Amerika en Enrepa Onze j€@loniiffiu Buifenland leven en arbeid volgt, zoo heeft Uwe Ma- jesteit ons alien begrepen en Uw geheele per- soon gegeven om zich te verdiepen in het- geen ons ter harte gaat. Is het dan wonder, dat wij ons verheugen U heden te mogen danken en huldigen? Het is onze vurige wensch, dat het Uwe Majesteit gegeven moge zijn nog een reeks van' jaren in ons midden te blijven en wan neer U dan des zomers Uw buitenverbhjf be woont, zult u aldaar vinden de bhjvend herinnering aan de dankbaarhe'd voor Uwe liefde en toewijding aan het Nedcrlandsche volk betoond en voor Uw koninkhjk voorbeelc onder alle leven -omstandigheden aan de Ne derlandsche vrouwen gegeven. Dankwoord van de Koningin-Moeder H.M. de Koningin-Moeder, het geschenk aanvaardende, daiikte daarvoor met de vol geDinkTa0aSad aan God vervult heden mijn hart waar ik mii gedragen gevoel door de liefde van zcovelen. De weemoed die natuur- ik ook miin ziel beweegt, wordt overstemd Sir een gwoel .an greet geluk Ik ben trotsch en vol vrehgde nu ik den dag mag JiPfHenken waarop ik een halve eeuw geleden door mhn huweli k Nederlandsche werd. Ik Se heden altei Nederlandschen vrouwen willen zeggen hoe mijn liefde en warme be- lanastelling tot haar uitgaat en hoe ik van harte deel in haar lief en leed. U hebt mij ontroerd door de schoone en gevoelvolle woorden, die U nit naam van tallooze Ne derlandsche vrouwen tot mij hebt gericht; in- Bjg dank ik U daarvoor Diep getroffen ben ik dat de Nederland sche vrouwen in ons vaderland met hare zus ters in Oost en West, in het buitenland. zelts in andere werelddeelen mij een stoffelijk blijk hebben wi11en geven van aanhankelijkheid en iiefde. De lijsten met de namen der gee! sters zijn mij een kostbaar bezit. U maakt mij overgelukkig door mij met dit zoo aanzienlijk geldgeschenk in staat te stellen wel te doen, en het prachtig geschenk. voor mij in het ge heele paleis van Soestdijk, zal mij aldaar iederen dag spreken van de groote liefde en foewijding der Nederlandsche vrouwen en mr herinneren aan dit voor mij zoo gelukkig uur. U alien hier aanwezig, u leden van het hoofdeomite en u, vertegenwoordigsters uit alle provincies van Nederland, verzoek ik met aandrang om straks in het eigen land, in Oost en West, in het buitenland, aan alle Nederlandsche vrouwen mijnen meest inni gen dank te betuigen. Moge het mij gegeven zijn om tot het einde van miin leven getuige te ziin van vrede en voorspoed in ons geliefd vaderland! Hierop werden de geschenken uit Indie, welke arhter in de zaal stonden opgesteld on dezelfde wiize aks zii voor verzending naar Holland werden bezichtigd, door mevrouw Koningsberger aan H.M. aangeboden met de navolgende toesnraak namens de vrouwen van Nederlandsch-Indie. Toespraak van mevrouw Koningsberger. De naam van Haar, die eenmaal Koningin daarna Koningin-Regentes en later Konin gin-Moeder was, leefde steeds en leeft in deze dagen meer dan ooit in Indie op aller lip pen. Het is dus begrijpelijk dat, toen de ge denkdag van heden in het verschiet kwam. ook in Indie zich een comite van vooraan staande vrcawen vorrnde met het toekomen van de liefde en de vereering, die Haar in tropisch Nederland in gelijke mate als in het vaderland worden toegedragen. Aan de tallooze uitingen van instemming en sympathie heeft men een vasten vorm willen geven en tot mij werd het vereerend verzoek gericht, haar in dien vorm aan Uwe Majesteit aan te bieden In de eerste plaats moge worden aange boden een bedrag met de bedoeling, dat Uwe Majesteit, daaraan de bestemming zal geven, die Haar zal goeddunken. In de tweede p1aats achten de vrouwen van Nederlandsch-Indie het een groot voorrecht, dat haar Nederlandsche zusters hebben goec gevonden, dat ook zij medewerken aan hcf svmpathieke