zullen natuurlijk niet arre verkeersongeluk- ken opsommen het zou een te lange lijst worden, omdat men bijna geen krant kan opnemen waarin niet minstens een ongeval met auto of motor worth gemeld. Wij zullen ons dus bepalen tot het memoreeren van die ongevallen,' die door tragische gevolgen of bijzondere bij-omstandigheden meer dan an- dere de aandacht trokken. Op den 3 Febr. gleed een autobus van den smallen weg over den hoogen Waaldijk tus- schen Gorinchem en Tiel, waarbij drie der in- zittenden ernstig werden gewond. Den '20 der zelfde maand reed bij Rijssen een motor in voile vaart tegen een boom, de twee berij- ders, jonge mannen van 22 jaar, werden ge- dood. Een doode en twee ernstig gewon- den vielen bij een autobotsing op 15 Maart op den Groninger straatweg nabij Leeuwar- den. Ernstiger nog was het ongeval, dat denzelfden dag te Leiderdorp aller deernis weicte, Daar reed n.l. een auto te water en hierbij kwamen twee r.k. geestelijken om, bei- den uit Delft. Een hunner, de deken Hoppe- ner, is misschien bij verschillende stadgenoo- ten nog wel bekend, want hij woonde eenige jaren geleden te Alkmaar. Nabij het sta tion Wezep reed op 14 April een auto tegen een trein met als gevolg, dat twee meerij- dende kinderen direct werden gedood en de vader des nachts aan zijn wonden stierf in het Zwolsche ziekenhuis. Bovendien vielen nog eenige koeien, die met den auto werden vervoerd, als slachtoffers. Een auto-woes- teling reed op 28 April onder Overschie op een vluchtheuvel, waar eenige menschen voor de tram stonden te wachten. Een oude dame werd in een sloot geduwd, waar zij in de modder stikte; haar man werden beide beenen gebroken en twee jongelieden kregtn lichtere verwondingen. Een gelijksoortig ongeluk gebeurde op 12 Aug. te Santpoort. Daar reed een luxe-auto in een groep men schen, die stonden te wachten voor den over- weg bij het station. Het droevig gevolg was, dat een 12-jarig meisje werd gedood en twee andere kinderen werden gewond. Te Rijs- wijk reed dien dag bij motorraces een rijder door de afsluiting der baan. Gevolg: twee gewonden onder het publiek plus de rijder zelf. Een vrouw door haar eigen man overreden en gedood! Dit tragische geval deed zich 30 Aug. te Groningen voor, toen mevr. Kahrel voor den pas door haar verla- ten auto langs liep en deze plotseling voor- uit schoot, toen haar man, die zelf stuurde, hem recht wilde zetten. Een botsing tus- schen auto en motor kostte den volgenden dag op den Heereweg van diezelfde stad aan twee oppassende jongemannen het le- ven. Den 3en Sept. reed tusschen Lexmond en Vianen een vrachtauto, waarmee 24 arbei- ders werden vervoerd, tegen de brugleuning. Twee mannen werden gedood en zes gewond. Vlieg- en andere ongevallen. Ondanks de meerdere viuchten, die wer den gemaakt, is het aantal ongevallen met vliegtuigen in ons land afgenomen, althans wat betreft die met doodelijke gevolgen. Met militaire machines vinden wij gelukkig slechts een genoteerd, en wel dat van 2 Juli, toen bij Grave een sergeant gedood en een luitenant ernstig gewond werden. Den 19 Ju- ni werd bij Den Helder een waarnemer ge wond bij het neerstorien van een marine- vliegtuig. Op Waalhaven, het groote vlieg- veld bij Rotterdam, stortte den 24 Juni een machine van de K. L. M. neer, waarbij een dame werd gedood en vier andere gewond. Een niet volmaakt deskundig vliegenier ver- oorzaakte op 12 Aug. bij demonstraties te Heerlen met een Duitsch vliegtuig van niet te beste kwaliteit een droevig ongeval. Boven de geheel gevulde tribunes kon hij niet de vereischte hoogte bereiken, waardoor de schroef vier menschen doodde en verschillen de anderen verwondde, van wie nog een den vohgenden dag stierf. Er vallen twee ongelukken bij militaire oe eningen te memoreeren: Bij