DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ko. 3 Dii nnmmer besfaaf ait 2 bladen. Honderd een en dertigste iaargang 1929 JMxrancmentsprijs foij vooruitfoetaling per 3 rnaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertenticpr. 25 ct. p. regol, grootere letters nam1 plaatsiulinte. Brieven franco N.Y. Boeli- en Handelsdr, v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adrainlstr. No. 3. Redactie No. 33. VBIJOAB Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 4 JAXHAHI tlagelijlcsch overzichi. PE VERWARDE TOESTAND iN ZUIB-SLAVIe. Eenige oorzaken van de huidige kabinetscrisis. Een moeilijk op te lossen crisis. Eenige toena- iering ie bespeuren? Het is in Zuid-SJavie nog altijd hommeies. De Kroaten en de Serviers zijn niet tot toena- dering te brengen, hoezeer dit ook het belang van het geheele land zou vorderen. Maar de breuk tusschen Agram en Belgrado schijnt schier onherstelbaar, zoodat van een oplos- sing voorloopig nog geen sprake is. Toch wil men een poging doen, om een op- lossing te vinden. Daartoe was het noodig, dat het Zuid-Slavische kabinet aftrad, want de premier Korosetsj bleek niet „the right man on the right place" te zijn. De koning, nog maar nauwelijks hersteld van een ziekte, heeft het ontslag van het kabinet aanvaard. De kabinetscrisis vertoont opvaflende ge- lijkenis met die van een jaar geleden. Toen in Januari 1928 was het Ljoeba Davi dowitsj, de leider van de democraten, die het kabinet tot aftreden dwong. Het was het eer- ste kabinet van Woekitsjewitsj, dat hij toen ten val bracht. Thans heeft hij op dezelfde wijze de regeering van Korosetsj uit den z'a- del gelicht. Met zijn eerste pogingen heeft Davidowitsj succes gehad. Korosetsj was er, ondanks het feit, dat de moeilijkheden in den boezem van de regeeringscoalitie in snel tempo toenamen, op bedacht, het parlementaire i urwerk aan den gang te houden en aarzelde lang met zijn ontslag in te dienen. Hij wilde de vier democratische ministers nit het kabinet tot aftreden nopen, hun portefeuilles onder de overblijvende drie coalitiepartijen verdeelen waarmee dan voornamelijk de aanhangers van wijlen Pasjitsi in de Servische radicale partij zouden worden gewonnen en zoo met een reconstructie van het kabinet willen volstaan. Het is de vraag, of ook een derge- lijke regeering in staat geweest ware, het lang vol te houden. In elk geval heeft Davi dowitsj dit plan verijdeld. In laatste instantie hebben de bloedige ge- beurtenissen te Agram bij de feesten van 1, December den doorslag gegeven tot de ont- bind'ing der regeeringscoalitie. Deze gebeur- tenissen hadden tengevolge, dat de gouver-- neur van Agram werd ontslagen en vervan- gen door een militair. Onmiddellijk hierna half December verklaarde het orgaan der democraten, dat zij sinds die benoeming geen verantwoordelijld heid voor de daden der regeering meer wenschten te aanvaarden. Marinkowitsj, de zieke minister van bui- tenlandsche zaken, trachtte deze fronde wel- iswaar te onderdrukken, doch slaagde daarin slechts voor den tiid van een dag! Toen begon zij onder leiding van Davidowitsj op- nieuw. Marinkowitsj werd op den achter- grond gedrongen en met alien klem werd het aftreden van de militaire gouverneurs ge- Cischt. Tegelijkertijd begonnen de democraten van Davidowitsj aan te dringen op afdoening van de wet tot herziening van de grondver- deeling in