ilkmiitsiils CioraiL Balans-Uitverkoop Damesconfectie FEU1LLETON. B. W.G.LIENESCH hsnderd een en dtnigste Jaargang. Vrtjdag 4 Jamiari. Radio-hnekje Zaterdag 5 Jamiari. fiilversum, 1071 M. 10.—1015 Morgen- jvitding. 12.15-2.- Concert door het Boris Lenski Trio. 2.-4— Aansluiting van he Theater Tuschinski tS Amstei dam. Orkest onder leiding van Max Tak- P- Palla, orgel 4 -4.30 en 4.30—5— Italiaansche lessen, c E. Qf) en 5 30—6.— Fransche lessen 6— 647 Concert door het Boris Lenski Trio. 6.45 7 15 en 7 15—7 45 Duitsche lessen. 8 05 V k R A Het Utrechtsch Stedelijk Orkest onder leiding van Evert Cornells. In de pauze een toespraak van L. J. Kleyn. Het afgeloopen jaarin de buitenl. politick. 10.30 V A R A Nieuwslaarsrevue- Huizen 340$ M. (Na 6 uur 1852 M.) tUitsluitend K- R- 12.30-1.30 Concert hM i/ R O.-Trio. 3—4— Kinderuurtje Tvl I Jilenspiegel" 5.30-6.30 Gramofoon- muziek So-6.50 Spr.: Hopman J. A. v. sJniinrW' De bet°ekenis der Padvinderij Schgnd^ Katholkke berichten. Eneelsrhe les. 7.308.Kniples. Spr: L J- M- 7—7.30 8.^-8 20 Feber: Onze Kolonien in Oost west.'8.20 ,,Jozef in Dothan", van Von- dei. Poor de R.K. Tooneelver. „Utile Dulci" ie jsfiimegen. Proloog, T. Arts. Joseph, G. v. Bo/drik. 'Simeon, P. Creemers. Levi, H. Hcrmsen Jr. Judas, B. Borman. Ruben, Th. ptendriks. Vrachtmeester, W. Weyers. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 1.20 —22.0 Het Carlton Octet. 2.30 Rugbywed- strijd tusschen een Engelsch team en de rest. 4.05 Het Carlton Mason Sextet. A. Cox, tenor. M Sheridan, alt. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten. 7— Muziek. 7.05 Beethoven's sonaten voor viool en piano. 7.20 Omroeppraatje. 7.35 Lezing. 7.50 Fanfareconcert. De Irwell Springs, Fanfare. N. Eadie, sopraan. G. Baker, bari- ton. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Causerie. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „Rin-Gin-Gin" 1929 wordt ingeluid. Orkest en sol is ten. 10.5512.20 Dansmuziek. Parijs ,Jtadio-Paris"1760 M. 12.50 2.10 Gramofoonmuziek. 4.055.05 Dans muziek. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.35 11.20 Concert. Kamermuziek. Zang en dansmuziek. Joss Ghislery Symphonians. Langenberg, 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.05— 550 Orkestconcert. M. WeusitzerThoe- nissen sopraan. 7.20—9.35 Vroolijke avond met Franz Baumann e. a. 9.5010.50 Gra mofoonmuziek. Daarna tot 12.50 Dansmu ziek. Konigswusterhausen (Zeesen), 1650 M. 11.203.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.50—7.05 Lezingen. 7.20 Concert. Trompet- en bazuinblazers onder leiding van L. Plass. Daarna „Prinzessin Tessa", operette. Ver- voigens tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg395 M. 10.20 Gramofoonmu ziek. 3.50 Moderne composities voor fluit en piano. 4.50 Orkestconcert. 7.20 Concert en voordrachten. Orkest en solisten. 11.20 Her- uitzending van Buitenl. stations. Brussel, 509 M. 5 20 Dansmuziek. 7.05 Pianoconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 10.35 Sluiten. OPENBARE STUDIO TE HAMBURG. Te Hamburg is men van plan om een groote studiozaal te bouwen waarin plaats is voor ongeveer 300 bezoekers, een groot orkest en een verhoogd tooneel voor de voor de mi- crofoon optredende zangers. Het publiek zal dus in de gelegenheid verkeeren, om de zan gers voor de microfoon te zien. Of het plan uit een oogpunt van radio- accoustiek levensvatbaarheid heeft, wanneer de zaal s'echts gedeelteliik nevuld is, wordt in sommige kringen betwijfeld. ProvincsaaS nieuws EGMOND a. d. HOEF. Huldiging gemeente-arts. Woensda.gnamiddag werd in een bui- tengewone raadszitting huldc gebracht aan den gemeente-arts, den heer R. Fischer, bij gelegenheid van zijn 25-ja- rig ambtsjubileum. Alle raadsleden, als- mede de jubilaris