Geneeskuodip brieven. Radiosrafiscli Weerbericht. Luchtvaart luchtverkeer op de vliegvelden Binnenland Rechtszaken Sport gSHHBSBHSIgaHSHg Stadsnieuws Kerk en school tn zoti'der dat hij U woord zeide, l!ef'!ill Tie! ooek op den grond vallen en liep door. Hendry, de gouverneur der gevangenis, vaar de anarchisten werden terechtgesteld, stierf enkele dagen geleden. GEDURENDE DE MAAND DECEMBER 1928. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand Decembei lJ-o aangedaan door 196 vliegtuigen van het re- gelmatig burgerluchtverkeer en door 92 mi- Titaire ,'liegtuigen van Leger en Marine, ter wijl 1 extra vliegtuig aankwam en vertrok. Voorts had er een aantal proef- en rond- vluchten plaats, terwijl het aantal plezier- Vliegers 33 bedroeg. fotaal werden op Schiphol in 1928 13590 passagkrs vervoerd (tegen 10775 in 1927) en 798000 Kg. goede- ren (tegen 499000 Kg. in 1Q27. Waalhaven, de luchthaven van Rotterdam, werd gedurende die maand aangedaan door 134 verkeersvliegtuigen en door 35 militaire terwijl er 7 speciale vluchten (proef- en pho- tovluchten) met K. L. M. machines plaats hadden, 134 vluchten met Pandervliegtuigen van de Rotterdamsche Aero Club en 20 vluchten met particuliere vliegtuigen. Het aantal bezoekers bedroeg 752. een DE „QUESTION MARK". Na 150 vlieguren wegens storing van den motor geland. Gistermiddag kruiste de Fokker-eendek ker „Qutstion Mark" nog steeds boven Los Angeles, na in 139 uur vliegens ongeveer 16.000 K.M. agelegd te hebben. Eenige kleine motorstoringen sclignt men verholpen te hebben; overigens heeft de be- manning veel van de koude te lijden. Het vliegtuig is ternauwernood aan een ongeluk ontsnapt, toen het hulpviegtuig in een „lucht- dal" geraakte en verscheidene meters naar beneden viel. Na 150 vlieguren is de Question Mark om 2.12's middags (Amerik. tijd) gedwongen te landen, nadat de bemanning reeds om 126 uur een storing aan den linkermotor gemeld had. Een vlotte landing Over de landing van Question Mark wordt nog gemeld, dat deze vlot geschiedde op het Metropolitan-vliegveld. De linkermotor had om 2.07 uur geweigerd. De tijd, dien het vliegtuig in de lucht is geweest, bedraagt nauwkeurig 150 uur en 45 minuten. eenvrTf grdot bedrag aan geld en een aantal1 kostbare sieraden weten te verschaffen. Het O. M. eischte zes maanden gevange- nisstraf. De politierechter legde haar drie maanden op. DE MOORD TE SITTARD. De procureur-generaal bij het gerechtshof te Den Bosch eischte heden tegen J. D., die te Sittard vrouw S. heeft doodgestoken en haar man ernstig ilerwondde en thans in hoo- ger beroep wegens moord terechtstond, twaalf jaar gevangenisstraf. HUISVREDEBREUK. De gasthuisqaaestie te Aardenburg. De Hooge Raad behandelde een cassatie- beroep van den Procureur-Generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage, dat een lid van den gemeenteraad van Middelburg en regent van het gasthuis te Aardenburg had vrijgesproken van de hem ten laste gelegde huisvredebreuk. Hii zou namelijk op 19 Jan. 1927 wederrechtelijk vertoefdf hebben in een vergadering van het college van regenten van genoemd gasthuis. In eerste instantie had de rechtbank te Middelburg verdachte veroordee'd tot vijf-en-twintig gulden boete of vijf-en-twintig dagen hechtenis. Het Hof oordeelde daarentegen, dat het gemeente- raadslid toen hij in de vergadering vertoefde in het bezit was van een legitimatiebewijs, waarvan de ongeldigheid niet was aange- toond en sprak hem vrij. