Mooepraatjes van een Parisienne. Pluimveeieelt BuStewland STQMPETOREN. J Sedert net begin van dit jaar i3 hier een verandering gekomen bij de postenjen, waf betrrft de ochtendbladen der groote bladen on Zondagmorgen. Van Amsterdam C. 8 komt met de tram van 7.40 evenals op werk dagen, eene depeche aan zoodat letter^n de ne'enenheid is, tusschen 8 uur en half 9 een oehtendblad af te haien. Vele inwoners onl vangen dit dan pl.m. 24 uur eerder dan vroe ger en hebben volop tijd, om het op hun ge '"oaarne brengen we een woord van dank aan den staticnhouder, den heer I J. woer deman, die voor deze verbetermg het mitiatief nam en daarbij weldra steun en medewerking zi.ner superieuren verkreeg. Woensdagavond verganerde in cafe Ren ses alhier de ijsclub Stompetoren. Na een woord van welkom van den voorzitter den heer D H. van Reenen, bracht de heer o Heringa verslag uit van een paar veigade Tinmen, die hii ate afgevaardigde had be- zocht. Vervolgens deed de penmngmeester, de heer C. Kramer Ghjms, rekemng en ver- antwoording over 1928, waaruit bleek dat de toestand der financien met ongunstig is. On verzoek van den voorzitter gingen de heerS lb Poach en F. J. Woerdeman de overnelegde stukken en bescheiden na, welke -He orde werden bevonden, zoodat aan penningmeester en commissie dank gezego %s commissarissen werden benoemd of herbenoemd de heeren Barendrecht, C. de Goede Sr. en Jb. Govers Kz.; ook werd be sloten, enkele personen te vragen, zich te be- lasten met werkzaamheden, die verband hou- den met den toestand der baan. Nadat nog besloten was weer en wegen dienende over enkele dagen wedstrijden te houden op de Noordervaart, werd de vergadering op de gewone wijze door den voorzitter gesloten. SCHAGEN. In de gisteren gehouden vergadering der RK. Kiesvereeniging zijn voor de kwali- teitszetels candidaat gesteld de heeren Dr L. G Kortenhorst, Ir. Bongaerts en mej Anni Meijer en voor den vrijen zetel de heeren Ch v. d Bilt en Mr. Hellenberg Hubai. Tot voorzitter der R.K Kiesvereeniging vend gekozen de heer J. Settels. OUDORP. Auto in brand gevlogen en uitgebrand. Toen de vrachtrijder S. Jonker gisteravond filet zijn Fordvrachtwagen naar huis reed, geraakte plotseling de auto op den Hoorn- schen weg in brand. Aan blusschen viel niet te denken, het chassis en de wielen verkoolden niet. Een deel der goederen kon worden gered, terwijl de rest een prooi der vlammen werd De resten van de auto, die door verzekering tegen brand gedekt was werd door de firma Met uit Alkmaar opgehaald. HEER-HUGOWAARD. Groote onvoorzichtigheid Hedenmorgen had alhier een vrij ernstig ©ngeluk plaats. De reiziger P. Dekker, alhier, zou zich met den trein naar Hoorn begeven Aange- zien hij op't laatste nippertje aan de halte Middelweg verscheen en de trein reeds weer in beweging was, wilde hij vlug op de treeplank stappen. Hij stapte echter mis en kwam te vallen. Dokter Spierings con- stateerde een dubbele beenfractuur en achtte opname in het St Elisabethsgesticht te Alkmaar noodzakelijk Dit wordt, geloof ik, het eerste mode- praatje, dat ik aan jongens-kleeding wijd. Dat dit niet eerder gebeurde, zal wel zijn, doordat er in de jongenamode bijna niets verandert, alhoewel de knaapjes uit den tijd van Hieronymus van Alphen er toch anders uitzagen dan onze jongens! Parijs, dat op het gebied van mode toch wel toonaangevend mag heeten, is het langst gebleven bij die brave-knapen-pakjes en 't is nog maar kort, dat de Fransche kinderen zich even frank en vrii kunnen bewegen als hun medemenschjes in t buitenland Hoe ze er tegenwoordig uit- zien zal ik u vertellen en het zal u meeval- len boeveel er van over te nemen is Het broekje van de kleintjes