Iterk en scftoaS Sport Onze Kolonien. Zeefijdingen Luchtvaarf Rechtsgaken De Schuttevaer weer op rets Een Reuter-telegram uit Londen meldt, dat volgens een bericht in de „Daily Chronicle" de Nederlandsche reddingsboot „Schutte- vaer" Wcensdag van Plymouth vertrokken is om via Lissabon en de Azoren de reis naar New York te aanvaarden. HOOGE WATERSTAND IN DE WAAL In de laatste dagen is de Waal bij Tiel sterk gewassen. De veerdammen aan beide zijden zijn ondergeloopen, zoodat de gier- pont is opgebroken. De overtocht, ook voor rij- en voertuigen, geschiedt met de veer stoomboot „Gysbert Stout" met aangekop pelde kleine pont. KORTE BERICHTEN. Mevrouw Esther de BoerVan Rijk is Woensdagavond te Bussum gehuldigd. Prins Hendrik heeft gisternamiddag een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij de betrekkingen van wijlen ds. Van Gheel Gil- demeester. De omzet van de Utrechtsche groenten veiling bedroeg in 1928 2 226.348 tegen If 1.668 736 in het daaraanvoorafgaande jaar, een vermeerdering dus met ruim 5 Y ton. DE VEILIGHEID BIJ BOUWWERKEN Een ministerieele commissie. Bij ministerieele beschikking heeft de mi nster van Arbeid, H. en N., prof, dr Slote- maker de Bruine, een commissie samengesteld (met den hoofdinspecteur van den Arbeid te (Rotterdam, den heer C. C. A. Last, als voor zitter), aan welke is opgedragen de „samen- stelling van een leiddraad voor maatregelen iter bevordering van de veiligheid van d'e ar- beiders in het bouwbedrijf, in het bijzonder wat betreft de samenstelling van steigers voor hooge gebouwen en de bij dien arbeid te vol gen werkwijze". De toeneming van den hoogen bouw in ons land heeft tot de instelling van deze commis sie geleid. De arbeidsinspecties misten soms de ervaring ten aanzien van dezen bouw, ter- wijl vele eigenbouwers, die vroeger zich tot kleinere woningen beperkten, tegenwoordig Ihooge gebouwen zetten, zonder te beschikken over roldoende ervaring ten opzichte van de beste werkwijze, die daarbij kan worden ge vol gd. Deze commissie zal nu algemeene voor- schriften moeten ontwerpen. waaraan de ar beidsinspecties in het geheele land houvast zullen bebben. PLANTENZIEKTENKUNDIGE DIENST WAGENINGEN. Bespuiting van houtige gewassen met carboleum. De Inspecteur, hoofd van den Planten- ziektenkundigen Dienst vestigt de aandacht van alle belanghebbenden op de groote waarde van vruchtboom-carbohneum als be- strijdingsmiddel tegen allerlei, in den toe- stand van ei, larve, pop of volledig insect op houtige gewassen overwinterende insecten. Een bespuiting met vruchtboom-carboli- neum ter sterkte van 734 pCt., is het beste bestrijdingsmiddel tegen bladluizen op aller lei houtige siergewassen en vruchtboomen, tegen spint in kruisbessenstruiken, roode woth in frambozen, spruitvreter en andere insecten op aalbessen. Ook op sierstruiken als rozen, Buxus, Coniferen (sparren) kan deze bespuiting met zeer veel succes worden toegepast. Perziken in kassen moeten omstreeks het midden van Januari bespoten zijn. Kruis- bessen en pruimen kunnen tot het midden van Februari, aalbessen, frambozen en drui ven in kassen kunnen tot het einde van die maand bespoten worden. De bespuiting van appel, peer, sneeuwbal, meidoorn, kan nog in de maand Maart plaats hebben, maar het verdient aanbeveling van gunstig weer, ook als dit