lekelijksch Overziobt Honderd een en ?!erNfe !aar<rang. Londeusch aanteekenboek. Wraan en Buitenland Onze Kolonien. m m No. 4 1^29 Zaterda^ 4 Januari Van onzen Londenschen Correspondent!. Waterkuur voor automobilisten. Voor den automobiJist die de vreugde der snelheid zoekt is de openbare weg in Enge- land bijna oubegaanbaar en in elk geval on- uitstaanbaar gebied geworden. Die weg is overgeleverd aan den bezadigden burger, ziin vrouw cn zijfl kroost, die tocrcn in een tarn gangetje en met duizenden tegelijk. Het ineest voortvarende rnotorgilde voelt zich daarom gedrongen, indien het zijn snelheids- passies wil uitleven, den weg te verlaten. De leden van dit gi'de kiezen het water. Het is te eentonig altijd rond een motorenbaan te tollen Vliegen verschaft weinig snelheids- sensatie. En daarom rennen zij voor wilde afwisseling in snelle motorbooten over het watervlak- Dit verschijnsel, dat zich tot diep in het najaar heeft doen gelden en dat on^etwijfdd straks, wanneer het zachter WOrdt in de atmosfeer, nog sterker zal wor- den, kan worden beschouwd als het eerste svra'ptoom van motoristische overbevolking in dit land. Het voorbeeld der snelsten zal o-eleidelijk navolging vinden, naarmate het op de wegen benarder wordt. Engeland be zit intusschen niet veel vaarv/ater en of deze waterkuur voor de verkeersziekte er heil zaam zal blijken staat ernstig te bezien. Ons eigen land is in dit opzicht beter begunstigd en het is eigenliik onverklaarbaar dat de mo- torboot er niet al lang populair is. maar het zal misschien komen wanneer de auto's er even slecht uit den weg kunnen als in En geland. In den loop van 1928 is een watertje in het noordelijk buitengebied van Londen het draagt den dichterlijken naam Welsh Harp bevorderd tot wedstrijdgebied voor motor booten. De bootjes zijn van zeer eenvoudig model, platgeboomd en klein; en de kracht voor de snelle voortbeweging wordt geleverd door een buitenboordmotor Het is een ruwe sport waarvoor de luchtigste kleedij ver- eischt is. Sportvrouwen voelen er zich bijzon- der door aangetrokken. Of de luchtige klee dij daar iets mee te maken heeft kan ik niet zeggen. De beoefenaren dezer nieuwe sport, die uit Amerika schijnt te zijn overgekomen, kleeden zich gewoonlijk in zwempakken, daar de booten in het vuur van den strijd herhaaldelijk omslaan en haar menschelij- ken last met groote vaart in het water depo- neeren. Een of twee maal heeff men ook wed- strijden gehouden op den Theems, op vroege uren van den Zcndagoehtend De deelnemers stoven van Westminster Bridge, bij het Par- lementsgebouw, naar Kew, meer westelijk, waar de beroemde tuinen zijn Aangezien de Theems hier en daar diep genoeg is om er in te verdrinken hetgeen voor het no:rde liike watertie voornoemd niet geldt had men voor de veiligheid ook reddingsgordels omgedaan. Dat deze maatregel niet overbo- dig was bleek later toen van de twintig me dedingers sleehts vijf het einddoel Kew be- reikten. De groote rest was verongelukt en indien de genoemde voorzorgsmaatregelen niet zouden zijn genumen, zouden er zeker levens te betreuren zijn geweest. Het feit, dat de booten platte bodems hebben, zeer licht zijn en door machtig veel kracht worden voortgestuwd, maakt ze buitengewoon on standvastig in het water. De geringste rich tingverandering, in voile vaart genomen, do^t de bootjes omslaan Deze beweging, een eerste stap in de rich ting van een motoristisch amphibie-bestaan, is hier eerst kortelings begonnen Veel ruim te voor verdere ontwikkelmg heeft ze niet Maar ze is een voorbeeld voor Nederland- sche motormenschen die nu weten waar zij te recht kunnen wanneer het op hun weg te be