PUROL Luchfvaant Builenland Schrale Lip pen ontroering verbergen zullen, en waf ze doen zullen uffl wat vreugde te brengen aan die harten, die door wat warmte en wat voedsel, zooais'de gemiddelde mcnschbeid die alle da pen geniet, tot snikkens toe ontroerd worden Laten we hopen, dat het nieuwe jaar wat goedgunstig moge zijn jegens die heele me- nigte van de armsten der armen, tot wat voor fouten ze in hun ellende ook soms vervallen zijn en dat de Kerstser hen moge vergeze.- len'op hun dage'ijksche omzwervingen, in hun zoeken naar de meest clenvmtaire levens condifc: een ™d"WM™De'E\°SvANNO." Provincial niewws koedijk. Opgave bevolking en burgerlpke stand over de maand Dec1928 Getrouwd: Cornelis Koning en Emma Oudt. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Johs. Tames - Cornelis Klomp, 57 i echteenoot van M Hopman In g e k o men personen A de Wit, gekomen van Schoterland. A Raat, gekomen van Alkmaar. Vertrokk en personen: A. de Waal vertrokken naar Alkmaar. J Schuur, vertrokken naar St Pancras. Wed. J. Hoogeboom, vertrokken naar Limmen. B T Schotten, vertrokken naar Bergen. Het aantal inwoners bedroeg op 1 Januari 1929 <1^59. HETLO0. Zaterdagmiddag heeft de Begrafenisver- eeniging „De Laatste Eer" een demonstratie gegeven hoe men een rouwkamer inricht. Het actieve bestuur, niet tevreden met de zorg van de begrafenissen, welke het sinds jaren tot aller tevredenheid vrvult, heeft gevoeld, dat de kamer waar het stoffelijk overschot van onze dierbaren rust, niet een gewone kamer moet zijn, maar zich moet aanpassen bij den sfeer van het huis. Nu is de oude raadszaal ingericht als sterfhuis. Om den wand zwarte draprien met zilver omlijst en daar tusschen de katafalk, waarop de lijkkist geplaatst kan worden. Het bestuur heeft er voor gezegd, dat ook de katholieken van de rouwkamer gebruik kunnen maken. Bij niet-katholieken is op de draperien in zilver geborduurd „Rust Zacht" wat kan worden vervangen door „Rust in Vrede". Ook de bekleeding op de katafalk is kunstzinni? en stem mi g uitvevoerd en wordt voor katholieken vervangen door een kruis. In een woord mooi en stemmig. Raadsvergad erin g Woensdagtniddag oin 2 uur zal de ge- meenteraad bijeenkomen. Aan de orde ko men o.m.verzoek om eervol ontslag van mej. Stroomer; verzoek om subsidie voor de r.k bewaarschool; credietaanvrage voor vergroo- ting van de r.k. meisjesschool. AUTOBUSDIENSTEN. Bij Ged. Staten van Noord-Holland heeft de heer H. van Diggelen aangevraagd den dienst BeverwijkHaaP'em te mogen over- dragen aan de N.V. Stormvogels, die den dienst onderhoudt ITmuidenHaarlem Over dit verzoek zal in Februari worden beschikt BEEMSTER. De omzet van de tumbouwveiling „Beem- ster" was in 1927 840000 en in 1928 1.200.000. Een meevallertje. Bij de nutsspaarbank alhier werd door een dienstmeisje voor de eerste maal haar spaar penningen naar genoemde instelling ge- bracht. Toen zij haar boekje inkeek, bleek dat er f 25 teveel was bijgeschreven. Bij onderzoek bleek dit gedaan te zijn, om dat zij de 2000ste spaarder was. IJs en de gevolgen Alhier zijn al verschillende jongelui In hun overmoed om een der eersten te zijn die op het ijs waren er met een nat pak afgeko- nen. Het ijs is alhier nog absoluut onbe rouwbaar, behalve eenige tusschenslootjes. WIJDENES. Geen ba. gclijke stand meer noodig! Pi deze gemeente is in 1928 geen enkel hu- Wuijk gesloten. In December werd er ook niemand geboren en is ook geen mensch overleden. OUDE NIEDORP. Loop der bevolking over het jaar 1928. Bevolking op 31 December 1927: 682 mannen, 608 vrouwen, totaal 1290. Geboren 20 m., 10 vrv totaal 30. Ingeko- men 32 m.. 39 vr., totaal 71. Overleden 11 m., 9 vr., totaal 20. Ver trokken 43 m., 45 vr. totaal 88. Bevolking alzoo op 31 December 1928. 