Alkmaarsche uiifflt Do wettige Erfpano. Stadsnieuws FEIIILLRTON. No. 3 1929 onderd een en thfWs'e 'aargang. Uondci'das; 3 Januari. Badio-hoekje Vrijdag 4 januari. Hilversum, 1071 M. 10.-10.15 Morgen- wijding. 12.15—2.— Concert door het Boris Lenski Trio. 4.-4.30 Voor de Huisvrouw, door Mej. F. W. Drivers. 5-30-6-- Radio- praatje. 6.-7.15 Concert door het Boris Lenski Trio. 7.15-7.45 Schippersles. 8 Kamermuziek uoor het Utrechtsch Sextet, fluit, hobo, clarinet fagot hoorn en piano 8.50^—9.35 Lez/ng door het Nut' Prof. Dr M C van Mourik Broekman. 9 35— i a'/v, kamermuziek door het Utrechtsche Sextet 10 05 PersWrichten. 10.15 Aanslui- ting van hef Concertgetouw in Den Bosch. Het Omrcx'p-orkcst onder leiding van Nico Treep. H Cals, sopraan. j_. Muskens— Sleurs, sopraa.i. Huiztn, 340.9 M. (Na 6 uur 1852 M.) 12 30—1-30 K. R. O. Concert door het K R. O .Jrio. 3.4.— Vrouwenuurtje onder lei- dine van mevr. Kaller—Wigman 4.- 5.— Orrnno^oonmuziek. 5.6.45 Concert Mevr. j MulderBalser, alt mezzo. J H. E. Wit- ptf, fluit. F. Uyttenfcoogaard, orgel cn iiano. 7.—7.30 Cursus Paedagogie dooi Dr. f van Dael. 7.35 V. P. R. O. Ds. J van Dorp: Oude Testament (Het Profetisme 1). 8.10 Persberichten. 8.15 W. Andriessen, piano. 8.50 Dr. G. Knuttel: De geestelijke ondergrond van de hedendaagsche beeldende ikunst. 9.30 W. Andriessen, piano. 10.— M. Bevrsiluis, declamatie. 10.15 W. Andriessen, piano. Daveniry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonatenconcert, cello en piano. 1.Orgelconcert. 1.202.20 Orkestconcert. 3.20 Orkestconcert. 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberich- ten. 6.50 Muziek. 7.05 Beethoven's sonaten voor viool en piano. 7.20 Muziekcritiek. 7.35 Muziek. 7.45 Historische voortoing. 8.05 Varied. Dans-orkest en solisten. 8.35 Histo rische voorlezing. 8.05 Variete. Dans-orkest cn solisten. 8.35 „The Charcoal Burner's Son", kinder-operette. 9.20 Nieuwsberichten 0 35 Lezing. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Svmphonieconcert. Werken van Glazounov W. Primrose, viool. 11.2012.20 Dansmu ziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12 50 210 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestcon cert. 7.058.Gramofoonmuziek. 8 50 11.20 Concert. Orkest onder leiding van Hr Bigot. Hr. Vuillaume, viool. Langenberg, 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.05— 5 50 Vesperconcert voor strijkinstrumenten 7.20 Concert door het Klein Werag-orkest Intermezzo „Het Duitsche volkslied" Kerst Nieuwjaar en Drie-Koningen in het Volks lied. Daarna tot lr.20 Dansmuziek. Kdnigswusterhausen (Zeesen), 1650 M. 1.50—3.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert. 4.507 20 Lezingen. 7.20 Concert. Orkest en Jos. Plaut. 820 Lezingen. 10.05 Sluiten Hamburg, 395 M. 10.20 Gramofoonmu ziek. 5.20 Orkestconcert. 8.35 Liederen en balladen bij de guitaar. 10.0511.20 Her uitzending van buitenlandsche stations. Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35— 10.35 Concert. Werken v. Vlaamsehe schrij vers. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Lan gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- aagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 30 en 31 December 1928 en 1 en 2 Januari 1929. Tabakspijp, gonjezak, kwast met koord, kindertaschje met inh., paar dameshand schoenen, kindertaschje met inh., sleutels, eeintuurs en handschoenen, monteurspak. pakje plaatsjes O. M. B., vulpenhouder. