Jk AAAAAAAAAA Ulaanda^r 31 Wecember. Ko. 308 I928 1 i,0nd«r(l en dertisste 'aargang. xA. BP Ook uit het Westen kan men veetal n' t zonder 1- uiurige vertraging Alk maar binnen komen. Aan dei Berger- weg ondervindt men daar nog steeds den tergenden hinder van de rangeeren- de treinen. Alkmaars stadsbestuur zal goed doen om met de meeste kracht, zoo spoedig mogelijk in samenwerking met andere corporaties, er naar te streven, hierin verandering te brengen. Alkmaar, dat wat meer wil zijn dan een stad van kaas en koeien, moet toonen, dat het vooruit weet te zien. keurde, dat een volksgroep 'op derJen economische pressie uitoefende, om een andere groep te beletten, datgene te doen, wat haar grondwettelijk recht is. Wij begrijpen, dat de burgemeester er zich in het belang van de gemeente over verheugde, dat in de bekende St. Nico- laasraadszitting de oppositiegroep van Soc. Dem. en Vrijz. Dem. raadsleden op haar besluit om, in verband met de wethoude: skwestie de commissieverga- gaderingen van den Raad niet meer bij te wonen, terug kwam. Wij betoogden raadslid- reeds eerder, dat hij die het maatschap aanvaardt, ook verplicht is, Het lijkt ons ook buitengemeen wen- in de commissievergaderingen het werk ge- be- het ko- Alkmaan* en omge^sng- Wanneer wij ook ditmaal wederom cen terug^lik werpen op hetgeen in het afgeloopen jaar in Alkmaar en omge- ving voor belangrijks is gebeurd en on- willekeurig onze gedachten laten gaan over hetgeen voor Alkmaar wenschelijlc is en daarbij allereerst onzen blik op onze gemeente richten, dan zien wij als 66n der belangrijkste feiten de liqui- datie van de Cooperatieve Zuivelexport- vereeniging, met zooveel emhousiasme in navolging van Friesland alhier ge- sticht, door eenige belangrijke coopera tieve zuivelfabrieken, als symbool van samenwerking van den Noord-Holland- schen landbouw. De pioniers onder de landbouwers hebben een weg gezien, die zeker voor de landbouwers in N.-Hol- land een zeer waardevolle zou zijn gebleken, doch zij hebben niet kunnen zegevieren, omdat zij in de eerste jaren van de oprichting in hooge_ mate de tijdsomstandigheden tegen zich kregen en in de tweede plaats te maken hadden met het feit, dat de N. Hollandsche boer wel graag de voordeelen, die organisa- tie hem kan brengen, in de wacht wil sleepen, maar al spoedig van sa menwerking afziet, wanneer hij moet ervaren, dat, wie voordeelen wil trekken uit samenwerking, ook bereid moet worden gevonden, daarvoor offers te brengen. De ineenstorting van de Coop. Zuivel- export heeft tengevolge gehad, dat enke- le fabrieken met hun productie weer op de Alkmaarsche kaasmarkt verschenen, waardoor de aanvoer belangrijk steeg, zoodat voor ons marktwezen deze ge- beurtenis van grooter beteekenis is weest, dan zij, alleen op zichzelf schouwd, is. Aangenomen mag worden, dat zeer zeker een nieuw geslacht zal men, vdor en aleer de N. Hollandsche zuivelproducenten zullen toonen, de energie te bezitten om op dit terrein door samenwerking wederom de zaken in handen te nemen. Van de door den Raad genomen be- sluiten mag wel allereerst 't besluit ge noemd worden om ten behoeve van de kanalisatie van W. Friesland geduren- de 10 jaar het offer van /22000 per jaar te brengen. Zoolangzamerhand begint ons het praten over die plannen ont- zettend te vervelen. Wij zijn van mee- ning, dat op dit praten nu maar eens daden moeten volaen en dat althans een begin gemaakt dient te worden met het graven van de meest urgente kanalen. Dat men zich in dezen niet te veel aan de praters, ook niet aan wie daar- over in de Vereen. tot Ontw. van den Landbouw in Holl. Noorderkwartier het woord voeren, moet storen, bewees ons de 19 December te Hcorn gehouden vergadering an deze organisatie, waar men n.b. door een lid der commissie, die gerapporteerd heeft over de voordeelen, die de zoetwatervoorziening van N.