nauwd wordt. Het gevaar onder de straat. De gasontpioffingen ondei bijna een K.M straatlengte in deelen van Bloomsbury en Holborn, buurten in het hart van Londen hebben op tragische en verwoesCnde wijze opnieuw de aandacht gevestigd op het gevaar dat onder de voeten der Londenaars schuil gaat. Ik kan niet zeggen of soortgelijk ge vaar in anaere steden, hier en in het buiten land in gelijke mate aanwezig is. Ik zou zeg gen van niet, omdat incidenten met onder grondsehe leidingeii nergens zoo vaak schij nen voor te komen als in Louden. Men her innert zich hier nog levendig de hevige gas ontploffing in een arukke buurt ten zuiden der rivier, die een gat zoo r-"oot als een huis sloeg in het plaveisel en waarbij de schok zich naar onderen voortplantte met groot ge vaar voor een juist passeerenden „Under ground"-trein. De schade, luttele weken ge leden aan City-telephoonlijnen aangerklv ten gevolge van ondergronds. hen brand in een leidmgtunnel, ontstaan door kortsluiting in electrische kabels, is nog nauwelijks her steld. En nu is deze geweldtgste van alle ontploffingen, een gansche serie van ontplot fingen, gevolgd, die onberekenbare schade heeft aangericht en waarbij een mensch, do en even onverwacht als schokkend worden herinnerd aan het bestaan van dit vulcanisch gebied, door menschenhand geschapen, onder ons. De autoriteiten, die wel inzien dat verbe- tering noodig is, weten nochtans niet hoe die het best kan worden verkregen. Eenige des- kundigen, die van't vraagstuk studie maken, verklaren dat het geen pas geeft vele gelei dingen voor verschillende doeleinden bij el- kaar in buizen te leggen, daar in dat geval een incident met een leiding de andere kan aantasten (dat was meent men hpt geval met de Bloomsbury-explosies) en de chaos wordt vergroot. Anderen vinden dat er om te be- ginnen van geleidingen onder het straatvlak geen sprake meer mag zijn, daar het mo- derne verkeer het door zijn iTillingen onver mijdeliik op den duur verwoest. Dat men al die ondergrondsche aderen, die het bestaan van den stadsmensch zoo voortreffelijk hel- pen, bij elkaar ltgt in een buis vinden is anders zoo erg niet, mdien men er dan maar voor zorgt dat de buis aan de opper vlakte loopt en dat men er gemakkelijk in en bij kan komen. De phantasten komen terug op hun oud geliefd denkbeeld, Londen op stelten te zetten (in den letterlijken zin van de term"). De gebouwen zouden op pilaren komen. Er zou ruimte genoeg zijn om de lei dingbuizen, -kabels. -pijpen en -draden tus- schen de stelten te leggen. En er zou meteen overvloedig ruimte komen voor het verkeer dat in ziin eigen wielen vasttoopt. Dat is dus een heel bouauet van denkbeelden. De scheuren in het plaveisel van B'oomsbury van waarliik seismischen aanblik zijn in- niiddels nog aanwezig en vertellen van de du- durende bedreiging. TE KOOP wegens plaatsgebrek een PIANO 250. Duitsche Kruissnarig merk „NIENDORF". Brieven letter A 900, bur. van dit Wad. TE KOOP 2 HANDNAAIMACHINES MET KAST zoo goed als nieuw. Ver bene- den winkelprijs. Adres te bevragen bur. v. d. blad. TE KOOP een goed onderhouden dor.ker- Wauwen KINDERWAGEN 10 en een kellners ROKCOSTUUM f 10. Adres: ROCHDALESTRAAT^S. "TE KOOP een nieuw ELECTRISCH KACHELTJE voor billijken prijs bij W F. KUITERS, Heerhugowaard (Zuid). TE KOOP een prima JACHTGEWEER, calb. 16. Te bevragen STATIONSSTR. 