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 30 en 31 De cember 1928, 1 en 2 Januari 1929 Postze gels van 5 cts., J. Venneker, Dijkgraafstraat 4; kinderhandschoen, N. Hellemius, Ver lengde Stuartstraat 96; grijze kinderhand- destraat 55; twee slobkousen, N. v. d. Peel, Koningsweg 43; schippershaak, C. Kuioer, Hoeverpad 1portemonnaie met inh., L. Bor- king, Noorderkade 64; heerenhorloge, J Morsch, Groot Nieuwland; wollen sjaal, B Hoebe, Gedempte Baansloot 7woOen hand por temonnaie met inh., P. Heinis, Laat 217; schoen, L. Oud, Landstraat 56; kindertasch je met inh., T. de Koning, 2e Kabelstraat 16; belastingmerk in etui, A. Blokker, Seller merweg 5; portemonnaie met inh., P. Beem ster, Eikelenbergstraat 58; zakdoek, A. Bee lenkamp, Baansingel 40; heerenhorloge, F Lind, Kennemerpark 16; band van regenjas T. Visser, Kooimeerlaan 79; damesvest, K Keizer, St. Annastraat 16; portemonnaie met inh., C. de Wit, Gashouderstraat 31; torn pouce, Doopsgezinde Gemeente, Koningsweg R. K. Kerkboek, L. Denneman, van der Wou portemonnaie met inh., P. Tros, Bierkade No. 4; broche met steentje, D v. d. Abeele Heilooerdijk 135; een duif, gemerkt, R. Buren, Wesfdijk 2; baal zakken, D. Dekker Achterweg 31. Wanneer men weder in het bezit is van he! verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van po litie. Kamer van Koophandel en Fabneken. Ledenvergadenng an Stadhuize Gisteravond hield de K. v. K. ten Stad huize een openbare ledenvergadering. Afwe zig waren de heeren Grondsma, Kluitman Biaauboer en Coltof, de drie eerstgenoemden met kennisgeving. Bij de opening hield devoorzitter de heer Arntz, een Nieuwjaarsrede waaraan wij het volgende ontleenen: Voor de 75ste maal is de Kamer Koophandel en Fabrieken, gezeteld te van Alk Door E PHILIPS OPPENHE1M Geautoriseerde vertaling van Mej E. J. B 281 HOOFDSTUK XIV. Francis kwam een paar weken later thuis van een rit in den vroegen morgen en trof sir Stephen aan, die voor Chatfield House grtond. „Een vroeg bezoek", merkte hij op, „wilt u bhjven ontbijten?' „Dank u. Londen heeft u zooals ik zie, uw gewoonte van vroeg op te staan niet afge- leerd." „lk rijd elken morgen om acht uur uit", deelde Francis mede, soms vroeger. Wij kun nen onmiddellijk ontbijten als u dit wenscht, en ik zal daarna pas van kleeding verande- ren. Zie even dat alles in orde komt, John son? Hierheen, sir Stephen". De advocaat gaf zijn hoed af en volgde zijn gastheer naar de ontbijtkamer. De ont bijtiafel was getrokken naar de open ramen. die uitzagen op het park. Francis wees naar een fauteuil. „Ga zitten", verzocht hij. „Het ontbijt zal dadelijk binnen gebracht worden. U wenschte mi; vermoedelijk ergens over te spreken In zekeren zin ja", gaf sir Stephen toe, aet eenige aarzeling. „Mag ik tevoren zeker zijn van een ding? Wilt u het beginsel erken- oen dat hier bestaat tusschen een client en een maar, heden in Nieuwjaarszitting bijeen. Uit het verdienstelijk overzicht, dat het lid, de heer G. Gronasma, op 1 Mei 1.1., ter geiegenheid van het 75-jarig bestaan del Kamer, van hare geschiedems heeft willen geven, weten wij met welke moeilijkheden in dat tijdvak werd geworsteld, doch ook heb- ben wij gehoord, hoe met geduld en energie tenslotte de bezwaren goeddeels werden over wonnen, hetgeen ons den moed geeft, hoe moeilijk de omstandigheden