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde tot niet-ontvankelijkver- klaring van het cassatieberoep. Het arrest werd bepaald op Februari. van Hen vobgH van Eet land, welk verzoeK- schrift moet bevattende feiten en omstandig heden waarop het is gegrond, met opgave der bewijsmiddelen. De griffier doet ten spoedigste een afschrift van het verzoek- schrift per aangeteekenden brief aan den ver- weerder toekomen. Deze kan binnen vier weken na datum van afzending een verweerschrift.indienen, waar van ten spoedigste door den griffier een af schrift wordt toegezonden aan den verzoeker. Na de indiening van het verweerschrift of na het verstrijken van den daarvoor gestel- den termijn bepaalt de Rechtbank een dag voor mondelinge behandeling, welke behou- dens buitengewone omstandigheden niet later mag gesteld worden dan vier weken na de in diening van het verzoekschrift. De mondelin ge behandeling geschiedt met gesloten deu- ren en vangt aan met een nadere toelichting van de zijde van den verzoeker. Daarna wordt den verweerder gelegenheid gegeven tot zijn verdediging. De moeder kan onder alle omstandigheden als getuige worden gehoord. De bewijsleve- rin? is aan geen middel gebondei. Tegenbe- wijs is door alle middelen toegelaten. De be- slissende eed kan niet worden opgedragen. Artikel 1961 van het B. W. is niet van toe- passing. De Rechtbank doet zoo spoedig mogelijk uitspraak in het ooenbaar bij een met redenen omkleede beschikking. Deze kan uitvoerbaar worden verklaard bij voorraad, niettegen- staande verzet of ho-gere voorziening met of zonder borgtocht en zulks op de minuut. Ten slotte merkt de minister in de Memo- rie van Toeliditing op, dat hij geen aanlei- ding vmdt de vaderschapsacte ook toe te ken- nen aan het O. M. Voor finantieele aange- legenheden wende men zich tot de FIRMA DE LANGE DE NIORAAZ, Langestp. 49te Alkmaap, telefoon no. 120, geves- tigd sinds 1808 - s- Uit ou/.e Mtaalsmachine. ijs. Gistermorgen lag het Voornsche kanaal dichtgevroren, zoodat bij doorgaande vorst de zeilvaart er door als gestremd kan worden beschouwd. Het Krabbengat voor Enkhuizen is vol drijfijs. De stoomboot Vereeniging (dienst Enkhuizen—-Amsterdam) is heden van Enk huizen vertrokken, maar moest voor Marken terugkeeren wegens groote massa's ijs. De idienst UrkEnkhuizen en EnkhuizenSta- voren wordt nog geregeld vervuld. Tengevolge het vele grondijs staat se- dert gisteren alle scheepvaart op het Steen- wijkerdiep, de eenige waterweg naar zee, e-n de daarmee in verbinding staande kanalen, stil. OPLICHTERIJ. De politie heeft Zaterdagavond gearres- teerd een voormalig advocaat te Den Haag en een ander persoon, die verdacht worden van verduistering van 3000. De eerste was sedert eenigen tijd „directeur van een cafe-restaurant op den Fluweelen Burgwal alhier. De tweede was de seer. Zij schenen ook nog behofete te hebben aan een boekhouder en namen als zoodanig in dienst een gepensionneerden ambtenaar van de Spoorwegen. Deze moest als borg een be drag van 3000 storten, hetgeen hij deed in effecten. Dit bedrag zou zijn eigendom blij- ven. De beide rearresteerden worden er van verdacht de effecten verkocht te hebben en let geld ten eigen bate te hebben gebruikt. DE ACT IE DER AANNEMERS- BONDEN. Op het stadhuis te Groningen zou gister worden aanbesteed het verbeteren van de Pelsterstraat. Er waren echter geen inschrij- versbiljetten ingekomen, omdat in de bestek ken was geeischt, het stellen van borgen, een bepaling, die de Aannemersbonden uit de bestekken ^enschen gesrhrapt te zien. De gemeente Leiden wUligt de wenschen in. B. en W. van Leiden hebben besloten van 1 Januari 1929 af voor alle aanbestedingen dergemeente de tot dusver geeischte borgste'- ling af te schaffen en in de contracten bepa- lingen op te nemen omtrent arbitrage. KORTE BERICHTEN. Zaterdag vergaderden in het N.V. Huis fe Utrecht het Bestuur van de Internationale Anti-Militaristische Vereeniging. sectie Hol land en het Comite van Actie