doel, een dee1 van het Paleis te Soestdijk, met name de ,.Witte Zaal" te her scheppen in een bl'ijvende herinnering aan dezen vreugdevoFen gedenkdag. En in de derde plaats zijn. eveneens als persoonliik geschenk bedoe'd, een aantal voorwerpen toegezonden, voortbrengselen van inheemsche kunstvaardigheid, waaraan naar wij hopen, Uwe Maiesteit hier of elders een plaats zal willen geven. Eindelijk zi;n nog een'ge persoonliike ge schenken bijgevoegd, waarvan ik hier mef name wil noemen een gong, aangeboden door den Sultan van Djokjakarta. Ten slotte moge ik deze korte woorden be sluiten met het uitsmeken van den oprechtei? ■wensch, dat Uwe Majesteit nog tal van gc lukkige jaren de bezitster van deze geschen ken zal zijn, die steeds tot Haar mogen spre ken van de vereering. Haar ook door Neder landseh-Indie toegedragen Antwoord van de Koningin-Moeder H.M. de Koningin-Moeder antwoordde a"> dus: Ruim een uur geleden mocht ik, dank zh het nieuwe middel van gemeenschap, een groet wisselen met de vrouwen van Neder landsch-Ind-e en nu heb ik het genoegen U hier te zien als- tolk van hare gevoel ens van liefde en trouw. Een sterke band ver eemgt mij ook met de vrouwen van Neder landsch-indie en zii kunnen overtuigd zijn van mijn moederliike belangstelling, met groote erkentelijkheid vernam ik van U hop zi] met mii medeleven ook in deze herinne rmgsdagen en ik ben zeer getroffen door ha ren wensch mij ook stoffelijke blijken te ge ven van hare aanhankelijkheid. Ik hoop het aanzien'ijke bedrag ten bale van Nederlandsch-Ind'e te besteden en de gc schenken, die ik in de Witte Zaal van Soest dijk za! vinden, zullen mij steeds spreken van de liefde ook der vrouwen van Ned. Indie. Ik verzoek u, en niemand zal het beter kunnen doen dan u en freule de Graeff, mijnen diep gevoelden en hartelijkep dank over te bren gen aan alle geefsters van deze kostbare en schoone geschenken en ook aan den Sultan van Djokjakarta en aan aMen, die mij parti culier een geschenk hebben aangeboden mij nen meest oprechten dank te betuigen. Na de aanbieding werd de fraaie kast, be- vaitende de handteekeningen van degenen die bijdroegen door de koninklijke familie nader bezichtigd en on'derhielden 3e vorstelijk'e per sonen zich tot half zes met alle dames van het hoofdeomite en vertegenwoordigsters uit alle provincien. In de nevenzaal was een buffet aangericht voor het aanbieden van thee en ververschin gen. De som ter beschikking van H.M. gesteld voor philantropische doeleinden namens de Nederlandsche vrouwen bedraagt na aftrek van alle andere geschenken 175.000. Het bedrag uit Ned.-Indie verkregen, bedraagt 110.000. Het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft heden het volgende telegram gezonden aan H.M. de Koningin-Moeder: Naar aanleiding van het 50-jarig Neder- landerschap van Uwe Majesteit brengt het landsch Verbond Uwe Majesteit eerbiedig zijn hulde voor de wijze waarop zij haar taak als echtgenoote, moeder, regentes en Ne derlandsche heeft vervuld. Een bloemenhul.de van de Marine. Vandaag om 5 uur zal de commandant der Marine, schout bij nacht, L. J. Quant, aan de Koningin-Moeder een bloemenhulde, namens het geheele personeel der Konink lijke Marine, aanbieden, in het Paleis aan de Lange Voorhout te 's-Gravenhage. Het Haagsche comite heeft gister de ko ningin, prinses Juliana en prins Hendrik een eerepenning aangeboden, geslagen naar het model van den gedenkpenning van het co mite. Deze bijzondere penning is verder aange boden aan de leden van het comite en eenige dames en hceren in de onmiddellijke omge- ving van ti. koningin moeder en aan enkele personen, die zich voor het comite verdienste- lijk hebben gemaakt. STEEKPARTIJ. Zondagmorgen om 7 uur kregen de beide mijnwerkers P. J. van N. en H. L., wonende