-Hol- land door de droogmaking van de Zui derzee zal brengen, thans zonder blik- ken of blozen de wenschelijkheid naar voren hoorde brengen om te onderzoe- ken of de omstandigheden nog zoo zijn, dat de toen becijferde voordeelen ge- handhaafd moeten worden. De onder- grond hiervan is niets anders dan dat men wil voorkomen, dat men voor de becijferde voordpelen zal hebben te be ta! en en als het daarom gaat dan vindt men vaak dezelfde menschen bereid, om wat zij eerst als een voordeel zagen, als een nadeel uit te leggen. De regeering zal dan ook goed doen, met zich niet al te veel te storen aan de r levoeringen van derg 'like nraters. De snelle ontwikkeling vordert, dat men in alle opzichten vlug is met da den. Daden moeten er ook verricht woo den op het gebied van de weeenvoorz.e ning in onze provincie. Ook Alkmaar heeft zich hierbij te laten gelden. De vcr- binding van Alkmaar met W Fri :-iand is nog niet veel beter dan in de Miidol- eeuwen het geval was, hoewoi de Twuv- ve'wegmisere in het komende jaar ge- lukkig tot het verleden zal gaan behoo- ren. De Friesche brug en de Vlotbrug zijn de twee eenige bruggen, die het mo gelijk maken vanuit W. Friesland de stad in te komen. Over de Vlotbrug is veel geklaagd en ongetwijfeld mag deze brug een reeds lang verouderd onding genoemd worden. Met de Friesche brug staat het echter niet veel beter. Ook deze brug laat het niet toe, dat twee voertuigen daarop elkander passeeren, zoo dat het verkeer slechts in 6en rich- ting mogelijk is. Aangezien het verkeer uit de stad voor gaat, komt het dikwijls voor, dat bestuurders van een of ander voertuig een kwartier moeten wachten, alvorens zij de stad kunnen binnen ko men. Wij hebben zoo'n idee, dat het in de Middeleeuwen, toen de poortwachter met zijn grooten sleutel de poort moest openen, niet veel langerzal hebben geduurd. Dit is te ergerlijker, omdat de Friesche brug een paar jaar geleden nog geheel nieuw is gebouwd. De brug is al leen zoo smal gehouden, omdat de slimmelmgen bij Waterstaat berekend hadden, dat ze dan. nog net op de oude Amdeering gebouwd kon worden. schelijk, dat Alkmaar vroegtijdig met de middenstandsorganisaties plannen beraamt om van de droogmaking van het Wieringermeer het voordeel te trek ken, dat er uit getrokken kan worden. Het is wel een weinig bedroevend, dat een rechtstreeksche autobusverbinding met Wieringen, waar zich reeds hon- derden in verband met de Zuiderzee- werken vestigden, nog niet tot stand is gekomen. Wieringen kent wel een auto busverbinding met Schagen en Den Hel- der en het lijkt ons alleszins gewenscht om de bevolking er langzaam aan te gewennen, naar Alkmaar voor het doen van hun inkoopen te gaan. Als centrum in N. Holland is Alk maar daarvoor de aangewezen plaats. De groote middenstandszaken en het warenhuis van Vroom en Dreesmann beramen, in overleg met de gemeente, de mogelijkheid om een goede permanente autobusdienst op Wieringen te or- ganiseeren. Het lijkt ons niet moei- lijk, een flinken ondernemer te vinden, die bereid wordt gevonden om zoo'n dienst in het leven te roepen, als hem voor de eerste jaren de zekerheid van een loonend bedrijf wordt verstrekt. Het vorige jaar constateerden wij reeds, dat de N. V. Z. Holl. Autohandel- maatschappij te Den Haag zich niet ge- haast had om gebruik te maken van de haar verleende concessie voor het in- stellen van een autobusdienst in de ge meente. Wij hadden steeds betoogd, dat dit geen loonende exploitatiemogelijk- heden bood en het verwonderde ons dan ook niet, dat deze maatschappij 14 Maart aan de gemeente berichtte, geen gebruik van de verleende concessie te zullen maken, om^nt de Raad er niet