DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Oudejaarsavond. No. 308 Dit numtner besfaat uit 6 bladen Honderd dertigste Jaargang 1928 Deze Conrant wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Fec.tchgen, nitgegeven. ibonnementsprijs bij vooruilbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2. franco door bet geheele Rijb /2.50. Afzonderlfjke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnlmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en tiandelsdrukkerjj v/h HERMs, COSTER ft ZOON. Voordam C9. Directeur: C. KRAK. MAA1UAG Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteura Tj. N. ADEMA* 31 DECEMBER Het is een avond als eike andere, en wij zouden hem ongemerkt voorbij gaan als wij den Tijd niet verdeeld hadden. Nu is de Oudejaarsavond de laatste avond van een tijdsdeel waarmede wij ons leven xneten. Wij tellen dat leven bij jaren en elken Oudejaarsavond zetten wij opnieuw een streepje en bedenken, dat het aantal jaren dat ons leven omspant weer met een is ver- meerderd. Wij doen dat niet gedachteloos. Elk jaar van ons leven is een waardevol tijdsdeel en als wij het streepje zetten, kij- ken wij onwillekeurig hoeveel er al staan en vragen ons in stilte af hoeveel er nog zullen yolgen. Wij zijn den tijd al lang voorbij toen wij in jeugdigen overmoed wel vijf of tien streep- jes tegelijk zouden willen zetten, om maar groot te zijn, om de school en het ouderlijk huis maar achter ons te hebben en zelfstan- dig te kunnen doen en laten wat wij zouden willen. Bij het klimmen der jaren beseft men steeds beter hoe onbeduidend eigenlijk het tijdsdeeltje van ons bestaan is, hoe snel de jaren vooral op rijperen leeftijd elkander schijnen op te volgen, hoe kort het nog maar geleden is, dat wij op een vorigen Oude jaarsavond hetzelfde gedaan hebben. Zoo staan wij op den Oudejaarsavond steeds weer voor de vraag: hoelang nog? In de rijen van hen, die wij liefhebben en hoogachten zien wij telkens weer de open plekken, de plaatsen van hen die vielen. Zooals een stormwind over het korenveld gaat, de halrnen doet buigen en hier en daar een stengel knakt, zoo gaat de Tijd over ons leven. Wij buigen ons in dagen van ziekte en ellenae en "als de tijden van spanning voorbij zijn en wij het hoofd weer kunnen opheffen, zien wij hoe velen, die ons omringden, niet meer de kracht hadden zich te herstellen. Straks schijnt de zon weer, het korenveld schittert in gouden gloed, 't rijpe leven komt in duizenderlei schakeering tot uiting en de van zorg bevrijde mensch dankt voor den zegen van zijn bestaan. Totdat de wolken weer samenpakken en uit grauwe luchten doodende stralen schieten, totdat in 's menschen leven weer de onaf- wendbare tegenslag komt, die alien zonder weerstand uit de rijen der levenden doet ver- dwijnen. Op den Oudejaarsavond sluiten wij een boekjaar van ons leven af en maken onze balans op. Wat heeft dit jaar ons gebracht? Wij tellen ziekte en zorgen tezamen, wij tellen op de andere bladzijde alles bijeen wat ons leven blij maakte en wij constateeren of dit jaar een voor- of een nadeelig saldo heeft achtergelaten. Wie moeilijke dagen achter den rug heeft, wie met pijn, met ziekte en ellende had te kampen, wie een dierbare doode betreurt, is spoedig geneigd zich te beklagen en uit te roepen, dat dit een verloren jaar was en dat hij in alle opzichten arm-er dan vroeger is geworden. Maar hij bedenkt dan niet hoe het juist de dagen van tegenspoed zijn, die ons karakter vormen, die ons doen beseffen, dat het leven nog tot iets anders dient dan om er blij en zorgeloos van te