Aspirin- DRAlSlflAvAMVALKEMBURi e A mLEVERTRA verkoudh3id. Kerstmis en de Cloo^rds. Algeheele algematheia tabletten zullen worden beslecht. Slechts twee inschrij- vingsbiljetten werden ingeleverd: J. F. Schauseele, te Bussura, voor 106,700, en N. Habuad, te Willemstad, voor 125,768. Er was veel belangstelling, en de voorzit- ier van den Nederlandschen Aannemers- bond decide mee, dat er wel 30 inschrijvin- gen zouden zijn geweest, indien er een bepa- ling betreffenae arbitrage in het bestek ware opgenomen. De hoofdingenieur Walland rnerkte op, dat het gouvernementsgebouw te Zwolle geen plaats is voor een"~propagandarede. De voorzifter vroeg, of de hoofdingenieur er bij den minister op wilde aandringen, dat arbitrage bij geschillen in de besteksbepaliu- gen worde opgenomen. Naar afschaffing der borgstelling ie Rotterdam. B. en W. van Rotterdam stellen den ge- r zonden werden, een Chnstelijke, thans Her- I vormde school te krijgen. De lijsten gaven reeds een resultaat van 140 leerlingen. Koninklijke goedkeuring op statuten is reeds aangevraagd. De waar- borgsom is verzekerd. Nadat deze vereeni- ging de Kon. goedkeuring heeft verkregen zal de aanvrage voor een Hervormde school bij het gemeentebestuur worden inge- diend. DE RIJKSKLINIEKEN TE UTRECHT. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen het Tweede gedeelte van het versiag der commis- sie, door hem benoemd om een onderzoek in te stellen naar de klachten over de toestan den in de Rijksklinieken te Utrecht. (Het eerste gedeelte van het versiag is 5 Juli 1928 aan den minister aangeboden). Uit de besprekingen heeft de Commissle eenstemmig den stelligen indruk gekregen, dat de naar buiten uittredende moeilijkheden en minder gewenschte toestanden in de Rijks klinieken nagenoeg alle terug te brengen zijn tot de omstandigheid, dat er, mede ten ge- volge van de thans bestaande organisatie, van den directeur-geneesheer geen of althanr- zeer onvoldoende leiding uitgaat. De Commissie concludeert, dat de direc teur-geneesheer geen leider is, zooals voor een ziekenhuisbedrijf vereischt wordt. De Commissie moest tot hare bezoijgdheid vaststellen, dat' na de verschijning van het eerste gedeelte van haar versiag in de kli nieken de toestanden eerder verergerd dan verbeterd zijn. Zij acht verbetering niet mogelijk met be houd van de bestaande organisatie van het beheer. Gezocht moet daarom worden naar een anderen beheersvorm. Het Tweede Kamerlid mej. Groeneweg heeft den minister van Onderwijs, K. en W. de volgende vragen gesteld: Kan de minister medeedeelen, of er waar heid schuilt in de geruchten over een tekort aan verplegend personeel aan de Rijkskli nieken te Utrecht, als gevolg van de inwer- kingtreding van het Verplegingsbesluit op 1 Januari 1929? Indien dit tekort werkelijk mocht bestaan. kan de minister dan verklaren, waarom aati deze klinieken geen voldoende maatregelen getroffen zijn om op 1 Januari 1929 te kun nen voldoen aan de eischen van een Verple gingsbesluit, dat in de Arbeidswet 1919 reefls is aangeduid? Is het waar, dat op aandringen van prof Lameris thans een aantal van pl.m. 130 man nelijke en cuwelijke studenten zoowel des nachts als overdag, verplegingsarbeid ver rich ten in genoemde klinieken? Zoo ja, acht de minister de belangen der patienten be hoorlijk gewaarborgd, indien deze jongelie 4i;enteraad voor, den eisch van voorafgaan- de borgstelling bij aanbestedingen te doen D vervallen, met dien verstande, dat daarmede den naast hun studie als voornaamste bezig- ibij de regeling der betalingstermijnen reke- ^eid ook nog de ziekenverpleging op de chi- rurgische afdeeling als bijbaantje of liefheb- berijstudie beoefenen? Is de minister bereid, zoo spoedig mogelijk maatregelen te treffen, die aanmelding en aanstelling van verplegend personeel aan de Riiksklinieken te Utrecht kunnen bevorderen? ning zal