het demon- streeren van een mitrai'.leur werd op 13 Febr. te Budel een 19-jarige jongeman gedood. Het tweede had plaats in de legerplaats Hars- kamp en was van nog ernstiger aard. Door het wegspringen van een granaat werd n.l. een so'daat gedood en een ander ernstig ge wond. Bij haar bezoek aan Zwolle op 5 Sent betoonde H. M. de Koningin hem persoonlijk hare deelneming. Een onweersbui, die op 4 Juli boven Weert losbarstte, had biiitengewoon ernstige en droevige gevolgen. De bliksem sloeg in een graansilo, die dientengevolge instortte met 300.000 kilo graan. Het geheel kwam terecht op het woonhuis van den bedrijfsleider der meelfabriek, waardoor het geheele gezin, be- staande uit man. vrouw en dochter, werd ge dood. Het gur-stige ongevallen-percentage, dat het Nederlandsche miinbedrijf voornatnelijk de laatste jaren onderscbeidde van verschil lende mijngebieden in het buitenland, is dit jaar door allerlei droeve voorvallen zeer ge- stegen Hc-t zwarte goud heeft vele offers geeischt. De ergste ramp van dit jaar was wel die van 15 Juli in de mijn Hendrik te Brunssum, waar 8 man terstond gedood werden tn velen gewond, van wie later nog een overleed. Bovendien werden elf dagen daarna nog drie man dood gevonden in de mijn en weer twee dagen later nog een, zoo- dat dit droef gebeuren dertien slachtoffers vroeg. De oorzaak moet gelegen hebben in het schieten, maar er schijnt toch ook nog wel wat meer te ziin dat de mijnen niet veih- ger maakt, want thans nog worden voor en no rapporten gewisseld over onderzoek over dit en dat. Zeer zeker is te wenschen, dat alle mijnen zoo zullen worden geoutilleerd dat de yeiligheid tot de hoogst mogelijke grens wordt opgevoerd. De dit iaar gedeeltelijk in gebruik genomen mijn „Maurits" is geheel ingericht zooals de laatste onderzoekingen als wenschelijk hebben aangetoond. En toch heeft ook daar een tiental dagen geleden een instorting nog kunnen plaats hebben zonder dat men het gevaar daarvan had kunnen voorzien. Vier mannen hebben er het leven bij gelaten. Een Duitsche rijnaak heeft op 7 Sept. de schipbrug te Deventer aangevaren met als gevolg, dat een aantal zich daarop bevinden- de menschen te water viel men weet na tuurlijk niet met zekerheid hoeveel het er waren. Van alien kant werden reddingspo- gingen gedaan en men had het geluk een groot aantal drenkelingen aan wal te bren- §en. Helaas niet alien: twee lijken werden ovengebracht Zwaar is de schipper Teerdstra op Schier-1 monnikoog bezocht. De 22 Aug. zal voor hem een dag zijn, dien hij nooit meer vergeet. Immers toen was het, dat zijn twee jonge kinderen in een kuil gingen spelen, waarbij beiden door het instortende zand bedolven werden. Vermelden wij hier nog een paar ernstige voorvallen uit onze overzeesche bezittingen: 29 Jan. In de steenkolenmiin Sarawaso in Ned.-Indie breekt een hevige brand uit, waardoor 35 personen stikken. 9 Febr. Bij Soerabaja vergaat het Gouver- nementsstoomschip „Zeemeeuw"; van de 40 opvarenden worden 30 gered. Later werd de meening gehoord, dat het schip onzeewaar- dig zou zijn geweest. 7 Maart. Te Koedoes (Ned.-Indie) vliegt een vuurwerkfabriek in de lucht; een dertig- tal menschen worden gedood en honderd ge wond. 9 Aug. De Zuid-Westelijke helft van het eiland Paloeweh (ten Noorden van Flores) wordt ten gevolge van een uitbarsting van den vuurspuwenden berg Rokatina vermeil; het aantal dooden wordt geschat op duizend, het aantal gewonden op zes honderd. 