genieten. Hoe kleurloos zou het leven zijn als het ons altijd goed ging, als wij altijd gezond waren en nimmer zorg en verdriet kenden. Hoe kleurloos, maar ook hoe waardeloos. Want zooals het vuur het ijzer staalt, zoo harden ons de zwarte dagen van het lgven. Niet zij voor wie dat leven slechts zorge loos genieten is, maar zij, die door het don- ker gingen, worden mensch in den waren zin van het woord, mensch in denken en hande- len wier medelijden ontwaakt met de tallooze zwakken en misdeelden, die hij om zich heen ziet. Als wij daarom aan het eind van het jaar constateeren, dat dit levensdeel ons veel tegenslag bracht, zullen wij tevens moeten erkennen, dat wij juist daardoor innerlijk rijker zijn geworden dan wij vroeger waren Achter de wolken schuilt de zon, zegt een mooi Hollandsch spreekwoord en ook in het leven wordt dat bewaarheid. Na ziekte en zorg komen weer betere da gen, het leven heeft zijn up and downs en wie het eene jaar een saldo aan tegenslag boekt, kan een volgend jaar wellicht van eenwon- deren voorspoed spreken. Wat heeft het jaar dat heenging ons ge bracht? Hebben lief en leed oos niet onberoerd ge- l,!iten, zijn wij meer dan vroeger mensch in de hoogste beteekenis van het woord ge worden? Steeds krachtiger doordringt ons de zeker- heid, dat dit schijnbaar nuttelooze leven een doel heeft. Wij zien eenerzijds de wereld van het ein- delooze, de hemellichamen wier lichtstralen duizenden jaren noodig hadden om ons te be- reiken en anderzijds de wereld van het on ejndig kleine, van microben en bacillen waar van de sterkste lenzen ons nog slechts een deel kunnen openbaren. Wat is groot en wat is klein? Het is alles zoo betrekkelijk, het doet er ten slotte zoo wei- nlg toe indien wij maar sterk bewust zijn van het ontzagwekkende, dat het alles leeft en beweegt, dat het aan vaste banen en aan vaste wetten is gebonden, dat alles door en voor elkaar bestaat en dat het leven in zelfs de kleinst zichtbare deeltjes een wonder van samenstelling en handeling is en van een grooten, almachtigen organisator getuigt. Het doet er niet toe welken naam wij daar- aan geven, het komt er slechts op aan, dat wij dat wonder erkennen. - Als wij daarvan doordrongen zijn, besef fen wij eerst de waarde van onze tegensla gen, begrijpen wij eerst ten voile hoe juist in donkere dagen datgene in ons groeit, dat boven alle stof uitgaat. Laat geslachten komen en gaan, laat onze levenstijd maar kort zijn, het doet er niet toe als wij slechts geleefd en geloofd hebben. Ons lichaam moge zijn taak verricht heb ben, onze geest gaat daar boven uit en zal opnieuw in den smeltkroes van den tijd ge- louterd worden tot eens het stadium der vol- maaktheid bereikt is en 's levens doel bena- derd zal zijn. Als wij straks op dezen ouderwetschen win ters vond, terwijl de sneeuwylokken om de ruiten dwarrelen, in onze gezellige, warmc kamer zitten en als om twaalf uur de klok- ken luiden, wordt opnieuw een tijdsdeeltje van ons leven afgesloten. Op den filmband, die ons dit jaar voorbij is getrokken, zijn van dag tot dag al onze ge- dachten en daden haarscherp opgenomen. Eens zal ook van al die daden en gedach- ten de balans opgemaakt worden, eens zul len wij moeten verantwoorden wat wij van ons leven gemaakt hebben en van dat onder- zoek zal het afhangen in welke richting en langs welken weg wij verder zullen gaan naar het doel van alle leven. Mogen wij een volgenden Oudejaarsavond innerlijk rijker dan nu zijn geworden. Dan zal het jaar, dat nu komen gaat geen verloren deel van ons korte leven geweest zijn. Oagelijksch overzichf. POLITIEKE