op wilde ingaan, de eindpunten van de v »r- schillende autobusdiensten naar de grenzen der gemeente te vertc in' de Raad hjerop niet wilde ingaan, ver- dient slechts te worden toegejuicht. Het stadsbelang is veel meer gebaat bij het bevorderen van autobusdiensten naar de gemeente dan bij het hebben van een autobusdienst in de gemeente. te doen, dat de taak der cemmissieleden is en dat hij, die dat niet doet, het ge- meentebelang schaadt. De heftige de- batten bij de begrootiug voor '28 ge- voerd, waarbij zelfs het reglement van orde zoo gewijzigd werd, dat het moge lijk gemaakt is, om rantsoeneering van spreektijd toe te passen, deden niet ver- moeden, dat deze vredelievende oplos- sing zoo spoedig tot stand zou komen. Wij hopen, dat het nog vredelievender gevolg een voorstel van rechts zal zijn, om het aantal wethouderszetels tot vier uit te breiden. De belangrijke Soc. Dem. raadsfractie zal dan ook gelegenheid hebben om in het college van B. en W. haar zienswijze naar voren te brengen en dit behoeft nog volstrekt niet tenge volge te hebben, dat dc.ardoor besluiten worden genomen, die door de meerder- heid van den Raad in het belang der ge meente niet wenschelijk worden geacht, aangezien het toch de meerderheid van den Raad is die zal hebben te beslissen, of een voorstel al of niet zal worden uit- gevoerd. leven en van den heer J. Kluft, rijwieT- bewaarder bij het Postkantoor, wien bij zijn uitvaart door het personeel van het Postkantoor op zoo sympathieke wijze een treffende hulde werd gebracht. Het afgeloopen jaar was ook het jaar, waarin wij voorgoed den ons zoo sympathicken Directeur van de Alkm Courant, den heer G. H. Krak, hebben moeten missen. Het is ons een voldoe- ning, dat't hem nog gegeven is geweest, mede te werken aan de benoeming var. zijn zoon als zijn opvolger, den heer C. Krak, die zich eenige jaren aan't groote bedrijf van de Haagsche Courant voor zijn moeilijke taak bekwaamde. Wij hadden den thans ontslaoene nog zoo gaaine een rustigen levensavond ge- gund. Dat zijn zoon ook tot zijn opvolger als secretaris van le afd. Alkmaar van de H. M. v. L., die den overledene zoo zeer i; f was werd benoemd, zou hem onge twijfeld ook een voldoening zijn ge weest. Het zal voor hen, die aan de Alkr Courant verbonden zijn, het stre ven blijven, het werk in zijn geest te blijven voortzetten. Dat Gedep. Staten berichtten, geen termen te hebben gevonden cm de ge- wenschte "oelen van Heiloo, Bergen en Koeduk bij Alkmaar te voegen, gatuigt dermate van een conservatieve kortzich- tigheid van dit college, dat wij er ons ten zeerste over hebben verheugd, dat minister De Geer in zijn wetsvoorstel tot herziening van de gemeentewet, er aan gadacht heeft, om in dergelijke gevallen voor de uitbreiding-behoevende gemeen- ten de mogeiijkheid in het leven te roe- pen om bij een weigering van Gedep. Staten nog een beroep op de Kroon mo gelijk te maken. Het valt alleen te be- treuren, dat door de weigering van Gedep. Staten de ter handneming van de werkzaamheden voor de verbetering van de toegangswegen tot de stad voor onbepaalden tijd stagneerde en dat Alk maar het bovendien zal hebben aan te zien, dat in de aan de stad onmiddel- lijk grenzende gebieden nog steeds wordt voortgegaan met een bebouwing, die zeker in betere banen moet worden geleid. Waarschijnlijk kan in dezen nog veel voorkomen worden door gemeen- schappelijk overleg tusschen de hierbij betrokken gemeenten. Ook de besturen van de aan Alkmaar grenzende gemeen ten hebben wel degelijk hun nlik te rich- ten op wat in de toekomst met het toe- nemend moderne verkeer noodig is. Verblijdend is het, dat de provincie medewerking heeft verleend voor den aankoop van het Heilooerbosch, waar- van de overdracht 28 Februari heeft plaats