19 Sept. Berichten uit Curagao melden, dat door een wervelstorm groote materieele schade is aangericht. Branden. Door brand zijn ook dit jaar weer enorme kapitalen verloren gegaan en ook zijn er he laas weer menschenlevens inee uitgebluscht. Zeer droevig was wel de brand die op 0 Maart het huis van den veehandelaar Flok- stra te Smilde (Dr.) in asch legde: onder het puin vond men de lijken van diens twee kleine kinderen, die spelende de oorzaak van den brand waren geweest. Een schade van naar schatting 200.000 werd op 17 Febr. aangericht door den brand in het laboratorium van den plantenziekte- kundigen dienst te Lisse; den volgenden dag brandae te Schiedam de lak- en vernisfabriek „Ivormica" af, waarbij de schade ook al ge- raamd werd op twee ton. De veenstreken van Drente, waar, dank zij verschillende maatregelen ter zake van ont- ginning enz. (17 Dec. werd nog 'tnieuwe ka- naal BuinenSchoonoord geopend), de zwarte armoede die dit gebied de laatste paar jaren had geteisterd, eeni- germate was verdwenen, hebben in het begin van Mei nog een tijd van ernstige be- proeving moeten doormaken. Veenbranden toch hebben zoo geweldig om zich heen ge- grepen, dat niet alleen groote voorraden turf ter waarde van duizenaen guldens ten offer vielen, maar ook huizen en andere gebouwen, waaronder een school. Het vuur woedde zoo hevig, dat de brandbluschmiddelen der gan- sche streek onmachtig waren er ook maar iets tegen te doen, zoodat uit de groote ste- den als Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Groningen hulp werd gezonden. Echter, als in die dagen de wind niet was gedraaid en feen flinke bui regen was gekomen, had die ulp misschien nog niet veel gegeven. Andere branden over uitgestrekte gebie- den hebben gewoed in de heide onder Ede en bij Tilburg en in andere heidestreken van ons land, terwijl voorts boschbranden veel hebben verwoest in de tijden van droogte die wij in Maart en Juni hebben doorgemaakt (wij herinneren hier b.v. aan de branden in het Heilooerbosch die eenige hectaren hout „vernie!den en die onder Schipbork (Dr waardoor meer dan 100 H.A. bosch en hei in asch werd gelegd). Uitgezonderd de branden in het bosch te Heiloo, die ontstonden door vonken uit de locomotief van den trein, von- den de meeste dezer branden hun oorzaak in het roekeloos wegwerpen van vuur (lucifer, sigaret, e. d.) Wanneer zal men eens leeren de noodige voorzichtigheid te betrachten? Een groote brand heeft nog gewoed te Gel- licum bij Geldermalsen, waar op 4 Mei elf groote gebouwen, w. o. een kerK, een prooi der vlammen werden. Een andere kerkbraud had plaats te Naarden op 25 Aug.; het twee weken te voren in gebruik genomen nieuwe gebouw van de vrije katholieken werd door den bliksem getroffen en brandde totaal af. Te Schiedam werden den 12 Mei een kis- tenfabriek, een onslagplaats van chemical ien en een spoorwegloods in de asch gelegd, waardoor een schade ontstond van pl.m. f 200.000. Nog grooter is allicht de schade, berokkend door den brand in A. J. Carp's Garenfabrieken te Helmond op 16 Dec. Wormerveer heeft in Nov. 1.1. twee groote gebouwen door brand verloren, n.l. den ouden houtzaagmo'.en „Het herderskind" en het nanr' ..Venezuela" van de firma Boon. Rrchtszaken. Dit onderdeel van ons overzicht kunnen we het best beHnnen met het slot mee te dee- len van reeds het vorige jaar begonnen rechtszaken. AOereerst dan iets over de geruchtmaken- de Culemborgrcbe moordzaak, waarvoor de verdachten in Mei 1927 waren veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. In hooger be- rcen sprak het gerechtshof te Arnhem hen in Febr. 1.1. vrij. Daarna werden de verdachten opnieuw vervolgd, nu wegens meineed. Den 8 Nov. veroordee'de de Tielsche rechtbank de heide Code's elk tot 5 maanden (eisch 1 iaarT de Srnale tot 2 A jaar (eisch 4 jaar), terwijl de vrouw van den overleden recher- cheur Haveman werd vriigesoroken (tegen haar was 6 maanden geuscht). Intusscben is de misdaad zelf nog altijd ongestraft gebleven, ondanks al'.es wat er sinds d;en over is .neschreven. De jonge man te Canoelle aan den IJsel, die