Kee'Pjr FORMAMINT §jiircsal roomsche scnool betreft, met wefgeren om principieele redenen. Het zou een griei voor de r. k. worden, als het verzoek werd afge- wezen. De heer V a h 1 meende, dat de heer Opdam met dat laatste gezegde te ver ging. Als de •ubsidie wordt geweigerd, mag dit nog geen grief worden voor de r. k. Spr wilde ten minste wel zeggen, dat hij geen bewonderaar is van bewaarscholen, van welke richting ook. Voor een stad achtte spr. ze evenmin noodig en dat hij in deze meening niet alleen etaat, bewees Utrecht, waar men alle subsi dies voor bewaarscholen heeft ingetrokken. Spr. zou tegen het verzoek stemmen. De heer Koomen vond het niet goed van de bewaarschool te spreken als van een plaats, waar de kinderen slechts worden op- geborgen. Hij stelde vast dat zij voor vele moeders een uitkomst is. De heer Van d e Vail trok de juistheid der cijfers van den heer Opdam in twijfei Deze vergat, dat er veel ge'd gegeven moet worden voor inrichtingen, die ook voor de r.k. openstaan. Willen zij daar geen gebruik van maken, dan moeten zij dat z-lf weten. De cijfers, zooals zij door den wethouder gege ven zijn, zijn oncontroleerbaar. Voor zoover er uitgaven gedaan moeten worden voor het lager onderwijs op grond van de wet, heeft in dezen Raad zich nog nooit iemand daar te gen verzet en zal dat waarschijnlijk ook nooit doen. Maar men mag geen bevoorrediting toelaten. De heer Opdam noerade Uitgeest en (Hengelo als twee gemeenten die een subsidie als hier g°vraagd hebben toegestaan en als zij in Heiloo wordt geweigerd, zou dit voor de r. k. werkelijk een grief zijn. Spr. had een rechtvaardig standpunt verwacht. De weige- ring van de subsidie voor het r. k. lyceum te lAlkmaar is ook reeds onrechtvaardig ge- (weest. De heer V r ij b u r g was het met de hee- ren Maas Geesteranus en Van de Vail eens 'Persoonlijk was spr. voor uitsluitend open- baar onderwijs. Was vo'gens de wet op de zoogenaamdo gelijkstelling een bijdrage voor bijz. lager onderwijs niet verplicht, dan zou 6pr. daar nooit zijn stem nn geven. De heer D e J a g e r wilde, na alles wat al gezegd was, geen lange motiveering van zijn stem meer geven en zou zich ertoe bepa'en pet te zeggen dat hij het met wethouder »Maas Geesteranus eens was en zich zou uit- spreken v66r het voorstel van de meerderheid van B. en W. Het voorstel om de gevraagde subsidie niei te verleenen werd hierop aangenomen met 6 tegen 5 stemmen V6or de heeren: Van 't Veer, Vahl, De Jager, van de Vail, Maas jGeesteranus en Vriiburg; tegen de heeren iLigthart, Schuyt, Koomen, Opdam en Sen ders. Credietaanvrage voor vergroo- ting van de r. k. meisjesschool. Aangevraagd waren den of twee lokalen. De inspecteur ried aan reeds thans twee te bouwen, omdat over een paar maanden ook het tweede lokaal noodig zal zijn. Het zou voordeeliger wezen reeds nu dien heelen bouw in orde te brengen, terwijl bovendien de stagnatie in het onderwijs er geringer door zou zijn. B. en W. gingen met dit advies accoord en stelden voor aan de aanvrage om twee loka- Jen te voldoen. De kosten zullen bedragen 21.800, eerste inrichting inbegrepen. In verband hiermede ste'den B. en W. voor een geldleening aan te gaan. De heer van de Va l 1 zou voorstemmen Spr. wilde echter nog opmerken, dat hij een filgemeene bespreking had verwacht over den toestand, waarin we zullen komen door de Invoering van het 7e leerjaar. De openbare school zal vijf onderwijzers jnoeten hebben. De klassen zitten meer dan