Dalmatie, met welke actie zij vooral beoogden, een deel van de sympathieen terug te winnen, die zij in den loop van het laatste halfjaar in de landen, welke onder Oostenrijk als „druben" werden aangeduid, hadden verloren. De radicale Serviers ver- dedigen in deze kwestie de zaak der groot- grondbezitters en hebben haar reeds acht jaar op de lange baan geschoven. Zij wordt bovendien nog neteliger door de omstandig- heid, dat ongeveer een derde van de terreinen, die op de nominatie staan om te worden ont- eigend, kerkelijk bezit zijn, waarbij de Slo- weensche volkspartij, die van Korosetsj dus, rechtstreeks is gei'nteresseerd. Zoo ziin er nog meer moeilijkheden op te noemen. We zullen het echter hierbij laten en afwachten, hoe het verdere verloop van de besprekingen te Belgrado zal zijn. Het is al een heel stuk gewonnen, dat de oppositie-lei- aers naar Belgrado willen komen om te on- oerhandelen. Ze willen komen, als de koning hen ontbiedt, maar ze hebben als voorwaar- ne gestrid niet te zamen'met de andere partij- leiaers door den koning te worden ontvangen, aangezien zii de huidige Skoepstina en de partnen van dit parlement niet erkennen. BiigfeMlasid VREDESV^RDRAS. rvET RAPPORT VAN PARKER GILBERT Parker Gilb"rt in New York aange- komen. Geen ofjicieele bespre kingen. Parker Gilbert, de agent der schadevergoe- dingsbeiahngen. heeft bij zijn aankomst te New jork aan boord van de „Berengaria" j3? t.- Persvertegenwoordigers verkiaard, dat hij vol komen niet-officieel voor zijn o-e- woon Kerstbezoek naar de Ver. Staten was gekomen. Hij zou zich eenige dagen in New Vork onhouden en dan naar Washington en Louisville doorreizen. In het geheel zal hij engeveer veertien dagen in Amerika blijven en dan yoor het hervatten zijner functie naar Berlyn terugkeeren. Op zijn terugreis zal hij uaaschijnlijk Parijs aandoen. Voor den tijd vagzijn verblijf in de Ver. Staten zijn geen eonferenties vastgesteld. Op de vraag of hij president Coolidge, staatssecretaris Kellogg en andere autoriteiten te Washington zal ontmoeten, antwoordde hij: „vermoedelijk", doch herhaalde dat alle event, bezoeken en beprekingen een niet-officieel karakter zullen dragen. Aangaande de Duitsche uitlatingen over zijn jongste jaarverslag betoogde hij o a. dat de Duitsche tekst van het rapport nog niet gereed is. Ware deze beschikbaar geweest, zoo voegde hij er aan toe, dan zouden de Duitsche commentaren waarschijnlijk anders luiden. Hetgeen in het rapport over de bui- tenlandsche leeningen wordt gezegd, houdt alles in wat er over te zeggen valt. Op dev raag of hij de commissie van des- kundigen eenigerlei voorstellen zal voorleg- gen, verklaarde Parker Gilbert dat dit niet zijn taak is. Op een verdere vraag of hem is verzocht voorstellen te doen, wenschte hij geen antwoord te geven. Hij verklaarde: Dit is een aangelegenheid, die slechts de verschil- lende regeeringen aanvaat. „Een gevaarlijk wapen in Frankrijks handen". De „Evening Standard" zegt, niet al te zeer onder den indruk te zijn van de aanval- len der Duitsche bladen op het rapport van Parker Gilbert, vooral de bewering als zou dingsbetalingen. Het is niet onjuist dat dit rapoort een gevaarlijk wapen kan blijken in de handen van Frankrijk, en het is tevens waar wat de Duitschers zeggen omtrent de herstelbetalingen, n.l. dat deze meestal ge- schieden met behulp van geleend geld, dat later natuurlijk