vroeger valt, ge bruik te maken, om de zoo nuttige bespuiting in elk geval te doen plaats vinden. Men gebruike in het algemeen een 7 34 pCt. oplossing van een goede in water oplosbare carbolineumsoort, die bewezen heeft vol doende insecten-doodende eigenschappen te bezitten Voor perzik mag men echter niet sterker oplossing gebruiken dan 5 pCt. Men bespuite de gewassen zeer zorgvul- dig, opdat alle takjes, vooral ook de jongste, geheel worden bevochtigd. Corbolineum kan als een der meest werk- zame bestrijdingsmiddelen, speciaal tegen in secten, beschouwd worden. Tegen door schimmels veroo*-zaakte ziekten helpt het meestal niet, daartegen moeten andere spe- ciale bestrijdingsmiddelen worcen toege past. Ook aan alle boomkweekers wordt bespui ting hunner vruclit en siergewassen met car- bolineum ten sterkste aanbevolen. Nadere inlichtingen over deze bespuitingen worden gaarne verstrekt door den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen werk- zame ambtenaren van dezen Dienst EEN VAKSCHOOL TER BETEUGE- LING VAN DEN STRAATHANDEL. De Vereeniging tot oprichting en instand fiouding eener mjverheidsschool in Buurt R te Amsterdam zal in Februari in de Valcke- nierstraat 39 aldaar haar nieuwe gebouw open stellen. Met de oprichting wordt beoogd, den straathandel te beteugelen door voornamelijk kinderen van straatventers en marktkooplle den een vakopleiding te geven. FINANCIeELE VERHOUDING RIJK EN GEMEENTEN. In een adres aan de leden van de Tweede Kamer zette het Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomite eenige wenschen uiteen ten aanzien van het ontwerp van wet betreffende de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Hierin wordt aangegeven, dat in de for- mule, waarin rekening wordt gehouden met de draagkracht, beter het belastbaar inkomen per inwoner, dan per aangeslagene kan wor den genomen en aat in diezelfde formule, en wel in de tweede daarin vervatte breuk, te weinig rekening wordt gehouden met groe- pen van uitgaven, welke in de plattelanasge- meenten zwaarder drukken dan in het geheele rijk. Het prijsgeven van de personeele belasting en het instellen van een gemeentelijke verte- ringsbelasting zullen voor de kleinere ge meenten te hooge ko3ten voor schatting en control® medeferengtsi. Dsavm stett M Landbouwcomite voor de personeele belas ting als rijksbclasting te laten bestaan en de opbrengst er van in het gemeentefonds te storten. Het maximum, dat de uitkeering per inwoner zal mogen bedragen, zal dan dienen te worden verlaagd tot drie-vierde van de ge- middelde opbrengst van de gemeentelijke in- komstenbelasting, vermeerderd met de ge- middelde opbrengst van de personeele belas ting bij beide opcenten medegerekend. Zoo tot deze wijziging niet zou kunnen worden overgegaan, komt het adrcssant rationed voor, de gronds'1agen huurwaarde en meubi- lair bij het rijk te iaten. Voorts wordt aanbevolen den gemeenten de bevoegdheid te ontnemen opcenten te heffen op de vermogensbelasting en die opcenten door het rijk te laten heffen en de opbrengst in het gemeentefonds te storten. De regeling ten aanzien van de grondbelasting, waarbij de keuze wordt gelaten tusschen ongebouwde en gebouwde eigendommen, is minder gun stig voor de platteU.ndsgemeenten, waarorn er de voorkeur aan zou zijn te geven de uit keering aan de