Alkmaarsctie Coarant. Onze BCoBonien. Honderd dertigste Jaargang. Maanda^ 31 Ileeember. RadSio-hoekje Kerk en schooB Binnenland No. 308 1928 Dins dag 1 Januari. Hilversum, 1071 M. 12.30—2.Concert door het Boris Lenski-Trio. 3.4.Ha waiian muziek. Hawaiian Radio-vijftal. 4. 5.Concert op 2 vleugels door Mr. J den Hertog en Jan Nieland. 5.6.Gramo foonmuziek. 6.7.30 Concert door het Boris Lenski-Trio. 7.308.Ziekenhalfuurtje. 8—8.30 Boekbespreking door Dr. Snellen. 8 30 Persberichten. 8.45 Concert. Omroep- orkest onder leiding van Nico Treep. Louis Davids, humorist. 9.40 „De Brui oft van Kloris en Roosje", klucht met zang en dans. Nieuwjaarswensch van Speenhoff. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1852 M.) 8.309.30 K. R. O. Morgenwijding door P. de Waart: Zalig Nieuwjaar. 9.50 N. C. R. V. Dienst in het GeLouw „De Eendracht" te Rotterdam. Voorganger: Ds. C. J. Hoeken- dijk. Mej. J. Molendijk, sopraan. 12.30 1 30 K. R. O. Concert door het K. R. O.- Trio. 2.305.Concert in Nijmegen. De Harmonie „,Nijmeegsch Vriiwiliige'Tcorps", onder leiding van H. v. d. Berg. Mannen- ikoor „St. Caecilia", van de R.K. Werklie- denorganisatie mder leiding van A. Tromp Mevr. B. JaspersVos, sopraan. Mevr M. VelthuyseDeutmann, piano. 8.„Mar- tha", of „De Markt te Richmond", opera in 4 bedrijven van F. van Flotow. Met mede- werking van Elise de Haas, Gusta Scheep- maker, E. v. d. Ploeg, Jules Moes. H. Kub- binga. Het versterkte Amsterdamsche Salon- crkest onder leiding van F. Boshart. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert, alt, tenor en piano. 1.202.20 Orkestconcert. 3.20 Populaire kamermuziek, alt, viool en piano. 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6 3o Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Beethoven's sonaten. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. De mili- taire kapel. A. Moxon, sopraan. S. Robert son, bas. 9.20 lieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Concert door Pouishnoff, piano. S. Logan, bariton. 10.55 •—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert. 4.056.50 Dansmuziek. 7.05—8.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert. Orkest. Mile. Nawar. Hr. Coste, declamatie. Langenberg, 469 M. 8.259.20 Kath. Morgenwijding. 12.201.50 Orkestconcert 3.50—5.20 Het Rijnlandsche Madrigalkoor. 7.20920 Nieuwjaarsbal. K'ein Werag- Orkest. 9.3511.20 Orkestconcert. Werag- orkest. Konigswusterhausen (Zeesen), 1650 M. 8 20 Morgenwijding. 10.50 Koslecksche bla- zersbond. 3.50 Orkestconcert. 6.50 Causerie over papegaaien met demonstratie 7.2.0 ,,Zigeunerliebe", operette in 3 acten van F. Lehar. Hamburg, 395 M. 8.35 Morgenwijding. 12.25 Concert. 1.20 Nieuwjaarsconcert. 3.50 Vaderlandsche liederen. 4.20 Noorsche ge- dichten. 5.20 Walsmuziek. 7.20 Duitsche volksliederen. 10.0511.10 Dansmuziek Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6-50 Trioconcert. 8.3510.35 Orkestconcert. Woensdag 2 Januari. Hilversum, 1071 M. 10.—10.15 Morgen wijding. 12.152.Concert door het Bo ris Lenski Trio. 2.—2.30 Gramofoonmuziek. 2.303.Cursus Leerbewerking. 3.4. Maak het zelf! 4.5.Lezing over de Cultuur van het Oude Egypte. 5.-5.45 Or- gelconcert door P. Pal la. 5.456.15 Land- bouwhalfuurtje door Mevr. Gr. G Smit. 6.157.15 Concert door het Boris Lenski Trio. 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje. 8.9.Concert. Joodsche Zangver. „Harpe Davids". Diemer Harmonie. 9.05 Concert door het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. (9.30 Ed. Verkade, declamatie). Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 11.—11.30 Zieken- dienst onder leiding van Ds. L. Oranje. 