680 mannen, 603 vrouwen, totaal 1283. 1 kind werd leven^os aangegeven. Ge- durende het Car werden er 13 huwelijken ge sloten, terwijl 1 echtscheiding werd inge schreven. OPLEIBINS TOT QNDER-OFFICIER. (Specialisten en Niet-c-pecialisten). hierna vermelde dienstplichtigen der Iichting 192.9 vanliet 21 e Regiment Infante rie zijn bij de op1eiding tot Onderofficier ge plaatst, en wel: bij de Opleiding tot niet specialist: de dienstphchFge A. H. Straas heijm, uit A'kmaar, G. J. Beek uit Bergen; J. v. d. Haar uit Br. op Langendijk; K. S Kossen en J. J. A. Ploo van Amstel uit Pur- merend. Bij de Opeiding der Zware Mitraillisten: P. I. Korver, uit Schoorl; K Laan uit Oost huizen bij de On'eiding Telefonisten de dienstplich tige C. Beukenkamo, uit Purmerend. BERGEN. Zondag hebben de echte schaatsliefhebbers en de jeugd op de ijsbaan aan den Kruisweg volop van de ljssport genoten. Het ijs was prachtig en de kleurig ge- kleede rijders en rijderessen leverden een fees- telijken aanblik. Deze wel wat kleine maar intieme ijs baan. is vooral voor d. jeugd een uitkomst. Keeds Zaterdagmiddag waren tal van klei- ntn aan het oefenen en op deze baan kregen de kinderen, die anders in geen jaren kans hebben de tdele schaatsenrijderskunst deel- achtig ic worden, een tnooie trel»genheid, om, zonder daf de ouders in ongerusfheld b"e- hoeven te verkeeren, zich te bekwainen. Het is wonderlijk te zien hoe kinderen, die nog nimmer de schaatsen ond.r hun voeten heb ben gehad, zich daarop, na een paar uur oefenen, reeds aardig voortbewegen. Voor hen, die Zich gaarne in het schoonrij- den oefenen, was het gister echter ook een prachtdag en tal van goede rijders en rijde ressen, ook uit Alkmaar zwierden gister en gisteravond, toen de baan electrisch verlicht was, over de ijsvlakte. Hedenmorgen was men reeds druk in de weer om de baan weer in orde te brengen Hoewel het vannacht weinig had gevroren, was deze baan toch in goede conditie. CASTRICUR*. Zaterdagmiddag werd in een weide in de Oosterbuurt een schaap gevonden, dat voor de kerk werd geweid door een der aldaar wonende veehouders en dat bijna geheel door honden was verscheurd. Het dier was dan ook aan de toegebrachte wonden bczweken. Toevallig waren de dieren, den vorigen dag verkocht en zouden de volgende week worden geleverd. Een schadepostje van rond 30 voor het kerkbestuur. Men vertelde ons dat verschillende eigena- ren van honden de beesten des avonds vrij laten, hetgeen tot gevolg heeft dat meerdere honden elkander opzoeken en dan gezamen- lijk achter de schapen gaan jagen. Men is er verzekerd van dat een hond alleen niet daar- tee overgaat. Men zij gewaarschuwd, want zijn we wel ingelicht, dan zal wederom een razzia gehouden worden onder de losloopen- de dieren. Jacht op het provinciaal landgoed. Naar ons wordt medegedeeld is tot jachtopziener in het provinciaal landgoed het zuidelijkste gedeelte, dat gepacht is door Mr. P. Donker te Beverwijk, aangesteld de heer D. Koele- wijn, zoon van den rijksveldwachter alhier. Ond.rwijs. De gemeente heeft wel pech met de voorziening in de vacature van onderwijs aan school 2, welke nu meer dan een jaar reeds bestaat. Aanvankelijk was men van gedachte dat een spoedige benoeming van een wachtgeldster het gevolg zou zijn, doch na- dat men eenige tientalkn onderwijzeressen