gemeente te doen bestaan in een vast percentage bijv. 80 pCt. van de geheele opbrcgst der grondbe'asting binnen haar gebied, gebouwd en ongebouwd. Ten slotte acht het landbouwcomite het een ernstig bezwaar, dat de riiksbi'drage aan noodlijdende gemeenten slechts zou worden toegekend, indien daarin door dc meestal minst draagkrachtige provinrie voor de helft wordt biigedragen. CENTRALE BELEGGINGSRAAD. De samenstelling Benoemd zijn tot leden van den Centralen Beleggingsraad, het nieuwe college, dat in- gevoige de dezer dagen afgekondigde wet belast zal zijn met de belegging van' fonds- gelden, de volgende heeren: Mr. R J. H. Patijn, 's Gravenhage, voorzitter; P. Hof- stede de Groot, directeur van de Amsterdam- sche Bank te Amsterdam; mr W. M. van Lanschot. lid van de Eerste Kamer; mr. S J. R. de Monchy, burgemeester van Arnhem; J. M. Telders, directeur van de Twentsche Bank te Amsterdam. Tot plaatsvervangende l-ed-en zijn benoemd: Mr E. Fennema, vice-voorzitter van de Ver eeniging voor den Effectenhandel, directeur van Broekman's Effectenkantoor te Amster dam; jhr. mr. L. H. van Lennep, lid van de firma Van Eeghen en Co. te Amsterdam; H. Meinesz, directeur der Javasche Bank te Amsterdam; J. W. Niemeijer, directeur van de Nationale Levensverzekering Bank, te Huis-tter-Heide; mr. A, S. van Nierop, di recteur der Hypotheekbank voor Nederland te Amsterdam. De Nederlandsche Bank heeft benoemd de heeren: Mr. W. M. J. van Lutterveld, te Bloemendaal, mr J. C. de Beaufort, lid van de firma Van Loon en Co. te Amsterdam; tot plaatsvervangende leden de heir A. de Bijll Nachenius, te Haarlem, commissionnair in effecten, en jhr. J. de Savornin Lohman, di recteur van de Amsierdamsche Mij. voor Levensverzekering. DE KAMERVERKIEZINGEN. In dc vergad-ering van den R. K Rijkskies- kring 's Gravenhage (afdeeling Bezuiden- hout) is het voorstel van het bestuur om mi nister Lambooy voor de a s. verkiezing voor de Tweede Kamer een vrijen zetel aan te bieden, met algemeene stemmen aangenomen dien De A1 onze tabellarisehe hoeken z!,n voor- zien van uitslaand hoofd, zonder prils- verhnoqinq Slechts eenmaal dehoofden in te vnllen. L. FRANKENBERG, fllkmaar. Mej. M. Roos te Bergen slaagde heden voor het examen Handenarbeid. Ds. J. Broekema te Oudeschild heeft het beroep naar de herv. gem. te Gerkesklooster aangenomen. PROF. DR. L. S. ORNSTEIN. Prof. Dr. L. S. Ornstein, hoogleeraar in de experimenteele natuurkui.de aan de Rijks- universiteit te Utrecht, is door de universitei- ten Columbia (New York), John Hopkins (Baltimore) Princeton, Passadena en Stan ford uitgenoodigd gedurende ae maanden April en Mei lezing enin Amerika te houden. EEN KERKELIJK BELEG. Voor de Gereformeerde gemeente (ge meente van ds. Kersten) te Herkingen is in 1928 een nieuw kerkgebouw gesticht. Hetge- meentebestuur van herkingen heeft de ver- gunning bedoeld in art. 1, 3e lid der wet van 10 September 1853 echter niet verleend, om- dat het nieuwe gebouw stond binnen den af stand als genoemd in het eerste lid van art. 7 der voormelde wet, van het oude kerkge bouw waaromtrent een procedure aanhangig is, van wie feitelijk dit gebouw is, n.l. van de Ned. Geref. gemeente of van de Geref. ge meente. Van deze weigering ging de kerke raad der Geref. gemeente in beroep bij Ged. Staten, die dit beroepschrifi