12.301.45 Mevr. Helderman—Smit, piano. D. Vos, viool. F. Meyerse, zang. 5.6. Kinderuurtje onder leiding van D. A. van Alkemade. Mej. A. v. d. Zwaal, zang. 6.30 —8.Het Amsterdamsch Vocaal Kwartet. Mevr. Cantevan Amerongen, sopraan. Mevr. Muller—van Egen, alt. W. Laman, tenor. J. Stroomenbergh, bas. A. Adema, pianobegeleiding. 8.— Concert. Het Chr. Radio-Orkest onder leiding van J. Pouwels. Spr.: Prof. Dr. T. Hoekstra: Uit ons Ziele- leven. Daventry, 1562 M. 10.35 Nieuwsberich ten. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balla- denconcert, sopraan en viool. 12.50 Gramo foonmuziek. 1.202.20 Orkestconcert. 3.20 Balladenconcert, alt, tenor en piano. 4.05 Licht klassiek concert. D. Ord—Bell, mezzo sopraan. Kamer-orkest. 5.05 Concertorgel- bespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramo foonmuziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Tuinpraatje. 7.05 Beethoven's sonaten voor viool en piano. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 Orkestconcert. H Nash, tenor. D. McCallum, viool. 9.20 Nieuws berichten. 9.35 Causerie. 9.50 Nieuwsberich ten. 9.55 „The passing of the third floor back". 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris„, 1750 M. 12 50— 2.10 Kwintet-concert. 4.055 05 Orkestcon cert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Liter, causerie. 8.5011.35 Soiistenconcert. Langenberg, 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.05 5 50 Orkestconcert. 7.208.20 Orkestcon cert 8.209.50 „Wunderdokter wider widen hoorspel in 3 acten, Moliere. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen (Zeesen), 1650 M. 205—3.50 Leziugen. 3.50—4.50 Orkest concert 4.507.05 Lezingen. 7.20 Concert. 8.20 Schubertliederen. A. Walter, bariton B. SeidlerWink'er, piano. 8.50 De Journa list. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 10.20 Gramofoonmu ziek. 3.50 Oude Italiaansche muziek. 5.20 Orkestconcert. 7.35 „Rohert und Bertram", Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 8.35 Gramoloonmuziek. 8 50 10.35 Orkestconcert. Hr. Eisenberg, cello, klucht met zang. 10.05—11.10 Dansmu ziek. BRAND IN DRAADLOOS STATION. Het draadlooze korte golf-zendstation te Ballan bij Baliarat in Australia, dat in den korte golf-dienst met Engeland en Canada voorziet, is gedeeltelijk door brand vernield. De schade wordt op 6000 pond sterling ge- raamd. NED. IND. RADIO OMROEP M AATSCHAPPIJ. Het „Soer. Hbld." deelt mede, dat binnen- kort de oprichting is te verwachten van een Nederiandsch-Indische Radio-Omroep Maat- schappij. Deze maatschappij heeft ten doel: ten eerste de in Ned. Indie voortgebrachte muziek en berichten enz. uit te zenden, hoofd- zakelijk tusschen 6 en 9's avonds. Ten tweede, uitzendingen uit Nederland door middel van de anti-fading installatie op een voor Indie geschikte golflengte te relayee- ren. De N. I. R. O. M. zal in Nederland geves- tigd zijn en in Indie vertegenwoordigd wor den door twee gedelegeerden. Het benoodigd kapitaal bedraagt 6 ton, waarvan de helft p-eplaatst is. elk voor een gelijk deel, bij Maintz en Co., Radio Holland en Philips- omroep. Het zendstation zal nabij Batavia worden gebouwd en zal vier ton kosten. De vereeniging tot Bevordering van de Vakopleiding voor Handwerkslieden in Nederland liield Vrijdag een verga- dering. Prof. dr. D. C. Hesseling, buitenge- woon hoogleeraar in 't Nieuw-Grieksch aan de Leidsche universiteit, zal wegens het bereiken van den zeventigjarigen leeftijd aan het eind van den thans loo- pen den cursus zijn ambt neerleggen. Door mgr. Aengenent Bisschop van Haarlem is in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer N. Brandjes tot kerkmeester te Castricum benoemd de heer G.F. Res aldaar. Aan de R. K. jongensschool te Cas tricum is benoemd tot aanvulling van het aantal leerkrachten als onderwijzer de heer Andre Creuter aldaar. Deze be- noeming heeft plauts