gehad. Hierdoor toch is onmiddellijk bij Alk maar in ons aan natuurschoon zoo ar- me Noorden een boschgebied behouden gebleven, dat voor de ontwikkeling van Alkmaar en Heiloo van zeer groote waarde is. De aanhouding van het voorstel tot het maken van de brug over de Hout- vaart, waartoe in de vergadering van 8 Maart werd besloten, leverde wel het bewijs voor onze stelling, dat raadsle den, die niet meedoen aan het commis- siewerk, het gemeentebelang schaden. Wanneer de gegronde critiek van den heer Dekker in de Commissie van Publ. Werken naar voren was gebracht, dan zou het practisch gevolg zijn geweest. dat B. en W. hooggtwaarschijnlijk met het doen van hun voorstel daarmede re- kening hadden gehouden. Nu is het gevolg geweest, dat een be langrijk werk als dat van de daarmee verband houdende verbreeding van den Bergerweg nog steeds niet is uitgevoerd, mede tot schade van de arbeiders, wier belangen de oppositiegroep toch wel al lereerst wil dienen. Ov=rigens begrijpen wij niet, dat men bij Gemeentewerken, waar men zoo weinig te doen heeft, dat een ambtelijke commissie in een reeds uitgebracht rapport adviseert om, op grond van bezuinigingsoverwegingen, alle 30 werklieden en ambtenaren van Gemeentewerken maar op wachtgeld te stellen, nog steeds niet gereed is geko men met een weerlegging of een erkeri- ning van de door den heer Dekker ge- leverde critiek over de paal en staalfun- deering. Alkmaar kent reeds onheugelijke tij den het institunt van Gemeentewerken en nu is het zeer wel mogelijk, dat de ze dienst in den loop der jaren wat te grootsch van opzet is geworden, zoodat het financieel belang van de gemeente kan vorderen, dat hij wat wordt inge- krompen of met dien van Bouw- en Woningtoezicht samengevoegd. Of het gemeentebelang echter zal vorderen, dat die geheele dienst maar wordt op- gedoekt, zoodat de belastingbetaler een reeks van jaren voor valide werkkrach- ten de wachtgelden zal moeten opbren- gen zonder dat daarvoor productieve arbeid verricht wordt, is iets, dat wij voorloopig in twijfel trekken. De heer Schierbeek, de bekende belasting-con- troleur en de heer Faber, chef van de financieele afdeeling ter secretarie, die daartoe adviseeren, lijken ons boven dien daarvoor niet de aangewezen men schen. Voor ons is het zelfs een groote vraag of het belang van de gemeente de handhaving Van de betrekking van den belastingcontroleur vordert. Toen de gemeente nog zelfstandig de aansla- gen van de inwoners vaststelde, was er wel alle reden om een dergelijken func- tionaris aan te stellen, doch nu het Rijk deze aanslagen vaststelt en int, is het zeer zeker wel overweging waard, of deze functie niet overbodig is gewor den. Ook staat voor ons niet vast of ter gemeentesecretarie wel al de chefs die men er den laatsten tijd heeft aan- gesteld, noodig zijn en of het werk al- daar niet evengoed gedaan kan worden dcor de krachten, die dit voorheen de den. In ieder geval dienen o. i. dergelij- ke vraagstukken door raadscommissies onder de oogen te worden gezien en be- hoort ditj niet tot de taak van ambtena ren, die zelf in gemeentedienst werk- zaam zijn. In het afgeloopen jaar had de Raad het verlies te boeken van het lid J. To- massen, die nog niet lang genoeg zit- ting had om voor de gemeente veel te kunnen doen, doch die toch om zijn per- soonlijkheid de waardeering van zijn medeleden genoot en als zoodanig door den burgemeester werd herdacht. Zijn opvolger, de heer A. Bakker, gaf De Burgemeester streefde er ook in het afgeloopen jaar naar om de scherpe tegenstellingen tusschen de verschil- lende groepen der bevolking te verzach- ten Daarvan getuigde ook zijn houding in de kwestie tusschen den Raad en de stichting Centraal Neutraal Ziekenhuis welke kwestie 16 