soms ook mogen schijnen, te blijven volharden in de vervul- ling van de taak, die op onze schouders is gelegd. De moeilijkheden voor Handel en Industrie waren nog vele! De dikwijls besproken tarief- muren werden niet geslecht, hetgeen de groot ste waakzaamneid onzer exporteurs bleef eischen. Het behoeft geen betoog, dat de ex port daardoor zeer werd bemoeilijkt Evenmin baart het opzien, dat de totale export van de 40-plus Edammer kaas uit Nederland, dit in de periode van Jan. Nov. 1927 heeft bedragen 21.617 tons, in hetzelfde tijdvak van 1928, terugliep toi 20.715 tons, ad 1000 kilo. Met rechtmatigen trots, vervolgde spre ker, zou ik daaraan echter willen toe- voegen, dat de ernstige handelsbarrifcres van het buitenland de vraag naar vele onzer exportartikelen blijkbaar geens- zins hebben kunnen dooven, zoodat zeer vermoedelijk is de totale export van Neder land over 1928 vrijwel een record-cijfer, n.l. 2 milliard guldens, zal hebben bereikt. Onge- twijfeld is dit succes, uaast de uitstekende kwaliteiten onzer producten, te danken aan het aanpassingsvermogen en de volharding onzer kooplieden, waarmede wij ons land kunnen ge'uk wenschen, wijl, mede daardoor, ook de geldmiddelen van onzen Staat over het afgeloopen jaar rooskleurig waren. (Ap plaus.) Waardeering dient in dit verband zeer ze ker ook te worden uitgesproken voor al het geen de Overheid in het afgeloopen jaar aan de bevordering onzer handelsbelangen heeft willen doen. Voorts treft ons aangenaam het streven van de Posterijen, om door verlaging van verschillende tarieven, ep het invoeren van verschillende tarieven en het invoeren het instellen van postvluchten tusschen Ne derland-in-Europa en Nederland-in-Azie, den handel dienstig te willen zijn. Moge dit in de naaste toekomst worden gevolgd door een verdere verlichting van den druk, die nog steeds op het bedrijfsleven wordt uitge- oefend en waaronder spr. b.v. ook rekende: de hooge belastingen, alsmede de tarieven van gas- en electriciteit, etc. Het verheugde spr. te kunnen zeggen, dat over het algemeen de bedrijfsgang in ons district bevredigend is geweest. In enkele ge vallen kon zelfs sprake zijn van een zeer goed jaar. advocaat in het bijzonder een advocaat van de familie dat de laatste alles kan zeggen zonder schuldig te zijn aan brutali- teit?" „Ik zal dat beginsel gaarne erkennen", be- loofde Francis. „Dan wensch ik u te vertellen dat u veel geld verteert", zeide sir Stephen. „Doe ik?" was het onverschiilige ant- woord. „Natuuriijk het is alles nieuw voor mij." „Lord Henry was geenszins voorzichtig", vervolgde sir Stephen, „en ik moest verschei- dene obligaties te gelde maken om uw bank- rekening te regelen toen u die over nam. U iad toen een redelijk saldo. Maar zij zeggen mij dat u cheques heeft getrokken tot een be- drag van veertig duizend pond." „Heel wel mogelijk", erkende Francis. „Uw bankiers klagen niet, en schijnen ook niet van plan dit te doen. Behalve dat u een groot grondbezitter is, bezit u belangrijke goederen, waarvan de acten zijn gedeponeerd Maar ik acht het mijn plicht u erop te wijzen, dat met een inkomen van tachtigduizend pond's jaars, dat is vermir.derd tot zestigdui- zend door uw toelage aan uw familie, en met het oog op de tegenwoordige belasting, u het u moeilijk kan veroorloven in minder dan twee maanden veertigduizend pond uit te geven." Johnson kwam