SPANNING IN FRANKRIJK. Twee belangrijke vraagstukken. Poincare tegen zijn ministers. De gespannen politieke toestand in Frank- rijk, welke er thans heerscht 'gedurende de laatste weken. vindt zijn onmiddellijke oor- zaak in de twee vraagstukken, welker op- lossing het parlement ter hand heeft geno- men: de verhooging van de vergoeding der Kamerleden (n.l. 45.000 francs plus 1250 francs tegemoetkoming in de huur per maand!) en het verbod voor parlements- leden om een functie in financieele onderne- mingen te bekleeden. De „Temps" meent dat men ten onrechte de beide vraagstukken, die geen enkel ver band houden, met elkaar in verbinding brengt. Men zegt: verhoog de vergoeding der Kamerleden en Senatoren, maar men voegt er onmiddellijk aan toe: verhoog het aantal gevallen, waarin het aan Kamerleden en Senatoren verboden zal zijn bepaalde sociale functies te bekleeden. De „incompati- bilite parlementaire" wekt aldus den schijn te dienen om de verhooging der parlementaire vergoeding af te koopen. Men zou beginnen met aan deputes en Senatoren te verbieden administrateur in bepaalde financieele onder- nemingen te zijn. Spoedig daarop echter zou de demagogie vrij spel hebben en zou het verbod tot alle financieele ondernemingen, daarna tot handels- en industrieele onderne mingen. tot advocaten en procureurs tot landbouwers en zelfs tot journalisten kunnen worden uitgebreid! Het blad is van oordeel, dat op deze wijze mannen, die het parlement door hun sociale beteekenis eeren, zouden worden gewcerd zonder degenen, die het door hun daden zou den kunnen onteeren, buiten te sluiten. Zoo zou het beroep van bankier een reden worden tot buitensluiting van het parlement Terwijl de financieele problemen heden ten dage een overwegende rol spelen, houdt men de man nen, wier bevoegdheid een waarborg zou zijn voor hun collega's, die leeken zijn op dit gebied, er buiten. De „Temps" haalt het woord van Wal- deck-Rousseau aan: „De politick is geen doel; zij mag vooral geen carriere zijn: ze is een openbare dienst", en voorspelt dat 't parlementarisme op die manier „de luxe van den rijkdom of een broodwinning van avon- tuurlijke politici" zal worden. Intusschen heeft de Senaat de verhooging der parlementaiie schadevergoeding goedge- keurd, maar de toestand is daarmee toch geenszins verbeterd, daar de oneenigheid onder de ministers voortduurt. Poincare weigerde in den Senaat mede te stemmen en gaf er de voorkeur aan, zich te onthouden en zelfs de zaal te verlaten ter wijl de andere ministers, die senaats-leden zijn, voor stemden. Komt dus hiei het meeningsverschil tus- schen Poincare en zijn ministers al duidelijk naar voren, hetzelfde is dat het geval met het andere vraagstuk, n.l. de kwestie inzake het verbod voor parlementsleden om functies te aanvaarden in financieele en industrieele on dernemingen. Ook hierin mengen zich de bladen, en de gematigde dringen er bij Poincare op aan te trachten, de moeilijkheden te overwinnen Mocht echter Poincare er niet in slagen, de overwinning te behalen, dan zou het in zijn bedwling zijn, heen te gaan. We zullen nog even geduld moeten hebben! 