relsen speelden uitmtintena, evenals van Gasteren en voor de tooneelaankleeding heb- ben wij niets dan lof. Op enkele stukken van het Gezelschap Cor Ruys wilden wij nog gaarne even wijzen. In „Wie van de heeren?"was Cor Ruys als de barbier met het verloren geheugen onbetaai- baar. Ook het Systeem Azai's amuseerde kos- telijk. Een mooie opvoering was die van Pu berteit, het Engelsche stuk Young Woodley, dat in Engeland zooveel van zich deed spre- ken. Tilly Lus toonde hierin weer eens haar groote gaven. Maar ook Jan C. de Vos Jr. en Nico de Jong waren voortreffelijk. Hot stuk speelt aan een Engelsche kostschool, waar een der leerlingen liefde opvat voor de jonge vrouw van een der leeraren. Ook in M'n Zuster en ik, van Verneuil en Berr gaf Tilly Lus weer mooi werk te aan 6chouwen. Van het gezelschap de Speeldoos met de van Kerckhovens, Louis de Bree, v. Warme- lo e. a. noemen wij het buitengewone lach- succes Hij, Zij en de Pekingees, dat ook in Alkmaar in 1929 zal opgevoerd worden. Een ander goed blijspel van dit gezelschap was: Geld ligt op straat. Van het Holl. Tooneel noemen wij Vier da- gen uit het leven van een onfatsoenlijk meis- je, De leeuw en de muis, Vergeten Melodie, Vriend Fritz en diverse reprises, o. a. van de Familie Lehman. Louis de Vries blijft de wakkere leider van het gezelschap. Nadat het gezelschap van Heiri ter Hall's revue was ontbonden, zagen wij de zoo be kende commere der revue Mevr. Roosje Kohlerv. Gelder als actrice terug bij het gezelschap Verstraete en Braakensiek. Zij trad op in Fata Morgana van Jhr. van Riemsdijk en het kluchtspel Lolotte op In- spectie. Het stuk de Medailles van een Oude Vrouw werd eerst gespeeld door Willem d. Veer met Mevr. de Boer. Later nam Mevr. Tartaud haar plaats in. Dit stuk werd ook in Alkmaar gegeven. In onze stad blijkt wel liefde voor het too neel te bestaan, doch niet zooveel dat gezel- schappen, die hier op eigen risico komen, vol- daan naar huis kunnen gaan.1 Het Comitd voor Tooneeluitvoeringen te 'Alkmaar mag zich echter gelukkig rekenen. Het heeft nagenoeg geen plaatsen meer over en de twee uitvoeringen die het dit seizoen reeds heeft gegeven: Het Polltieraadsel en Het Chineesche Landhuis vonden algemeene waardeering. Ook Enkele Zondagavond-voorstellingen in het Gulden Vlies vonden vrij veel belang- stelling. De Kon. Rederijkerskamer Bilderdijk hand- haafde hare gunstige reputatie en maakt zich thans op om over enkele maanden haar 60-jarig bestaan te herdenken met een feest- voorstelling. Ook het Alkmaarsch Tooneel werkt ijverig voort en de vereeniging T. O. P. ontwikkelt zich op tooneelgebied meer en meer. Zoo wordt dus ook de dilettantentooneelspeelkunst in onze stad niet vergeten. In Juni overleed in Indie de bekende acteur Henri Brondgeest, de ideale Dolle Hans. Geheel onverwacht kwam tegen het einde van 't jaar (ongeveer half December) het bericht dat de groote acteur Hubert la Roche in Belgie was overleden. In onze gewone edi- tie werd reeds op de groote kunst van dezen Vlaming gewezen. Met de beste wenschen voor den bloei van het tooneel in ons land en van het tooneelle- ven in Alkmaar besluiten wij dit overzicht, dat misschien iets onvermeld heeft gelaten, maar waarin getracht is, voorname tooneel- gebeurtenissen uit '28 de revue te laten pas seeren. G. Sport Het jaar 1928 zal in de geschiedenis der jport steeds bekend blijven als het jaar der Olympische Spelen, die voor ons land van zoo geweldig groote beteekenis geweest zijn en waarbij verschillende zaken, als't prach- tige Olympisch Stadion te Amsterdam en de oede organisatie bij alle buitenlandsche eelnemers de grootste bewondering hebben gevondeu. Amsterdam en ons land hebben langen tijd in het brandpunt