had aangeschreven bleef slechts een beschik- baar die door den raad niet werd aanvaard. Een conferentie op het clepartecnent had tot gevolg dat wederom een drietal wachtgeld- sters die sedert kort buiten betrekking waren werden aangeschreven, doch alvorens tot be- nocming kon worden overgegaan werd van twee dier dan.js bericht. ontvangen dat zij reeds elders waren benoemd. Thans nadat in de verleden week gehouden raadsvergade- ring werd benoemd mej. T. Eijsma te Utrecht kwam het bericht, dat zij de benoeming niet wenscht aan te nemen. Na lang werken is het resultaat dat wederom niet in de vacature is voorzLn. Door het gemeentebestuur is thans getracht bij den Minister van Onderwijs ont- heffing te vragen en een benoeming te doen na vrije oproeping. Met spaning wordt het resultaat van dat verzoek afgewacht. SCHOORL. Gister had in cafe „De Roode Leeuw" het eerste gedeelte van den biljardwedstrijd Ber gen—Schoorl plaats. Bergen staat 106 ca- ratnboles voor. Het tweede gedeelte wordt Zondag 20 Januari in „De Rustende Jager" te Bergen voortgezet. Dat er goed gespeeld is, blijkt wel dat de heeren D'en Das en N. Min ieder partijen maakten met een gemid delde van 10. NOORDSCHARWOUDE. Als schrijver aan de veiling alhier is tij- delijk aangesteld de heer H.Kramer, van Zuid-Scharwoude. Vrijdagavond werd in de Centraal Bios- coop alhier, vanwege den Centralen Bond van Transportarbeiders de propagandafilm „En gij kameraauvertoond. Met medewer- king van den Langedijker B.stuurdersbond was deze bijeenkomst georganiseerd. Deze film is vervaardigd door de N.V. Polygoon- filmfabriek en vervaardigd met medewerking van tal van georganiseerden in het land. De bekende dichter-zanger Dumont verleende zijn zeer gtwaardeerde medewerking. Als spr. trad op de heer Albers, die een korte propagandarede hield. Het was een mooie avond. Prikkelbaarheid met een hand even een snelle klap naar be- t neden geven en daar schi-et uit zijn ruime broekspijp een rat, die de veiligh-eid hooger- op zocht en achter op MoTs nek ging zitten. Intusschen was het vliegtuig reeds van den grond en moest Mol zijn aandacht tus schen het vliegtuig en de rat "erdeelen. Gelukkig slaagde de eerste erin de deur, welke van de cockpit naar de cabine leidt, te openen. Een snelle beweging en de rat schoot tusschen de passagiers in. Het deurtje naar de cockpit floepte dicht en Mol kon weer rustig vliegen. Het duurde niet lang of het vliegtuig ver- voerde zijn eerste doode. HANGAR INGESTORT Drie dooden, viif gewonden. Te Berre, het centrum van maritieme luchtvaart is een bijna geheel voltooide han gar ingestort. Van de 10 arbeiders, die er nog aan het werk waren werden er 3 op slag gedood, terwijl er 5 gewond werden. De ge wonden werden onmiddeMijk overgebracht naar het hospitaal. HET WERELDDUURRECORD VLIEGEN VERBETERD. Gistermorgen om 6 uur 24 plaatselijken tijd was de „Question Mark" 119 uur in de lucht. Hiermede is het wereldduurrecord voor vliegen verbeterd. Volgens de laatste berich- ten uit New-Yoik bevindt de „Ouestion Mark" zich thans reeds 123 uur in de lucht. SNELVERBINDING BERLIJN— LONDEN. De K.L.M. heeft plannen om gedurende den komenden zomer een snelverbinding Berlijn—Londen tot stand te doen komen Wanneer deze plannen inderdaad verwezen- lijkt zullen worden, zal op deze lijn met drie- motorige K.L.M.