al enkele maan den geleden, in een zitting waarin de partijen gehoord werden, hebben behandeld. Ged. Staten hebben echter tot op heden nog geen beslissirig genomen. Het kerkgebouw, dat zoowat gereed was, kon dus ingevolge het derde lid van art. 7 niet in gebruik worden genomen. Het 3e lid luidt: „Wanneer de op richting of inrichting zonder verlof heeft plaats gehad, wordt het gebouw gesloten". Oudejaarsavond zou in de oude kerk dienst worden gehouden, zoodra echter de gods dienstoefening (leesdienst) z ou aanvangen werd den kerkgangers verzocht onmiddellijk te verhuizen naar de nieuwe kerk, waaraan gehoor werd gegeven De oude kerk is slechts enkele meters van de nieuwe verwijderd. De politie had dus niet het minste erg dat de opening dien avond zou plaats hebben en kwam dus te laat voor de sluiting. Nieuw- jaarsmorgen echter zou er weer godsdienst- oefening in de nieuwe kerk worden gehou den. De politie en burgemeester waren aan- wezig om geen toegang tot de nieuwe kerk te verleenen. De stroom van kerkgangers groeide echter aan, en men wenschte niet te- rug te gaan. Na veel heen en weer praten, na dringen en het uitdeelen van slagen, acht- ie tfc feWfe «et tnb mam paadMiaoi to te H. H. H. B. rukken en de godsdienstoefening voor ochtend maar weer door te laten gaan. vesting was dus genomen. Of dit echter van langen duur zal zijn is te betwijfelen. Ds. A. DE GEUS f. Gistermorgen is te Zaandam overleden ds A. de Geus, emeritus predikant van de Ge ref. Kerk te Lemmer. De overledene werd geboren 25 Dec. 1856, werd candidaat in Juli 1883, en 25 Nov. daaropvolgende be- vestigd als predikant van de Geref. Kerk *e Medemblik, welke gemeente hij op 6 Oct 1889 verwisselde met Wolvega; deze stand- plaats verliet hij in 1894 en op 18 November van dat jaar deed hij zijn intrede te Lemmer, waar hij op 1 Jan. 1924 emeritaat verkreeg Hij vestigde zich nadien te Zaandam. Ds. De Geus was jarenlang voorzitter van de Unie „School met de Bijbel", en herhaalde malen scriba van de Synode van de Geref Kerken in Nederland. Voorts ridder in de Orde van Oranje Nassau. PREDIK"EURTEN. fi Januari. Alkmaar. Groote kerk, 10.30 uur, Ds. Deetman: „Drie Koningen". Consistoriekamer Groote kerk, Woens- dag 9 Jan., 7 uur, Ds. Baar. Eapel, 10 uur, Ds. Verwaal (bed. Doop.) Avond 6 uur, Ds. Hak. (Voorber. Avondmaal). Evang.-Luth. kerk, 10.30 uur, Ds. Idakkink. Rem.-Geref. kerk, 10.30 uur, Ds. L. Houtgast. Doopstjez. kerk, 10.30 uur, Ds. Westra. Geref. kerk, 10 uur, Ds. Meijer. Avond 5.30 uur, Ds. Meijer. Heidelb. Cat. Zondag 33d. Hersteld ApostcJische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 5 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. LEGER DES HEILS. Zaterdag 5 Jan., 8 uur v.m. Openlucht- samenkomst op de Steenenbrug. Zondag 6 Jan., 7 uur v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 uur n.m. Openluchtsamenkomst op de Paardenmarkt. 8 uur n.m. Heilsbijeenkomst. Dinsdag 8 Jan., 8 uur n.m., Soldaten- meeting. Donderdag 10 Jan., 8 uur n.m. Open- bare vergadering. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. BROEK OP LANGENDIJK, 9.30 uur, Ds. v. Baalen. Voorber. H. A. 2.30 uur, Ds. van Baalen. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. Don- ner. Chr. Geref. kerk, 9.30 en 3 uur, Ds. Drenth. Woensdagav. 