Febr. aanleiding was, dat de Raad zelfs met algemeene stem- men meende, de 150.000, die de met de stichting sympathieseerenden uit Alk maai en omgeving als schenking voor het ziekenhuis bijeen hadden gebracht, te moeten afwijzen. Gelukkig hebben partijen elkander in deze aangelegenheid weer weten te vin den, zoodat wij hierover maar verder het zwijgen zullen bewaren, al dient wel te worden opgemerkt, dat in zijn boven- reeds blijk, dat hij zich zelfstandig een genoemd streven de burgemeester wel wat verder ging dan uit een oogpunt van behoorLjkheid oorbaar genoemd kan worden. Ook ten aanzien van de kwestie inza- ke de opvoering van Allerzielen had o. i. de Burgemeester een flinker standpunt in moeten nemon. Niemand zal hem kwalijk neman, dat hij niet gaarne ziet, dat een volksgroep in de gemeente iets onderneemt, dat een andere volksgroep terecht of ten onrechte als iets grie- vends beschouwt, maar ongetwijfeld had van een burgemeester, die de grondwettelijke vrijheden van de bur gers als het hoogste goed beschouwt, verwacht mogen worden, dat hij het af- meening weet te vormen en de gave be zit, om die in goed gekozen woorden te uiten. Het oud-raadslid, de heer F. Bak, die in het afgeloopen jaar eveneens door den dood aan de zijnen werd onttrok ken, werd door den burgemeester mede in den Raad herdacht, waarbij deze in het licht stelde de groote diensten die de heer Bak als raadslid aan de ge meente had bewezen. In het afgeloopen jaar beleefden wij ook het verscheiden van den heer C. A. de Braal, die ongetwijfel als een zeer verdienstelijk ambtenaar van den Bur- gerlijken stand bij velen in een waar- deerende herinnering zal blijven voort- De omgeving van Alkmaar kreeg het verlies te betreuren van den jongen me- dicus, den heer J. Dekker te Bergen, die een pionier genoemd mocht worden op het gebied van de t. b. c. bestrijding en die nog daarover een werk kon voltooi- en, getiteld immunisation locale, cen tre la tuberculose par voie cuton6e\ in opdracht van het Instituut Pasteur te Parijs. Dit werk zag dezer dagen het licht en het zal ongetwijfeld voor de mannen der wetenschap een lichtende bron blijven in hun streven om het leed der lijdende menschheid te verzachten. 1928 was mede het sterfjaar van den heer W. Bos, oud-burgemeester van Oudorp, die zeker als een welwillende persoonlijkheid en om zijn diensten aan den landbouw bewezen, bij velen in her innering zal blijven voortleven. Het plotseling verscheiden van den heer Rutger Kaan bracht een schok bij alien, die dezen energieken voorzittsr van den Bond van Waterschappen in N.-Holland, Dijkgraaf van de Wierin- gerwaard en man van het landbouw- vereenigingsleven in N.-Holland ken- den. De gedegenheid van zijn kennis had hem tot een persoon van gezag ge maakt en in tal van kringen werden zijn verdiensten op waardige wijze er- kend. Ook de bekende Dorus Rijkers, de koning der menschenredders, kregen wij in 1928 te betreuren. De vorstelijke beerafenis, die Den Helder en heel ons land het stoffelijk overschot van „Opa" heeft gegeven, was een treffend bewijs hoe het ook in onze dagen nog mogelijk is, dat ons volk zijn helden weet te eeren. Een enkel woord van herinnering aan de nagedachtenis van den te Heiloo overleden wethouder M. Mulder mee- nen wij hier ook niet achterwege te mo gen laten. Als ziel van de L.E.T.T. en als voorzitter van de afdeeling van de H. M, v. L. te Heiloo zal hij zeker in de herin nering blijve-. voortleven. Een belangrijk man moesten wij in 1928 verliezen in den neer J. Burger, burgemeester van Harenkarspel en Warmenhuizen, hoofdingeland van Holl. Noorderkwartier, voorman in het la idbouwvereenigingsleven, en vraag- baak voor zijn geheele omgeving. Met den heer G. E. A. van Hall, den ex-Directeur van de