-toestellen worden gevlogen Het ligt in de bedoeling om te 2 uur Duit- schen tijd van Berlijn te vertrekken naar Waalhaven. Daar gaan de passagiers over in een uit Amsterdam komend toestel, dat na landing te Waalhaven naar Londen door vliegt. Dit toestel, dat eveneens een driemo- torig toestel zal zijn, zal omstreeks 6 uur uit Amsterdam vertrekken en het is dan om streeks 9 uur in Croydon. Behalve een snelle verbinding Berlijn Londen zal er zoodoende gedurende dezen zomer ook een late verbinding met Londen voor Nederlandsche passagiers komen. SPAANSCH WATERVLIEGTUIG AANGESPOELD. Bij Oran (Alg-erie) is een Spaansch water- vliegtuig aangespoeld. Het bleek het toestel te zijn dat voor eenige dagen van Carthagena naar Meliila opsteeg en sedert vermist werd. Van de vier inzittenden werd geen spoor ge vonden. DE RAT IN HET VLIEGTUIG. Kort geleden heeft zich in een van de vliegtuigen van K.N.I L.M. het volgende voorval afgespeeld, waarin een rat. die waarschijnlijk 's nachts in het toestel was geklommen een hoofdrol heeft gespeeld, tot- dat hij hoog in de lucht zijn einde vond Het vliegtuig, bestuurd door den piloot Mol, dat naar Bandoeng zou vertrekken was op Tjililitan bijna aan het einde van zijn start, toen de bestuurder plotseling in zijn korte kakibr&kje iets voelde wat er even te- voren niet was geweest. Daar hij zijn beenen en handen voor de stuurinrichtingen noodig had, kon hij slechts Uit Rusland. Het sectantenwezen in de Sovjet-Unie. (Nadruk verboden). De ontwikkeling van de Protestant- sche secten in de Sovjet-Unie is een der vraagstukken, die den bolsjewiki veel zorg baren. De protestantsche (rationa- listische) secten ontstonden in Rusland tr relijk met de revolutionnaire bewe ging en werden gevoed door denzelfden opstandigen geest. De revolutionnaire beweging was een protest tegen de auto- cratie van den czaar, de secten-bewe- ging was een protest tegen de overheer- sching der staatskerk. De overheid be- schouwde de sectanten als even gevaar- lijk voor de staatsorde als de revolution- nairen en vervolgde beide stroomingen op even barbaarsche wijze. Een tijd lang hoopten daarom verschillende revolu- tionnairen, dat het hun zou lukken de sectanten te winnen voor de zaak der revolutie. Dit bleek echter onmogelijk te zijn: de sectanten verlangden van den Staat al leen het recht, ongestoord hun geloof te belijden. Ondanks alle vervolgingen nam het aantal sectanten voor den oor- log steeds toe. Volgens schatting waren er v6or den oorlog pl.m. 1 millioen sec tanten in Rusland. De bolsjewistische revolutie heeft de macht der staatskerk ondermijnd en heeft haar een groot ge deelte van haar geloovigen ontnomen. De hoop van de bolsjewiki, dat de af- valligen zich bij de „Bezbozjnik"-bewe- ging (de „goddeloozen") zouden aanslui- ten is echter niet bewaarheid. De meest actieve mannen en vrouwen, die de staatskerk hebben verlaten, hebben zich bij de sectanten aangesloten; het verlies van de orthodoxe kerk was dus een winst voor de protestantsche kerken. Hoe groot het aantal sectanten in Rus land is, valt niet met zekerheid te zeg- gen, omdat de sovjet-statistiek elke no- teering van godsdienst vermijdt. De sectanten zelf geven, om begrijpelijke r jde len, het aantal hunner adepten te hoog op. Volgens de schattinger. der verschillende sectanten-organisaties zouden er in de Sovpet-Unie 35 millioen sectanten zijn. Indien dit waar zou zijn, dan zou dit ver strekkende gevolgen kunnen hebben. Het zou beteekenen, dat Rusland een der belangrijkste Protes tantsche landen is geworden, dat het godsdienstige leven van dit land zich naar het Westen in plaats van naar het Zuid-Oosten richt. Intusschen worden deze schattingen door de bolsjewistische deskundigen