in Aug 1927 een ouden rentenier die hem om teruggave van geleende f 40 had ge- vraagd, vermoordde en het lijk in de rivier wiern en daarna lustig naar een zanguit- voering ging, is door de Rotterdamsche rechtbank tot 8 jaar veroordeeld (eisch 18 iaar), welke straf door het gerechtshof te Den Haag verhoogd werd tot 10 jaar. Een heel wat zwaardere straf, n.l. 15 jaar bij een eisch van 20 jaar, werd opgelegd aan den man, die op 2 Sent. 1927 te Den Haag den inspecteur van politie Paul, toen deze hem en een anderen inbreker achtervolgde, met een revolverscbot zoo ernstig verwondde, dat de politieman dagen lang in levensge- vaar verkeerde. De zaak van de Indische studenten (nog in verband met de relletjes in Insulinde in 1927) werd den 22 Maart door de Haagsche rechtbank beeindigd met de vrijspraak van alle vier verdachten (geeischt waren straffen van 2 tot 3 jaar). In de groote vergadering in den Haagschen Dierentuin, waar deze vrijspraak werd gevierd, noemde men de heele rechtszaak een blaam voor de Ned. regeering. De beklaagden hadden ruim een half jaar in voorarrest gezeten. Bijna het heele jaar lang heeft de zaak van de Veendammer hypotheekbank de aan dacht opgeeischt om de'zeldzame brutaliteit, waarmee door de directeuren en oud-direc- teuren dezer instelling is omgesprongen met de belangen van aandeel- en pandbriefhou- ders. Het faillissement werd uitgesproken op 5 Jan., terwijl tegelijkertijd de directeur en de pres.-compiissaris, beiden te Den Haag en de beide vorige directeuren, wonende te Hil- versum, werden aangehouden als verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Het tekort bleek ongeveer 6 H millioen te bedragen. Bij de behandeling der zaak kwamen allerlei fi- nancieele manipulaties aan het licht, die op zijn minst genomen „eigenaardig" kunnen worden genoemd en waarover de beklaagden en ook zekere advocaten duchtig aan den tand gevoeld werden. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde twee der verdachten (de Hilversummers, vader en zoon) en sprak de beide anderen vrij. Een hooger beroep volgde en nu werd de directeur Mohring (een der eerst vrijgesprokenen) veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden en kreeg vader W. 2Vi jaar (eerst was het 4 jaar) en de zoon W. 9 maanden (eerste vonnis was 1 jaar), beide laatstgenoemden met aftrek van 9 maanden voorarrest, de ander met aftrek van 6 maanden (deze was al eerder in vrijheid gesteld). Vader en zoon hebben in dit vonnis berust, M. heeft cassatie aangeteekend. Inmiddels is de man, die van dit heele mis- drijf de leidende persoon is genoemd, Salo mon Liebermann, die gevlucht was toen de bom barstte, gevangen in Finland, waar men dezer dagen zijn uitlevering naar Nederland toestond. Zou hij nog nieuws kunnen vertel- len en zou er nog meer aan het licht komen? Helaas zijn de genoemde personen de eenige niet, die verdacht werden als bankdi- recteuren misbruik van vertrouwen te heb ben gemaakt. Daar was in de eerste plaats Mr. Denekamp, van de Discontobank voor Credietinstellingen te Den Haag (een stich- ting van genoemden Liebermann), die be- schuldigd werd van onttrekking van groote bedragen (men sprak van een paar millioen) aan die bank. Er werd 1 jaar tegen hem ge eischt, maar het vonnis was-: vrijspraak. De tweede was de directeur van de Rot terdamsche Deposito- en Effectenbank, die pl.m. 10.000 had weggegoocheld, maar vrij gelaten werd, omdat de belangen der be- nadeelden daarmee beter gediend waren dan met zijn veroordeeling. Op voorwaarde van die invrijheidstelling toch betaalden familie- leden het verlies. De derde was een bankdirecteur te Sappe- meer, tegen wien voor zijn malversaties 4 maanden gevangenisstraf is geeischt. Het vonnis is nog niet gevallen. De vierde was de directeur