Prins Hendrik- stichting te Egmond aan Zee, ging een persoonlijkheid verloren, die tot zegen is geweest van honderden oude zeelie- den, die na een zwerversleven in de Prins Hendrikstichting een tehuis mochten vinden. Het verscheiden van den theer C. Paarlberg, wethouder van Ou'dkarspel, was voor deze gemeente zeker een groot verlies. Man van een eenvoudig karak- ter, wist hij, door onbaatzuchtigheid in zijn streven om het lot van de vatik rechteloozen zonniger te maken, veler achting te verwerven. Rens Slot, wethouder van Broek op Langendijk en groothandelaar aldaar, stierf mede in het afgeloopen jaar. Deze energieke en ondernemende koopman is een zegen voor zijn streek geweest en verwierf zich in Alkmaar ook vele vrienden, die hem noode zullen missen. Een twaalftal echtparen vierden in het afgeloopen jaar te Alkmaar en om geving hun gouden huwelijksfeest en wel de echtparen: Heijer, Wehnes, de Boorder, Van Schagen en Knuppel te Alkmaar, De Mayer te Koedijk, Kronen- burg te St. Pancras, Keeman te Ou dorp, Leyen te St. Pancras, Groen te Schoorl en Mooy en Reinders te Gastri- cum. Een veertigjarig jubileum vierden onze stadgenooten A. Bruin, I. J. Cou- vee, F. H. Klinkert, B. Kaai dorp, F. H. van Dijk en H. Wolzak. Hun vijfentwintig jarig jubileum vier den onze stadgenooten C. Groen, J. Ruting, F. H. van Besuyen, J. Brouwer, S. Koster, H. J. Vonk, Mej. G. Bakker, A. Schermer, N. van de Poll. H. G. Keysper, G. Heuting, J. van Diepen, W. C. Einwachter, J. van Stralen, H. van 't Hof, J. W. Scheepmaker, K. Meijer, P. Koster, A. Klut, J. Bieman, A. van Kleef Jr., B. P. Leutjes, J. Vroeg in de Wey, J. C. Tjeerujes, J. Helenius, J. G. v. Burken, E. J. F. Steinmeier, E. Beem- sterboer, K. de Groot, G. A. Brouwer, H. J. Haasbroek, Dr. J. Degenaar, J. G. Kreyermaat, H. Bischoff, Jb. Asjes, en J. C. Stadegaard, Zuster van der Plas te Duin en Bosch, A. Lugtigheid te Koe dijk, W. Bruul te Heiloo, J. Spanjaart Met 48 "tegen 34 stemmemn nesioot 24 Januari de Egmonder Meer met opoffe- ring van de molens, over te gaan tot de electrische bemaling van den polder. In landbouwkringen dringt steeds meer en meer door het groote nut, dat men van de electriciteit kan trekken. Of het daarbij gewenscht is, de windkracht, die ons land door rile eeuWen heeft ge- holpen, geheel uit te schakelen, is een vraag, die ook door hen, die groote voor- standers zijn van de intensiveering bij den landbouw, nog volstrekt niet voor de kleine polders, bevestigend wordt beantwoord. Het heeft ons pijnlijk aan- gedaan, dat de vertegenwoordiger voor de gemeente Alkmaar, die in dezen pol der ook eenige kleine belangen heeft, zich krachtig schaarde onder de voor- standers van de doorgevoerde electri sche bemaling toen in een later gehou den vergadering beslrten werd, op het genomen besluit terug te komen en d» molens met toepassing van hulpbema- ling te behouden. Het dunkt ons, dat de gemeente Alkmaar ook oog dient te heb ben voor het landschapssohoon, dat on getwijfeld geschaad zal worden met het verdwijnen van de molens. Het past ons niet om de landbouwende bevolking, wanneer ze meent, door toepassing van de moderne techuiek tot grootere be- drijfszekerheid te komen, moeilijkheden in den weg te leggen. Waar evenwei voor kleine polders het op peil houden door de molens met hulpbemaling, ook naar het inzk - van landbouwdeskun- digen, die voor alles gunstige economi sche bedrijfsuitkomsten op den voor- c-vond stellen, zeer wel mogelijk is, had den wij liever gezien, dat de gemeente Alkn aar aan de zijde van hen had staan, die zich in dit geval vom' het behoud van onze vaderlandsrhe molens verkiaarden. Het komende jaar brengt ons in Alk maar twee belangrijke jubilea. 