en zijn gezin waren aanwezig. De Voorzitter, burgemeester Bos, opende de vergadering en sprak onge veer als volgt: Door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. J. 5 29 Sir Stephen ging weer zitten. Hij beproef- de echter niet zijn ontbijt te eindigen. „Drie maanden gelecien", herinnerde hij, „zat u nog in het klooster." De oogen van den jongen man schoten yonken. „Ik zou mij daaraan nietherinneren, als ik u was." „Ik was het, die u wegbracht", hield sir Stephen aan. „U zult er vermoedelijk nog wel eens be- rouw van hebben. Het is echter nu te laat Ik ben nu hier gevestigd, als negende Hertog van Chatfield en ik kan nog vijfhonderddui- zend pond meer uitgeven voordat wij behoe- ven te spreken van hypotheken." „Hypotheken!" schrikte de advocaat. „Een hypotheek op Chatfield!" „Het zal zeer waarschijnlijk daartoe ko- men", verklaarde Francis. „U kunt u niet voorstellen, sir Stephen", ging hij voort, zijn beenen over elkaar kruisend, een sigaret op- stekend en den advocaat de doos voorhou- dend, „hoe vermakelijk het is, een beetje geld w yerteren- na 'even van ontberingen. Mijn vader, de ove* ,cden hertog, stond mijn moeder, de overledeu hertogin, vijfhonderd pond per jaar toe. Qaarvan moest zij mijn Ofschoon het mij bekend is, dat dokter iemand is, die tegen elk uiterlijk ver- toon en elke huldebetooging is, meen ik toch als hoofd der gemeente dezen dag aan de vergetelheid te moeten ontruk- ken, immers 25 jaar gemeente-arts te zijn is iets bijzonders, gij hebt U daar- door aan deze kleine gemeente gebon- den en zeer veel is er in dien tijd gepas- seerd. Toen wij dan ook den raad voor- stelden op dien dag iets te doen, waren alien het hier gaarne mee eens. Ik bied U dan namens het gemeentebestuur onze hartelijke felicitatie aan en wij hopen, dat U nog vele jaren in gezond- heid met uw gezin de functie van ge meente-arts mag waar nemen. Spreker vatte het leven van den dok ter samen als bestaande uit twee blad- zijden, 1 witte en 1 zwarte. De witte bladzijde, wanneer het hem als genees- heer gelukt is vreugde te brengen in een gezin door een dierbare voor dat gezin te redden. De zwarte bladzijde, wanneer, ondanks zijn kennis en pogingen het hem onmogelijk was een ziekte te over- meesteren, dan dokter hent gij zelf ook steun noodig en deze hebt gij steeds ge- vonden bij haar, die ook reeds 25 jaar naast U heeft gestaan. Nogmaals een woord van geluk en felicitatie en wij ho pen, dat gij nog jaren in de gemeente moogt arbeiden op Uw vroolijke, aar- dige manier. Wij hebben gemeend U op dezen dag iets blijvends te moeten aan- hieden, wat gij in Uw functie kunt ge- bruiken. Wij hopen dat deze hoogtezon U moge helpen nog meer dan tot dus- ver voor de gezondheid der gemeente te werken. Spreker dankte den dokter tevens als vriend voor de sympathieke manier, waarop hij hem steeds met raad en daad ter zijde stond. Voorts bood spreker den dokter als blijka van medeleven met zijn feest een bloemstuk aan van het Secretarieperso- neel, en sloot zijn rede met de woorden: Heer spaar nog lang onzen dokter en zijn gezin. Dr. Fischer zeide: Burgemeester en Wethouders en le- den van den Raad. Wat ik op 't oogen- blijk van medeleven met zijn feest een heid, dat het mij gegeven is 25 jaar in de gemeente werkzaam te mogen zijn, en ik zeg het met eenigen trots, zonder ooit in conflict te zijn gekomen met het Gemeentebestuur. Ik werd steeds in mijn werk gesteund en oordeelde ik iets noodig voor mijn patienten, dan werd dit steeds door het Gemeentebestuur goedgevonden. Gij hebt gemeend mij een instrument aan te bieden, dat dateert van betrekkelijk jongen tijd en steeds meer kansen geeft om menschen te hel pen. Dit instrument heeft een nadeel, n.l. dat het veel tijd in beslag neemt, zoodat