te Maastricht, op de Steenenbrug twist met elkaar, waarbij de 40-jarige L. den 48-jari- (?en van N. met een mes een viertal steken toe- bracht. Hoewel de wonden niet levensgevaar- lijk waren. moest de man door den Genees- kundigen Dienst worden vervoerd. De dader is aangehouden. DE OEMEENTE-SECRETARIS VAN STOPPELDIJK. Naar officieus gemeld wordt, is door den Kroon het ontslag van den heer W. van Son als secretaris van de gemeente Stoppeldijk niet goedgekeurd, wel zou goedgekeurd zijn h-T ontslag van den betrokkene als gemeente- ontvanger. De officieele bevestiging van dit bericht is ter gemeente-secretarie te Stoppeldijk nog niet ontvangen. TRAGISCH ONGEVAL. Vier knaapjejs door het ijs gezakt. Drie kinderen uit een gezin verdronken Gistermiddag heeft te Utrecht nabij de Boissotstraat in de wijk Ondiep een zeer tra- gisch ongeval plaats gehad. Vier iongens, genaamd H. J. Wilson en J C. Wilson, tweelingbroertjes van 5 jaar en c-en ouder broertje van 7 jaar en een kame- raadje W. H. Groeneveld genaamd, liepen op het ijs van een sloot, welke uitkomt in de Vecht Plotseling zakte het ijs onder hun voe- ten weg en de vier knaapjes verdwenen in de diepte. Drie voorbij gangers begaven zich direct te water en brachten de jongens op het droge Groeneveld had zich zelf reeds weten te red den. terwijl de an de-en bewusteloos waren. Ruim een uur is men bezig geweest de Ivensgeesten on te wekken, dcch men slaagde er niet in de drie jongens uit het zelfde huis- gezin tot bewustzijn te brengen. MONUMENT HUBERT LA ROCHE. Ten einde de nagedachtenis van den groo- ten tooneelspeler Hubert la Roche te huldi gen en hem dank te brengen voor het vele schoone, dat hij de Hc/Undsche Tooneel- speelkunst geschonken heeft, is een commissie gevormd. die zich ten doel stelt dit p'an te venvezenlijken door een bi'drage voor een op te richten pTafmonument. De commissie be- s^aat uit de dames: Mevr. Theo Mann Bouwmepster. Magda Tancsens en de heeren: Th. M. Ketelaar. wethouder voor Kunst- zaken te Amsterdam, Eduard Verkade, Louis Saa'born en A-driaan v. d. Horst. Bijdragen worden o-a?rne in ontvangst genomen door Mevr. Magda Janssens, Amstel 276, Am sterdam. BROEDERMOORD Gistermiddag om 4 uur is te Osenbosch bij Oulpen tusscben de gebroeders M. en H. T Tkenboom een zoodanige twist ontstaan, dat M. er het 'even bij moest laten. De vermoorde woo"t te Ambv. Hi' is vender van beroep. De moordenaar H. I J., is 30 jaar en woont te Gir'pen De vermoorde is gehuwd en vader van 1 k;nd. FH narket van justitie is naar Gu'pen vertrokken. GFDENKTEEKEN PROF. DR. RITZEMA BOS. Irdertijd is geme^, dat een voorloopig co mite was ongericht. dat zich ten doel ste'de, cen d°finitipf comite bijeen te roepen, ten ein de een gedenkteeken te plaatsen ter nage- dachtmis aan widen prof dr. J. Ritzema B"s den i11ucteren phvtopatholoog. B:;draTen kunnen worden gezonden aan ir. C. H. Cas^en, Amsterdam, Baarsjes- weg 3, Giro 141072. Het uitvoerend comite bestaat uit de hee ren: dr. H. J Lovink. Alphen a. d. Rijn, voorzitter; ir. C. H. Claassen, Amsterdam secretaris-peningmeesterprof. dr. H. B'ink, 's-Gravenhage; ir. V. R. Y Croesen, 's-Gra venhage; prof. mr. P. A. Diepenhorst, Am sterdam; Aug. Falise, Wageningen; ir. J. G Haze'oop. Aikmaar; E. H. Krelage, Haar lem: H. Lindeman, Amsterdam; ir. J. P. v. Lonkhuyzen, Arnhem; ir. N. v. Poeteren, Wageningen; prof. dr. E. v. Slogteren, Lis- se; dr. A. J. Swaving. 