11. TE KOOP een STUDIE ORGEL, zeven registers, vijf octaaf, voor zeer billijken prijs. Te bevr. BREELAAN 124, Bergen (N.H.) TE KOOP een mooie PHONOGRAAF met 20 GROOTE PLATEN en een HAR MONICA voor weinig geld. Adres te bevr. bureau van dit blad. TE KOOP: 1 Buffet 24, Tafel f 5 en f 6 50 Linnenkast f 22.50. Hoekstoel m leer 4 50 en Haard, 4 sterke Stoelen 12 eiken Dres- soir f 31. Venders vele spotkoopjes. Te bevr. W. TIMMERMAN, Kooltuin 9. Hulp-verkooplokaal J. L. SOSTMAN Jr Laat 159a, tweede huis vanaf „Concordia" heeft spotkoopjes in gebruikte Meubelen Kachels, Fornuizen, Lampen, Bedden. enz Noten Cilinder Bureau f 37.50. Zeer billijk TE KOOP een zoo goed als nieuw eikenhouten huiskamerameublement ook in gedee'ten. Adres: NIEUWSTRAAT 35a. Bi©s©©pesi Cine- a mSricain. Vrijspraak. Pola Negri. De beroemde filmactrice Pola Negri, die zoo langen tijd een van de grootste attracties van het witte doek is geweest, en die men eeni- gen tijd noode miste, is thans weer in een barer laatste Paramountfilms in de C. A. te bewonderen. Zij weet nog op dezelfde wijze de aandacht der bezoekers tot het allerlaatst te boeien door haar sterke persoonlijkheid Als de film begint, krijgt voor de Parijsche rechtbank, een vrouw, die schuldig bevonden is aan moord, gelegenheid haar levensge- schiedenis te vertellen. En zij doet dit. In het Bohemien-leven was zijn gelukkig met Pierre, een schilder, die echter niet sterk was. a een nieuwen aanval van zijn ziekte verklaarde de dokter, dat alleen een verblijf in de bergen hem genezing kon brengen Maar hoe aan 't geld te komen? Pola wist dat de rijke Latour gaarne met haar zou trouwen Zij accepteerde zijn voorstel en na ongeveer vijf jaar ziet men mevr. Latour terug, innig gelukkig met haar zoontje Paul. Zij denk; nog steeds aan Pierre, die doordat zij zijn schildernen kocht. in Datos genezing kan v'nden. Door middel van vriend Gaston hoort zij iets van Pierre, die haar zoo gaarne nog eens zou zien. Zij gaat, maar Latour volgt haar en een scheiding is het gevolg. Maar van haar kind kan zij niet gescheiden wo~- den. Dit zou alleen mogelijk zijn, als op haar gcdrag iets was aan te merken. Latour maakt van Gaston gebruik om ziin vrouw op laag- bartige wiize te verrassen en valschelijk te werkman die door arbeid aan een tunnel van beschuldinen Dit verraad van Gaston be- den postdienst in onwetendheid wellicht d rooft haar van het liefde wat zij op aarde be- verwoesting aan den gang heeft gebracht, zit. haar kind. En zij dcodt Gaston tenslotte door de opgedane verwondingen he^ Na dit uitvoerig verhaal voor de rechtbank leven verloren. Het had nog heel wat er soreekt de jury haar vrij, keert zij tot haar ger kunnen afloopen. En inmiddels krijgen kind terug en komt ten slotte Pierre het ge wij hier meer en meer het veronirustend ge luk vWledig maken. voel dat wij op een krater wonen. Op fraaie- sobere De hoofden van openbare werken en hun raadspiannen en deskundigen zien in dat het zoo niet langer kan Het stelsel, dat tot nu toe is gevolg bij het leggen rn ingraven van al die Hdmgen, die leven en bedrijl van d*5 stad moeten voeden met gas, electririteit, wa ter, luchtdruk, stoom, telephoon, telegraaf enz. en die verder voor afvoei van afvalpro ducten moeten zorgen, dat stelsel kan, na al'e beangstigende gebeurtenissen, niet meer veilig worden geacht Daar echter dit machtig netwerk van on dergrondsch l onden een product van gelei deMjken groei is zal uiteraard verbetering ook sleehts zeer geleidelijk »n ovpi een lang durig tiidperk kunnen plaats hebben. Tot zoo lang zullen wij wellicht zoo nu en dan en indrukwekkende wij ze heeft Po'a Negri de hoofdro! gespeeld. waarbij zij door Arnold Kent als Latour en door Einar Hansson als Pierre uitstekend werd ter ziide gestaan. De kleine Paul speel- de zijn ro! allerliefst. Het geheel maakte grooten indruk. He': bijprogramma geeft naast een jour naal en teekenfilm een paar kom'sche twee- arters van bijzondere