is van donker- blauw cheviot of van zwart, waschbaar ka- toen-fluweel. De heel kleinen dragen bretels van dezelfde stof om het broekje op te hou den, met een paar flinke knoopen van paarle- moer of corozo. Bij die donkere broekjes in de eerste plaats ten wit blousje, eigenlijk een sporthemd in heel klein, dat tot bovenaan kan worden dichtgeknoopt, maar ook het halsje even bloot kan laten. Voor iets grootere jongetjes, 5 a 6 jaar, blouses in naturel-tint, shantung of wol, met een driekanten lap van crepe de Chine in de tint, om het V-vormige halsje. Het donker- bruine broekje van glad of geribd fluweel wordt met een leeren ceinture vastgehouden. lets meer fantasie: een lange Russische blou se met klein opstaand boordje en sluiting voor met een patte waarin drie of vijf knoops- gdten. Smalle manchetjes, met een icnoop ge- sloten. Deze blouse wordt natuurlijk over net broekje gedragen, dat er maar juist on- deruit komt Donker ceintuurtje van fluweel of leer. Ge ziet, dat we onze jongens nu al kleeden in stille neutrale tinten, die de meest gedistin- gueerde heeren-kleeding heeft. Zelfs de ge- breide truitjes, die het blousepakje comple- teeren en voor den winter geschikt maken, hebben kleine werkjes met beige en creme en een kleurtje, of grijs, wit en een vroolijk tintje, waarvan dan de randen kunnen zijn, onderlangs en om het V-vormige halsje Voor alle leeftijden behoudt de trui, sweater of hoe dit breisel ook heeten gaat met het klimmen der jaren, hetzelfde karakter: kleine patroon- tjes, effen randen, of geheel effen wol. van dat gezellige kameelhaar of de allernieuwste wol- Angora Kousen: grijs of beige met een elastiek in de zoom boven de kuit voor de kleintjes, sportkousen, effen met een doorgewerkten omslag, ook tot boven de kuit voor school- jongens De kleineren kunnen met hun heel korte broekjes en hun heel korte kousen niet buiten in de kou; de kousebroek, d.i. een tri cot- of gebreid broekje met slobkousen er aan, kan over broekje en kousen worden ge dragen met een overjasje of met een trui van hetzelfde breisel. Het truitje heeft dan een heel hooge boord, die omgeslagen wordt, zooais aan een sport-trui (Eskimo-pakje). Jongens en meisjes van e6n familie kunnen elkaars overjas dragen. Bij een donkerblauw broekje een jekker van blauw duffel met gou- den knoopen, dat bet groote zusje den vori- gen winter op een marine-blauw plooirokje droeg; bij een bruin of grijs pakje een raglan- jas, klokvormig, of een rechte jas met plooien en een ceinture in den rug. Van tweed of homespun zijn deze mantels, die voor zus- jes en broertjes geschikt zijn. Een matroze-muts bij de blauwe jekker; een vilten hoedje, ol af gauw een platte pet bij de grijze of beige tweed-jas. Fransche moeders maken ook haar kleine jongens graag „mooi"; daarom krijgen ze op feestjes fluweelen pakjes aan, terwijl dan uit hun kraagje en opslagen over de lange of korte mouwfjes van het fluweelen jasje een plooiseltje komt. Van ponge of crepe de Chine is het blousje dan. en dit pakje heet „Fauntleroy" naar „de Kleine Lord". Practischer is het matroze-pak, dat hier meest een lange broek heeft, met pijpen, die wijd onderaan ziin, als van een echten ma- troos. Bij het ochtend-pakje behooren bruine riemschoentjes of molieres; bij „Faunt!!eroy" en ander feestpakjes zwart lak met een gesp of een riempje, cn lak-molieres bij het matro- zen-pak. Terwijl de kleinste jongens bijna gekleed ziin als hun zusjes, hebben de grootere al kleeren b's hun vader. Ze dragen een colbert- pakje met korte broek, waaronder een shirt, een enkelen keer ook een vest, maar heel veel een trui, met of zonder mouwen. Juist als bij mannekleeren varieert de