der wereldbe- langstelling gestaan en talrijke vreemdelin- gen hebben onze hoofdstad en ons land na- der leeren kennen en hebben later in hun eigen land teruggekeefd, zeker met enthousi- asme over Nederland gesproken. Het eerste groote succes werd door Neder land behaald op hockeygebied. Wel wist men voor dien tijd, dat het hockeyspel in ons land groote vorderingen had gemaakt, maar dat ons land zich in het groote wereldtoumooi, waaraan Voor-Indie, Duitschland, Denen ken en Belgie als de meest bekende landen deelnamen, tweede zou plaatsen, had mer niet verwacht. Door een overwinning op Duitschland be zette Nederland de eerste plaats in de eene afdeeling. Het geweldige Britsch-Indische team, waartegen geen doelpunt gescoord kon worden, werd natuurlijk nummer een in de andere afdeeling en zoo werd op den Zater- dag voor Pinksteren de finale Holland— Britsch-Indie gespeeld. Ook wij moesten te gen de wonderspelers verliezen, ook wij kon- den de O. niet doen verdwijnen, maar ten aanschouwe van een publiek zoo talrijk als nog nimmer een hockeywedstrijd bijwoonde verloren wij op zeer eervolle wijze met 3—0 van Britsch-Indie. Duitschland bezette eervol de derde plaats, door Belgie te ver- slaan. Dat ons land op hockeygebied tot de beste van het continent behoort werd tegen het einde van November nog eens bewezen toen ons elftal naar Engeland trok en daar tegen het elftal van den E. Hockey Bond 1—1 ge- lijk speelde. Op voetbalgebied waren wij minder geluk. kig. De twee superieure elftallen van Uru guay en Argentinie benamen de andere decl- nemers alle kans en wij waren zoo onfortuin- lijk reeds in de eerste ronde tegen Uruguay te loten, waardoor wij meteen na een match, waarvoor geweldige belangstelling bestond (men herinnert zich de Amsterdamsche ta- freelen om plaatskaarten) van verdere deel- neming waren uitgesloten. In het troosttournooi speelden wij nog te gen Belgie en Chili. Na verschillende mooie wedstrijden (Duitschland—Uruguay was zeer sensationeel) kwamen ten slotte Uru guay en Argentinie in den eindstrijd Het resultaat was een gelijk spel. 's Woensdags werd de match overgespeeld, wat een nieuwe record-recette voor het O. C. beteekende, waarin Uruguay met 2—1 van Argentinie won. Italie bezette de derde plaats. Na een rustpoos kwamen toen in de zomer maanden de athletiek-, zwem- en gymnastiek- wedstrijden, benevens de ruiterspelen. Het athletiek-succes was gering, maar de dames Braun en Baron zorgden voor prachtige sue- cessen voor ons land (de Olympische vlag voor ons land in top) bij de zwemwedstrijden. Ook bij de gymnastiek onderscheidden de da mes zich bijzonder en wonnen den eersten prijs. De heeren hadden het zwaarder waren niet zoo succesvol. De ruiterspelen waren een prachtig be- sluit. H. M. de Koningin, die reeds eerder met Z. K. H. den Prins en H. K. H. Prinses Juliana van Hare belangstelling had doen blijken, reikte op den laatsten'Zondag zelf de prijzen uit, tegen welk feit nog door den Kerkeraad der Chr. Ger. Gemeente te Am sterdam in een adres werd geprotesteerd. Onze oud-stadgenoot, de architect Jan Wils, behaalde voor zijn prachtig bouwwerk in den kunstwedstrijd bouwwerken den eersten prijs. Wat het Nederlandsche voetbal betreft zij nog gemeld, dat gedurende de Paaschdaeen vrijwel de besltssing viel, ten gunste van Feijenoord, doordat die club met 1—0 en 30 van Ajax won. In het geheel heeft ons Ned. Elftal in 1928 tien officieele wedstrijden gespeeld en wel de volgende: 11 Maart A'dam Nederland—Belgie 1—1 1 April Antwerpen Nederl.—Belgie 0—1 22 April A'dam Nederl.Denemarken 20 6 Mei Bazel Nederland—Zwitserland 1—2 30 Mei A'dam (O.S.) Ned.