kwaliteiten op dat ge bied In de eerste getiteld „Cupido op schaat sen" treden naast Frances Lee, de oude be- kenden Eddy Barry en Percy op. EvenaN om deze is ook om Juist zooals hij hebben moest" onbedaariijk gelachen. In beide komen dan ook zeer aaidi^e vondsten voor. Alzoo den boeiend en afwisselend program- ma. Alkmaarsch Bfoscoop Theater. Het vliegende Circas Deze film verplaatst ons in het aantrekke- lijke, bonte circush ven, dat we meestal sleehts van den buitenkant kennen en waar we nu wat nader mee keunis maken. Wij leven mee met het wel en wee van het groote circus Beldan, dat tenslotte na veel moeilijkheden zegeviert in den scherpen concurrentiestrijd met een ander groot circus. Een bijzonder aandeel in de overwinning heeft de cowboy Bob. die als gids met het circus in aanraking kwam en niet alleen met het circus doch ook met de bekoorlijke dochter van den eigenaar, die als trapeze-werkster optreedt. Het gevolg van deze kennismaking is, dat d-e jonge, krachtige cowboy er niets voor voelt het cir cus te verlaten. Weldra kan hij den ouden heer Beldan van grooten dienst zijn, als de beste kunstrijder naar den concurrent over- loopt en de behendige cowboy, die als het ware te paard is opgegroeid, diens plaats in- neemt. Met buitengewoon succes worden het onverschrokken en vaard;ge paardrijden van dezen nieuwen medewerker bekroond. A'.s vervolgens de concurrent Sayre er niet tegen opziet, eenige wagens van Beldan op een verkeerden weg te brengen en mee te voeren, is het weer de cowboy met eenige makkers, die op hun snelle paarden als een wervelwind den vijand overvailen en nog juist op tijd terugkomen om de voorstelling, die dreigde te mislukken, voort te zetten met een ongekend succes. Natuurlijk ontvangt de cowboy als beloo- ning voor al zijn heldedaden het liefste wat hij zich maar wenscht In deze circusfilm is Ken Maynard de sympathieke held, dien wij voor al z'n bra- vourstukjes van harte een lieftallige circus- artiste, zooals Marian Douglas, gunnen. De beide hoofdvertolkers worden door het uit stekend gedresseerd-e paard Tarzan waardig terzijde gestaan. Een uitgebreid voor-programma gaat aan deze sensationeel-e hoofdfilm vooraf. Allereerst een amusant-e teekenfilm en een belangwekkende rolprent van de Elbe-stad Dresden met haar oud stedenschoon en fraaie parken. Naast belangwekkend Ufa- wereldnieuws wordt dit afwisselend pro- gramma door een komische twee-acter. ge titeld „D-e Werkstaking", gecompleteerd. Victoria Theater. De Vagebond. „Daar is geen nieuws onder de zon" zegt men dikwijls. Dat dit bekende gezegde veel waars be- vat, is ons gisteravond weer eens gebleken, toen we in het Victoria-Theater De Vagebond voor ons zagen afdraaien. „Daar is geen nieuws onder de zon!" Tenminste, als het de Liefde betreft. Niet al leen in onze moderne eeuw speelt Cupido een groote rol in het menschelijk leven, maar deze brave god heeft gedurende al de eeuwen, die achter ons liggen, een groote macht uitgeoefend. ook in den tijd, toen Lode- wijk XI over Frankrijk regeerde! den kroonprins van Belgie. De inspecteur van den burgerlijken geneeskundigen dienst zal de reis aan boord meemaken. PROF. TREUB. Prof Treub is te Medan gedebarkeerd en zal eenigen tijd in Medan vertoeven vdordat hij naar Java vertrekt. Francois Villbn is een groot dichter en als zoodar.ig doet hij het gezegde: „hoe grooter geest, hoe grooter beest" alle eer aan Want Frangois is een dolle. Hij houd-t razend veel van de wijn en niet minaer van de vrouwen. „Wein, Weib und Gesang" is zijn leuze En zoo zien we hem als Carnaval-prins een nacht over Parijs heerschen. Het zwakke geslacht ligt aan zijn