het onmogelijk zal zijn, het spreekuur hiervoor te benutten. Ik ben Lier blij om, omdat het daardoor mijn vrouw in staat zal stellen mij meer nog dan zij reeds deed te helpen in mijn ar- beid. Burgemeester ik dank U voor Uw vriend el ijke woorden, ik dank den raad dat hij in buitengewone zitting heeft willen samen komen om mij te huldi- gen en ik noodig alle heeren gaarne uit eens bij mij te komen, den burgemeester voorop, dan zal ik hen eens heerlijk in het zonnetje zetten. Wethouder Apeldoorn: Ik spreek gaarne een kort woord van dankbaar- heid voor hetgeen gij in deze 25 jaren hebt verricht. Ook 25 jaar zijt gij mijn huisarts geweest en ik wil U gaarne in het openbaar mijn dank betuigen voor de hulp en troost, die gij in mijn gezin hebt gebracht. Als ik zie, dat ik nu de eenige ben, die voor 25 jaar van Uw be- noeming getuige was, dan begrijp ik, dat 25 jaar in een gemeente zeer zeker van groote beteekenis is. Ik wensch U van harte geluk en hoop, dat het U gege ven moge zijn nog lange jaren met den- zelfden ijver in de gemeente werkzaam te zijn. Wethouder Dekker: Ook ik wil gaar ne een enkel woord van gelukwensch tot U rjchten. Als dokter zien de menschen U liever gaan dan komen, maar zoowel ie Raad als geheel de burgerij hebben blijk gegeven U te hoogachten. Moge U nog lang in he* belang der gemeente werkzaam zijn en met vreugde op Uw arbeid neer zien. Alvorens de vergadering te sluiten dankte de burgemeester den dokter voor schoolgdd fcetalen, twee bedienden houden, en extra voorzien in mijn vaders onderhoud, wanneer hij oils vereerde met een kort bezoeV Ik herinner mij dat jk het equivalent van een shilling had als zakceld Het was minder dan een van de jongens op school kreeg. Ik was soms zeer onpcpulair." „Deze toelage was belachelijk en onvol- doende", gaf sir Stephen toe. „Ik kan niet beweren dat ik niet op de hoogte was, want de som werd betaald door mijn zaak, maar u staat mij toe erop te wijzen, dat niemand op het kantoor, noch ik zelf, het flauwste idee had dat uw vader en moeder gehuwd waren „0 zoo", mompelde Francis. „Dat maakte natuurlijk verschil. Mijn vader wist het ech- ier, niet waar?" „Het gedrag van den overleden Hertog is onverklaarbaar", bekende sir Stephen stroef. „Hij had den naam zuinig te zijn, maar de toelage aan uw moeder was onder deze om- standigheden, dat geef ik toe, schandelijk" „Zijn niet-onthulling van het feit, dat hij gehuwd was, zou ook een beetje onopmerk- zaam kunnen worden gefaoemd", merkte Francis op. „Het was misdadig. Ter rechtvaardiging van den overleden Hertog, moet u zich echter herinneren, dat hij stierf ten gevolge van een ongeluk; er was geen oogenblik om na te denken of eenige regeling te maken." „Het is de vraag, of een daad van recht- vaardigheid, een daad van gewone behoorlijk- heid moet worden uitgesteld tot iemands sterfbed". „Zeer vele mannen hebben dezelfde fout gemaakt", verklaarde sir Stephen. Francis haalde de schouders op, ring mag blijven aan het 25-jarig ju- bileum. Hierna sluiting der vergadering, waar- na verscheidene ingezetenen den dokter persoonlijk kwamen geluk wenschen. Huldiging door de ingezetenen Om half vier was de jubilaris met zijn gezin en de leden der feestcommissie in het Patronaatsgebouw, waar hem door pastoor Roovers het cadeau der ingeze tenen werd aangeboden. Pastoor Roovers sprak ongeveer als volgt: Geachte jubilaris: Ik mag het mij tot een eer rekenen, dat ik in naam der ge- meentenaren dezen middag een woord tot U richt van warme sympathie en ge lukwensch. Het nieuwe jaar is pas be- gonnen en voor U een jaar van groote beteekenis, want het is Uw jubileum- jaar. 25 voile jaren liggen achter U van arbeid, inspanning en zorg. 