weer aan het buitenland moet worden terugbetaald. Maar de aanvallen op Parker Gilbert, vooral deb ewering als zor hij partijdig zijn, moeten onhoffelijk worden genoemd en het is duidelijk dat zij Duitsch- land alleen maar kwaad kunnen doen bij zijn vrienden in het buitenland. DUITSCHLAND. HET GASONGELUK IN DUISBURG. Eenige personen, die in de ontruimde hui- zen teruggekeerd waren, in de meening, dat deze van het gas gezuiverd waren, zijn op- nieuw ernstig ziek geworden. In verband hiermede zijn in de andere huizen strengere fnaatregelen getroffen om verdere vergiftl- ging te voorkornen. EEN HANDIG OPLICHTER. In .1920 d'ook te Kattowitz een keurig heerscljap pp, dat zich baron Ralph Thomas von Kallay noemde en zeide oud-ritmeester van het Oostenrijksche leger te zijn. De man wist zich toegang te verschaffen tot de voornaamste krin- gen en huwde in 1921 een dochter van baron von C. Thans melden de bladen, dat de politie den baron neeft ontmas- kerd als een oplichter, Simon geheeten, die reeds 16 maal wegens oplichterij veroordeeld is, reeds getrouwd was en zijn vrouw en twee - kinderen in den steek had gelaten. De zoogenaamde ba ron heeft zich vroeger ook in Engeland en Frankrijk opgehouden en daar, ver scheidene hoteldiefstallen gepleegd, tot- dat de grond hem te heet onder de voe- ten werd en hij vluchtte. HET VERTREK VAN DEN EX-KEIZER NAAR NEDERLAND. In tal van gedenkschriften, o.a. van den gewezen kroonprins, is te kennen gegeven, dat Wilhelm II tien jaar gele den niet uit eigen beweging, maar op aandrang van vele zijner legeraanvoer- ders, met name van maarschalk Hin- denburg, besloten heeft naar Nederland den wijk te nemen. In het Berl. Tagebl. schrijft nu de ge- pensioneerde majoor Kurt Anker dat deze voorstelling van zaken, welke Hin- denburg dest.ijds ten zeerste krenkte, ge heel onjuist is. Kort na de verschijning van de me- moires van den kroonprins verzocht Hindenburg majoor Anker, die meerma- len den kroonprins op Wieringen heeft bezocht, dezen eens bij hem aan te ko men. Hij gaf aan dat verzoek gevolg toen hij een lezing te Hannover hield en Hindenburg vertelde hem dat in den krijgsraad van 9 Nov. 1918 weliswaar ook de vraag was gerezen, of het 't best was dat de keizer naar het neutrale bui tenland zou gaan, doch dat er van een besluit in dien zin geen sprake was ge weest. Hindenburg zelf had om 5 uur s middags den keizer verlaten in de veronderstelling dat men den volgen- den dag verdcr over du punt van ge- dachten zou visselen. Nadien heeft hij noch persoonlijk, noch telefonisch den keizer of iemand uit diens gevolg ge- sproken. Hij was. den volgenden morgen dan ook- eenigermate verrast, toen hem om 8 uur werd meegedeeld,. dat de kei zer al om 5 uur naar Nederland was ver tr ok ken. EEN GRIEPEPIDEMIE. Eenige slachtofjers. Cunewalde en Taubenheim aan de Spree worden naar het W. B. meldt, door een griep- epidemie geteisterd. In vele gezinnen zijn drie of vier zieken, te Taubenheim is bijna geen enkel gezin vrij van de ziekte. Te Cune walde, waar de epidemie een vrij ernstig ka rakter heeft aangenomen, hebben gic^i reeds eenige sterfgevalien voorgedaan. FRANKRIJK. WAT '29 BRENGEN ZAL. Een pessimistische profetes. Madame De Teleme, die een der voor naamste Fransche astrologen heet, heeft thans haar voorspellingen voor 1929 meegedeeld. Erg bemoedigend zijn ze niet, met name niet wat betreft de eerste weken. Er zullen allerlei ongeluk- ken gebeuren, er komt een groote brand er een epidemie waaraan een hoogge- plaatste persoonlijkheid zal sterven. Het wordt mogelijk geacht dat er een aan- slag zal worden gepleegd op het leven van een lid der regeering. Er worden politieke moeilijkheden beloofd, maar Poincare zal ze te boven Jcomen. In het voorjaar zal een staatsman, of door zijn ve.