tegengesproken. Volgens dbolsjewiki bedraagt het aantal sec tanten niet meer dan 6 millioen zielen. Samen met de 9 millioen dissidenten (de z.g. „oud-geloovigen") vormt dit in elk geval een zeer belangrijk gedeelte van de bevolking. Onder de leiders van de secten bevin- den zich veel oud-socialisten van ver schillende schakeering en anarchisten; daarnaast zijn er vroegere edellieden en veel intellectueelen. Dit beteekent dus, dat de beweging geleid wordt door be- schaafde en ontwikkelde menschen, dat de secten goed voorzien zijn van intel- lectueele krachten, terwijl de commu- nistische partij juist aan dergelijke krachten gebrek heeft. Daar onder de leiders der secten menschen zijn, die vroeger een belangrijke rol in de revo lutionnaire beweging hebben gespeeld (in de partijen, die tegen het communis me waren) zoo bezitten de secten goede organisators en uitstekende propagan- disten. De secten hebben zich geheel aange- past aan de toestanden, die door de bols jewistische heerschappij zijn geschapen, en hebben de bolsjewistische werkme- thodes overgenomen. Elk actief lid van de gemeente (en die vormen de meer- derheid) wordt als propagandist van de secte beschouwd en krijgt een taak. De leiders van de secte stellen een vast werkprogram voor de geheele week op, zoodat elke dag bezet is. De „Troed\ het centrale orgaan van het bolsjewisti sche vakverbond in Rusland, geeft de volgende veraeeiing van ae weeK nrj een der secten van de hoofdstad: Maun- dag de dag voor de jeugd, Dinsdag de dag der vrouwen, Woensdag bid- dag, Donderdag werfdag, Vrijdag biddag, Zaterdag en Zondag werfdagen. Op werfdagen worden groote bijeenkom- sten georganiseerd, waarbij iedereen welkom is. Op deze bijeenkomsten wor den de nieuwe leden, die door de pro- pagandisten geworven zijn, bewerkt; zij krijgen onderricht in de leerstellingen van de secte enz. Het werven vindt plaats aan de deuren der kerken, op de boulevards, enz. De propagandisten van de sectanten spreken ook grondwerkers en straatwerkers aan, terwijl iedereen, die langs het bedehuis der secte pas- seert, wordt uitgenoodigd binnen te komen. Elke gemeente organiseert verschil lende clubs: voor koorzang, voor strijk- instrumenten, knip- en naaicursussen, jeugdorganisaties en zelfs tooneelclubs. Sommige gemeenten hebben op dat ge- bied een vermaardheid gekregen, hun gezellige avondjes worden bezocht door arbeiders en hun vrouwen (de leden der secten- zijn grootendeels arbeiders). De belangrijkste arbeid is voor de sectanten het jeugdwerk, dat als de hoofdtaak wordt beschouwd. Zij span- nen al hun krachten in om de jeugd te winnen, om werkers en propagandisten te kweeken, die de tegenwoordige gene rate zullen opvolgen. Het werk van de sectanten wordt met succes bekroond. Het gebeurt zelfs, dat kohsomollers (leden van de communistische jeugdor- ganisatie) naar de sectanten overloopen en actieve propagandisten worden. Den laatsten tijd wordt ook veel aandacht gewijd aan de werving onder de arbei ders, die van het platteland naar de ken. Bij de deuren der arbeidsbeurzen groote steden komen om er werk te zoe- staan altijd propagandisten der sec tanten; zij spreken iederee aan. Om in de dorpen door te dringen, pas- sen de sectanten het volgende middel toe: Er zijn in de Russische steden veel arbeiders, wier gezinnen in de omlig- gende dorpen wonen en die de Zonda- gen in het dorp doorbrengen. Dergelijke arbeiders worden geworven, aan hun' opleiding wordt veel werk besteed; de leiders van de secte lezen met hen den Bijbel, bespreken met