worden gehouden en dat in bepaal- de gevallen persoonlijke of zakelijke zeker- heidstelling zal kunnen worden verlangd. In de regeling inzakc beslechting van ge schillen zal voorshands geen wijziging wor den gebracht. De bepaling inzake verlenging van den opleveringstermijn ingeval van werkstaking zal voortaan uit de bestekicen worden wegge- laten. DE DOETINCHEMSCHE GAS- KWESTIE. De Kroon heeft tot 8 Februari a.s. ver- fengd de schorsing van de besluiten van den raad der gemeente Doetinchem, strekkende tot het verleenen (met ingang van 9 Febr 1928) van oneervo! ontslag aan Cy. Pietersen als directeur van het gemeentelijk gasbedrijf en tot ontzegging aan den gewezen directeur .van den toegang tot fabriek en tcrreinen. DE SCHEEPVAART EN HET IJS. De scheepvaa't ligt in de binnenwateren van Lemmer zoo goed als stil. Met moeite czijn Zaterdagmorgen de binnenbooten naar Sheek en Groningen vertrokken. In de Tieu- Ikemeer bevindt zich al veel ijs. Zaterdag avond zijn de booten met groote vertraging te Lemfner aangekomen. In zee begint zich drijfijs te vormen, doch het veroorzaakt stoomschepen nog geen hinder. Langs de kust van West-Friesland heeft zich op sommige plaatsen het eerste zee-ijs gevormd Ook in de zee. De zeilvaart zal spoedig moeten werden gestaakt. BOEFJES. De Amsterdamsche politie arresteerde een aegenjarigen knaap, die met twee vriendjes uit in „West" in aanbouw zijnde huizen idraad, stoppen en bellen ontvreemde. De twee vriendjes wisten te ontkomen. PLOTSELING DOOD. Z In een tramhuisje. 'Zaterdagmorgen werd in het tramhuisje op het Haarlemmerplein te Amsterdam in zittende houding een niet meer jonge man gevonden, die geen levensteeken gaf. Een dokter van den G. G. en G. D. constateerde dat de dood was ingetreden. Nadere bijzonderheden omtrent dit droevig geval zijn nog niet bekend. CONFLICT JULIANASCHOOL AMSTERDAM. Na de laatste uitspraak der Commis sie van Beroep, waardoor aan het hoofd der Julianaschool te Amsterdam defini- tief ontslag kon worden verleend, zijn in de Fahrenheitbuurt aldaar de ge- moederen geenszins tot rust gekomen. Integendeel. De ouders, die hun kin deren destijds op deze school hadden. berustterj niet in deze uitspraak. Huns inziens miste het schoolbestuur te eenenmale het recht het hoofd der school aldus te behandelen, omdat dit schoolbestuur ten opzichte der adminis- tratie geenszins vrij uit zou gaan. Men verzamelde gegevens om dit laatste aan te toonen. De wethouder van onderwijs is verzocht van het feitenmateriaal, te gen het schoolbestuur bijeengebracht, kennis te nemen. Ook de minister van O K. en W., mitsgaders eenige raadsle- den zijn van de beschuldigingen tegen het schoolbestuur op de hoogte ge bracht. Intusschen is in de Fahrenheitbuurt een vereeniging opgericht met het doel voor de kinderen die tijdens het conflict aan de ker de Bruine volgde in een der rijtuigen. Toen alien zich rond het graf hadden ver- zameld, beklom dr. H. Schokking het spreek- gestoelte en las een gedeelte voor uit 2 Co- rinthien 4. Daarna zeide hij, dat het't uit- drukkelijk verzoek van de familie van den ontslapene was, dat bij het graf alleen door den voorzitter van den kerkeraad het woord zou worden gevoerd. Daarna verzocht dr. Schokbing gezamen- lijk te zingen Ps. 118 10 dat d". Van Gheel Gildemeester ook aan het graf liet zingen, toen hij voor enkele jaren zijn echtgenoote verloor Ptechtig klonk het gezang, onder begelei- ding der bazuinen, over het kerkhof. Onder het zingen werd de kict in de groev" neergelaten. Vervolgens trad de zoon van den ontslapene naar voren om namens alle familieleden dank te brengen voor de belangstelling. Daar na verzocht hij ds. Welter, voor te gaan in dankgehed. Ds. Welter sprak vervo^ens het Onze Va- der uit en hield eer korte slotrede. Kransen en bloemstukken waren in zeer g-ooten getale toegezonden. B. EN W. VAN WIIK