's-Gravenhage: jhr. G. F. van Tets van Goidschaixoord. Zeist; F. V. VaNtar, 's-Gravenhage; en J. Th. Ver- heggen, Buggenum. VAN OVERDRIJVING GESPROKEN Het bedrag, dat de filiaalhouder te Rot terdam van een Groningschen manufacturier heeft verduisterd, bedraagt niet f 10.000, maar ongeveer f 1000. Er is nog een zeer groote voorraad manufacturen aanwezig en de man had tot voor een paar weken alfijd prompt iedere week zijn geld afgedragen. TREURIGE THUISKOMST. Een varensgezel uit Beverwijk die, na eeni- gen tijd van huis te zijn geweest, Zondag- middag thuis kwam, vond zijn vrouw dood te bed liggen. Er waren drie kinderen in huis waarvan het oudste zes jaar is. Zij wisten niets anders mede te deelen, dan dat moe der reeds eenige dagen te bed lag. De buren hadden niets van het geval gemerkt, omdat het wel meer gebeurde, dat de vrouw eeni ge dagen afwezig was en zij dachten, dat zij nu met de kinderen de kerstvacantie elders doorbracht. De kinderen haden zich al deze dagen ook niet buiten de deur vertoond en bevonden zich in vrij verwaarloosden toe- stand. Onmiddellijk werden politie en ge- stelde het parket te Haarlem een onderzoek in. ROODVONK TE MAASTRICHT. Te Maastricht is thans roodvonk epide- misch verklaard. Er zijn vijftig gevallen ge- constateerd. De lagere scholen blijven tot 15 Januari gesloten. BRAND IN EEN SCHOENMAKERS- WERKPLAATS. De baas was beschonken en daw- door gevallen. Met brandwonden opgenomen. i Zaterdagavond ongeveer half elf ontdek ten buren, dat er brand was op de bo ven verdieping van perceel Commelinstraat 104, waar drie hoog woont de 63-jarige schoen maker J H. Pikkemaat, die op zolder zijn werkplaats heeft. Even nadat de brandweer, onder leiding van den heer Hartdorf, het blusschingswerk was begonnen,2 vond men brandwacht het lichaam van den schoenma- ker. De man was bewusteloos en had brand wonden in den tweeden graad aan gezicht en handen. De brandweer heeft den man bij- gebracht. Hij maakte den indruk beschonken te zijn geweest, blijkbaar was hij neergeval len en had daarbij een petroleumstelletje om- gegooid. Zoo is de brand ontstaan. Even sloeg de vlam achteruit. Het vuur was spoedig gebluscht. De gewonde schoenmaker is naar het O.L. V.-Gasthuis gebracht. Twee vrouwen, die be- neden woonden, zijn van schrik flauw geval len. LEVEND KALF DE ACHTERPOOT AFGEZAAID. Een vermoedelijk ernstig geval van dieren- mishandeling kwam te Deventer voor. Een keurmeester trof bij een slager een levend kalf aan waarvan men den achterpoot even boven den hoef had afgezaagd. Aan den an- deren poot was het dier eveneens bewerkt. Op last van de politie is het dier, dat veel pijn leed, geslacht. De commissaris van politie stelt persoonlijk aan onderzoek in, terwijl de gruwelijk verminkte pooten in beslag zijn ge nomen. Gebleken is, dat het dier uit Markelo was aangevoerd. DE HERZIENING DER RIJKS- TELEFOONTARIEVEN. De Geldersche Industrieele Club te Arn hem heeft, naar aanleiding van de voorgestel- de herziening der Rijkstelefoontarieven, een adres gericht tot den min. van Waterstaat waarin wordt meegedeeld dat handhaving van het bestaande abonnementstarief op prijs zou worden gesteld, Indien de minister zou besluiten tot het invoeren van een gesprek- kentarief, acht adressante den prijs van ten minste 2% cetjt per gesprek te hoog. TOL IN DEN HOEKSCHEWAARD OPGEHEVEN. Met ingang van 1 Januari j.l. is de tol bij het Nieuw-Beijerlandscheveer in den Hoek- schewaard opgeheven. HALTEOHEFS DER NEDERLANDSCHE SPOOR WEG EN. Zondag hield de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel in het N. V. huis te Utrecht een bijzondere vergadering voor haar leden haltechefs bij de Ned. Spoorwegen, die druk bezocht was. Hoofdschotel was de beraadslaging om- trent de algemeen erkend te lage loonwaar- deering voor deze ambtenaren. Voor hun plaatsing in loonschaal 8 bij de eerstvolgende herziening van het reglemeut Dienstvoorwaarden zal actie worden gevoerd cp de wijze als van de zijde der organisatie werd uitgestippeld. Wat de grieven ten aan zien van de dienstkleeding betreft, werd me- instemming kennis genomen van de nieuwe