uit de onder- teekenaars van het DienstweigeringsmaniRst „Mobiliseeren". Gisteravond zijn op den Schiedam- schensingel te Schiedam bij het glijden eenige jongens door het ijs geza-kt. Bij hun pogingen om de jongens op den kant te he'pen, zijn een agent en een burger even pens door het ijs gezakt. AF-en werden gered. De minister van binnentandsdie zaken en landbouw, mr. J. B. Kan, bracht gisteren vergezeld van den heer Meijer de Vries, riiks- inspecteur voor de werkverschaffing in a'ge- meenen dienst, een bezoek aan de terreinen van de stichting Drenthe Vooruit. EEN OPLICHTSTER. Voor den Haarlemschen politierechter stond gistermorgen een dienstbode terecht beschuldigd van verschillende oplichtingen zij legde bij het verhoor vooral den nadruk er op, dat al hetgeen zij vroeg aan haar pa troon, bestemd was voor den bisschop van Haarlem. Haar patroon geloofde haar on voorwaardelijk, totdat zij op een goeden dag aankwam met een z.g. brief van den Paus van Rome. Toen stelde hij een nader onder zoek in, waarbij de oplichtingen aan het licht kwamen. Zij had zich door haar practiiken DE ONDERHOUDSPLICHT VAN HET NATUURLIJK, NIET ERKENDE KIND. Een van de goede dingen, welke de nieu- we.re b:schouwingen gebracht hebben, is de toelating van het onderzoek van het vader- schap en de daarmede gepaard gaande on- derhoudsplicht door den vader van het na- tuurlijk, niet erkende kind. Vroeger was dat onderzoek niet toegelaten, van een wettelij- ken onderhoudsplicht kon dus ook geen spra- ke wezen, ofschoon het natuurlijk voorkwam dat de vader van zulk een kind moreele ver- plichting voelde of onder zekeren drang of dwang door een som gelds in:ens te betalen dan wel door jaarlijksche bijdragen de fi nantieele gevolgen niet alleen op de schou- ders van de moeder liet rusten. Nu is volgens artikel 344a B. W. de vader van een natuurlijk kind, dat niet door hem is erkend, verplicht door een uitkeering in het onderhoud en de opvoeding van het kind gedurende de minderjarigheid te voorzien, zoo hij daarvoor wordt aangesproken. We zullen hier niet een uiteenzetting ge- ven van de huidige procedure met betrekking tot het onderzoek naar vaderschap enz. Vaststaat het bewijs volgt aanstonds dat deze wettelijke bepalingen niet hebben gebracht, wat men ervan verwacht heeft. Vandaar dat in verband met de vele proces- sueele moeilijkheden de Minister van Justitie met een wetsontwern tot wijziging der be palingen omtrent den onderhoudsplicht ten aanzien van natuurlijke, niet erkende kin deren gekomen is. De Vereeniging Onderlinge Vrouwenbe- scherming mag het zich tot een eer rekenen, dat de moeder van het natuurlijk, niet erken de kind kans heeft beter beschermd te wor den. Immers in 1920 heeft zij een commissie oenoemd, waarvan Prof. Mr. Molengraaff voorzitter was, om een algeheele wijziging der vaderschapsprocedure te ontwerpen, waardoor deze in overeenstemming zou wor den gebracht met die ontheffing en ontzetting uit de ouderlijke voogdij. De Staatscommissie votr de Nederlandsrhe burgerlijke wetgeving diende op dit or.twerp van advies en het vooro-estelde wetsontwerp is daarvan de vrucbt Wat't ontwerp biedt is niet een zoo ge- trouw mogelijke conie van de ontheffings- en ontzettingsprccedure, daardoor zouden yol- gens den minister de rechten van den ver- weerd w :n het sedranrr komen. Een van d- belangrijkste dingen is, dat de nieuwe regelihg de moeder niet larger laat staan buifen het gtding om de uitkeering 7ij z::l vportaan, wanneer zij voogdes van het kind is. als eischeresse kunnen optreden zij he dan ook qualitate oua. Tot dusverre kon dat niet. Voorgeschreven is, dat de moe der in het ceding door een biizonderen ver tenenwoo-rdiger wordt vertegenwoordigd. Er