binnen, gevolgd door een lakei. Zilveren schotels met thee en koffie werden op de electrische warmers geplaatst Francis wenkte de mannen te gaan. „Wij zullen ons zelf bedienen" verklaarde hij. „Wat gebruikt u, sir Stephen, thee of kof fie? Bedien u zelfs als 't u blieft van alles rove Tumoouwproaucten. De fuinbouw in ons gewest kan over't al gemeen van een goed jaar spreken. Wel was de oogst 1927 van de winter-roode en gele kool voor de meeste tuinders slecht uitgevallen, doch de hooge prijzen, die deze behaalden, heeft het voor velen weer goed ge- maakt. Van Deensche-witte zijn de prijzen aanmerkelijk lager gebleven, evenwel kon de gemiddelde opbrengst door den veel beteren oogst loonend genoemd worden. De resulta- ten, bereikt met de bijproduden, zooals uien en wortelen, waren goed. Door de goede buitenlandsche vraag naar deze arti- kelen kan ook de handel op een gunstig win- terseizoen 1927-1928 terugzien. De prijzen der vroege aardappelen zijn middelmatig geweest De zoo gevreesde, veel voorkomende, ziekte in dit gewas openbaarde zich gelukkig niet. Het beschot was zeer goed, terwijl de naproducten van het vroege aardappelenveld, op zeer enkele uitzonderin- fen na, goede prijzen opbrachten. Vooral de loemkool is bijna voortdurend duur ge weest. Voor den handel was het vroege aardap- pelenseizoen minder gunstig. Er was zeer veel concurrentie, eerst uit ltalie, daarna ook uit Belgie. De vroege koolsoorten bedongen zeer goede prijzen, vooral de zomer- en herfst-witte-kool. Door de groote vraag naar uien, hoofdzakelijk uit Amerika, was de handel in dit product levendig met op- loopende prijzen, welke echter thans hun hoogtepunt schijnen te hebben bereikt. In de koolschuren in ons district zijn dit jaar weer groote voorraden winterkool op- geslagen. Totdusverre zijn de prijzen loo nend, terwijl de vooruitzichten niet slecht schijnen te zijn. De inmakerijen van zuurkool, andijvie, en de verschillende soorten boonen kunnen nog niet van een gunstigen gang van zaken spre ken. De producten zijn tot zeer hooge prij zen ingekocht, terwijl, mede door het voort durend zachte weer, de afzet onvoldoende is geweest. De kweekers der fijnere tuinbouwartikelen, in de omgeving van Alkmaar, Heiloo, Lim- men, Castricum en langs de duinstreek, heb ben een goed jaar gehad. Van een der hoofd producten, de aardbeien, was de oogst mis- schien minder goed, de prijzen waren echter zeer hoog. De aanvoer van tomaten op de veilingen te Alkmaar en te Broek op Langendijk was belangrijk groo^r dan verleden jaar. De bouw van kassen en warenhuizen breidt zich uit, trots de hooge kosten daaraan verbon- den. De uitvoer van Nederland van witte- en savoyekool, die van Jan.Nov. 1927 47.629 tons ter waarde van 2.182.000. bedroeg, heeft in die periode van het afge loopen jaar bedragen 55.288 tons met 4.035.000, alzoo een mooie verbetering. Landbouwbedrijf. Wat de grasgroei en de hooiopbrengst be- treft, is het eerste half jaar van 1928 door de koude niet gunstig geweest Wel werd het hooi goed gewonnen, maar de opbrengst was te laag, het weide-gras te gering. Het tweede halfjaar was gunstiger, al bleef het te koud; het mooie najaarsweer maakte, dat de staltiid buiten verwachting, belangrijk later kwam dan het zich eerst liet aanzien De melkopbrengst werd door deze omstandig heden gedrukt; gelukkig waren de zuivel- prijzen goed, ook in de voile