van de in staat van faillissement verkeerende coop. De Tijd en van de N. V. Nederlandsche Meubelfa- briek te Den Haag, die 14 dezer gearresteerd werd als beschulaigd van bedriegelijke bank breuk. Het tekort bij de cooperatie is al bere- kend op minstens f 40.000. Dezer dagen heeft de rechtbank hem weer voorloopig in vrijheid gesteld. Een vervalscher en verduisteraar is ook de procuratiehouder van de N. V. Flaas en Co. te Rotterdam. Hij heeft al verschillende mal versaties toegegeven, maar het vreeselijkste is nog dat men hem ook verdenkt van de hand te hebben gehad in den moord op den heer Lans, den directeur der genoemde N. V., op 30 Nov., nadat deze had meegedeeld de boekhouding te willen laten controleeren door een accountant, omdat hij de zooge- naamde verliezen niet begreep. Deze moord op dat tijdstip is wel bezwarend voor den procuratiehouder. De secretaris van de directie der Rott. Bankvereeniging had ook niet voldoende aan zijn salaris en vergreep zich aan het geld der instelling, waarvoor hij op 5 Oct. werd „beloond" met 2'A jaar gevangenisstraf (door het gerechtshof te Den Haag den 12 Dec. verminderd tot anderhalf jaar). De beide Zaandammers, die in het begin van dit jaar een inbraak pleegden in het sta tion te Beverwijk, werden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Wij willen nog even herinneren aan den befaamden overval op een banklooper aan de Treefsteeg te Amsterdam; aan het zooge- naamd verliezen van 15000 door een be- ambte van de Haagsche Tram en aan den roofoverval op den loopjongen van een firma te Rotterdam, welke berooving vooraf be- raamd bleek te zijn, en stappen hiermede af van deze misdrijven, alle van financieelen aard (er zijn er nog wel meer van deze soort gepleegd), om nog een paar moorden te memoreeren, niet omdat dit verheffende lectuur zou zijn, maar omdat ze in een jaar- overzicht als dit behooren. Maar wij zullen er niet te veel noemen. Den 19 Aug. reed een Hilversumsche boekhandelaar met zijn vrouwelijke kantoor- bediende per rijtuig naar de kerk. Terugko- mend, schoot hij zich in het rijtuig dood, na eerst het meisje te hebben gedood. Aanlei- ding was een liefdesverhouding Eenze'fde oorzaak bracht een boeren- knecht uit Irnsum (Fr.) tot wanhoop. Zijn meisje wilde met hem breken en toen werd hij zoo woest, dat hij haar vermoordde Te Giethoorn heeft een schipper den Eersten Kerstdag zijn hosoita pogen te ver- moorden om weder dezelfde reden. Na zijn wandaad sloeg hij de hand aan zich zelf. De corruptie. Het heele jaar door heeft er een gaslucht gehangen over het land, nu eens hier, dan daar en niet altijd in eenzelfde mate, maar herhaaldelijk kwamen er gevallen van het aannemen van steekpenningen voor den dag. En nog is de bal. door Van der Stel aan het rollen gebracht, niet uit-gerold. Nog dezer dagen werden door de recht bank te Leeuwarden een zevental gasdirec- teuren gehoord, die van corruptie beschul- digd waren. Vijf hunner werden schuldig be- vonden, twee werden vrijgesproken. Gedepu- teerden hadden gewild, dat de betrokken ge- meenten de verdachten zouden ontslaan en hadden daarom de rekeningen dier gemeen- ten niet goedgekeurd, maar de Kroon was het met die opvatting niet eens. In het arrondissement Zutphen bleken ook nog al wat schuldigen te schuilen, van wie een paar werden veroordeeld (o.a. de oud- directeur te Nijkerk tot een half jaar), maar de beschuldigingen waren ook wel eens wat overdreven, zoodat ontslag van rechtsvervol- ging volgde (o. a. te Doetinchem). Vooral deze Geldersche stad heeft van zich doen spreken. Als alles waar was geweest wat er van verteld werd, zouden daar onder de ambtenaren niet veel goeden meer te vin den zijn. De gemeente-secretaris, wethouders, raadsleden enz. enz., alien zouden schuldig staan