voeten, de wijnkroes wordt gevuld en geledigd, kortom, Frangois leeft. Hoe wordt echter zijn feeststemming ge- stoord: de koning die indertijd zijn vader reeds heeft laten verbranden beschouwt ook Frangois als zijn vijand en verbant hem uit Parijs En deze moet zijn geliefde stad verlaten Ondertussch-en bedreigen vele gevaren den koning en het grootste gevaar komt van Bourgondie, waar 's konings neef woont, die de plaats van zijn oom lislig wil inne- men. Hij maakt groote vorderingen en zelfs g-elukt het hem, dat de koning toestemming geeft tot een huwelijk tusschen een van de gunstelingen van den neef en de pupil van den koning. En deze laatste wil helaas niets van haar aanbidder weten. Dan komt Frangois tusschen beide. Hij kent het gevaar, dat den koning bedreigt en hij verhindert het huwelijk van den pupil Hij is daardoor echter in Parijs teruggekeerd en wordt gevangen genomen om gehangen te worden Echter redt Frangois zich schitterend door gebruik te maken van 's konings bijge- loovigheid: „hij zal sterven 24 uur voor den koning" leest hij uit de sterren en de ko ning scbenkt hem genade en Francois wordt zijn gunsteling. Zoo gaat het door. De hofintrigues blijven voortduren. De liertog van Bourgondie geeft niet op, de koning blijft blind voor zijn gevaren en Frangois valt in ongenade Hij wordt door de benden van den hertog meegevoerd naar het kasteel, waar de pupil van den koning gevangen zit. Nog eenmaal mag hij haar zien, haar, die hij liefgekregen heeft Dan moet hij sterven Maar eer het zoover komt, gebeurt er iets onverwachts, waardoor Frangois bevrijd wordt En dan ziet men in hem den redder van Frankiijk! En een huwelijk is het slot van deze 10- acter. Frangois. Frankrijks grootsten dichter, heeft overwonnen en sluit in zijn armen zijn geliefde gemalin. De Vagebond heeft zich ge- rehabiliteerd! Ziedaar de korte inhoud Rcmantisch en vol avonturen En als we dan zeggen dat de geheele film prachtig spel te zien geeft en let geheel uitstekend door de muziek wordt gei'llustreerd. dan is het duidelijk. dat het Victoria-Theater het nieuwe jaar goed heeft ingezet Een bezoek is dit werk ten voile waard DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Gisterochtend is op den Rijksweg van Ven lo naar Tegelen de 22 jarige mej. A. Schou ten door den auto van den heer C. van ach- teren aangereden en gcdood. De jonge dame reed met haar zuster per rijwiel Vichting Venlo. Toen de auto naderde gaf de chauf feur een signaal, maar de dames bleven voortrijden. Op het laatste oogenblik stak de eene zuster over, doch werd gegrepen en ovePreden. Politic en geneeskundige hulp waren spoedig ter plaatse, doch het slachtof- fer was reeds overleden. COLLECTIEF CONTRACT IN HET STOOM 1RAWLERBEDRIJF. Nadat verschillende malen met de reeders was geconfereerd in zakt het afsluiten eener nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst ver- gaderden de Christelijke Zeeliedenbond en de Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transporiarbeiders, evenals de IJmuider Fe derate op den 27sten December en den 2den Januari. Hoewel in de vergaderingen vrij groote ontevredenheid werd geuit ten opzichte van bepaalde naar voren gebrachte en door de reeders tot nog toe niet ingewilligde punten, gaven de leden de besturen volmacht reke- ning houdende met de door de vergaderin gen gemaakte opmerkingen, een collectief contract af te sluiten voor den tijd van twee jaar. De besturen der Christelijke organisaties en der IJmuider Federate zullen nu het de organisaties door het btstuur der Reeders vereeniging toegezonden concept-contract gezamenlijk behand-elen en zoo mogelijk een gemeenschappelijk