AAN ZEE TEGEN FUSIE MET BEVERWIJK, De actie, die in den voorzomer van 1927 werd ingezet, om tot een samenvoeging van de gemeenten Deverwijk, Wijk aan Zee en Duin te komen, leidde destijds tot de indie- ning van de adressen, voorzien van vele hand-teekeningen van inwoners van Wijk aan Zee en Duim Daarin werd tot der Raad van genoemde gemeente het verzoek gericht tot een fusie met Beverwijk mede te willen wer- ken. Na ampele bespreking werd besloten de behandeling dezer adressen tot later uit te stei'en, aldus de Tel. Thans hebben B en W. van Wijk aan Zee en Duin deze aangeegenheid opnieuw bij den Raad aanhangig gemaakt. Het col lege geeft er zich daarbij volkomen reken- schap van, dat Wiik aan Zee en Duin en Be- verwiik vele belangen gemeen hebben en in menig opzicht op elkander zijn aangewezen. Deze overweging dient echter te leiden tot sa- menwerking en niet tot samenvoeging der beide gemeenten. Het voorstel van B. en W. om de adressen voor kennisgeving aan te nemen werd met groote meerderheid door den Raad aangeno- men, waarmede tevens de fusiekwestie van de baan is. A OKI' I) voor KANTOOH- EN ZAK-AGENDA's L. FRANKENBERG - ALKMAAR. DE UITVAART VAN DR. F. VAN GHEEL GILDEMEESTER. Vrijdagavond is in het huis van wijlen dr. F van Gheel Gildemeester aan de Toussaint- kade te 's-Gravenhage een rouwdienst gehou den, waarin de vroegere hofprediker, ds W. L Welter, voorging. Een kleine kring van familieleden, naaste vrienden en ambtgenoo- ten was aanwezig. Aan de gedachtenis van dr. Fvan Gheel GTdemeester is Zaterdagochtend, voor zijn gang naar zijn laatste rustplaats, in de Groote Kerk een kerkdienst gewijd, zooals die in de geschiedenis van het protestantsch kerkelijk leven van Den Haag nog nimmer aan de gedachtenis van een predikant is ge wijd, een kerkdienst, met het stoffelijk hulse, van den beminden predikant in het midden der waarlijk treurende gemeente, schrijft het Langzaam werd de kerk gevuld. Vol werd ze, tot in alle hoeken, ook boven. Ministers en oud-ministers, hooge autoriteiten, men- schen van alle rangen en standen van de hoogste persoonlijkheden tot het eenvoudigst kerkeraads'id.. De organist der Groote Kerk, de heer J. A. de Zwaan, speelde fragmenten uit de Mat- tbeus passion (,;Wenn ich einhal soli schei- den"), die wijding brachten. De familie en de predikanten namen plaats in de gereserveer- de banken achter de baar, die gedekt was door de drie kransen, van groote, reine, witte kelken, een krans van de koningin. een van de koningin-moeder en een der familie. De ver- tegenwoordiger der koningin, de hofprediker dr. Welter, nam in de koninklijke banken plaats. Dr. Schokking, de oudste predikant sprak den zegen uit over de gemeente en 'as psalm 90 en Openbaring 7, van vers 9 af. Na een kort gebed liet hij zingen psalm 90, verzen 1 en 2. Dr Schokking ging uit van 't tekstwoord uit 2 Kon. 2. Na den gemeenschappeliiken zang gaf het zangkoor van de herv. stadszen- ding een drietal liederen, waarna de ge meente staande zong Gez. 201 1, 4 en 5. Tijdens den zang droegen theologische stu denten de baar naar buiten. Op de Rivier vischmarkt, waar honderden menschen zich hadden opgesteld, werd de begrafenisstoet opgesteld. Onder de velen die op de begraafp'aats Oud Eik en Duinen den geliefden predikant een laatsten groet wilden brengen, werden opgemerkt o.a. minister Beelaerts van Blok land en minister van Staat, jhr. mr. dr van Karnebeek, commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Minister Kan was wegens het noodzakelijk bijwonen eener vergadering bui ten de stad verhinderd. gevolg te geven aan zifn voornemen om de begrafenis bij te wo- nen. Voorts behoorden tot de aanwezigen i burgemepster Patiin, het Tweede Ka^erhd de heer Snoek Henkemans, generaal Weber I en tal van deputaties. Met den stoet kwamen nog mede a1'e anibt genooten van den ontslapene te Den