—Uruguay 0—2 5 Juni R'dam (troosttournooi) Nederland—Belgie 3—1 8 Juni R'dam (troosttournooi) lr Ned—Chili 2-2 15 Juni R dam NederlandEgypte 1 4 Nov. A'dam Nederland—Belgie 1—1 2 Dec. Milaan Nederland—Italie 2—3 Op zwemgebied dient nog gememoreerd een prestatie van Mej. Leibbrandt. Zij zwom n.l. over de Zuiderzee van Stavoren naar Enkhuizen. Bij tennis maakte Nederland een vrij goed figuur in de Davis Cup wedstrijden. Wij moesten in Praag door verhindering van Diemer Kool met slechts 3—2 verliezen. Mej. Kea Bouman onderscheidde zich ook nu weer. In Wimbledon wist zij het echter niet tot de demi-finale te brengen. Op de overdekte banen op Marlot bij den rlaag werden in November nog interessante wedstrijden gehouden tegen de beroemde Franschen, Cochet, Borotra en Brugnon. Onze spelers hadden tegen hen niet veel kans. Marinkelle was goed op dreef. Wat Alkmaar betreft zij nog het volgende gememoreerd. Allereerst de paardensport. 1928 is voor de Kennemer Sportclub een zwart jaar ge weest. Verschillende omstandigheden (v.n.' strenge handhaving wedverbod) hebben er toe medegewerkt, dat de belangstelling ver- minderde en de courses, die nog op het pro- gramma stonden, geannuleerd moesten wor den. Met teleurstelling mag zeker gedacht worden aan de schitterende coursedagen, die vroeger op ons mooie sportterrein werden gehouden en het blijft meer dan jammer, dat wij in Alkmaar mooie sport en een bron van gemeente-inkomsten moeten missen. Door V. V. V. werden wederom een drietal motorraces georganiseerd, die een zeer groot succes waren. Vele rijders, waaronder de meest bekenden, kwamen uit, en de publieke belangstelling was groot, vooral bij de eerste race. De baan hield zich uitstekend. Enkele kleine valpartijen, die zonder noe- menswaardige ongelukken afliepen, kwamen voor. Met geluidversterkers werden de uitslagen aan het publiek thans bekend gemaakt. De voetbalvereeniging Alcmaria herstelde zich in't vorig seizoen na een onfortuinlijk begin en onderscheidde zich vooral in de Be- ked wedstrijden. Tegen R. C. H. moest Alcmaria ten slotte verliezen. In het nieuwe seizoen bleef Alcmaria tot 23 December in de running voor het kam- pioenschap. Toen verkleinde een onverwachte 5—2 nederlaag in Hoorn de kansen. Doch met groote krachtsinspanning kan nog veel bereikt worden. Waartoe Alcmaria in staat is, bewees zij nog eens op den Tweeden Kerstdag, toen Go Ahead uit Deventer met 52 werd ge- slagen. e lagere elftallen van Alcmaria hidden zich kranig. Op turngebied mag naast de uitvoeringen der verschillende vereenigingen wel de aan dacht gevestigd worden op de schitterende uitvoering die de Zwitsersche Olympiade- ploeg hier op het Doelenveld gaf, daartoe uitgenoodigd door de vereeniging de Halter. De krachtsport gaat ook in Alkmaar Iang- zaam vooruit, doch zal zeker nog wel meer van zich doen hooren. Maar dat onze stad zich op sportgebied ook in 1929 zal doen gelden, mag met zeker- heid verwacht worden. eigenbaat bij het verdedigen van de samen- voeging. Of zij een stapje nader zal betee- kenen tot het ontwapenings-ideaal, waarop de voorstemmers hoopten, dient nog te wor den afgewacht. Dat de indiening op 12 Nov. van een wetsvoorstel tot toetreaing tot het z.g. Kellogg-pact ter uitbanning van den oorlog er een gevolg van is, is nog niet zoo heel zeker. Dat intusscLen de vredesgedachte groeien- de is, blijkt ook uit het verdrag, op 10 Maart door onzen toemaligen min. van buitenl. zaken Beelaerts van Blokland namens Ne derland gesloten met zijn Franschen ambt- genoot Briand. Zij teekenden n.l. een verzoe- nings- en arbitrage-verdrag, waarbij beide landen zich verbonden alle geschillen, van welken aard ook, vreedzaam te vereffenen, indien het onmogelijk is gebleken deze langs diplomatieken weg uit de wereld te