standpunt betreffende de verschillende zaken vaststellen. Vermoedelijk zullen nog enkele gezamen- lijke besprekingen met de reeders noodig zijn, meent de Telalvorens het contract de finite zal kunnen worden onderteekend. HERDENKING UN1E VAN UTRECHT. De herdenking van de totstandkoming van de Unie van Utrecht zal plaats hebben on 23 dezer te Utrecht. Te 11 uur zullen in de groote gehoorzaal der universiteit aldaar spreken prof. dr. G. W. Kernkamp en oud-minister dr. J. Th. de Visser. Vanwege de koningin is de mededee- ling ontvangen, dat H M. bij de herdenking aanwezig hoopt te zijn. Te 4 uur zal in de Domkerk dr J. R. Cal lenbach te Rotterdam een gedachtenisrede uitspreken, waarbij de Koninklijke Utrecht- sche Vereeniging voor Kerkzang en de heer F. H. Bos, organist der kerk, hun mededee- ling zullen verleenen. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen zal des avonds te 8 uur een bijeen- komst worden gehouden, waarin verschillen de sprekers zullen optreden. Op 28 en 29 dezer des avonds zullen voorts in verband met de afkondiging der Unie (29 Januari 1579), bijeenkomsten in de groote zaal van Tivoli worden gehouden, waarin le- vende beelden, op de Unie betrekking hebben- de of daarmede in verband staande, zullen worden vertoond en de Koninklijke Utrecht- sche Vereeniging van Kerkzang de Unie- coalitie van Richard Hoi (woorden van A J. Servaas van Rooyen) zal uitvoeren. DE AMSTERDAMSCHE VUIL- VERBRANDING. Amsterdam is deze week bezocht door een commissie uit Weenen, bestaande uit vijf leden van het dagelijksch bestuur en de lei- ders van de betreffende diensten, met het doel de belangrijkste vuilverbrandingsinrich- tingen in Europa te bestudeeren. De stad Weenen ondervindt tegenwoordig veel bezwa- ren en hinder bij het verwijderen der afval- stoffen, zoodat het Gemeentebestuur plannen aanhangig heeft gemaakt een dergelijke in- richting te laten bouwen. Genoemde commissie bezichtigde verschii lende ffansportinrichtingen voor vuilafvoer alsmede de vuilverbrandingsinrichting aan de Overzijde van het I J. De gasten waren zeer ingenomen met de wijze van afvoer en verwerking van het huis- vuil in Amsterdam en toonden hun bewonde- ring over de bereikte resultaten in dit techni- sche bedrijf. Echter werd de opmerking gemaakt, dat de bewoners van de stad Weenen, wat betreft het bewaren en afgeven van huisvuil in ge- sloten vaten, veel beter waren uitgerust dan die van Amsterdam. ROODVONK AAN BOORD. Op de „Pri.ns der Nederlartden*. Aan boord van de „Prins der Nederlan- den" van de Stoomvaart Mij. „Nederland", die op weg is naar Indie, zijn voor Saban» e&i positief en een verdacht geval van rooa- vonk geconstateerd De vertegenwoordiger van de Stoomvaart Mij. „Nederland" ontving een telegram uit Colombo van den kapitein van de „Prins der Nederlanden", waarin deze meldde, dat aan boord van zijn schip een niet ernstig geval van roodvonk geconstateerd was. Hierop is de Geneeskundige Dienst gewaarschuwd. die op- dracht gaf het schip te Sabang grondig t« onderzoeken. Hiermede is een commissie bezig geweest, met het gevolg, dat het schip vier uur oponthoud had, maar verder te Bela- wan geen belemmeringen ondervond en even- min te Singapore. Ook zul'en de ra"«anrHrs waarschiinlijl geen moeilijkheden ondervinden bij 't depa: kement te Tandjong Priok. Medegedeeld wordt nog, dat de roodvonk nafienten geNoleerd zijn. BE J AARDE VROUW OVERV ALLEN. Wraaknrming in het spel Gisteravond klopte een manspersoon aan de deur van het kerkelijk armhuis te Helium, waar een 80-jarige weduwe woont Toen de kerel werd binnengelaten greep hij de oude vrouw bij de keel en bedreigde haar onder