7 Sept. 1929 zal het 25 jaar geleden zijn, dat in een plechtige bijeenkomst in de groote Harmoniezaal het gymnascium werd geopend. Velen zullen zich nog de belangrijke rede herinneren, door den toenmaligen rector Dr. Blokhuis uitge- sproken. Zijn „Vivat, floreat crescat Gymnasium Alkmariens" is wel in ver- vulling gegaan en er is zeker alle re den om het vijfentwintig jarig bestaan van het gymnasium feestelijk te vieren. De bekende concierge Roskam is de eenige, die sinds de opiichting aan de school is verbonden, zoodat het jubi leum van het gymnasium ook zijn jubi leum is. 19 October krijgt Alkmaar een voor de stad niet minder belangrijk feit te her- denken, want "op dien datum besloot voor 25 jaren de Raad met 11 tegen 5 stemmen, tot de oprichting van het abattoir. Heel wat Alkmaarders zullen zich den strijd, die aan dat besluit voor- af ging, nog wel herinneren, en voor zoover zij toen tot de tegenstanders be- hoorden, thans wel bereid zijn te erken- nen, dat de stichting van een vooruit- zienden blik van het toenmalig stadsbe stuur getuigt. De vleeschkeuringswet zou thans Alkmaar tot het stichten van deze inrichting hebben verplicht, doch Alkmaar mag zich in ieder geval geluk kig achten, dat het stadsbestuur voor 25 jaar, hoewel onverplicht, tot de stichting besloot. Wij verwachten dat ook dit feit niet onopgemerkt zal voor- bij gaan. K. te Oudkarspel, H. Tauber te Oudkarspel, pen Gemeenf@i«£®ad! 5 Jan. Nieuwjaarsrede van den bur gemeester. Aankoop van een stuk grond aan de Lindenlaan tot het bouwen van een openbare school. 9 Febr. De Raad besluit na lange dis- cussie het drukwerk der gemeente bij wijze van proef voor Sen jaar te laten gereed maken door georganiseerde pa- troons hier ter stede. Aan de afd. Dierenbescherming wordt voor den bouw van een paai-den- stal een deel van het woonwagenkamp afgestaan. 16 Febr. Na uitvoerig debat over de voorwaarden waarop de Stichting Alk- maarsch Neutraal Ziekenhuis 150.000 wil leenen voor den verbouw van de Cadettenschool tot ziekenhuis en over de stichtingsacte bleken alle raadsleden het er over eens, dat daarmee niet de ware neutraliteit gediend zou zijn. Met algemeene stemmen werd dan ook be sloten het aanbod op die voorwaarden niet te aanvaarden en aan B. en W. een crediet te verleer.en van 150.000, om den reeds aangevangen verbouw niet in gevaar te brengen. Voorts werd aan B. en W. een crediet verleend van 118.341 voor uitbreiding van het bouwplan voor het ziekenhuis (o. m. bijbouw van een waschinrich- ting.) Besloten werd van de schuld van 40.000, die de N. V. Alkm. Exportvei- ling bij de gemeente had, een bedrag van 22.500 te annuleeren en de rest der schuld ten alien tijde opvorderbaar te verklaren. Het nieuw te kiezen be- stuv zal met alle belanghebbenden overleg moeten plegen inzake de mid- delen om de veiling tot bloei te brengen. 8 Maart. De gemeenteraad besluit met 10 tegen 8 stemmen tot het weder ver- achten van den Muziektuin, zulks in overeenstemming met een voorstel van B. en W. 29 ^n 30 Maart. Vier vergaderingen worden gewijd aan de behandeling van de begrooting 1928; den 2en dag wordt de vergadering tegen 1 uur des nachts afgebroken, nadat te voren twee keer een voorstel tot schorsing was verwor- L. Schagen te Oudkarspel, J. van Kam- pen te St. Pancras, K. Mol te Koedijk, Mej. Dona te Egmond aan Zee, Mej. G. van der Togt te W>ringen en L. Schot- vanger te Schoorldam. Voor liefdadige doeleinden werd in onze gemeente 6586.34 K gecollecteerd. 3 April. Bij de opening van de voort- gezette vergadering stelt de burgemees ter allereerst aan de orde een voorstel tot wijziging van het reglement van orde, waardoor mogelijk moet worden het rantsoeneeren der sprekers. Ondanks protest van de oppositie Mtamtlc Ciotiil

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 11