helped. Voorzoover uit het korte hieromtrent gepu- bliceerde bericht valt op te maken, komt hierdoor het gebruikelijke voorbehoud betref- fende de geschillen „de eer of de levensbelan- gen der natie rakende", te vervallen en ko men kortweg alle geschillen ten slotte bij den rechter of arbiter. Indien dit zoo is, is het een belangrijke schrede voorwaarts bij de tot- nogtoe gesloten tractaten en sluit het de mo- dijkheid van een oorlog tusschen de beide nden vrijwel uit. De tegenstanders van de vaccinatie heb ben weder een jaartje vrijstelling gekregen van de verplichte inenting. De voorstanders van Zondagsrust ook voor de openbare vervoermiddelen hebben hun wenschen nog niet vervuld gezien, maar wel heeft minister v. d. Vegte zijn goedkeu- ring onthouden aan voorstellen van de Ned. Spoorwegen tot uitbreiding van den treinen- loop op Zondag. De uitspraak van het parlement, waarbij afgezien werd van de radio-belasting, heeft niet nagelaten groote voldoening te verwek- ken in net dagelijks groeiende leger van luisteraars. Minder vreugde zal veroorzaakt zijn door het besluit van 12 Juli der Eerste Kamer tot goedkeuring van het invoerrecht op klom- pen, tot steun van de eigen industrie. De vraag: „vrijhandel of niet?" werd ontken- nend beantwoord, zeer tot spijt van de vrij- handelaars, die misschien niet geheel ten on- reclite vreezen, dat we met doorgevoerde pro- tectie den verkeerden kant uitgaan ten na- deele van het groote publiek. Vermelden wij hierbij als zeer opvallend, dat juist in dien tijd de heer H. Colijn in de Volkenbondscommissie tegen invoerrechten een scherpe rede hield, die zeer veel bijval oogstte. Een troost blijft over, n.l. dat de volks- vertegenwoordiging niet maar zonder meer op verzoeken tot het heffen van hooger in voerrechten overgaat. Het verwerpen van het aardewerk-noodwetje in Maart door de Tweede Kamer is hlervoor het bewijs. Een wet, waarbij voor de naamlooze ven- nootschappen verschillende nieuwe bepalin- gen zullen gelden, alle ter verhooging van de zekerheid van haar bestaan, en om misbrui- is dit jaar aangenomen (30 Maart door de Tweede en 10 Mei door de Eerste Kamer). Belangrijk kan blijken de wijziging in de kieswet (16 Juni door de Tweede Kamer goedgekeurd)waarbij het stemmen bij vol- macht mogelijk wordt. Men zal wel middelen vinden om eventueel misbruik tegen te gaan. De voorzitters van de beide Kamers onzer volksvertegenwoordiging werden ook voor het nieuwe zittingsjaar (aangevangen op 18 Sept.) in hunne functies herbdnoemd. De heer Ruys de Beerenbrouck (van de Tweede Kamer) heeft het voorzitterschap tijdelijk moeten neerleggen wegens ziekte. Het werd toen waargenomen door oud-minister dr. de Visser, terwijl zoo nu en dan ook de heer Schaper den voorzittershamer hanteerde. Van de belangrijke wetsvoorstel len, in de Troonrede bij de opening der Kamerzitting aangekondigd, heeft nog slechts dat op de fi- nancieele verhouding tusschen rijk en ge- meenten het departement verlaten. Wij wach- ten nog op die betreffende wijziging huwe- lijksgoederenrecht, de natuurbeschermings- en monumentenwet en de vaststelling van mi- nimumloonen in de huisindustrie. Allemaal onderwerpen, waarvan de regeling als actu- eel kan worden beschouwd. Met de besprekingen met Belgie over de bekende verbindingen met den Rijn is het nog niet veel verder gekomen, ondanks't feit, dat men daar zoowel als in ons land (23 April minister Beelaerts van Blokland in de Eerste Kamer) zegt een toenadering van het grootste belang te achten. De troonrede ge- waagde wel van een vermoedelijk bevredi- gende uitkomst der besprekingen, maar men schiet toch nog niet hard op. Curasao kreeg een nieuwen gouverneur ter vervanging van mr. Brantjes, die op 