kleur en de stof met de bestemming van't pakje of de overjas. Donkerblauw is de kleur voor een „net pak", gewerkte stof is meer voor sport- en school- gebruik bestemd. Shirts van zephir of Panel, gestreepte dassen, petten met baantjes, uit de stof van de overjas, reuzegroot, of van don kerblauw serge, als een cricketpet. Behalve de raglan-jas van tweed, de jekker van blauw duffel of de rechte overias met of zonder cein ture in den rug, wordt door onze jongens heel veel de „trenrh-coat" gedragen, zelfs als het niet regent. Deze jas is donkerb'auw of bei ge, van ondoordringbare gabardine, soms met een uitneembare warme voering. Trui en kousen behooren dikwijls bij el- kaar; ze ziin van grove wol gebreid. Bruine schoenen of laarzen, ceinture van leer of van touw-weefsel, met twee ringen als sluiting, wo'ien of stevige 'eeren handschoenen. Een groote jongen heeft-als „gek1eed pak", wanneer hii nog niet aan jaquet of smoking toe is: gestreepte lange broek, zwart jasje, met e£n rij knoopen-, gesteven jongensboord over de kraag, bb>a effen das. Mondaine kereltjes kriigen een Eton-cos tume". met griize of beige lange broek en een heel kort zwart jasie. beide van laken, erAio, u keut dat Engelsche pakje we!. Heel Heine ion gens siapen in een hansopje van een sfevig katoen, b.v. Tobrako of van Panel, maar ai1 gauw kriigen ze een echte pyama en een warme robe de chambre van ruige wol of twee laagjes Panel in twee kleu- ren. waarvan het eene het andere voert en meteen garneert als kraag. revers en oosla- gen: een cord°'iere met kwasten, rood of marine bi'v., vi'ten nantoffeltjesen schoon uit het bad naar bed. COLINE. Winterhanden Wintervoe'fcen Schrale Lippen Ruwe Huid Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a Rotter dam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. OVER DE KN1KKERS ONDER DE OOGEN DER SNOTK1PPEN. „Weer wat nieuws en zelden wat goeds" zeggen de menschen wel eens en zoo gaat het ook hiermee. Die dikke, ronde knikkers onder de oogen der kippen of eenden kennen veel pluimveehouders wel maar hoe die eigenlijk ontstaan, dat weten er niet veel Toch is het weer heel eenvoudig als men het weet. In verschillende beenderen in het hoofd b>-- vinden zich groote holten, de z.g. boezems. Zoo spreekt men van kaakboezetn. voorhoofds boezem enz. Deze holten maken net been veel „Waarom voor den drotnmel staar ]e me toch zoo aan, kleine aap van een jongen 1" ,.D bent de dikste man die ik ooit in mjjn leven voor niks geaien heb", Wudge.) lichter, zoodat de kop lichter wordt, wat vooral bij paarden, koeien en dergelijke bees- ten wel een voordeel moet zijn en de reden is dat zulke beesten zelden „een zwaar hoofd ergens in hebben". Deze holten zijn aan alle kanten door beenweefsels omgeven en zijn dus stevig beveiligd tegen invlo-den van buiten. Als er een ontsteking in optreedt met ettervorming, dan moet van buiten af de boel opengezaagd worden en zoo'n beest is dus nog lang niet gtlukkig bij zoo'n opera- tie. Bij de kippen en eenden nu is ook iets dergelijks. Alleen is de schedel daar veel lichter, doordat het beenweefsel als h.t ware sterk verminderd is en de holten meer door dunne beenweefselvliesus gescheiden wor den. Zoo ligt er in de bovenkaak van kippen en eenden een groote holte vlak onder de huid. Deze holte strekt zich tot aan den sna- vel uit en loopt achter tot onder de kauw- spier en zelfs tot onder de oogen. Zij staat door een kleine opening met het bovenste neusschelpje in verbinding en van daar kan dus de lucht door den neus in den kop ko- men. Wat gebeurt er nu bij snot of diphthe- rie? Het slijmvlies komt in ontsteking en scheidt vocht af. Zoolang de opening tus schen