productie, het geen van veel belang is. Het mond- en klauw- zeer trad veelvuldip op. Op sommige uitzon- deringen na, gelukkig niet kwaadaardig; soms meerdere malen onder dezelfde dieren. Meer wetenschappelijk onderzoek is noodza- kelijk en de eenige weg om te trachten de be- strijding doeltreffend te maken. De varkenshouderij was voor verreweg het grootste deel slecht, evenwel in de tweede helft van het jaar loonend. De opbrengst der vetweiderij was vol- doende. De eigenlijke landbouw was voor't meerendeel zeer goed, vooral de opbrengsten. De oogst was schitterend. De prijzen werden door de buitenlandsche productie sterk bein- vloed. Toch was 1928 voor den graanbouw een goed jaar. In de kleine landbouwbedrijven leverden verschillende gewassen een slechte opbrengst op, zoodat voor deze bedrijven 1928 veelal een ongunstig jaar was. Bloembollenkweekerijen en -handel. Voor de kweekerijen is het jaar 1928 in het algemeen gunstig geweest. De oogst was eenigszins beneden het middelmatige, ter wijl de prijzen nogal schommelden. Het handels-seizoen begon met zeer lage prijzen voor Darwin- en Late Tulpen. it een gevolg van de lage prijzen. waarte gen deze soorten in het buitenland waren aangeboden, waardoor de kooplust aanwak- kerd-e. Tevens dient hierbij in aanmerking te worden genoraen, dat de oogst middelmatig was en- door eenige kweekers de productie was verminderd. Voor vroege tulpen, narcissen cn crocussen waren de prijzen goed en de vraag was levendig. Hyacinthen- prijzen waren hoog, doch tegen het einde van het seizoen moest een klein gedeelte van den oogst door mindere vraag tegen lagere prij zen van de hand worden gedaan De cultuur van bloembollen breidt zich te Anna-Pau- lowna en in de Egmonden gestadig uit, ter wijl de exporthandel in Limmen en omge ving weer belangrijk is gestegen. Vanuit Limmen alleen, werden naar schat- ting 14000 kisten bloembollen naar het bui tenland verzonden. (Applaus). De hooge invoerrechten, die in verschillende Rijken worden geheven, worden nog steeds als een groot beletsel gevoeld. Door de uitbreiding van de bloembollen- cultuur dient gestreefd te worden naar nieuw en grooter afzetgebied. Hierbij onder- vinden de exporteurs een grooten steun door het fonds voor onpersoonlijke reclame. De uitkomsten in het bloembollenbedrijf zijn over het algemeen goed geweest en met ver- trouwen wordt het komende jaar tegemoet gezien. De uitvoer van bloembollen, knolsier- gewassen en vaste planten, die van Jan. tot Nov. 1927 bedroeg 38.406 tons met 39.016.000, steeg in deze maanden van 1928 tot 41.440 tons met 41.560.000. (Ap plaus). Kaashandel. Het afgeloopen jaar kenmerkte zich door een vlotten handel. Vooral als gevolg van de gelukkige speculatie in bewaarkaas van het vorige jaar was de animo voor Meikaas in 1928 zeer levendig. De prijs bewoog zich vrijwel het geheele jaar om de 50 gulden per 50 Kilo. De producent kan dus, wat de op brengst betreft, van een goed jaar getuigen. Duitschland was weder de grootste afnemer van de 40 plus Edammer kaas, alhoewel Bel gie en Frankrijk dicht daarop volgen met het gei'mporteerde kwantum. Voor den export naar de verder afgelegen Rijken, vooral ook de tropische landen, leent de Noord-Holland- sche kaas zich overigens bij uitnemendheid. De totale export van Edammer 40-j- kaas heeft van Jan. tot Nov. '27 bedragen 21.617 tons met een waarde van 