DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, J'ft. Honaero ger en aertfgste Jaargang W Hit het PaHement Dagelijksch overzicht. No. 8 >Vv~ n\-' Dif ntrnimer fiesfaaf uH 2 btatfen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. <Abonnementsprijs blj vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Bijk 2-50. Afzonderlijke en bewljsnmnmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIENr Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnlmte. Brleven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrnkkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam G 9. 0OADEKUAG DEN HAAG, 9 Januari 1929. Gelijk te verwachten was, opende heden de Voorzitter der Eerste Kamer de vergadering van dit college met een korte toespraak, waarin hij hulde bracht aan de Koningin- fMoeder naar aanleiding van Haren zeven- tiigs* i verjaardag. Het waren eenvoudige wocrden, waarin de grijsaard tot uiting fbracht wat in het hart van elk rechtgeaard ■Nederlander otngaat. Heel de Kamer stond daarbij op, als bewijs van instemming met 'die hulde aan de eerbiedwaardige hooge ■vrouw, die haar gansche leven al het r.oge- ?l:'ke heeft gedaan om aan lijdend en zorgend ij'federland het bestaan te verlichten. Neen, toch niet heel de KamerEr waren een paar leden, die, laten we zeggen, een bewijs van hun slechte opvoeding, of, wil men liever, van hun minwaardig karakter gaven door te blijven zitten. Dat was erger dan onwelle- vend en wie er getuige van is geweest, heeft zich geergerd aan deze betooging. Het wa ren de sociaal-democratische leden mevr. (Pothuis-Smit en de heer Moltmaker, die, ter- 'wijl hun partijgenooten de voegzaamheid in het oog hielden door van hun zetels op te staan, bleven zitten alsof hun de zaak heele- maal niet aanging. Laten wij hopen, dat hun leider, dr. Wibaut, die op dat oogenblik nog niet was verschenen, hun later heeft duide- lijk gemaakt, dat zij zichzelven niet minder dan hun partij kwaad in plaats van goed hebben gedaan en moge het hun gerechte sfraf zijn, dat hun eigen partij hen uit de Kamer bant. Voor hen allicht een paar an- d.ren die niet slechter tnaar beter opge- yoed zijn! De heer Wibaut was ook nog niet aanwe- zig, toen het eerste onderwerp, een wijziging van de internationale overeenkomst betref- fende de instelling van het Internationaal Land b o u v - Ins t i t u u t te Rome, aan de orde kwam, hoewel hij zich als spreker had doen inschrijven. Gebruik is, dat in zoo'n geval de inschrijving als niet gedaan wordt be- schouvd en de Kamer het stelt zonder de in uitzicht gestelde rede. Voor een goede orde van zaken is zulks onvermijdelijk. Maar de gemoedelijkheid van president Van Voorst kent geen grenzen en terwille van den afwe- zige werd de agenda door hem omgedraaid en werd nu in de eerste plaats aan de orde gesteld de wijziging van de regeling van de kantongerechtsprocedure, waarbij de kanton- rechter c bevoegdheid verkrijgt om een zaakwaarnemer niet toe te laten als behar- tiger van de belangen van een client en in de tweede plaats een gedaagde, die een zaak wint, vergoeding van kosten kan krijgen. Het debat werd geopend door den heer Pollema (C.