-dwijning of door zijn daden, der re geering moeilijkheden berokkenen en zal een bekend financier op geheimzin- nige wijze sterven. In den zomer zullen Mars, Neptunus en Saturnus erg levendig zijn. Mme. De Teleme ziet in hun bedrijvigheid politie ke incidenten, gespannen betrekkingen met bepaalde mogendheden, groote financieele verliezen voor den midden- stand, een belangrijk faillissement, een sensationeel proces en diplomatieke in- triges. Saturnus en Jupiter zullen met e'kaar in botsing komen en dit zal be- teekenen een verlaging der zedelijkheid, critiek op de wetten, een ijdele aanslag op het gezag en een uitbreiding van het bolsjewisme in Duitschland. Iemand die in het openbare leven een belangrij- ke plaats inreemt, wordt aangespoord half Augustus om zijn gezondheid te denken. ONTPLOFFING BIJ BOIS DE BOULOGNE. Bij het sloopen van de oude vestingwerken rond Parijs ontplofte gisterenmorgen een te zwaar geladen dynamietpatroon, waardoor ver in het rond vallende steenmassa's veel schade aanrichtten, o.a. aan het station Bois de Boulogne. Eenv rouw werd daarbij ge- wond. MAROKKO. Een nieuwe resident-generaal Als opvolger van Sieeg is Lucien Saint tot resident-generaal van Marokko benoemd. Ook in Tunis is een nieuwe resident-gene raal benoemd, het is Manceron, prefekt van bet Moezel-departement en gewezen secreta- ris-ceneraal van het Tunesische best-uur. Resident-generaal Steeg, die Senator is, had ziin ontslag aangeboden ingevolge de goedkeuring door het parlement van het be- grootings-artikel betreffende de onvereenig- baarheid van bepaalde functies met het lid- maatschap van het parlement. EMILE LOUBET. Het stadje Montelimar is niet slechts om zijn zoete en klevende snoeperij, de wereldver- maarde noga beroemd, het is vermaard tevens als woonplaats van een langzamerhand wel wat in vergetelheid, in sympathieke vergetel- heid dan, geraakten Franschen burger, die eerliraal de eerste burger van Frankrijk was, n.l. Emile Loubet, de gewezen president van de Fransche republiek. Het schijnt een gezond land te zijn, Mon telimar en de Fransche staatskunde schijnt een gezond beroep te zijn; er zijn vele hoog- bejaarde politici in Frankrijk, die krasse oude heeren zijn. Loubet is misschien wel de alleroudste, want hij is dezer dagen negentig jaar geworden. Natuurlijk heeft Montelemar, waar de oud-president van de Republiek in de buurt zijn ..chateau" bewoont, dezen negen- tigsten verjaardig vroolijk meegevierd. BELGIe. VRACHTAUTO IN EEN RIVIER GESTORT. Achttien slachtofjers? Op den weg naar Comblain is een be- stelwagen, die arbeiders vervoerde, in de Ourthe gevallen. Het vehikel sloeg eerst over den kop en vervolgens kwam het in de rivier terecht. Men weet nog niet, wat de oorzaak van het ongeluk is. In ieder geval ko men op dezen weg heel weinig ongeluk- ken voor. Er werd beweerd, dat er 18 slachtof- fcrs zouden zijn. 15 WERKLIEDEN VERDRONKEN. Hedenavond is op den weg van Comblain een autocar die een aantal werklieden van het werk naar huis bracht in de Ourthe ge- reden. 