'n Kwart eeuw hebt gij Uw voetstappen hier staan en Uw raadgevingen neergelegd in de huisgezinnen, die aan Uw zorgen waren toevertrouwd. Geachte jubilaris, ik wil U hiervoor dank brengen en wensch U van harte Gods besten zegen toe in den rijksten zin voor de toekomst. Gij kunt met voldoening achter U zien op de afgeloopen jaren in deze gemeen te doorgebracht. Spreker wees dan op het moeilijke en eigenaardige ambt van geneesheer en hoe Dr. Fischer door zijn jovialiteit en hartelijke woorden dade- 1 "k vertrouwen vindt bij de zieken. Ziet 25 jaar lang hebt pij dit gedaan. ik ben er dankbaar voor U uit naa a der ge- meentenaren te mogen toespreken en U aanbieden wat zij U hebben toeg^dacbt. Nog een klein woord. Een geneeshe-r is iemand die ook teleurstellingen onder- vindt. Immers heeft een behandeling geen succes gehad is ..men" poedig ge- neigd dit kwalijk te nemen, is daarente- gen niet alleen de diagnose goed ge weest, maar heeft hij ook succes gehad, dan wordt er o zoo weinig over den dokter gekikt en vindt men het doodge- woon. Zooals gij dit ook in die 25 jaren gedaan zult hebben hoop ik dat gij alle menschelijke critiek met voeten zult treden. Heel eigenaardig is het, dat wij U o.a. een cadeau aanbieden, wat gij met voeten kunt treden, n.l. een karpet. Het andere cadeau is iets wat niet aanwezig is, ik veronderstel dat de feest commissie dit met opzet weg liet, omdat het iets is, wat ons doet griezelen, n.l. een instrumentenkast. Het derde is een schemerlamp. Ik merk hierbij nog op, dat een even eigen aardig mensch als een dokter is hij ook eigenaardige cadeaux ontvangt. Een kleed om met voeten te treden, een gru- welkamer en een lamp die maar half licht moet geven. Ik voeg hier nog aan toe, dat wij U dit aanbieden bij een felle winterkou met een warm hart van sympathie en wenschen U van harte nog vele jaren toe. Dr. Fischer zeide hierop: Hooggeachte pastoor Roovers, lieeren commissieleden, gij alien aanwezigen. Wat zal ik tot U ze?gen. In de eerste plaats, dat pastoor Roo vers hier woordvoeder heeft willen we- zen stemt mij zeer dankbaar en ook dat hij zijn Patronaatsgebouw voor deze ge legenheid heeft willen afstaan. Het is zooals pastoor heeft gezegd, het ambt van geneesheer is een moeilijk ambt en wel in het bijzonder dat van huisarts en toch is dat het mooiste. Ik heb altijd getracht op de eerste plaats mensch te zijn en op de tweedi plaats dokter, ik heb steeds willen meeleven in Uw leven en heb belang gesteld in Uw klaagtonen. Het zij mij vergund van deze gelegen heid gebruik te maken een paar men schen persoonlijk toe te spreken. Jan Asjes, 25 jaar lang ben ik nu reeds bij U gekomen, eerst per fiets, toen met den wagen met dikken Piet en nu met de auto. Altijd waart gij even vriendelijk en ik behoef wel niet te zeggen hoe ik hier uw vrouw mis, maar daar kan ik nu niet over praten. Dan bode Levering, ik weet eigenlijk niet meer hoe ik aan U kom, en welke slimmert mij U heeft aangewezen, maar dit weet ik dat ik dankbaar ben dat ik U heb gevonden. Wij hebben altijd pret- tig samengewerkt. Dan heeft pastoor Roovers mij namens de ingezetenen cadeaux r.angeboden. Gij hebt mij overladen, het is te veel. Als ik „Ach", merkte hij op. „tk heb dit onder- werp met gekozen. Ik trachtte u alleen uit te leggen, sir Stephen, dat mijn tegenwoordige yerkwisting mogelijk is te wij'ten aan mijn be hoef tige jeugd. Het zou vreeselijk zijn, indien de toekomst van de Hertogen van Chatfield op eenige wijze leed door mijn reageeren on mijn verleden. Indien't zoover komt, hoop ik, dat zij zich zullen herinneren hoe ik mij heb gerechtvaardigd." „U spreekt of u zelf niet een hertog van Chatfield was", herinnerde de advocaat hem „Om u de waarheid te zeggen", zeide Francis vertrouwelijk, „ik voel meer voor de familie van mijn moeder. Over