was nog een bepaling, die niet zelden lot groote motili]kh?aen in het proces aanlei- ding gaf Dit was de z.gn excepb'o pluriufti concrubentium. Immers wanneer degeen, van wien her vadersciiao wordt beweerd. kan be- wijzen, dat de moeder tusschen d°n driehon- derd en eeisti en honderd en negen en zeven tigsten dag voorafgaande aan de geboorte met een of meer anderen gemeenschap heeft gehad, tenzij uit deze gemeenschap het kind onmogelijk kan zijn ontvangen, moet de vor- derinnf worden afgewezen (art. 344a B. W Doordat art. 1961 van het B. W., dat han- delt over de niet-splitsbaarheid van een be- kentenis, hier uitgeschakeld is, kan de minis^ ter daartoe komen, zoodat het eventueel met meer zal kunnen voorkomen, dat de eiscnen- de partij de gemeenschap nog heeft te bewij- zen, wanneer de verweerder die heeft erkend, echter onder toevoeging der bovenomschre- ven exceptie. Hoe is nu de nieuw-ontwomen regeling? Zij komt in groote trekken hierop r.eer Bij de Arrondissements-Rechtbank van d woonplaats van het kind moet worden inge diend een verzoek van den voogdijraad CLXVIII. Eerste hulp bij ongelukken. In mijn vorigen brief behandelde ik een aanklacht tegen vele artsen, welke aanklacht m.i. niet gerechtvaardigd was, zoodat ik op goede gronden meen- de, de artsen daartegen te mogen verde- digen. Thans moet ik zelf helaas op een wonde plek wijzen, evenwel niet zonder tevens te trachten, het geneesmiddel daartegen aan te geven. Het betreft de geringe belangstelling, voor sommigen ook de onvoldoende kennis der artsen ten aanzien van het eerste-hulp-wezen. Die aanklacht is ge- uit en besproken in de laatste vergade ring van „de Vereeniging van Docenten in Eerste Hulp bij Ongevallen" en alle leden zijn opgewekt om over dit onder- werp in courant of tijdschrift iets te schrijven, zoo mogelijk in aansluiting aan de voordracht, welke dr. Van Eden dezer dagen voor de A.V.R.O. te Hilver- sum heeft gehouden. De klachten gaan evenwel niet alleen uit tot de artsen. Zij betreffen ook het universitair mderwijs, de Regeering, sommige gemeenten en eigenlijk het ge- heele publiek. Want zoo iets, dan is E. H. b. 0. een onderwerp van algemeen belang, dat tot geen bepaalde klassen of rangen of standen der maatschappij beperkt is. Ieder, zonder uitzondering, heeft er mee te maken of kan er mee te maken krijgen. Ik denk bijv. aan de steeds veelvuldiger voorkomende ver- keersongevallen, waardoor ieder getrof- f^n, waarbij ieder geroepen kan worden om hulp te verleenen. Om met de Regeering te beginnen; de Arbeidswet schrijft voor, dat in bedrij- ven van zekeren omvang personen aan- wezig moeten zijn, bekend met het ver leenen van eerste hulp. Het was logisch, dat de wetgever, die dit voorschreef, er ook voor zorgde, dat een voldoende aantal personen in de vaardigheid, ver- eischt voor die hulpverleening, kon worden opgeleid. In dien zin werd in 1910 de Staatscommissie voor Bedrijfs- ongevallen ingesteld, welke commissie indertijd zorgde, dat alom in den lande dergedijke cursussen werden gegeven. Zij werd daartoe in staat gesteld door een subsidie, dat tot 40,000 per jaar werd opgevoerd, een bedrag, dat meer dan noodig bleek, om in de bestaande behoefte te voorzien. Men kon de subsi die aanvaarden als een zedelijke ver- plichting van den Staat, omdat zonder deze subsidie de wet niet naar behooren kon worden uitgevoerd. Dit belette even wel niet, dat toen de bezuinigings- storm oover Nederland opstak, het be drag plotseling tot een vierde, derhalve tot 10.000 werd terug gebracht, zoodat het voor de Commissie eenvoudig onmo- gelij': werd gemaakt, haar taak naar behooren uit te voeren. Wel werd het bestuur der Rijlicverze- keri,,gsbank, wclk Echaam r uit den aard