8uifenia33d CHINA. VERDRAGEN MET ANDERE STATEN Het Amerikaansche departement van bui- tenlandsche zaken heeft het initiatief geno- men tot het aanknoopen van onderhandelin- ge met het oog op het sluiten van een arbi trageverdrag tusschen de Vereenigde Staten cn China Ingevolge het op 22 Dec. geteekende Chi- neesch-Fransche verdrag aanvaardt Frank- rijk volledige tariefautonomie benevens de toepassing van een minimumtarief voor be paalde invoeren in Frankrijk, o.a. van zijde en thee, in afwach-ting van de onderhandelin- gen inzake een wederkeurige douane-over- komst. DUITSCHLAND. BALDADIGE WERKLOOZEN. De verordening van den hoofdcommissa- ris van politic te Kassel, dat de werkloozen er geen optochten meer tnogen houden heeft ten gevolge gehad, dat het raadhuis aldaar met een groote hoeveelheid verf is be- smeerd, waarvan de verwijdering heel wat moeite en tijd zal kosten. In verband hiermede is de leider van den rooden frontstrijdersbond, Schmid, eveneens een werklooze, gearresteerd. Men verwacht nog meer aanhoudingen. GRIEPEPIDEMIE TE BERLIJN. Sedert eenigen tijd heerscht te Berliin griep, die zich de laatste dagen sterk heeft uitgebreid. Het aantal zieken neemt dagelijks met eenige honderden toe. Over het alge- meen zijn de gevallen niet levensgevaarlijk, meent de Crt., maar toch zoo ernstig, dat de patienten in de ziekenhuizen moeten worden opgenomen. Alle ziekenauto's zijn voortdu- rend onderweg. De ziekenhuizen zijn echter reeds zoo vol, dat er spoedig geen ruimte ge- noeg zal zijn FRANKRIJK. DE TYPHI TSEPIDEMIE TE LYON. De typhus-epidemie kan als geeindigd worden beschouwd. Heden zijn 14 patienten uit de gasthuizen ontslagen. Van sterfgevallen wordt geen melding meer gemaakt. DE VERVOLGING VAN OUD-MINISTER KLOTZ. Intrekking van klachten. Verschillende crediteuren van den oud- minister hebben hun klachten ingetrokken, zoodat er veel kans is, dat de zaak zonder gerechtelijke uitspraak zal afloopen. De auto-ondememing, welker klacht aan- leiding werd tot de opheffing van de parle mentaire onschendbaarheid van den minister, trok hare klacht reeds eenige dagen ge leden in, daar zij het betreurde dat door haar toedoen het schandaal publiek geworden was. Intusschen heeft de raadsman van Klotz verzocht zijn client aan een nieuw onderzoek naar de geestvermogens te doen onderwer- pen. Het eerste onderzoek, waarbij werd gecon- cludeerd dat Klotz volkomen toerekenings- vatbaar is, zou volgens den advocaat niet op de juiste wijze zijn geschied. EEN NIEUW FINANCIEEL SCHANDAAL. Tegen den directeur van de Parijsche bla den „Paris Soir" en „Le Marie Blanc'', den heer Merlo, is een vervolging ingesteld op vermoedens van verduistering van een half millioen francs. VOORSPELLINGEN VOOR 1929. Madame Fraya behoort te Parijs tot de waarzegsters, die een groote reputatie heb ben. Zij voorspelt veel en de in haar geloo- vende gemeente zegt, dat haar voorspellin- gen uitkomen. Zoo zou zij in het begin van het thans bijna afgeloopen jaar den ge- welddadigen dood van minister Bokanowski en den Belgischen financier Loewenstein heb ben aangekondigd. Een redacteur van het Journal is aan me- vrouw Fraya gaan vragen wat zij voor Frankrijk van het jaar '29 verwachtte. Zij heeft gezegd: Het nieuwe jaar zal een jaar zijn van hevigheid en brutaliteit, van harts- tochtelijke, vurige en kortstondige gevoe- lens! Jan, Piet en Klaas zullen door hun laagste instinkten worden beheerscht. Geen geweten meer: winst behalen en genot na- iagen. De invloeden van Mars en de zon, die noodlottig zijn voor de zwakke zielen, zul len daarentegen de geestelijke elite tot hulp- middel zijn. Zoo voorspelt mevrouw Fraya belangrijke ontdekkingen op medisch gebied Psychiatrie en chirurgie zullen „enorme" dingen bereiken. De waarzegster vertelde verder o.m. aan den man van het Journal, dat alien, die de laatste twintig jaar een rol hebben gespeeld in het lot van Frankrijk, zullen verdwijnen! Beroemde menschen zullen sterven, zij zul len door meer gezaghebbende worden ver- vangen. De regeering