haar zelf kan ik niet met u spreken, maar haar vader, mijn grootvader, was een beminnelijke oude heer, een aristocraat, al was hij arm; en zijn broer, de graaf van Magresa, helaas, diens inkomen was nog geringer dan het onze, maar ook hij was een prachtig iemand. Ik was heel blij tienduizend pond te kunnen zen- den, om onder mijn neven te verdeelen. Het is een klein geschenk, dat ik dikwijls hoop te herhalen. Gaat u heen sir Stephen? U zult niet vergeten te zorgen voor die honderddui- zend pond?" „Ik zal lord Henry raadplegen." „Ik zou u aanraden zoo iets dwaas niet te doen", luidde't nijdige antwoord van Fran cis. „U kunt niet zeggen, dat ik gek ben. U kunt niet zeggen, dat ik niet het recht heb met mijn eigen geld te doen wat ik wil. U kunt't feit niet ontkennen, dat zoolang u de zaakwaarnemer is van het hoofd van het Huis Chatfield, u niet het recht hebt zijn da- den te bespreken met iemand, zelfs niet met een lid van de familie. Indien u wilt pratpn persooonlijk, rnaar aan mijn vrouw en aan mijn gezin. Ik ben biij daaruit te mogen besluiten, dat het doktersgezin een plaats inneemt zooals het hoort. kapitein A. F. Dufour (violoncel) en de heer C. de Wolf (orgel). Op den 9 Jan. zal het 8e regiment een feestmarsch door Arnhem maken, terwijl Dan een instrumentenkast, gij hebt hier- 's middags sportwedstrijden in de Coohooi n- mee een wensch, dien ik reeds jaren koesterde, vervuld. Ik zal nu alles net- jes kunnen bergen, ik zal het iederen dag zien en elken dag gebruiken. Dat ik U hiervoor dankbaar ben zult ge begrij- pen. Ten slotte heeft pastoor Roovers mij een heeleboel vriendelijke woorden toe- gevoegd. Als ik aanleg had cm pedant te worden zou ik het zeker worden. Leden van de commissie ik dank U alien hartelijk, dat gij dezen dag voor mij tot een blijden hebt willen maken en ik hoop, dat wanneer de cadeaux mijn huis versieren, gij alien eens komt kij- ken hoe het staat. Ik dank U alien heel hartelijk." Daarna sprak de heer Verheggen een enkel woord als directeur van het fan- farecorps, waarna het corps een paar opwekkende nummers ten gehoore bracht. De dokter bedankte den directeur en leden heel hartelijk en was den leden dankbaar dat zij uit hun werk hadden willen breken om mee te helpen dezen dag tot een blijden te maken. De goed geHaagde dag werd besloten met een zeer genoeglijken avond, aange boden door den jubilaris in het hotel ,,de Drie Egmonden". HEER-HUGOWAARD. Bij de verpachting van het grasgewas aan de dijken en wegen voor het dienstjaar 1929 was de totaalpacht voor de dijken 6278 en voor dat der wegen 1659.50. Voor 1928 waren deze bedragen respectievelijk 5864 en 1548.50. Bij de gelijktijdig plaats gehad hebbende verkooping van kroos bleek de animo minder groot. Bracht de hoeveelheid kroos in 1928 242 op, dit jaar slechts 147. STOMPETOREN. Donderdagavond gaf de heer Stolp, h. d. s te Halfweg, de laatste les van den cursus voor pluimveeteelt, die hier enkele maanden geleden werd opgericht. Zij werd bijgewoond door de commissie van toezicht, die door den heer Stolp welkom werd geheeten. Hierna nam de les een aanvang en werd gesproken over kippen, de voeding, de hok- ken enz., waarbij bleek, dat vele en velerlei onderwerpen behandeld en besproken waren i zoodat zij, die aan den cursus deelnamen, er veel van kunnen profiteeren. Aan het einde stelde de leider duidelijk in het licht, van hoeveel belang het is, dat zij steeds op de hoogte blijven van de pluimveeteelt, waartoe vooral kan dienen het lezen van een goed tijdschrift. Nadat hij nog een woord van dank had gebracht aan de commissie van toe- zicht voor hare tegenwoordigheid en belang- stelling, verklaarde hij den cursus geeindigd. Thans nam de heer C. Jonker, een der deel- nemers, het woord om den heer