-K.), die gelegenheid had een maiden- speech te houden en betoogde, dat door de nieuwe regeling de kleine zaken te duur zou- den worden, de kans op minnelijke schikking zou verminderen en dat het niet goed was gezien den kantonrechter de vrijheid te geven een zaakwaarnemer zonder opgaaf van re- den af te wijzen, waardoor hij feitelijk zich de beslissing toekent, door wien hij wenscht yoorgelicht te worden. Maar intusschen was de heer Wibaut op het slagveld verschenen en daar de minister van Buitenlandsche Zaken had doen weten, dat hij niet veel tijd had, werd nu maar weer begonnen met de zaak van het Internationaal Landbouwinstituut. Een ongewone manier van de dingen te behandelenEnfin de zaak is toch ten slotte in orde gekomen. Het be- zwaar van den heer Wibaut tegen het voor- stel kwam in hoofdzaak hipr op neder, dat hij vreesde, dat de Italiaansche regeering wellicht moeilijkheden in den weg zou leg- gen aan eventueele sociaal-democratische ver- tegenwoordigers bij dat Instituut, dat het hen daarom gewenschter toescheen, zoo het Instituut elders dan te Rome werd gevestigd. Minister Beelaerts van Blokland heeft den spreker zeer vriendelijk onder het oog ge- bracht, dat het Instituut reeds lang bestaat en de vraag, of het te Rome zal blijven niet in geding is. Bovendien heeft de Italiaansche regeering aan de buitenlandsche vertegen- woordigers nooit iets in den weg gelegd en er bestaat geen aanleiding te verwachten, dat M van gedragslijn zal veranderen. De heer Wibaut pruttelde nog wel wat tegen, doch toen net tot stemmen kwam, deed zich het yermakehjke geval voor, dat hij met zijn par- tijgenoot Polak voor het wetsontwerp stem- de, terwijl de acht andere partijgenooten te gen stemden. Zij waren dus „plus socialiste que leur chef-Het ontwerp is goedgekeurd met z3 tegen 8 stemmen. Daarna heeft de Kamer het ontwerp inza- ke de kantongerechtsprocedure weer ter hand genomen. De heer Mendels (S.D.A.P.) vond het in een breedvoerige rede een onvoldoende rege ling en wilde liever een behoorlijke wet op de zaakwaarnemerij. De heer Verkouteren (C. H.) aacht er evenzoo over, doch had boven dien er bezwaar tegen, dat het recht alweer duurder er door werd, terwijl zijn ideaal was volkomen kosteloos recht. Directeur: C. KRAK. De heer Van der Hoeven (C. H.) verklaar- voor het ontwerp te zullen stemmen, al had h'j ook liever een volledige wet op de zaakwaarnemerij gehad. Minister Donner heeft in een vlot uitgesproken speechje de be voegdheid van den kantonrechter om een zaakwaarnemer te weren verdedigd met een beroep op de belangen van de justicialbelen en ontkend, dat de nieuwe regeling de proce dure duurder zou maken. Daarop is het voorstel zonder stemming goedgekeurd en is de Kamer tot nadere bij- eenroeping, vermoedelijk eerst over eenige weken, uiteengegaan. HET FRANSCHE KABINET BIJEEN. De radicalen weer in hevige op- positie; zal Poincare aftreden? een motie van Varenne, het soc kamerlid. Het Fransche kabinet js dan weer bijeen gekomen en, zooals het in Frankrijk tegen woordig bijna gewoonte is, kwamen de par tijen weer eens in botsing met elkaar. De openingszitting heeft weer eens aanleiding gegeven tot een verscherping van den poli- tieken toestand door de houding der radica len, want deze kamerfractie had met alge meene stemmen besloten voor de prioriteit te stemmen van de op haar naam ingediende motie, waarmee het interpellatiedebat over de algemeene politiek der regeering zou moeten worden besloten. In deze motie wordt verklaard, dat de ra- dicale- fractie met het oog op de samenstel- ling der regeering niet voor de regeering kon stemmen. Bovendien werd besloten tegen de motie van vertrouwen te stemmen, die door den premier zal worden ingediend en wel on der fradiedwang. De motie der radicale frac tie luidde wooraelijk: „De Kamer besluit slechts een regeering te steunen, die opgrond van haar samenstell-ing en haar program in staat is-de eenheid der republiekeineh te verwezenlijken. Zij verwerpt iedere toevoe ging en gaat over tot de orde van den dag". Nu zal Poincare voor zijn motie van ver trouwen toch nog wel een meerderheid krij gen van rechts en van het Centrum. De vraag is echter, of hij met een dergelijke