gehad met ingang van 1 Januari a.s. Vrijdag werd te Utrecht de alge- meene jaarlijksche vergadering gehou- den van den Bond van directeuren en leeraren bij het Handelsavpndonderwijs onder voorzitterschap van den heer J. C. Holtzapel uit Amsterdam. De bijeen- komst was druk bezocht. De vergadering nam in huishoudelij- ke zitting het volgende voorstel van het bestuur over: Het bestuur stelt een on- derzoek in naar het einddoel in elk der vakken en zulks zoodanig dat daardoor op de beste wijze het beeld verkregen wordt van den toestand aan de scholen. Eveneens verklaarden de afgevaardig- den zich accoord met eenige voorstellen betreffende de salarieering der leer krachten. Tot leden van het hoofdbestuur wer- den gekozen de heeren H. van Lingen te Utrecht en C. J. H. Bogaerts en J. de Vries. In de middagvergadering hield de heer A. van der Schaaf uit Amsterdam een inleiding over het raport der Com- missie van Wijnbergen, da. hij sterk be- critiseerde. Met alle kracht, aldus spr., zal er naar gestreefd moeten worden dat het wetsontwerp op dit rapport ge- baseerd, niet wordt aangenomen. De vergadering nam met algemeene stemmen de volgende motie aan: „De alg. verg. enz., kennis genomen hebben- de van het ontwerp van wet op het maatschappelijk vormend onderwijs der commissie-Van Wijnbergen, benevens van de critiek op dit onderwerp, ge- hoord hebbende de besprekingen in de ze algemeene vergadering, meenende voorts, dat de aanneming van dit of een daarop gelijkend ontwerp zal leiden: „a. tot de vernietiging van het be- staande handelsavondonderwijs door het volstrekt ontbreken van eischen ten opzichte van net programma van onder wijs, zoowel als omtrent de bevoegdhe- den van de leerkrachten; „b. tot een subsidieregeling, die het onmogelijk zal maken het handels avondonderwijs zelfs aan de meest be- scheiden eischen te laten voldoen; „c. tot een administratieven omslag, die bovendien de leerkrachten in een allermoeilijkste positie zal plaatsen te- genover de leerlingen; „d. tot het vernietigen van verkregen rechten met betrekking tot salarieering en pensioneering, een vernietiging, wel- ke niet door overgangsbepalingen zal zijn te ondervangen zonder aan de in- richting van onderwijs zelf ongewensch- te verhoudingen te doen ontstaan; „draagt het hoofdbestuu:- op, hetzij met of zonder de medewerking van an- dere lichamen, alle gepaste middelen aan te wenden om te voorkomen, dat een wet tot stand komt, die het onderwijs, dat ten goede komt aan meer dan 14.000 jongelieden, werkzaam op kamtoor of magazijn, met ondermijning en vernie tiging bedreigt." VOORBEREIDEND ONDERWIJS. In het cafe De Pool te Groningen is de algemeene vergadering gehouden van den Bond van Onderwijzeressen bij het Voorbereidend Onderwijs onder voorzitterschap van mej. S. B. M. Crom- bet te 's-Gravenhage. De afdeeling Groningen stelde voor: de alg. verg. spreke zich uit over het minimum-aantal kinderen per klasse en drage het H.B. op een desbetreffend verzoek te richten tot ^emeente- en schoolbesturen. De afd. Gror ingen was van nieening, dat het getal van 34 leer lingen per klas niet mag worden over- schreden. Rotterdam stelde voor 36. Het H.B. deelde mede, dat indertijd is vast- gesteld aan te dringen op 30. Besloten werd de 30 te handhaven. In het H.B. zijn opnieuw gekozen mej. S. B. M. Crombet (aftr.), Den Haag, A. Meyer (aftr.), Amsterdam, G. van Noord- wijk (aftr.), Rotterdam en Th. Jorritsma te Amsterdam in de plaats van mej. J. Hoekstra te Den Haag, die niet weer in aanmerking wenschte te komen. VEREENIGING VOOR M. U. L. 0. Tivoli te Rotterdam heeft de vereeni ging voor M.U.L.O. Vrijdag haar jaar lijksche algemeene vergadering gehou den onder presidium van den heer A. Lobstein te Hilversum. Utrecht werd