zal op onrustbarende wijze worden geschokt en mogelijk voor de lente vail en. Die na haar komen zullen den weg bereiden aan een dictator, dien Frank rijk over drie of vier jaar zal zien. In- middels zal het leven duurder worden; han- delstransacties zullen moeilijk worden, de beurs zal tot Maart heel slecht zijn, fortul- nen zullen te niet gaan. Alles zal hevig, plotseling, brutaal en onzeker zijn. Na deze mededeelingen, die men slechts opwekkend kan noemen wanneer men zich voorhoudt, dat ze nog heel wat erger hadden kunnen zijn, maakte mevrouw Fraya een pau- ze, waarin zij peinsde. „Er is een ding", zoo hervond zij het contact met de werkelijkheid, „er is een ding, dat ik u heel precies kan voorsnellen: Leon Daudet zal in Frankrijk terugkeeren. FNRFJ.AND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. Bloedtransfusie'5 Volgens een bericht in de „Daily Mail" van Zaterdagochtend is de koning geruimen tijd buiten bewustzijn ge weest. De „Daily News" meldt dat er waar- schijnlijk verschillende maatregelen zullen worden toegepast om den koning over deze moeilijke periode heen te hel- pen, mogelijk met inbegrip van bloed transfusie. Het Zaterdagavond gepubliceerde bul letin, wordt als bevredigend beschouwd, gezien het feit, dat de vooruitgang van den koning den geheelen dag voort- duurde. De vorderingen zijn echter zeer lang- zaam en kunnen niet dagelijks worden gemeten. Sedert den terugslag van Donderdag is er een zeer geleidelijke verbetering geweest. MOTORKOTTER IN DE LUCHT GEVLOGEN. In het dok van Newport vloog Zondag door een ontploffing van den benzinetank de motorkotter „Klara G" in de lucht. De eeni ge man die aan boord was werd door de ex- plosie aan land geworpen en met brand- wonden en andere verwondingen overdekf naar het ziekehuis gebracht. RUSLAND. DE ARRESTATIE VAN LIIYVINOF. Geld voor de propaganda Het proces tegen den breeder van den Rus sischen plaatsvervangenden volkscommissa ris Litwinof, die in Frankrijk werd gearres teerd wegens verduistering van gelden schijnt nog al sensationeel te zullen worden Litwinof (de gearresteerde) heeft in een te Parijs verschijnend blad van Russische emigres een uiteenzetting van het gebeurde gegeven, en verklaard dat zijn arrestatie te wijten was aan een intrige van Tsjitsjerin tegen zijn ouderen broeder, gesteund door de Ogpoe. Tsjitsjerin wil zijn broeder in discre dit brengen. De jonge Litwinof wijst er op dat de frau de, waarvan hij wordt beschuldigd, een methode is, die algemeen in Rusland wordt gevolgd om gelden voor propaganda-doel- einden te krijgen. Onder dekking der han- delsorganisatie heeft de sovjet een netwerk van propaganda georganiseerd onder con- trole van een zekeren Toerow, thans officiee' verbonden aan het commissariaat van bui- tenlandsehen handel. In Januari 1926 aldus Litwinof ver zocht Toerow mij in het buitenland wissels uit te geven en het geld naar Frankrijk over te maken voor communistische propaganda in Noord-Afrika. Het blad der emigres dealt nog mede, dat NIEUWJAAR. DE ALKMAARSCHE COURANT ZAL MORGfEN, DINSDAG 1 JANUARI, NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. Litwinof aan de Fransche regeering een lijst heeft overhandigd van de geheime agenten der Derde Internationale in Frankrijk. In het geheel zouden 15.000 personen at# de verschillende Russische handelsdelegaties in het buitenland zijn verbonden. De uitga- ven der handelsorganisatie en de subsidies aan buitenlandsche communisten beloopen in Nederlandsch geld '30 millioen gulden per maand. AMERIKA. KELLOGG OVER HET KELLOGG- PACT. Reserves volmaakt