vol. Straks komt er een nieuwe k1as bij. Er is te weinig ruimte. Spr. meende, dat de u. 1. school vrij gemakkelijk zou kunnen worden ©ndergebracht in het groote schoolhuis, fwaardoor tegemoet zou worden gekomen in (de gemeentefinancien. Om stagnatie in het openbare onderwijs te voorkomen, vroeg spr. ,dan B. en W. om zoo spoedig mogdijk met plannen te komen. Devoorzitter deelde mede, dat het o 1. onderwijs in het college van B. en W. jreeds is besproken. Er kon nog niet veel van jgezegd worden, want de wet die tot aanstel- j§ng van de 5e leerkracht zal leiden, is pas Svan 28 Dec. '28. Tot zoo lang zou die 5e leerkracht een boventallige zijn geweest. B. en W. wilden het plan voor het under mrijsaan het oordeel van den inspecteur on- jderwerpen. Het ideevan de Vail zou wor sen onder't oog gezien. De heele kwestie heeft de voile aandacht van B. en W., thans wordt gewacht op het advies van den in specteur. Tegen de vol gen de vergadering hoopte spr. meer te weten. Hij kon wel zeg gen, dat met 1 April het onderwijs geen of zoo goed als geen stagnatie zal ondervinden. De credietaanvrage werd z.h.s. toegestaan. Toepassing van artikel 13 der wet op het I. o. 1920. De heer E. B. J. Vahl had op grond van bovenstaand wetsartikel vergoeding ge- vraagd voor het vervoer van zijn twee kinde ren, die thans de o. 1. school te Heiloo bezoe- ken, naar de nieuw te operien chr. school aan de Palingstraat te A'kmaar. De afstand van de woning van adressant naar die school is meer dan 4 K.M. Desniettegenstaande stel den B. en W. afwijzing van het verzoek voor, omdat h. i. een koninklijk besluit ten aanzien van de opvatting van het woord „school" tier van toepassing is. De kinderen gaan op de openbare school te Heiloo, hoewel een in richting als de nu door adressant ge- wenschte reeds te Alkmaar bestond bij den aanvang van den schoo'plichtigen leeftijd der kinderen, al bestond toen nog niet het schoolgebouw aan de Palingstraat Het woord school dient opgevat als instelling en eoo beschouwd, is het gebouw aan de Paling straat geen nieuwe school. Op grond daar van kan, meenen B. en W., in hun prae- ftdvies, adressant geen recht doen gelden op vergoeding voor't vervoer van zijne kinderen naar die school. (In Den Helder had zich een derge- lijke kwestie voorgedaan en toen was het woord „school" op de thans door B. en W. hier aangegeven wijze uitgelegd, welk be sluit later door de koningin was goedge keurd). B. en W. stelden dus voor het verzoek af te IWiizen. I. Werd z.h.s. goedgekeurd. (De heer Vahl had reeds van te voren gezega buiten stem ming te zullen blijven,. De jaarwedden van bur genu es ter, secretaris en ontvanger. De voorzitter deed mededeeling van een van Ged. Staten ontvangen schrijven in- zake de jaarwedden van bovengenoemde func- tionnarissen, die naar hunne meening een verhooging behooren te ondergaan. De ver- schillenide gemeenten zijn door Ged. Staten naar het inwonertal in klassen verdeeld en Heiloo valt dan in de vierde (3000 tot 4500 zielen), waarvan de sa arissen in bovenge noemde volgorde dienen te bedragen f 3600, 3300 en f 1950. De gemeenten hebben het recht plaatsing te vragen in een hoogere k'asse, onder opgave van de redenen die tot dat verzoek leidden, voor 1 Fehr. a.s. De meerderheid van B en W. stelde voor Hei'co te doen rangschikken in de 5e klasse, omdat hoc^stwaarschijnlijk nog in dit jaar de 4500e inwontr zal komen eh eventueele verhooging van sa'aris op grond daarvan dan pas kan ingaan op 1 