15 werklieden verdronken. HET OPBLAZEN VAN DE DEUTSCHLAND-BATTERIJ. Te Breedene, bij Oostende. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, dat de maatschappij, welke, voor sloo- ping, de bekende Deutschland-batterij, te Breedene, bij Oostende, heeft aangekocht, Za- terdag j.l. het eerste der vier groote kanon- nen, waaruit deze reusachtige kustbatterij be- staat, heeft laten opblazen. In het kanon werd 35 K.G. dynamiet geplaatst en nadat de noodige voorzorgen waren getroffen, werd de springstof tot ontploffing gebracht. De knal werd uren ver in West-Vifaanderen ge- hoord, terwijl te Breedene zelf heel wat ven- sterruiten stuk vlogen. Het Belgische departement van lands- verdediging stuurde verscheidene technici ter plaat&e ten einde een onjstandig rapp.art te bekomen over deze sloopingswerken Ook van Duitsche zijde blijkt men-deze werken met be- langstelling te volgen. Zoo werd, bij de eer ste ontploffing, een wandelaar gezien die de werkzaamheden met gespannen aandacht bleek te volgen. Door de politie verzocht door te loopen maakte hij zijn identiteit bekend. Het was niemand anders dan de Duitsche in- genieur die, tijdens den oorlog, de Deutsch land-batterij had gebouwd. DCOR EEN AUTO AANGEREDEN. Aan de gevolgen overleden. Op den Tegelschenweg ongeveer ter hoog- te van de grens tusschen de gemcenten Tege- len en Venlo werd Woensdagmiddag een een- en-twintig-jarige juffrouw uit Tegelen, die per rijwiel op weg naar Venlo was, door een auto uit Swalmen aangereden. Zij reed ach- ter een andere auto en toen zij onverwachts achter deze uitreed, werd zij door de uit Swalmen komende auto gegrepen. Zij is spoedig aan de bekomen inwendige kneuzin- gen overleden. Oud-minister Colijn en zijn jamilie aangereden. De familie Colijn heeft dezer dagen te Wiesbaden een autc-ongeluk gehad, dat be- trekkelijk nog goed is afgeloopen. De heer H. Colijn en zijry echtgenoote, benevens zijn zoon dr. A. Colijn en diens vrouw, zaten in een huurauto uit Wiesbaden. Buiten Wiesba den kwam een auto van tegenovergestelde richting met groote snelheid aangereden. Aangezien de weg, dcor het vriezen, spiegel- glad was, reed de wagen op dien van de fam. Colijn in. De auto werd zwaar beschadigd. De heer Colijn ui zijn schf ondochter kwamen met den schrik vr j. Zij:. echtgenoote bekwam een verstuiking va.i de wervelkolom. die een tijdelijke verlamming- tengevolge heeft gehad. Als mevrouw Colijn mag worden vervoerd komt de heer C. de volgende week weer naar Nederland. ENGELAND. DE NOOD DER MIJNWERKERS. Een gift van 20.000 pd. st. uit Amerika. Het fonds van den Lord-Mayer tot leni- ging van den nood in de mijnstreken is ver rijkt met de gift van een anoniemus van 20.000 pd. st. uit de Ver Staten. Een vriend van den prins van Walgs heeft 's prinsen secretariaai van Amerika opgebeld om te ver- tellen dat hij en eenige zijner vrienden ten zeerste getroffen waren door den draadloos verspreiden oproep van den prins op Kerst- dag. Hij vroeg of een Amerikaansche bijdra- ge als een misplaatste inmenging zou wor den beschouwd. Toen hem integendeel was verzekerd, dat hulp uit elke bron welkom zou zijn en dat de prins de vriendelijke gedachte zijner Amerikaansche vrienden zeer waar- deerde, werd binnen enkele uren een wissel van 20.000 pd. str. door het Londensche filiaal eener Amerikaansdhe bank uitbetaald