hen alle moeilijk- heden, die zich daarbij voordoen en kweeken op deze wijze propacandisten voor het platteland. Met den ijver van elken proseliet, verspreide.i deze arbei ders hot nieuwe geloof op het platte land. Tiiuis verzamelen zij in hun huis de boeren en spreken met hen bij een glas thee over Christus, het Evangelie enz. Dergelijke gesprekken hebben vaak succes. In elk geval bereiden zij den bodem voor en maken het optreden van geoefende propagandisten mogelijlt. De sectanten organiseeren ook mu- ziekavondjes, die tegen een zekere (na- tuurlijk, zeer geringe) vergoeding toe- gankelijk zijn. Naar de bolsjewistische bladen moeten toegeven, worden derge lijke kaarton op de fabrieken grif ver kocht. Het gebeurt, dat de sectanten op e6n fabriek 1000 kaarten verkoopen. Op de fabrieken worden ook kostelooze kaartjes verspreid voor de populaire voordrachten, die de sectanten organi seeren en die overigens voor iedereen toegankelijk zijn. De sectanten treden nu zelfs tegen de anti-godsdienstige propaganda der bols jewiki op. Elke athei'stische lezing wordt beantwoord met een lezing der sectanten en deze contra-lezingen trek- ken veel publiek. De sectanten organi seeren ook religieuze disputen op de fabrieken en de belangstelling der ar beiders voor deze disputen is zoo groot, dat zij hun middaguurtje daarvoor op- offeren (de disputen vinden plaats tij- dens het schaftuur). Tijdens de anti-re- ligieuze campagne der bolsjewiki in de Kerst-dagen treden sectanten als oppo- nenten op. Daarvoor is veel moed noo dig, omdat een opponent gevaar loopt van contra-revolutionnaire propaganda beschuldigd te worden. Op bolsjewistische vergaderingen ko men de sectanten nu bij groepjes en stellen moeilijke vragen. De bolsjewiki zijn overtuigd, dat dit door de leiders voorbereid wordt. Vele bolsjewistische leiders eischen daarom, dat de regeering de sectanten hardhandig zou aanpak- ken en hun actie onmogelijk maken. Het is echter niet waarschijnlijk, dat de re geering tot zulke daden zal overgaan: de tijden zijn nu anders en de bolsjewi ki zullen nu niet durven te doen, wat zij een jaar of 6 geleden ongestraft konden doen In elk geval is de sectanten-beweging, hoe men er ook tegenover moge staan, een zeer belangrijk verschijnsel in het Russische leven; het verdient met veel aandacht te worden behandeld. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. ITALIfi. STORM EN HOOG WATER. Behalve Rome, heeft ook Florense, tenge- volge van was van de Arno, door overstroo- mingen te lijden. Verder richten de stormen en snpeuwstormen ook in Noord-ltalie schade aan De treinen. zoo meldt Vaz Dias, onder- vinden aanzienlijke vertraging. Zoo kwam de Orientexores uit Parijs een-en-dertig uur te laat in Venetie aan. Langs de noordkust van Dalmatie is zelfs het autoverkeer verbroken, waardoor Fiume van Triest afgesneden is. Bij Napels heeft de telefoon schade geleden en is het verkeer hier en daar gestremd door het wegslaan van bruggen. Ook Sicilie is door zware stormen geteisterd, die gepaard gegaan zijn met zwaren regenval. De scheep- vaart wordt ernstig bedreigd. Uit Messina wordt een doode gemeld. Te Napels heeft het doorsijpelen van het water verschillende hui zen doen instorten. Uit Milaan wordt ge meld, dat bijna geheel Noord-ltalie bedekt is met een sneeuwlaag van een halve tot een h?ele meter hoogte. Men vreest ook voor on- ^e'ukk'n in de bergen; van een groep skiers heeft men sedert drie dagen al niets verno- rnei Zij waren de Ligurische Alpen inge- trokken Langs de kusten