18.177.000, van Jan. tot Nov. 1928 daarentegen 20.715 tons met een waarde van 19.449.000. De aanvoer ter Alkmaarsehe kaasmarkt bedroeg in het afgeloopen jaar 7.081 039 Kilo Gecondenseerde melk. De handel in gecondenseerde melk was ge- durende 1928 zeer levendig. Vooral de magere gecondenseerde melk werd in nog grootere hoeveelhcden naar En- geland geexporteerd dan in 1927. De prijzen waren over het algemeen niet te laag, be halve de laatste maanden van 1928, waarin de verkoopcijfers tot beneden kostprijs daal- den. Visscherij en Vischhandel te den Helder en omgeving. De Noordzeevisscherij te Den Helder en de naaste omgeving daarvan werd geduren- de de zomermaanden uitsluitend door motor- vaartuigen uitgeoefend De ansjovisvangst is in 1928 helaas mis- lukt. Over het algemeen waren de uitkomsten der garnalenvisscherij bevredigend. De voorjaarsharingvangst was ruim. De najaars-haringvangst was slechts matig en veel minder dan in het vorige jaar, de prijzen waren goed. De oogst van het gevischte zeegras in het district der Kamer, die ruimer was dan in het vorige jaar, werd vlof afgezet. De palingvangst is slechts matig, de prij zen waren goed. De handel, vooral met het binnenland, on- dervindt steeds scherper concurrentie van de andere aanvoerhavens. Over het algem-tn kan de vischhandel dit jaar niet over rooskleurige zaken spreken Bankbedrijf. Voor het bankbedrijf was het jaar 1928 niet ongunstig. Middenstandsbedrijven In vele middenstandszaken is de be drijfsgang niet onbevredigend geweest. Er scheen zelfs meer koopkracht. bij het publiek te zijn, hetgeen zich vooral uitte in meer vrraag naar duurdere en bete- re kwaliteiten. Voorzoover deze toename een gevolg is van de gunstiger resulta- die geleidelijk opliepen, zoodat tegen hetten, behaald in land- en tuinbouw, als- einde van het seizoen deze stijging wel 50 - - - tot 100 pCt. beteekende. Voornamelijk was wat u wenscht." „Dank u, ik zal voor mijzelf zorgen." „Nu, hoe den'kt u erover?" vroeg de advo caat een paar minuten later. Francis glimlachte. „Ja", zeide hij, ik beken dat ik veertigdui zend pond heb verteerd. Daar ik nooit te vo- ren veertig farthing heb kunnen uitgeven, is het heel goed mogelijk, dat ik buitensporig ben geweest. Het ergste is dat ik vermoed, dat ik in den loop van de volgende weken nog veel meer wissels zal moeten trekken." „Groote God!" riep sir Stephen uit. „U spreekt niet in ernst?" „In vollen ernst", verzekerde Francis hem, zijn thee zorgvuldig bereidende. „Ik ga mor gen kijken naar renpaarden en het is heel we! mogelijk dat ik vijf tot tienduizend pond zal uitgeven. Men kan niet voor niets een sta! met renpaarden beginnen. Dan moet ik Don- derdag een paar bronsjes koopen, waarop ik mijn zinnen heb gezet. En een particulier biedt een kleinen Perugino aan. Die moest u zien, sir Stephen. Er waren er wel zes in het museum te Pellini, maar naar mijn meening laalden zij niet bij die eene". „Dat is alles heel mooi", verklaarde sir Stephen. „Maar ik moet duidelijk tot u spre- cen. U heeft een heel mooi inkomen, maar u kunt u niet veroorloven toe te geven aan al uwe invallen." „Ik vermoed van niet", stemde Francis toe „Hoe staat het met die stukken waarvan u daar sprak?" „Het zijn degelijke spoorwegaandeelen, Consols, Oorlogsleening, alleszins betrouw- oare papieren, tot een bedrag van bijna zes- honderdduizend pond. Uw vader was