21 Aug. op verzoek eervol ontslag kreeg. De nieuwbenoemde was het oud-Kamerlid ir. L. A. Fruytier, hoofdinspecteur van den arbeid te Groningen, een Zeeuw van geboorte. Binnenland We staan weer in de poort van het nieuwe jaar. Straks komt Vader Tijd om weer een deel af te sluiten van hetgeen ons toegewezen is en allerwege zet men zich om den slag van 12 af te wachten en rond den haard de ba- lans op te maken van het heenvliedende jaar. In groote trekken zullen wij hieronder na- gaan wat 1928 ons land bracht. De wetgevende arbeid. Onze wettenfabriek, die parlement heet, werkte dit jaar weer geducht, maar niet alom is men met al deze nieuwe wetten ingenomen. De samenvoeging van de departementen van oorlog en marine, verleden jaar in Juni reeds door de Tweede Kamer goedgekeurd, kreeg den 17c!en Februari van de Eerste Kamer hare bekrachtiging met 25 tegen 18 stemmen geen erg groote meerder- heid dus maar het werd toch nog 13 Augustus alvorens de vestiging van het departement van defensie een feit werd. Tot zoolang bleef minister Lambooy naast „Oorlog" ook „Marine" waarnemen. Door zijn benoeming tot hoofd van het nieuwe mi- nisterie ging zijn tractement met 8000 te rug, men kan hem dus niet besehuldigen van1 ken tegen te gaan, zal spoedig in werking kunnen treden, nu onze senaat er zijn goed keuring aan heeft gehecht. De groote stroom van bezwaarschriften, die tegen het ontwerp inkwamen nadat verleden jaar de Tweede Kamer het had aangenomen, schijnt wel grooten invloed te hebben gehad, immers er waren 21 tegenstemmers onder de senatoren, van wie er 45 aan de stemming deelnamen. Een andere maatregel, waartegen groote adie is ontketend, is het wetsontwerp op de winkelsluiting, in Juni bij de Tweede Kamer ingediend. Zij is het logische gevolg van de arbeidsverkorting en de agitatie zal dan ook wel niet veel uitwerken. Met de aanvulling van het W. v. S. met bepalingen tegen de flesschentrekkerij (22 Febr. door de Tweede Kamer aangenomen), zal men ongetwijfeld meer zijn ingenomen. Dat de regeering heeft gemeend hare goed keuring te moeten onthouden aan het door de beide Kamers aangenomen initiatief-voorstel- Zijlstra (bedoelend het aantal leerlingen per onderwijzer te verminderen) heeft velen ten zeerste teleurgesteld, overtuigd als zij waren dat het onderwijs in klassen van meer dan 40 kinderen weinig vruchtdragend zal zijn. Zou zij meenen dat met de wederinvoering van den 7-jarigen leerplicht en afschaffing van het instituut van assistenten, waartoe nog in het oude zittingsjaar door beide Kamers werd besloten, voldoende is gedaan tot ver- heffing van het onderwijs, dat eenige jaren geleden ter wille van de veiligstelling van den gulden zoo'n geduchten knoei kreeg? Van invoering van het staatspensioen zal voorloopig nog wel niets komen, nu de motie- Sannes den 25 Mei verworpen is. Trouwens, er zal wel niemand zijn geweest waar- schijnlijk ook de voorsteller zelf niet die aanneming ervan verwacht heeft. Er zullen nog wel heel wat propaganda-vergaderingen en dito redevoeringen gehouden moeten wor den alvorens de eisch z<5o stellig wordt, dat de volksvertegenwoordiging dien niet meer durft afwijzen. Of de nieuwe verkiezingen van 1929 voldoende „Staatspensioenneer- ders" in de Kamer zullen brengen of dat de partijen die den eisch daar voor op haar pro gram als punt van urgentie hebben gesteld, sterk genoeg zullen worden om het verlang- de te Ifunnen behalen, is hoogst twijfelachtig. En intusschen wachten duizenden arme oude menschen op den dag der overwinning! Een op 21 Sept. ingediend wetsontwerp tot wijziging der Ouderdomswet 1919, bevat- tend o.a. de instelling van de weduwenrente, wacht nog op afhandeling door de Kamer, evenals het een