7 uur, Ds. Drenth. Doopsgez. kerk, niet ontvangen. BERGEN, 's av. 7 uur, Ds. v. d. Kie- boom. Bevestiging Kerkeraad. Rechtz. Herv. Ey. „Maranatha", 10.15 uur, Ds. A. G. H. van Hoogenhuijzen van Amsterdam. „Looft den Heer", Vereeniging tot verbreiding der Waarheid in de Bosch- kapel, Kerkelaan 17, 10 uur, de heer J. J. Ruijs; 12.15 uur, Zondagsschool. GROET (zaal van den heer K. Pijs) GROOTSCHERMER, 's av. 7 uur, Ds. Heep. HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. KOEDIJK, 10 uur, Ds. Boeke. NOORDSCHARWOUDE, niet ontv. OUDORP, geen dienst (vac. Oterleek). „Looft den Heer", 's av. 6.45 uur de heer J. J. Ruijs, orgelspel enz. van een der vroegere Wcgnummers. OTERLEEK, 10 uur, Ds. Groot van Oudorp. OBDAM, 10 uur, Ds. Kruizinga. SCHOORL, geen dienst, vacature. STOMPETOREN, geen dienst (vac.) Evangelisatie, 10 uur, de heer J. M. Martens van Amsterdam. ZUIDSCHARWOUDE, geen dienst. Worstelen. KRACHTSPORTVER. S. S. S. De Alkmaarsche Krachtsport Vereen S. S. S. is uitgenoodigd om Zaterdag 5 Ja nuari 1929 deel te nemen aan de ned-erlaag wedstrijden, uitgeschreven door de Kracht sport Ver. D. O. K. te Deventer. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van D. O. K. noodigde zij vier andere ver- eenigingen uit om ieder met vier eerste klasse worstelaars uit te komen tegen vier eerste- klassers van D. O. K. Die vereeniging, die de grootst-e neder- laag toebrengt, is winnaar van een zilveren beker, uitgeloofd door D. O. K. S. S. S. zal uitkomen met de volgende worstelaars: Vedergewicht A. Kraneburg, lichtgewicht J. v Zwanenburg, Midden A P. Koreman en J. Zijp. De verwachtingen aan beide kanten zijn hoog gespannen. D. O. K., een van de grootste krachtsport- vereenigingen in Nederland, bezit een groot aantal uitmuntende worstelaars. Op de ge houden wedstrijden om het kampioenschap van Nederland, waar D. O. K. sterk vertegen- woordigd was, heeft de heer Koreman twee partijen gehad tegen leden van D. O. K. Koreman wist op touche te winnen van beide. Jammer genoeg verloor hij van Thesing, den oud-kampioen, die tevens opnieuw kam- pioen van Nederland werd. De overige partijen zullen ook zeer span- nend zijn „S. S. S." zal trachten ook te Deventer de Alkmaarsche kleuren hoog te houden. ^Schaatsen. HARDRIJDEF Bij doorgaand vriezend weer zal de ijs- baan van de IJsclub Stadskanaa1 heden wor den geopend. Voor Zondag a.s. is een lange- baanwedstrijd over 500, 1500 en 3000 meter voor amateurs uitgeschreven. S c h a k e n. EUWE—BOGOLJUBOV. Gisteravond werd de achtste partij van den tweekamp tusschen de twee groot-mees- ters gespeeld. Euwe had in deze ronde wit en trok dadelijk ten aanval. Ook Bogoljubov speelde scherp op winst. Toch behield Euwe eenige meerderheid, maar hii kon het niet tot een overwinning brengen. De partij werd remise. Nader bleek bij vluchtige analyse, dat er toch nog eenige winstkans voor Euwe ge weest was bij een andere voorzetting. Na 8 partijen is de stand: Euwe 1 gew., 5 remise, 2 verl., 3Y punt; Bogoljubov 2 gew., 5 remise, 1 verb, 4Y punt BOTSING TUSSCHEN SNEL RIJDENDE AUTOS. Geen ruimte voor passeeren gegeven. Een vrachtauto die uit Batavia kwam en snel langs den Buitenzorgschen weg reed, trachtt-e daarbij een eveneens snel rijdende omnibus, die ook in de richting Buitenzorg reed, te passeeren. De autobus liet echter on- voldoende ruimte