der zaak groot belang bij heeft, dat I ;i bedrijfsongevallen de eerste hulp niets te wenschen overlaat, bereid ge- vonden, ook nog 10.000 te geven, maar daarme was nog slechts de helft van het vroegere bedra" verkregen. En na een paar jaar werd d- r een ueer on- svmpathieke oppositie, waarop ik hier niet verder wensch in te gaan, deze sub sidie weer ingetrokken. Wel heeft de Regeerin°\ toen de tijdsomstandigheden weder verbcterden, de subsidie ver- hoogd, maar nog nimmer tot het vroe gere bedrag, terwijl 'eitela veel meer dan voorheen noodig zou zijn om aan billiike eischen t. v-ldoen. En dan betreft dit alles no slechts de bedrijfsongevallen, dus alleen een on- derdeel van het geheel. Aan.de hoogescholen bestaat uit den aard der zaak gelegenheid genoeg om zich alle wetenschap eigen te maken, welke betrekking heeft op het eerste- hulp-vraagstuk. Maar als praktisch on- derwijsvak wordt het niet gevonden en het is overbekend, dat :.e student zijn handen vol heeft met de verplichte vak- ken, zoodat hij zich niet bezig houdt met vakken, waarin hij niet zal worden geexamineerd. Eerste Hulp als examen- vak staat dus bovenaan op het verlang- lijstje van de docentenvereeniging. Het is pig tot de vrome wenschen zal blijven behooren. De artsen zouden, zoodra zij in de praktijk gekomen zijn, zich meer met Eerste Hulp kunnen bemoeien. Meestal gunnen zij zich niet den tijd, er afzon- derlijk studie van te maken Alleen zij, die min of meer toevallig, bijv. door aanstelling aan een groot bedrijf, of door het aanzoek om' een cursus E. H. b. 0. te geven maar dan is tevens de gave van doceeren noodig, welke lang niet iedereen bezit er toe gedwongen worden, speciale studie van het vak te maken, komen voeldoende op de hoog- te. En als zij dan genoegzaam ervaring hebben opgedaan, dan bemerken zij eerst hoevele kunstbroeders feitelijk te kort schieten. Hierin moet de voornaam- ste bron gezocht worden van het ont- staan der docentenvereeniging. Ook van gemeentewege kan nog veel meer gedaan worden, om allerlei perso- neel, ook anderen dan dat van politie en brandweer, opleiding te geven en om een behoorlijken eerste-hulp-dienst bij voorkeur in samenwerking met plaat- selijke vereenigingen, in te richten. Maar ten slotte rust ook een plicht op het publiek. Ieder kan in de gelegen heid komen, een ongeval bij te wonen en het moet een beschamend gevoel ge ven, wanneer men dan onmachtig is, die diensten te bewijzen, welke de omstan digheden van het oogenblik noodig ma ken, en waarmee soms een menschenle- ven gemoeid kan zijn. Bepaalde catego- rien behoef ik niet te noemen. Zoowel de bezitter van een auto, ^.ls degene die door een auto overreden wordt, of hij die bi' die overrijding als toeschouwer aan- wezig is, is er bij betrokken. Ja, ieder zonder onderscheid behoorde een cursus te volgen. Want oefening is noodig. Er zijn heel mooie boekjes, maar studie al leen is onvoldoende. Men moet niet al leen weten hoe te handelen, men moet het ook kunnen en die kennis kan al leen herhaalde oefening verschaffen. H. A. S. Houdi Uw huis van mug gen schoon En gezondheid is Uw loon. naar waarnemingen verricht in den merger van 8 Januari. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst, te De Bildt. Hoogste Barometerstand 789.1 te Stensele. Laagste Barometerstand 765.9 te Akureyri. Verwachting: Zwakke wind, meest uit Oos- telijke richtingen, afnemende bewolking, waarschijnlijk droog weer, lichte tot matige vorst. ALKMAARSCHE OPERETTE-CLUB. „De Geisha Deze vereeniging welke nog zeer kort be staat, maar getoond heeft ernstig haar taak op te vatten, zal voor het eerst in dit seizoen opvoeren de zeer mooie Japansche Operette in 3 bedrijven „De Geisha". Nog geen 9 maanden geleden heeft deze vereeniging bij haar eerste optreden met de operette „Marion de Markentenster" het genoegen gehad voor een uitverkochte schouwburg hare talenten te toonen. Het succes was zeer groot. Daardoor aangemoedigd heeft het b-.stuur besloten, om teleurstellingen te voorkomen 2 Zondagen a-chtereen de operette voor het voetlicht te brengen. „De Geisha" bezit een internatio- nale bekendheid. Naar men ons meedeelde zijn kosten noch moeite gespaard om deze operette te doen slagen. Speciale decors ko men van het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam welke bij de opvoering aldaar gebruikt zijn. De costumes, de Japansche-, Chinee- sehe-, Waaier- en Vlinderdansen zijn buiten- gewoon mooi. Er is een zee- groot orkest. Men wordt aangeraden zich heden van plaatsbewiizen te voorzien wil men verze- kerd zijn de eerste avond bij te wonen. Het bestuur verzekerde ons dat alles in de punt, jes zal verzorgd worden. Het wordt een Ja pansche avond. Een mooi verzorgd tekstboekje en pro- gramma is verkriigbaar 's av'onds aan de zaal. Kaarten verkriigbaar voor de lste voor- stelling vanaf heden, voor de 2e voorstelling vanaf Maandag a.s bij de adressen vermeld op de groote biljetten en bij de leden. Wegens te verwachten drukte ii plaatsbespreking dringend aanbevolen. Ook voor donateurs. Na af'oop bal onder de tonen van een jazz- band. Voor bijzonderheden zie men de advertentie ■in dit nummer. Schaatsen. Hardrijden te Zuidlaren. Aan de Zondag door de IJsvereeniging te Zuidlaren gehouden hardrijderij op schaat sen namen 9 rijders deel. De prijzen van 100, 50, 20 en 10 werden behaald respectieve'ijk door J. Slof te Joure, H. Bar- telds te Witten, W. Godlijk te Ass en en J. Pot te Foxhol. Hardrijderij van vrouwen te Wildervank. Aan de Zondag op de ijsvlakte te Wilder vank gehouden haidrijderij van vrouwen op de korte baan werd door 12 rijdsters deel- genomen. De uitslag was: le priis 40, mej. F. Pijper van Winschoten, 2e pi\ 20, mej. P. van Zanten van Wedde, 3de pr. 10, mej. Jantje Helder (14 jaar) van Paterswol- de, 4e pr. 5, mej. S. Helder van Paterswol- de. De wedstrijd trok veel belangstelling. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 4.17 uur lich' op. HET JUBILEUM DER KONINGIN- MOEDER. Herdenking in Alkmaar. Op Donderdag 10 Januari 1929 zal het 50 jaar geleden zijn, dat H.M. de koningin- moeder in Nederland kwam. Bij deze gelegenheid zal vanwege de Chr. Oranje-Vereeniging alhier uitdrukking wor den gegeven aan de gevoelens van hoogach' ting en eerbied die ons bezielen. De mu< ziekver. „Soli Deo Gloria" zal dien dag een ommegang met fakkellicht maken om 7 uu' des avonds en nationale liederen ten gehoor brengen. ALKM. KAMERMUZIEK-VER. Uit een advertentie in dit nummer Dhjkt uiDnmrnEv Tc rnF\;nDnF\i i Hat door bijzondere omstandigheden het Bu- HARDRIJDEN TE COEVORDEN. dapester Strijkkwartet verhinderd is het con- De opde ijsbaan te Coevorden gehouden 22 Tanuari te ?even. Dit is than; wedstrijden over den afstand vanJ60;Meter bepaajd op Donderdag 17 Januari a.s. of zijn prachtig verloopen. De uitslag luidt: 1. Brouwer, Scneemda; 2. Bertens, Joure; 3. En- gelkes, Vlagtwedde; 4. Alb. Groaten, Nieu we Weerdinge; 5. A. Grooten, Nieuwe Weer- dinge. HARDRIJDEN TE WOLVEGA. Gister werd op de baan van het Sportpark Lindenoord te Wolvega een hardrijderij voor mannen gehouden. De uitslag was: 1. Th Klompenmaker, Oudeharste; 2. J. de Jong, Snikzwaag; 3. Alb. Koning, Nije Trijne; 4. J. Jettum te St. Johannesga. De prijs voor de snelste rit werd gewonnen door A. Koning in den tijd van 15 4/5 sec. KALENDERS. We ontvingen nog een aardigen kalender van de „Eerste Nederlandsche", de bekende Levensverzekeringmaatschappij te Den Haag