Jan. 1931. De sa- larissen in de vi'fde klasse bedragen 4200, 3800 en 2400. De voorzitter lichtte dit voorstel uit- voeri.g toe en verdedigde het nader, o.a. aan- voerende, dat verschillende gemeenten van het recht om in een hoogere klasse te komen gebruik maken. De heer Opdam kon zich niet met het voorstel vereenigen. Indien verhooging noo dig was, zou de schaal door Ged. St. gege ven, soepe'er moeten zijn met minder groote sprongen in de salarissen. Indien Ged. St daartoe alsnog zouden kunnen besluiten, zou spr. misschien met het voorstel kunnen mee- gaan. Thans zullen er veel gemeenten zijn, waar de ambtenaren nooit de gestelde maxi ma zullen bereiken. De heer V a n d e V a 1 1 ging met de meerderheid van B. en W. mee, omdat de vrij groote zekerheid bestaat dat half 1929 d? 4500 ingezetenen zullen zijn bereikt. Spr. stelde in het licht, dat het de bedoe ling is van Ged. St., dat de salarissen zoo- danig worden verhoogd, dat de betreffende ambtenaren daarin vergoeding zullen vinden voor het zelf betalen van de pensioenpremie Voor deze opvatting zou spr. hun een saluu! willen brengen en zij moet naar spr.'s mee ning ook geldend worden gemaakt voor cie andere ambtenaren. Spr. stelde in verband hiermee de volgende motie voor: „De Raad der gemeente Heiloo; gehoord de besprekingen inzake het schrijven van Ged. Staten betreffende de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger; van oordeel dat in verband met de strekking van deze missive het gewenscht is de salarissen van het gemeentepersoneel te herzien; noodigt B. en W. uit in de volgende vergade ring met voorstellen te dien opzichte te ko men, en gaat over tot de crde van den dag'' Spr. meende dat hierbij gelegenheid zal komen de oneffenheden, die zoo langzamer hand in de salarieering der beambten is ont staan, glad te strijken. De heer Vahl wees op de woorden van den heer Maas Geesteranus, dat de gemeen te zich geen onverplichte uitgaven zou mogen veroorloven. Ten aanzien van de onderhavige salarissen is deze voor uitgaven, waarmee spr. nog een jaar zou willen wachten met het oog op den grooten sprong, die er mee ge maakt wordt. De heer Koomen was het daarmee eens. De heer S e n g e r s had liever een tus- schenvoorstel van B. en W. gezien. Als dit niet mogelijk is, zal hij tegen moeten stem- men. De heer Van't Veer wees er op, dat Heiloo nog niet de 4500 zielen heeft bereikt en was er daarom tegen reeds nu de voorge- stelde verhooging in te voeren. De heer Opdam wilde liever een andere schaal zien voorgesteld. De Voorzitter antwoordde dat Ged St. de zaak wel ernstig zullen hebben overwo- gen. Hun doel is de salarissen in de heele provincie zooveel mogelijk gelijk te maken. Als Heiloo zou komen met een verzoek om een andere schaal, zal daar waarschijnlijk niet op worden ingegaan. De heer MaasGeesteranus had wel een aanval verwacht. Hij beschouwde het plaatsen der gemeente Heiloo reeds nu in een hoogere klasse als een verpliehte uit gave, omdat reeds thans bijna de 4500 is be reikt. Spr. herinnerde aan de loftuintingen, den heer Bruul gebracht bij zijn zilveren jubile als gemeenteambtenaar. Spr. geloofde ook wel dat die de juiste man op de juiste plaars is en een salaris van 3000 achtte hij voor dezen als hoofd der secretarie niet te veel. Spr. had verwacht dat het voorstel zonder veel besprekingen zou zijn goedgekeurd en hoopte dat de aanneming alsnog zou gebeu ren. De heer Koomen wees er op, dat de verplfchting pas het volgende jaar