onderoogholte en neus nog open is, vloeit het vocht af, doch al heel gauw wordt het vocht dik en taai en sluit zich de verbin- dingsopening door het opzwellen van het slijmvlies daar ter plaatse. De slijmophoo- ping kan dus niet meer door den neus afvloei- en en hoopt zich op. Bij zoogdieren ziet men dit niet want de kaakboezetn is door hard been omkleed, doch bij vogels wordt de bui ten wand door de huid gevormd en deze gaat uitpuilen. Bij kippen en eenden zwellen dus de wangen op en het ziet er precies uit alsof er knikkers onder zitten. Bij eenden, waar de kaakboezems veel grooter zijn, lijkt het wel of er een noot onder zit. Snijdt men u van buiten en met een scherp mesje in dan loopt er een massa taai slijm of een kaars- achtige massa uit. Dit moet men echter niet zelf doen daar men dan gemakkelijk een der daar loopende slagaderen doorsnijdt en de vogel zou kunnen verbloeden. Daar de luchtholte zich ook onder dc oogen voortplant, worden soms de oogen heelemaal naar buiten geperst of als het oog- vlies ontstoken is, sluit zich de oogopening en wordt het oog weggedrukt. Drukt men er op dan springt soms het oog in eens open en komt er een gele, kaasachtige massa uitrol- len. Zoo'n kippenkop kan dus heel wat ontste- kingen meemaken want bij al hetgenoemde komt nog dat van de oogholte een buis naar den neus loopt de z.g. traanbuis, die ook al gauw ontstoken geraakt. Deze buis is bij kippen wel heel erg wijd doch zij kan ook verstopt raken. Wie het weet kan deze buis heel gemakkelijk met een veer schoon ma ken. Als men n.l. een slagpen uit den vleu- gel trekt dan kan men deze door hem in het voorste stukje van de gehemeltespleet in te brengen en vandaar schuin naar het oog te richten heel gemakkelijk de heele veer door de traanbuis trekken. Hij gaat er dus aan het gehemelte in en komt er bij het oog weer uit. Neusholte, kaakboezem, traanbuis, alles is dus met een slijmvlies bekleed, dat bij ont steking opzwelt, veel vocht afscheidt en aan- leiding kan geven tot verstopping en ophoo- ping yan slijm. Na deze uitweiding begrijpen we meteen veel beter wat we bij een kopbad doen. Door den snavel omgekeerd onder de vloeistof te houden ontwijkt de lucht niet alleen uit de neusholte maar kunnen we door zacht druk- ken ook de lucht uit de kaakboezem en on- deroogholte verwijderen. Waar de lucht weg is dringt de kaliumpermanganaatoplossing in en ontsmet zoodoende de holten in den op. Deze behandeling kunnen we dus bij aller- lei vormen van snot toepassen en zij is aan te raden vooral bij besmettelijke snot en diphtheric. We gaan dus nu verder met ons eigenlijk onderwerp en komen dan van de goedaardi- ge of verkoudsheidssnot op de k w a a d- a a r d i g e. Dit is een besmettelijke ziekte die soms vele jonge dieren tegelijk in het najaar aantast. Zij kan direct aoor de smetstof ontstaan en zij kan ook een gevolg zijn van de gewone snot waarbij de slijmvliezen verzwakt zijn. De vogels zijn bij deze ziekte al heel gauw veel zieker, suffer en hebben geen eetlust meer. Het dunne vocht dat eerst uit de neus en oogen liep wordt al heel gauw taaier, dik- ker, minder helder, geler en verstopt de neus- gaten. De oogleden kleven dicht en daarach- ter verzamelt zich ingedikt slijm, de onder- oogholten zwellen op, dus de heele kop krijgt een wanstaltig aanzien. De vogel zit dood- ziek in een hoekje te suffen met de oogen dicht en sterft al heel spoedig door de ziekte of verhongering. Doorgaans komt er snel longontst.king bij en veroorzaakt den dood. Is men er vlug bij dan kan warme kopba- den en licht verteerbaar voer met melk, waar- mee tnen de dieren kunstmatig voert nog red ding brengen. Meestal komt men echter te laat