staopen, die het hoofdbestuur bereids heeft ondernomen. Met een opwekking aan het or- ganisatiewerk deel te nemen werd deze bij- eenkomst gesloten. natie op groofe scKaal veel Serelkt, vooral nadat aan de gewestelijke gouvernements- artsen de taak was opgedragen deze volks- ziekte te bestriiden en te voorkoraen. Dit z.g. gescheiden stelsel bleek een groot sv.cces te zijn, zooals de uitkomsten hebben geleerd. In West-Java, waar dit stelsel het eerst syste- matisch over het geheele gebied is toegepast, is nu gedurende de laatste vier jaren geen enkel sterfgeval aan pokken meer voorgeko- men. Met dit stelsel bestaat de verwachting dat de pokken geh.el van Java verwijdera gehouden kunnen worden. In de buitengewesten is echter nog geen sprake van een algemeen kringenstelsel, daar de locaal zeer verschillende omstandigheden plaatselijke regeling van den vaccinedienst noodzakciijk maken. Het gebruik van humane lymphe is ook in de buitengewesten geheel verdwenen, omdat de vaccinateurs uitslui- tend met dierlijke koepokstof werken. Deze verandering in werkwijze maakte ook in vele der buitengewesten eene verbetering van den dienst der vaccinatturs mogelijk. In eenige gewesten van Sumatra is van af 1913 de reorganisatie van den vaccinedienst volgens het systeem Nijland ter hand geno men en ook ingevoerd. Deze reorganisatie bestaat hierin, dat de vaccinateurs werken volgens een vooruit vastgesteld rondreisplan op datum. Hun wordt dus dag voor dag voorgeschreven wat zij te doen hebben. Eene rondreis duurt bijv. twintig weken, waarna zij zes weken vacantie op hun standplaals hebben, waarop de tweede rondreis van het jaar begint, tijdens welke de vaccinaties der eerste rondreis worden gecontroleerd. Op het oogenblik beschikken wij echter niet over gegevens om na te gaan of de hier genoemde „eenige gewesten van Sumatra" ook de afdeelingen Baros en Siboga omvat- ten. Maar het succes, met de huidige systema- tische pokken-bestrijding bereikt, is zoo groot, dat de goed geoutilleerde geneeskun- dige dienst ongetwijfeld ook daar binnenkort het voortschrijden van de ziekte zal hebben voorkomen. De uitgebreide epidemieen van voorheen, die duizenden slachtoffers maakten, behooren tot het verleden; de laatste hevige epidemie op Java en Madoera heerschte in 1913. In de groote steden van Java en Madoera, waar, hoofdzakelijk door de sterk wisselende bevol- king, een goede vaccinatie-toestand moeilijk te verkrijgen en te behouden is, kwamen daar na nog accute verheffingen voor: Batavia 1918, Bandoeng 1919, Semarang 1922, Soe- rabaja 1924. Door streng doorgevoerde mas- sa-inenting werden deze echter in korten tijd geheel bedwongen In de buitengewesten kwamen in 1916 en 1917 nog epidemieen van eenige beteekenis voor in de gewesten Atjeh, Celebes en Ain- boina, en in 1920 in het gewest Palembang. Sedert is, hoewel kleinere epidemieen nog voor en na voorkomen (Z. en O. Afd. van Borneo, Oostkust van Sumatra), de toestand ook daar belangrijk verbeterd. KORTE BERICHTEN. De koningin heeft gistercchtend ten paleize Noord-Eeinde te Den Haag ter be- eediging als gouverncur van Curasao ont vangen ir. L. A Fruytier. Minister Lambooy bracht gister met zijn marine-adjudant, luitenant ter zee le kl. Heydt, een bezoek aan de marine-inrich- tingen te Amsterdam. Hr. Ms. pantserdekschip „Hertog Hen drik" is gister van Nieuwediep voor een oefeningsreis naar het Westen van de Mid dellandsche Zee vertrokken. DE POKKEN TER WESTKUST VAN SUMATRA. Te Siboga zijn 24 gevallen van pokken ge- constateerd. Er zijn twee personen aan de ziekte overleden. Het Hbl. teekent bij dit Aneta-bericht het volgende aan: Na Baros (Baroes) komen dus thans pok ken in vrij hevige mate voor te Siboga, de plaats die eenige jaren geleden op zoo voor- beeldige