meerderheid genoegen zai nemen. Daarbi] komt nog, dat men den indruk heeft, dat de minister-president juist aan de ondersteuning van de radicaal-socialistische partij groote waarde hecht en het van de houding der ra- dicaal-socialisten zal laten afhangen of hij zal aftreden, dan wel nog zal aanblijven. Eenige bladen te Parijs melden echter, dat de vijandigheid van de radicalen uitsluitend gericht is tegen de samenstelling van het ka binet en dat Poincare het vertrouwen heeft van de geheele Kamer. Enkele bladen spre- ken formed het bericht tegen omtrent een wijziging der regeering. Het debat over de algemeene politiek der regeering is begonnen. Waarschijplijk zal dit tot Vrijdag duren. Na afloop daarvan zullen de moties van de Elzassische afgevaardigden over de politiek in Elzas-Lotharingen behan- deld worden. Verder heeft het socialistische kamerlid Alexandre Varenne, oud-gouverneur van In- do-China het plan opgevat, om een wetsvoor- stel in te dienen tot wijziging van het dezer dagen aangenomen artikel in de begrootlng van financien, waarbij bepaalde functies on vereenigbaar met het mandaat van parle- mentslid worden verklaard. Men weet, dat Steeg, de resident-generaal van Marokko, om deze reden is afgetreden. Varenne wil dat de tijdelijke regeerings- functies, welke op het oogenblik steeds voor den duur van zes maanden worden verstrekr, doch telkens stilzwijgend worden verlengd, definitief worden gemaakt. Hij herinnert er aan dat de regeeringen vaak belangrijke pos- ten, zooals die van gouverneur en ambassa deur, aan politici hebben opgedragen, in den regel zeer ten voordeele van den Staat. De protesten tegen deze handelwijze zijn pas be gonnen toen de keuze der regeering viel op mannen-van-links. De wet, die werd gewijzigd aldus Va renne machtigde, met enkele beperkingen, tot het uitzenden van leden van het parle- ment naar eenige belangrijke posten. De nieuwe wet, onder haastige en verwarrende voorwaarden aangenomen, verbiedt voor de toekomst deze wijze van handelen. „Wij stel len voor niet slechts terug te keeren tot de vroegere wetgeving, maar de bestaande be- perkingen nog te laten vervallen. De regee ring zal wanneer het haar behaagt van de bevoegdheden, waarover ze beschikt, ge bruik kunnen maken. Het parlement zal, door zijn interpellatierecht, steeds het middel heb ben om het' te verbieden. Wat wil men meer?", zoo staat er in de toelichting. Telef.nr. Adminisfrafie 3. Telefoonnr. Redaciie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 10 JAHTtIAKtl DUITSCHLAND. WIE IS JO LHERMANN? De gewezen schouwburgdirecteur Jo Lher mann, die vroeger te Berlijn zekere bekend- heid had, is na zijn ontslag op glibberige paden geraakt. Wegens bedrog is hij al eens tot een jaar en drie maanden gevangenisstra! veroordeeld en nu heeft hij zich weer te ver- antwoorden gehad voor het valsohelijk aan- nemen van den doctorstitel en oplichting van een radiotoestel. De rechtbank te Berlijn heeft hem van laatstgenoemde aanklacht vrijgesproken, maar hem voor den titel tot vier weken hech- tenis veroordeeld. Bij de behandeling van het proces kwam aan het licht dat de beklaagde heelemaal geen burgerlijken staat heeft. Hij zegt in Graz geboren te zijn, maar in de geboorte- registers daar is zijn r-aam niet te vinden, evenmin als in de Universiteitsregisters te Weenen, waar hij beweert gepromoveerd te zijn. Hoe de man dan werkelijk heet en waar hij vandaan komt, is de justitie te Berlijn, die er een omvangrijk onderzoek naar heeft in- gesteld, niet te weten kunnen komen. Tijdens het proces, raakte de verdediger van den beklaagde in een scherp conflict met den officier van justitie, tegen wien hij verklaarde een klacht