Haag en de oud-ambtgenooten prof. Cramer, prof.de Julianaschool naar de openbare school ge- - Groot en ds. Vermeer. Ook prof dr Slotema- BEKWAAMHEID NIET NOODIG. Geen eischen voor gemeente-ontvanger. Het Tweede-Kamerlid de heer Fleskens heeft den minister van Binnenl Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de regeering geen termen heeft gevonden, het vernietigingsrecht toe te passen ten aanzien van de benoeming tot ontvanger der gemeente Millingen van een smid en rijwielherstel'er, oud 50 jaar, zon- der eenige administratieve ontwikkeling? Moet, indien dit juist is, daaruit worden afgeleid, dat de minister van oordeel is, dat voor de betrekking van gemeente-ontvanger eischen van bekwaamheid wellicht qmdat deze in de Gemeentewet niet genoemd zijn en niet in het aanhangig ontwerp van wet tot wijziging der Gemeentewet worden yoorge- steld en kennis van administratie niet noo- dig zijn? Cter aen alzender mede te deeien, aan wenr adres hij dezen wissel dan heeft te zenden? Is de minister niet van oordeel, dat deze houding van den G.-G. ontoelaatbaar moet worden geacht, en is hij bereid, alsnog die maatregelen te treffen, welke kunnen be- werkstelligen, dat het Nationaal Arbeids- Secretariaat alsnog de voor de bannelingen bestemde kerstgave aan hen kan doen toeko men? DE EIERMARKT TE BARNEVELD. Nimmer te voren is de eieraanvoer zoo groot geweest als in 1928. Immers in 1927, waarin tot dien tijd het hoogste cijfer is be reikt, bedroeg de aanvoer 31.420 000 of bij- na 13^ millioen minder dan in het afgeloo pen jaar, terwijl de pluimveeaanvoer in '28 dien van het daaraan vooraf gaande jaar met 615 000 stuks heeft overschreden. BEWUSTELOOS GEVONDEN. In de Westerstraat te Amsterdam vond men Zaterdagavond een dertigjarigen man in bewusteloozen toestand liggen. Hij had een wonde aan het voorhoofd Per auto van den G.G. en G. D. werd hij naar het Bin nengasthuis gevoerd Zijn toestand was zoo danig, dat hij niet door de politie kon gc- hoord worden. HERDENKING UNIE VAN UTRECHI Gezien het karakter en de groote beteeke- nis van de Unie van Utrecht hebben Gedep Staten dier provincie gemeend dat het op den weg van het Provinciaal Bestuur ligt bij deze herdenking van zijn belangstelling te doen blijken. Aan de autoriteiten, die op Woensdag 23 Jan. a.s te Utrecht zullen samenkomen zal namens de provincie een maal zal onmiddellijk na de plechtigheid worden gehouden. BRAND. Doordat de vlam in een pan met vet sloeg is te Varik de woning van G. van Deute kom geheel afgebrand. Alles was verzekerd Van den inboedel werd een groot deel gered DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL. Bij het rooien van boomen in het Zoelen schebosch te Zoelen is Zaterdagmiddag de 17-jarige D. Bronk door een neervallenden tak getroffen en onmiddellijk gedood. VERDUISTERING. Een manufacturier uit Groningen heeft bij de politie te Rotterdam aangifte gedaan dat een filiaalhouder daar ter stede te zijnen nadeele een partij manufacturen ter waarde van f 10.000 heeft verduisterd. De filiaalhouder had reeds gedurende ge ruimen tijd goederen van den manufacturer betrokken en op vragen van deze manufac turier om afdracht van het geld, kreeg hij ten antwoord, dat dit nog gedeeltelnk bij de klanten uitstond. Op nadere manmg heeft de filiaalhouder tenslotte bekend, dat hi] de goederen bij een Bank van Leening had ge bracht. Toen de manufacturier zich naar Rot terdam begaf teneinde de zaak nader te be- spreken, vond hij het filiaal in de Tuinder straat gesloten. De filiaalhouder bleek af wezig te zijn. VORST. Gisternacht heeft in het Noorden des lands streng gevroren. Alle kanalen liggen dicht De ijsbanen zijn alle geopend. De scheep vaart is ernstig belemmerd. IJS IN DE ZUIDERZEE. Wegens den lagen waterstand voor de haven van Blokzijl, ten gevolge van de ps- vorming in de Zuiderzee en den Oosten- wind, kon