overbodig. Het is bekend, dat staatssecretaris Kellogg in een geheime zitting van de Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken zijn vredespact heeft verdedigd. Thans zijn omtrent deze zitting meer bizonderheden bekend geworden. Kel logg heeft o.a. verklaard, dat in het ver drag niets staat,, waardoor de Vereenig de Staten verplicht zouden zijn oorlog te voeren tegen een mogendheid, die in strijd met h t pact zou handelen. Het pact verhindert een onderteekenaar eyenmin, maatregelen tot zelfverdedi- ging te treffen, indien zijn veiligheid bedreigd wordt. Dat alles blijkt uit de briefwisseling, die voor de onderteeke- ning van het pact gevoerd is. Daarom achttc Kellogg het onnoodig, dat de Se naat het verdrag met eenig voorbehoud of met bepaalde inte^pretaties zou aan- nemen. Alle reehten van de Vereenigde Staten, met inbegrip van dc erkenning van de Monroeleer worden door het pact volkomen gewaarborgd. EEN NACHTYVAKER VERGIFTIGD. Dezer dagen verscheen in den vroegen och- tend een bestuurder van een vrachtauto met zijn helper voor het chemisch laboratorium van gebrs Guggenheim te New York met een lading traanverwekkend gas uit Baltimore Een zoogenae.mde nachtwaker kwam op hen He, dreigd-e hen met een revolver, bond hen, deed hen een prop in den mond en beroofde hen. Na een uur slaagden zij er in zich te bevrijden en gingen naar het kantoor om hulp te halen; daar vonden zij den echten nachtwaker dood op den grond liggen. Toen de politie verscheen kon zij geen verwondin gen aan den doode opmerken en eerst toen zij1 zag dat zijn lippen verbrand waren, kreeg zij een aanwijzing van wat er gebeurd was. Uit een analyse van een restant koffie op een tafel bleek de aanwezigheid van cyaankali. Eer3t dacht de politie, dat de nachtwaker zelfmoord had gepleegd, doch deze theorie liet zij wel- dra varen. Blijkbaar had de roover, die de beide mannen met de vrachtauto aanhield, den waker tevoren gedwongen vergiftigde koffie te drinken. In Mei was er uit het laboratorium ook al voor 800 dollar platina gestolen. De dieven hadden toen de beide wakers gebonden en ge- dreigd hen te dooden. MEXICAANSCH BANDIETENLEIDER DOODGESCHOTEN. De bandietenleider Maximiliano Vigieras is, volgens een bericht uit Mexico-City, ge- vangen genomen en na een kort verhoor doc den krijgsraad doodgeschoten. Een der fx langrijkste beschuldigingen kwam hieroj neer, dat hij twee pogingen had gedaan on den Amerikaanschen ambassadeur in Mexici Morrow in handen te krijgen, teneinde eet losgeld van 5000 Pesos te krijgen. NOODLOTTIGE BOTSING. Een auto, waarin zich zeven personen be- vonden, is bij Okmulgee (Oklahoma) op een spoorwegovergang aangereden door den pas sagierstrein St. LouisSan Francisco. Zes personen werden op slag gedood en df zevende ernstig, wellicht doodelijk gewond De slachtoffers behooren alien tot hetzelfdj gezin. AFGHANISTAN, DE OPSTAND TEGEN DEN KONINO. Naar uit Kaboel gemeld wordt, heeft de stam Sjinwari een manifest tot het Afghaan- sche volk gericht, waarin verklaard wordt, dat de stam zijn strijd tegen den koning niet opgeeft. Zelfs indien het den regeeringt- troepen zou gelukken de hoofdmacht der op- standelingen te verslaan, zouden zij zich in de bergen terugtrekken en zich niet aan den koning overgeven. De burgeroorlog is dus niet geeindigd. In verband met de reis van de koningln- moeder naar den stam van de Sjinwari ver- klaart laatstgenoemde, dat haar geen gevaat dreigt. Onderhandelingen worden nutteloos genoemd, daar de koning het land njet zljii ft ft

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1