Stolp dank te zeggen voor zijne aangename en degelijke lessen en overhandigde hem namens de cur- sisten een cadeau. Ook werd dank gebracht aan het gemeentebestuur van Oterleek voor het afstaan van het verlichte en verwarmde lokaal en aan den heer D. de Boer Dz. voor den steun en medewerking, die hij aan deze zaak had verleend. Nadat deze hieromtrent nog een en ander had medegedeeld en de cursisten aange- spoord, op den ingeslagen weg voort te gaan, namen alien afscheid van den heer Stolp en ging ieder huiswaarts Binnenlancl OPTREDEN VAN DEN HEER STENHUIS. Het revolutionnaire socialistische verbond afd. Rotterdam belegt op Dinsdag 8 Januari a.s. in het gebouw „Oaeon" Gouvernestraat een openbare vergadering, waar de heer R. Stenhuis de ex-voorzitter van het Ned Verbond van Vakvereenigingen het woord zal voeren over het onderwerp „Waarom re- volutionnair socialist"? De heer Stenhuis zal teveens de redenen uiteenzetten, waarom hij uit de S. D. A. P. getreden is. Leiders van de S. D. A. P. worden voor debat uitgenoo- digd. 115-JARIG BESTAAN VAN HET 8e REGIMENT INFANTERIE Op Maandag 7 Jan. zal in de Groote Kerk te Arnhem plechtig worden herdacht het 115-jarig bestaan van het 8e regiment infan- terie. De gedachtenisrede zal worden gehou- den door majoor Mr. Dr. J. S. Barbas, ter- over onze gesprekken, kunt uzelf wel begrij- pen wat de gevolgen moeten zijn." Sir Stephen zag er plotseling ouder uit Toen de twee mannen opstonden, scheen Francis hoog boven hem uit te steken; lang, met breede schouders, gespierde ledematen en overheerschende kracht. ,,De honderdduizend pond zullen onmid- dellijk betaald worden", beloofde de advo caat. „Ik verzoek Your Grace niet beleedigd te zijn over iets, dat ik heb gezegd. Ik ben een beetje ontroerd." Francis schelde. „Ik ben er zeker van, sir Stephen", zeide hij, „dat uw aangeboren discretie u zal hel pen." Francis nam een bad, veranderde van Wee ding, stak een sigaret op en begaf zich naar de bibliotheek. De heer Moss, de bibliothe- caris, was daar en verzocht een oogenblik te woord te willen staan. Hij was een kleine man met zenuwachtige manieren, een archeoloog en boekenworm, die tevreden was met een belachelijk klein sala- ris, alleen om onder de boeken, die hij liefhad, te kunnen leven. „Your Grace, vergeve mij", zeide hij, een stapel papieren neerleggend, „dit zijn de ver- schillende circulaires met een beroep op uw liefdadigheid, die de laatste zes weken zijn toegezonden door hospitaals en verwante stichtingen. In gevallen, waar tevoren een be- drag werd gegeven, heb ik de som aangetee- kend met potlood' het hospitaal in de graafschap heeft bijv. de laatste vijftien jaar vijhonderd's iaars gehad." „Vijfhonderd 's jaars gehad", herhaalde Francis. „Een zeer belangrijke som, voor a! kazerne plaats vinden. Voorts zal o.a. vooi de officieren een diner in hotel des Pays Bas plaats vinden. De onderofficieren dineeren in hotel Sluis, terwijl voor de manschappen een feestmaaltijd in de kazerne zal worden aangerieht. HULDIGING BEMANNING REDDINGBOOT „PRES. VAN HEEL". De bemanning van de reddingboot „Presi« dent van Heel" ui Hoek van Holland onder commando van leap. J. Slis, die op 25 Nov. de 24 koppen tellende bemanning van het Noorsche stoomschip „Christian Michelsen* heeft gered, toen dit schip benoorden den Hoek van Holland was gestrand, is gister- middag door de Zuid-Ho'liandsche Mij. tot redding van schipbreukelingen gehuldigd Zij werden toegesproken door den voor zitter, den heer A. baron Sweerts de Landas Wyborgh, die hun een zilveren medaille met een oorkonde hee^ uitgereikt, ter belooning van hun kranig werk bij die redding. De 8 redders zijn daarna de gast geweest in de Thalia Bar en ten slotte in de eerste voorstel- 'ing van de