de motorboot ,.Stad Steenwijk van den dienst Steenwijk-Amsterdam-Zaan dam Zaterdag haar bestemming met berei ken en moest te Kampen binnenloopen. De VERZANDING VAN DE „STROOPPOT". Onrechtmatige daad van Rijkswaierstaat. Het gemeentebestuur van Zwijndrepht welke gemeente gelegen is langs den Weste- lijken oever van de „Strooppqt", het vaar- water dat voor 1923 aan beide uiteinden in open verbinding stond met de rivier de Noord heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin ernstig ge- (laagd wordt over de door den Rijkswater- staaf veroorzaakte verzanding van dit vaar- water. Toen het Departement van Waterstaat het noodig oordeelde de rivier de Noord te verbreeden, werd de uit die verbreeding voort- komende baggerspecie, ook gestert op de tusschen deze terreinen gelegen uitmonding van de Strooppot in de Noord, waartoe deze uitmonding bijna werd afgedamd. De Minis ter van Waterstaat heeft nu in de Memorie van Toelichting op het ontwerp van wet (verbreeding Noord) toegezegd dat waar af- wateringsbe,1ange.. worden geschaad, daarin zal worden voorzien. Desondanks, zegt het adres, is de Stroop pot door het door den Minister verboden han- deW van den Riikswatvr«faat verzand. Daar de Minister van Waterstaat nog al- tiid ziin toezeggingen aan de Volksvertegen- woordiging niet is nagekomen roept de ge meente Zwiindrecht de med'ewerking van de Kamer in om te bereiken, dat de Strooppot van de af damming af op d° vot'e breedte en lengte weder on diepte wordt gebracht en ge- Jiouden als voor de afdamming van dat vaarwater bestond. DOOR HET IIS GE7AKT. Een 10-iarig jongetie is Zaterdagmiddag door het iis van een der Groningsche grach- ten gezakt en kon slechts na veel moeite ge red worden. Gistermoroen zakte een negen- Hrice io"g°n op dezelfde plek door het ijs Bii de redding geraakte een der redders even- eens te water, doch alles liep nog goed af. POSTWISSEL GEWEIGERD Was bestemd voor de gelnter neerden in Indie. Het Tweede Kamerlid de heer Stenhuis, heeft aan den minister van kolonien de vol gende vragen gesteld: Is den minister bekend dat het Nat. Ar- beids-Secretariaat op 22 Dec een telegra- fischen postwissel heeft gezonden aan den gouv.-generaal te Buitenzorg, als kerstgave aan de bannelingen aan den Boven-Digoel? Is den minister bekend, dat de G.-G. dezen postwissel heeft geweigerd te ontvangen, zon- dam Zaterdag haar bestemming met berei ken en moest te Kampen binnenloopem De Zuiderzee is bijna geheel met us bedekt Wanneer de vorst aanhoudt zal deze dienst onmogelijk kunnen worden gehandhaata. Zoodra de tweede helft van de December- maand aangebroken is, begint Parijs in een ware beroering te komen. Overal leven en be- weging in de straten, in de magazijnen zoowel als in de intimiteit der famihe-knn- gen. De autobussen, de trams en, de metro s verplaatsen maar steeds door drommen men schen menigten, die zich voortspoeden om inkoopen te doen, voorbereidselen te maken Parijs heeft in deze dagen een heel apart aspect. Langs de groote, en zelfs lange rijen kraampjes en tenten gerangschikt, in bijna ononderbroken voortzetting, waar de meest verschillende Kerst- en Nieuwjaars-cadeatt- tjes worden te koop aangeboden, en waar fle dernieres nouveautes" van twinng jaai ge- leden nog steeds kijkers, en zelfs met weinig koopers trekken. De groote magazijnen hebben geen kosten gespaard om de'uitstallingen in hun vitnnes zoo aanlokkelijk mogelijk te maken, en daar bijna levensgroote tooneelen uit te bee'den die vocrstellen verschil'ende hoofdpersonen uit bekende Fransche kinder-verhalen in al- lerlei grappige of avontuurlijke situahes. En de gevels van die magazijnen zijn werke- lijke compositie-wonderen geworden van electrische verlichtings-kunst. Het is waar, dat het succes van die versie- ringen en verlichtingen ruim de kosten loont Om zich een idee van dat succes te vormen