week later verschenen wets ontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeen- ten. Verschillende gemeenten hopen door de ze wet eenige verlichting van drukkende las- ten te krijgen, die mede door tal van rijks- wetten met welker uitvoering de gemeenten rikaanschen staatssecr. Kellogg te Washing- Radio en lacbivaart. Dat wij in ons land met de verpolitiekte radio voor vreemde dingen zouden komen te staan, is van den beginne af te wachten ge weest. Zeer eigenaardig echter is wel, dat op den verjaardag van prinses Juliana een nationale feestdag omdat het hier geldt het toekomstig hoofd van den staat geen oranjeliederen e. 'd. door de radioluisteraars konden worden opgevangen, maar wel poli- tieke redevoeringen van een anti-koningsge- zinde partij. Er was wel een nationaal programma geweest, maar minister van der Vegte had de uitzending daarvan verboden op grond van een overeenkomst tusschen de A. V. R. O. en de V. A. R. A., waarbij deze den 1 Mei en den vooravond (d. i. dus den avond van 30 April, den verjaardag der prinses) kreeg voor hare uitzending. Het con tract is gehandhaafd. maar intusschen ge- looven wij niet dat een socialistische radio- uitzending in een ander land mogelijk zou zijn op een dag als de meergenoemde, en 't zal de vraag zijn of het hier mogelijk zal blijven. Mag het op 30 April gebeurde de werelc verbar.cd hebben, v^rbazingwekkend (maar dan in gunstigen zin) is de invloed dien Ne derland en zijn industrie hebben gehad en nog hebben in de radio-wereld. Alom toch wordt de superioriteit van de Nederlandsche radio-industrie erkend en het is een groote voldoening voor een klein land, dat het thans de gelegenheid tot het voeren van gewone te- lefoongesprekken met Indie kan openen. De officieele opening van het nieuwe ontvang- station te Noordwijk op 10 Nov. dient hier nog gememoreerd te worden. Niet alleen op het gebied van de radio, ook op het terrein van de luchtvaart staat ons kleine land mee in de eerste gelederen. Dat hebben de tochten door de lucht naar Indie bewezen, die terecht overal aandacht trokken en in Engeland zelfs afgunst verwekten. Ze ker, de vijf vluchten, waarvan de eerste onde leiding van kapitein Koppen, die ook verle den jaar heen en terug vloog, zijn niet alle even schitterend geweest, maar men vergete niet, dat de verschillende landingsterreinen in het Verre Oosten nog bij lange na niet voldoende zijn ingericht en dat de tegensla gen juist daaraan zijn te wijten. Maar afge- schrikt hebben zij den moed niet. Immers ging 11 Dec. opnieuw een postvliegtuig op weg ondanks mist en kou (deze twee maakten een noodlanding nabij Gotha in Thuringen noodzakelijk doordat zich ijs op de vleugels had gevormd, een zeldzaam voorkomend ge- val). Na twee dagen oponthoud snorde de brommende vogel weer verder, Indie tege moet. Ondanks alle tegenslagen blijft de moed behouden en de tijd is niet ver meer, dat er een geregelde postverbinding tusschen Ne derland en Insulinde zal bestaan. De behoef te aan een dergelijk vlug vervoermiddel wordt wel gevoeld blijkens de vele poststuk- ken die bij de nu reeds ondernomen vluchten werden meegevoerd. Ook in Indie zelf ziet men het belang van een snelle verbinding met het moederland in. De vliegtuigen (een ervan werd bij een landing te Cawnport z6o beschadigd, dat het niet ter plaatse hersteld kon worden) werden bij aankomst uitbundig begroet. Maar ook voor den dienst in Insu linde zelf heeft men het vliegtuig in gebruik genomen. Op 1 Nov. werden de eerste bur- gerluchtvaartdiensten door de N. I. L. M. geopend, waarvoor de Indische regeering ge durende vijf jaar een subsidie van een milli oen gulden verleent. Hier zij nog herinnerd aan de totstandko- ming van een