ontstaat Als nu reeds de verplichting wordt aan vaard, geven we 2000 meer uit dan noodig is, wat spr. niet zou kunnen goedkeuren, als juist is wat de heer Maas Geesteranus aan vankelijk heeft gezegd, n.l. dat de raad geen onverplichte uitgaven mag voteeren. De heer V a n d e V a 1 1 wilde wel zuinig zijn, maar niet op de arbeidsvoorwaardeu voor de ambtenaren der gemeente en hij vroeg alsnog goedkeuring van het voorstel in het belang van het heele gemeentepersoneel. Men moet niet met woorden alleen komen, maar ook met daden. De heer Opdam wees er op, dat het sa laris van den ontvanger met 40 pet. stijgt en dat van den gemeentesecretaris slechts' met 12. De heer Van't Veer nam als vrijz.-dem. de vrijheid tegen te stemmen, omdat het zJ hier geldt de onverplichte uitgaaf van f 2000 De Voorzitter gaf toe dat de ontvan ger heel wat vooruit zal gaan in salaris, maar er is ook veel werk aan diens functie verbonden, al wordt ook de belasting geinfl door het rijk. Er blijft nog verbazend veel administratief werk over, waarmee Ged. Sta ten zeer wel op de hoogte zijn, reden waarom zij dan ook een salaris voorstellen, waarvoor het werk naar behooren kan worden verricht De financieele Verantwoordelijkheid van dert ontvanger is zeer groot. Het voorgestelde salaris achtte spr. dan ook volstrekt niet te hoog, evenmin als dat voor den gemeente secretaris. De heer V r ij b u r g herinnerde er aan, dat de ontvanger eenige jaren geieden is ontlast van verschillende werkzaamheden en tevens op last van Ged. Staten diens salaris is verhoogd tot 1600, wat toen heette „op peil brengen". Spr. geloofde niet dat de Ie- vensvoorwaarden of de werkzaamheden zoo danig zijn toegenomen, dat voor het werk van den ontvanger thans 800 meer moet worden betaald. Het voorstel, om Ged. Staten te adviseeren de gemeente Heiloo in de vijf de klasse ts plaatsen, werd hierop verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Er voor stemden de heeren De Jager, Maas Geesteranus en Van de Vail. De Voorzitter zei, dat Ged. Staten met de meeningen van den Raad zullen wor sen in kennis gesteld. De motie, door den heer van de Vail ge steld, zal worden besproken in B. en W., die naar aanleiding daarvan in de volgende zitting zullen komen met een voorstel tot herziening der salarissen van het gemeente personeel. Vragen van den heer Schuyt De heer Schuyt vroeg of B. en W. on de hoogte waren van plannen der Spoorwe gen om de bewaking van den overweg bij post 47 (nabij Kapel) op te heffen en of zij bereid waren een adres te verzenden met ver zoek geen gevolg te geven aan dat voorne- men, gezien het groote gevaar van het on bewaakt laten van dien overweg. In de tweede plaats vroeg spr. de raads vergaderingen voortaan vlugger op elkaar te doen volgen, opdat belangrijke zaken spoedi ger kunnen worden besproken. De voorzitter antwoordde, dat offi- cieel nog niets van de voorgenomen ophef- fing der bewaking is gehoord. B. en W. zijn wel genegen stappen te doen om die te voor komen. In principe is spr. echter niet zoo sterk tegen de opheffing dier bewaking. Er zijn in de gemeente nu reeds twee onbe- waakte overwegen en de daarvan ge- vreesde ernstige gevolgen zijn uitgebleven. Het was spr. een paar jaren geieden over- komen, dat er zelfs gevaar ontstond door de bewaking. Als de menschen zelf leeren goed uit te kijken, zal het gevaar wel zijn te voor komen. Wat de tweede vraag betreft, merkte spr. op, dat al eens is besloten elke maand te ver- gaderen. Er