Thalia-bioscoop. De heer H. de Jong heeft hen daar gehuldigd, waarop de talrijke aanwezigen bun een ovatie braehten. BEROOVING. Te Gorinchem is een buitenman, die met een paar vrouwen enkele cafe's had bezocht, vermoedelijk van zijn portefeuiile met onge veer 1000 aan Nederlandsch bankpapier beroofd. De politie heeft de beide vrouwen en twee mannen, die van medeplichtigheid verdacht worden, aangehouden. ERNSTIGE BRAND. Gistermorgen woedde een geweldige brand in de rottingfabriek aan het kanaal te ApeU doom. De fabriek, waarin zich groote voor. raden gewerkte rotting o.m. 40.000 K.G. schenen en 5000 K.G. pitriet bevond, is ge heel uitgebrand, ondanks het kranige optre- den van de Apeldoornsche brandweer, welke met 7 waterstralen de enorme vuurzee, aan- gewakkerd door een fellen noordoostenwind, aantastte. De oorzaak van den brand is te zoeken in kortsluiting. Kort voordat het vuur in een der hoeken van het fabrieksgebouw ontdekt werd, had de machinist Hulleman, omdat het licht slecht brandde, een nieuwen stop ingezet. Even daarna werd hij gewaar- schuwd, dat de leiding warm liep en" dat het naar brandende rubber rook. Weer even later zag men het vuur. Kantoorboeken en -inven- taris konden nog doo. den bedrijisleider, den heer Schmit, in vabgheiu gebracht worden. De fabriek is op beurspolis verzekerd. De schade wordt geschat op 15000. DONDERBUS ONTPLOFT. Gistermiddag waren twee jongens aan het spelen in de Bloemstraat te Groningen met een donderbus, lang 20 c.M. en met een mid- dellijn van 2J4 c.M., welke geheel gevuld was met kruit. Een van de jongens hield er een lucifer bij, waardoor een geweldige knal volgde. De jongen werd tegen een muur ge- slingerd en moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De andere jongen kwam met den schrik vrij. In de omgeving van het gebeurde was groote consternatie ontstaan. AUTO-ONGEVAL. Een vrachtauto van den sneldienst Kam- pen—Zwolle—Nijverdal reed gistermiddag omstreeks 4 uur, buiten de kom van Heino, op den weg naar Zwolle, door het breken van de achteras, tegen een boom, waarbij het ben- zinereservoir in brand vloog. De chauffeur kon zich met moeite uit den brandenden auto redden. Hij bekwam lichte brandwonden aan gelaat en handen. De auto was beladen met goederen van de Kon Weefgoederenfabrieken te Nijverdal. De auto en de goederen werden grootendeels vernield. vanmorgen. Moss?" Wat is het totaa'l bed rag. „Zes en twintig honderd pond, wanneer u dezelfde basis volgt als vroeger. Er moeten echter verscheidene pensioenen, welke ik denk dat u wenscht te verleenen, aan toegevoend." „Pensioenen?" „Aan oud-gedienden op de bezittingen der Chatfields. Wilt u dat ik de wissels klaar- maak en ze u ter teekening voorleg?" Francis lachte kortaf. „Neen." Mijnheer Moss was een beetje verbahsd. „Ik vraag excuus". fluisterde hij, „wat moet ik ermee doen?" »Wat u verkiest", zeide Francis, „ik voor mij zou u den snippermand raden." De heer Moss knipte een paar maal met de oogen. „Wenscht u de lijsten ter heszien?" vroeg hij. „Neen, vernietigt u ze", was 't starre ant woord. Mijnheer Moss was stil. Zijn handen beefden. Hij was een nerveus man en de toe- stand benauwde hem. „U moet weten", zeide Francis, „dat ik tot de conclusie ben gekomen, dat mijn familie buitengewoon verkwistend is geweest in lief- dadigheidsaangelegenheden. Het bedrag dat zij hebben weggegeven, is ongerijmd. Vijf honderd per jaar voor een hospitaal! Vijf honderd pond is veel geld, mijnheer Moss." De bibliothecaris bleef zwijgen. Hij be- dacht op dit oogenblik, dat zijn eigen salari? driehonderd per jaar bedroeg, dat hij nooit etn penny bad gespaard, dat hij een vrouw en een dochter moest onderhouden en een jongen onvoeden. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5