en kan men alleen de andere vogels door flinke reiniging en ontsmetting van het hok redden. Dr. TE HENNEPE. DUITSCHLAND. NOORDERLICHT. Uit Sonneberg (N. Duitschland) seint het Wolffbureau d.d. 9 Januari: Hier is in den afgeloopen nacht op de sterrenwacht het Noorderlicht waargenomen Herhaalde malen verschenen aan den noor- der horizon stralenbundels, die duidelijk kon- den worden waargenomen. Sinds een aantal jaren is het de eerste maal, dat hier een der- gelijk verschijnsel werd gezien. OOSTENRIJK. CARNAVAL TS WEENEN. En een lypisch opera-geschil '/-<• ~g, Drte Koningtji, is te Weenen de officieele carnavalstijd begonnen, die ditmaal van korten duur is, daar het 13 Februari reeds Aschdag is. Voor dit korte carnavals- seizoen zijn er vijftig groote en meer dan duizend kleine carnavalsfeesten aangekon- digd. Natuurlijk bezorgen al deze bal mas- ue's de neringdoenden vele voordeelen. Ook e werkloosheid neemt er door af, vooral in het kefiehuisbedrijf, daar er ongeveer twee- duizend werklooze kellners tijdelijk door on- derdag zijn. Voorts vinden ongeveer 500 werklooze musici emplooi, terwijl er verder nog ongeveer duizend werklooze meisjes en vrouwen werk vinden gedurende dien tijd. Een typisch verschil is er uitgebroken tus- sch de leden van het philharmonisch orkest, dat tevens het orkest van de staatsopera is, en de solisten van de opera. De philharmo nic geeft elk jaar een groot bal. Op dat bai is er t ,i feestpodium, waarop alerlei dcor- luchtige bezoekers plaats vinden. Nu zijn ver- leden jaar verscheidene solisten van de opera doer de balcommissie van het gestoelte der eere op dat podium geweerd. Dat heeft de dar "s en heeren ten zeerste ontstemd en zij hebben hun best gedaan genoegdoening te krijgen van de philharmonie, wat hun echter geweigerd is. Vandaar dat nu de solisten het parool hebben uitgegeven,dat geen hunner het bal van de philharmonie bezoeken zal. Men zou dus een bal van het opera-orkest krijgen zonder de zangers en zangeressen. Die vormen echter uit den aard der zaak door hun aanwezigheid een der attracties van het bal. Er zijn dan ook reeds van neutrale zijde, liefst onderhandelingen ingeleid om dit ernstige conflict bij te leggen Men is er van overtuigd, dat zulks wel g/ukken zal ook. HOOFD DER SCFIOOL SCHIET OP EEN LEERLINGE. Omdat zij zijn Uejde met beanl- wcordde. Te Weenen heeft zoo juist het hoofd der school, Franz Hoditsch uit Unterioisdorf in Burgenland, terecht gestaan wegens poging tot doodslag op een zijner vrouwelijke leer- linge de 18-jarige Victoria Ung r. Hoditsch had liefde opgevut voor het meisje, zoo ver- telt de Tel., en toen hij deze niet beantwoord zag, nam hij na afloop van een koorzang-les Victoria Unger even ter zijde en loste a bout portant drie schoten op haar. riaar vriendinnen zagen haar met brandenden hoofddoek uit het schoollokaal naar buiten stormen, bluschten het vuur en brachten liet meisje naar huis. Het vuur was veroorzaakt door het derde schot, dat een celluloid haar- kam had doen ontvlammen. Door de eerste twee schotrn was het meisje vrij ernstig ge- wond. Hoditsch, die na den aanslag vluchtte, meldde zich 'ater zelf bij de gendarmerie aan. Voor de rechtbank beriep Hoditsch zich her- haaldeliik op het feit, dat hij in een onver- klaarbare „romantische stemming" had ver- Iceerd, toen hij naar de liefde yan het meisj? dong en toen hij de wanhoopsdaad pleegde. Hij werd ten slotte tot 15 maanden gevange- nisstraf en een geldtoete veroordeeld. AFGHANISTAN. DE OPSTAND TEGEN AMAN OELLAH. I Jit Pesjawar wordt gemeld dat sedert Maandag de opstandelingen onder Bachai Saquao op tien mijl afstandss van Kaboel met de regeeringstroepen slaags