is het voldoende te weten, dat er iederen dag aan al die groote magazijnen een speciale orde-dienst van politie-agenten noodig is om de dichte menigte van groote menschen en kinderen die Zig, Puce, Bicot en al <p an dere personnages van hout en stoffen komen bewonderen, in geregelden gang daar langs te leiden. En's avonds, wanneer de gevels schitteren van duizenden lichten en kleuren, staan op- een gepakte menschen menigten uren en uren lang met open mond in bewondering ver- diept dat sprookjes-achtige effect te aan- schouwen. Zelfs van de verre buitenwijken komen de volks-Parijzenaars met heele fa milies tegelijk uit hun donkere straatjes en steegies naar het centrum toegestroomd_ om zich daar aan die fantastische lichtorgieen te vergasten. En waf de etalaees van de overige maga zijnen betreft, Parijs ma Jet nu bijna den in druk, alsof daar niet veell anders verkocht wordt dan kinderspeelgoed en etenswaren Men ziet dit artikelen nu zelfs tentoonge- steld tn etaiages, ate den heeien ovengen tijd van het jaar artikelen exposeeren, die niets gemeen hebben met een kartonnen paardje of een vette gans, gereed om de traditioneele kastanje-vulling te ontvangen. Kinderen en groote menschen allemaal zijn ze in feeststemming. De kinderen, die nu al vele malen met vader en moeder langs de prachtige etalr.ges gewandeld zijn, en die hun liefste wenschen geopenbaard heb ben, wachten met kloppend hart de heerlijk- heden af, die „Ie pere Noel" hun brengen zal. En de groote menschen zelf, die dagen en dagen lang reeds geprikkeld zijn dooi de suggestie van de eta'ages, de advertenties en de reclames, houden zich gereed om hun „Revei1lon" op de plezierigste wijze te vie- ren, te midden van muziek en de meeslepende drukte en beweging. Ja. Maar er is een catagorie menschen in Parijs, die dit vroolijke feest niet twee we- ken, of zelfs twee maanden. doch een heel iaar van te voren met vreunde tegemoet zien. Bij de gedachte daaraan alleen al komt hun het water in den mond, en waar zii zich ook bevinden onder de bruggen, waar de ijs- koude winterwind blaast, op de steenen on der de portiek van een deur, of klappertain dend verborgen tusschen het materiaal van een huis in aanbouw zij praten met hun makkers-in-het-onge'uk over hun verlangen naar den „Reveillon" over het verrukke- lijke vooruitzieht van het genot zich dan eens door en door te verwarmen met een bord goede soep, en eens heerlijk te kunnen sla- pen op een behoorlijk bed, of ook zelfs maar op een harden bank, doch binnenshuis, be- schut voor regen, wind en kou. Die categoric menschen is de categoric der „clochards", der dakloozen, der eeuwige zwervers en vagebonden, degenen, die nooit weten, waar ze hun nacht zul'en door- brengen, of hoe ze het aanleggen moeten om den volgenden dag aan eten te komen En geloof niet, dat de wereld dei Parijsche elochards maar een klein wereldje is De statistiek wijst uit, daf er gemiddeld vijf dui- zend menscheliike wezens in Parijs zijn. die 's nachts buiten s'apen, winter en zomer. Vijf duizend! de bevolking van een klein stadje. „Wat ze eten? Het doet er niet toe wat ze eten, er zijn er zelfs bij, die de vuilnis- bakken doorzoeken, die's nachts buitengezet worden En toch ontbreekt het geenszins aan phi- lantropische instellingen. aan nacht-asyls en aan gratis voedseluitdeelincren in Parijs. Maar de kwestie is dit. Er zijn twee soor- ten elochards. De toevallige dochards en ds elochards uit overtuiging. En alleen over die tweede soort willen we het hiei hebben. De eerste soort elochards is dat maar zoo eens een enkele keer, door de omstandigheden, doch wanneer hij die .mdervinding eens heeft meegemaakt, werkt hij zich voortaan liever lam om een onderdak te kunnen betalen, dan nog weer eens genoodzaakt te zijn de nachten op een boulevard-bank of onder een deur- portiek te moeten doorbrengen. De