aangewezen als de plaats waar, in de Paaschvacantie, de buitengewone algemeene vergadering zal worden gehouden. De voorzitter bracht daarop het voor stel van de afdeeling 's-Gravenhage be treffende de Natuurkennis aan de orde, waarop de afgevaardigde van Alkmaar een voorstel indiende om dit punt naar de agenda van de buitengewone verga dering te verwijzen, mede in verband met een voorstel van de afdeeling Alk maar over deze materie, dat op die ver gadering kan worden verwacht. In ver band hiermee vroeg de afgevaardigde van de afdeeling Rotterdam wat het hoofdbestuur zich voorstelt op de bui tengewone vergadering te behandelen, waarop de heer Lobstein antwoordde, dat op die vergadering in hoofdzaak het U.L.O.-rapport zal worden behandeld. Nadat het voorstel Alkmaar was aan genomen, lichtte de heer H. van den Tol het door hem ontworpen schema voor het mondeling examen in Natuur kennis toe. Aangenomen werd dat deel een motie der afdeeling Rotterdam, waarin gezegd wordt dat de algemeene vergadering van oordeel is, dat in het examenpro- gramma M.U.L.O. dc omvang van het e :amen voor elk Vak beknopt en duide- lijk behoort omschreven te zijn. Een voorstel van de afdeeling 's-Gra venhage waarbij de algemeene vergade ring het hoofdbestuur opdraagt aan de regelingscomissie voor te stellen, dat voortaan op het examen M.U.L 0 voor het vak handelskennis alleen de kennis van de staffelmethode vereischt zijn, werd na bespreking aldus aangenomen. De afdeeling Groningen noodigde het hoofdbestuur uii het vraagstuk in stu- die te nemen, op welka wijze het examen voor de B.-candidaten kan worden ver- licht. Na eenige bespreking zai het hoofdbe stuur toe het vraagstuk betreffende het B.-examen in studie te zullen nemen. EEN JACHT-DRAMA. Een ongeluk of misdrijf? Tijdens een jachtpartij in het Pelaboehan- sche heeft zich een drama afgespeeld. De Armenier V. S. Vardon, die grooten- deels van de jacht leefde, jaagde op zwijnen, en schoot een groot zwijn aan, dat neerviel Vardon ging er heen om het het genadeschot te geven, waarbij hij zich voorover bukte, waarop de hadji-hopfddrijver hem van ach- teren aanschoot met een schot loopers. Var don stortte neer, in bloed badend. Een ande- re jager, zeljere Barkey, hoorde het schot, ging naar de plaats, waar het gevallen was en trof Vardon aan, die naar het ziekenhuis werd vervoerd. De hadji is opgespoord, naar den wedana van Pelaboeranratoe gebracht, en later naar Soekaboemi voor een verder on- derzoek. Voor het leven van Vardon wordt ernstig gevreesd. BIJGELOOF. Zwarte kunst als doodsoorzaak beschouwd. De vrouw van een Batakker in het Lang- katsche verkeerde in blijde verwachting. De gezondheidstoestand van de vrouw was even- wel van zorgelijken aard. De bur en, Batak- kers eveneens, spraken er met elkander over en meenden dat de vrouw het wel niet lang meer zou maken, aldus de „Sum. Post". Een der buurvrouwen was vrij openhartig in deze beschouwing en sprak er openlijk met den echtgenoot over. Inderdaad stierf de vrouw en de eerste ge- dachte, die den echtgenoot, bestormde, was deze: mijn buurvrouw heeft den dood voor- speld, daar moet zwarte kunst bij te pas ge- komen zijn. Sedert dien liep de man met wraakplan- nen rond en toen hij nu dezer dagen de buur vrouw met haar kind bij een soengei aantrof, bewerkte hij de vrouw zoodanig met een mes, dat zij levenloos op de plaats achterbleef. Het kind deed hij geen kwaad. Kort daarna werd de moordenaar gevat, die onmiddellijk bekende de vrouw te hebben afgeslacht, omdat zij zich aan zwarte kunst zou hebben schuldig gemaakt. De man is opgesloten. DE FRAUDE BIJ HET SLACHT- BEDRIJF TE BATAVIA. B. en W. deelen den Raad mede, dat, voor zoover een controle op de verantwoorde con- senten thans nog mogelijk is