den uitroep. ,Hou je sti'" De man had kin en gelaat met doeken omwonden waardoor hij onherkenbaar was Vermoedelijk betreft het hier een wr3akneming. De oude vrouw is gewond en moest zich onder geneeskun dige behandeling stellen. NIEUW VEILINGGEBOUW TE AALSMEFR. DE veilingvereeniging „Bloemlust" te Oosf- einde onder Aalsmeer heeft besloten tot den bouw van een nieuw veilinggebouw, waar- van de kosten zijn geraamd op 412.000. In verband hiermede is tevens besloten tot het aangaan van een geldleening groot 160.000 tegen een rente van 5 DE ZAAK-LIEBERMANN. In verband met het thans vaststaande feit, dat Liebermann uitgeleverd zal worden, zub len dezer dagen twee inspecteurs der Haag* sche recherche de heeren Van der Mark en Hoekstra naar Helsingfors vertrekken ten- einde den arrestant naar Amsterdam over te brengen. HET WATER WAST NOG. Het water in Rijn en Lek is de laatste da gen weder hard gewassen. De kribben en uiterwaarden staan, volgens berichten uit Wijk bij Duurstede, reeds onder water. KANAATVERSINDING AMSTERDAM—BOVENRIJN. Tegen het Vallei-plart De gemeenteraden van Hemmen en Hete- ren in de Betuwe hebben zich naar het „Utr. Dgbl." meldt met een adres tot den minister van Waterstaat gewend waarbij zij wijzen op de groote bezwaren en ernstige gevaren, die huns inziens aan de totstandkoming van een kanaal door de Geldersche Vallei met aan- sluitend kanaal door de Over-Betuwe voor hun gemeenten verbonden zijn. Acressanten verwijzen naar hoofdstuk VI oar 3 van het verslag van een Staatscommis- sie waarin wordt gewezen op de nadeelen voor de Betuwe van dit kanaalpand. Bij een doorbraak van Rijn- of Waaldijk, aldus mer ken zij nog op, bovenstrooms van het kanaal zou het de Betuwe binnenstroomende water, dat thans geleidelijk naar het Westen kan af- vloeien, door den hoogen kanaaldijk worden gekeerd, zoodat het beoosten daarvan gelegen deel van de Betuwe dieper onder water zou komen dan vroeger het erval was. van ter Amsterdamsche Benrze genoteerde fondsen, verstrekt door Koordhollandsch Landbonwcrediet. 2 Jan. 3 Jan. 4 Jan. f f f f DE BELG1SCHE GASTEN. Het Belgische kroonprinselijk paar heeft let voornemen zich naar Bali te begeven, om daar te verblijven van 25 Januari tot 1 Fe- bruari. De „Sirius" is van 6 Februari af geduren de twee maanden ter beschikking gesteld van 4m "1 f miHJistSu Coirait. FONDSEN. 6 5 4K 4 4K 6 6 5% 5 obi. N W S. 1000 1922 1000 IP 1000 17 1000 16 10C C, '26 5 1000 ^2 100 '23 toor 21 D f 1000 17 idem idem idem 0 -Ind idem idem idem idem Koloniale Bank Ned Ind Hand. Bank Ned. Handel Maatij. Holl Kunstzijde Jurgens gew. aand. Maekubee t Ned Kunstzijde i Philips Gloeilamp Philips Nieuwe Anaconda Beth Steel C. v. A. Comm. Studebaker 4 Comm. Steel t Zweedsche Lucifers Cult Mij. Vorstenl. 4 Handelsver. A'dam Javasche Cult. Dordtsche Petr gew., Koninklijke 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am Lijn Java China Jap. Lija Ned Scheepv Unie Stoomvaart Mij Nederland Deli Batavia Tab., Deli Maatij. Oostkust Senembah 5 obi Holl Spoor '15/'25 5 obi Staatsspoor '15/'25 South Pacific Union Pacific i Prolongate i i i <L v 1031 10.1 236 lrO 172 AO 174| 818 241 8/'/is 77# 16U/1S 64/4 335 389 41 7J 441 23^ 187* I U6* 21 5354 4J5f 194 J 53r* 101* 1027/w '2 "/is 217* 5 97* 99>3/le 10 235 158* 1.1* 214 172* 44u* SI 7 823 23/* 87ViS 78 16-4 43.4 1514 654 393* 447 2384 187* 824 14/4 218# 212* 535 448 1944 5 0 101* 102* 130 219* 5 I 103'/, 101 103* 102* j 237 161 I/O* 207 164 i 431* 817 242* 85* 7/* 165 434* 153 649 355 395 414* 447* 235* 186* 85* 148* 220* 212* 531 44 J4 191* 526 101 f 102* 129* 220 4*

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9