gevraagd wor den. de school met ingang van 1 April met het personeel over te nemen. Het staat er op het oogenblik dus zoo voor, idat de school zal verdwijnen, tenzij de ge- jmeente zooals op vele plaatsen al ge- schiedt het Bewaarschool-onderwijs voor c'gen rekening wil nemen. Het betreft hier geen bezuiniging doordat i verschil'ende scholen worden samengevoegd en het onderwijs daardoor niet noemens- waard heeft te lijden, het betreft de opheffing van een openbare school, die, wat het leer- lingental betreft, een allesbehalve kwijnend bestaan heeft. Een school waarvan het feerlingental steeds wordt uitgebreid, een onderwijsinrich- ting welke in breeden kring gewaardeerd wordt, dreigt thans aan te weinig financieele medewerking van het gemeentebestuur ten offer te zullen vallen. Wij behoeven hier niet te verzekeren, dat wij dit van ganscher harte betreuren en dat wij gaarne zoo krachtig mogelijk willen deel- nemen aan de voorgenomen actie om dit onheil te voorkomen. De Openbare bewaarschool heeft kinderen van elken stand, zij verzacht den overgang van het onbezorgde kinderleven naar de school en wischt de grenzen er tusschen uit en deze nuttige en veler sympathie wegdra- gende insteTing dient men de levenskans te geven welke haar in alle opzichten toekomt. Allen die het openbaar onderwijs een goed hart toedragen, zullen moeten medewerken den tegenstand welke mogelijk in den Raad tot uiting zal komen, te overwinnen en deze school door gemeentelijk beheer de plaats te geven waarop zij in den loop der jaren recht heeft gekregen. Laat nu ook de Vrijheidsbond toonen, dat hij een partij is, die in deze moeilijke tijden pal staat voor het behoud van onze open- bare scholen. Laat men daar nu niet, zooals reeds vroeger gebeurde, alles maar rustig overlaten aan het inzicht van de vertegen- woordigers in onze raadszaal, maar laat men dezen duidelijk kenbaar maken, dat het de wil der plaatselijke afdeeling is, dat de beide raadsleden dezer partij aan de zijde van hen staan, die in den Raad steeds voor de belangen van het Openbaar Onderwijs hebben gestreden. Zoo al'een kan een meerderheid gevormd worden en. zal men rekening kunnen hou den met den duidelijk uitgesprbken wil van een groot deel onzer ingezetenen, die deze neutrale en reeds jaren lang gewaardeerde onderwijsinrichting voor onze gemeente wil len behouden. Den Haag, 28 Dec 1928. Men klaagt wel eens over de traagheid van de staatsmachine, maar een der raderen daarin, de Eerste Kamer, heeft er soms slag van met een snelheid te werken, waaraan an dere regeeringslichamen zich mogen spiege- len. Amerikaansch snel is het bijvoorbeeld ge gaan met de zaak van het spreekgestoelte. Gisteravond deed de Huishoudelijke Com missie het voorstel om evenals in de Tweede Kamer in de vergaderzaal een spreekgestoelte te doen plaatsen. Hedenmorgen werd dit zonder discussie goedgekeurd en het nieuwe meubel deed onmiddellijk zijn iutocht in den Senaat en kreeg een plaats achter de steno- grafentafel. Weldra had een der sprekers er beslag op gelegd en toen toen werd het weer in een hoek gezet. Wat het heeft mis- dreven weten we niet, maar het is heden niet meer in gebruik geweest. Nog een voorb-eeld van de snelle werk- methode waarvan de Eerste Kamer soms be- wijs levert. Er was voor heden een omvang- rijke agenda opgesteld, zoo omvangrijk, dat er van een avondzitting werd gemompeld. Maar om kwart voor vijven stonden de hee ren alweer op straat. Als men van vlug wer ken wil spreken! Van de vijfentwintig punten, welke de agenda bevatte. gingen er al dadelijk dertien onder des voorzitters hamer door. Ze waren dan ook niet veel zaaks. Het eerste punt, dat tot ernstige gedachtenwisseling aanleiding gaf, was de verlenging voor een jaar van de tijdelijke opheffing van den ten onzent be- staapden vaccinedwang nu de commissie, die moet adviseeren omtrent den samenhang van de inenting met gevallen van hersenverlam- ming bij kinderen, nog niet gereed is met haar definitief rapport. De heer Rink (VB.) was daar zeer tegen gekant en betoogde onder meer, dat dit opscnortingswetje overbodig was, daar toch ten gevolge van het amende- ment-Bijleveld, door de Tweede Kamei aan- vaard, ieder ouder ook om andere dan gods- dienstige redenen bezwaar tegen inenting van zijn kind kan maken. De spreker vreesde vooral, dat op den duur deze opschorting een afschaffing zou worden en dit achtte hij in het ernstig nadeel van de volksgezondheid. Hij vond bestrijding bij den heer Diepen- horst (A R.) en minister Slotemaker de Bruine, die beiden betoogden, dat er door deze tijdelijke opschorting niets gewijzigd wordt in het hier te lande bestaande stelsel, doch dat het niets meer dan billijk is, dat zoolang de commissie niet volkomen gereed is met haar arbeid, men niet doorgaat met de toepassing van een regeling, welke misschien groote gevaren in zich sluit