bij de kamer van discipline te zul len indienen. De officier had namelijk het optreden van den verdediger gehekeld, omdat deze de pers onjuist over de zaak zou hebben ingelicht. EEN HUWELIJKSDRAMA. Een jonge vroaw en haar toekom- stige echtgencot gedood. Ditmaal is niet Parijs, doch Straatsburg het tooneel van een echtelijk drama geweest. Een jonge vrouw, Helene Faulet geheeten, woonde met haar achtjarig dochtertje Mo- nique alieen op een apnartement, daar zij in een scheidingsproces Was gewikkeld met haar echtgenoot, die te Rouba;x werkzaam is. Zij had eenigen tijd geleden kennis gemaakt met den ingenieur Boucher uit Bazel, met wien zij in het huwelijk zou treden zoodra zij ge heel vrij was. Een dezer avonden had er ten huize van mevr. Faulet een kleine feestelijkheid plaats, waarbij behalve de a.s. echtgenoot ook diens zuster en zwager aanwezig waren. Toen de maaltijd vrijwel was afgeloopen, werd een onverwachte bezoeker aangekondigd: de hr. Faulet, die uit Roubaix was gekomen om, naar hij zeide zijn dochtertje te ziern Toen hem verzocht werd een half uur te wachten, drong hij de eetkamer binnen en vroeg zijn vrouw het gemeenschappelijk leven weer met hem te hervatten. Deze weigerde, waarop Faulet eensklaps een revolver trok en drie schoten loste op zijn vrouw en een vierde op haar toekomstigen tweeden man. Mme. Fau let, in het hart getroffen, viel met het hoofd op de gedekte tafel neer, op slag gedood; d° heer Boucher stierf spoedig daarna. De moordenaar ging zich zelf bij de poli tie aanmelden. FRANKRIJK. EEN PIJNLIJK GEVAL. Eenigen tijd geleden reisde Robert Calais, een jonge handelsbediende en een voetballer van naam, in den nachttrein van Toulouse naar Parijs. Tusschen middernacht en een uur moest hij zich even verwijderen en hij be- gaf zich naar het speciaal daarvoor aange- wezen vertrekje. Toen hij1 dit weer wilde ver- laten, kon hij de deur niet meer openkrijgen Hij snakt naar vrijheid en (frissche) lucht, en trapte ten einde raad, aangemoedigd door zijn voetbal-kornuiten in het gangetje, de deur in. Hij had zijn vrijheid weer, maar de spoorwegmaatschappij eischte 175 francs schadevergoeding wegens de toegebrachte schade. De jongeman weigerde te betalen, waar op een proces volgde, dat een zeer blijmoedig verloop had, daar rechters, advocaten en be klaagde de zaak van den vroolijken kant op- vatten. Er was geen force majeure geweest ver- zekerde het O.M. met het spoorboekje in de hand, want de trein stopte elk uur en de ge- vangene had dus het eerstvolgende station kunnen afwachten, desnoods aan de noodtem kunnen trekken. Waarop zijn verdediger deed opmerken, dat hij dan juist vervolgd zou zijn Tenslotte besloot de rechter „de mensche- lijke dingen menschelijk te beoordeelen", en sprak Robert Calais vrij. EEN BOEK VAN VIER METER HOOGTE. Bij een groote boekdrukkersfirma te Pa rijs is een boek in bewerking, waarvan de pagina's vier meter hoog en twee meter breed zijn. Het boek telt drie honderd blad- zijden, draagt den titel van: Gulden Boek van de Fransche industrie en is niets anders dan een adres- en reclameboek op het gebied der ind istrie. Dit boek zal een rondreis gaan doen door Frankrijk en in alle steden wor den vertoond. De bladzijden, die automatisch elke minuut zullen worden omgeslagen, wor den door zoeklichten beschenen. AUTO-ONGTLUK. Vijf dooden. Naar de Matin uit Nimes meldt, hebben vijf jonge menschen, waarvan de oudste 19 jaar was, bij een auto-ongeluk tusschen St. Hypolite en Saive den dood gevonden. De auto viel van een helling en sloeg over den kop ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. Geen ochtendbulletins meer. Gisteren voor den tweeden keer na elkaar