telefoonverbinding tusschen Nederland en Amerika. De opening ge schiedde officieel te Den Haag in het ge- bouw van het hoofdbestuur der posterijen en afkeurden de wijze waarop de eisch werd ge- demonstreerd. De tol-oorlog begon te Muiden op Zondag 10 Sept. en werd later voortgezet te Weesp, in de Zaanstreek en elders. De aanval in Muiden, geleid door Floris Vos, was het he- vigst en leidde tot een z6o geweldige ver- keers-versperring, dat men den weg wel moest vrijgeven. Er vloeiden een paar pro- cessen uit voort: tegen Floris V. wegens wei- gering van tolbetaling en tegen den tolgaar- der wegens verkeersbelemmering (hij was aangeklaagd door Vos). Laatstgenoemde werd vrijgesproken en in de eerste zaak ver- klaarde de Amsterdamsche rechtbank zich onbevoegd de opheffing van den tol te ge- lasten, den heer Vos veroordeelend in de kos- ten van het geding. Inmiddels werd door het „revolutionnair" optreden de aandacht zoodanig gevestigd op een misstand, dat verschillende gemeente- besturen en andere autoriteiten tot het in- zicht kwamen, dat het heffen van tol toch ook eigenlijk uit den tijd js. Het gevolg was, dat sedert dien verscheidene tollen werden opgeruimd en onder deze ook die te Muiden, een resultaat, dat door verzoekschriften niet bereikt kon worden. Te verwachten is, dat andere tollen, waarvoor nu nog concessies loopen, wel zullen volgen. Hoe men ook over de aanvallen op tollen mag oordeelen, het is toch niet te ontkennen, dat een dergelijk protest tegen den misstand noodig was eer tot opheffing ervan werd be sloten en men mag Floris V. dankbaar zijn dat hij den knoop heeft doorgehakt. telegrafie, in tegenwoordigheid van verschil lende genoodigden, o.a. den minister van bui tenlandsche zaken. Deze sprak met den Ame- werden belast, zoo zwaar zijn geworden Met veel moeite heeft minister De Geer zijn wetsontwerp op de heffing van belasting op nalatenschappen en schenkingen van Ne- derlanders in den vreemde door de Tweede Kamer aangenomen gezien, maar niet voor- dat hij er eerst nog eenige wijzigingen in had aangebracht, nadat de behandeling op 22 Maart was geschorst tengevolge van de ver- werping van art. 2. Een wetsvoorstel tot het inrichten van een ambtswoning voor den minister van buiten landsche zaken, twee jaar eerder reeds ver- dedigd met het oog op het steeds belangrijker worden van het ambt, maar toen verworpen, ton, waarna verschillende andere gesprekken gevoerd werden. Revolutionnaire dadtn. Aldus werden betiteld de aanvallen, die dezen herfst gedaan werden op verschillende tollen in ons geliefde vaderland. Het geld hier een actie van automobilisten en motor- rijders, die meenden dat het heffen van tol uit den booze geacht moet worden, vooral sinds de wegenbelasting werd ingevoerd. De billijkheid van den eisch „weg met de tollen" kon men niet ontkennen, en dit is dan ook niet gebeurd door de autoriteiten, die alleen De onbewaakte overwegen en spoorweg-ongev alien. Herhaaldelijk hebben dit jaar weer de on bewaakte overwegen slachtoffers geeischt. In vele gevallen werden de ongelukken veroor zaakt door een tekort aan oplettendheid van de zijde der getroffenen. Hierbij dient er ech ter tevens wel even op gewezen te warden, dat op tal van plaatsen het uitzicht op de spooroaan verre van vrij is en zoolang de Nederlandsche Spoorwegen die belemmerirt- gen niet hebben opgeruimd, gaan zij met vrij uit. Het eerste ongeval, dat onze aanteckenin- gen ons te zien geven, is 4 Febr. gebeurd bij Akkrum en trof den heer J. Lakeman, die tot een paar maanden te voren onder onze stad- genooten behoorde. Hij kwam er nog goed af, maar zijn auto werd vernield. Te Stadskanaal (Gr.) werd een 35-jarige man met zijn fiets overreden en gedood op 