tot passeeren, zoodat de vrachtauto onder het voorbijrijden vastraak- te aan de omnibus. Beide voertuigen geraak- ten in den greppel en vlogen in brand Twaalf personen die in de autobus zaten en waaron- der zich ook Europeesche militairen bevon- den, alsmede de beide chauffeurs werden ernstig gewond en alien door passeerende auto's naar diverse ziekenhuizen m-eege- nomen. VUURWERK IN DEN ZAK. Het dertienjarig zoontje van den beheerder van het Himahuis te Batavia, den heer Sit- trop, dat vuurwerk in den zak van zijn broek meedroeg, werd, door het ontbranden van dit gevaarlijk-e speelgoed, met brandwonden overdekt, zoodat hij aan de gevolgen over leden is. MOORDAANSLAGEN OP DE „ROTTI". Nieuwjaarsnacht heeft aan boord van de „Rotti", die op de reede van Tegal ligt, een Javaan een aanval gedaan op den chef-hof- meester J. Chagers en P. den tweeden hof- meester H. A. van Hout. De eerste kreeg aan de borst en aan den linkerarm steekwonden, en voorts brandwonden doordat d-e aanvaller lem met kokend water begoot. De tweede werd, t-erwijl hij in zijn hut lag te slapen, door den aanvaller met dertien steekwonden overdekt. De beide slachtoffers, wier toe- stand niet levensgevaarlijk is, worden aan joord verpleegd. De aanvaller werd aan wal gebracht en in arrest gesteld. De oorzaak van zijn daad schijnt geaocht te aiortsp worden in wreak gevoelens STOOMVAARTLIJN'EN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Radja, thuisr., 3 Jan. te Londen. Poelau Roebiah, ui-tr., 3 Jan. te Port Said Soemba, thuisr., 1 an. tt Djeddah. Johan de Witt, uitr., 3 Jan. v. Southampton. Koningin der Nederlanden, thuisr., 3 Jan. v. Colombo. Prins der Nederlanden, uitr., 2 Jan. van Belawan Radja, thuisr. 4 Jan. v.m. 8 u. te IJmui den verwacht. KON. NED. STOGMB. MIJ. Ajax 2 Jan. v. Gibraltar n. Oran. Almelo, ihuisr., 31 Dec. v. Iquique n. Manta Amor 1 Jan. v. W.-Indie te New York. Amsterdam 2 Jan. v. Rott. te Hamburg. Ares 1 Jan. v. P. Columbia te Galveston. Ariadne 2 Jan. v. Tarragona te Valencia. Flora 1 Jan. v. W.-Indie te New York. Ganymedes 2 Jan. v. Salonica n. Smyrna. Middelemoor 2 Jan. v. Constantinopel te Bourgas. Neptunus 2 Jan. v. Livorno n. Castellon. Perseus 2 Jan. v. Malaga n. Faro. Theseus 3 Jan. v. Amst. n. Hamburg. Vesta 3 Jan. v. Amst. te kott. Zeus 1 Jan. v. Palermo te Algiers. Eos 3 Jan. v. Triest n. Fiume Nero 3 Jan. v. Amst. n. Danzig. Petworth 3 Jan. v. Savona n. Tarragona. Strabo 3 Jan. v. Amst. te Bordeaux, Van Rensselaer 4 Jan. v. W.Indie te Amst ROTTE R DA M SCHE LLOYD. Kertosono, uitr., 5 Jan. 7 u. v.m. te Marseille Kota Radja, uitT., 3 Jan. te Belawan. Merauke, thuisr., 3 Jan. te Liverpool. Toba, uitr., 2 Jan. v. Port Said. Tosari, uitr., vertrekt 3 Jan. v. Genua DE K. L. M. IN 1928. De heer HohU, vertegenwoordiger van de K. L. M. hier ter stede, dtelt ons de volgen de jaarcijfers over het bedrijf mcde. In 1928 werden 17.000 passagiers ver- voerd (33 pCt.), 700.000 K.G. aan goede- ren (71 pCt.), 35.000 K.G. aan brief post (100 pCt.), en 23.000 K.G. aan pakketpost (42 pCt.). De aangegeven percentages geven de stij- ging in vergelijking met de cijfers over 1927 weer. Het aantal op de intemationale liinen gevlogen K.M.'s bedraagt 1.750 000 K.M. en het aantal door de geheele luchtvaart af gelegd 8.350.000 K.M. Het aantal passagiers der