voor de jonge kinderen, die nog niet zijn gevaccineerd. De heer Rink liet zich niet overtuigen, doch de meerderheid der Kamer steunde den minister: met 21 tegen 7 (linksche) stemmen werd het opschortingswetje goedgekeurd. Het volgende ontwerp, dat aanleiding tot gedachtenwisseling gaf, was de nieuwe re geling omtrent de toekenning van het mijn- recht aan de gemeenten, waarin de mijnen zijn gelegen. In beginse) had evenwel nie- mand bezwaar tegen de regeling, men was het alleen niet eens over het karakter van het mijnrecht, terwijl de heer De Gijselaar (C.H.) zeer terecht de opmerking maakte, dat de regeling allicht van slechts tijdelijken aard zal zijn, daar bij de tot stand koming van een betere regeling van de financieele verhou- ding tusschen rijk en gemeenten, de mijnge- meenten voldoende uit de gemeentefondsbe- lasting zullen trekken om dit mijnrecht niet meer .noodig te hebben. Het ontwerp op de belegging van gelden- van Rijksfondsen- en instellingen, waarbij onder meer 'n Centrale Beleggingsraad in het leven wordt geroepen, die moet zorgen, dat de beleggende lichamen elkander niet in de wielen rijden, heeft principieele bestrijding gevonden bij de heeren De Gijselaar (C.Hi) en Van Embden (V.D.) In het bij zonder had de heer Van Embden er bezwaar tegen, dat in de wet voorgeschreven wordt, dat de be legging in binnenlandsche waarden moet ge- schieden. Dat achtte hij een gevaar voor de belegde gelden, zelfs noemde hij het een stuk socialiseering van het kapitaal Minister De Geer heeft uiteengezet, dat het ontwerp uit- gaat van een volkomen gezonde gedachte en dat er voor de fondsen geen enkel gevaar in is gelegen. Intusschen is het ontwerp aan- genomen. Met de heeren Van Embden en De Gijselaar als tegenstemmers. Ten slotte is de wijziging der Onderwijs- wet, waarbij o.a. de leerlingenschaal van 1920 wordt hersteld en de assistenten weer uit de onderwijsorganisatie verdwijnen. na een paar opmerkingen van den heer De Jong (R.K.) goedgekeurd. Tot 8 Januari 1929 is de Kamer uiteenge- gaan; vermoedelijk krijgen we dan de be handeling der Staatsbegrooting. HET TELEFOON-VERKEER MET NEDERLANDSCH-INDIe. Gesprek van H. M. de Koningrn- Moeder met mevr. De Graaff. Zooals reeds vroeger is medegedeeld zal het radiotelefonisch verkeer met Ned.-Indie 8 Januari a.s. voor het pu- bliek worden opengesteld. De proefgesprekken zullen op 7 Jan. Worden besloten met een koninklijk woord. H. M. de Koningin-Moeder zal dan des middags te ongeveer 2 uur. spreken met mevrouw De Graaff, echtgenoote van den Gouverneur-Generaal, die. .na.meijs de vrouwen uit Ned.-Indie, welke heb ben bijgedragen tot het geschenk, dat; H. M. bij gelegenheid van haar a,s. jubi- leum zal worden aangeboden, verzocht heeft haar gelukwenschen in verband met dit jubileum langs dezen weg aan H. M. te mogen overbrengen. Nadat H. M. den wensch te kennen zal hebben gegeven, het gesprek te be- eindigen, zullen in de ontvangkamer eenige hoofdambtenaren vanden P. T. T. dienst aan H. M. worden voorgesteld. Vervolgens zal de officieele opening van den nieuwen dienst plaats vinden door den Minister van Waterstaat in een gesprek met den Gouverneur-Gene raal, waarna minister Koningsberger de telefonische verbinding, als eerste Ne- derlandsche burger, plechtig zal sluiten, eveneens door een gesprek te voeren met den gouverneur-generaal jhr. De Graaff. De gesprekken aan deze zijde zullen worden gevoerd in de studio van het hoofdbestuur der posterijen en telegra- fie te 's-Gravenhage. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES. Men verzoekt ons opname van het volgende: Alle koloniehuizen van het Centraal Genootschap, behalvt het Boschhuis te Nunspeet, zijn wederom gedurende eeni ge weken gesloten voor de noodige her- stellingen. Bij voldoende deelneming en daar is bij de onbetwistbaar gunstige resul- taten van de winterverpleging wel haast niet meer aan te twijfelen zullen de volgende tehuizen hun deuren weer openen voor een breede schare zwakke kinderen. Huis Heelsum op 17 Januari, het Ri- vierhuis te De Steeg op 18 Januari, Het Noorderhuis te Hoogeveen op 19 Jan.. Kerdijk en Zwartendijk te Egmond aan Zee op 31 Januari, het Emmakinderhuis te Wijk aan Zee op 1 Februari en Ons Genoegen te Oostvoorne op 8 Februari of 15 Maart, terwijl zoo noodig ook het Zeehuis te Bergen aan Zee 2 Maart opengesteld kan worden. Het lOde huis, nl. Veluwezoom, wordt dezen winter verbouwd en ingericht voor 100 kinderen. Aan de propaganda wordt intens ge- werkt. In 1928 werden voor zoover nog niet vermeld de volgende afdeelin- gen opgericht of werd in beginsel tot de oprichting besloten: Amerongen, Barendrecht, Blija, Dalf- sen, Diepenveen, Driebergen, Eerbeek, Eindhoven, Grafhorst, Haamstede-Den Burg, Hattem, Hollum-Ballum, Kwadijk. Laren (Geld.), Loosdrecht, Muiden,' CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1