zijn. D= laatsten zouden in het voordeel zijn, maar bijzonderheden ontbreken. Een ander bericht uit Afganistan meldt, dat een Afgaansch vliegtuig Maandag te pletter gevallen is. De Russische vlieger is gedood, de waarnemer, eveneens een Rus, is gewond. Een Russische vlieger, nie al eens gewond was, toen hij opstandelingen bombar deerde, is overleden. De rebellen winnen terrein Berichten uit Kaboel bevestigen dat de vij- andelijkheden in de nabijheid der stad zijn hervat. De rebellen vallen uit Noordweste- lijke richting aan en er zijn teekenen die er op wijzen dat zij, dat zij terrein winnen. Een fort bij Kaboel genomen. Uit Kaboel wordt officieel bevestigd, dat de opstandelingen een fort in de nabijheid van de hoofdstad hebben bezet. Zij onderna- men Dinsdag een aanval op Kaboel, welke echter door de regeeringstroepen werd afge slagen. ZUID-SLAVIs. D E INSTELLING DER DICTATUUR. De nieuwe wetgeving Een buitengewone editie der Staatscourant publiceert vier nieuwe wetten, waarvan de beide eerste de organisatie en samenstelling van den raad van state, het bestuur des lands en de opperste staatsrekenkamer be treffen. Zij houden in hoofdzaak in, dat het recht der Skoepsjtina, om bij de benoeming van leden der hoogste autoriteiten voorstel len te doen, wordt afgeschaft en de onafhan- kelijkheid der rechters en ambtenaren wordt opgeheven. De derde uit 62 artikelen bestaande wet bevestigt de rechtsverhoudingen. Bepaald wordt, dat de minister van Justi- tie door den koning wordt benoemd. Matsjek niet voldaan. Matsjek heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zegt, dat z.i. de regeering niet in staat is de Kroatische kwestie op te lossen Hij had aan de Kroatische leden van het kabinet niet den raad gegeven hun portefeuil- les aan te nemen. De bladen, die deze uitlating hebben gepu- bliceerd, zijn in beslag genomen. ITALIS. DE BEPERKING DER EMIGRATIE. Zij overtreft nog steeds den aanwas der bevolking. Met voldoening is te Rome geconstateerd dat de anti-emigratie-politiek der regeering goede vruchten begint af te werpen. In 1927 bedroeg het aantal emigranten 238.000 tegen 270.000 in 1926. Vergeleken bij 1923, toen het 391.000 bedroeg, is de verminderjng dus wel zeer groot. Daarbij komt dat de aanwas der bevolking vermeerderd wordt door de vele Italianen, die naar het vaderland terugkeeren. Terwijl ge durende de eerste vijf jaren van het fascis- tisch bewind het aantal emigranten 1.568.000 Itede, keerden er 932.000 Italianen terug. De emigratie overtreft dus het aantal thuisko mers met 636.000 personen. TSJECHO-SLOWAKIJE. SPOORWEGONGELUK. Ac hi gewonden. In de buurt van Iglau zijn twee treinen op elkaar gereden. Vijf spoorwegbeambten wer den zwaar en drie licht gewond, meldt eer Wolffbericht uit Praag. RUSLANB. DORP DOOR WOLVEN OVERVALLEN. Met machinegeweren teruggedreven. Uit Moskou wordt gemeld, dat groote troe- pen wolven het dorp Soesjan in het gouverne- ment Wladiwostock hebben overvallen. Vier boeren werden door de wolven gedood en drie gedood. Heele kudden vee werden door de uitgehongerde roofdieren verscheurd. Een afdeeling van het Roode Leger ondernam een aanval op de wolven met machinegeweren, waaibij 120 wolven werden neergelegd. Men vermoedt, dat de wolven uit China naar Sibe rie gekomen zijn AMERIKA. EEN WEDSTRIJD TUSSCHEN SNEL- VARENDE OCEAANSCHEPEN. Caronia versus President Roosevelt. In Amerikaansch scheepvaartkringen is men wat Verstoord over de opening \an een nieuwe vaste scheepvaartlijn tusschen New- York en Cuba door de Cunard-lijn. Het eer ste schip in deze vaart is de Caronia. Hoewel Cuba theoretisch een onafhankelijke repu- bliek is, beschouwt men in financiers- en handelskringen