aan corruptie of op zijn minst er van geweten hebben. Gelukkig bleek het anders. De reeds geschorste secretaris werd zoo wei- nig schuldig bevonden, dat de rechtbank hem niet straf te en toen was aan verschillende praatjes meteen alle geloofwaardigheid ont- nomen. Een viertal jongemannen, opgesloten in de gevangenis te Scheveningen, had blijk- baar genoeg van de afzondering. Toen zij in de ziekenzaal waren, werd het plan tot ont- vluchting beraamd en vrij spoedig daarna ook uitgevoerd. De tralies voor de ramen werden doorgezaagd hoe zij aan het ma- teriaal kwamen is nog onbekend. Maar van langen duur was de vrijheid niet. Reeds den volgendendag (23 Aug.) werd een hunner, een Belg, onder den rook van Wassenaar in een hooischelf gevonden. Hij zei, dat hij de tralies had bewerkt en op de vlucht door de anderen in den steek was gelaten. Nummer twee werd aangehouden te Dordrecht, de derde te Arnhem en de vierde werd op 15 Sept. op klaarlichten dag herkend door een rechercheur in Den Haag. Dagenlang had hij daar reeds vertoefd zonder ontdekt te zijn. De justitie meent dat een bewaker van de gevangenis hulp heeft verleend bij de ont- vluchting. Den 27 Dec. is de rechtszaak te gen dezen man begonnen. Er werd geen bewijs gevonden, zoodat vrij spraak werd gevraagd. De bewaarder werd op vrije voeten gesteld. Zenawaehtige politie? Er hebben zich in de residentie en in de hoofdstad des rijks dit jaar eenige betreu- renswaardige voorvallen voorgedaan, waar bij politie-agenten de hoofdrol vervulden en die een spreker in Alkmaar aanleiding gaven de vraag te stellen of het niet gewenscht was aan de politie haar wapens te ontnemen, aan- gezien er een ongepast gebruik van werd ge maakt door zenuwachtige agenten. Wij zullen hier niet nader op die rede ingaan en laten ook de gestelde vraag geheel voor rekening van den spreker, omdat de bedoelde maatre- gel immers niet doorgevoerd kan worden. De bedoelde feiten waren dan de volgende: Den laatsten dag van Mei hebben 's avonds laat te Amsterdam twee politie-agenten een paar studenten hardhandig behandeld, om dat deze naar zij meenden zich niet rustig gedroegen. De studenten waren van andere meening en klaagden de agenten aan wegens mishandeling. De rechtbank was het er mee eens, dat de agenten onhebbelijk waren op- getreden en strafte hen dan ook. In het begin van Oct. grepen politieman- nen in de hoofdstad naar hunne revolvers, toen een paar personen, die zij wilden ar- resteeren, hen bedreigden. In beide gevallen werden de schoten gericht op de beenen. Ongelukkiger liep een geval van zelfverde- diging af in Den Haag op 6 Oct. Daar viel een 19-jarige jongeling als slachtoffer, na dat hij een politie-agent gewelddadig had willen beletten een dronken man mee te ne- men. Een Rotterdamsche rechercheur loste bij een worsteling met een inbreker op 14 Oct. een schot op dezen met eenzelfde droevig resultaat. Huldiging van bekende Nederlandcrs. Als eerste noemen wij hier de koningin, die op 19 Sept. nog een huldeblijk in ontvangst mocht nemen voor haar zilveren huwelijks- feest. Een deputatie officieren van het Ned.- Indische leger bood haar namens de Indische strijdmacht een gobelin aan, vervaardigd door de Ned. Kunstweefschool, welke bewer- king vijf jaar had geduurd. De tweede die wij hier hebben te noemen, is de koningin-moeder, die dit jaar zeventig jaar werd Dat het haar aan belangstelling niet ontbroken heeft, is duidelijk, als men slechts even nagaat hoe zij steeds van haar meeleven met het Neder landsche volk heeft getuigd. Toen zij 27 Oct. te Den Haag kwam, werd haar een waar'ijk grootsche huldebetooging gebracht. Een voorproefje van wat over eenige dagen zal gebeuren, als zij herdenken zal 50 jaar Ne derlandsche vrouw te zijn geweest. De heer Henri