geens- ook in het bloembollenbedrijf, of moge lijk voor enkele plaatsen verband houdt zins een verkwistend man. De bezittingei bloeiden veel meer onder zijn beheer dan on der dat van lord Henry." „Zeshonderdduizend pond", herhaalde Francis. „Kapitaal! Nu verkoop dan een hon- derdduizend. Dat zal voldoende zijn om de zaken op gang te houden." Sir Stephen werd zoo wit als een geest. „Maar mijnheer!" riep hij uit, plotseling zijn vork en mes neerleggend. „Vergeef mii, dat kunt u niet meenen. Kapitaal opgeveri Het is ongehoord." Francis scheen verwonderd. „Waarom ongehoord?" vroeg hij. „Er is zeshonderdduizend pond om mee te spelen; is er bovendien niet het ingekomen van de lan- denjen, dat, naar ik schat, ongeveer zesdui- zend 's jaars moet opbrengen? Het is mijn geld, niet waar? mijn geld, dat ik kan uit geven of laten staan, naar ik verkies?" „Zeker het is uw geld", luidde het waardi- ge antwoord. Maar er is nog een andere ma- nier om de zaak te bekijken. Er zijn zekere verantwoordelijkheden verbonden aan uw po- sitie. U is het hoofd van het Huis van Chat- field. Het is uw geld, dat u heeft te verteren, eervol en bescheiden, met verschuldigde er- kenning van uw verplichtingen. Verteer de rente, indien u verkiest, maar het kapitaal! het kapitaal behoort aan Chatfield." „Er bestaat geen officieele verplichting?" „Er is geen wettig voorschrift." „Niets, wat mij belet te doen met mijn eigen geld wat ik wil?" Niets ter wereld." „Dan zult u goed doen, die honderd dui zend pond waarde in den loop van den dag te verkoopen", verklaarde Francis. met de aamvezigheld van een groot aantal personen, werkzaam aan de drooglegging der Zuiderzee, is deze ver- leverutiging toe te juichen. Anderzijds moet echter uit de behoefte bij het pu bliek aan lange en ruime credieten wor den afgeleid, dat ook in ons Gewesf me- nigeen boven zijn draagkracht leeft, het geen een minder gunstig verschijnsel is. Het huurkoopsysteem, dat meer en meer wordt toegepast en dat in bepaal- de gevallen wellicht nuttig kan werken, zal voor deze onevenwichtige koopers evenwel schadelijk kunnen zijn. De ouderwetsche, drukke, verkoopen van seizoen-artikelen schijnen geleide lijk minder te worden. Ook thans kla gen eenige winkeliers althans over te groote restanten aan het einde van de jaargetijden. Bouwbedrijf. Het afgeloopen jaar was voor de bouw- vakken veelal bevredigend. Het bedrag van de aanbestede werken over de eer ste drie kwartalen bedroeg in 1927 in totaal 100 millioen guldens (particulier 45.000.000.en steeg in ly28 tot to taal 127 millioen guldens (waarvan 52.000.000.voor particulieren bouw). Het werkloosheidscijfer van 1928 voor het bouwbedrijf verbeterde aan merkelijk n.l. van 7.52 in 1927, tot 5.3 in 1928. De vooruitzichten in Hollands Noor- derkwartier zijn gelukkig gunstig Stijgende aanbestedingscijfers, plan- nen tot oprichting van nieuwe fabrie ken en meerdere activiteit van bouwver- eenigingen, waarbij ook de plannen om aarr de Woningwet een ruimere uitvoe- ring te geven, genoemd dienen te wor den, alsmede de wegenverbetering en het versnelde tempo van de uitvoering van de Zuiderzee-drooglegging, leiden daartoe. Als belangrijke maatregel kan nog worden gewezen op het feit, dat met in- gang van 1 Januari 1929 de Bouwborg- tocht ook voor werken, aanbesteed door de Overheid, zal vervallen. De Zuiderzeewerken. Voor ons District is