komen echter wel eens dingen voor, die oorzaak zijn van uitstel. In 't alge- meen doen B. en W. hun best de raadsverga- deringen zoo regelmatig mogelijk te doen houden, en zij houden zich zoo goed moge lijk aan het besluit om elke maand te verga- deren. Den heer Schuyt deed het genoegen, dat B en W aan de Spoorwegen zullen vragen de bewaking van den overweg te bestendi- gen. Persoonlijk achtte spr. den overweg zeer gevaarlijk, zulks in tegensteling met den voorzitter. Succes van een verzoek verwachtte spr. alleen dan, als de opheffing nog geen feit is geworden. De voorzitter merkte op, dat de Spoorwegen geleidelijk alle bewaking bij de overwegen willen opheffen, in het bui- tenland kent men ook geen bewaking bij de overwegen. Spr. geloofde dan ook niet aan succes van een adres om bestendiging der bewaking. De heer Sengers wees op een boschje, dat z. i. het uitzicht op de spoorlijn belem men. Hiema sluiting der vergadering. met Het aantai ingezetenen per 1 Jan. 1929 van deze gemeente was 1969, tegen 1 Jan 1928 1901. AiZOo een vermeerdering van 68 personen. Ingekomen waren 159, vertrokken 116, geboren 39 en overleden 14 personen. De gemeentelijke reinigingsdienst is nog niet in werking getreden. De ingevallen vorst is hier niet vreemd aan, daar het in de bedoeling ligt, het vuil per schuit op te halen. Vanwege dc afd. Langendijk van den Algem. Ned. Geheelonth. Bond werd in een der lokalen van de openbare lagere school al- hier een bijeenkomst met lichtbeelden gehou- den. De vier hoogsie klassen hadden hiervoor gratis toegang, waaraan door velen gevolg werd gegeven. Verschillende kinder ver tell in- gen werden vertoond en toegelicht door den heer Hof'land van Beverwijk. Voor de kinde ren was het een leuke avond. Het onderwijzend personeel was o.rn ook aanwezig. BERGEN. Onder voorzitterschap van den heer Schnei ders had gisteravond in „St. Jan" de alg ledenvergadering plaats van de R.K. kies- vereeniging „Dr. Schaepman" alhier. De voorzitter opende met den chr. groet, wenschte den leden een zalig nieuwjaar toe en sprak de hoop uit dat 1929 ook in poli- tiek opzicht een gunstig jaar mag zijn. Mededeeling werd gedaan van de navol- gende ingekomen stukken. 1. Een circulaire van den R.K. Rijkskies- kring Haarlem—-Den Helder, houdende eeni ge beschouwingen in zake de uitvoering van het nieuwe kiesreglement. Hieruit bleek dat een zeker aantai kamerleden specia'le hoeda- nigheden moeten bezitten om voor de z.g kwaliteitszetels in aanmerking te kunnen ko men. Voor dezen kieskring zijn 2 kwaliteits zetels aangewezen, n.l. <fen voor handel, nijverheid en verkeer en edn betreffende dt posme aer vrouwen in het maatschappelijk en staatskundig leven. 2. Een circulaire van den R.K Werkge- versbond, houdenijde aanbeveling van- Dr. Kortenhorst voor den kwa'liteitszetel handel, nijverheid en verkeer. 3. Een courantenuittreksel, gezonden vanwege den R.K. Werkgeversbond, houden de aanbeveling voor eerstgenoeir.den kwali- teitszetel van den oud-minister, Ir. Bon- gaerts. 