is geen ochtend-bulletin uitgegeven. Dit doe! veronderstellen, dat het aantal bulletins als regel tot een per avond wordt beperkt en het is een teeken van het groeiend vertrouwen bij de artsen dat de toestand van den koning thans minder vatbaar is voor instortingen dan totnogtoe het geval was. Een rustige nacht. Uit gezaghebbende bron wordt op het Buckinghampaleis medegedeeld, dat de koning een rustigen nacht heeft gehad. Een hoopvotte stemming ten paleize. Ofschoon er sedert Zondag in de bulletins geen verbetering in den toestand van den koning is vermeld, zoo verneemt Reuter toch, dat men den toestand met voldoening be- schouwt. Er is geen verandering in de stem ming ten paleize, waar sedert de laatste paar dagen een optimistische toon heerscht. Het dagelijksche bulletin: een rusti ge dag; de krachten nemen ietwat toe. Het bulletin van gisteravond meldt dat de koning een rustigen dag heeft gehad. De plaatselijke toestand gaat gestadig vooruit. De krachten nemen ietwat toe. Het volgende bulletin zal morgenavond verschijnen. De hertog van Gloucester voor- loopig niet naar Japan. Reuter verneemt, dat de hertog van Glou cester zich niet naar Japan zal begeven om den keizer de versierselen der orde van den Kousenband te overhandigen, voordat de koning volkomen zal zijn hersteld. DE NOOD DER MIJNWERKERS. Overbrenging naar andere beroepen Sir John Cadman, lid van den „Industrial Transference Board" heeft medegedeeld dat er door middel der arbeidsbeurzen elke week bijna 700 mannen, jongens en meisjes uit de mijngebi.eden naarb eroepen in andere plaat- sen worden overgebracht. In de mijngebieden bestaat thans een keten van centra voor werk- looze jeugdige arbeiders, gemakkelijk te berei ken voor elken jongen zonder werk van tus schen 14 en 18 jaar. In het afgeloopen jaar zijn er uit deze centra bijna 2000 jongens met succes overgeplaatst. De centra zijn steeds vol en zeer in trek. DRIEDUIZEND BETOOGERS OMSINGELD. Zonder voedsel. In Lahore zijn 3000 werklooze oudsoldaf ten met hun vrouwen en kinderen omsingeld Zij hadden Dinsdag een betooging willen houden voor den gouverneur, om dezen om werk te vragen. Daarbij kwam het tot een botsing met de politie, die de demonstreeren de groep daarna omsingelde. De menschen moeten zonder voedsel zijn. DE BLOEDDOOP. Een barbaarsch gebruik in Kenya. In eenige streken van Masai (in Kenya, Britsch Oost-Afrika) zijn de gewone van tijd tot tijd terugkeerende wanordelijkheden uit- gebroken tengevolge van het feit, dat eenige jongemannen den leeftijd hebben bereikt, dat zij krijgsman worden en hun bekwaamheic en dapperheid willen bewijzep volgens de oude gwoonte van den „doop in menschen- bloed". Door deze bloeddorstige methode zijn verscheiden leden van stammen gedood; er is politie naar deze streken gezonden. Men ge- looft niet dat de toestand zich ernstig zal ont- wikkelen. DE MIST. Een dikke zwarte mist heeft Londen gis teren weer eens in duisternis gehuld. Voor al de voorsteden hebben er veel last van on- dervonden. De treinen hadden bijna alien vertraging. Te Croydon zijn de luchtdiensten uitge- steld. Alieen een Engelsch vliegtuig uit Parijs is op het vliegveld gedaald. Er hebben verscheidene auto-ongelukken plaats gehad Te Southampton is het vertrek van de transatlantische stoomers naar de V. S. uit- gesteld, o.a. van de „Majestic". Het eerste der vijf schepen die den dienst onderhouden tusschen Engeland en het vasteland is gister met een vertraging van 10 uur te Southamp ton aangekomen. Sinds den eersten Januari heeft men te Louden de zon niet gezien. DE WILD SCHIP DOOR DEN MIST GESTRAND, Door den boven het Kanaal hangenden mist kon het Italiaansche stoomschip „Tal- cora" de vuren van Kaap „Gris Nez" niet zien, waardoor het op de kust geloopen is na- bij het strandje van Ambleteuse, op onge- veer 3 mijl van Kaap „Gris Nez". De beman- ning bestaande uit 28 koppen is in veiligheid Het schip zelf is dermate beschadigd, dat men gelooft het niet meer te kunnen redden. De lading, bestaande uit erts, kan evenwei nog uit het schip gehaald worden. DE ENGELSCHE STEENKOOL- NIJVERHEID EN DE HERSTELLEVERINGEN. De Daily Telegraph schrijft in een hoofd- artikel den eisch van haar economischen mede- werker, dat bij de aanstaande beraadslagin- gen van de commissie der financieele deskun- digen een herziening van het stelsel der leve ring van kolen voor rekening van het herstel ter hand wordt genomen. De Engelsche steenkolennijverheid wenscht slechts dat oneerlijke concurrentie niet meer plaats kan vinden en op zijn minst wenscht men terug te keeren tot het stelsel hetwelk het Verdrag van Versailles beoogde. NIEUWE LOCOMOTIEVEN BIJ DE SOUTHERN RAILWAY. De Southern Railway heeft voor dit jaar een bedrag van 1 3/4 millioen pond uitge- trokken voor aanschaffing van 25 nieuwe locomotieven van de Nelson-klasse en voor 5 locomotieven van een nieuw type, die spe ciaal gebouwd zullen worden oro de sterke hellingen tusschen Londen en Hastings vlug- ger te kunnen afleggen. Een deel van het be drag is voorts bestemd voor verbetering der havenwerken te Southampton. W. M. H. PELS ZOON E L S Koorstraat 49/51. Tel. 207. WIJNHANDEL. EEN GROOT ONGELUK IN BRITSCH-INDIe. Negentien werklieden verdronken. Uit Karachi wordt gemeld dat een schuit, waarin vierentwintig arbeiders vervoerd werden die werkzaam waren aan den stuw bij Sukkur, omgeslagen is. Negentien hunner verdronken, onder wie drie broers. Toen hun moeder hoorde dat zij het leven verloren hadden, bezweek zij van schriL WOELIGE COMMUNISTEN. Dinsdagavond is te Glasgow door com- munisten een groote vergadering van de ar- beiderspartij in de war gestuurd, waarin Henderson, Wheatley en Kirkwood spraken. De commiinisten hielden een luidruchtige betooging en beletten den sprekers het woord te voeren. Zestien van hen, mannen en vrouwen, wer den ten slotte opgebracht. SPOORWEGONGELUK. Twee dooden, vele geworiden. Bij een botsing tusschen een personentrein en een goederentrein te Ashchurch bij Chel tenham (Gloucestershire) aan de London- Midland-Scottish Railway werden de machi nist en een passagier gedood, vier passa- giers zwaar en elf licht gewond. Twee wa gons werden omvergeworpen. Toestand van enketen ernstig. De lijken van twee reizigers zijn van on der de overblijfselen van den bij Ashchurch verongelukten trein te voorschijn gehaald. Elf gewonden zijn naar het gasthuis van Tewks- bury overgebracht. De toestand van enkelen is wanhopig. SPANJE. VREEMDELINGENVERKEER. Mede in verband met de groote tentoonstel* ling die er dit jaar te Barcelona zal vorden gehouden heeft de regeering een organisme in het leven geroepen, dat zich zal bezig-i houden met de bevordering van het vreem- delingenverkeer in Spanje. Zij heeft 25 mil lioen beschikbaar gesteld voor de eerste uit-: gaven van de nieuwe instelling aan welker hoofd graaf Guell is geplaatst. Het eerst zal het toeristenverkeer in Arragon Catalonie en op de Balearen worden georganiseerd. Ge- neraal Primo de Rivera verwacht, dat de ten- toonstelling te Barcelona een groot aantal vreemdelingen naar Catalonie zal lokken, die vandaar zich over andere deelen van Span}® zullen willen versDreiden. ALRMAARSCHE GOURANT Laat over de Boterstraat. Tel. 34 en 35. SCHAATSEN en MONTUUR beroemde G. S. Ruiter Akkrum. Alieen kwallteitsartlkelen en goedkoop I

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1