13 Febr. Deze dag maakte vier kinderen tot halve weezen. Drie dagen later werd te Withe de land- bouwer W. overreden en gedood en 17 April trof tusschen Echten en Koekange een koet- sier eenzelfde lot. Het paard werd eveneens gedood. Den 27sten van diezelfde maand vie- len er twee slachtoffers: te Woerden een koopman en te Nieuw Scheemda (Gr.) een doofstomme arbeider. Het lijstje is nog niet uitgeput: 6 Juli werd te Driewegen (Z.) dr. Folmer met zijn auto overreden en gedood. Erger nog was het on- geluk dat on 6 Sept. bij Westerlee (onder den rook van Winschoten) plaats had: een losse locomotief overreed een wagen waarop vier personen, van wie drie werden gedood (onder deze was een kind van pl.m. 4 jaar); de vier- de werd ernstig gewond. Een motorrijder, die op 3 Oct. bij Enschede een onbewaakten overweg wilde oversteken, moest dit met zijn leven boeten. Beter liep het af te Beets (Fr.) op 8 Nov. en te Dokkum op den 17den dier maand. In beide gevallen werden voer- tuigen aangereden en vernield, terwijl de be- stuurders er goed afkwamen. Als een der jongste van dergelijke onge- vallen noemen we nog het droevig gebeuren op 11 Dec. bij den overweg aan den straat- weg OldenzaalEnschede, toen een fiets, waarop een man en een vrouw zaten, werd overreden. De man stierf direct, de vrouw werd ernstig gewond en kon nog meedeelen, dat zij den trein wel hadden gezien, maar dat de man had gedacht de rails nog juist te kun nen oversteken. Wat spoorwegongevallen betreft, slaat de maand Januari een helaas droevig record. Op den 7en ontspoorde bij Koog-Zaandijk een goederenwagen met storing in het trein- verkeer in beide richtingen als gevolg en twee dagen later deed zich een zelfde ongeval voor in dezelfde buurt. Noodlottiger gevolgen had het ongeval, dat op 7 Jan. plaats vond te Zandvoort. Door het weigeren der remmen liep een trein met voile kracht tegen het stootblok, dat op zij werd geschoven; on danks deze heftige botsing was de trein nog niet tot stilstand gekomen, de locomotief be- schadigde nog ernstig het stationsgebouw en trof toen meteen een zestal personen, van wie 6en terstond en een nog twee dagen later stierf. Aan het station Leiden liep den 10 Jan. een personentrein op een paar goede- renwagens. Een goederentrein overreed op 20 Aug. bi» Delft twee rangeerders, die beide werden ge dood. Den 11 Dec. ontspoorde op het emplace ment te Rotterdam een locomotief met 15 wa- fens. Er ontstond toevalligerwijze geen ver eersstoornis door, wijl het ongeval plaats vond op een ongebruikt spoor, maar de ma- teneele schade was zeer groot Verkeersongevallen. Neen, we zijn nog niet aan het eind van het ongelukken-relaas. Ons rest nog de ru- briek „Verkeersongevallen", die ook telken- jare langer werd naarmate het gebruik van motoren op de wegen toenam Onze wegen zijn nog slechts bi] hooge uitzondering inge richt op een druk verkeer, ze zijn vaak smai en bochtig en wat den ondergrond betreft deugen ze ook in vele gevallen absoluut niet. Gelukkig dat er door de wegenbelasting een fonds is verkregen, waaruit men het verbete- ren of het aanleggen van geheel nieuwe we gen kan bekostigen. Verschillende wegen zijn reeds in goeden staat gebracht, maar ontzaglijk veel blijft er nog op dit gebied te doen en't zal nog wel eenige jaren duren eer de achterstand ^eheel is ingehaald. Ook in Noordholland boven het Noordzeekanaal blijft nog zeer veel te doen. Geen wonder dat op wegen, die zoo weinig beantwoorden aan de huidige verkeers- eischen, ongelukken moesten gebeuren, voor al als sommige motorrijders of chauffeurs ze, wendien nog aauzagen voor racebanen. Wij tirrt«-rl AM L a1 A a! at A a A A 1 f 4 A

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 14