DE ZIEKTE VAN DEN KGNING. Toestand stationnair De medische expert van de Evening News" acht het bulletin van gisteren omtrent den toestand van den koning niet ongunstig Hoewel rustige slaap niet genoeg te waardee- ren is, behoeft een onrustige nacht geenerlei bezorgdheid te wekken. Het hart van den patient schijnt zich goed te houden. Het bulletin van acht uur zei dat de ko ning een gunstigen dag heelt gehad. Er valt geen wijziging in den toestand te melden. ITALIe. NOODWEER HOUDT AAN. Het noodweer in Midden-Italie houdt on verzwakt aan en veroorzaakt steeds nieuwe verkeersstoringen. De Tiber is thans tot 14 M. gestegen; ook de Arne en bijrivieren heb ben hoog water. In Noord-Italie duurt de sneeuwval nog voort. VENDETTA. De Frankfurter Zeitung vertelt: In den winkel van Genuaro Chirico te Napels werkt de 34-jarige Stefano Alta- mura als bediende. Hij heeft al eens ge- vangenisstraf ondergaan 'en staat onder toezicht van de politie. Hij moet dus voorzichtig zijn om zijn baantje te be- houden. Het was dus al heel vervelend voor hem toen er onlangs iets uit den winkel verdwenen was en ondanks lang en nauwkeurig zoeken niet wao terug te vinden. Stefano had het niet pestolen en wilde daarom ook niet, cat men hem er op zou aanzien. Toen daarom zijn pa- troon hem vroeg: „Stefano, wie kan toch die dingen gegapt hebben?" moest Stefano dadelijk aan de geboeders Guar- racino denken. Die hebben een cafe in het havenkwartier. Maar het zou laster zijn, dat „hoogst fatsoenlijke lokaal" een dievenkroeg te noemen. Wat niet weg neemt, dat Stefano van deze gast- vrije gelegenheid en haar eigenaars ge noeg wist om zich te durven laten ver- leiden tot de opmerking: „Nu wie de kroeg van de gebroeders Guarracino kent, kan wel nagaan, waarheen al die dingen verdwenen zijn!" Deze opmerking kwam de Guarraci- no's ter oore! Op een ochtend reed Stefano Altamu- ra om acht uur de stad uit om zaken te doen op het land; zijn vriend Piscopo reed met hem mee. Zij dachten aan geen kwaad. Plotseling webden zij in- gehaald door een baroc uno, een soort tilbury. Een man staat op in dat rijtuig- je, trekt zijn revolver en mikt, eerst op de borst van Piscopo, dan op de borst van Altamura. Beide keeren is het raak. Piscopo en Altamura storten van hun rijtuig. Piscopo (die met het heele geval r en sikkepit had uit te staan) was op slag dood. Altmnura leefde nog toen voorbi.jgangers hem vonden en naar het zieken huis te Napels brachten. Daar zweeft hij nu tusschen leven en dood. De man in de baroccino het was Giovanni Guarrocino had, todn- zijn wraakzucht gekoeld was: „vendetta, vendetta!" geroepen en zijn broer Al fonso stemde daar jubelend mee in. Den volgenden dag. In het koffiehuis van d-. gebroeders Guarracino komt iemand binnen. Hij loopt rustig naar den toog. Het is Edoar- do Altamura, Stefano's broer. Heel kalm trekt hij zijn revolver, mikt en raakt Al fonso Guarracino in de borst. „Vendet- ta", bruit hij, vendetta!" en holt de deur uit. Alfonso wordt naar het ziekenhuis gebracht, hetzelfde waar Stefano ligt te zieltogen. Giovanni Guarracino en Edoardo Altamura echter zijn- voort- v uehtig. Zullen zij elkaar op hun vl'ucht ergens ontmoeten? Behoede God dan den langzaamsten van beiden,die te laat zijn revolver trekt De Italiaansche bladen schrijven ech ter. „Het fascisme schept een gezond, gelukkig Italie. En in heel het land' heeft de Vendetta opgehouden te be- staan!" JAPAN. DE ORKAAN IN JAPAN. Het aantal personen, dat bij den jongsten orkaan om het leven is gekomen, is gestegen tot 92. In het bijzonder hebben Fusjiki en Tsuruga onder den storm geleden; een schip met scholieren aan boord, die een uitstapje maakten, wordt vermist. De storm heeft in- tusschen de Chineesche kust bereikt, alwaar 2 Chineesche jonken met 60 koelies vercaan zijn. IRAK. DE PLUNDERENDE WAHABIETEN. Patrouilles ter bestrijding nitee- zondeti. 