pleiziervluchten bedroeg 17000 en dat der bezoekers van het vliegveld 30.000. Voor dit jaar bestaat o.m. het plan tot uit- breiding van het aantal vluchten met nieuwe Fokker-toestellen naar Londen tot 4 diensten per dag en tot het instellen van een geregel- den dienst op Berlijn. DE PROEFVLUCHTEN NEDERLAND—INDI8. Door verbod van de vhegterreinen in Azie zijn deze uitgesteld tot April. Op de vliegtochten van de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij voor Nederland en Kolonien naar Nederlandsch-Indie en terug moet, zooals bekend za! zijn, gebruik worden gemaakt van vreemde luchtvaartterreinen in Azie, waarvan enkele bestemd zijn voor de militaire luchtvaart en die dan ook in het al- eemea niet voor boraerlili lachtverkeer ettn opengesteld, doch waarvan het gebruik voor mcioenteele vluchten van burgervliegtuinen tot nog toe werd toegestaan. De „Haagsche Crt." verneemt nu, dat blij- kens een onlangs ontvangen mededeeling de toeneming van het aantal dezer incidenteele vluchten ertoe geleid heeft, dat het gebruik van sommige dier luchtvaartterreinen in Irak voor dit doel te bezwaarlijk is geworden. In verband daarmede zou de Engeische regee- rmg het gebruik van deze terreiren, zoolane met door nader te treffen maatrege'en aan de bezwaren is tegemoet gekomen, niet toestaan. Dit brengt mede, dat de voortzetting van de door de K L M." voorgenomen proef- vluchen naar Nederlandsch-Indie en teru? zal moeten worden uitgesteld en wel tot April a.s. Onze regeering doet bij de Engei sche stappen om zekerheid te verkrijgen om- trent het tijdstip, vvaarop met het gebruik van de terreinen bij de voortzetting van de proef- v.iicnen k^n worden rekening* gehouden Het blad voegt hieraan toe, dat de bo- venvermelde bezwaren niet van invloed zijn op de retourvlucht van de P. H A. E. N. waarvoor de benoodigde maatregelen reeds waren getroffen. DE FLESCH VAN DE LATHAM. Blijkens een bericht uit Oslo heeft een on- derzoek door bevoegde personen aan het licht gebracht, dat ^ok de derde flesschen-post van Amundsen een vervalsching is. DOOD DOOR SCHULD ^rcchtshof te Leeuwarden heeft een 20-jarigen leerling van de tuinbouwschool te rrederiksoord, die met een auto een wiel- rijder overreed tengevolge waarvan deze overleed, conform het vonnis der rechtbank veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. DRIE HONDERD ACHT EN VEERTIQ FISCALE OVERTREDINGEN. De rechtbank te Rotterdam heeft gister be handeld de zaak tegen een drie-tal schippers, een expediteur en twee kooplieden, die terecht stonden als verdacht van tezamen 348 fiscale overtredingen te hebben begaan. Het gaat hier om een groote suiker-smokkelaffaire waarin het Rijk van April 1926 tot Juni '27 voor ruim 250.000 gulden werd benadeeld. De drie schippers zijn er n.l in geslaagd ver- schillende malen suiker van Antwerpen naai Rotterdam te vervoeren zonder dat daarvoot accijns werd betaald, daar zij de suiker te Hansweert als veevoeder aangaven. In Rot terdam werden zij verder geholpen door een Rijksambtenaar, die door het zetten van een valsche handteekening op de documenten lossing zonder verdere visitatie mogelijk maakte. Deze rijksambtenaar is deswege reeds met gevangenisstraf gestraft. De ande- ren stonden gister terecht. De schippers wer den vervolgd wegens valsche aangifte en vervoer zonder