geweest, de fraude bij het slachtbedrijf vastgesteld is op een bedrag van 6168. De totale fraude kan echter op grond van de statistische verschil- len geschat worden op 15.906. B. en W. hebben nog geen beslissing geno men omtrent de aanwijzing van den persoon, aan wien terzake een vergoeding zal moeten worden opgelegd, omdat nog niet vaststaat, of het land het verduisterde bedrag van de gemeente zal terugvorderen. ZEVENTIG JAAR ZENDING. Het zeventigjarig bestaan der Nederland- sche Zendingsvereeniging werd 3 Dec. j.l. in de Protestantsche kerk te Bandoeng gevierd. De resident was met zijn echtgenoote aanwe- zig. De voorzitter der plaatselijke afdeeling, de heer Bergsma, sprak een openingswoord. De zendeling-leeraar Woortman sprak een jubileumrede uit. Ds. van Rooyen sprak een slotwoord. DE ONEERLIJKE ZELFBESTUURDERS Naar het „Soer. Hbld." verneemt, zijn de zelfbestuurders van de Sangi- en Taland- eilanden, bij wie een kastekort is geconsta teerd, Radja Ponto, het oud-Iid van den Volksraad van Taroena, Willem Saparil van Taboekan en Lodewijk van KansiT. Allen zijn onderling geparenteerd. Gebleken is, dat de tekorten gedekt wer- oen door belastinggelden van het loopende jaar, zcodat de tekorten lang onopgemerkt bleven. De zelfbestuurders zijn door den re sident van Menado geschorst, terwijl met machtiging van de regeering drie Europee- sche bestuursambtenaren tijdelijk met het zelfbestuur zijn belast. Het onderzoek naar de verdwenen gelden is nog niet afgeloopen AANGEREDEN EN' GEDOOD DOOR EEN AUTOBUS. Zaterdagavond is de 26-jarige bakkers- knecht H. Gruwel op den Parallelweg te Rot terdam door een autobus aangereden. De man is met eqistige hoofdwonden naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden Een veertienjarige loopjongen die bij hem was, werd aan het hoofd gewond, maar hij kon na in het ziekenhuis verbonden te zijn, naar huis worden gebracht. UIT DE R.-K. STAATSPARTIJ. Het dagelijksch bestuur van de R.-K. Staatspartij heeft, naar de katholieke bladen melden, aan het bestuur der R.- K. Rijkskiesorganisatie 's-Gravenhage bericht, dat het zich onbevoegd acht van de zaak der kwaliteitszetels kennis te nemen. ONDER VALLENDE PANNEN BEDOLVEN. Bij een bouwwerk in de Breitnerstraat te Amsterdam viel Zaterdag een kruiwagen met pannen, welke op een stelling reed, om. De pannen troffen een arbeider, die beneden stond. De ongelukkige overleed na enkele oogenblikken. KINDERBIJSLAG IN EEN COLLEC- TIEF CONTRACT. Voor de bollenstreek. Het voor de bloembollenstreek afge- sloten collectief contract bevat ook be- palingen ten opzichte van kindrbijslag. Over het contractjaar 1927/28 werd aan 374 arbeiders 12.141 uitgekeerd. De ontvangsten (de patroons betalen voor dat kinderbijslagfonds 2 cent per roede) bedragen 13.689.50. DOOR DE TRAM GEGREPEN. Zaterdag kwam op den Halsterschen weg even voorbij Huize 't Klokje te Bergen op Zoom, door het schichtig worden van het paard, gespannen voor de tilbury van den heer De Rijks uit Tholen, dit voertuig, waarin de heer De Rijke en zijne echtgenoot gezeten wa- ren, in botsing met een passeerende stoomtram van de Maatschappij Ant- werpen—Bergen-op-ZoomTholen. Het paard geraakte bekneld tusschen de tram en een der langs den weg staahde boomen. De tilbury werd door de loco- motief gegrepen en totaal vernield. De heer De Rijke werd ernstig gewond, mevr. De Rijke kwam er met eenige lichte verwondingen af. TUBERCULOSE-BESTRIJDING. Voorzitterschap Volkenbondscommissie De sub-commissie van deskundigen, eenigen tijd geleden aangewezen door de vanwege de hygienische afdeeling van den Volkenbond en het Int. Arbeidsbu- reau ingestelde gemengde commissie, tot het bestudeeren op welke wijze samen- werking kan worden tot stand gebracht tusschen de