Polak, die den 22 Febr. 60 jaar werd, heeft dien dag en ook reeds een paar dagen eerder gemerkt dat er zeer velen zijn die zijn groote werkkracht en werklust on hoogen priis stellen. Hij werd door den Diamantbewerkersbond gehuldigd op een wiize, zooals deze zeker nog nooit iemand ge'erd heeft. De promotie homoris causa van de Am sterdamsche universiteit, welke eer den heer Wibaut te beurt viel op 27 Febr., was een er- kenning van diens groote verdiensten op het terrein der handelswetenschappen. De heeren G. H. Hintzen en A. F. Philips zijn in het laatst van Maart door den senaat der Handelshoogeschool te Rotterdam tot doctores honoris causa in de handelsweten- sphap benoemd. Dit is een welverdiende on- derscheiding voor den heer Hintzen, die ja- reniang lid der firma R. Mees Zoonen is geweest en tegelijk lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek, en voor den heer Philips dienu ja, wie in Nederland kent den heer Philips van Eind hoven niet. De senaat der Technische Hoogeschool te Delft verleende den 6 Dec. het eere-doctoraat aan sir Henry Deterding en aan den inge- nieur C. F. Stork. Eerstgenoemde is wel geen Nederlander meer, maar heeft op ondubbel- zinnige wijze verschillende malen laten blij- ken dat hij toch zijn geboorteland nog lief heeft. Een grootsche huldiging viel oud-minister Treub ten deel op zijn 70sten verjaardag in het begin van Dec. Van alle zijden is hem toen op zeer hartelijke wijze dank gebracht voor wat hij in moeilijke oogenblikken voor land en voile heert gedaan, vaak met doortas- tende maatregelen (speciaal in de oorlogsja- ren). Zijn geboorteplaats Voorschoten hul- digde hem en zijn beide broers op biijvende wijze: er werd een gedenkteeken geplaatst in het geboortehuis en de straat werd naar hen genoemd. Voor den genial en schilder Jan Steen werd op 7 Febr. ter gelegenheid van zijn 300sten geboortedag een gedenksteen boven zijn graf te Leiden onthuld. De oud-wereldkampioen hardrijden op de schaats en de fiets, de in betrekkelijke armoe de overleden Jaap Eden, werd den 16 Juni gehuldigd met het plaatsen van een monu ment op zijn graf te Haarlem. Stormen en overstroomingen en de rampspoedige gevolgen. Als geregeld elk jaar hebben we ook nu weer heel wat stormen gehad. 't Was nog in de eerste dagen van 1928, toen door ijsgang de Wadden-eilanden en Urk eenige dagen achtereen geheel van de buitenwereld waren afgesloten. De post werd per vliegtuig naar Ameland en Schiermonnikoog gebracnt. Vier weken na het intreden van den dooi werd op de Zuiderzee nog assistentie verleend aan de salonboot Friesland en den ijsbreker Daniel Goedkoop, die niet meer uit het drijfijs kon- den loskomen. De groote rivieren Maas, Waal, Rijn en Lek hebben in Febr. de oeverlanden geheel overstroomd en veel schade berokkend aan de steenfabrieken en de arbeiders daaraan, toen verder werken onmogelijk bleek. Maar ook kleinere rivieren, o.a. de Eem en de be- ruchte Bolksbeek in Gelderland (deze over- stroomde voor den zesden keer in een jaar) zijn buiten hare oevers getreden, hebben veel land in een zee veranderd en daarmee tal van bewoners groote schade berokkend. De kustgebieden hebben veel te lijden ge had van stormen op 15, 16 en 17 Febr., waardoor heel wat schepen ontredderd wer den. Bij IJmuiden sloeg het Engelsche stoomschip Shonga wrak, de opvarenden werden gelukkig gered. Dit alles was nog niets vergeleken bij wat de November-stormen brachten. Zij veroor- zaakten nameloos veel leed door de vele slachtoffers die er vielen. Vooral rond de Waddeneilanden was de uitwerking van de stormen vreeselijk. Verschillende schepen, meest kleinere, vergingen. Wij willen hier slechts herinneren aan het droef gebeuren met het schip „Noordstar" van J. Versteege uit Zwolle, welk vaartuig tot