ongetwijfeld het grootsche werk van de droogmaking van de Zuiderzee, waaraan in het afge loopen jaar circa 5000 arbeiders werk zaam waren, van de grootste beteekenis. Het ie daarom, dat de Kamer in 1928 een vaste commissie in het leven heeft geroepen, die in bijzonder voor ons district de econoJFische vraagstukken, die hiermede verband houden, onder oogen zal zien. W egenverbetering. Geleidelijk zien wij hier gelukkig ook meer en meer de wegenverbetering ter hand nemen, alhoewel een nog krachti- ger voortgang ons aangenamer zou zijn, wijl de wegen in ons gewest zeer slecht en zelfs veelal gevaarlijk zijn. Dat het, na zoo veel jaren, is mogen gelukken overeenstemming te bereiken ten aan zien van de verbetering van den Twuij- verweg, acht ik van veel belang. (Ap plaus.) Alhoewel de Kamer door samenloop van omstandigheden aan de laatste on- derhandelingen niet meer deel nam, zou ik hier toch de verkeerscommissie willen lukwenschen met het bereikte resultaat, waartoe zij destijds het initiatief heeft genomen. Met verlangen zien wij thans uit naar den aanvang van de werken voor de kanalisatie van Westfriesland. Aan de betreffende commissie ver zocht spr., diligent te blijven, opdat spoedig de spade in den grond gestoken kan worden. Het handelsregister. Sedert '21 werden aan belanghebbenden 27.000 dossiers kosteloos ter inzage wer den 'erstrekt. Het aantal ingeschreven dossiers bedraagt thans ruim 7100. Waar sedert het jaar 1921 evenwel 1800 dossiers door opheffing of wijzi- ging zijn vervallen, kan worden aange- nomen, dat op het oogenblik circa 5300 handelszaken in dit handelsregister staan ingeschreven. Na dank te hebben gebracht aan de beide ondervoorzitters en aan de secre- taris voor de prettige samenwerking, sprak de heer Arntz tot de colleges, besturen en particulieren, die de Kamer adviezen of steun wilden verleenen, een bijzonder woord van erktenlijkheid. Hij betreurde het, burgemeester Houwing van den Helder, bij volgende besprekin- gen met het bestuur dier gemeente niet Sir Stephen liet zijn ontbijt in den steek. Hij stond op. Your Grace", zeide hij deftig. „Ik begrijp het met." „Is het noodzakelijk, dat u dat doet?" luidde het koele antwoord. „Maar wat wilt u beginnen met zooveel geld? U heeft toch niet gespeeld of iets van h heeft daarvoor nog geen tijd Francis bediende zich nog eens van thee. „Sir Stephen", zeide hij, „u maakt u heel druk over een kleinigheid." »Een kleinigheid!" bracht de advocaat er hijgend uit. ,Een honderd duizend pond is maar een kleinigheid wanneer u er nog vijf achter heeft en het inkomen van de Chatfieldsche bezittin- gen." „Maar het goed eischt onderhoud. Boven dien zijn er de belastingen." „Waarom maakt u zich bezorgd?" vroeg Francis. „Ik doe het niet." Indien u op deze wijze voortgaat, wat moet er dan worden van uw opvolger?" „Ik geloof niet, dat dit mij kan schelen." „Maar u kunt trouwen. U kunt een zoon krijgen." „Nooit." „In elk geval zijn er tal van mannelijke erfgenamen", verklaarde de advocaat. „Ik behoef niet voor hen te zorgen", merk te Francis onverschillig op. „In elk geval ben ik dat niet van plan. Honderdduizend pond naar de bank, s. v. p. dezer dagen, Sir Stephen. Het zou mij niet verbazen, als die Perugino tusschen zes en zevenduizend pond ging, ik verzeker u, dat het een meestorstuk is." (Wordt mvolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5