De kalender bestaat uit 4 bladen, die elk voor zich een mooie teekening bevatten, uitge voerd in steendruk. Al is deze kalender ook als reclame bedoeld, tcch vindt hij wel een plaatsje in de huiskamer of op't kantoor. De maatschappij ziet in, dat men ook met recla memiddelen met iets goeds voor den dag moet komen en dat is hier uitstekend gelukt. ZAKKALENDERS. De Nieuwe Eerste Nederlandsche tc 's-Gravenhage, vertegenwoordiger de inspec- teur D. M." Postma, alhier, zendt ons een practischen zakkalender, bestemd voor de portefeuille. Het boekje bevat een overzicht van Chr feestdagen, verjaardagen van het Kon. Huis, een postgids enz. Het biedt ruimte voor aller lei notities en bevat ten slotte een practischen kleinen kalender. 25-JARIG TUBILEUM EMIEL HULLEBROECK. De bekende Vlaamsche ganger Emiel Hullebroeck, die dit jaar het feit herdenkt, dat hij gedurende 25 jaar in Nederland is op-, getreden, zal hier op Dinsdag 15 Januari a s in Het Gulden Vlies gehu.ldigd worden, ter gelegenheid waarvan zich een comite heeft samengesteld bestaande uit: burgemeestei Mr. W. C. Wendelaar, eere-voorzitter en ver der uit de heeren: Tj. Adema, J. Ph. van Amstel, S. W. Arntz, mr. J. P. Bosman, Joh. Brands, G. Grondsma, A. Koelma, mr. H. A. J. M. Kusters, D. G. G. Margadant, D. J. Scheffel, A. Sietsma, L. Speet en W. Ver- meulen Binnen kort hopen wij op dit jubileum terug te komen. Morgen of uiterlijk overmor- gen zullen mededeelingen over kaartenver koop en plaatsbespreking gedaan worden. DOOR HET IJS GEZAKT. Hedenmorgen is de 10-jarige Nico Mel ker op een sloot in het Rochdalekwartier door het ijs gezakt. De jongen zakte er tot aan zijn borst in, maar slaagde er zelf weer in den kant te bereiken. Voorzichtigheid is in deze dagen, speciaal voor de jeugd, wel gewenscht. FEESTAVOND VAN DE BURGER IJSCLUB. De datum van den feestavond van de Bur ger IJsclub definitief vastgesteld op Woens- dag 23 Januari a.s. 's avonds 8 uur in ds- Harmonie. Het zal dit jaar een mooie avond worden daar het b:stuur en de feestcommis sie beslag hebben gelegd on een zeer goed specialiteitengezelschap, onder directie van de zeer bekende firma Faveur. Het program- il o vaiij ma belooft iets goeds. Nadere bizonderheden evenwel te vreezen, dat het voorloo- 1 zulen geannonceerd worden. EEN AARDIGF. RECLAME. De inspecteur van „De Nieuwe Eerste Nt derlandsche", de heer D. M. Postma, Lin- denlaan, alhier, zond ons een tweetal practi- sche en fraai uitgevoerde briefopeners, die op het heft een tweetal reclames dezer Maat schappij dragen. KINDERPOSTZEGELS. Mag het Comite van de Kinderpostzegels nog eenmaal een beroep doen op uw liefda- digheid? Morgen is het onherroepelijk^de laatste dag van den verkoop. Toont nog een maal uw goeden wil en vereprt de verkoop- sters en verkoopers met een bezoek aan het tentje in de hall van het Postkantoor. Men kan ze nog maar een dag koopen en altijd gebruiken. Namens het Comite, R. PRINS—Vlessing UITSTEL DIENSTPLICHT. Bij beschiking van den Minister van De fensie, is aan den dienstplichtige Th. W. J. Nicolaas, uit Alkmaar, verlenging van uit- stel van den militairen dienstplicht verleend. VEREENIGING VAN VRIJZ. HERVORMDEN. De heer G. H. de Ridder, voorzitter van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden heeft, zoo lezen wij in „Kerk en Volk" als zoodanig bedankt. Dit besluit houdt geener- lei verband met de moeilijkheden in de orga- nisatie, want die omstandigheden hadden hem juist lang weerhouden aan zijn voorne- men gevolg te geven. Het voorzitterschap van <fe vereeniging belemmerde hem echter zoo- zeer in zijn studie, dat hij zich te dien aan zien niet langer verantwoord achtte-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2