ziekenkassen, de hygieni sche diensten van stad en land en de vereenigingen op hygienisch gebied (ter b.strijding der tuberculose enz.), heeft tot haar voorzitter benoemd den heer L. Heijermans, directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Amsterdam. DE CORRUPTIE TE DOETINCHEM. Het laatste woord nog ruet ge- sproken. In de Vrijdag gehouden* vergadering van Doetinchem deed de voorzitter mededeeling van den brief van den officier van justitie, meldende dat van een vervolging van den secretaris is afgezien wegens onvo! doende schuld1 aanwijzing. De heer Muller zette namens de „corrup- tie-commissie" uiteen, dat deze rich niet bij deze uitspraak kon neerleggen. Een motie werd ingediend om den secretaris te gelasten een bedrag, groot 1564.86, in de gemeente- kas te storten. Over dit punt ontstond een vrij heftige discussie, met het resultant, dat de motie werd verworpen. De heer Muller ver- klaarde tegen dit besluit bij hoogere autori- teiten een protest te zullen indienen. In verband met door de commissie inge- brachte beschuldigingen tegen het raadslid Spijkman deed de beschuldigde het voorstel deze zaak in handen te steillen van een eere- raad. Dit voorstel werd verworpen. BRANDEN. v De brand in d- wasscherij aan de derde Hugo de Grootstraat te Amsterdam (zie ons nummer van" Zaterdag) blijkt ontstaan te zijn doordat een lid van het personeel vergeten had een strijkijzer uit te schakelen. Het strijkgoed begon toen te schroeien en kwam daarna in brand. Te Liempde zij Boxtel is de boerderij van de weduwe Van de Meerakker afge- brand. Twee koeien en een kalf kwamen in de vlammen om. Assurantie dekt de schade. VALSCHE TOEGANGSBEWIJZEN. Reeds een jaar lang verkocht. Eenigen tijd geleden heeft men bemerkt, dat bij wedstrijden op de voetbalterreinen van de vereeniging Feyenoord, op den Krom- me Zandweg, en Sparta, in Spangen te Rot terdam, valsche entreebiljetten werden ver kocht. Zoodra de besturen van deze vereeni gingen dit merkten, hebben zij hiervan kennis gegeven aan de politie. Zondag j.l. heeft een verificateur van de belastingen kunnen vaststellen, dat bij den wedstrijd op het terrein van Feyenoord men- schen op valsche biljetten binnenkwamen Er Scheie hoofdpijn Foster's Maagpillen werd een onderzoek ingesteld, en daaruit bleek, dat bij de eindpunten van de tram, in de buurt van het voetbalterrein twee mannen valsche biljetten verkochten. De beide man nen zijn aangehouden, en op den van hen werden nog vijftien valsche biljetten gevon- den. De mannen beweerden, dat zij deze bil jetten betrokken hadden van een sigarenwin- kelier uit de buurt, die voorverkoop had Het onderzoek wees evenwel uit, dat deze winke- lier slechts goede biljetten in zijn bezit heeft gehad. Bij verder onderzoek is het tenslotte gelukt een clichefabriek te vinden, waar een onder- deel voor de biljetten was geolicheerd. Deze clichefabrikant wist evenwel niet te vertellen voor wien hij het cliche had gemaakt, maar men is erin geslaagd om in het noorden van de stad een drukkerij te vinden, waar zich de cliche's bevonden. Deze drukkerij was z66 primitief ingericht, dat bij het zetten van een biljet de heele voorraad zetmateriaal was uitgeput, zoodat slechts een biljet tegelijk kon worden gedrukt. Per keer werden tweehonderd biljetten in bestelling gegeven door een onbekenden man uit de Warmoezenierstraat. Ook dezen op- drachtengever heeft de politie gevonden; bif zijn arrestatie heeft de man een volledige bekentenis afgelegd, waarbij nog bleek, dat een vijf de man in het complot was. Deze man heeft de zaak geheel en al opgezet, maar toen hij dacht, dat't spaak zou loopen, heeft hij zich teruggetrokken. Ook hij is in arrest gesteld. De vervalschingen zijn ten minste gedu- rende een jaar gepleegd, en de biljetten wer den alleen bij groote wedstrijden, waar veel toeloop van publiek te verwachten was, ver kocht. Er werden biljetten van 60 en 40 cts. verkocht. omdat de duurdere plaatsen ge- nummerd zijn. Niet alleen voetbalvereenigingen zijn gedupeerd, maar ook de gemeente Rotterdam is door deze handeling benadeeld. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de daders wegens oplichting worden vervolgd. DE POSTERI TEN VRAGEN OM BRIEVENBUSSEN. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van den Raad der gemeente Veenendaal werd een schrijven ter tafel gebracht van den directeur van het post- en telegraafkantoor aldaar, inhoudende de mededeeling, dat door het hoofdbestuur der posterijen en tel. er op wordt aangedrongen om te willen bevorde- ren, dat nieuw te bouwen woningen van een brievenbus worden voorzien. Ingevolge dat schrijven werd z.h.st. besloten aan art. 23 der verordening toe te voegen: In of nabij den hoofdingang van iedere nieuw te bouwen wo- ning moet een brievenbus worden aange- bracht. BOEFJE. De politie te Amersfoort is er achter geko- men, dat een 9-jarig jongetje zich den laat- sten tijd herhaaldelijk heeft schuldig ge maakt van diefstal van rijwielen. Kortgeleden heeft dit ventje zijn ouders op onkosten ge- jaagd, doordat hij in een nieuw in te richten kunsthandel duur behangsel onder de verf had gesmeerd. De zaak is in onderzoek. HET JUBILe DER KONINGIN-MOEDER. Naar gemeld wordt, heeft de koningin het voornemen om een gala-diner ten paleize Noordeinde te 's-Gravenhage te geven bij ge- legenheid van het a.s. jubileum van de konin- gin-moeder. Daartoe zullen o.a. verschillen- de autoriteiten uit den lande worden uitge- noodigd. Aan genoodigden zal de gelegenheid wor den geboden, de koningin-moeder hun geluk- v/enschen aan te bieden. TELEFOONVERKEER MET NED.-INDIe. Op verzoek van de regeering zal de oud- minister dr. J. Th. de Visser heden om 1 uur in het gebouw van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie te 's-Gravenhage een radio-telefonische groet van het moeder- land aan de gebieden in Oost-Indie, Surina- me en Curasao brengen. Een koor zal zang- nummer uitvoeren en het klokkespel van de Groote Kerk te 's-Gravenhage zal zich doen hooren. VECHTPARTIJ. Met een bierglas gestagen. In een cafe op den Boschdijk te Eindhoven ontstond Zaterdagavond een ernstige twist tusschen eenige personen, die onder den in- vloed van sterkedrank verkeerden. Toen een der bezoekers, de 25-jarige fabrieksarbeider P. H. van der Ven, tusschen de strijdenden wilde komen, gaf een der vechtersbazen hem eensklaps met een bierglas een slag op het hoofd. Boven een zijner oogen was een groot gedeelte der schedelhuid afgescheurd, waar- door het slachtoffer veel bloed verloor. Drie doktoren verbonden hem; zijn toestand is hoogst ernstig. De dader is nog voortvluch- tig. KINDERDOODSLAG. De 24-jarige dienstbode M. V. uit Nieu- wenhage is in hare dienstbetrekking te Lanae- ken (B.) dezer dagen bevallen van een zoon. Den dag na de geboorte werd zij met haar zoontje in een auto naar het ouderlijk huis overgebracht. Kort na aankomst aldaar is het kind overleden. Aangezien op het lijkje sporen van geweld werden aangetroffen, is het lijk in beslag ge nomen. Volgens De Crt. is de moeder gear- resteerd onder verdenking van kinderdood- slag. net lijkje is Zaterdag naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht, alwaar de sectie is verricht. De resultaten van dat onderzoek aift.ftog oietbckend. tis vnak te wijten aan slechte spijsverterirog. Fosttft-'s Maagpiilen verdrijvenspoediguw kwaal. werken uiterst racht en verschaffen u een geronden eetlust, nieuwe energle en een opgeruimd humeur. Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5