wijze malariavrij werd gemaakt. Beide plaatsen liggen in de residentie Tapa- noeli, Siboga (Sibolga) iets bezuiden Baros. Uit de korte telegrafische berichten kan niet worden geconcludeerd of van een pok- ken-epidemie kan worden gesproken, zoodat wij hoop mogen koesteren dat tijdig genomen bestrijdings-maatregelen verdere uitbreiding van het aantal gevallen zullen voorkomen. Op Java is nadat in het begin der ne- gentiende eeuw de koepokstof van Mauritius was evergebracht door deugdelljke vacci- DUITSCHLAND. WANHOOPSDAAD VAN EEN KRANK- ZINNIGE. Toen gistermorgen een verpleegde, die uit een krankzinnigengesticht te Neuss ont- snapt was en zich bij zijn vrouw in Dussel- dorf bevond, door een verpleger weer werd gehaald, weigerde hij de deur te openen. Zijn vrouw trachtte hem daarbij te kalmee- ren, doch werd door den man met een ha- mer aan het hoofd gewond. Vervolgens stortte de ongelukkige zich van de 4de ver dieping naar beneden en overleed na aan- komst in het ziekenhuis. BELGIe. KOUDE. Overal in Belgie blijft de koude aanhou den. Vrijdag heett het op sommige plaatsen weer fel gesneeuwd. Te Spa is een grijsaard ten gevolge van de koude gestorven; te Gent stierf een 70-jarige dame door dezelfde oor zaak aan den openbaren weg. De thermo meter is in het hoog gelegen deel van de Ardennen bij nacht tot 10 graden onder he- vriespunt gedaald. KOUDE IN SPANJE. Uit verschillende deelen van Spanje wordt zware sneeuwval met zeer lage temperatuur gemeld. In Asturie zijn uitgehongerde wol ven in gehuchten binnengedrongen en heb ben er boeren gedood. POLEN. DE WRAAK VAN EEN VROUW. Naar uit Krakau gemeld wordt, verscheen daar Zondagmiddag een zeer elegant ge- kleedde, ongeveer 40-jarige oude vrouw bij den commissaris van politie en decide mede haar geliefde, den advocaat Goldblat, de tong afgesneden te hebben. Tot bewijs daar- van haalde zij uit haar taschje een in papier gewikkelde tong en een klein bebloed zakmes. Bij het verhoor verklaarde zij, dat zij met een winkelier gehuwd is, doch reeds geruimen tijd met den advocaat betrekkingen heeft on- derhouden. Laatstgenoemde heeft aanleiding tot jalouzie gegeven en zij heeft zich op hem wiEen wreken. Zij is daarom Zondag naar de woning van haar vriend gegaan en heeft hem bij het geven van een kus, na eerst de tong met de tanden te hebben vastgegrepen, de tong uit den mond gesneden. Goldbta! werd nfef in zijn woning aange- troffen en fi-eeft zich waarschijnlijk onder me- dischc behandeling gesteld. ADTERIKA. DE STRIJD TEGEN DE MISDADIGERS Een politioneele actie over het heele front. De activiteit van Whalen, den nieuwen hoofdeommissaris van politie te New York, vindt navolging. Zooals men zich herinnert is hij dezer da gen een razzia begonnen, waarbij honderden inisdadigers en van misdaad verdachten wer den gearresteerd. Deze razzia was voorname- lijk gericht tegen de clandestiene drankgc legenheden, waarvan het te New York tegen- woordig wemelt, doch had ook ten doel, al- lerlei andere misdadige elementen in te reke- nen. Er loopen te New York nog altijd onge- straft een aantal boeven rond, die moord en doodslag op huh kerfstok hebben. In het af- geloopen jaar werden te New York niet min der dan 337 moorden en manslagen gepleegcf en daarvan zijn er nog steeds niet minder dan 74 niet opgehelderd, ofschoon de identi- teit van 32 misdadigers bekend is, die nog steeds op vrije voeten rondloopen. Thans komt uit Chicago bericht, dat ook daarterstede de politieoneele overheid tot een scherpe actie tegen de misdadigers^n smok- kelaars is overgegaan. Het optreden van de politie te New York legde velen boeven daar het vuur te na aan de schenen; zij namen daarom in grooten getale de wijk naar Chi cago, waar zij veiliger meenden te zijn. De politiecommissaris