4. Een circulaire van de R.K. Artsenver. houdende aanbeveling van een tweetal dokto- ren. Deze ingekomen stukken lokten geen be sprekingen uit. Bij punt 4 ,,mededeelingen" vernamen wij van den voorzitter dat het bestuur met veel moeilijkheden te kampen heeft gehad Dit be- gon al bij de overname van de portefeuille van het vorige bestuur. Bezittingen bleek onze kiesvereeniging niet te hebben. Integen- deel er moest een tekort van ruim f 15 wor den aangezuiverd. Het bestuur heeft gemeend zich op het standpunt te moeten steHen dat alle R K. kiezers lid ziin van de R.K. kiesvereeniging Aan alle R.K kiezers werd een circulaire gezonden: „Dank zij vooral de ijverige be- moei'fnoren van den penningmeester, den heer de Koning, bedraagt het aantai leden thans biina 790, terwiil er dageluks nog nieuwe le den biikomen. De contributie wordt aan de leden overgelaten, met een minimum van 25 cents. Spr. riep a'ller medewerk'ng in om daartoe te komen dat alle katho'ieken lid zijn •van de R K. k'esvereen-ging. Hierna voigde ret jaarverslag van den secretaris, waarin o.a. voorkwam een woord van dank aan de vroegere bestuurdeden, de heeren Baltus en Apeldoom, voor het vele dat zij gedurende langen tijd voor de ver- eeniging hebben gedaan. Aan het jaarverslag van den penningmees ter ontleenen wij dat aan contributie tot op heden ontvangen werd 172, en dat, na ver- schi'lende betalingen thans in kas is 64 42 Hierna deelde de voorzitter mede dat als candidaten door het bestuur voorgesteld worden voor den kwa'iteitszetel handel, nij verheid en verkeer den heer Dr. Kortenhorst, voor de kwaliteitszetel vrouwen-be!angen, mej. Anny Meijers en voor den vrijen zetel Chr. v. d- Bilt. De bedoe'ing van't best is de heer v. d. Bilt bovenaan op de lijst geplaatst te krijgen. Nog deelde de voorzitter mede een bezoek te hebben gehad van den heer Chr Hartman uit's Hertogenbosch, die gaame voor den kwaliteitszetel handel, nijv. en ver keer in aanmerkint zou komen. Op de vraag van den voorzitter of de leden nog andere heeren wenschten voor te stellen, kwam een voorste1 van de heeren Weijers en Siegmund ten gunste van Ir. Bongaerts Dit voorstel werd besproken, doch niet voldoende ondersteund. Een voorstel van den heer Vink ten gunste van den heer Loerakker, werd door den voor- steller ingetrokken na mededeeling van den voorzitter dat de heer Loerakker, naar hij meende, reeds elders voor een kwaliteitszetel in aanmerking za' komen. Ten slotte werd goedgevonden zich aan de door het bestuur voorgedragen candidaten te houden A's leden der controle-commissie voor het nazien der rekening van den penningmeester over 1929 werden op voorstel van het bestuur gekozen de heeren J. A. Haakman en Jn. Vrasdonk. Hierna kwam ter sprake de oprichting eener propagandaclub, welke er reeds vroeger ook al is geweest. De heer Martin verk'aarde van meening te zijn dat eerst de oude propa gandaclub, .velke nog wat geld in kas heeft, aiende te worden ontbonden. De heer Often merkte op dat ontbinding der oude propagandaclub noodzakelijk is ge worden door het nieuwe reglemer.t vanwege Z D H. den Bisschop. De heer J. van Duin, penningmeester der oude club, verklaarde nog /II in kas te hebben. Na eenige besprekingen werd op voorstel van den heer Weuers goedgevonden dat het bestuur eerst eens vergadert met de leden der vro°gere pronagandrc"ub, waarna een nieu we kan worden uevormd, waarvan de leden voVens de jiuste opmerking van den beer Miltenburg beter ondf-r de jongere men- sc^pu kunnen worden gezocht. Bij de rondvraag vroeg de heer Obdam eenige inlirhtinuen in zake de geb.ouden inza- me1ing voor bet Dr. Schaepmansfonds De voorzitter meerde dat dit geen punt van bespreking in de kiesvereeniging kan uifmaken, aangezier. wel het initiatief doch niet de inzameling ?elve van de kiesver. is uifuegaan. De heer Hof Idaaude er over dat de door bet bestuur rond"fczonden circidaires onlees- baar waren, wasr0n