in de V. St. het eiland toch als een soort verlengstuk van de Ver. Slaten. Men heeft dus de nieuwe Eng. lijn New York Havana vice-versa te New York nog al kwa- lijk genomen. En men heeft er dit op gevon- den, een concurreerend snelvarend schip in te leggen, dat tegelijk met het Britsche schip vertrekt, doch eerder op Cuba aan kont. En zoo hebben dezer dagen de Caronia en de President Roosevelt als het ware een wed- strijd gehouden van New York naar Hava na. Die wedstrijd nu is door het Amerikaan- sche schip met ongeveer acht uur gewonnen JAPAN. ERNSTIGE TROEBELEN. Om een irrigatie- quaestieVeertig dooden of gewonden. Uit Osaka wordt gemeld, dat in het arron- dissement Gifoe ernstige troebelen zijn ont staan over een irrigatie-quaestie. Er zijn 40 dooden en gekwetsten als gevolg van een ge- vecht tusschen betoogers en poiitie. Uit Tsoeroega zijn troepen gestuurd oni de orde te herstelien. Het conflict was ontstaan over irrigatie- werken aan de Sainnikowa-rivier die een groote oppervlakte landbouwgebied bevloeit. Er was op volksvergaderingen door de dorpelingen geprotesteerd. De ontevredener. telden duizenden en bij de onlusten die ont- stonden werd groote stoffelijke schade toe- gebracht. Binneriland ENQUETE NAAR HET VOORKOMEN VAN BLOEDVAAL VERSTOPPING. De Hoofdinsp.cteur van het Geneeskundig Staatstoezicht op de Volksgezondheid Dr. derburgh heeft alle Nederlandsche artsen en vroedvrouwen uitgenoodigd mede te werken aan een enquete naar het voorkomen van bloedvaatverstopping (thrombose en embolie) na bevalling en operatie gedurende het jaar 1929. Deze ernstige complicatie komt de laat ste jaren in sterk toenemende mate voor, zon der dat men de oorzaak daarvan kan aange- ven. Het aantal gevallen is zoo groot, dat Dr. Terburgh van een kritieken toestand spreekt, zoodat het publiek dermate veront- rust is, dat het vertrouwen in de chirurgi- sche behandelingsmethode wordt geschokt en de vrees voor deze complicatie de patienten na een bevalling of operatie in ernstige span ning houdt. PAPIER. Balans Journaal Kekening-Courant Tabellarisch L. FRANKKNBERG, Alkmaar. TE VROEG TERUG GEKOMEN. Door de marechaussee te Boxmeer wei*d aldaar aangehouden Zckere J., die ongeveer 9 jaar geleden door de Bossche Rechtbank wegens mishandeling van een politiedienaar werd veroordeeld tot 9 maanden gevange- nisstraf. Na zijn veroordeeling bleek de vo gel echter gevlogen. Na een 8)1 jarig verblijf in het buitenland keerde de veroordeelde de zer dagen in Boxmeer terug, waar hem de poiitie nog niet vergeten was. Gistermorgen werd J. gevankelijk naar Den Bosch over- g .'bracht VEEL IJS IN DE ZUIDERZEE. Het motorschip „Piet Hem" van den beurb- dienst Steenwijk-Blokzijl-Amsterdam, dat Dinsdag de vaart van Steenwijk naar Blot zijl openbrak en gistermorgen naar zee ver« trok om te trachten Amsterdam te bereiken, moest onverrichter zake in den haven van Blokzijl terugkeeren, wegens het vele en zware ijs in de Zuiderzee. GEDEELTELIJKE HERZIEN1NG VAN DE KRANKZINNIGENWET IN VOORBEREI- DING. De door den minister van justitie en bin nenlandsche Zaken en Landbouw benoemde intcrde partementale Commissie tot voorbe- reiding van de gedeeltelijke herziening van de krankzinigenwet en tot het ontwerpen en meerdere waarborgen tegen onrechtmatige vrijheidsberooving door ongemotiveerde, on- vrijwillige opneming in een krankzinnige»< festicht (onder voorzitterschap van mr. ruin) heeft haar arbeid voltooid en dezer dagen haar rapport met ontwerp van wet tot bovengenoemde gedeeltelijke herziening aan beide Ministers aangeboden. Poos30-60-90ct.Tube 80ct. Bij Apoth.en Drogisben £W*IEIlK

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7