zinken werd ge bracht en alle opvarenden (vader, moeder en tien kinderen) mee in de diepte nam Aan de Noord- en Zuidhollandsche kust was het al niet beter. Daar strandde de Ita- liaansche boot Salento en alle opvarenden, een 25-tal, kwamen om door het omslaan van de reddingboot. Daardoor vond ook een der redders zijn graf in de golven. Bij de stran ding van de Noorsche boot „Christian Mi- chelsen" bij Hoek van Holland verloren „slechts" drie man het leven. Overal vochten de blauwe ridders uit onze kustplaatsen met groote doodsverachting om de woedende zee nare prooi te ontrukken en't zal hun verdriet fenoeg hebben gedaan, dat zij niet alle in nood verkeerende schepelingen hebben kun nen redden. Voorts hebben diezelfde Novembersformen op vele plaatsen polderdijken doen bezwijken voor het met kracht opstuwende water, zoo dat huizen werden overstroomd en meubilair en vee een speelbal van de golven werd. Dit deed zich voor in Zuidholland, Utrecht, Gel derland en Noordbrabant en in alle andere streken van ons land had men eveneens te klagen over den bijzonder hoogen water- stand. In Rotterdam, Dordrecht en Maas- sluis stonden zelfs vele straten blank. 't Is jammer dat de „Schuttevaer" nog niet heeft kunnen bewijzen de goede eigen- schappen van een onzinkbare reddingsboot te hebben, die zijn uitvinder, de heer Schut- tevaer te Rotterdam, er aan toeschrijft. Men herinnert zich hoe den 26 Febr. onder feest- gejuich het schip order leiding van den heer Smit uit Egmond aan Zee zeewaarts ging naar Amerika, maar hoe tengevolge van on- eenigheid onder de opvarenden de tocht niet verder ging dan Engeland, waar het scheepje nu nog ligt. Belangrijke schenkingen. Den 20 Jan. is ten overstaan van notaris Vlug te Rotterdam de akte gepasseerd, waar bij de heer J. H. Jurriaanse aan den Staat der Nederlanden heeft geschonken ten be- hoeve van't Museum van Natuurliike Histo ric te Leiden een hem toebehoorende, uiterst kostbare collectie vlinders, zijnde Rhopalo- cera en ook Heterocera van het tropische deel der aarde. Deze collectie bevat ongeveer 40.000 exem- plaren, verdeeld over ongeveer 4500 soorten en zij is in ongeveer 800 laden onderge- bracht. Minister Kan heeft, met het oog op het belang dezer schenking, persoonlijk te Rotterdam namens den Staat bij deze akte gecompareerd in zijn hoedanigheid van Mi nister van Onderwijs, K. en W. ad interim. Een koninklijke gift van wien weet men niet kreeg de gemeente Vlissingen. Iemand, begaan met het lot der lijdende menschheid en alles wat mogeiijk is willende doen om dat te verzachten, schonk-n.l. een bedrag van een kwart millioen om den bouw van een ziekenhuis mogeiijk te maken. Het Mauritshuis te Den Haag is een waardevol stuk rijker geworden en wel het befaamde schilderij „Briefschrijfstertje" van Terborch. Het behoorde tot de verzameling van de fam. Six te Amsterdam, die na den dood van prof. Jan Six niet rijk genoeg was om de heele verzameling kunstschatten, die de familie in den loop der eeuwen verzameld had, in haar geheel te bewaren en dus besloot om een deel ervan te verkoopen. Men herin nert zich waarschijnlijk nog wel, dat daarbij bijzonder hooge prijzen besteed werden de totaal-opbrengst van het verkocbte was on geveer drie millioen. Kooper van een dc-er schilderijen het bovengenoemde Brief- schrijfstertje was de heer Deterding, de Engelsche petroleummagnaat van Neder landsche afkomst. Als bewijs van het niet vergeten van zijn land schouk hij het fraaie stuk terstond aan het Mauritshuis. Een daad van goeden burge'zin werd be- dreven door de fam. van der Po'„ toen zij aan den raad harer gemeente CaTantsoog een bedrag schonk van 1500 als bijdrage in de kosten der jreme-rttUvke "auishoudiAff

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 15