anderen dat zijn de verharde elochards, die boven alles hun vrijheid liefhebben, die niet den dwang verdragen kunnen van op een bepaald uur binnen te moeten zijn in het nacht-asyl, hun identiteit bekend te maken, een pakje, dat ze bij zich dragen te moeten afgeven tot een volgenden morgen, en op een vast uur naar bed te moeten gaan. Liever klappertanden van de kou onder een brug, liever de kans loopen zelfs op doodvriezen maar vrij zijn Vrij zijn om ergens ter- sluiks in een donker hoekje te gaan staan, hun hoed af te nemen en een hand uit te ste- ken naar de voorbijgangers, en zoo enkele stuivers, soms zelfs enkele francs op te halen, en die dan te gaan verdrinken met een paar makkers in een kroegie, dat hun voorkeur heeft. Anderen zijn gedwongen elochards door dat ze's nachts aan de Hallen werken, waar ze tegen 3 uur in den morgen allerlei karwei- tjes waarnemen, boodschappen doen voor de vele kooplui, die daar tegen dat uur hun groenten, fruit, vleesch, enz ontvangen. Nog weer anderen ziin elochards uit zuf- nigheids-overwegingen. Om de een of andere reden durven ze zich niet, of niet meer aan de nacht-asyls aanmelden. en de prijs die een bed in het schamelste hotelletjc zelfs hun kos ten zou. geven ze liever uit voor een kwart- liter wijn. Kerstmis! Kerstmis! de dag dat er vreug- de en goedheid heerscht in alle harten, dat bijna ieder die aan het feest deelneemt in hoe geiinge mate dat ook zij gevoeliger en medelijdender van ziel is dan op andere dagen; dien dag richten verschillende phi- lantropische vereenigingen in Parijs speciale receptie zalen aan, waar onder feestelijke ver- lichting tafels gerangschikt staan. Stel u de ongehoorde weelde voor, als ha- velooze, uitgehongerde, van kou rillende do- chard daar in zoo'n warme, feestelijk-verlich- te zaal vriendehjk ontvangen te worden, en dan onthaald te worden op „3ngehoord" heer- lijke gerechten, heel wat anders dan die van de gratis voedsel-uitdeeling, en heel wat an ders dan wat ze in tienderangswinkeltjes ge wend zijn voor enkele stuivers aan schamele voeding te koopen; daarbij soms de weelde nog van een hal :en liter wijn, hoe verschil- lend van het vuile chemische produkt, waar- aan ze zich gewoon zijn te bedrinken. En voor hen een kerstboom, een groote, echle kerstboom, schitterend van de kaarsen! Inderdaad, er zijn menschen in Parijs, voor wie het Kersifeest een Goddelijke Voor- zienigheid is, die eens in het jaar hen koes- tert, hen warmt, hen verzadigt en versterkt, en hun wat moed geeft tegen den langen, langen lijdensweg, die hun daarna weer te wachten staat. Is het te veiwonderen, dat zulke menschen het Reveillon tegemoet zien als een oase in hun woestijn, dat ze tijden van te voren er reeds over praten ernaar verlan gen, en de dagen tellen, die hen er nog van scheiden? En is het te verwonderen, dat wanneer de „gasten" zoo stil gezeten zijn in een war me atmosfeer onder de vriendelijke blikken van welwillende menschen, en ze zich te goed doen aan gerechten zoo smakelijk en voed- zaam als ze misschien nog nooit van hun le ven gegeten hebben; is 't wonder, dat dan ■eoms hier of daar ineens 'n diepe zucht klinkt en 'n clochard zijn hoofd in zijn handen ver- bergt? Dat dan weldra meerdere snikken op- stijgen in de zaal, en zelfs het bedienend personeel tersluiks tranen wegveegt? De leid- sters van den avond weten niet, hoe zij haar WBS& zich onwel gevoelen en hoofdpijn beteekenen meesial hot begin eener Dan dsent onmiddellijk ingegrepen en ergere ziekton voorkomen to worden door eenige in 1e nemen. Alleen do origineele verpakking"0o»efc",kenbaaraanden oranje band.beschermtU tegen na- maak. Menweigeredus andere ver- pakkingen en leiteerop, dat op elke tablet het woord "BAYER" siaai./ Prijs 75 cts. in RUIKIE SORTEERING woorhandsn. Hbl. J van aen mensi oiw

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6