6 De invallen van de benden Wahabieten in Irak aan de zijde van de grens van Nedjd veroorzaken nog eenige ongerustheid. Een speciale trein met troepen van het leger van Irak heeft Kerbela verlaten De troepen zullen bij patrouilles de westelijke woestijn worden ingezonden. Een strafexpeditie. Een sterke colonne, bestaande" uit ,23 vrachtauto's, waarin zich een detachement der grenstroepen bevindt onder bevel van een Britschen officier, verliet Zaterdag 1.1. Am man om een strafexpeditie te ondernemen tegen de leden van den stam van Beni Sakhr, die in strijd met de orders van Emir Abdoel- lah invallen op het grondgebied van Nedjd hebben gedaan. De colonne bereikte haar doel, keerde Don- derdag terug en bracht den zoon van Beni Sakhr mede als gijzelaar, alsmede een aantal kameelen bij wijze van boetebetaling. TURKIJE. EEN NATIE TER SCHOOL. Gedwongen schoolgang. Een merkwaardig schouwspel, zoo meldt Reuter uit Konstantinopel, heeft Turkije op Nmuwjaarsdag geboden, toeg^Jiet heele volk, oud en 'ong een dwmgenden oproep ontving om op school te komen, teneinde het nieuwe Latijnsche alfabet te leeren. De scholen vooi het algemeene ene'erwijs in de nieuwe Latijn sche karakters zijn met indrukwekkende piechtigheden geopend en daarbij hebben toe- spraken de voordeelen van deze nieuwe „let- t< i lijke" omwenteling uiteengezet en verheer- iijkt Elk man, vrouw en kind, tusschen de zes- nen en de veert'g, moet de lessen bijwonen. Er zijn m-aatrogelen genomon om eon jaar lang onderwijs te geven aan ongeveer twee- oerde der bevolking in lezen en schrijven van 't nieuwe alfabet. De lessen worden's avonds gegeven, opdat de menschen overdag hun ge- wone bezigheden kunnen verrichten. Om van de lessen vrijgesteld te worden moet men een examentje afleggen en daarbij de noodige proeven van bekwaamheid in het hanteeren van het nieuwe letterschrift toonen. Sinds 1 Januari moet alle officieele corresoondentie in Latijnsche karakters gesteld. Men doet van overheidswege zijn uiterste best om het nieuwe schrift volkomen ingang te laten vin den. Een trefjend sterfgeval. Nedjati Bei, de Turksche minister van on derwijs, is op Nieuwsjaarsdag te Angora aan een operatie aan den blinden darm overleden en wel ongeveer op hetzelfde uur als in de Turksche scholen de verplichte cursussen voor de bevolking tot het leeren van het nieu we schrift werden geopend. Te Stamboel al leen zijn er twaalfhonderd van dergelijke cur sussen, die elk door veer tig menschen worden bezocht, ingericht. Het aantal menschen, dat te Stamboel in totaal de leergangen zal moe ten volgen, bedraagt driehonderd duizend. Nedjati Bei is vroeger leeraar te Smyrna geweest. Hij speelde een groote rol in de Ke- mnlistische revolutie en was een vertrouwe- ling van Moestafa Kemal. Twee jaar geleden heeft de ontslapene een groote reis door Euro- pa gemaakt, ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1