de voorzitter antwoord de, dot, om drukkosten uit te snaren, deze eircidaires zelf uemaakt zi'n, betgeen, naar hii boonk e's verontsrbubi criug man- ue'den Na dankzeuginw voor de opkomsf en dp aanuename wiize van besprek'ng, sloot de voorzitter on de g kruiVeii'ko wlfze doze ver gadering. welke door ruim 40 leden werd biigewoond. SCHOORL. Dinsdagavond sprak Mr. Marchant, lid van de Tweede Kamer, voor de kiezers van Schoorl, daartoe uitgenoodigd door de af deeling Schoorl van den Vrijzinnig Democra- tisehen Bond. De zaal van den heer Jac. Schuijt was flink bezet. De wensch, om dit vooraanstaand Kamerlid eens te hooren, had zeker deze groote belangstelling opgewekt. Nadat de heer Schermer, voorzitter van de afdeeling, een inleidend woord had gespro- ken, waarin vooral de waardeering uit- kwam voor de talrijke aanwezige dames, be- gon de spreker zijn boeiende rede. Voor de pauze was deze in hoofdzaak gewijd aan ver schillende actueele onderwerpen, welke den laatsten tijd in de Kamer aan de orde zijn ge weest. Vooral werd de aandacht gevestigd op de diverse groepeeringen in de Kamers, en hOe de kerkelijke partijen, uit vrees voor 't verliezen van stemmen door toedoen van de partijen van Ds Kersten en Ds. Lingbeek, een ander aanzien begonnen te krijgen Na de pauze was't vraagstuk: Nationale ontwapening aan de orde, in verband met bet pact van den Volkerenbond. Glashelder, op zijn eigen duidelijke ma- nier, zette de spreker uiteen hoe't in de te- genwoordige omstandigheden, en door de Wacht niet langert Juist de rheumatiek moet direct bij de eerste verschijnselen bestre- den worden; anders wordt zij zoo lang U leeft. Uw kwelgeestl Het beete is direct inwrifven met GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Tolitie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedepo- ne d op: 7, 8 en 9 Januari 1929: Zwarte muts; belastingmerk in etui; kinderporte- nionnaie met inh.reflector van een rijwiel; blauwe jongensmuts. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 7, 8 en 9 Janu ari 1929: Eeri hond, J. Raven, Ramen 8; por- te monnaie met inh.; J. Kwant Drebbelstraat 24; double dasspeld, J. Marbus, Nieuw- poortslaan 42; handbeschermer, Westrik, Lin.merhoek 12; pakje inh., F. Al, Verdron- kenoord 72; rijwielbelastingmerk in 6tui, H. Brugman, Akerlaan 6; paar handschoenen, N. van Heugten, Nieuwlandersingel 19; por- tr-^onnuie met inh. K. Kirpensteyn Noorder- kade I"; knipmes. C. Kuipers, G estersingel 58; electrische rijwiellamp, L. Vis, Limmer. hoek 22; lorernet in etui, W. v. Vuure, Hof- dijksfraat 1portemonnaie met inh., H. Kioo^+er, Korenlaan 3. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, word' men verzocht hier- vau kennis te geven aan het Bureau van Po litic. verhouding waarin Nederland is komen te staan tegenover den Volkerenbond, voor ons land ondoenlijk is om zich naar behooren te bewapenen. Ook de giftgassen kregen een beurt, en't was te voorzien, voo'aanstaande militairtn waren't er over eens, dat de eerst komende oorlog, (welke niet zal uit blijven) in zijn verschrikkingen al de vorige verre zal overtreffen. Politieke overeenkomsten, om bewapening der landen in te krimpen, hebben absoluut geen zin, aangezien bij 't uitbreken van een oorlog niemand, welk land dan ook, 't in zijn hoofd zal krijgen, om verzwakt voor den dag te komen. Spreker wordt thans, en steeds weer, door den minister van defensie verweten dat hij anders praat dan vroeger, en dat zijn partij in deze 