docum^nen, de drie andere verdachten, de eigenlijke opdrachtgevers, voor hetzelfd: feit, drie maal gepleegd, teza men en in vereeniging, subsidiair wegens medeplichtigheid en uitlokking. De riiksadvocaat Mr. J. J. van Walsem, en de Officier van fustitie hebben geeischt :egen den schipper B. M. in tqtaal 1550 >oete of 100 dagen hechtenis ,u twee maan den gevangenisstraf, bovendieo betalingvan een bedrag van 21650 aan ontdoken ac- ciins; den schipper J. S f 14150 boete of 920 dagen hechtenis en 18 maanden gevan genisstraf en 117450 aan ontdoken ac- ciins; den schipper J. H. 10850 boete of 700 dagen hechtenis, 14 maanden gevange nisstraf en 102600 aan ontdoken accijns; 110 ven dien verbeurdverklaring van hun sche- pen. Tegen den expediteur F. van Keitlen luid- de de eisch een totaal van de straffen der schippers, S. en H., wat dus neerkomt op f 25000 boete of 1620 dagen hechtenis en 32 maanden gevangenisstraf. De eisch tegen den chocoladefabrikant en den koopman G. N. H. van H. luidde: ieder een derde van deze straffen. De expediteur van K- werd als de voor- naamste man in het comolot beschouwd. De officier vroeg ziin onmiddelliike gevangenne- ming, die echter door de rechtbank gewei- gerd werd. Vandaasr wordrni de pMdooien gehouden. HINDERLIJK HONDENRUMOER. De Haagsche Rechtbank heeft uitspraafc gedaan in drie zaken tegen den 26-jarigen M E. T. C. in Den Haag, die in eerste in stance voor den Haagschen kantonrechter leeft terecht gestaan wegens overtredingen van de algemeene politieverordening van Den Haag, i.e. het niet treffen van maatrege len ter voorkoming van voor zijn buren hin- derlijk hondenrumoer. Met vernietiging van de vonnissen a quo veroordeelde de recht bank, opnieuw rechtdoende, den verdachte tot 3 maal 6 dagen hechtenis. ERNSTIGE MISHANDELING DEN DOOD TENGEVOLGE HEBBENDE. Vooi het Arnhemsche Gerechtshof stond gistermiddag terecht G. A. Stam, landbou- wer te Opheusden, die in hooger beroep was gegaan van een vonnis der rechtbank te Tiel, waarbij hij wegens zware mishandeling, den dood ten gevoige bebbende, was veroor deeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. Verdachte had n.l. op 11 Sept. 1928 een buurman met een met hagel geladen ge- weer in het been geschoten aan de gevolgen waarvan deze v. s overleden. In de woning van Stam, bij wien zijn buurman v. d. Wal inwoonde, was het tusschen beiden tot een woordenwisseling gekomen, schijrbaar zon der eenige aanleiding. Stam haalde daarop zijn geweer, laadde dit met een hagelpatroon en schoot v. d. Wal door zijn linkerdij- been. Door zijn vrouw gesteund begaf v. d Wal zich naar zijn slaapkamer. Hier kwam Stam hem nog achterna, schreeuwend „Jullie zullen d'r allemaal uit". St. zelf beweerde, dat v. d. Wal hem ge- dreigd had met een mes, waarop hij (verd.) had gevraagd „Wat mot je toch van me?" „Kapot zul je" was het antwoord en tegelij- kertijd maakte v. d. Wal een beweging of hij wilde steken. Hierop had verdachte gescho ten. Het O. Mwaargenomen door Mr. Cno- pius. requireerde tenslotte vernietiging van het vonnis der Tielsche rechtbank en veroor- deeling van verdachte op andere gronden tot 18 maanden g«vang«aiMtrfif met aftrek vM omentief. - UL. UiN^IiMVU^rVL l\L-UUliNUOiJVWi. bij Ruwe Huid en Scbraie Lippen

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6