van Italie worden verscheidene visschersschepen vermist. Men vr -est. dat tr ve'e verloren zullen zijn. JOEGO-SLAVIe. DE NIEUWE REGEERING GEVORMD. Nadat herhaaldelijk besprekingen van den koning met de verschilHende partijleiders tot geen resultaat hadden gevoerd en de pogin- gen om tot een parlementaire oplossing van de regeeringscrisis te komen hadden gefaald, heeft, volgens een mededeeling van de hof- kanselarij, de koning maatregelen getroffen om de voile eenheid van den Joego-S1 a vi se hen staat op andere wijze te handhaven. Zaterdagavond heeft de koning een kabinet samengesteld uit personen, die buiten de poli- tieke partijen staan en, volgens den koning, zoowel in binnen- als buitenland groot aan- zien genieten. De nieuwe regeering, die nog Zaterdagavond beeedigd wordt, is als volgt samengesteld': Minister-president en minister van binnen- landsche zaken de gardecommandant Gene- raal Sivkovitchoorlog, Generaal IIad- schitsch; verkeerswezen. Dr. Kcroschetz; buitenlandsche zaken, Marinkowitsch (De- mocraat)eeredienst, de vice-president van den Staatsraad Aloepovitsch (Democraat); boschwezen, de afgevaardigde Radivoje- witsch (Democraat); justitie, Dr. Srkitsch (Radicaal): onderwijs, Maximovitch (Radi- caal); landbouw, Prof. Franges (KroatiS); financier), Scerljuga (Kroatie)gezondheid, Dr. Krull (Kroatie) en minister zonder por- tefeuil'le Uzunovitsch. ZUro-SLAVIg. DE CRISIS IN SERVIe. Pribitsiewitsj' onderhoud met den koning. Deze ontvangt vervolgens Ko- rosetsj, een mo slim e ndaarna opnieaw Davidowitsj. Ook Masjek nogmaals bij den koning geroepen. Pribitsjewitsj, de tweede leider van de Kroatisch coalitie, heeft, na zijn ontvangst bij koning Alexander, gezegd, dat hij den vorst te kennen heeft gegeven, dat het voorbij- zien van de Kroatische voorstellen de politie- ke en financieele moeilijkheden van den staat des te grooter zou maken. Bij nieuwe verkie- zingen moet het zwaartepunt van den strijd niet te Belgrado maar te Agram liggen Pri bitsjewitsj weersprak uitdrukkelijk, dat alk leider van de Kroatische coalitie zich voor revolutionaire middelen zouden hebben uitge- sproken. Korosetsj noemde hij een „jezuft", die te Belgrado aan centralistische, maar in Slowenie aan federalistische politiek doet. Ook Korosetsj is nog door den koning ont vangen en heeft den koning voorgesteld de vroegere coalitie te herstellen. Na Korosetsj kwam een vertegenwoordiger van de Bosni sche Moslims aan de beurt, waama tot alge- meene verbazing nogmaals Davidowitsj, de leider der democraten ontboden werd Be- weerd wordt maar dit lijkt niet waarschijn lijk dat Davidowitsj werd uitgenoodigd het nieuwe kabinet te vormen. Davidowitsj heeft de democratische fractie bijeengeroepen. Dr. Masek, die naar Agram terug wilde keeren, ontving laat de uitnoodigmg om nog maals bij den koning op audientie te komen Dr. Masjek is daarop te Belgrado gebleven. De uitslag van deze tweede audientie zag men met zeer veel belangstelling tegemoet. komt vaak voo'rt tilt slechte spijsv^tering, Alle spijsverterlngs- stoornissen moeten spoedig zwichtenvoor Foster's Maagpillen. het laxeermiddel bij ultnemendheid. Poster's Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. Ruwe Huid, Springende Handen, Winterhanden, Wintervoeten en Huidwondjes geneest men snel met Doos 30-60-99, Tube 80 ct. Dirksea „En ik aal je laten eien wie hier de baas in huis Is*. Mevrouw Dirksen„Dat kun je niet. Het is haar uitgaans- avond", x (Torento Qpb.linj. v

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7