't program gewijzigd heeft Doch den heei Marchant legde met klem den na- druk op de gewijzigde foestanden. daar Ne derland niet meer neutraal is. Bij veranderde toestanden is't geboden zich daarbij aan te Rassen. Een program mag niet versteenen let klem drong spreker aan om met de ver- kiezingen indachtig te zijn aan wat de Vrij zinnig Democraten willen, en 't leidt wel geen tw ijfel of de aanwezigen hebhen van de ze beginselen een goeden indrnk gekregen. Van de gelegenheid tot debat, waar de spreker zeer op aandiong, werd slechts ge bruik gemaakt door den heer Kok van Bur- gervlotbrug. Deze was overtuigd dat, wie men ook vroeg, vrij a'gemeen ieder tegen oorlog en bewapening was Waarom komt er dan nog geen verandering als de volkswil zich zoo uit? De heer Marchant antwoordde hierop dat er nog andere machten waren, welke be lang hadden bij bewapening Scheepsbou- wers, kooplieden enz in't algemeen zij die in bewapening voordeel zagen. Deze catego- rie beheerscht nog in sterke mate het terrein Principled deba' werd echter niet gevoerd Met een woord van dank aan den geachten spreker besloot de voorzitter dezen bijzonder goed geslaagden avond. AKERPLOOT. Loop der bevolking 1928. Op 31 Da'C 1927 bedroeg de bevolking dezer gemeente 1021 mannen en 951 vrou wen, totaal 1972 zielen. In 1928 had vermeerdering plaats door geboorte 28 mannen en 3D vrouwen, totaal 58. Vestiging 57 manenn en 36 vrouwen, totaal 93. Samen 151 personen. Verminderine door stei fte 11 mannen en 1 i vrouwen. Wegens vertrek uO ie gemeente 73 mannen en 46 vrouwen, totaal 119 Sa men 143 personen. Zoodat on 31 Dec 1928 de bevolking bedroeg 1022 mannen en 958 vrouwen, totaal 1980. Vermeerdering 8 per sonen. Len aangifte van leven'oos geboren kwam in, terwijl 8 huwelijken werden gesloten In den Groot Limmerpolder wordt op de vaarten de schaatsenrijdersport thans druk beoefend Het ijs is over het algemeen niet mooi en uitkijken blijft aanbevolen, hoe- wel dt iisclub Afd. Akersloot de wakken met riet heeft afgezet. In het kanaal en het Alkmaarder vormt zich veel ijs, hetgeen de scheepvaart wel be- moeilijkt. De vaart over de meer is nog open. BEVERWIJK. Alvorens Amerika een invoerverbod van Holl. uien uitvaardigt heeft zij alvast het invoerrecht met 50 pCt. verhoogd. De Zaterdagavondmarkt die door Am- cterd nsch: kooplieden in een der gebouwen van de R.K. Coop. Tuindersvereen. Kenne- merl J belegd wordt, zal vanaf heden we*- gens vernieuwing der gebouwen voor eeni» gen tijd gestaakt worden. In de jaarlijksche houtveilingen welke ge- regeld in de duinstreek tegen Nieuwjaar ge- houden worden en die vanaf de oorlogsjaren steeds meer besomden totdat er voor enkele koopen rijshout fabelachtige prijzen besteed werden is eene kentering gekomen. De houtprijzen zijn vergeleken bij 1920 ongeveer 50 pet. gedaald en dat niettegen- staande de bosschen verdwijnen en de turn- bouw zich steeds uitbreidt. De reden dezer pnjsdaling moet eener- zijds gezocht worden in de zieke boonen wel ke de laatste jaren veelvuldig voorkwamen en anderzijds dat bijna elke tuinder in de duin streek zich gaat toeleggen op de teelt van Gladiolen welke de laatste jaren, met uitzon- dering van ver leden iaar, nogal rendabel ge- .weest Is. de keelonteraettende tsblettea ,Voorkomt GRIEP en andert besmettelijke ziekten- In alle Apoth. en Drog. hf I.- p. flesclk NGORD-SCHARWQIDE. aplassing, apotheker* mi drogisten verkrij^bau.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6