van Chicago echter kon daarin niet berusten. Hij heeft al last genoeg van zijn eigen apachen, die in betrekkelijk korten tijd zestig moorden gepleegd hebben en van wie de politie in vijf maanden tijds dertig doodschoot, en gelastte derhalve even eens een razzia, die Zondagnacht heeft plaats gehad. Hierbij werden vijfentwintig personen gearresteerd en meer dan honderd buksen, die wegens hun groote spreiding en daaruit voortvloeiende doodelijke working een geliefd wapen der Amerikaansche misdadigers- wereld is en tallooze revolvers in beslag ge nomen. De schuilplaatsen der misdadigers brachten verder een wijdvertakt net van on- deraardsche gangen met geheime in- en uit- gangen aan het licht, die alcoholsmokkelaars en misdadigers tot toevlucht dienden. Uit deze onderaardsche holen werden ook rooftochten georganiseerd, waarbij op de eenzame land- straten, die door het uitgebreide moerasge-i bied in de omgeving leiden, de uit Canada komende alcoholzendingen werden aange houden. Thans komt ook uit Washington het be richt van voorgenomen razzia. Zondag zou de politie een campagne beginnen, die tien weken zou duren en de bedoeling heeft het ge bied van Colombia te zuiveren van smokke- laars en „speak-easies (drankhuizen), ten- einde van de stad te maken „een voorbeeld en aanmoediging voor de steden des lands." door ELIHU ROOT, voormalig Staatssecretaris van de Vereertigde Staten. In buitenlandsche aangelegenheden geldt in het bijzonder de waarheid, dat de geest, waarin bet werk wordt gedaan, alles is. Eeni- gen tiid geleden heeft minister Briand even wijs als welsprekend verklaard, dat er in Furopa inoreele ontwapening moet komen al- vorens er sprake kan zijn van physieke ont wapening us sedert dien heeft hij op de ver- stoorde verhoudingen in Europa deze wijze philisophie toegepast, tot zijn eigen onsterfe- lijken roem en tot groot voordeel van het gansche menschdom. De volkeren zulen altijd een verschillenden aard hebben. Zij verschillen in overgeerfde karaktereigenschappen, en voorliefde, en tra- ditie, en in hun wijze van denken en gevoe' len. Maar nimmer bestaat er zulk een groot verschil. cat het niet langs vreedzamen weg kan worden vereffend of althans verzacht in reF'sehapen geest. En nooit kan er een ver schil zijn van nog zoo beuzelachtigen aard, dat het geen oorzaak kan wezen om oorlog te maken, indien het wordt behandeld in ver- keerden geest. In de Vereenigde Staten staan wij in dit opzicht voor enkele moeilijkh?den. Wij zijn langen tijd lid geweest van de gemeenschap der naties, waarbij wij met onze zuster-na- ties de rechten en plichten van die gemeen schap regelden door middel van diplomatieke middelen, welke in den loop der eeuwen wa ren gegroeid ministeries van buitenland sche zaken en gezanten, en diplomatieke nota's en memoranda, en verdragen en be- middeling en verzoening enz. Aan het einde van den grooten oorlog, toen het grootste deel der naties van de wereld zich vereenigde in den Volkenbond, ontstonden nieuwe regelen voor de onderlinge verhoudingen en de op- lossing van geschillen in internationale aan gelegenheden en een groot deel van het werk, dat de ministers van buitenlandsche zaken en de gezanten gewoonlijk verrichtten, wordt nu gedaan door de machinerie van den Volken bond. Wij zijn buiten den Volkenbond geble- ven, wij volgen nog de oude wegen, volgens de oude methodes; en de uiterste vriend- schappelijke overwegingen zijn noodig om de leiding van internationale aangelegenheden in overeenstemming te brengen met de nieuwe methodes van onze zuster-naties aan den an- deren kant van den Atlantischen Oceaan en Zus: Moe, Pietje is ongehoorgaam. Hij is atweer de olJTaKt aan het voeren. (judaeo. SPANIF

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7